I HOESSEIN VREEST AANSLAG OP LEVEN DAF huisvest 250 te werven Marokkanen in klooster Durf Wereldluchtvervuilingswacht gaat in december aan het werk Toejuichingen in Paramaribo Studenten Artibus zijn solidair met ontslagen docenten 1941-1945 Gestapi Protest tegen vrijlating io-chef van Berlijn Moordenaars kunnen zich voordoen als soldaten Linda Kasabian naar geheime schuilplaats Over de Zuid-Slavië normaliseert relatie tot V atieaan We leven nog, maar hoelang? Kransleggingen op Java Gevallenen Pacific-oorlog herdacht ZEVEN MAANDEN VOOR BEROVEN OUDE VROUW Twintig jaar voor vliegtuigkaper Altaargewijd aan Germaanse godin opgevist O M ■wjje 9H wm mm-Bum ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1970 soneel CRM vrij na (loos) bomalarm RIJSWIJK Het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk aan de Steenvoordelaan in Rijswijk is vrijdagmiddag geheel ontruimd, nadat bij de politie van Rijswijk een bomalarm was binnengekomen. Omstreeks één uur kreeg de politie een telefoontje van een naar ze vermoedt jonge man. die zei: „Bij C.R.M. ligt een bom". Kort na de melding werd via de afdeling „Bedrijfsbescherming" van het ministerie het bevel gegeven het ge bouw te ontruimen. Het ontruimingsbevel was binnen twee en een halve minuut op alle af delingen ontvangen en tien minuten later was het personeel, dat uit negen honderd man bestaat doch waarvan op het moment dat het alarm binnen kwam. ongeveer de helft met lunch pauze afwezig was, uit het gebouw. Ze werden in afwachting van het onder zoek naar huis gestuurd. De ontruiming van het gebouw ver liep zonder enige paniek. Volgens het hoofd van de afdeling „Bedrijfsbescher- AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft vrijdag de 43-jarige Marten T. uit de hoofdstad wegens be roving van de 86-jarige mevrouw M., Spelde op 11 juni in Amsterdam- Noord van haar handtasje met een por tefeuille met f 2400,- en een beurs met f 40,- veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De 53-jarige Dolly S.. die met T. samenwoonde en f 240,- van hem had gekregen werd wegens heling ver oordeeld tot zes weken waarvan drie voorwaardelijk. Zij moet de f 240,- terugbetalen. BERLIJN Een gerechtshof te West-Beriyn heeft gisteren een ver- loek van de verdediging ingewilligd om de voormalige chef van de Gestapo in Berlijn, Otto Bovensicpen op een borg som van 100.000 DIVf in voorlopige vrij heid te stellen. De openbare aanklager, die vreest dat Bovensiepen de wijk naar het buiten land zal nemen, heeft echter een protest ingediend, dat op 20 augustus behandeld zal worden. Tot die tijd blijft Bovensie pen in voorarrest. Bovensiepen staat te recht op beschuldiging van medeplich tigheid aan de moord op bijna 30.000 Berlijnse Joden. De verdediging had het verzoek om vrijlating op borgtocht ingediend in ver band met. de slechte gezondheidstoe stand van Bovensiepen, die al sinds 10 maart 1967 in voorarrest zit. Zijn voor malige werkgever te Mühlheim am Ruhr had zich bereid verklaard de borgsom te storten. Andere voorwaar den die het hof had gesteld waren dat Bovensiepen zijn paspoort en identi teitspapieren zou inleveren en zich een maal per week bij de politie zou melden. DJAKARTA Ter gelegenheid van het feit dat Japan 25 jaar geleden ca- putileerde waarmee een einde aan de Tweede Wereldoorlog kwam zijn vrijdag in Indonesië herdenkingsplechtigheden gehouden waarbij kransen werden ge legd op een aantal erebegraafplaatsen. De belangrijkste plechtigheid vond plaats op het oorlogskerkhof Menteng Poeloe in Djakarta waar de Nederlandse ambassadeur, H. Scheltema, kransen legde. Meer dan 4000 Nederlandse oor logsdoden liggen daar begraven naast Britse, Indiase, Australische militairen en soldaten van andere naties. Gelijksoortige herdenkingsbijeenkom sten vonden vrijdag plaats op de bur gerbegraafplaats Tanah Abang en het oorlogskerkhof Antjol in Djakarta en vijf andere begraafplaatsen waar Ne derlanders. liggen te Bandoeng, Sema- rang en Soerabaja. ming", de heer E. Grimberg, omdat een half jaar geleden bij wijze van oefening precies zo'n ontruiming was uitgevoerd. De