Kantongerecht Wageningen Verkeersrecidivist moet twaalf weken brommen Zwaarlijvige Barnevelder werd te licht bevonden TERZAKE Bond Plattelandsvrouwen niet alleen voor boerin is Gelderland stelt fonds N 70 in Vrouwendag op tentoonstelling in Presikhaaf Twee nieuwe commissarissen bij Hollandia Tricotage Ch. de Wolff bespeelt orgel van Oude Kerk Oud papier-actie ,Ons Genoegen' Meubelzaak heropend Broers gewond naar ziekenhuis Wielrijder gewond GG125 Inbrekers richtten schade aan bij Kisteniaker Belt '"'J-30- 11079 Flink succes op wereldmuziek- concours DAMMEN Dirk Methorst winnaar van schooltoernooi Advendo-reserves behaalden tweede prijs TE ZWAAR Beter te laat in huis, dan te vroeg in 't ziekenhuis 1SAAM VEROUDERD VOORLICHTING Voor (o.m.) schoolbiologenwerk Advendo contra militair elftal MAANDAG 17 AUGUoiüj I 7/0 WAGENINGEN De 46-jarige Wageningse opperman Gerrit J. M. zag zich op de vrijdagzitting van het Wage ningse kantongerecht wegens het herhaaldelijk rijden zon der geldige autopapieren tot 12 weken hechtenis veroor deeld. Daar de betreffende ritjes meestal in zeer gebrek kige auto's plaats vonden kreeg hij er nog eens een totale geldboete van f 415,bij en werden de auto's zelf aan )Mt wegverkeer onttrokken. Nadat hij eerder de eis van 9 weken hechtenis en f 365,boete met een schouder ophalen in de richting van de officier had begroet knikte hij vervolgens bij het vernemen van het vonnis kanton rechter mr. A. C. van den Brand vriendelijk toe. De ernst van de strafoplegging drong evenmin tot de man door als de zwaarte van de gepleegde verkeersdelicten. Met een vriendelijk goedendag tot de aanwezigen verliet hij de rechtzaal alsof hij nooit terecht had gestaan. Mr. Van den Brand en mr. J. C. Pie- ters (officier van Justitie) waren niet zo vriendelijk gestemd. De laatste con stateerde met stijgende verbazing de opgaande lijn in het aantal overtredin gen. Nadat de Wageninger op 4 februa- VEENENDAAL Tijdens de al gemene aandeelhoudersvergadering van de Hollandia Tricotagefabriek N.V. die vrijdag jl. werd gehouden zijn twee commissarissen benoemd, die geen deel uitmaken van de familie kring. Het zijn de heren W. Knoppers, ban kier te Amsterdam en H. Harinck, direc teur van de Nederlandse Scheepvaart Unie te Rijswijk (Z.-H.). Beide heren hebben inmiddels hun benoeming aan vaard. EDE De grote belangstelling vorig jaar tijdens het Bach-concert gegeven door Charles de Wolff uit Groningen heeft het comité Orgelconcerten Ede doen besluiten dit jaar twee concerten door deze bekwame organist te laten verzorgen op het orgel van de Oude Kerk aan de Grotestraat te Ede. Het eerste concert op woensdag 8 juli jl. door Charles de Wolff in de serie van negen zomeravond-orgelbespelin gen op woensdagavond in de maanden juli en augustus met een gevarieerd programma trok veel belangstelling. Een recensent schreef: „De Wolff is een groot kunstenaar voor wie de or gelmuziek bijna geen geheimen meer heeft, die bewondering heeft voor componisten, die de grootste orgelkunst geschapen hebben". Zijn tweede concert is woensdag avond 19 augustus en bestaat dan uit een Bach-prog ram ma. Charles de Wolff behaalde zijn con servatoriumdiploma's piano, orgel en het hoofdvak theorie. Hij vervolgde zijn orgelstudie bij dr. Anthon van de Horst in Amsterdam en Jeanne Demes- sieux in Parijs. Voor dit instrument verwierf hij de Prix d'excellence. Behalve dirigent van het NFO is hij tevens verbonden aan het Toonkunst koor „Bekker" te Groningen en de Ne derlandse Bach-vereniging te Naarden met welk koor hij jaarlijks de integrale uitvoering van de Mathhaus Passion di rigeert. Het Bach-programma voor a.s. woensdagavond is als volgt: 1. Preludium en Fuga in D-dur. 2. Trio-Sonate no. VI, a. Vivace, b. Lento, c. Allegro-vivace. 