Over de grenzen Bonn rekent op een regeling over Berlijn Britten vrezen acties van IRA in Engeland BRAAT! NEGEN JAAR MUUR Geen gratie voor Bernadette Devlin HIMALAJA WEER VRIJ VIJF STEDEN IN RUSLAND BLIJVEN NOG DOOR DE CHOLERA AFGESLOTEN Lof Zionisten met geweld geweerd KEUKENS? Stierenvechter aan lager wal Torpedo gevonden in oude Duitse duikboot AANVAL KOSYGIN MUUR Staking in tunnel van Mont Blanc Diplomatenweduwe krijgt dochter VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970 ISRAEL: RAKETTEN DICHTER BIJ HET SUEZ-KANAAL JERUZALEM Israël heeft de Verenigde Staten gevraagd, alles in het werk te stellen om de nieuwe Russisch-Eg.vptische raketten te doen weghalen die volgens Tel Aviv na het ingaan van het bestand langs het Suez-Kanaal zijn ge ïnstalleerd. Tevens heeft Israël Egypte ervan beschuldigd, het bestand met de installatie van deze raketten te hebben geschonden. Minister van Defensie Mosje Dajan, lei donderdagmiddag in het parlement, dat zowel Egypte als Israël was overeengekomen een tijdelijk bestand te sluiten waarbij alle militaire activi teiten binnen een gebied van 50 km ter weerszijden van het kanaal zouden werden stopgezet. Volgens Dajan is de ze belangrijke clausule van de bestands overeenkomst al in de eerste nacht door Egypte geschonden met het aan voeren van raketten. „Dit is niet te ver gelijken met een gewoon salvo van een machinegeweer, het is van militaire be tekenis", aldus de generaal. In antwoord op 4 moties van de oppositie over de installatie van de Russische raketten zei Dajan. dat Is raël ook de schending van het bestand aan de Verenigde Katies heeft gerap porteerd. Een van de moties betrof de mogelijkheid van een militaire reactie van Tel Aviv, maar volgens Dajan kon over een dergelijke actie in het parle ment niet worden gediscussieerd. De maatregelen die Israël gaat ne men, zullen volgens Dajan in een spe ciale kabinetsbijeenkomst achter geslo ten deuren worden besproken. Cairo heeft nog geen officiële reac tie op de Israëlische verklaringen gege ven. In diplomatieke kringen verwacht men dat de Verenigde Staten het on derzoek naar de beweerde schending van het bestand langzaam en voorzich tig zullen uitvoeren in een pogiiig om de wapenstilstand te laten voortduren. McCloskey wilde niet zeggen wan neer Washington zijn bevindingen over de Israëlische klacht, die twee dagen geleden werd ingediend, zou bekend maken. Volgens de Israëli's werd enkele uren nadat het bestand vrijdag van kracht werd, een aantal Russische SAM-raketten aan het Suez-Kanaal in stelling gebracht. In een televisieprogramma heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, gezegd dat hij een brief heeft ontvangen van Gunnar Jar ring, de VN-bemiddelaar voor het Mid den-Oosten, waarin deze zei een voor stander te zijn van vredesonderhande lingen op ministerieel niveau. Ook Is raël wil dat de onderhandelingen door de ministers van Buitenlandse Zaken van de betrokken landen worden ge voerd. Egypte en Jordanië, die het Ameri kaanse vredesvoorstel hebben aan vaard. hebben evenwel hun vertegen woordigers bij de Verenigde Naties voor de besprekingen aangewezen. De Israëlische luchtmacht heeft don derdag een guerrilla-basis in Jordanië aangevallen, aldus heeft het opperbevel in Tel Aviv bekendgemaakt. De actie was een vergelding voor raketaanvallen op Israëlische grensdorpen. De aanval die 20 minuten duurde, was de eerste tegen de Jordaanse guerrillaposities, sinds het bestand in het Midden-Oosten verleden vrijdag van kracht werd. Alle Israëlische vliegtuigen zouden veilig op hun basis zijn teruggekeerd. Woensdagavond hebben, aldus het op perbevel, guerrilla-eenheden raketten dfgevuurd op Asjdot Jaakof. Sinds het bestand van kracht