Malfia organiseert de illegale auto-export Hoofddaders zijn nog niet gepakt \En nu zien waar we waren Pluim veeslachter, die zijn vriend met buks dood sloeg, hoort 5 jaar eisen Officier: Hij heeft de man af gemaakt Kaas via 7 raampje Dertigjarigen 't meest ziek Bonnie en Clyde' trokken rovend het land door Luchtmacht mag meepraten over leefklimaat op vliegbasis Arnhem krijgt in oktober groot jongerenfestival liMAÜJ Wat doet u hier met uw auto Uit onderzoek blijkt: Kabinet van premier naar Binnenhof Prinselijk bezoek aan markt in Paramaribo Gemeente dient te betalen Eij sink en Ten Cate uit bestuur van PvdA Culturele manifestatie Ha fijn... een borrel van floryn! Twee Zeeuwse Kamerleden nemen afscheid De internationale zwendel in limousines NEGEN AUTO'S „IERKEER" VERHUISD TSAAR KLM-GEBOVW TSA DE OVERSTROMING Intercity-nel in Duitsland Schip van Columbus gevonden 99 EVENEMENTEN VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970 AMSTERDAM U bént per auto naar Amsterdam gekomen en dat had u beter niet kunnen doen. U ver spreidt gifgassen, u maakt herrie en u bedreigt voetgangers en onze kin deren. Zo begint een in vijf talen gesteld pamflet, dat de actiegroep De lastige Amsterdammer onder buitenlandse automobilisten in de hoofdstad ver spreidt. De actiegroep zegt verder: En wat heeft uzelf aan een auto in Amster dam? Niets. U staat in file, u mag voor stoplichten wachten en u bent uren kwijt met zoeken naar een par keerplaats. Wie op vakantie met een auto naar Amsterdam gaat kan beter meteen naar het gekkenhuis door rijden. Ga weg met die auto. Als u een volgende keer zonder dat ding terug komt bent u van harte welkom. ROTTERDAM De Weslduitse politie neemt aan dat de Maffia, de grote Amerikaanse gangsterorganisatie, de hand heeft in de illegale export van dure auto's. Het Ls opgevallen dat de diefstallen steeds werden gepleegd aan de vooravond van het vertrek van schepen van de Atlantic Container Line (ACL) uit Rotter dam. De tactiek was oni de wagens zo kort mogelijk voor het vertrek aan te leveren. Dp methode van werken van de bende verraadt een groot organisatietalent. Be gonnen werd met het uitzoeken van geschikte wagens, zoals Mercedessen ter waarde van 60.000 tot 100.000 gulden per stuk. Dan werden de benodigde ver valste papieren vervaardigd. De verscheping werd geregeld via Broekman Mo- torships in Rotterdam en pas dan werden de bewuste wagens geroofd. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Opnieuw gaan twee parlementariërs het Binnenhof verla ten; ditmaal zjjn het twee Zeeuwse leden van de Tweede Kamer: J. A. van Ben- nekom (AR) en mr. J. G. F. Schlinge- mann (VVD). Beiden nemen in septem ber afscheid van het parlement. De heer Van Bennekom heeft zijn besluit genomen omdat hij zojuist 65 jaar geworden is en meer tijd beschik baar wil hebben voor het wethouder schap van Middelburg en het fractie voorzitterschap in de Provinciale Sta ten. Bovendien wil hij het op zijn leef tijd ook wat rustiger krijgen. De heer Van Bennekom oud-kweekschool di recteur heeft in de Kamer vooral onderwijszaken behandeld. Mr. Schlingemann vertrekt uit Den Haag omdat hij in juni gekozen werd als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, een ambt dat in de praktijk niet of nauwelijks met het Tweede- Kamerlidmaatschap verenigbaar is. De heren worden opgevolgd door mr. Scholten uit Andel en drs. G. M. V. Aardenne uit Dordrecht. De diefstallen gebeurden bij voorkeur op een dinsdag. Iedere woensdagavond vertrekt een roll-on/roll-off schip van de A.C.L. uit Rotterdam. De zaak kwam aan het rollen toen de technische verkoper Dieter Kröger op de avond van dinsdag 21 juli bij een controle door de Rotterdamse politie door de mand viel. Hij reed in een ka pitale Mercedes, die