politie van Rijswijk doorzocht met vijftien man, samen met een even groot aantal functionarissen van CRM, het gehele gebouw. Ook de burgemeester van Rijswijk, drs. A. Th. Bogaardt, gaf van zijn belangstelling blijk. Om kwart over twee was nog niets gevonden. Minister Klompé was niet In het ge bouw aanwezig toen het bomalarm werd gegeven. Ze werd echter voortdu rend op de hoogte gehouden van de stand van zaken. Eén van de zeventien verdiepingen van het torengebouw van CRM in Rijs wijk is in gebruik bij de belasting dienst, de andere etages worden door het ministerie zelf gebruikt. Om drie uur werd het alarm opgehe ven. Het eigen personeel van het minis terie kon toen voorzover het nog aan wezig was, naar de afdelingen terugke ren. Minister Klompé was om vijf over half drie in het ministerie in Rijswijk gearriveerd. Tijdens het doorzoeken van het ge bouw werd op de achtste verdieping een uur nadat het zoeken was begon nen, een ambtenaar op zijn bureau aangetroffen. Hij verklaarde tegenover de politie niet goed begrepen te hebben waarover door de luidsprekers in het gebouw was gesproken. Hij was daar om gewoon blijven doorwerken. SANTO DOMINGO De 29-jarige Radhames Mendez Vargas is door een rechtbank in Santo Domingo in de Do minicaanse Republiek tot, 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, wegens het kapen van een vliegtuig in 1968. Op 19 juni 1968 dwong Mendez Var gas de gezagvoerder van een vliegtuig dat op weg was van Santo Domingo naar Curagao en Caracas naar Santiago op Cuba te vliegen. Hij kwam om on bekende reden eerder dit jaar terug naar de Dominicaanse Republiek. r-------- BEIROET Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn strijdkrachten gewaarschuwd paraat te zijn omdat er plannen bestaan hem en andere hooggeplaatste Jordaniërs te ver moorden. Dit werd gisteren gemeld in twee Beiroetse dagbladen. De moordenaars, aldus de koning zouden zich kunnen voordoen als Jordaanse soldaten. De bladen waarin dit werd gemeld steunen de Iraakse socialistische Ba'as-partij in de papieren strijd te gen Egypte en Jordanië, welke lan den samen met Israël, het Ameri kaanse vredesplan voor het Nabije Oosten hebben aanvaard. Koning Hoessein zou zijn mannen hebben gewaarschuwd uat te kijken naar in filtranten die zich hebben gestoken in Jordaanse legeruniformen. Uit Amman komt het bericht dat. de Jordaanse autoriteiten de veilig heidsmaatregelen ter bescherming van diplomaten, buitenlanders en regeringspersonen, die het gevaar lopen te worden ontvoerd, hebben uitgebreid. Men was van mening dat de ver zetsbewegingen, die tegen het vre desplan zijn tot deze ontvoeringen willen overgaan als onderdeel van de sabotage van het plan. Met gijze laars achter de hand zou men druk kunnen uitoefenen op de regering. EINDHOVEN Daar het personeelstekort in de produktieve sector bij D.A.F. zo wel te Bom (personenautofabricage) als te Eindhoven (bedrijfswagens, motoren, opleggers en aanhangwagens) steeds nijpender wordt, Is besloten het ministerie, van Sociale Zaken vergunning te vragen tot werving van buitenlandse werk krachten. In eerste instantie betreft het de werving van 250 Marokkanen die in Born te werk zullen worden gesteld. fVat het Amerikaanse Huis van gevaardigden het president Nix» weer eens lastig heeft gemaakt, m de wet op de scholen en de huizen bouw, is niet de eerste keer en zal ook de laatste keer niet z\jn. Men kan moeilijk van het. voor het merendeel uit Democraten bestaande Huis ver wachten. dat het met de republikein, se president veel consideratie zal to nen. Erger is, dat het bewind van Nixon al leen uit medelijden en nergens uit louter enthousiasme de afgevaardig den aanleiding heeft gegeven om de president te volgen. Medelijden zoals nu is volgens de psy- Voor de huisvesting van deze groep mensen heeft DAF het voormalige, in 1958 gebouwde, en op circa 7 km af stand van de Limburgse fabriek gele gen klooster van de paters Minder broeders conventuelen te Urmond aangekocht. LOS ANGELES Linda Kasa bian, voornaamste getuige-a-charge in het proces tegen Charles Manson en drie jonge vrouwen wegens