Veenendaals xdagblad Conflicten bleven uit Buiten Brandt wil met Oostblok praten VAN DER DOEL WIL PROEFPROCES Kamerlid gaat zondags in 't Harde zwemmen Zenuwgas gaat toch de zee in Woonwagengezin in Hengelo niet gewenst Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Felle brand in matrassen- fabriek in Deventer Man trachtte vergeefs z'n vrouw en kind te redden BOM BLEEK BONBON KNVB-telegram leidde tot misverstanden Ede bant auto's uit nieuw te bouwen wijk ILJITSJEF IN PEKING Ouders hielden uit vrees kinderen van school Storm teisterde Engeland HILVERSU31 De NOS-televisie heeft zondagmiddag bijna overal zonder al te grote moeilijkheden opnamen van voetbalwedstrijden kunnen maken, ondanks het telegra fisch verzoek van de KNVB aan de clubs om de NOS geen medewerking te verlenen. Uit de tijd I KIESINGER BLIJFT TEGEN AUTO BIJ EERBEEK HET KA1SAAL IIS Kinderen gingen uit fietsen 2 dagen zoek Plaatselijk buien Pur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 17 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I90 Meeste clubs lieten de NOS-tv toch filmen Bob Spaak, chef van N.O.S.-sport, zei zondagavond de indruk te hebben ge kregen, dat het telegram van de K.N.V.B. aanleiding heeft gegeven tot ver schillende interpretaties en niet tot een eenheid van handelen. „De clubs heb ben kennelijk niet goed geweten, wat zij met dat telegram moesten beginnen", zei hij. Een aantal clubs had de NOS al van van maximaal vier minuten vrije k De brand ging met een enorme rookontwikkeling gepaard. In een uur tijds echter had de brand weer het vuur al grotendeels be dwongen. tevoren laten weten, dat radio en tele visieverslaggevers en cameramensen niet welkom zouden zijn. Andere clubs deelden echter al voor zondag mede, dat men de NOS geen belemmeringen in de weg zou leggen. De NOS heeft zich gehouden aan de internationaal aanvaarde afspraken DEVENTER Het KNVB-telegram bleek aanleiding tot nogal wat misver standen, waarvan in eerste instantie Wim Hoogendoorn bij de wedstrijd Go Ahead - Veendam het slachtoffer dreigde te worden. Het bestuur van de Deventer club weigerde op grond van het telegram de NOS-verslaggever de toegang, maar liet hem later toch toe, toen Hoogendoorn een op de band vast gelegde verklaring van Jos Coler, voor zitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB liet horen, waarin deze zei, dat het verbod alleen de NOS-televisie gold. Dezelfde procedure voltrok zich voor Jaap Baks bij AGOVV - Feijenoord. Alleen bij HVC - PSV werd Dick van Rijn" door HVC-voorzitter mr. J. Hoge- woning, lid van de FBO en de delegatie, die met de NOS heeft onderhandeld, verboden rechtstreeks verslag van de wedstrijd te doen. Dick van Rijn werd wel op het veld toegelaten. Aanvanke lijk hield Van Rijn zich aan het verbod, maar later is hij, na ruggespraak te hebben gehouden met Hilversum, toch overgegaan tot het verzorgen van rechtstreekse reportages. Mr. Hogewo- ning zei, de NOS-verslaggever niet met geweld van het veld te zullen verwijde ren. „We zullen wel afwachten, wat hiervan de consequenties zijn", aldus de HVC-voorzitter. De KNVB gaat zich vandaag beraden over de nu ontstane situatie. f~\mtrent het midden der 17e eeuw schreef de Leeuwarder boek handelaar Francois Halma een woordenboek, waarin hij over het dorp Ede vermeldde, dat men van de Paasberg ,,d' omleggende heu velen en laagten van den bloessem der Boekweit, als met een wit lijn- waadt of zuivere sneeuw bedekt zietHad onze Fries tweehon derd jaar later geleefd, dan zou hij dit niet hebben kunnen noteren, want 'n twintig