9 OBK-taptoe weer groots evenement Programma GG 125 m in kannen en kruiken Kwart eeuw geleden capituleerde Japan Herinneringen van een ex-gedetineerde Vorig jaar gestarte traditie krijgt vervolg nu De Raiffeisenbank opent haar nieuwe kantoor aan de Schoolweg 33 te Eist (Utr.) Raiffeisenbank „Amerongen en omgeving" Helft van schoolkinderen heeft gebit met afwijkingen een handig meisje Set Up '69 CLANDESTIENE RADIO HIELP HET MOREEL HOOG HOLDEN van roekei stoel als het over verzekeringen gaat ede 08380 -12897 renkum 08373 - 2979 GROOTS BURGERLIJKE STAND Boekhoudbureau J. G. Krab RHENEN VERLANGEN SADISTEN LOF CONTACT BEZINNING ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1970 ADVERTENTIE RHENEN Voor de tweede maal organiseert de Rhenense Harmonie „Oefe ning Baart Kunst" op zaterdag 22 augustus een groots opgezette taptoe op het Sportpark Candia. Omdat vorig jaar de eerste taptoe een geweldig succes is geworden er waren ca. 5000 bezoekers wil men er 'n jaarlijks terugkeren de traditie van maken. In een gesrpek met voorzitter A. van Driel wordt duidelijk dat men bij OBK de zaken thans groots gaat aanpakken. „Dat kan nu allemaal", zegt de heer Van Driel, „omdat wy vorig jaar direct al zo'n groot succes gehad hebben. Ook het terrein is bijzonder mooi om een derge lijke taptoe te houden. We hebben hier de natuur mee, zoals een drietal taluds, van waar het publiek een uitstekend uitzicht heeft op de show en de taptoe. Dit jaar zijn we vroeger in verband met de taptoe Delft in september". De volgende verenigingen doen in Rhenen aan de taptoe mee: Vooraf ver zorgt de Mondaccordeon- en Orchest- Vereniging „Kunst en Vriendschap" te Rhenen onder leiding van Henk Spies een concert „Caecilia" uit Veenendaal, „Ons Genoegen" te Rhenen, OBK uit Amersfoort, DWS uit Arnhem-Zuid, terwijl als klap op de vuurpijl mee zal doen de Mr. H. W. van de Zandtvereni- ging uit Velp onder leiding van In structeur K. Smits uit Ede. Dit showkorps uit Velp behaalde op het Wereld Concours te Kerkrade een schitterende le prijs. Het behoort tot de beste showkorpsen van ons land. De leiding berust bij de heer K. Smits te Ede, die tevens de leiding VEENENDAAL Meer dan de helft van de leerlingen van Veenendaalse la gere scholen, die door de schooltandarts zijn onderzocht in het schooljaar 1969/1970, vertonen afwijkingen aan het gebit. Een en ander is geconcludeerd uit een tandheelkundig onderzoek dat is gehouden onder kinderen van vijf tien plaatselijke lagere scholen. Van de in totaal 3693 leerlingen wer den 3161 kinderen door de schooltand arts onderzocht, omdat een gedeelte door afwezigheid, weerspannigheid en een nog niet voltooide behandeling door eigen tandarts niet kon worden behan deld. 1697 leerlingen bleken een afwijking aan hun gebit te hebben, een percenta ge van 54.29. Met een totaal verwaar loosd gebit lopen 125 scholieren (4 pro cent) rond. Het gemiddelde aantak afwijkingen per gebit per kind is lVt. De volgende scholen waren betrokken bij het onder zoek: Chr. Nationale School I; Patrimo- niumschool; Gr. v. Prinstererschool Rijk v. Gaasbeekschool; Salvatorschool Rehobothschool; J. van Stolbergschool De Engelenburgschool; Dr. Hekster- school; Koningin Julianaschool; Chr. Nationale School.III; Chr. Nationale School II; Johannes Calvijnschool; Prinses Wilhelminaschool; Prinses Bea- trixschool. heeft van het Jachthoornkorps te Schaarsbergen, bekend van de Nato- taptoe in Arnhem. Uit het gesprek met de heer A. van Driel blijkt duidelijk dat er met veel elan en enthousiasme gewerkt wordt om ook nu weer de taptoe groots te doen slagen en gezien de korpsen die er aan meewerken, zal dat ook zeker slagen. Op het sportpark Candia komt de ca. 60 meter decor te staan, voorstellende een oude stadsmuur met poorten. De heer K. Smits heeft de algehele leiding van de show. Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door de diverse mu ziekkorpsen, terwijl de heer H. Kolf schoten de algehele leiding heeft van de taptoe. „Over vier jaar", zo vertelt de heer A. van Driel hopen we mee te kunnen doen in Kerkrade. Zowel Wim Pol, de huidige secretaris als ik zelf, wil dan zijn bestuursfunctie neerleggen en het zou bijzonder leuk zijn als we met Kerkrade zouden kunnen besluiten. Ook onze 74-jarige dirigent H. Kolf schoten gaat ons verlaten. Het is erg jammer, maar gezien zijn leeftijd kun nen we dat ook begrijpen. Zijn afscheid zal met een groot concert gepaard gaan. OBK heeft er als muziek- en show korps zeer druk bezet. Men gaat min stens vijfmaal per jaar België. Op 19 september a.s. is men weer uitgenodigd om in Leuven de opening van een win kelcentrum muzikaal luister bij te zet ten. „Wij zorgen er ook dit jaar weer voor", zegt voorzitter A. van Driel, „dat iedereen volledig aan zijn trekken kan komen". De grote bélangstelling van vorig jaar heeft bewezèn dat goed verzorgde shows en taptoes bij het publiek nog steeds hoog gewaardeerd worden. Daarom hebben wij als bestuur nog meer de nadruk gelegd op de show. Het belooft voor Rhenen ook dit jaar weer een belangrijk cultureel muzikaal evenement te worden. Geboren: Bernardus Wouterus, z.v. B. W. Jansen en G. C. van Kranenburg; Wilhelmina Jannigje, d.v. T. G. Lege- maat en B. H. Vink; Teunis Hendrik Geurt, z.v. T. Diepeveen en G. Veen- huis; Marius Jacobus, z.v. W. van den Brink en A. Zijderveld; Hendrijntje Hendrika, d.v. R. Gijsbertsen en T. van Neliestijn; Gesina, d.v. J. H. Wilbrink en G. Neliestijn; Hendrika Johanna, d.v. H. van Voorst en J. M. G. van den Brink; Feikje Monique, d.v. A. Lohof en A. C. de Weerd; Jan Maarten, z.v. J. van Doesburg en M. van Otterlo. Ondertrouwd: G. B. Kor en G. A. Paans; W. C. van Geerenstein en H. Demoed; J. C. van de Pol en B. H. ter Hogt, G. H. W. Garrits en G. van 't Veen; H. Wittenberg en D. Rebergen; N. A. Merlijn en W. van Baal. Huwelijken: L. A. van Lotringen en A. Versteeg (Ede); K. Turkesteen en H. J. van Geerenstein; J. W. van Leeuwen en A. Thomassen. GEVRAAGD: voor winkel en kantoor. Leeftijd plm. 15-16 jaar, woerisdag- en zaterdagmiddag vrij. FA. P. VAN DIJK Verf - glas - behang - handenarbeidartikelen Patrimoniumlaan 50, Veenendaal, telefoon 12777 WIJ ZULLEN GAARNE uw belasting-aangiften verzorgen uw boekhouding controleren of bywerken uw bedrijfsadministratie moderniseren FRANSEWEG 84 ELST <U.) Telefoon 08377-382 SCHERPENZEEL De Scherpen- zeelse volleybalvereniging Set Up '69 zal op maandag 24 augustus a.s. de training weer hervatten, na een vakan tieperiode van ruim twee maanden. Met ingang van het nieuwe seizoen zullen er enkele dingen veranderen. Na een inspeeltijd van vijf maanden wordt nu definitief een scheiding getrokken tussen de competitietraining en de ge zelligheidstraining. De selectie voor de competitie traint op maandagavond ter wijl de gezelligheidsafdeling de donder dagavond ter beschikking krijgt. Nieu we leden starten op de donderdag maar kunnen te zijner tijd overstappen naar de maandag. Half september begint de competitie en Set Up '69 zal met drie heren- en een damesteam uitkomen. In verband hiermee is nu een technische commissie in het leven geroepen die alle competi tie- en wedstrijdzaken zal behartigen. In de TC zijn benoemd mevr. Bitter en de heren v.d. Bosch eri Joosten. Het wedstrijdsecretariaat berust bij mevr. Bitter, Eikenlaan 99. De ledenadminis tratie blijft bij de secretaris Eikenlaan 27. Nieuwe leden en belangstellenden kunnen daar alle inlichtingen ontvan gen. Set Up '69 gaat in september voor de eerste maal in de competitie meespelen. De Scherpenzeelse volleyballers zijn in gedeeld bij het district Eemland rayon Amersfoort. Geboren: Hester