3. Preludium en Fuga in Es-dur. 4. Twee koraalvoorspelen: a. „Nun komm der Heiden Heiland", b. „Wer nun den lieben Gott last walten". 5. Toccata in f-dur. AMERONGEN De leden van de muziekvereniging „Ons Genoegen" gaan zaterdag 22 augustus weer oud papier ophalen. De muzikanten zullen het erg op prijs stellen als het papier om negen uur opgebonden aan de straat ligt. LEERSUM Leersum is weer een prachtige winkel rijker geworden door de heropening van de geheel verbouwde meubelzaak aan de Rijksstraatweg 178 van de firma H. van Schuppen. Vier jaar geleden werd ook reeds een gedeelte bij de toenmalige zaak getrok ken. Nu bleek echter dat ook deze ruimte te klein was geworden om tot een goed assortiment te komen. De oude zaak besloeg een oppervlakte van 100 vierkante meter maar is nu uitge breid tot 340 vierkante meter. De klanten kunnen hun auto, achter de winkel parkeren daar hier een par keergelegenheid is van 200 vierkante meter is gecreëerd. Burgemeester mevr. 's Jacob ver richtte de heropening. De burgemeester sprak van durf en initiatief van de he ren Van Schuppen en verwachtte wel dat, gezien de prachtige sortering en het goede overzicht de firma Van Schuppen er in zal slagen de omzet te vergroten. De heropening was voor haar verder het bewijs dat de leersum- se middenstand actief is. ri een flink pakket aan bekeuringen wegens onverzekerd en zonder rijbe wijs rijden kreeg thuisbezorgd was hij vijf dagen later op de Grebbedijk bij een aanrijding betrokken. Ook toen achtte de politie onmiddellijke inbe slagname van het voertuig wegens een totaal ondeugdelijke stuurinrichting noodzakelijk. Over de aanrijding zelf werd op de zitting nogal geredetwist. De Wagenin ger zou volgens zijn verklaring niet een andere auto, doch „een heg" omverge reden hebben. Op 16 maart tenslotte volgde bij een rij technische controle in de Wageningse Prins Bernhardstraat inbeslagname van een ongeveer vijftien jaar oude auto en de nodige bekeurin gen wegens het rijden zonder kente ken-, verzekerings- en rijbewijs. Op een vraag van mr. Van den Brand waarom hij het toch telkens weer pro beerde antwoordde Gerrit laconiek „ik handel zo nu en dan in wat oude auto's, maar dat geeft toch niet, want ik geef alles toch gelijk toe". Mr. Van den Brand had zijn antwoord EDERVEEN In de Julianaschool werd een schooldamtoernooi gehouden onder leiding van meester Rebel, die de klas terwijl de meisjes handwerken hadden de jongens aan de denksport wist te zetten door een damtoernooi te organiseren. Doordat het schooljaar afgelopen is moest het toernooi vroegtijdig afgeslo ten worden. Er werden ongeveer 20 partijen gespeeld waarbij een felle strijd werd gestreden om de eerste en tweede plaats door Dirk Methorst en Albert Hendriks waarbij Dirk Methorst met 1 punt voorsprong de eerste plaats veroverde. De eindstand van de competitie was als volgt: 1. Dirk Methorst 39 pnt; 2. Albert Hendriks 38 pnt; 3. Johan Har deman 32; 4. Cor v. Heerdt 32; 5. Ad Henzen 30; 6. Bennie de Koning 28; 7. K. Bart Vlastuin 27; 8. Wijnand Sukkel 26; 9. Wim Willemsen 24; 10. Bertus Veld- jesgraaf 20. Het bestuur van de Damclub DCE volgt met belangstelling de verrichtin gen van de jeugdige dammers om straks ook mogelijke belangstelLlenden voor de damclub te verwerven. EDERVEEN De tweede uitgave van Advendo nam zaterdag