jaren na de eeuw wisseling was dit gewas volkomen van de kaart geveegd. Ik heb de verstervende glorie nog net hier en daar meegemaakt en ontmoet nu en dan mensen, die met mij over de boekweit en haar teelt kunnen pra ten. Graag verdiepen we ons in die herinneringen, want er bestond geen mooier en geuriger bekleding van de akker, omvlogen door de bijen van een veldstal. Voor het bloeien gedaan is, zijn er al rijpe vruchten, nl. met die van de beuk overeenkomende, piramidevormige nootjes. Zij kon slechts als zomer gewas worden geteeld, wanneer er geen vrees meer bestaat voor nachtvorsten, want deze polygo- num-soort is gevoelig en niet zel den mislukte de oogst. De groeitijd beloopt ongeveer drie maanden en die periode vindt ge terug in de oude zegswijze der zandboeren ,,In honderd dagen uit de zak en in de zak", d.i. dus van zaaien tot inza melen. Er kwam van allerlei kijken bij de oogst; hij gebeurde liefst 's nachts bij maanlicht en ge moogt daar geen poëzie in zoeken, maar een praktisch gebruik. Des nachts immers zijn de boekweitplanten een beetje vochtig, zodat de korrel er niet gauw uitvalt en voorts gaf het maanschijnsel voldoende licht bij het werk. De kleine garfjes werden voorzichtig gebonden met rogge- stro-zelen en wanneer ze uitgedorst waren, konden ze nog alleen die nen tot stalstrooiingwant het loof wordt door geen vee gegeten. Aardappelen en rogge, van welke de verbouw op magere bodem mo gelijk werd bij het gebruik der kunstmest, verdrongen ten slotte het bewerkelijke, doch zeer mooie gewas. 17 aug. '70 A. B. WIGMAN nieuwsgaring. We hebben deze dag nog een beperkt gebruik gemaakt van onze juridische en technische mogelijkhe den", zo zei Carel Enkelaar, hoofd van de dienst televisieprogramma van de NOS. Die beperking hield in dat men nog niet heeft gewerkt met videdcame- ra's en ook geen reportages van langer dan 4 minuten heeft uitgezonden, ook al had men door het ontbreken van een contract met de KNVB zonder bezwaar reportages van langere duur kunnen uitzenden. Bob Spaak kon nog niet zeggen of de £JOS komende zondag wel een ruimer gebruik van de juridische en technische mogelijkheden gaat maken. Dat zal af hangen van de houding der clubs en de mogelijkheden ter plaatse. De televisieploegen hebben zon- dagmddag vrijwel ongestoord kunnen werken. De verslaggevers en camera mensen hebben als alle toeschouwers een kaartje gekocht en vanaf de staan- en zittribunes filmopnamen gemaakt. De heer Spaak zei van mening te zijn, dat de kwaliteit er niet al te zeer onder heeft geleden. In twee gevallen heeft de NOS ge bruik gemaakt van de aangeboden hulp van filmamateurs, bemiddelen L>e „Vereniging van contract spelers" (VVCS) wil gaan bemiddelen in het conflict tussen KNVB cn NOS. De VVCS betreurt het buiten het overleg te zijn gehouden. Naar het oor deel van voorzitter Wiersma worden de belangen van de spelers duidelijk ge schaad door het niet uitzenden van voetbalflitsen. Dit heeft volgens hem een duidelijke nadelige invloed op de marktwaarde van de spelers. Bom De Haagse politie heeft dit weekein de enkele anonieme telefoontjes ont vangen, waarin gezegd werd, dat een bom geplaatst zou worden bij het KNVB-gebouw in Den Haag. Ook werd telefonisch gedreigd, dat men het gebouw in brand zou steken, de politie heeft sedert vrijdagavond, toen de eerste bom-melding werd ont vangen, scherp opgelet. BONN Bondskanselier Brandt heeft de christen-democratische oppo sitie voorgesteld, volgende maand in vertrouwelijke gesprekken naar een vergeljjk over de politiek ten aanzien van Oost-Europa te