Derby derby derby's.. Moderne accommodatie biedt een scala van mogelijkheden en niet alleen voor de sport VEENENDAAL WACHT OP ZIJN SPORTPALEIS' BCV-trainer gaat ruimere top creëren Hal doelmatig LEDENSTOP WERD OPGEHEVEN Grand-Prixduel voor zijspannen? ingericht MARCUS GAAT NOG HOGER SPELEN i OP DE GREBBEBERG: IN DE ROUW SCHAATSEN VREUGDE SLECHTE CONDITIE RIJP ZIJN KOORTSACHTIG GOEDE HARMONIE PLOEGEN UNIEK GIGANTEN „De nieuwe competitie hangt van derby's aan elkaar". Een typerende uitspraak van een pur sang-voetbal- enthousiast uit Veenendaal, die daar mee doelde op de omstandigheid dat de clubs uit Veenendaal en omgeving in het nieuwe seizoen uitzonderlijk veel moeten uitkomen in plaatselijke en streekontmoetingen. In de stem van de „kenner" lag ove rigens geen verontwaardiging. Integen deel, hij zei het op verwachtingsvolle toon en met glinsterende oogjes. En zo reageren in feite de meeste volgelingen van King Soccer in ons verspreidingsgebied, want zij zien deze competitie hun favorieten veelvuldig in doorgaans drukbezochte lokale en ktreekderby's En evenals dat in het verleden het geval was verwacht men van dergelijke ontmoetingen: Een (daartoe door de rivaliteit aangezet) geweldige inzet van de spe lers Spanning en sensatie (ook op dat laatste mag men zonder meer rekenen). Als over enkele weken de deuren van de sporthal worden geopend is de jeugd van Veenendaal een formidabele accommodatie rijker. Momenteel wordt er bijzonder hard gewerkt om het fraaie complex klaar te krijgen, want de bin- nensporters staan te popelen om het Veenendaalse „sportpaleis" in bezit te ne men. Dat blijkt wel uit de enorme belangstelling die er door de clubs is ge toond toen kortgeleden de verdeling van de ruimte werd besproken. Met uitzondering van de maandagavond is de sporthal vrijwel volgeboekt en er zijn ook aanvragen voor gebruik op zondag. Evenals dat het geval is met het overdekte zwembad tonen enkele sportclubs buiten Veenendaal ook be langstelling zodat de nog naamloze hal wellicht ook een streekfunctie gaat vervullen. Een exterieuropname van de nieuwe Veenendaalse sport hal aan de Sportlaan (foto boven). Nog enkele weken zyn er nodig voor de laatste werkzaamheden en dan kan sportminnend Veenendaal de accommodatie in gebruik ne men. De wedstrydhal 28 x 42 meter is een enorme ruimte (foto onder). Geheel links is men bezig met de bouw van de tribune, die plaats biedt aan 350 toeschouwers. De Twisoft- vloer en de wandbekleding moeten nog worden aangebracht. Relatief hoge recettes, bycenge- bracht door een groot publiek. Een fijne sfeer die ver voor de wedstrijd wordt gekweekt door de aan hangers van de opponenten. De grote teleurstelling voor VRC: Bert Visscher keerde op de val reep toch terug naar DOVO deze wedstrijden willen missen, al was het alleen maar vanwege de plaatselij ke ontmoetingen tussen deze clubs van twee seizoenen geleden, waarin werke lijk alles gebeurde. Dat die derby's er weer zijn tussen DOVO en GVVV vinden de bestuurders van de clubs (en vooral de penning meesters) een zeer prettige omstandig heid, doch men mist wel een aantal technisch voetbal spelende formaties uit het Nederlandse zaterdagvoetbal, waarvan de meeste zijn ondergebracht in de eerste klasse A. De besturen had den graag enkele clubs uit het westen in 1B gehad. Het is nu echter niet over dreven te stellen dat zowel DOVO als GVVV een kandidaat voor de titel is, ondanks het feit dat de concurrentie v-atstrekt niet mag worden onderschat. Voor VRC, de vereniging die als debu tant op een haar na de boot naar de eerste klasse miste, geen wedstrijden met een streekkarakter want de Racers zijn overigens tot grote vreugde van het bestuur ingedeeld met overwe gend westelijke ploegen en wel in 2B. Bij de Racing Club hoopt men erop een beetje te kunnen