moord op de actrice Sharon Tate en zeven anderen, is donderdagavond in vrij heid gesteld. Zij is acht maanden in voorarrest geweest maar haar werd ontslag van rechtsvervolging beloofd als zij tegen de anderen wilde getui gen. Linda Kasabian zal zich ter be schikking moeten houden zolang de president van de rechtbank zulks in het belang van het proces nodig oor deelt Op de foto vertrekt Linda naar een strengbewaakte schuilplaats in Los Angeles, waar zij met haar twee kin deren werd herenigd. GENEVE Met ingang van decem ber dit jaar zal de Wereldgezondheids organisatie over de hele wereld de luchtvervuiling nauwlettend in het oog houden. Dan treedt een uitgebreid net in werking, dat op talrijke plaat sen de chemische samenstelling en de vervuiling van de lucht door zweven de deeltjes zal onderzoeken. De organisatie van dit net heeft drie jaar geduurd. Het heeft, twee centra, in Londen en Washington, en drie re gionale centra, in Moskou, Nagpoer (India) en Tokio. Bovendien zijn er nog 20 laboratoria in alle delen van de we reld. Door de waarnemers zal vooral dan alarm geslagen worden wanneer ergens ter wereld de hoeveelheid zwa veldioxide of vaste deeltjes zo groot wordt dat de gezondheid van de mens in gevaar wordt gebracht. PARAMARIBO Prinses Mar griet en haar echtgenoot mr. Pieter van Vollen hoven brengen op het ogenblik een bezoek aan Suriname. Op de foto het paar in de straten van Paramaribo, hartelijk toegejuicht door de bevol king. DEN BOSCH De directie van de N.V. Nederlandse Schoenunie Bloch en Stibbe (Hollandia) in Waalwijk heeft een schoenstikatelier in het Limburgse Brunssum overgenomen. Hierdoor is de toekomst van ongeveer dertig werkne mers (voor het_ merendeel vrouwelijke arbeidskrachten) verzekerd. BRUINISSE Vergezeld van een aantal archeologen heeft schipper K. J. Bout uit Colijnsplaat deze week in het „Schaar van Colijnsplaat", een deel van de Oosterschelde, een compleet altaar opgevist, gewijd aan de godin Nehalen- nia. Schipper Bout had op 15 april stukken steen opgevist, waarvan hij vermoedde dat ze weieens heel oud konden zijn, reden waarom de stenen werden gezonden naar het Oudheid kundig Museum in Leiden. Daar besloot men fcelf eens mee te varen en op de plaats waar de vondst was gedaan nog eens zijn geluk te beproeven. De stenen waren namelijk in Leiden herkend als altaarstukken van ongeveer tweehon derd jaar voor Christus. Het was totdusver alleen bekend, dat in Dom burg in de voorchristelijke tijd de go din Nehalennia werd vereerd. Nu blijkt dat ook in andere plaatsen in Zeeland het geval te zijn geweest. De huishoudelijke leiding van het te huis zal in handen worden gelegd van het „Centraal bureau dienstver lening" te Sittard, terwijl de Lim burgse immigratiestichting de zorg voor de opvang in de leefgemeen schap op zich zal nemen. Beide in stanties kunnen bogen op een jaren lange ervaring in de verzorging van buitenlandse werkkrachten. Naar verwachting zal de eerste groep, na selectie in Marokko, in september arriveren. Grote aandacht wordt ook besteed aan de mogelijkheid tot uitbreiding van het aantal buitenlanders dat reeds langere tijd in het Eindhovense wer- vingsgebied woonachtig en bij DAF werkzaam is. Deze uitbreiding zal, naar DAF verder mededeelt, sterk afhankelijk zijn van de huisvestings mogelijkheden in en rondom Eindho ven. BELGRADO Zuid-Slavië en het Vaticaan hebben vrijdag besloten de we derzijdse betrekkingen volledig te nor maliseren. De diplomatieke vertegenwoordigin gen van beide zijden zullen tot. ambas sadeursniveau worden verhoogd. RICHARD NIXON weinig inspirerend chologen een slechte basis voor een huwelijk, ook in staatkundig opzicht. Het ziet er dan ook naar uit. dat Nixon nog een paar moeilijke jaren voor de boeg heeft. Maar zijn daden hebben het er dan ook wel naar gemaakt en die van vice- president Spiro T. Agnew nog veel meer. met de laatste te beginnen: de aanvallen op de pers in het bij zonder en op de vrije meningsuiting meer algemeen, hebben in de VS kwaad bloed gezet. Een van de grondregels van het leven in Amerika is nu eenmaal het bezit van de