zoeken. De Westduitse regeringsleider deed dit in een brief aan de CDU-fractievoor- zitter Barzel, in antwoord op diens boodschap van 10 augustus, waarin de CDU/CSU v o o r de ondertekening van het Russisch-Westduitse niet-aanvals- verdrag uitdrukking had gegeven aan haar bezorgdheid met name wat Ber lijn betreft. In zijn antwoord stelt Brandt, dat zijn regering de ondertekening van het verdrag beschouwt als een eerste stap naar de verwezenlijking van de poli tiek van ontspanning jegens Oost-Euro pa. zoals hij die in zjjn regeringsver klaring van 28 oktober 1969 had uit eengezet. Als volgende stappen beoog de de Bondsregering het sluiten van verdragsovereenkomsten met Tsjecho- Slowakije, Polen en Oost'Duitsland. De Westduitse ex-kanselier Kiesinger heeft gezegd dat het Russisch-West duitse akkoord onrust heeft veroor zaakt in de Westerse alliantie en zou kunnen leiden tot Amerikaanse troe penterugtrekkingen uit Europa. Kiesinger, thans oppositieleider, zei dat „er bij de officiële goedkeuring van het Westen, een duidelijke onzekerheid kan worden gezien vooral in Frank rijk over de toekomstige plaats van West-Duitsland in Europa en over een mogelijk te sterke hang naar het Oos ten". Kiesinger zei een en ander in de Ber liner Morgenpost. „Het grootste gevaar kan komen van een groter wordende Amerikaanse terugtrekking uit Europa. De Amerikaanse senator Mansfield heeft al gezegd dat er niet langer een noodzaak is voor de aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Europa". Kiesinger zei dat Brandts voorstel voor een Westerse top in de herfst ter DEVENTER Een felle uitslaande brand heeft zaterdagmiddag grote schade aangelicht in een deel van de voormalige Ankersmit's Katoen fa briek te Deventer, dat in gebruik is by de Auplng N.V. Matrassenfabriek. In deze dependance fabriceert Auping bovenmatrassen. Ze omvat een pro- duktie-afdeling en een opslagplaats voor grondstoffen en gereed produkt. De brand, waarvan de melding om kwart voor zes plaats vond en die ge paard ging met een enorme rookont wikkeling vernielde een deel van de magazijnruimte en een groot deel van de produktieruimte. De daarin aanwe zige machines werden geheel of ge deeltelijk verwoest. Ongeacht de scha de aan de gebouwen (eigendom van Texoprint) loopt de schade in de ton nen. De Deventer brandweer kon de brand beperken tot de helft van het bedrijf. Tot zondagmorgen was men nog met de nablussing bezig. De oorzaak van de brand is nog onbekend. SUNNY POINT Het Libertyschip met 12.540 Amerikaanse raketten en een landmijn met een dodelijk zenuwgas aan boord is zondagavond uit de haven van Sunny Point in Noord-Carolina vertrok ken om met lading en al in de Atlanti sche Oceaan tot zinken te worden ge bracht. Venvacht wordt dat het Libertyschip uit de 2e wereldoorlog de Baron Rus sell Briggs (zie foto) door zeeslepers in ongeveer 40 uur op de plaats van be stemming zal zijn gebracht. Dit punt ligt op 165 mijl ten noordoosten van de Ba- hama-eilanden en op 245 mijl ten oosten van Kaap Kennedy. Aan het vertrek was een juridische strijd van enige dagen voorafgegaan. Gouverneur Claude Kirk van de staat Florida en het „fonds voor milieube scherming" uit New York, die probeer den het plan van het Amerikaanse leger te verijdelen, hadden al in twee instanties ongelijk gekregen. Zondagmiddag ver bood een hof van beroep in Washington het leger echter, het Libertyschip vóór maandag 15 uur uit de haven te laten vertrekken, teneinde Kirk en het ge noemde fonds de gelegenheid te geven, een uitspraak van hogere instantie te vragen. De