^Lp*4/trstotv J „Tijdperk van slaafse Van Wagensveld: „Een onhoudbare toestand" 10550 mentaliteit is voorbij" Tiny Wijnen in Veenendaal Samenwerking chr. sociaal werk nog luchtkasteel Gemeente bemiddelt Hij vertrouw gewoon op u Belt u dan even a.u.b. voor Veenendaal P E L CHEVROLET FLATBEWONERS BESCHULDIGEN MAKELAAR: HONDEMEPPER TIRAN EN ONMENS Demonstratie bij DOG Actiefilm aan Palmengrift Goed begin Kroniek- ver ^eke-prekers Af gang Film Concert VAN WOUT BLAUWKOUS UCU-N/~/ unolc_ 1<V HEETHOOFDIG RECHT RUMOER WAANZIN NOOIT V.A.B. /- HORLOGERIE t"/ van manen VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970 Al schijnt het dan niet helemaal meer met de geest van deze tijd te kloppen, ik vind het toch wel leuk dat bepaalde fragmenten van het parlementaire leven zich nog altijd in het geniep afspelen. Dat laat tenmin ste nog enige ruimte aan onze fanta sie. Stel je eens voor, dat iedereen die niet tot een zekere waardigheid verheven is maar overal bij kon gaan zitten. Dan was er lang niet zoveel aardig heid meer aan. Dan zouden de ambts dragers ineens heel vormelijk gaan doen en je zou van a tot z in de krant kunnen lezen wat ze samen doorgesproken hebben. Want dan hebben ze niks meer te bekonkelen, dan spreken ze iets met elkaar door. En ik vind het juist zo fijn, dat ik kan denken dat een stelletje hoge mieters iets in een soort onderonsje samen hebben zitten te bekonkelen. Dat klinkt zo lekker achterdochtig en dót moeten we toch wel zien te bewa ren. Ik heb één keer in m'n leven een af schuwelijke ontnuchtering moeten verwerken. Dat was namelijk het moment waarop mij door een paar kameraadjes op hardvochtige wijze aan het verstand werd gebracht dat de Sinterklaas die jaar in jaar uit in een manufacturenwinkel ging opzit ten en pootjes geven niet de door mij ingebeelde mystieke heilige was, maar een platvloerse vent die de winkelier voor dit karwei afhuurde. He hoop voor zo'n tweede ontnuchtering in m'n leven gespaard te blijven. Laat mij maar denken wat ze bij voorbeeld in de ministerraad zitten te konkelefoezen. Voor mij althans zou het de dood in de pot zijn als in het vervolg in die raad van ministers kranteschrijvers zouden worden toe gelaten, die alles zouden mogen opte kenen wat de excellenties zaten te zeggen. Want dan mag je nooit meer denken dat de één met de ander de staten zaal (of hoe dat vertrek dan ook mag heten) heeft aangeveegd of dat ze ge noeglijk een half uurtje ontspannen hebben zitten kauwauwen over de laatste aflevering van peeton plees, in plaats van dat ze eendrachtig onon derbroken 's lands belang hebben zit ten dienen. Want het gekke is mis schien is het wel verkeerd van me dat ik altijd zoiets vermoed. Zo gauw d'r achter gesloten deuren gesmoesd gaat worden dan komt er een on weerstaanbare drang in me op aan gedachten als ..daar zal me wat moois over de tafel heen gaan". Een excel lentie als Luns, die ais een soort ver-, tegenwoordiger in staatszaken een paai- keer per jaar de hele wereld afreist, moet iedere keer met een enorm arsenaal aan internationale moppen in Den Haag komen. Bij mevrouw Luns hoeft ie er niet meer mee aan te komen. Zij is er allang immuun voor, maar hij moet ze toch ergens kwijt. Op niveau. Hij kan ze niet doortappen aan een on dergeschikte, want dan zou hij zich verlagen tot het peil van een bureel ambtenaar. Dus waar komen ze te recht?... In de ministerraad. Tenmin ste dat denk ik en ik vind het prettig dat die gedachte me nog niet ontfut seld wordt door allerlei vormvernieu wers die overal de progressieve kop opsteken. Als het aan hen lag dan werd de wet houdersverkiezing ook van haver tot gort een publieke toestand. Dan zou den we alles moeten weten wat er aan voorafgegaan is voordat de stern- papiertjes op de eerste dinsdag van september worden opengevouwen en voorgelezen. Dat voorspel is veel interessanter dan de vergadering waarin de namen uit de bus komen, maar ik vraag me wel ar of het dat blijft als Jan en Alle man erbij mag komen zitten. En weer: het remt mij in m'n fantasie, want zonder openheid kan ik er van alles