deel aan een toernooi dat uitgeschreven werd door S.D.S. uit De Valk. Aan dit sterk bezette toernooi namen deel Otterlo II, Blauw Geel II. Advendo II en de organiserende vereniging S.D.S. II. Advendo eindigde samen met Blauw Geel op de eerste plaats maar door een iets beter doelgemiddelde van Blauw Geel moest Advendo met een tweede prijs genoegen nemen. De uitslagen van het toernooi waren als volgt: Blauw Geel - S.D.S. 20 Advendo - Otterlo 10 Otterlo - Blauw Geel 11 S.D.S. - Advendo 0—0 Otterlo - S.D.S. 0—5 Advendo - Blauw Geel 00 De eindstand luidde: 1. Blauw Geel 4 pnt. 2. Advendo 4 pnt. 3. S.D.S. 3 pnt. 4. Otterlo 1 pnt. VEENENDAAL De 10-jarige wiel- rüder G. G. van de \V. en zjjn 12-jarige broer Jan kwamen vrijdagavond in het Julianaziekenhuis terecht nadat zy op de Buurtlaan-West pardoes tegen een auto aangereden waren. Beide broers kwamen op een fiets een uitrit uitrijden zonder voldoende op het verkeer te letten. De Veenendaalse auto mobilist G. van 't H. kon het tweetal niet meer ontwijken zodat het duo over de straat geslingerd werd. De jongen die stuurde liep een linkerbeenbreuk op, terwijl zijn broertje Jan met diverse schaafwonden in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis moest worden ver voerd. VEENENDAAL Doordat de wielrij der H. v. d. W. vrijdagavond wat on voorzichtig vanaf een parkeerhaven langs de Zandstraat de weg opreed kwam hij in botsing met de bromfietser M. A., een in Veenendaal wonende Spanjaard. Beiden tuimelden over de weg, waarbij de wielrijder de meeste schade opliep. Hij werd ter plaatse door een arts verbonden en kon daarna naar huis worden vervoerd. direct klaar: „U doet maar wat u wilt en trekt zich van geen enkele wet in Nederland wat aan". Met een „jawel meneer de rechter" plaatste de Wage ninger vervolgens een nogal wonder lijke opmerking. Voor. mr. Pieter was de maat duide lijk vol. Niet zonder ergernis consta teerde hij, dat de Wageninger in het verleden al eens meer voor dergelijke gevallen was berecht en zelfs „een keer tot twee weken hechtenis was veroor deeld". Hij achtte geen enkele term aanwezig om de Wageninger nog langer op de openbare weg toe te laten en besloot dan ook £en zware straf te eisen, „want eenmaal is de grens bereikt". De kantonrechter bleek tenslotte een nog strengere mening toegedaan. De Veenendaalse aannemer G. v. D. moest zich voor een botsing met een bromfietser verantwoorden. Het was een nogal gecompliceerd geval. De man zou bij het achteruit rijden niet vol doende hebben omgekeken en regel recht tegen een achteropkomende bromfietser zijn gebotst. Volgens de verklaring van Van D. was niet hij tegen de bromfietser doch de bromfietser tegen hem aangebotst, hetgeen aan een plotselinge schrikreac tie van de laatste te wijten zou zijn. De kantonrechter besloot hierop de bromfietser als getuige te dagvaarden en de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden. De Barneveldse vertegenwoordiger J. S. had begin dit jaar op de Klaphekweg in Ede de maximumsnelheid overschre den. Voor de balie van mr. Van den Brand kon hij weinig anders dan „een drukke werkkring" als excuus beden ken. Volgens zijn verklaring kon men hem in geen enkel opzicht als een „wegpiraat" aanmerken, daar hij bij elk verkeersbord gelijk vaart minderde. „Nou, dat blijkt niet uit uw straf lijst". merkte mr. Van den Brand op, „want dit is al het derde procesver baal". De Barnevelder had zijn woordje klaar. De eerste twee overtredingen waren volgens hem aan zijn gewicht te wijten, „want hierdoor werd bij het