gouverneur en het fonds lie ten echter twee uur na deze uitspraak weten, dat zij hun verzet opgaven. Als argument voerde hun advocate, mevrouw Lea, aan dat het moeilijk was beroep aan te tekenen bij het opperste gerechtshof te Washington, omdat dit hof op reces is. DEN HAAG Tweede-Kamerlid Hans van den Doel (PvdA) uit Apel doorn wil een proefproces uitlokken over de sluiting op zondag van het zwembad „De Hoksberg" in de buurtschap 't Harde van de gemeen te Doornspijk. Het Kamerlid hoopt op een proces verbaal als hij op zondag in dit zwembad gaat zwemmen. De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Arnhem, mr. J. P. Hus- tinx meent dat volgens artikel 7 van de Zondagswet plaatselijke verorde ningen en besluiten geen verbod mo gen inhouden op zondag. Het is een landelijke regeling waarvan het plaat selijk bestuur niet mag afwijken, aldus mr. Hustinx. Mocht het tot een proces komen, en wordt Kamerlid Van den Doel vrij gesproken, dan hoopt hij dat de ge meenteverordening nietig zal worden verklaard door minister Beernink (bin nenlandse zaken). Een actiecomité heeft het bad de afgelopen maanden elf maal gekraakt. discussie van de Westduitse oostpoli- tiek „een bijna sensationele weigering van Frankrijk" heeft gehad. „Zeer ze ker heeft dit te maken met Frankrijk! ongerustheid over de toekomstige rol van West-Duitsland in Europa'' aldus Kiesinger. Hij noemde het verdrag „geen krach tige overeenkomst maar meer een ver drag dat de huidige grenzen in Europa regelt". „Wij zullen onze oppositie tegen het verdrag voortzetten omdat het naar on ze mening alleen voldoet aan jaren oud» eisen van de Sovjet Unie", zo besloot hij. EERBEEK De 24-jarige mevrouw Lammerdina Voorhorst-Bos en haar driejarig zoontje Johannes Albertus uit Hall z(jn zaterdagavond nabij de Hallse- brug in het Apeldoorn-Dierensc Ka naal verdronken. Omstreeks kwart voor elf reed de heer C. H. Voorhorst met z'n auto 10 meter voorbij de brug het kanaal in. De bestuurder die niet kon zwemmen, wist zich via het rechterportier uit de gekantelde auto te werken. Direct daar na ging hij opnieuw te water om zijn echtgenote en z'n zoontje te redden. Met hulp van voorbijgangers kon hij hen uit de zinkende auto halen, maar zij waren al overleden. Een hondje kon wel worden gered. De heer Voorhorst heeft tegenover de politie verklaard, dat zijn vrouw en zoontje achter in de auto lagen te sla pen. Hij kon geen verklaring vinden voor het ongeval. Wel was bekend, al dus de politie, dat hij de laatste tijd erg gespannen leefde en regelmatig medi cijnen gebruikte. In combinatie met en kele glaasjes bier is hem dit wellich' noodlottig geworden. EDE De gemeente Ede gaat een proef nemen met een autovrije woon wijk. Dit experiment wordt uitgevoerd in een nieuw te bouwen wijk van enke le honderden huizen. Bij deze wijk komt een hoofdweg met aftakkingen. MOSKOU De Russische ondermi nister van Buitenlandse Zaken Leonid Iljitsjef, de nieuwe hoofdonderhandelaar van het Kremlin bij het overleg met de Chinezen over de grensproblemen, is za terdag in Peking aangekomen. Een Tass-bericht over zijn aankomst in de Chinese hoofdstad betekent de eerste officiële bevestiging dat de 84- jarige Iljitsjef de leiding van de Sovjet delegatie heeft overgenomen van Vasily Koeznetsof, die volgens officiële berich ten „om gezondheidsredenen" naar de Sovjet-Unie was teruggekeerd. Er is niets bekend over de stand van zaken bij het Chinees-Russisch overleg. Wel zijn de wederzijdse propaganda- aanvallen in de afgelopen weken gewoon doorgegaan. HENGELO Ongeveer twintig