Sober en ingetogen de winter in... door Inez Visser Foto's van Ente Moda Turijn Een cape in schoolmeisjes-stijl van wollen beige stof. Wollen mantel met banen In verschillende tinten van rozehout kleur en bruine laarzen. Violet midi jas, zwarte broek en zwart hoedje. Voor hem en voor haar het motief van onregelmatig gestreepte bruine en beige banen in wol. Inez Visser een Nederlandse mode-tekenares in Milaan, liep terwijl velen van ons puften aan zonnige stranden langs de verschillende shows van de Italiaanse mode-ontwerpers om een indruk op te doen van wat de Italiaanse grootmeesters van de mode voor deze winter voor ons in petto hebben. Zij schrijft ons bij deze, zo juist op de shows in Italië ge maakte foto's: Sinds een jaar heeft de Ita liaanse haute couture en overigens ook de Franse met zachte hand geprobeerd ons te, laten wennen aan bedui dend langere kleding. Met die voorzichtige tactiek is het nu afgelopen. In de 57 Italiaanse collecties van op zijn minst 60 modellen per collectie hebben we één minikledingstuk aangetroffen verder is het allemaal midi. Iedere ontwerper ziet deze lengte op zijn eigen manier: midi kan variëren van net bo ven tot net onder de kuit. In het gunstigste geval is de nieuwe mode een geraffineer de, verfijnde mode, die de oudere vrouw beter zal staan, dan welke teenager ook. Voor verschillende couturiers kan het allemaal niet streng genoeg Wijnrode midi van wol met gele puntjes en baret. Twee namiddagjurken in zwarte zijde. Strakke lijfjes, hoog ingezette mouwen en schuin geknipte rokken met plooien middenvoor. Kniebroek van fantasiewol in de kleuren wit en lila, grote zakken, hoed met klep en laarzen. Klok slaat MIDI zijn: in starre jassen en dege lijke pakken sturen ze ons de winter in. Felle tinten zijn taboe. Zwart, grijs, vuilbruin en een stoffig donkergroen zijn de „kleuren" voor het volgende seizoen. Tussen al deze soberheid loopt af en toe eens glimp folk lore. Wijde capes, geestige zouavenbroeken en gaucho- pakken, stoffen, bedrukt of ge borduurd met oude volksmo tieven geven dan opeens een sprankelende noot. Ook de avondkleding is wat levendiger, briljanter dan de dagkleding, met vooral het Verre Oosten als bron van inspiratie. Over het algemeen dus een sobere, ingetogen mode, die iedereen op slag tien jaar ouder maakt. Een mode, die merk waardig genoeg het eerst ge accepteerd zal worden door de tieners. Of ze erop vooruit gaan, is een tweede, maar mis schien slaagt de confectie erin, een en ander wat minder dra matisch, wat minder zwaar op de hand te interpreteren. Zwart wollen gauchopak van Centinaro met borduursels van bloemmotieven op het lijfje. Sportief pakje in de kleuren wit, zwart en beige en een violet truitje Centinaro heeft zich op Rusland geïnspireerd. Hier een zwarte wollen mantel, afgezet met vossebont en geborduurd met een bloemenrand. Zwarte bontmuts, zwarte suède laarzen.

De Vallei | 1970 | | pagina 13