vooroverbuigen het gaspedaal dieper ingetrapt". De officier had weinig waardering voor het grapje en eiste 100,- boete. Mr. Van den Brand had er nog minder waardering voor en deed er met zijn voonis van 150,- nog een schepje bo venop. RHENEN Zaterdagmiddag heeft in het gebouw „Irene" een konijnen- keuring plaats gevonden, welke was ge organiseerd door de plaatselyke konij nen fok vereniging. De inzending bleek tamelijk groot te zijn. Vele fokkers uit de Achterhoek hadden zich aangemeld. Voorzitter Bosman kon zich door deze jaarlijkse activiteit gelukkig prjjzen met een redelijke belangstelling. Een tiental keurmeesters onderwierp de dieren aan een kritisch onderzoek, om een selectie te maken. Pas in de late namiddag kon den de prijzen bekend worden gemaakt. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM In het organiseren van verschillende manifestaties tijdens de grote landbouwtentoonstelling, die ter gelegenheidvan het 125-jarig bestaan van de Geldersche Maatschappij van Landbouw in het Arnhemse park Pre sikhaaf wordt gehouden, heeft de afde ling Gelderland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen een voornaam aandeel. Deze organisatie, die in de provincie zo'n 9550 leden telt, waarvan ruim 3000 nauw met het agrarisch bedrijfsleven zijn verbonden, gaat zich niet alleen op een aantrekkelijke wijze aan het pu bliek presenteren, maar neemt zelf ook deel aan verschillende evenementen waarvan de speciale vrouwendag op donderdag 10 september wel het hoog tepunt zal zijn. De naam van de vrouwenorganisatie, landelijk op de Ned. Christen Vrou wenbond met 90.000 leden na de groot ste, is eigenlijk, wat de samenstelling van het ledental en wat de doelstellin gen betreft, al verouderd. Telt de Bond in ons land in totaal 63000 leden, we vinden er ook nog in Frankrijk en in Suriname. In Gelderland heeft de orga nisatie 103 plaatselijke afdelingen die lang niet overal meer sterk aan de agrarische sector zijn gebonden. Inte gendeel zelfs: Uit een enquête, niet zo lang geleden in onze provincie gehou den, blijkt dat slechts rond 3000 vrou wen van deze organisatie gehuwd zijn met landbouwers, dat is nog geen 32 pet. Hoewel de Gelderse Maatschappij van Landbouw ruim 10.000 leden telt, blykt dat lang niet alle „boerinnen" lid van de Bond zijn. De Plattelands vrouwen hebben hun leden vooral ook zitten onder de vrouwen van handar beiders, 20 pet., middelbare- en lagere empdoys, 16,5 pet., kleine middenstan ders en zakenmensen, 14,5 pet en ver der onder de echtgenoten van artsen en dierenartsen, hogere ambtenaren en be drijfsleiders, 7,5 pet. Zij vertegenwoor digen dus vrijwel alle bevolkingsgroe pen op een vrij evenredige basis. Waar de emancipatie van dc plattelands vrouw vrijwel haar beslag heeft gekre gen spreekt het welhaast vanzelf dat ook dc doelstellingen van de Bond lang niet meer dezelfde zijn als enige tien tallen jaren geleden. Het doel van de vrouwen is thans de belangen in de bevolking van den willen zoeken wereld van nu en dereen, ongeacht stige overtuiging ganisatie worden op„ hedendaagse veranderende rol Bond van Plattelands- de bevordering van de ruimste zin van het platteland. De le- naar hun plaats in de van dc toekomst. le- politieke of godsdien- kan lid van deze or- die zich vooral werpt vraagstukken als de van de vrouw in ge- KESTEREN In de nacht van vrij dag op zaterdag is op het kantoor van de firma Kistemaker te Kesteren in gebroken. Door een bóvenraampje te forceren wisten de inbrekers het pand binnen te komen en wat van hun gading was mee te