werd hebben de Israëli's tweemaal querilla- basis in Libanon aangevallen. Israëlische militairen verwijde ren met geweld een aantal ge- uniformeerde leden van een Franse zionistische jeugdbeweging van het plein voor de El Aksa-moskee in Je ruzalem. De militante zionisten, afkomstig uit Parijs, hielden tegen de wens van het Israëlische bestuur in Je ruzalem een demonstratie, waarin zij de herbouw van de tempel van Salomo eisten op de traditionele plaats. Op deze plek staat nu de mohammedaanse El Aksa-moskee. Laatste acties tegen dumping zenuwgas BONN In Westduitse regerings kring rekent men erop dat de Sov jet-Unie binnenkort concrete waarbor gen zal geven voor de vrijheid van West-Berlijn. Minister Scheel (Buitenlandse Zaken) O LONDEN Gewapende politie- detectives hebben gisteravond een inval gedaan in een huis in het zuiden van de Britse hoofdstad, dat gebruikt zou ADVERTENTIE worden als bommen-fabriek door het illegale Ierse republikeinse leger (IRA). Volgens de buren, werden acht jonge Ieren gevankelijk meegevoerd naar het politiebureau. De politie heeft meegedeeld, dat er twintig bommen gevonden werden, die gereed waren voor gebruik. Verder werd er een aantal bommen aange troffen in verschillende stadia van pro- duktie. „Er was daar voldoende explosief materiaal om de hele buurt op te bla zen", zo zei een politiefunctionaris. De inval kwam, nadat saboteurs van de IRA gedreigd hadden om zeven mi litaire bases in Engeland op te blazen, uit protest tegen de aanwezigheid van Britse troepen in Noord-Ierland. Speciale bewakingsmaatregelen zijn ingevoerd rondom de grootste fabriek van het strijdgas C.S. in Surrey, Zuid-Engeland. Men is bang dat de Ieren het op dit bedrijf gemunt hebben. De fabriek in Surrey is de voornaam ste leverancier van het CS-gas dat vrij wel dagelijks wordt gebruikt door het Britse leger bij het onderdrukken van ongeregeldheden in Ulster. Extra bewaking is ook bevolen op de aanvoerwegen van het strijdgas naar Noord-Ierland en in Ulster zelf. Vorige maand bracht een man op de publieke tribune van het Lagerhuis nog twee projectielen met dat gas tot ont ploffing. De vergadering moest hierdoor ruim drie uur worden geschorst. De politie vermoedt dat een bende goed opgeleide saboteurs van het ille gale Ierse republikeinse leger, IRA, achter de plannen zit om de gas- en wapenfabrieken aan te vallen. LONDEN Fernando Seggara, die eens als beroemd stierenvechter in Spanje en Portugal meer dan 850.000 gulden per jaar placht te verdienen, is in Londen tot een boete van 170 gulden veroordeeld, omdat hij als parkeer wachter vijftig gulden uit een auto zou hebben gestolen. Seggara die op het hoogtepunt van zijn loopbaan in zijn geboorteland Por tugal over een luxueuze villa, een jacht, drie grote auto's en een particu lier vliegtuig beschikte, werd in de ja ren '50 tweemaal door een stier op de horens genomen en ernstig gewond. Hij raakte uit de gratie bij het publiek en verloor snel zijn geld. Vier jaar geleden kwam hij naar Londen waar hij de leiding zou krijgen van een restaurant. Hiervan is echte» nog niets geko men. heeft daarover in Moskou duidelijke aanwijzingen gekregen. Mits een rege ling voor West-Berlijn tot stand komt, verwacht men dat het Duits-Russische verdrag binnen een half jaar van kracht kan worden. „Ik geloof dat de Russische regering er begrip voor heeft dat er zo gunstige voorwaarden worden geschapen voor economische samenwerking", zei bonds kanselier Brandt gisteren voor zijn ver trek uit Moskou. Tegen vier uur gistermiddag landden de kanselier en de delegatie op de luchthaven van Bonn. Opnieuw deed zich een incident voor: een onbekende beweerde telefonisch dat er een tijd bom was gelegd in de wachtkamer die voor de aankomst van Brandt was ge reserveerd. Mannen van de veiligheidsdienst doorzochten het luchthavengebouw maar men vond niets verdachts. 