Simone, dv Van Schuppen en G. M. J. Diepeveen ((Vee nendaal); Clasina Cornelia, dv S. Bosch en S. J. de Voogd: Johanna, dv C. van der Voort en S. H. Beumer; Dirkje An nette, dv C. Bouman en J. D. G. van de Loosdrecht, Veenendaal; Peter, zv R. Terpstra en P. G. Merkus; Pietronella Theodora, dv A. Spies en W. F. Meijer; Jannigje Everdina, dv G. J. van Laar en H. van Dijk; te Ede, Wilhelmina Hendrika, dv G. G. van de Grift en N. van de Scheur; te Wageningen, Mat- theus Adriaan, zv M. den Haan; te Lienden, Geertje, dv M. Wendels en W. Struck. Ondertrouwd: D. Meijer, 29 j., (Koog aan de Zaan) en G. van Zanten, 27 j. L. van Willigen, 30 j., en J. van Opij- nen; A. van Engelenhoven, 22 j. (Ede) en E. E. C. Scheele, 20 j.; E. Rast, 26 j. en A. Weinan, 21 j. (Appeltem). Gehuwd: A. W. van Soest, (Staphorst) en A. Kappe. Overleden: Geerke van Santen, 65 j., echtg. van A. van den Dikkenberg (Overberg); te Utrecht, Rink Postma, 59 j., echtg. van J. Flink. RNHEM De grote jubileumten- punt daarvan is de openingsceren istelling van de Gelderse Maat- die belooft een fleurig gebeure ARNHEM De grote jubileumten toonstelling van de Gelderse Maat schappij van Landbouw, GG 125, die op dinsdag 8 september door de Koningin in het Arnhemse park Presikhaaf zal worden geopend, begint nu langzamer hand gestalte te krygen. Na de bouw vakvakantie is men in de nieuwe, nog groeiende Arnhemse wijk begonnen met de opbouw van de tien paviljoens, de afsluiting van het park en het treffen van voorzieningen voor elektriciteit, gas en water. De standruimte, zo'n kleine 18.000 m2, is reeds toegewezen aan de deelnemers en de indeling van de stands heeft haar beslag gekregen. Dat kon de heer E. Wijnbergen, voor zitter van het tentoonstellingscomité donderdag meededelen toen hij de re gionale pers een overzicht gaf van de tailpunten van het nogal drukke pro gramma van evenementen die zich tij dens de GG 125 zullen afspelen. Hoofd- ADVERTENTIE Op 20 augustus a.s. zal de Raiffeisenbank haar nieuwe kantoor aan de Schoolweg 33 in gebruik nemen. EEN MODERNE BANK De Raiffeisenbank heeft in de loop der jaren het vertrouwen gekregen van meer dan 2 '/z miljoen Nederlanders. Een bank waaraan zovelen hun vertrouwen schenken, groeit snel. in ons nieuwe kantoor is ook een nachtkluis aangebracht. Op WOENSDAG 19 AUGUSTUS a.s. van 14.00 - 22.00 uur is er voor iedereen gelegenheid het kantoor te bezichtigen. Wij verwachten u gaarne. In het tijdvak van 7 t/m 18 september a.s. wordt een openingsspaaractie gehouden. Hierover volgen nog nadere bijzonderheden. Spaarbank en alle Bankzaken ELST (Utr.) AMERONGEN LEERSUM Schoolweg 33 Kon. Wilhelminaweg 59 Rijksstraatweg 188 Telef. 08377 - 354 Telef. 03434- 1418 Telef. 03434 - 1714 Zitting te Overberg in de Kleuterschool elke woensdagmiddag van 14.00 - 16.00 uur. De kantoren te Amerongen en Leersum zullen op dinsdag 18 augustus né 12.30 uur gesloten zijn. punt daarvan is de openingsceremoni. die belooft een fleurig gebeuren t.< worden. Als de Koningin op de morgen van de openingsdag per auto bij de IJssellaan in de wijk Presikhaaf is aangekomen, zal zij van daar af worden afgehaald door vertegenwoordigers van Gelderse gemeenten die in rijk versierde karos sen het tentoonstellingsterrein op zullen rijden. Op dat moment ook zullen de vlaggen van de Gelderse gemeenten, 105 in totaal, worden gehesen. Na de opening van de expositie be gint het jongerencongres waarop o.a. dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de EEG, zal spreken. Op de openingsdag zal voorts ook de Dahlia-koningin worden gekozen door een jury onder leiding van de heer J. Vet, directeur van de provinciale VVV. Woensdagmiddag 9 september is er een kindermatinee waarbij de gooche laar Peter Oran twee maal zal optreden en voorts demonstraties zullen worden gegeven door