dezelfde dag in Hamburg was ontvreemd. De man had het telefoonnummer op zak van Broekman Motorships, het bedrijf dat in Rotterdam de autotrans porten voor de ACL regelt. Kröger werd als ongewenst vreemdeling over de grens gezet. De Duitse politie onder wierp hem aan een scherp verhoor. Aangenomen wordt dat Kröger de politie op het spoor bracht van negen limousines, ter waarde van 400.000 gul den, die op 23 juli in Rotterdam een dag later dan het vaarschema aan LEEUWARDEN Uit de zuivelfa briek van Wirdum bij Leeuwarden zijn 285 kaasvaatjes gestolen. De vaatjes werden een voor een door de daders via een opengebroken raampje naar buiten gehaald en waarschijnlijk op een auto geladen. De totale waarde be draagt ongeveer 5,700. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. boord van de Atlantic Crown aan de reis naar de Verenigde Staten begon nen. Via Antwerpen bereikte het schip op 25 juli Le Havre, waar het moest laden. Die avond ging er iets mis bij het vertrek. Volgens de rederij had de Atlantic Crown machineschade. De la ding werd in haar geheel gelost en overgebracht op de Atlantic Champain en de Atlantic Song, waarschijnlijk mi nus de negen gestolen wagens. De politie hield zich erg rustig en zo gebeurde het dat op 28 juli de za kenlieden Fritz Nowak en Jürgen Bin- cyk uit Hamburg niets vermoedend in twee gestolen wagens naar Rotterdam reden, waar zij in de val liepen die door de Nederlandse en Duitse recher che was opgesteld. Interpol vleit zich niet met de hoop deze affaire ooit compleet te kunnen oplossen. Met de zes arrestaties, die tot nu toe werden verricht, zijn de hoofd daders niet gegrepen. Omdat zij zich zelf niet bij voorbaat buitenspel wenst te manoeuvreren, zwijgt vooral de poli tie in Rotterdam als het graf. ARNHEM Nu de vakanties zijn afgelopen, werken de foto-ontwikkel centrales onder hoogspanning. Bij een bedrijf i.n Arnhem komen grote hoe veelheden nog niet ontwikkelde foto rolletjes binnen. Het bewerken vergt daarom meer tijd dan normaal. Maar al moet men dan iets langer wachten op z'n foto's, in ieder geval komt het moment, dat men kan zien, waar men is geweest. LEIDEN De werknemers in de Ne derlandse industrie zijn het meest ziek omstreeks hun dertigste jaar. Als men ouder wordt is men minder vaak, maar langer thuis wegens ziekte. Dit blijkt uit een onderzoek van prof. dr. H. Philipsen en mevrouw drs. A. K. de Vries-van der Zee. Zij hebben van 1958 tot 1968 3726 mannelijke werkne mers met totaal 44.200 ziektegevallen onderzocht. Medewerking verleenden vijf grote ondernemingen, waarvan drie metaalbedrijven, een chemisch bedrijf en een semi- ambtelijke organisatie. De klachten van ongeveer dertigjari gen betreffen vooral acute stoornissen van de ademhalingswegen, het maag darmstelsel en hoofdpijn. Minder ern stige storingen van het bewegingsappa- Van een onzer redacteuren DEN HAAG Binnen afzienbare tijd verhuist Jiet kabinet van de minis ter-president van de fraaie villa op Plein 1813 naar het historische gebouw van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat aan het Binnenhof dat ook de Trèveszaal, waar de ministerraad pleegt te vergaderen, bevat. Het gebouw aan het Binnenhof is on langs verlaten door minister Bakker, staatssecretaris Keyzer en hun ambte naren. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat is nl. verhuisd naar het voormalige KLM-gebouw aan de Ples- manweg in de buurt van de Wittebrug. Zoals men weet wordt het hoofdkan toor van de KLM geheel in Amstelveen en op Schiphol geconcentreerd. De werkruimten van de Tweede Ka mer aan het Binnenhof zijn de laatste jaren steeds verder ten koste van departementale afdelingen die naar el ders in Den Haag verhuisden uitge breid, een hoogst noodzakelijke opera tie. Behalve de beide Kamers en de Raad van State is ook het ministerie van Binnenlandse Zaken op het Bin nenhof gevestigd: dit departement krijgt nu de minister-president en zijn staf als naaste buren. Politiek en ambtelijk Den Haag vinden het heel juist dat de minister-president zijn kantoren op het Binnenhof, het politieke centrum van ons land, krijgt. raat en psychische ziekten komen het meest tussen de 40 en 45 jaar voor. Na het 25ste levensjaar neemt het aantal ziektemeldingen wegens infectie ziekten, kahker, bloedziekten, hart- en vaatziekten en chronische aandoenin gen van de ademhalingswegen toe. Daarentegen heeft men bij het ouder worden minder last van griep en ver koudheid. Dat komt bij de jongsten het meest voor. Met het stijgen van de leeftijd neemt het aantal ongevallen af. Prof. Philipsen meent dat het opvallend grote ziekteverzuim van de dertigjari gen is toe te schrijven aan een bunde ling van ongunstige factoren, zoals een groeiend gezin, aandacht voor de car rière, overwerk en een onregelmatig leefpatroon. Daardoor hebben zij min der weerstand tegen lichte aandoenin gen. De eerste fase van het onderzoek, dat in opdracht van staatssecretaris Krui- singa (Volksgezondheid) wordt uitge voerd op het Instituut voor preventieve geneeskunde TNO, is nu afgesloten. In de tweede fase wordt onderzocht waardoor het levenspatroon rond de 30 en 45 jaar wordt bepaald. Ook wil men achterhalen wanneer welke aandoenin gen ontstaan en hoe werknemers op een langdurige ziekte reageren. PARAMARIBO Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven hebben don derdagochtend, tijdens hun bezoek aan Suriname een bezoek aan de centrale markt in Paramaribo gebracht. Zij werden door de marktvrouwen zeer hartelijk ontvangen. Daarna bezochten de prinses en haar echtgeoot de bauxietbedrijven van de Suralco en Billiton. Donderdag middag heeft de prinses kindertehuizen en de verpleegstersopleiding bezocht. Later zijn prinses Margriet en mr. Van Vollenhoven naar het Prins Bern- hardkampement van de landmacht in Suriname gegaan. De ontvangst in de officierssociëteit is echter met het oog op het ongeluk waarbij drie Nederland se militairen omkwamen, van het pro gramma getchrapt. Vandaag zal het Toraricahotel wor den bezocht, dat prinses Margriet tij dens haar reis naar Suriname met prinses Irene in 1962 heeft geopend. ROTTERDAM Drie jaar en twee maanden gevangenis (met aftrek van het voorarrest) heeft de officier van Justitie in Rotterdam donderdag geëist tegen de 25-jarige Tsjech Michael F., die zwaar bewapend inbraken heeft ge pleegd. onder meer bij juweliers in Rotterdam en Schiedam. Zijn vriendin, de 22-jarige Duitse serveerster Iris O., ook betrokken bij de inbraken hoorde een straf van een jaar en negen maanden (met aftrek) ei sen. Het inbrekersduo, dat ook elders in Europa inbraken moet hebben ge pleegd, verbleef tijdelijk in Nederland. Het tweetal opereerde in gestolen auto's. Bij een juwelier in Schiedam veroverden zij gouden polshorloges en ringen voor een waarde van 4.200,- en bij een juwelier aan de Abbenesser- weg in Rotterdam een partij polshorlo ges voor een waarde van zo'n 2,500,-. De Tsjech was bij de inbraken in het bezit van een pistool, een Flobert geweer, een cilinderrevolver, een dolk mes en een busje met traangas. Officier van Justitie, mr. W. D. Meeter: „Het bleef gelukkig bij een armzalige imita tie van de film Bonnie and Clyde. De officier zei dat door een gebrek kige internationale samenwerking de achtergronden van de Tsjech moeilijk konden worden nagetrokken. Mr. Meeter zag Iris niet als initia tiefneemster. Zij werd door de Tsjechi sche jongeman geboeid en trok met hem in een turbulente roes rovend en ste lend door Europa, aldus de officier van Justitie. Michaels