bewoners van het centrum van Hen gelo (Gelderland) hebben bij de ge meenteraad aldaar geprotesteerd te gen een beslissing van het gemeente bestuur om voor een woonwagenge zin met zeven kinderen een houten noodwoning in het centrum te plaat sen. De woonwagen van de familie Van Veenhuizen was enige tijd geleden af gebrand, waarna zij tijdelijk een tent bewoonde. Ook heeft zij tijdelijke BONN „Wie heeft een aktetas met een kistje bonbons laten liggen in het vliegtuig voor Berlijn?", vroeg de stewardess in de aankomsthal. Daarna klonk de vraag door alle luidsprekers van het vliegveld Hann over. Maar niemand meldde zich. Drei gend lag de geheimzinnige tas in de verlaten cabine Het vliegtuig werd onder bewa king gesteld, de startbaan voor het vliegverkeer gesloten. Tenslotte droegtn springstofexperts de tas be hoedzaam naar een uithoek van het vliegveld, openden met fluwelen vingers het kistje, en aanschouw den roomtruffels en kersenbon bons. Op de luchthaven Berlijn meldde zich een Fransman die zijn bonbons kwijt was. huisvesting gekregen in een vereni gingsgebouwtje van de christelijke schooi in het buurtschap Varssel. Don derdag 13 augustus is het gezin Van Veenhuizen in de noodwoning in het centrum getrokken. Achtergrond van het protest van de omwonenden is dat zij het millieu waaruit de betreffende woonwagen bewoners komen, moeilijk kunnen ac cepteren. Ook zou naar hun mening, wanneer het gezin zich blijvend zou vestigen, de waarde van de daar te bouwen woningen kunnen gaan dalen. Tijdens het verblijf van het woon wagengezin in het verenigingsgebouw tje van de christelijke school in Vars sel hebben de ouders hun kinderen thuis gehouden. Zij meenden dat de kinderen door de aanwezigheid van het gezin Van Veenhuizen, op de speelplaats bij het gebouwtje in hun vrijheid zouden worden belemmerd. AMSTERDAM Twee Amsterdamse jongens (Marcel (8) en z(jn broertje Jeroen (9) van der B., en hun 12-jarige buurmeisje Christina van der H, met wie zij sedert zaterdagochtend zoek waren, zijn zondagavond in Laren (Noord-Hol land) teruggevonden. Het drietal was met twee kinderfietsjes op stap gegaan. Het meisje is er al meer alleen opuit getrokken en ze wist ook jonge andere kinderen over te halen met haar mee te gaan. Nadat de kinderpolitie een op sporingsbericht had uitgegeven, hoorde zij dat de kinderen in Laren waren te ruggevonden. De kinderen zijn drie dagen (de school vakantie was maandag lo augustus af gelopen) thuis gebleven en donderdag jl., toen het gezin naar het centrum van Hengelo vertrok, pas naar school gegaan. LONDEN Stormen die zondag rond Groot-Brittannië woedden, hebben verscheidene kleine schepen in moeilijk heden gebracht. Van de Noorse treiler „Dorothea Mogster" sloeg b(j de Shet- land-eilanden, ten noorden van Schot land, een man overboord. Bij de zuidkust van Wales verdween een bootje met één man die een tocht langs de kust maakte. Een sloep van de Britse marine, waar mee zes marineleden deelnamen aan een wedstrijd van Cork in Ierland naar Brest in Bretagne, werd zondagochtend bij de zuidwestkust van Engeland behouden teruggevonden, nadat de gehele nacht door twee fregatten, een sleepboot en een verkenningstoestel van de Britse luchtmacht was gezocht. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: Zonnige perioden, maar ook plaatse lijk enkele buien. Matige, aan de kust eerst nog af en toe krachtige, in hoofd zaak westelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. Morgen: Zon op: 05.28; onder: 19.59. Maan op: 20.27; onder: 07.08.

De Vallei | 1970 | | pagina 1