's Ochtends had Brandt in Moskou nog anderhalf uur gesproken met Ko- sygin. De Russische premier heeft een uitnodiging aanvaard om t.z.t. een be zoek aan Bonn te brengen. Bij aankomst op de luchthaven van Bonn zei Brandt: „We hebben zeer drukke maar ook succesvolle dagen achter de rug. Nu is de tijd gekomen voor samenwerking en partnerschap". Minister Leber (Verkeer) die Brandt tijdens diens afwezigheid had vervan gen: „U was in Mosgou niet alleen ve le Duitsers waren in gedachten bij u omdat zij beseften dat daar iets zeer belangrijks gebeurde voor de toekomst van ons land". Meteen na aankomst bracht Brandt in een buitengewone kabinetszitting verslag uit aan de regering. Ook de burgerheester van West-Berlijn, Schutz woonde deze vergadering bij. In West-Berlijn, waar de Muur juist gisteren negen jaar bestond, hadden de gebruikelijke herdenkingen en krans- leggingen plaats. Ook de fractie-leider van de christen-democratische opposi tie, Barzel, bezocht de Muur en ver klaarde schamper: „Hier in West-Ber lijn is van ontspanning niets te merken. Het verdrag van Moskou had niet mo gen worden ondertekend zonder dat eerst de vrijheid van deze stad was verzekerd". Ook de Oostduitse partijkrant Neues Deutschland herdacht het bouwen van de Muur en noemde deze „een waar borg voor de vrede in Europa" die „economische opbloei van de DDR heeft mogelijk gemaakt". De rechtse nationale democratische partij (NPD) heeft inmiddels in Bonn ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK S-ZATtRDAGS GEOPcND VAN 10 TOT 13 UUR een aanklacht ingediend tegen Brandt. De NPD beschuldigde de kanselier er van, dat hij door zijn ongrondwettige buitenlandse politiek „het democrati sche staatsbestel in gevaar had ge bracht". Er is nog niets bekend over een offi ciële beslissing over deze aanklacht, die zeker zal worden afgewezen. WASHINGTON De Amerikaanse federale rechter June Green heeft don derdag een beslissing tot heden uitge sneld over een eventueel verbod op het storten van 60 ton dodeljjk zenuwgas uit de tweede wereldoorlog in de Atlanti sche oceaan bjj Florida. Rechter Green gaf de militaire autoriteiten wel toe stemming door te gaan mot het lossen van de in beton verpakte gasgranaten uit de treinen waarmee zij zijn aange voerd. Een van de getuigen deskundigen, Victor Linnenbom, zei dat het gas zo snel mogelijk op de bodem van de oceaan moet worden gebracht omdat het ontploffingsgevaar aanwezig is, na dat het langdurig in de granaatomhul sels heeft gezeten. Zoals gemeld heeft gouverneur Clau de Kirk van Florida de kwestie aan hangig gemaakt bij de federale recht bank omdat hij voor zijn staat vreest. De advocaat van de Amerikaanse stichting ter beschermming van het le vensmilieu, heeft voor de rechter ver klaard dat er andere en betere manie ren waren om zenuwgas te laten ver dwijnen dan door het in een oud schip in de Atlantische oceaan te laten zin ken. De advocaat, juffrouw Lola Lee, zei dat een manier was om de kisten met het gas in een overbodig geworden lan- ceringsput te laten zakken, de put vul len met een krachtig loogzout, het ge heel af te sluiten en te wachten tot het zout het gif uit het gas had getrokken. De stichting, die door juffrouw Lee wordt vertegenwoordigd tracht een ge rechtelijk bevel te krijgen dat het Amerikaanse leger moet beletten om het gas in de oceaan voor de kust van Florida te dumpen. Een team van Britse deskundigen heeft donderdag uit Washington be richt, dat zij van mening waren dat het Amerikaanse plan om het gas in zee te dumpen voldoende garanties tegen mi lieuvervuiling