profiteren van de in deling van DOVO en GWV in één klasse, omdat de vaste Panhuis-bezoe kers veelal dezelfde ploegen in Veenen daal zien en daardoor vermoedelijk re gelmatig voor VRC kiezen. Voor de Merino's (derde klasse A- Oost) en De Musketiers (4e klasse C-West 1) geen duels met Veenendaalse ploegen, maar wel met enkele teams uit de directe omgeving. Zowel de Elstena- ren als de Veenendalers moeten in de top kunnen meedraaien in hun respec tieve afdelingen. Sparta '57 uit Opheusden en buur Kesteren komen ook weer tegen elkaar in het veld in de vierde klasse A-Oost en deze matches leveren meestentijds ook de nodige spanning en sensatie op in de Midden-Betuwe. Ook de sportcomplexen van Candia '66 in Rhenen en vv Veenendaal krijgen dit seizoen steevast veel meer publiek te verwerken dan vorig jaar, want ook deze zondagverenigingen ontmoeten el kaar weer in de vierde klasse H van het district West 1. Duizenden toe schouwers woonden de derby's tussen deze aartsrivalen in vorige jaren bij. Veenendaal gokt duidelijk op de titel, maar datzelfde doet de equipe uit de Grebbestad, die vorig seizoen degra deerde uit de derde klasse en het verlo ren terrein beslist wil herwinnen. Deze ploegen zullen het elkaar in de race om het kampioenschap dan ook erg lastig maken. Om de Badminton Club Veenendaal BCV als een gigant te betitelen zou wat overdreven zijn, maar zeker is dat deze jonge club op poten gezet door een zowel in het dagelijkse werk als in het sportleven ultra-actieve Eric Achten een „hele grote" is in het groepje binnensportclubs van de gemeente Vee nendaal. En BCV is nog lang niet uitgegroeid- Men heeft onlangs besloten een fors aan tal uren per week de sporthal te huren van de Sportstichting en daardoor kan men de ledenstop, die nagenoeg onmiddellijk na de oprichting moest worden ingevoerd, opheffen. Belangstellenden voor badminton kunnen zich nu weer aanmelden want zegt ex-Arnhemmer Achten „we hebben nu genoeg ruim te en we gaan de zaken in het komende seizoen groots aanpakken". Het bestuur van BCV heeft enige tyd geleden een vaste trainer aangesteld. De keus viel op de Edenaar Pim te Wechel, full-time tennisleraar in Ede, Veenen daal, Rhenen en Lunteren, die bovendien een opleiding voor badminton-instruc teur heeft gevolgd. Deze instructeur een pur sang sportman die ook gediplomeerd schaaisoefen- meestcr is en enkele jaren geleden nog was opgenomen in de B-selectie van de Nederlandse schaatsploeg gaat deze competitie de leden van de Veenendaalse vereniging onder ziin hoede nemen. Wat hij in ruwe lijnen geschetst gaat doen bij BCV, vertelde hij on langs „Vorig jaar is de eerste editie van BCV doorgestoten naar de eerste klasse van het district Utrecht-Gelderland- Overijssel (UGO, red.), maar de reserve- teams eindigden alle vrij laag op de ranglijst. Dat is een gevolg geweest van de slechte conditie van speelsters en spelers, van wie bovendien velen met aanpassingsmoeilijkheden kampten. Ik ben ervoor aangenomen om daar veran dering in te brengen. Ik ga beslist niet alleen aandacht be steden aan de wedstrijdspelers, maar vooral ook aan de jeugd. Ook de re creatieve spelers (75 pet. van het to taal-aantal leden, red.) krijgen meer training toebedeeld. We moeten in de komende jaren in de breedte gaan op bouwen bij mijn nieuwe vereniging om daardoor een ruimere top te creëren. Met alleen goede prestaties van het eerste kom je er niet. Er moet talent achter zitten, anders krijg je al gauw een enorme terugslag". De Veenendaalse badmintonclub heeft de sporthal op dinsdag- en vrij dagavond gehuurd en verder op zater dagmiddag de wedstrijddag één maal in de veertien dagen. De jeugd krijgt nu een training van tweemaal één uur per week, terwijl de resterende uren worden verdeeld onder de wedstrijd- en recreatieve