Veenendaals dagblad Enkelaar: „Desnoods filmen wij over het hek 99 Buiten Gasleiding ontploft Zemiwgasgranaten mogen in Oceaan worden gestort Kinderen onder laadschop Abbey-pand vri verlaten Zowel Israël als Jordanië klagen over schendingen Geluk Meisje ontdekt misdrukken statuutzegels ■■mm r Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Leiders van Tupamaros praten over vrijlating gijzelaars Tankwagen met LPG raakt lek Jongen rijdt huis binnen Z wa nen burgers willen slapen VRAGEN Man gewond IN GEVANGENIS Brummels Rechter heeft bepaald: M EIS JE DOOD ZUSJE GEWOISD GEVAAR Londense politie vindt bommen Doden bij tyfoon Het bestand in Midden-Oosten LUCHTAANVAL Bij Gronings garagebedrijf ■f .«r - Bij Maartensdijk Overwegend zotinis Btir. voor redactie en administratie: Prirve Bernhardlaan 28, Veenendaai, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25Abonnement J 1,13 p.w.t J 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. J Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 15 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I89 Morgen komt er toch voetbal op de beeldbuis I)EN HAAG/HILVERSUM Met ministerie van Economische Zaken onder zoekt of de KNVB de Prijzenwet heeft overtreden. De KNVB heeft aan de NOS 500.000 gulden méér gevraagd dan vorig seizoen voor tv-uitzendingen van voetbalwedstrijden op zondagen. De NOS vindt dit te veel. Toch komt er morgen voetbal op de televisie. In Studio Sport" komen flitsen van verscheidene wedstrijden. De heer C. H. Enkelaar, hoofd afdeling televisie van de NOS „Wy zijn als televi sie bij verschillende clubs in Nederland welkom, ook al betalen wy hen niet. Bij de clubs waar ons de toegang tot het stadion geweigerd wordt, vinden wjj wel een oplossing om aan geschikte beelden van de wedstrijd te komen. Desnoods kqken wij over het hek, al moet het wel een hoog hek zijn, willen wij de wedstrijd kunnen overzien". De heer Enkelaar ziot mogelijk heden genoeg om de kijkers de weke lijkse voetbalflitsen voor te schotelen. „Maar wij blijven fatsoenlijk", zegt hij. Er is behalve de Prijzenwet ook nog de Wet op de economische mede dinging die mogelijk kan worden gehan teerd in het conflict van K.N.V.B. en N.O.S. Deze wet geeft de regering de bevoegdheid in te grijpen in de prijzen van bepaalde goederen en diensten als er sprake is van een economische machtspositie die in strijd is met het algemeen belang. Intussen liggen bij staatssecretaris Van Son (economische zaken) al schrif telijke vragen van hot Tweede-Kamerlid dr. mr. II. J. Roethof (P.v.d.A.) over bet conflict op het bureau. Het Kamer lid vraagt de staattssecretarls op te tre den tegen de K.N.V.B. op grond van de Wet op de economische mededinging. Miljoenen mensen blijven nu op zon dagavond Verstoken van de normale nieuwsvoorziening over voetbalwedstrij den, vindt dr. Roethof. „Nog daargela ten dat de handelwijze van de K.N.V.B. op gespannen voet lijkt te staan met de ook internationaal erkende vrij heid van nieuwsgaring, betekent dit misbruik van een feitelijk bestaande monopolistische machtspositie in het economisch verkeer", meent hij. Ook de vakbonden houden zich met het conflict bezig. Voorzitter P. Mer- tens van het Nederlands Katholiek Vakverbond (N.K.V.) heeft gisteren de suggestie gedaan dat de drie vakcentra les samen aan de Sociaal-Economische Raad een bindende uitspraak zouden kunnen vragen over het conflict. De andere vakcentrales zijn vooralsnog weinig enthousiast over dit idee. Het N.V.V. vindt dit geen taak- voor een vak bond. Het C.N.V. ziet niet in wat de S.E.R. met deze zaak te maken heeft. Volgens de heer Enkelaar is de te- levisie niet verplicht voor voetbalflitsen te betalen. „Wij hebben het toch gedaan, rekening houdend met eikaars belangen. Geen enkele krant immers betaalt een voetbalclub als een verslaggever naar een wedstrijd gestuurd wordt?" BEEK Vrijdagmiddag is een stook - gasleiding van de polychemischo bedrij ven van D. S. M. in Beek geëxplodeerd. Deze leiding, die niet meer in gebruik was, liep over een open veld en vormde een verbinding tussen twee bedrijven. De oorzaak is niet bekend. Een mijnmeter, die op het terrein metingen verrichtte, liep een snijwond aan zijn hoofd op en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Door de ontploffing raakten ook an dere leidingen, onder meer