nemen. Daarna zijn ze, doordat het kantoor in het station gevestigd is, door gelopen naar het kantoor waar de plaatskaarten verkocht worden. Hier was weinig, dat voor de inbrekers aan trekkelijk was. De schade bij de firma Kistemaker is daarentegen des te groter. Van de da ders ontbreekt nog elk spoor. Het kasteel Meridon te Chevreu- se, vijfendertig kilometer ten zuiden van Parijs, en bekend landbouwkun dig centrum van waaruit al tientallen groepen Nederlandse Plattelandsvrou wen kennis hebben kunnen maken met gebruiken en gewoonten op het Fran se platteland. zin en bedrijf, de besteding van de vrije tijd, de opvoeding en de maat schappelijke veranderingen waarmee men vandaag de dag wordt geconfron teerd. Op een grote stand, ingericht op de tentoonstelling GG 125, geeft de Bond van Plattelandsvrouwen informatie en voorlichting over vraagstukken die ver band houden met gezinsbelangen in de land- en tuinbouw, speciaal met het doel het economisch denken bij het be heer van het gezinsbudget te bevorde ren. Verder wordt aandacht besteed aan het juist inkopen van het voedings pakket, een zaak die ook de niet-agra- risch gebonden vrouw tegenwoordig sterk aanspreekt en voorts ook aan kunstzinnige vorming en voorlichting over het wonen. Wat de vrouw in haar vrije tijd kan doen en ook wat men de kinderen kan laten presteren, komt op de stand wel goed uit de verf. Verder wordt aandacht besteed aan wat de vrouw in georganiseerd verband op na tionaal en internationaal niveau kan betekenen. Dat alles maakt ook voor de vrouw een bezoek aan GG 125 wel de moeite waard. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben Provinciale Staten voorgesteld over te gaan tot de stichting van het „Fonds Natuurbeschermings jaar N 70" dat in totaal een half miljoen gulden zal moeten inhouden. Voor een niet onbelangrijk deel zal dit bedrag in de komende jaren besteed kunnen worden ten behoeve van het schoolbiologenwerk (zoals nu al in Arnhem ge beurt). GS haken in op de initiatieven die in ons land ter gelegenheid van het Na tuurbeschermingsjaar N 70 ontplooid worden. „Uw vergadering heeft in de loop der jaren steeds een grote belang stelling getoond voor het behoud van de natuurgebieden waaraan ons gewest gelukkig nog zo rijk is; met de door u gevoteerde middelen is het mogelijk geworden uitgestrekte terreinen voor het nageslacht veilig te stellen", zo schrijven GS aan Provinciale Staten. ..Wat evenwel naar onze mening bij ve len nog in grote mate ontbreekt is het besef dat ieder voor zich een stukje eigen verantwoordelijkheid draagt voor de ongerepte instandhouding van het verworvene; de milieuvervuiling dringt daardoor steeds meer ook de natuurge bieden binnen. Wij zien dat mede als een gevolg van het gebrek aan elemen taire kennis omtrent het natuurgebeu ren bij een groot deel van het publiek." Daarom denkt het college in de rich ting van een stuk onderwijs en onder richt. „Onze aandacht is gevallen op het werk van de schoolbioloog die in Arnhem, sinds ^eq aantal,, jaren werk zaam is." De gemeente hééft voor dat werk een afzonderlijke leerkracht aan gesteld die in een daartoe speciaal in gerichte werkruimte allerlei onderwer pen voor schoolklassen aanschouwelijk behandelt en toelicht. Van het werk van deze schoolbioloog wordt niet al leen door vrijwel alle Arnhemse basis scholen, maar ook door een ruim aantal MAVO-scholen gebruik gemaakt. De frequentie van dit bezoek kan helaas nog niet hoger zijn dan gemiddeld en kele malen per klas per jaar. De ge meente Arnhem overweegt dan ook