spelers. mintonsport enkele jaren lang heeft beoefend, treedt dan als vervangster op. Nieuwe aanmeldingen van leden zijn inmiddels alweer binnengekomen. De vereniging kan echter nog enkele speel sters en spelers plaatsen en ook de jeugd is nog welkom. Belangstellenden vanaf tien a elf jaar („Men moet gees telijk rijp zijn voor de badmintonsport en de fysieke kracht hebben om het te kunnen beoefenen", aldus trainer Pim te Wechel) kunnen zich nog opgeven. BCV heeft inmiddels speciaal een jeugdleider aangesteld om de jongeren te kunnen opvangen. Een prognose durft voorzitter Achten wel te geven voor het komende seizoen: „Ik verwacht dat we ons in de eerste klasse wel kunnen handhaven, maar het is zeker dat we op erg zware tegen stand stuiten. Verder ben ik ervan overtuigd dat onze nieuwe oefenmees- ter de reserveploegen naar betere re sultaten leidt dan in de afgelopen com petitie het geval was". Te Wechel zelf: „Wij streven naar stabilisatie van de eerste uitgave, ter wijl we de lagere formaties nu pas goed gaan opbouwen. De kloof tussen bijvoorbeeld BCV 1 en BCV 2 is al vrij groot. De reserve-speelsters en -spelers moeten aansluiting krijgen op het spel peil van de hoofdploeg. Maar wellicht kan ik enkele reserve- ploegen al deze competitie wat omhoog- stuwen De kans is groot dat de MACRO (Motor- en Auto Club Rhenen en Omstreken) volgend jaar op het programma van haar jaarlijkse motocross op Hemelvaarts dag ook een race kan vermelden die meetelt voor het wereldkampioenschap. Met groot enthousiasme toont de heer H. v.d. Kamp, bestuurslid van de Vee nendaalse Sportstichting, het nieuwe object een ontwerp van architect Brouwer in Den Haag en kan daarbij vrijwel alle bijzonderheden uit z'n hoofd noemen. Opvallend is het hoe zeer men gedacht heeft aan de grote doelmatigheid van het nu al imposante sportcomplex. Dat begint al bij de vloer van de hal, die een Twisoft-bedekking krijgt, gped voor vrijwel alle takken van binnensport, maar waarop men ook een groot publiek kan ontvangen bij bepaalde gelegenheden als b.v. een volkskerstzang. Langs de wanden wordt een 2 meter hoge lambrisering van een zacht materiaal aangebracht in cog nac-kleur. De investering voor toestellen vergde een bedrag van 57.000 gulden. „En daarop hebben we niet willen bezuini gen", voegt de heer Van de Kamp eraan toe. De koortsachtige haast waarmee men werkt wordt ten dele veroorzaakt door het feit dat de nieuwe sporthal van maandag tot en met vrijdag overdag dienst doet als gymnastieklokalen voor de schooljeugd. Na 18.00 uur is de hal in principe uitsluitend bestemd voor verenigingen. Er moest rekening wor den gehouden met de voorschriften van de inspectie voor het onderwijs, maar ook daaraan is voldaan. Onder de zeven meter hoge hal be vinden zich de ruimten voor kleedka mers en douches, die opvallend groot zijn. Maar daar komen ook de kegel banen en een instructieruimte, terwijl een groot deel werd gereserveerd voor de oorspronkelijke opzet: de kleedcabi nes voor het open bad. Die cabines zijn demontabel en staan er alleen in de zomermaanden, 's Win ters wordt dat een ideale ruimte voor tentoonstellingen en demonstraties. Ge heel afgesloten van de toegang naar de hal is de tribune, waar 350 toeschou wers de sportieve prestaties kunnen volgen en hun favorieten kunnen aan moedigen. Of het daarbij tot een oor verdovend lawaai komt moet worden betwijfeld, doordat veel aandacht werd besteed aan de geluidsdemping via het materiaal van de wanden en het pla fond, waarin een meer dan voldoende verlichting is aangebracht. Zelfs heeft men een kleine lift aangebracht voor invalide bezoekers die daarmee naar de tribune kunnen worden vervoerd. Voor de vuist weg noeiVit de heer Van de Kamp de mogelijkheden die de hal aan de sportmensen biedt: 8 badmin- tonvelden, 