raadsman, mr. Domrne- ring, zei in zijn pleidooi dat zijn cliënt een moeilijke tijd achter de rug heeft. Kort na zijn geboorte is hij met zijn ouders naar Oost-Berlijn vertrokken, maar 16 jaar oud, vluchtte hij alleen AMSTERDAM De gemeente Am sterdam is door de Amsterdamse recht bank in verband met relevante schuld aan het ontstaan van de dijkbreuk waardoor op 16 januari 1960 Tuindorp Oostzaan overstroomde, veroordeeld tot betaling van een schadevergoeding van ruin 1,4 miljoen gulden (inclusief ge derfde rente) aan twee woningbouw verenigingen, van wie totaal 656 huizen schade opliepen. De gemeente zal echter van dit ci viele vonnis in appèl gaan bij het ge rechtshof. De Algemene Woningbouw vereniging en de Woningbouwvereni ging Het Oosten, wier herstelkosten der woningen tezamen circa 1.1 miljoen gulden bedroegen, hebben medegedeeld dat het niet onmogelijk is dat zij ook thans nog bereid zijn tot het treffen van een schikking met de gemeente. De civiele procedure kon eerst eind 1968 tegen de gemeente worden aange spannen en in juni jl. deed de recht bank uitspraak. In februari 1963 deden de woningbouwverenigingen aan de ge meente, die zij schuldig achtten, een voorstel om tot een vergelijk over een schadevergoeding te komen. Na herhaaldelijk aandringen der verenigingen werd hierop vier jaar la ter in maart 1967 afwijzend gereageerd. naar West-Berlijn. Sedertdien heeft hij zijn ouders niet meer gezien. In Duitsland maakte hij zich verscheidene malen schuldig aan diefstallen en inbraken. Toen hij wilde gaan studeren, werd hij niet geaccepteerd wegens zijn verleden en ook in het beroepsleven kreeg hij geen voet aan de grond. De raadsman had zich laten voor lichten door de directrice van de jeugd gevangenis in Berlijn, waar Michael twee jaar heeft vertoefd. Deze directrice deelde mee dat de Tsjech door desillusies aan de verdo vende middelen was gegaan en ook al een zelfmoordpoging had ondernomen. De raadsman van Iris, mr. Italiaander, zei dat zijn cliënte geen stimulerende rol had gespeeld. Hij onderstreepte dat zij door de Tsjech was meegesleept. (Van een onzer redacteuren). AMSTERDAM Drs. H. J. Eijsink en L. O. ten Cate hebben voor het lid maatschap van bet bestuur van de Par tij van de Arbeid bedankt omdat zij het te druk hebben als resp. burgemeester van Meppel en hoofdredacteur van de Leeuwarder Courant, zo heeft het se cretariaat van de P.v.d.A donderdag meegedeeld. Zij worden opgevolgd door mr. W. G. Verkruisen, burgemeester van Munten dam en W. A. Kieboom, algemeen se cretaris van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel te Utrecht. De heer Eijsink was (mét A. van der Louw) vice-voorzitter van de P.v.d.A., dit voorjaar is hij, terwijl zijn partij genoten er enigszins op rekenden dat hij in Groningen (hij was toen burge meester van Bellingwoude) gedeputeer de zou worden, als burgemeester naar Meppel gegaan. In het partijbestuur nam hij een middenpositie in. De heer Ten Cate is in het partijbe-r stuur gekomen toen hij nog „éminence grise" van Nieuw Links was. Zoals ge meld heeft hij enige tijd geleden een felle aanval op het huidige Nieuw Links gedaan en zich een voorstander getoond van het voorstel van de Apel- doorner H. Staneke om de anti-KVP- resolutie van het congres van 1969 te herroepen. UTRECHT De Deutsche Bundes- bahn gaat zich met supersnelle treinen in de concurrentieslag met weg- en luchtverkeer werpen. Uiterlijk herfst 1971 zal een nieuw intercity-net moeten zijn werwerkelijkt, dat 72 Westduitse steden verbindt. Er zijn door de D.B. al vier trajecten, waarop de snelle treinen (tot 200 km per uur) gaan rijden De treinen zijn voorzoen van volledige air-conditioning, telefoon en bureau ruimte voor passagiers. Met de schaf van het rollend materieel vooi dit