omheen verzinnen. Is het soms niet onderhoudend om in de krant te lezen, dat er voor een bepaalde partij gerekend naar het aantal confessionele neuzen wel een wethoudersplaatsje in zal zitten, maar dat er een beetje geharrewar kan ontstaan over de persoon die de bewuste partij zal moeten leveren. Degene, die het volgens de weg van de minste weerstand zou moeten worden, zouden de andere partijen niet willen, omdat er een meer voor uitstrevende figuur van dezelfde kleur voorhanden is aan wie de voor keur zou worden gegeven. Wie weet er het fijne van? Men kan er slechts naar gissen. Maar dat maakt de zaak juist zo spannend. ADVERTENTIE bevu.VCXK h «-km ou»ï va«. In d collage'' (hiernaast) is krasse taal verwerkt, maar het bordje laat helemaal niets aan duidelijkheid over 4 li s, t«R<» (VVD&t *d+.u (Van een onzer verslaggevers) VEENENDAAL Vanaf de publikatiehorden in de hallen der Eurowoning- fUitgehouwen in het Prins Willein-Alexanderpark kijken trouwe honde-ogen je aan. In enkele gevallen blikken de dieren van verschillende rassen zelfs sme kend naar de bezoekers van de flats x met dat doel zijn de meeste, kleurige foto's van de viervoeters ook aangebracht op het mededelingenbord. „Ik wil hier blijven" staat er onder enkele hondekoppen, maar dat mag nu juist niet van makelaarskantoor Van Wagensveld in Veenendaal, de beheerder van de vier Eurowoning-blokken in het PW A-park, Kijken de viervoeters vanaf hun plaatsje in de hal eerder meelijwekkend dan vol wrok, de ogen van de bewoners staan heel anders. Daarin is verontwaardi ging, haat en vertwijfeling te lezen. Een Amerikaanse dame komt met tw»e honden naar de lift toewandclen. Wat gebeurt er met haar dieren nu kantoor Van Wagensveld een ultimatum heeft gesteld óf de huisdieren weg voor l oktober óf de huur wordt opgezegd Ze heeft er nog geen kennis van genomen, maar zegt op bijtende toon ..Ridi culous So I must throw them away These dogs are mine and I'll keep them" (vertaald Belachelijk Dus moet ik ze maar weggooien? Deze hollen zijn van mij en ik houd ze - red.). En dat willen de meeste eigenaren van huisdieren. Het Prins Willem- Alexanderpark staat althans in de desbetreffende vier flatgebouwen op stelten. In de hallen staan vrijwel de gehele dag mensen opgewonden te con verseren, druk wijzend op de medede lingsborden waarop, tussen de honde koppen in, krasse taal staat vermeld. „Protest". „Zet uw hond of poes niet zo maar buiten", „Het zal je hond maar wezen", „Juridisch aanvechtbaar" en zelfs „Van Wagensveld hondemep- Rer", welke laatste kreet inmiddels weer is verwijderd. Die naam Van Wa gensveld zie je overigens niet alleen, maar je hoort haar veel frequenter. De makelaar wordt in het PWA-park afge schilderd als een tiran, een „onmens" en een alleenheerser die geen tegen spraak duldt. Een heethoofdige dame die anoniem wenst te blijven, wil wel eens even haar mening naar voren brengen, te midden van een groep mensen bij ren collage" in één der hallen: „Dit is na tuurlijk de reinste tirannie van Van Wagensveld, een man die we zo langza merhand gaan haten. Hij doet wel net of hier de hele boel onder de faecaliën ligt. Als hij /e;t, dat er wel eens wat uitwerpselen van honden worden ge vonden hier dan zal ik dat ruiterlijk bekennen, maar men moet niet gaan overdrijven, want het gebeurt spora disch. Bovendien halen kinderen ook wel eens kattekwaad uit en de eigena ren van honden krijgen hiervan dan de schuld. Dit d e gen met een circulaire is in juridisch opzicht natuurlijk een aanfluiting, maar het neemt niet weg dat er vele mensen in paniek raken door de clausule over huuropzegging. Nee, Van Wagensveld wil ons gewoon de vrijheid ontnemen en dat slikken we niet." Volgens haar is het geen ramp 0 Mevrouw v.d. Vegte en haar twee zoons denken er niet aan hun vier- voeter de laan uit te sturen. als het eens gebeurt dat een hond noodgedwongen wat doet in hel ge bouw, want de werksters zouden dat wel even kunnen opruimen. ,Kijk", zegt mevrouw L. van de Veg te- Mikolka, eigenares van een grote hond, „en daardoor komt het nu dat er