ponyruiters en met politie honden. Belangrijk voor de echtgenoten van bezoekers aan de GG 125 is de vrou wendag op donderdag 10 september. Dan zijn er modeshows en tal van an dere evenementen waarin speciaal de vrouw belang zal stellen. De dames komen overigens tijdens de gehele tentoonstellingsduur wel aan hun trekken. Zo is er een afzonderlijk paviljoen voor huishoudelijke zaken terwijl tal van demonstraties het geheel zullen verlevendigen. Ook aan het openbaar vervoer wordt aandacht be steed. Zo komen de streekvervoeron- dernemingen. samen met de Nederland se Spoorwegen met een aantrekkelijke stand. Ook de overheidsdiensten zullen vertegenwoordigd zijn. Wij noemen daarvan de PTT, de provincie Gelder land, het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werjc en dat van Onderwijs van Wetenschappen, So ciale Zaken en Landbouw en Visserij. Die geven op hun terrein alle voorlich ting en informatie zoals over beroeps keuze en dergelijke belangrijke zaken. Dan zijn er nog talrijke stands van in dustriële bedrijven zoals van de papier industrie, de baksteenfabricage, elek trotechnische artikelen en de houtver werking. Vanzelfsprekend zal de landbouw in tl haar facetten acte de présence geven, daaronder gerekend ook de verschillen de organisaties die op agrarisch terrein werkzaam zijn. Gastvrouwen, in een speciaal daartoe ontworpen charmant kostuum waarin de kleuren van de maatschappij, oran je, groen en wit zijn verwerkt, zullen de vele bezoekers over het uitgestrekte terrein rondleiden. Zij zijn gekozen uit leden van jongerenorganisaties, de Bond van Plattelandsvrouwen en leden van de GMvL. Zij zullen mede de fleu rige noot vormen in het luisterrijke evenement dat de expositie GG 125 be looft te worden. HEL EN HEMEL IN JAPPENKAMP VEENENDAAL Nu het vandaag 15 augustus 25 jaar gele den is, dat Japan capituleerde en het voormalig Nederlands-Indië „be vrijd" werd gaan mijn gedachten terug naar de bezettingstijd van maart '42 tot augustus '45, gedurende welke tijd wij Nederlanders door de Japan se bezetters werden opgesloten in kampen of gevangenissen. Ik denk dan aan die drie en een halt' jaar van mijn leven, die ik op Java in 4 verschil lende kampen en 2 gevangenissen doorbracht en een gevoel van dankbaar heid vervult mijn hart, dat ik die tijd mocht doorkomen en bovendien nog veel zegen van boven mocht ontvangen. Velen toch, zowel jongeren als ou deren zijn tijdens die jaren omgeko men als gevolg ook van de vooral de laatste tijd volkomen onvoldoende voeding (vooral het totale gebrek aan eiwitten was fataal) en het ont breken van medicijnen, alhoewel die door het Rode Kruis wel degelijk werden toegezonden. Wij geïnter neerden raakten hierdoor al onze weerstand tegen ziekten kwijt, zodat een lichte aanval van disenterie of malaria reeds voldoende was om ons ten grave te brengen. Door dat gebrek aan kracht was er eigenlijk geen doodsstrijd meer, het leven ging uit als een kaars. Soms werd toegestaan de overledene weg te brengen naar het kerkhof en ik herinner mij, dat de stilte van de begraafplaats een weldadige invloed op mij had en mij deed verlangen daar ook te liggen. Want stilte en privacy waren de dingen, die wij tijdens de kamptijd het meest mis ten. Op bevel van de Japanse com- mandat moest in het kamp geduren de de nacht door ons wacht worden gelopen. Gedurende die twee uren wacht genoten wij van de stilte om ons heen en schepten zo nieuwe moed om de volgende morgen het kampleven weer te beginnen. Het valt dan ook niet mee om gedurende jaren in barakken opeen gepakt te zijn, waar men een ligplaats had, hetzij op de vloer, hetzij op een bamboezen bank (vergeven van de wandluizen) ter breedte van 80 cm. Ik spreek nu over de burgerinter neringskampen, wel te onderschei den van de krijgsgevangenkampen. Na onze oorlogsverklaring