al geruime tijd de inrichting van een tweede centrum; mede om financiële redenen, hoofdzakelijk in de investe ringssector, is daarvan tot nu toe nog niets gekomen." Ook in een aantal andere centrumge meenten wordt deze behoefte duidelijk onderkend; de aanloopkosten, zoals het inrichten van een gebouwtje of wellicht een wagen en het aanschaffen van hulpmaterialen belemmeren de ont plooiing van dit werk in de meest ge wenste en effectieve richting. „Wy menen dat voor de provincie in stimulering van dit schoolbiologenwerk, waar dat voor een regio in een verste- RHENEN Vorige week vrijdag is de zomerkermis van start gegaan. Door planning van de Bond van Ker misexploitanten treft men vele at tracties aan op het Veerplein. Naast het reuzenrad en een achtbaan z(jn er diverse kraampjes, waar het publiek zich kan vergapen aan de uitgestalde waar. Iedere middag begint om twee uur een kermis voor de jeugd. Aan iedere bezoeker wordt dagelijks gra tis een lot verstrekt, met daaraan verbonden een prijs. Bekendmaking aan het eind van de avond. A.s. zaterdag zal de Rhenense ker mis door een groots vuurwerk wor den afgesloten. delijkt of zich verstedelijkend gebied van belang kan zijn een goede en vruchtbare activiteit kan zfjn gelegen", concluderen GS, die van oordeel zijn dat deze gemeenten vermoedelijk over de drempel worden geholpen. In de grotere gemeenten zal het wel licht gemakkelijker zijn een passend onderkomen te vinden dan in de klei nere. Wellicht is in een ander geval, waarin een streek verzorgd moet wor den, een rijdende lokaliteit de beste op lossing. „Onze gedachten gaan derhalve in de richting van een subsidie in de basisvoorzieningen filmprojectors bijv. die nodig aijn om het werk van start te kunnen doen gaan. Ontstaan daarbij eenmalige provinciale bijdragen van 50 pet. van de kosten voor ogen met een maximum van f 100.000. Gelet op de Arnhemse ervaringen mag wor den verwacht dat daarmee voor een aantal gemeenten de weg tot aansluiting van een schoolbioloog zal kunnen wor den geëffend", aldus GS. Zij delen de Staten verder mee dat de redactie van het blad „Gelderland besloten heeft het in sept. verschij nende nummer geheel aan het natuur beschermingsjaar te wijden. Dit num mer zal mede verspreid worden onder alle leerlingen van de eidexamen klas sen van o.m. VWO, HAVO en MAVO. ook zal het nummer aan bezoekersgroe- pen op de eindexamen van de provin ciale Gelderland op de GG 125 uitge reikt worden. dan aven a.u voor Veonandaal ,7.301:: 10550 19.30 uur s Zatard. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhanen 3328 Nwa Veanandaalsewag 159 AMERONGEN Bij de muziekver eniging „Ons Genoegen" te Amerongcn is men bijzonder trots op zijn dirigent re heer A. J. Flink uit Hollandsche Ra ding. Als gastdirigent op het wereldmuziek concours te Kerkrade behaalde hij de derde prijs, bestaande uit een bronzen „dirigeerstok". Aan de wedstrijd ging een voorselectie vooraf waarbij 12 per sonen werden uitverkoren. De heer Flink, die pas 27 jaar is, liet door deze prestatie heel wat oudere collega's ach ter zich. EDERVEEN - Morgenavond om half zeven speelt het eerste elftal van Adven do op het terrein aan de Schras een oefenwedstrijd tegen een sterk militair elftal uit Ede. Het Advendo-team zal sa mengesteld worden uit de volgende spe lers die bij de selectie horen: B. v.d. Hal, H. Donkelaar, G. Vink, E. v. Nieuwame- rongen, TI. v.d. Ziel, C. Buiswijk, B. Gaasbeek. J. Nab, J. v. Donkelaar, A. Drost, E. Donkelaar, T. Veer, D. Veer en B. Buiswijk.

De Vallei | 1970 | | pagina 3