klachten komen op het makelaarskan toor. Als iedereen in zo'n geval nu zelf de rotzooi opruimt en het niet laat lig gen voor de werksters, dan zou er geen vuiltje aan de lucht zijn. Maar zoals veral zijn er altijd mensen die het voor de anderen verpesten." Zij stelt'echter uitdrukkelijk dat haar hond niet weggaat. „Het is belachelijk om het dier weg te doen na vele, vele jaren. Bovendien vind ik dat ik in mijn recht sta want ik heb toestemming ge kregen om mijn hond te houden. Toen wij deze woning betrokken hebben we alleen te horen gekregen dat er geen nieuwe huisdieren mochten worden aangeschaft. Wij hebben nooit klachten gehad en zullen zeker een eventuele actie van de wijkbewoners steunen. Ook voor onze kinderen is het een schok wanneer wij de hond zouden nloeten wegdoen naar een asiel, het geen „zo maar even" wordt gesugge reerd in het schrijven van Van Wa gensveld." Toch leeft ook zij in onzekerheid, want even later geeft zij te kennen eventueel wel een uitwijkmogelijkheid te hebben om de hond uiteraard al leen in een noodsituatie onder te brengen bij haar ouders, die buiten wo nen. Zij veroordeelt verder de pompeuze stijl waarin Van Wagensveld doorgaans zijn brieven aan de flatbewoners schrijft. De heer H. van Wagensveld die het rumoer in „zijn" wijk nog niet van na bij heeft meegemaakt, rept van een on houdbare toestand. „Er is gewoon misbruik gemaakt van 't Zaterd v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenon 3328 Nv ndaalseweg 159 de regeling die aanvankelijk is getrof fen. In het begin is door ons het hou den van huisdieren oogluikend toege staan in enkele gevallen, waarvoor ik begrip kon opbrengen, omdat ik zelf dierenliefhebber" ben en wel weet dat je een hond die je jaren hebt gehad, niet wegdoet als je verhuist. Maar er kwa men al gauw bezwaren van andere be woners en het bleef klachten regenen ook nadat we een waarschuwingsbrief je haden verstuurd. Verscheidene huurders hadden namelijk toch nieuwe huisdieren aangeschaft. En ondanks het feit dat ik ervan overtuigd ben dat er vele goedwillende eigenaren van hon den en katten zijn, zijn nu de zaken duidelijk gesteld. In principe gaan we te werk zoals dat in het schrijven is aangekondigd. Dat houden van huisdieren moet een aflopende zaak worden, maar dat wil niet zeggen dat ik niet opensta voor gesprekken met de eigenaren van huis dieren." Dat vinden de flatbewoners allemaal leuk en aardig, maar zij zien de te ver wachten maatregelen van het make laarskantoor als een beroving van een stuk vrijheid („Wij en vooral onze kin deren hebben toch al niets in deze be tonnen kazernes."). Mevrouw Schipper: „Mijn man heeft al een brief geschreven over deze ver velende zaak. De eis van de heer Van Wagensveld is volslagen waanzin. Hij doet net of het hier de spuigaten uit loopt voor wat betreft de vervuiling. „Zij_ vind! het een keurige boel in het V EENENDAAL Biljartvereniging DOG heeft topbiljarter Tinv Wijnen uit genodigd om op zaterdag 22 augustus naar café -Oc Ouwe Grfcns in Veenen daal te komen voor het spelen van enkele demonstratiewedstrijden. De biljartavond begint om half acht. Wijnen, die in zjjn carrière een groot aantal nationale en Europese titels behaalde, speelt enkele matches tegen de topspelers van de Veenendaalse biljartvereniging. Op het programma staan verder onder meer 500 caramboles libre, 300 caramboles anker/kader 38 2, 40 driebanden en de zogenaamde fantasie-classique. Vooral deze laatste vorm van biljarten is bijzonder interessaht. Tiny Wijnen houdt op deze avond ook een verloting van de keu waarmee hij speelt. Het bestuur van DOG heeft deze avond belegd voor iedereen die belangstelling heeft voor deze tak van sport. flatgebouw waar zij in woont. Slechts bij wijze van hoge uitzondering ligt er wel een „iets onwelriekends" in de hall. De woedende en vertwijfelde flatbe woners zien in Van Wagensveld een ti ran, die „zijn huurders een gewoonweg byzantijnse mentaliteit wil opdringen", zoals een import- Veenendaalse het uit drukte. „Mij is een geval bekend van een gezin dat uit zijn huis moet omdat er