de waterlei ding, defect. De direct gealarmeerde politie zette direct een deel van de rijksweg E 39 af, doch na korte tijd kon het verkeer wor den hervat. MONTEVIDEO Gevangen leiders van de Tupamarosbeweging hebben in de gevangenis van Punta Carretas een bespreking gehad over de vrijlating van de ontvoerde Brazilaanse consul Aloysio dia Gomida en de Amerikaanse bodem- deskundige Claude Fly. Dit is vrytlag in de hoofdstad van Uruguay bekendge maakt. Het gesprek vond, buiten aanwezig heid van de politie of vertegenwoordi ging van de rechterlijke macht plaats tussen Raul Sendic, een van de stichters van de Tupamarosbeweging en enige andere leiders, die ook gevangen zitten. Over het besprokene is niets bekend geworden, maar men meent in Monte video we! te weten, dat de guerrilla leiders alles in het werk stellen om de ontvoerde diplomaten vrij te krijgen. Het schijnt dat Sendic zeer schrok, toen hij vernam dat de eveneens ontvoerde Mi- trione doodgeschoten was. Hij zou tegenover de politie hebben verklaard, dat zijn beweging er niet aan dacht iemand van de ontvoerden te do den. De executie van de Amerikaanse FBI-functionaris zou buiten zijn mede weten zijn geschied. 7e hangen nog rood, groen en on- rijp aan de doornige struiken, maar de dorpskinderen en pension gasten proberen ze niettemin al ge durig op hun bruikbaarheid. Bij veel buitenmensen staat deb r aam of brumm el als wilde" mond kost onbetwistbaar bovenaan en vooral uit de vroegere boerenwal- len herinner ik mij de welige groei ervan tussen de opulente flora. Wij wisten uit onze simpele plattelands praktijk dat er twee soorten be stonden; we onderscheidden met ge mak de brummels met hun glin sterend zwarte vruchten van de enigszins kruipende dauwbraam, die meer naar het blauwachtig- paarse zweemt eh bewaasd is als Frankenthaler druiven. Al komt deze laatste meer in het duin en het bos voor, toch stonden ze ook alom in onze vertrouwde Gelderse wallen en in een rijk seizoen kon den we ons busje in een ommezien vullen, zonder dat het snoepen on derwijl behoefde te worden onder broken. Natuurlijk konden we toen niet weten, dat er van de bramen eigenlijk een zee van soorten be staat, met vaak slechts heel kleine verschillen. Later leerden we door de oude Flora van Oudemans (1873) dat er vijftien zouden wezen, maar twintig jaar later overtreft Sarin- gar hem alweer met tien en sinds dien kwamen er nog zoveel bij, dat er specialisten zijn, die zich batho- logen noemen en steeds met de bra men bezig zijn; hun Duitse colle ga's noemen zich ,,Brombeerbe- schreiber", dus dan weet ge het wel. Vergeet echter niet, dat ook de veel-geprezen geurige framboos tot de familie behoort en allemaal zijn ze ondergebracht bij de roos- achtigen. 15 augustus 1970 A. B. Wigman. WASHINGTON Een Amerikaans federaal hof heeft vrydag bepaald, dat het leger zyn plan om een lading van 2.800 ton granaten met een do delijk zenuwgas in de Atlantische Oceaan te storten, mag uitvoeren. Te voren had een geleerde in dienst van de Amerikaanse regering verklaard, dat het leven op de bodem van de oceaan geen gevaar zou lopen, als alle 12.540 in be ton verpakte granaten, die te zamen on geveer 60 ton vloeibaar gas bevatten, tegelijk zouden openbreken. Organismen in de directe omgeving zouden wellicht een dodelijke hoeveel heid gas te verwerken krijgen, doch het gas zou spoedig onschadelijk worden, doordat het zich zou verspreiden en door vermenging met het water che- NUNSPEET De vierjarige Hen- drina van Renselaar is vrydagmiddag tydens het spelen onder de arm van een laadschop geraakt. Ze werd op slag gedood. Haar driejarig zusje jeannette werd in zorgwekkende toestand opge nomen in het Boerhaave-ziekenhuis in Harderwyk. De kinderen speelden op het terrein van aannemersbedrijf Bons aan de Lin delaan. Waarschijnlijk doordat zij aan een zogenaamde dommekracht draaiden viel de loodzware arm van de schop op de kinderen. De arbeidsinspectie uit Utrecht stelt een onderzoek in. misch zou worden afgebroken. De betrokken rechter, mevrouw June Green, verklaarde echter ernstige be denkingen te hebben tegen de plaats waar het leger de betonnen blokken met de granaten aan boord van een afge dankt vrachtschip wil laten zinken, op 165 mfjl ten noordoosten van de Baha- ma-eilanden en 245 mijl ten oosten van Cape Kennedy, waar de oceaan