aan Ja pan in december 1941 werden alle Nederlanders, die in het economi sche leven gemist konden worden, dus met uitzondering bijvoorbeeld van vele bestuursambtenaren, admi nistrateurs van ondernemingen, wa terstaatsingenieurs, houtvesters enz.. gemilitariseerd. Toen ons leger capituleerde na 7 dagen strijd werden de Nederlandse militairen opgesloten in krijgsgevan genkampen op Java. Ook onze krijgsgevangenen hebben het wat betreft voeding en het niet verstrek ken van medicijnen niet best gehad. Bovendien werden zij na enige tijd overgebracht naar gebieden buiten Java om daar tewerk gesteld te worden. Zo kwamen er velen terecht op Sumatra, in Burma voor het bouwen van de beruchte spoorweg en zelfs in Japan, waar zij in de mijnen moesten werken. Niet alleen daar zijn velen omgekomen, ook verdron ken er velen tijdens de overtocht per schip; enige schepen werden door de geallieerde onderzeeërs in de grond geboord. Veel is geleden tijdens internering eri krijgsgevangenschap en velen hebben het leven gelaten. Toch heeft over het algemeen gesproken die tijd geen blijvende gevoelens van haat opgewekt tegen de Japanners. Natuurlijk waren onder hen ook sadisten. Vooral was dit het geval bij de Kempe tai, de Japanse ge heime politie. Zij, die in hun han den vielen waren niet gelukkig; zij werden gedurende dagenlange ver horen gemarteld. Het zal voor hen, die dit ondergingen niet meevallen de herinnering daaraan kwijt te ra ken. De goede dingen tydens het kamp leven, zoals de kameraadschap on dervonden bij het gezamenlijk dra gen van de kwellingen, die 't kamp leven met zich bracht, de op zon dagmorgen gehouden kerkdiensten in de open lucht met als voorganger dikwijls een der onzen wegens het ontbreken van een predikant blijven ons bij, terwijl de ellende wordt vergeten. Ongeveer 7 maanden na de inter nering der mannen volgde de inter- Vandaag is het 25 jaar geleden dat Japan na het uitwerpen van 's we relds eerste alles verwoestende atoombommen op Hiroshima en Na gasaki capituleerde. De duizenden Japanners die in deze steden omkwa men waren voorgegaan door duizen den Nederlanders die van honger en ellende stierven in Japanse interne ringskampen. De heer W. van Baa- ren. Prins Willem-Alexanderpark 531, heeft de verschrikkingen van het Jappenkamp aan den Rjve ondervon den. Voor de verovering van het voormalige Nederlands Indië door de Japanners was hy assistent-resident. Vandaag is hy naar Den Haag waar h(j een grote reünie van ex-geïnter neerden gaat bywonen, die onder meer ook door koningin Juliana zal worden bezocht. De heer W. van Baaren herinneringen nering van hun gezinnen in afzon derlijke kampen, die dikwijls 800 a 1000 km. verwijderd lagen van de mannenkampen. In den beginne was er mogelijkheid tot contact met de vrouwen middels het zenden van in de Maleise taal opgestelde door de Jap voorgeschreven zinnen. De ont vangst van zo'n kaart betekende, dat de vrouw zo'n twee maanden gele den nog in leven was en sterkte het moreel. De vrouwelijke geïnterneerden hebben het zeer zwaar gehad. Zij werden gedwongen tot het verrich ten van zware arbeid, zoals het kap pen van bomen, het bewerken met patjoels van de natte rijstvelden enz. Hier kwam nog bij al het werk, dat in het kamp verricht moest wor den, zoals eten koken, het transpor teren van zware gamellen enz. Met veel lof dient te worden gesproken over de wijze waarop die vrouwen en moeders van kin deren zich tijdens het kampleven door de moeilijkheden hebben heengeslagen. Bovendien wisten zij zich tegen de Japanse bewa kers te handhaven en in vele ge vallen te voorkomen, dat de meis jes van 16 jaar en ouder werden weggevoerd naar elders. De jon gens van 10 jaar en ouder werden ook van de moeders weggehaald en in afzonderlijke kampen onder gebracht. Wat dit betekende voor