uit de buurt klachten zijn gekomen bij het makelaarskantoor over een on deugend kind van die familie, die nu inderdaad moet gaan verhuizen. Ik weet niet wat hier allemaal achter steekt, doch in deze wijk doen geruch ten de ronde dat Van Wagensveld niet om huurders verlegen zit. Op z(jn wachtlijst staan nog genoeg nieuwe kandidaten. Een bejaard echtpaar komt de lift uit met een hondje aan de riem. Gaat dal hondje binnenkort ook weg? „Nooit", roept de dame. „Die blijft hoor. want ik heb nooit klachten gehad." De flatbewoners willen zich niet la ten ringeloren door makelaar Van Wa gensveld, die over de tong gaat als een hautaine alleenheerser zonder menselij ke gevoelens. Commentaar van de heer Van Wa gensveld: „Ik wil voorop blijven stellen dat ik altijd bereid ben om te praten met de verontwaardigde^." En over de beschuldigingen aan zijn adres: „Als men zich op deze wijze meent te moeten uien. dan vind ik dat beneden peil. Het schrijven van zijn kantoor aan de bewoners heeft weliswaar velen in onzekerheid gebracht, maar daar staat tegenover dat een groot aantal eigena ren van huisdieren (onder wie naar on ze informatie twee juristen) bereid is tot de aanval over te gaan. „Het tijdperk van de slaafse mentali teit is voorbij" is hun stelregel en als de zoveelste oorlogsverklaring wordt er nog, een beklad schrijven van Van Wagensveld. compleet met een treurig blikkende viervoeter, op het me dedelingenbord geprikt ADVERTENTIE KIRPESTEIN VFKNUNDAAI CITT MOTORS BW VEENENDAAL De bewoners van enkele flatgebouwen aan de Palmen- grift worden regelmatig vergast op een spannende actiefilm waarin de heren N. en D. vaak de hoofdrollen vertolken. Deze Veenendaalse buren hebben het vaak met elkaar aan de stok en ook gisteren was dat weer het geval. Het tweetal stond ditmaal vreedzaam op de lift te wachten, doch D. werd erg boos toen zijn „eeuwige rivaal" er plot seling alleen met de lift vandoor ging. De achtergeblevene kwam daarna ver haal halen aan het huis van N. en daarbij werd nogal gescholden, ge dreigd en óp deuren gebonkt, een en ander tot groot vermaak van de buurt bewoners die vanaf de verschillende etages een prachtig zicht hadden op het strijdtoneel. Toen D. wat al te gevaarlijk werd ging mevrouw N. snel politiehulp vragen. De Hermandad behoefde slechts bemidde lend op te treden tussen bet furieuze tweetal, zodat een verbaal niet nodig was. i -C-ii 1 ADVERTENTIE WMF, f pleet f •errsta.il SOLA elite j f"""' KELTUM 1 :P% aj 'en jtaai J QJ HOOGSTRAAT jf/ - VEENENDAAL' I)e besprekingen tussen het christelijk sociaal centrum en de hervormde eommissie voor maatschappelijk werk en gezinsverzorging, met de bedoeling om tot een aanvaardbare en verantwoorde schaalvergroting te komen, zijn buiten het toedoen van de hervormde commissie in een beslissend stadium opgeschort door een initiatief van de gemeentelijke overheid. grondslag met het christelijk so ciaal centrum (uitgaande van de ge reformeerde- en chr. geref. kerken en de hervormde gemeente „Sola Fi de"). Toen men bijna aan een definitie ve beslissing over een fusie toe was kwam de bewuste brief van de ge meente om samen met alle plaatse lijke instellingen te praten. Met de beide gereformeerde ge meenten wordt reeds samengewerkt. Deze samenwerking werd op aange name wijze voortgezet. De eerste reactie op de brief van de hervormde kerkvoogdij te Leer- sum in verband met de vrijwillige bijdragen voor 1970 zijn zeer gun stig. Het reeds binnengekomen be drag van meer dan 10.000 gulden geeft goede hoop voor het vervolg. Christus zoals die tot uitdrukking is gekomen in de reacties die de vorige uitzending van deze film heeft opge roepen. Volgens het persbulletin van de Ned. Hervormde kerk geschiedt de herhaling op verzoek van veel men sen, o.a. van degenen die de film in eerste instantie niet hebben willen zien.' De redactie van het parochieblad van de r.