nieuwe project is een bedrag van 250 miljoep mark gemoeid, aldus de D.B. DEN HAAG Bij alle onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht wordt een Basis Overleg Orgaan (BOO) inge steld. Van deze door minister W. den Toom van Defensie genomen beslissing is donderdag mededeling gedaan. De Basis Overleg Organen rond 35 in totaal moeten in de komende weken op democratische wijze worden samen gesteld. zodat zij vanaf begin septem ber kunnen functioneren. Zowel officie ren. als onderofficieren, korporaals en manschappen krijgen in het Basis Overleg Orgaan bun vertegenwoordi ging. Voorzitter van het orgaan is de commandant van de luchtmachtbasis. „Als gevolg van de groei naar zelf standigheid en de behoefte aan aange paste omstandigheden zijn ook in de Koninklijke Luchtmacht, analoog aan de ontwikkelingen in het maatschappe lijk leven nieuwe vormen van samen werking en communicatie in de be drijfssituatie ontstaan", zegt minister Den Toom in zijn luchtmachtorder. Hij wijst er op, dat een belangrijke doelstelling van het personeelsbeleid van de luchtmacht is zorg te dragen dat het personeel onder optimale werk omstandigheden en verhoudingen in goede sfeer, met een begrip van zijn taak in het geheel en derhalve met ani mo zijn functie vervult, waarbij het welzijn van de werknemers zo goed mogelijk dient te worden behartigd. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen heeft overigens meegedeeld niet erg gelukkig te zijn met deze rege ling. De voornaamste bezwaren gelden de bevoegdheden van het BOO. MIAMI Twee deskundigen op het gebied van het archeologisch onderzoek in zee, vliegen het komende weekeinde naar Haiti waar thans een groep onder zoekers en zakenlieden bezig is het be wijs te krijgen dat men de Santa Ma ria, het vlaggeschip van Columbus, heeft ontdekt. Men gelooft dat het schip van de ontdekkingsreiziger, dat op Kérstmis 1492 aan de grond was gelopen en toen werd verlaten, zich buiten Cap Haitien bevindt, aan de noordkust van het ei land. op een diepte van 4,5 meter. Uit het met koraal overdekte schip zijn al bepaalde voorwerpen naar bo ven gehaald en men gaat hiermee onder leiding van de twee deskundigen mee voort. Die deskundigen zijn dr. John Hall van de universiteit van Miami, en dr. Raymond McAlister van de Florida At- lantic-universiteit. Alles wat men kan opduiken zal wor den voorgelegd aan enige historici die onder meer veel afweten van de scheepsbouw uit de tijd van Columbus. De regeling is dermate vrijblijvend, dat er slechts ruimte wordt geschapen voor het naar voren brengen van wen sen en klachten, zonder dat er op eni gerlei wijze de garantie is gegeven dat de commandant inderdaad gehoor geeft aan de wensen van de vertegenwoordi gers, zo vindt de vereniging. GRONINGEN De officier van Jus titie bij dc arrondissementsrechtbank te Groningen, nir. J. Muntendam, heeft donderdagmiddag tegen de 18-jarige pluim veeslachtcr VVobbe O. uit het Groningse Zevenhuizen wegens dood slag een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest en voor waardelijk terbeschikkingstelling ge- eist. De verdachte werd ten laste gelegd dat hij in de nacht van 22 op 23 januari van dit jaar in zijn woonplaats zijn 24-jarige collega O. Jongsma opzettelijk van het leven heeft beroofd door hem met de kolf van een windbuks herhaal de malen te slaan. Verdachte's raads man, mr. Riemersma, achtte noch dood slag, noch zware mishandeling bewe zen. Naar zijn mening komt men in dit geval niet verder dan mishandeling. Op de avond van de 22ste januari was verdachte met enkele vrienden naar de stad Groningen geweest in ver band met een voorlichtingsavond over de pluimveehouderij. Na afloop daar van hadden de jongelui een aantal ca fés bezocht en kwamen omstreeks half een 's nachts