vrije pers, radio en tv. Niet dat ieder persorgaan nu maar zo vrij is als een vogeltje. Dat is in fcn- dere landen ook niet het geval. Er is beïnvloeding en pressie, maar er is verscheidenheid en dat is de kracht van een vrije pers. Als nu de vice-president een van de grondrechten van de samenleving waarover hij elk ogenblik kan geroe pen worden te regeren, aanvalt, is dat wel heel wonderlijk. aar dat is nog een detail. Het voornaamste is, dat de Amerikaan se regering weinig originaliteit en da dendrang vertoont, niets meeslepends heeft. Men kan moeilijk zeggen dat onder het bewind van Kennedy bijvoorbeeld geen fouten gemaakt werden. Men den. ke maar eens aan de affaire van de in terventie in Cuba aan de Varkens baai. Maar er ging een bezielende kracht uit van deze president. Wellicht maakt Nixon veel minder fou ten, of veel kleinere. Maar een bezie ling gaat er van zijn regering niet of bijna niet uit. Wie werkt, zal altijd fouten maken en heeft het volste recht daartoe. Wie uit voorzichtigheid om fouten te maken niets doet, maakt geen fouten maar zal ook niets tot stand brengen. Durf gokt soms driemaal mis en een maal raak. En de durf ontbreekt Nixon tot nu toe. UTRECHT Een groot aantal studenten aan de Utrechtse acakemie ER DAM Op initial het „Comité 15 augustus 1970" is bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam een krans gelegd ter herdenking van de oorlogsslachtoffers die in de periode 1941-J 945 in Oost- Azië zijn gevallen. In het. comité heb ben zitting oud-militairen en burgers die tijdens de Japanse bezetting in het voormalige Nederlands-Indië en Bir ma gevangen hebben gezeten. De plechtigheid werd bijgewoond door een klein aantal nabestaanden, die na de kranslegging bloemen aan de voet AMSTERDAM - Op initiatief van het monument legden (zie foto). Ook enkele autoriteiten, onder wie dr. I. Samkalden, waren aanwezig. advertentie Deze week in Eva: Ais we zo doorgaan nog pak weg 25 jaar, zegt Dick Hilienius in een weinig zonnig interview. Zoek de zon op, dacht Carla van den Hurk en trouwde met Lou Bandy. Zij vertelt openhartig over haar leven met een van onze grootste revue-artiesten. In Eva Praktisch o.a.: doorkijkmode in interieurs, regenmode 70/71. meeneemstoelen om te stelen, eten op z'n italiaans, nieuwe patronen en onweer, om de bliksem geen grapje. 0 ja, bent u ook zo'n onvervangbare huisvrouw? Sla dan vooral pagina 68 en 69 niet overl open blad Koop het deze week. voor beeldende kunsten „Artibus" heeft zich solidair verklaard met de zeven tijdelijke leerkrachten, die zoals donderdag gemeld, door het academie- bestuur zijn ontslagen. De studenten protesteren in een „open brief" met name tegen het be langrijkste argument dat het bestuur voor het ontslag van de zeven docenten aanvoerde, namelijk dat het aantal studenten op de academie met onge veer 45 personen is verminderd en dat dienovereenkomstig ook het aantal te geven lesuren is teruggelopen. De studenten stellen dat er onder dat aantal van 45 ook de 22 studenten zijn, die zoals gemeld onlangs door het aka- demiebestuur zijn weggestuurd omdat zij zich tijdens eerder dit jaar gevoerde democratiseringsacties zouden hebben misdragen. „Het verloop is in belang rijke mate door het akademiebestuur zelf veroorzaakt en daar zowel de be trokken studenten als docenten tot. de progressieven op de akademie behoren en- het bestuur in het verleden er van heeft blijk gegeven bepaald niet tot. de ze groepering te behoren zijn wij er van overtuigd dat het huidige bestuur elke vernieuwing van het onderwijs op de akademie wil dwarsbomen." De studenten constateren voorts dat de enige leraar Nederlands aan de aka demie. de heer Mulderij, tot. de zeven ontslagenen behoort en dat het vak Ne derlands nu vdn het lesrooster is ge schrapt. Zij brengen voorts tegen het bestuursargument in dat het. aantal studenten weliswaar is teruggelopen maar dat het aantal klassen en naar zij menen dan dus ook het aantal docen ten-uren hetzelfde is gebleven. De studenten hebben voorts aange kondigd enkele acties te zullen gaan ondernemen.

De Vallei | 1970 | | pagina 5