3 volleybalvelden of twee basketballvelden. maar ook drie tennis velden. Verder is er gelegenheid voor zaalvoetbal, hockey, handbal en micro korfbal. In goede harmonie is de ver deling tussen de verschillende clubs tot stand gekomen. Van buiten Veenendaal gaan o.a. handbalclub RHC uit Rhenen en de badmintonclub uit Eist gebruik maken van de „Vallei-hal" of hoe de sporthal dan ook mag gaan heten. En uiteindelijk zijn de huurbedragen die voorlopig werden genoemd en nog goedkeuring moeten krijgen, ook mee gevallen. De gehele zaal kost .18 gulden per uur, maar men kan ook de halve zaal of in het begin zelfs een derde deel afhuren. Om de kosten te bestrij den kan iedere club de tribune open stellen. Van de recette moet dan 25 pro cent worden afgedragen aan de sport stichting. Tussen de sporthal en het overdekte bad komt het restaurant, dat inmiddels reeds in pacht werd gegeven aan de Amstel-brouwerijen, die reeds een ex ploitant hebben aangesteld. Na de se- mi-officiële opening in september wordt eerst het restaurant gereedge maakt en dan volgt het opleveren van de kegelbaan. In, op en rond de nieuwe sporthal wordt nu de laatste hand gelegd aan deze unieke en uiterst moderne accom- j modatie, waaraan sportminnend Vee- nendaal ongetwijfeld veel plezier gaat beleven. Het komende seizoen nemen acht formaties van BCV deel aan de UGO- competitie. De eerste uitgave, die vorig jaar moeiteloos de titel veroverde in de tweede klasse van genoemd district, gaat nu in de eerste klasse spelen, het tweede tot en met vierde team komen uit in de derde klasse en ploeg vijf tot en met acht zijn ingedeeld in de vierde klasse, welke afdeling er dit seizoen bijgekomen is. BCV 1 is nagenoeg onveranderd. Dc heren Eric Achten en Ralf Kneefel verdedigen in deze ploeg de kleuren van de Veenendaalse vereniging, terwijl de dames Elly Spork en Marijke Stuy- venberg hierin het zwakke geslacht vertegenwoordigen. Het is echter niet uitgesloten dat mevrouw Te Wechel de gelederen bij tijd en wijle komt ver sterken, daar Marijke Stuvvenberg waarschijnlijk niet alle wedstrijden kan meespelen. De echtgenote van de nieu we oefenmeester van BCV, die de bad- PIM TE WECHEL aandacht besteden aan de jeugd Die Grand Prix-wedstrijd op de Grebbeberg zou dan moeten worden verreden door de zijspannen. Op de kalendervergadering van de KNMV, die eind september is gepland, zal over een en ander worden beslist. De secretaris van de Rhenense vereniging, de heer G. H. W. Kroes, deelde vorige week mee, dat hy van plannen in die richting had gehoord. „Uiteraard zouden w|j bijzonder verheugd zyn wanneer dat doorgang zal vinden, want dat betekent nog meer publiek op het circuit op de Grebbeberg", vertelde hy. Dit jaar hebben ruim 23.000 toeschouwers het motorsportevenement bezocht. In siders (onder wie Rins de Groot van de KNMV) vroegen zich toen af waarom Rhe nen nooit in aanmerking komt voor een race die meetelt voor de Grand Prix, om dat de vereniging in de Grebbestad beschikt over een uniek parcours, dat zich schitterend leent voor een van de wedstrijden om het wereldkampioenschap. Secretaris Kroes „Een strjjd die meetelt voor de wereldtitel in de individuele klasse kan volgend jaar wellicht niet in Rhenen worden gehouden, omdat die races in Nederland zyn gepland in juni (250 cc) en augustus (500 cc). De MACRO organiseert de motocross alleen op Hemelvaartsdag, dus dat is niet mogelyk. Maar op dat Grand-Prix-duel voor de zyspanklasse hopen we volgend jaar wel. Dat zou fantastisch zijn aldus het bestuurslid. De internationale motorsportfederatie (FIM) neemt hierover binnenkort een defi nitieve beslissing. Niet alleen in de KNVB-sector heeft de competitieleiding veel derby's in de programma's gestopt, maar ook in de Afdeling Utrecht, waarin vooral de sa menstelling van de