ongeveer 5000 meter diép is. Zij deed een drin gend beroep op het leger, te overwegen een minder diepe plaats uit te zoeken, niet te ver van Sunny Point in Noord- Carolina waar de granaten aan boord worden gebracht. Mevrouw Green herinnerde er aan, dat deskundigen hebben gewezen op het gevaar dat de blokken beton op grote diepte uit elkaar zullen worden gedrukt, waardoor al het gas tegelijk zou kunnen vrijkomen. Op een minder diepe plaats zou het gas waarschijnlijk slechts ge leidelijk ontsnappen. In 1967-1968 had het leger dergelijke betonblokken met dodelijk gas bij de kust van New Jersey tot zinken laten brengen, waar de oceaan 2140 meter diep is. Onderzoekin gen hadden aangetoond, dat er daar geen tekenenen van besmetting te vin den zijn. De zaak was aanhangig gemaakt door gouverneur Claude Kirk van Florida en door het Fonds voor milieubescherming in New York. LONDEN Rechercheurs van Scot land Yard hebben vrydag een tweede voorraad zelfgemaakte bommen gevon den die voor verscheping naar Noord- Ierland was bestemd. Donderdagavond had de politie al in een huis in een voorstad ten zuiden van Londen een voorraad bommen aange troffen. Acht personen zijn in verband met deze vondst gearresteerd, allen Ieren. Na de inval van vrijdag is opnieuw een man gearresteerd. AMSTERDAM Het gekraakte pand van de verzekeringsmaatschap pij Abbey Leven aan de Keizersgracht is vrijdagmiddag vrijwillig door de krakers, die het gebouw bezetten, ver laten. U ziet, hoe zij met hun bezit tingen per busje naar een nieuw on derkomen vertrekken. AMSTERDAM Het gekraakte pand van de verzekeringsmaatschappij Abbey Leven aan de Keizersgracht in Amster dam is vrijdagmiddag vrijwillig door de bewoners verlaten. Het tiental krakers had donderdag van de gemeente een ontruimingsbevel gekregen. Na in alle rust hun bezittingen in een gereedstaand busje te hebben geladen deden zij tegen half drie de deur achter zich dicht en vertrokken. Hun activiteiten werden door vele nieuwsgierigen en enkele po litiemannen in burger gadegeslagen. Volgens een van de krakers zouden zij voorlopig onderdak vinden in de „Kul- tureel alternatieve kroeg" in de Johan nes Vermeerstraat. TOKIO Zeker vijf mensen zijn za terdag om het leven gekomen tijdens een tyfoon de „Wilda" die over het zuiden van Japan trok. Ongeveer 120 mensen werden gewond. Volgens een mededeling van de politie zijn meer dan 1000 huizen verwoest of beschadigd. On geveer 8000 mensen zijn dakloos ge worden. JERUZALEM Israël heeft Egypte gisteren beschuldigd van een tweede „ernstige schending" van de wapenstil stand in het Midden-Oosten. In een officieel communiqué, dat werd uitgegeven 24 uur nadat de Israëlische regering Egypte ervan had beschuldigd kort na het ingaan van het bestand nieuwe raketinstallaties in de buurt van het Suezkanaal te hebben aangebracht, zegt Israël dat donderdag een nieuwe raketinstallatie is geïnstalleerd. De Israëlische vice-premier generaal Yigal Allon, verklaarde gisteravond dat het vertrouwen in de Verenigde Staten ernstig zou worden ondermijnd indien de Amerikaanse regering werkeloos zou blijven toezien bij deze nieuwe Egyp- tisch-Russische provocatie. Volgens het Israëlische communiqué was ook het werk hervat aan de raket- installaties, die nog niet gereed waren gekomen en alle binnen het gebied liggen dat in de bestandsovereenkomst vijftig kilometer aan weerszijden van het Suezkanaal wordt genoemd. Israël deponeerde gisteren onmiddel lijk een officiële klacht bij de Uno- commissie, die toezicht moet houden op de naleving van het bestand. De Israëlische regering heeft nog geen vertegenwoordiger benoemd voor de of ficieuze vredesgesprekken met de Ara bische landen onder voorzitterschap van de Zweedse diplomaat Jarring. Intussen heeft de Jordaanse regering een klacht ingediend bij Unobemidde- laar Jarring voor wat zij noemt „een flagrante schending van het bestand" door Israël. Israëlische vliegtuigen on dernamen gisteren een luchtaanval in het Jordaandal, van waaruit Israëli- AMSTERDAM Geschrokken en somber keek de heer Viskoper na dat hij met zijn auto in een sloot langs de Haagweg belandde. Het gebeurde doordat de heer Viskoper met zijn veiligheidsriem bezig was en de macht over het stuur verloor. Een vies, nat pak was het gevolg van een en ander maar het had anders kunnen zijn GRONINGEN