bevatte. De bevindingen van de drie deskun digen werden vanuit de Amerikaanse hoofdstad naar het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken getelegrafeerd. Engeland had aanvankelijk uiting ge geven aan zijn bezorgdheid <Wer de Amerikaanse plannen, nadat de rege ringen van de Bahamaeilanden en van PORTSMOUTH Amateur-diepzee duikers hebben in het wrak van een Duitse onderzeeër uit de eerste wereld oorlog een nog volkomen intacte torpe do gevonden. De torpedo, die een lading heeft van 500 pond zal heden door de mijnoprui- mingsdienst tot ontploffing worden ge bracht. De UB-21 werd drie mijl uit de kust van Portsmouth gevonden, is in de eer ste wereldoorlog opgebracht en in 1920 tot zinken gebracht. Hoewel het onkruid hoog staat langs de versperringen, toont de Berlijnse muur, die gisteren negen jaar oud was, nog geen tekenen van verval. Bermuda gezegd hadden te vrezen dat het gas de wateren rond de eilanden zou vervuilen. Men neemt aan dat de Engelsen na het gunstige rapport van hun deskundi gen, niet langer bezwaar zullen maken tegen de Amerikaanse plannen. LONDEN Een nieuwe poging om de straf van het Noordierse parlements lid Bernadette Devlin kwijtgeschol den te krijgen zal waarschijnlijk op niets uitlopen. Een socialistisch Brits parlementslid had, daarin ook sprekend namens 21 vakbondsleiders, de regering van Ul ster verzocht de 23-jarige mej. De vlin, die thans een gevangenisstraf van zet maanden uitzit, in vrijheid te stellen. Zij werd hiertoe veroordeeld wegens haar aandeel in het opstoken tot ge weldplegingen, hetgeen' vèrleden jaar in de katholieke wijk van London derry was gebeurd. Zij had daar met stenen naar de (protestantse) politie gegooid. Het socialistische parlementslid, Arthur Latham, had zijn verzoek gericht tot de minister-president van Noord-Ier land en tot de Britse minister van Binnenlandse Zaken. Hij had ook voorgesteld dat mej. Devlin „bij de eerstkomende gelegenheid" als lid van het Britse parlement moest wór den beëdigd. Namens de regering van Noord-Ierland is meegedeeld, dat deze reeds uiteen gezet had, en zich hieraan hield, dat mej. Devlin haar hele straf zal moe ten ondergaan, zonder enige verzach ting in een gewone strafgevangenis voor vrouwen. KATMANDOE De regering van Nepal heeft besloten meer bergtoppen in het Himalaja-gebied open te stellen voor bergbeklimmers. Het besluit gaat het volgende seizoen in. In 1965 legde Nepal een bijna volle dig verbod op het bergklimmen in de Himalaja, naar aanleiding van de veel vuldig voorkomende incidenten aan de grens met Tibet. Nadat vorig jaar weer 38 bergtoppen toegankelijk werden verklaard, is men nu van mening dat de enkele inciden ten die zich nog voordoen geen beletsel mogen vormen het verbod nagenoeg volledig op te heffen. PARIJS De Nederlandse toeristen, die het plan hebben in het komende weekeinde via de Mont Blanc-tunnel van Frankrijk naar Italië te gaan, doen er goed aan hun reisplan te wijzigen. Het Franse tunnelpersoneel is in staking gegaan van 13 tot en met 16 augustus. Alles komt nu neer op het Italiaan se personeel, dat wegens vakanties niet versterkt kan worden. MOSKOU Met vermindering van de cholera-dreiging in de cholcra- dreiging in de S.U. zijn sommige reis beperkingen opgeheven. Vijf sleden blijven echter volledig gesloten voor Russen zowel als bui tenlanders, zo is door de directeur van het reisbureau Intoerist, Viktor Boit- jenko, meegedeeld. Astrakhan, waar vorige week de eerste meldingen van de gevreesde ziekte vandaan kwamen, blijft afge sloten. De stad met 400.000 inwoners, die aan de mond van de Wolga en aan de noordkust van de Kaspische Zee ligt is geen toeristencentrum, zodat vreemdelingen geen last hebben van de maatregel. Andere