derde klasse B (za terdag) sterk de aandacht trekt. In deze afdeling zijn maar liefst zes streekploe- gen ondergebracht, die aan de lopende band moeten gaan duelleren met een plaatsgenoot of een (goede) buur. Bij de KNVB-zaterdagclubs zijn zelfs de plaatselijke giganten DOVO en GVW, die vorig seizoen beide het eer steklasserschap bemachtigden, bij elkaar ondergebracht in de B-afdeling van de „eredivisie" van het zaterdagvoetbal. Dat betekent op het Panhuis-complex tweemaal een titanenstrijd die goed is voor wellicht 8000 toeschouwers in to taal. Geen enkele sportliefhebber zal Gert Marcus gaat deze competil, nog hoger spelen. De 21-jarige Eder- vener die één seizoen geleden van derdeklas-afdelingsclub Advendo overstapte - naar KNVB-tweedeklas- ser GVW en zich meteen een vaste plaats veroverde in de eerste editie van deze vereniging, komt nu uit in de „eredivisie" van het zaterdag voetbal, de eerste klas. Marcus heeft trainer Baams het afgelopen seizoen bepaald niet teleurgesteld en zal on getwijfeld ook in de komende com petitie in staat blijken te zijn op „hoger niveau" te spelen. „Veel moeite heb ik in elk geval niet gehad met de omschakeling", zegt de donkere Ederveense knaap (snorretje, lang haar, hip gekleed). „Dat is me allemaal enorm meege vallen". Advendo treurde erom toen Gert Marcus besloot bij de Veenendaalse verepiging te gaan spelen. Dat ge beurde overigens op verzoek van de eersteklasser, van wie enkelen von den, dat Marcus er bij Advendo uit sprong. Is dat ook zijn mening? „Het is niet verwaand om dat zo te stellen, geloof ik", aldus Marcus. „Ik pingelde echter wel veel, iets dat bij Baams is afgelopen. Zonder deze trainer was ik trouwens nooit ge worden wat ik nu ben", vertelt hij glimlachend. Advendo is nog steeds een beetje in de rouw vanwege zijn vertrek daar, maar aan de andere kant is men toch wel trots dat de Edervener het al zover heeft gebracht. Vanaf zijn negende jaar heeft Gert Marcus bij Advendo gespeeld. Op vijftienjarige leeftijd kwam hij in het eerste, waarin hij vanaf dat moment steeds heeft geopereerd. Hij was in militaire dienst toen GVVV hem vroeg. Marcus: „Ik geloof dat de over gang voor mij vrij gemakkelijk is geweest doordat ik een mariniersop leiding kreeg in dienst. Die is nogal hard en dat kwam me goed van pas. De enorme conditietraining daar be tekende een stimulans voor me en mede daaraan heb ik waarschijnlijk mijn plaats in het eerste elftal te danken. Ik had het me allemaal zwaarder voorgesteld, maar tot op heden heb ik me niet uitzonderlijk moeten inspannen bij GVVV". Hij is ervan overtuigd dat een goed voet baller in de lagere afdelingen nage noeg niet opvalt bij de andere „nor male" spelers. „Bij individuele acties kan het pu bliek vaak wel zien dat hij onmis kenbaar over talent beschikt, maar in het geheel stelt het niet zoveel voor". Voetbal is overigens niet alles voor Gert Marcus, die verklaart wel naar een wedstrijd toe te leven, maar volstrekt niet voortdurend be zig te zijn met deze tak van sport, zoals dikwijls het geval is met be paalde voetballers. „Schaatsen vind ik bijvoorbeeld veel leuker dan voetballen. In de voetbalsport heb ik me ook geen bepaald doel gesteld. Als ik dat wel zou hebben gedaan dan had ik wellicht op een nog ho ger plan kunnen voetballen", vertelt hij ietwat timide. Een vergelijking tussen het zater dag- en zondagvoetbal: „Ik zie de zaterdagsectie beslist niet als zwak ker dan de zondagafdeling. Wel trekt het zondagvoetbal meer pu bliek in den lande. In onze streek is echter eerder het omgekeerde het geval". Wat denkt hij van de plaatselijke derby's tegen rivaal DOVO? „Ach, financieel is het zeer aantrekkelijk n ik wil deze matches voor geen goud missen, maar dat ik er nu zo geweldig gek op ben... nee".

De Vallei | 1970 | | pagina 20