de moeders van deze kinderen laat zich begrijpen. Die kinderen zelf hebben het ook zeer zwaar gehad en hebben tijdens de puberteit in drukken opgedaan, die nadelig waren voor hun hele latere leven. Kontakt met de buitenwereld was er niet veel. Soms gelukte het onder de omheining door kleren te ruilen tegen voedingsmiddelen. In dien de Japanse bewakers dit ont dekten werden niet alleen de schuldigen zwaar gestraft (stoksla gen en opsluiting), doch ook de gehele kampbevolking door het inhouden van voedsel voor een of t wee dagen. Een belangrijk kontakt was voor ons (lat middels een klande- stiene radio-ontvanger. Het bezit hiervan was weliswaar levensge vaarlijk, doch steeds lukte het ons bij de diverse verhuizingen naar andere kampen de ontvanger in onderdeeltjes mee te nemen. Middels die radioberichten ble ven wij op de hoogte van de voortgang van de strijd in Europ? en in de Paci^c. Dit was heel be langrijk voor ons moreel, teaneei omdat we nu te weten kwamen dat de oorlog zowel in Europa als in de Pacific zich voor de geal lieerden gunstig ontwikkelde, er dat we de hoop mochten koesteren uiteindelijk bevrijd te worden. Geheel anders was dit gesteld in de vrouwenkampen. Daar kreeg men in het geheel geen berichten door van de buitenwereld. Zij wa ren van alle contacten verstoken. Velen gaven dan ook de moed op en dit was het begin van het ein de. En dan eindelijk was het zover! Op 15 augustus 1945 capituleerde Japan na een bombardement met atoombommen op de steden Hiroshima en Nagasaki, dat aan tienduizenden Japanners de dood bracht. Het is pijnlijk te beseffen, dat een dergelijk gruwelijk bom bardement voor vele geïnterneer den de redding van hun leven be tekende. De sterfgevallen in de kampen namen steeds meer toe en het had niet zo lang meer moeten duren of alle geïnterneerden wa ren ten onder gegaan. Een troost was de gedachte, dat indien een abrupt einde was gekomen aan de Pacificoorlog er nog veel meer slachtoffers gevallen zouden zijn aan beide zijden bij verdere bom bardementen op Japanse steden en het uitvoeren van landingen op de Japanse eilanden De mededeling van de capitula tie van Japan geschiedde veelal niet op 15 augustus, doch enige dagen erna en dan alleen aan onze kampcommandant. Voor wat ons kamp betrof bracht deze medede ling geen luidruchtigheid teweeg, doch meer stille bezipning en dankbaarheid. Onze gedachten gingen naar onze vrouwen en kin deren en onze familie in Holland. Daar kwam nog bij, dat ons werd aangeraden niet te luidruchtig ui ting te geven aan onze blijdschap, daar dit de Japanse bewakers zou kunnen irriteren en bij hen onge dachte explosies zou kunnen ver oorzaken. Het valt te begrijpen, Jat die plotselinge capitulatie er bij de Japanners op Java en ook overal elders niet erg inging; zij waren erdoor verbijsterd en uit iet evenwicht geslagen. De gevolgen van de capitulatie nerkten wij aan den lijve, doordat wij plotseling veel meer eten kre gen en dat was een rijkdom na al die maanden van hongeren. Door middel van het Rode Kruis, dat tnmiddellijk zijn taak opnam kre gen wij contact met de vrouwen kampen. Wij konden weer corres ponderen en vernemen hoe onze gezinnen het maakten. Dit beteken de voor velen verdriet, daar nu berichten van overlijden van vrouwen of kinderen doorkwamen. Eerst heel langzaam kwam de repatriëring van dë Nederl. gezin nen op gang. Door gebrek aan scheepsruimte brachten velen het niet verder dan Singapore of Cey lon, waar zij weer gedurende maanden in afwachting van scheepsgelegenheid moesten ver blijven. Deze „bevrijding" is dus een hele lijdensgeschiedenis ge weest. Het is daarom goed, dat wij nu 25 jaren daarna allen, die hetzij sneuvelden, dan wel in krijgsge vangenschap of internering om kwamen op gepaste wijze eren en gedenken.

De Vallei | 1970 | | pagina 3