steden die voorlopig afge sloten blijven zijn Volgogard, Stalin grad en Oeljanofsk in het Wolgabek- ken, de havenstad Odessa en de bad plaats Batoemi in het oosten van de Zwarte Zee. „Wij hopen dat wij spoedig weer toeristen in deze steden kunnen ont vangen, maar op het ogenblik moeten wij een beetje voorzichtig zijn", ver klaarde Boitsjenko. Alle andere Zwarte-Zeebadplaatsen in Georgië, de Kaukasus en de Krim staan open voor buitenlanders, zo verzekerde hij. Eerder deze week kregen toeristen, die deze gebieden wilden bezoeken, de raad uit te zien naar andere reisdoe len. Voor de Russen zelf blijven enige reisbeperkingen van kracht. Zo zijn de Kaukasus, de Krim en de Zwar- te-Zeeplaatsen gesloten voor „vrij reisverkeer", wat inhoudt dat de Rus sen er niet naar toe mogen, als zij niet in het bezit zijn van geldige pa pieren voor opname in een vakantie verblijf of een sanatorium. De bedoeling van deze maatregel is volgens reisbureaufunctionarissen een ongezonde overbevolking van dit va- kantiegebied te voorkomen. Elke zo mer trekken duizenden Russen op de bonnefooi naar de Zwarte Zee, in de hoop onderdak te vinden in een hotel of een particuliere woning. Tot nu toe heeft het ministerie van Gezondheid geweigerd iets te zeggen over de omvang van de cholera .in Astrakhan en omgeving, of over het aantal slachtoffers van de ziekte... Het ministerie van Buitenlandse Zaken geeeft in het geheel geen antwoord op vragen over de cholera. Op de markten in Moskou wordt nog steeds gewaarschuwd tegen het eten van ongewassen groenten en fruit, en reizigers uit het zuiden mel den grote openbare verbrandingen van watermeloenen en ander ooft te hebben gezien, klaarblijkelijk als voorzorgsmaatregel. In de kranten waren echter geen adviezen meer opgenomen voor de bevolking, om lichaam en woning schoon te houden. In de Oosteuropese pers ls het Westduits - Russische niet- aanvalsverdrag, eefc „historisch en belangrijke bijdrage tot de zaak van de vrede in Europa" genoemd. Het Hongaarse blad „Magyar Nemzet" noemde het verdrag „meer dan een eenvoudige overeenkomst tussen twee staten, meer dan een ontmoeting tus sen de vertegenwoordigers van de voormalige overwinnaars en de over wonnenen". Mede dank zü „de realistische houding in het Rijngebied, dat daarvoor door ijsbergen was geblokkeerd", was in Europa een gunstig klimaat gescha pen, zo meende het blad. Volgens het Bulgaarse landbouwdag- blad „Zemedelsko Zname" vormt het verdrag van Moskou de sleutel tot op lossing van de moeilijkheden tussen Rusland en de Bondsrepubliek, maar kan het ook voor Europa als geheel „een belangrijk element worden tot wegneming van de bedreigingen, ten gunste van een beter politiek kli maat". „De overeenkomst vormt een essentiële stap tot uitvoering van het beleid van vreedzame coëxistentie tussen staten met verschillende sociale stelsels. Het blad ,,Troed" eveneens uit Bulga rije merkte op: „Wij kunne de rege ring van Willy Brandt alleen maar feliciteren met de realistische aanpak, en de vooruitziende blik die zij ge toond heeft door de bestaande gren zen in Europa te erkennen Volgens het Bulgaarse legerdagblad „Narodna Armiya" (volksleger) is het verdrag gericht „op definitieve bevestiging van de historische resultaten van de Tweede Wereldoorlog". De Tsjechoslowaakse pers had naast lof voor het verdrag ook kritiek op de „revanchistische elementen" in West-Duitsland. Zo zei het commu nistische partijorgaan „Rude Pravo": „Wij verwelkomen dergelijke ontwik kelingen, maar mogen de mobilisatie van de revanchistische krachten, de hysterische aanvallen van de West duitse oppositie en de haatcampagne en fascistische provocatie tegen deze vredesbeweging niet over het hoofd zien". Het verdrag