Op het kantoor van het Groningse garagebedrijf Cornelis N.V. heeft men een aantal misdrukken ontdekt van de vorig jaar op 15 de cember uitgegeven Nederlandse sta tuutzegels. Van dc 30 misdrukken, die op een vel van honderd stuks van deze zegels voorkomen, zijn er 18 bewaard geble ven. De overige 12 zijn op brieven ge plakt voordat een kantoormeisje zag dat er met deze zegels iets aan de hand was. Op de zegels van de achtste verticale rij van tien stuks ontbreekt een deel van de ondergaande z. en is yan de groene kleur niet veel doorgekomen. Bij de zegels van de negende rij is de waar- deaanduiding „25 c" weggevallen en is van het woord Nederland alleen de eerste e zichtbaar. De zegels van de tiende verticale rij missen zowel de waardeaanduiding als het woord Nederland. De zegels, die aan de overigens scherpe controle van de postzegeldruk kerij van Joh. Enschede en Zonen in Haarlem zijn ontsnapt, zijn enige tijd geleden gekocht op het bijkantoor Lin- naeusplein in Groningen. De eigenaar van deze niet-complete postzegels, de heer Cornelis, is van plan de misdrukken te zijner tijd bij een Amsterdamse firma te laten veilen. Volgens de deskundigen zullen de zegels enige duizenden guldens opbrengen. sche nederzettingen waren bestookt door guerrilla's. Het vorige week van kracht gewor den bestand is ook door Jordanië aan vaard, maar de regering in Amman heeft verklaard dat zij niet verant woordelijk kan worden gesteld voor aanvallen van guerrilla-strijders. Is raël heeft hierop geantwoord dat zij bij aanvallen van guerrilla's vergel dingsacties zal ondernemen. HILVERSUM Op de rjjksweg Hil versumUtrecht is vrijdagmiddag on der de gemeente Manrlensdyk een met 4000 liter LPG-gas geladen tankwagen na een botsing in de sloot geraakt en lek geworden. Onmiddellijk na het on geluk is al het verkeer langs de be dreigde plaats stopgezet wegens brand- of explosiegevaar. Het werd enkele uren omgeleid via Lage Vuursche. Vrachtwagenbestuurder L. Meeuwsen (34) uit Amsterdam verloor door nog onbekende oorzaak plotseling de macht over de tankwagen. De auto reed eerst tegen een rechts van de weg staande boom en reed vervolgens recht op een tegemoetkomende personenauto aan. Die werd gegrepen en tegen een links staande boom gedrukt. De inzittenden, een echtpaar uit Baarn, raakten slechts licht gewond. Omstreeks half zéven is het verkeer over de rijksweg weer vrijgegeven, na dat het grootste deel van dc 4000 liter LPG was weggestroomd. DOEZUM Vrijdagmiddag is de 16- jarige Albert van der Molen in zijn woonplaats Doezum (Gr.) met een trac tor de woning binnengereden van de familie J. Hut. De voorgevel werd totaal vernield, evenals een televisietoestel en een radio. Ook werd aan het meubilair schade aan gericht. Het ongeluk gebeurde doordat de jon gen in een bocht in plaats van op de rem op het gaspedaal trapte. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ZWANENBURG De lastige Zwa nenburgers, een actiegroep die strijdt tegen de geluidshinder van Schiphol, hebben vrydagavond om elf uur opnieuw een tros ballonnen laten opstygen. Er is een knipperlichtje In bevestigd en de verkeersleiding van Schiphol is gewaar schuwd. Directe aanleiding tot deze actie is dat de kinderen door het lawaai worden wakker gehouden, aldus een woord voerster van de groep. Aangezien de ervaring heeft geleerd dat het oplaten van een tros ballonnen minstens een paar uur rust garandeert, en die avond een extra grote tros van 50 ballonnen om hoog werd gestuurd, rekende men in Zwanenburg op een rustige vrijdag nacht. „We willen nu wel eens slapen," ver klaarde een Zwanenburgse, die verder meedeelde dat er voldoende ballonnen zijn om voorlopig elke nacht een actie te voeren. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer zal dit weekeind op de meeste plaatsen zonnig blijven met vandaag nog gematigde tempera turen van 20 tot 21 graden C. Morgen zijn bij naar zuid krimpen de wind weer wat hogere waarden te verwachten van 23 tot 24 gra den. Dit betere weer is te danken aan een rug van hogedruk boven Frank rijk, die zich in noordoostelijke rich ting uitbreidt. Op wat langere termijn bezien blijft het weer nog veranderlijk met maandag een hernieuwde reqen- kans. De gierzwaluvj is dit jaar op 10 augustus vertrokken een wat la ter tijdstip dan normaal.

De Vallei | 1970 | | pagina 1