-k. kerk te Veenendaal zal bei, in het vervo-lg zonder de „kro niekschrijver" moeten klaren. Van de hand van deze scribent, de heer A. G. Steenbergen, verschenen re gelmatig interessante stukjes over de geschiedenis van de parochie van Salvator en Willibrord. Hij is naar Wageningen vertrokken.' Ia a VV dgcilillgru VCI lIOUKt h Jeugddag Het moderamen van de generale 7* c* Dit staat te lezen in het verslag over 1969 van de bedoelde commis sie- aan de diaconie van de hervorm de gemeente te Veenendaal. De gemeente heeft dit initiatief genomen om na te gaan of samen werking op een bredere basis mo gelijk is. De hervormde commissie wil hangende besprekingen hierover haar oordeel opschorten tot meer duidelijkheid in deze aangelegenheid is verkregen. Het hervormde werk, dus nog „op eigen houtje opererend", is op alle fronten weer in omvang toegeno men. Alleen al het aantal perso neelsleden steeg met 10 tot 56, na melijk 12 gezinsverzorgsters en 15 gezinshelpsters in vaste dienst en 2 gez ins verzorgsters en 25 bejaarden- helpsters in part-time dienst. Dit wat de gezinsverzorging betreft. Ook op het gebied van het maat schappelijk werk. behartigd door mej. P. Moll ging weer veel om staan: 128 gezinnen werden bijge staan in moeilijke problemen. In de meerderheid waren de algemene ge- zins- en financiële problemen, de huwelijksmoeilijkheden, bejaarden zorg en zieke en invaliditeit. De medewerksters van de gezins verzorging verleenden bijstand in 57 gezinnen. De totale kosten yan maatschap pelijk werk en gezinsverzorging gin gen omhoog van 301.000 tot 379.000 gulden. Uit de subsidies en uit de bijdragen van de gezinnen kon niet worden bestreden een bedrag van 48.000 gulden dat ten laste van de hervormde diaconie kwam. Ook hier een stijging en wel met 50 procent ter opzichte van 1968. Aan het slot van het verslag wordt nog even teruggekomen op pogingen te komen tot samenwer king op levensbeschouwelijke Het moderamen van de generale synode van de gereformeerde ker ken in Nederland heeft er de aan dacht op gevestigd, dat het spreken van een „stichtelijk" woord in kerk diensten alleen mag gebeuren door diegenen, die hiervoor schriftelijk toestemming hebben gekregen van dt classis waaronder zij ressorteren. De kerkeraden dienen dit na te gaan. Men heeft deze „waarschu wing" laten uitgaan omdat gebleken was dat in enkele gemeenten perso nen in kerkdiensten zijn opgetreden die daartoe geen bevoegdheid had den. Onlangs ging in de gereformeerde kerk te Veenendaal de heer K. Pet- teileraar Nederlands aan het chris telijk lyceum te Veenendaal, voor. Een gebeurtenis naar aanleiding waarvan wij de heer Petter, die in zijn vrije tijd theologie studeert, in terviewden. Lekesprekers traden on langs ook op in de gereformeerde kerken van Hilversum en Voorburg De jeugd ouderlingen van de chr. geref. kerken te Veenendaal. Ede, Bennekom en Oosterbeek hebben een jeugddag georganiseerd die zal worden gehouden op zaterdag 29 au gustus. De plaats waai- het bonte pro gramma zich zal afspelen wordt nog niet bekend gemaakt. Vanaf een centraal punt wordt gestart en van- at dat moment vallen de deelnemers meteen al in een puzzeltocht. Verder zal men gezamenlijk een broodmaaltijd gebruiken, zal een muziekgroepje uit Veenendaal op treden en is er samenzang. De omstreden film „Zoon des Mensen" van Dennis Potter zal op donderdag 29 oktober a.s. nogmaals worden uitgezonden door het IKOR/CVK, lezen we in „Kerk nieuws". De predikanten W. J. Koole en K. Eylman zullen in een serie van drie uitzendingen op 8, 15 en 22 okto ber spreken over actuele christo logische vragen, waarbij de visie van Potter op Christus aan de orde zal komen, maar ook de visie op De volgende ,,rake" pikten we op uit het Algemeen Doopsgezind Weekblad .Zeventig jaar geleden kwam de dominee op huisbezoek met een hoge hoed; veertig jaar geleden kwam hij op de fiets, twin tig jaar geleden op de motor, tien jaar geleden met de auto. En nu komt hijniet meer. Het eerstvolgende zomeravond concert in de hervormde Andries- kerk in Amerongen is op dinsdag 18 augustus a.s. Het wordt verzorgd door het Nijmeegs blaastrio, be staande uit Fred Renooy, hobo. Stan Maas, klarinet en Jan Snoek, fagot en Christiaan Verburg uit Ameron gen.

De Vallei | 1970 | | pagina 3