beoordeelt „Rude Pravo" als een „voorbeeld van positieve op lossing van internationale proble men". Het kan de andere Oosteurope se staten een richtlijn verschaffen tot verbetering van hun betrekkingen met Bonn. Toch besloot het blad met de waarschuwing: „Alleen de toe komst zal leren hoever de oprecht heid van de Westduitsers reikt". De meeste Westduitse dagbladen hebben een gunstig commentaar geleverd op het niet-aanvalsverdrag met Rusland. Zelfs het grote boulevardblad „Bild- zeitung", scheen een pauze in acht te nemen in de voortdurende aanvallen op de regeringscoalitie van Willy Brandt en Walter Scheel. Het blad opende het verslag van de on dertekening in Moskou met de kop: „Kosygin tot Brandt: wij verdienen nu allemaal een wodka". „Verrassend genoeg kwam ook de com munistische partijchef en nummer één in Moskou, Brezjnef", zo voegde het blad eraan toe. „Het was daarom geen grote verrassing toen bekend werd dat de ministers van Economische Zaken Schiller, en van Wetenschappen, Leussink, reeds in september voor besprekingen naar Moskou gaan". Ook het landelijke dagblad „Die Welt", evenals Bildzeitung van het Sprin ger-concern, legde de nadruk op de economische aspecten van het ver drag, waarvan het de tekst als een dag voor ondertekening had gepubli ceerd. „Als onze immer dynamische handels- meesters in het oosten land zien da gen, dan reageren zij op een van de duidelijkste signalen van de officiële Ostpolitik. „De Sovjets willen ongetwijfeld inves teren en zoeken naar gulle kreditcu- ren om hen te helpen economisch vooruit te komen zonder të bezuinigi- gen op hun exhorbitant hoge militai re begroting. De kapitalisten zullen zo indirect hun agressieve wereldpo litiek in sommige gebieden financie ren en het is bovendien nog een so cialist die in deze zaak wenst te be middelen", aldus Die Welt. De onafhankelijke „Frankfurter Allge- meine Zeitung", doorgaans zeer goed geïnformeerd op het gebied van de buitenlandse politiek, zei: ,De televisierede van de kanselier van uit Moskou heeft naast de gewone protocollaire praal een dramatisch accent aan het verdrag verleend. „Het is slechts een waarheid die voor sommigen onbehaaglijk is als Brandt zegt: met dit verdrag is niets verlo ren wat niet lang geleden reeds .ver gokt was. De nieuwe bladzi; die is omgeslagen vormt slechts een onder deel van ons geschiedenisboek". Het weekblad „Die Zeit", liberaal ge tint, is van mening, dat het verdrag een kentering in de binnenlandse toe stand in de Bondsrepubliek heeft uit gelokt. „Het is al weer lang geleden dat zoveel optimisme is gevoeld binnen het re geringskamp, waar men zeer tevre den is over het resultaat van de on derhandelingen. In contrast hiermee schijnt de stemming onder de opposi tie aanzienlijk te zijn getemperd, want voor de oppositie is het resul taat van Moskou reden om zich op haar eigen positie te bezinnen. Ongetwijfeld heeft de regeringscoalitie aan kracht gewonnen. Een misluk king in Moskou en zelfs een onge wijzigde aanvaarding van de docu menten van Bahr (het ontwerpver drag) als tekst van het verdrag, zou als een mislukking beschouwd zijn na de stoutmoedige aankondiging van de minister van Buitenlandse Zaken zou voor deze regering zeker het be gin van het einde hebben betekend". De gtootste lof komt uit de koker van het republikeinse Amerikaans nieuwsweekblad Time. Het blad schrijft als kop boven het nieuws over het verdrag Bonn-Mos kou: „Het definitieve einde van de Tweede Wereldoorlog". BRASILIA De weduwe van de Braziliaanse diplomaat Paulo Dionisio de Vasconcelos, die op 4 augustus in Den Haag is gestorven, heeft woensdag te Brasilia het leven geschonken aan haar tweede kind, een dochtertje.

De Vallei | 1970 | | pagina 9