bij Wobbe thuis. Men bleef daar nog napraten en nadrinken. Volgens getuigenverklaringen zou Jongsma niet naar huis hebben willen gaan, waarop hij door Wobbe met een niet-geladen buks werd bedreigd. Op de dreigende woorden van Wobbe „als je er niet uitgaat, schiet ik je eruit", had Jongsma niet gereageerd. Tenslotte was hij toch. na. evenals Wobbe enkele cognacjes te hebben ge dronken, opgestaan. In de gang zou hij Wobbe een klap op het oog hebben ge geven. Buiten gekomen, had de verdachte opeens de buks gegrepen en op Jong- sma's hoofd geslagen. Het slachtoffer stortte bloedend in elkaar. Toch ging Wobbe door met slaan. „Hij heeft hem eigenlijk gewoon afgemaakt", zei de of ficier in zijn requisitoir. Een in allerijl ontboden arts kon slechts de dood constateren. Het gelaat van Jongsma was totaal verminkt door de kolfslagen. De advocaat legde onder andere een brief met vijftig handtekeningen over van dorpsgenoten van Wobbe, waarin verklaard wordt dat de ver dachte als een „jongen met een goed karakter" bekend staat die nooit enige last veroorzaakte. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Van 16 tot 19 okto ber wordt in Arnhem een groot festi val gehouden ter gelegenheid van het feit dat er nu honderdduizend houders van een cultureel jongerenpaspoort, verspreid over 60 gemeenten, zijn. Het festival zal een avant-garde-karakter dragen en in vele opzichten experimen teel van aard zijn. Vooral zal veel na druk worden gelegd op de ontplooiing van eigen creativiteit, ook wat betreft de samenstelling van het programma. Het ..landelijk contact" CJP verwacht tweeduizend deelnemers in Arnhem de activiteiten zullen zich vooral con centreren rond het stadhuis en de Gro te Kerk. Het provinciaal bestuur van Gelder land, dat één van de mogelijke subsi- diënten is (een voorstel daartoe wordt in de Statenvergadering van 26 augus tus behandeld), is verheugd over dit initiatief; „Het is van groot belang dat getracht wordt de jeugd te benaderen op een wijze die aangepast is aan eigen cultuurbeleving en waarbij in een sa menspel van kunstenaar en deelnemer gezocht wordt naar eigentijdse expres sievormen; in een maatschappij in ont wikkeling verdient zo'n nieuwe aanpak zeker waardering en steun, ook van pro v i nc ie wege Wij menen dat dit in overeenstem ming is met ons beleid om evenemen ten te steunen die nieuw zijn van opzet, maar redelijk uitzicht op succes bie den", aldus GS. „Door het mede moge lijk maken van dit experiment kan worden nagegaan of dit type festival een geschikte vervanging kan zijn voor de festivals in traditionele stijl waar aan wij steeds subsidie hebben ver leend". Verwacht wordt dat van de tweedui zend deelnemers er ongeveer duizend uit Gelderland afkomstig zullen zijn. Het festival komt tot stand door de sa menwerking van o.m. de CJP en de stichting voor kunstzinnige vorming en nationaal overleg voor gewestelijke cultuur. Gedacht is aan een grote va riëteit van evenementen op allerlei ge bied toneel, film, dans, beeldende kunst. njuzirk waarbij vooral veel ruimte wordt gelaten voor nieuwe ui tingen van cultuurbeleving van jonge mensen en voor moderne kunstvormen. Over de opzet van het programma worden nog suggesties van toekomstige deelnemers en van medewerkers verza meld. Ook wil men ruimte laten (op het festival) voor discussie met cultuurfilo sofen en politici die zich op cultureel gebied bewegen. In de programmasuggesties worden vijf sectoren genoemd: Theater/dans en beweging, muziek, beeldende kunst, „doe-dingen" en amusement. De totale kosten van dit festival worden geraamd op ƒ120.000; de deelnemersprijzen zul len waarschijnlijk ƒ25,- en ƒ35,- (deze laatste prijs incl. warme maaltijden) bedragen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 7