Nieuwe aanvallen op Hoessein Nasi-maaltijd W(IS groot SUCCeS Zeventig ontslagen bij KMI - bedrijf DIEF MAAKTE DODELIJKE VAI Velen herdachten de strijd tegen Japan Brandweer redt vier mensen uit brandend huis Paus hekelt nudisme Niéuw-Link* doodgraver van l\v.d.A."" Personeel werven met popfestival geen groot succes MINISTERS ZWIJGEN BIJ GESPREK MET SUHARTO Nieuwe gezant van in Bonn Tsjechen sluiten grens PLECHTIGE HERDENKING VOOR HAAGS CONGRES GEBOUW Bij vluchtpoging over dak in luchtkoker gestort Jongen viel van Euromast VI Vijf mensen van jaelilje gered 5 JAAK VOOR MARINIER Ex-Pipo Cor Witschge spant kort geding aan AARD HOESSEIN ARRESTATIE NET VOLDOENDE TRANEN MOOIE DAG ZWARE LAST I MAANDAG- 17 AUGUSTUS 1970 M lm» i ii mui I ii ii iilnlitf i ui -n i Israël bezorgd over gesprek ROME Paus Pauius heeft rich gis teren in een toespraak tot pelgrims in zjjn buitenverblijf in Castelgandolfo fel gekeerd tegen het nudisme. Hij hekelde het nudisme, de overspan nen erotiek, de vrije liefde en de ..pogin gen om in het leven aan hel lichaam da hoogste voorrang te geven". De paus zei dat het daarom niet ver rassend was, dat het egoïsme, de mis dadigheid en het gebruik van verdoven de middelen de boventoon gaan voeren in het leven en uitgroeien tot een epi demie die de maatschappij aantast en het leven verlaagt. Paus Paulus sprak de hoop uit dat de nieuwe generatie zich van deze levens wijze zal afkeren en het besef krijgt dat het christendom de onderwerping van het lichaam aan de geest eist. OEN HAAG De PSP zal de ge- dachtenwisseling tussen de Indonesi sche president Suharto en de vaste commissies uit de Eerste en Tweede Kamer voor Buitenlandse en Handels politieke zaken niet bijwonen. De confrontatie tussen de Indonesi sche president en vertegenwoordigers uit het Nederlandse parlement zal don derdagochtend 3 september hoogst waarschijnlijk ook worden bijgewoond door minister Luns (Buitenlandse Za ken) en Udink (Ontwikkelingshulp). De ministers zullen zich echter niet in de gedachtenwisseling mogen mengen. President Suharto zal ten hoogste an derhalf uur temidden van de parle mentariërs vertoeven. De pacifist Van der Spek vindt het noodzakelijk dat Nederlandse volksver tegenwoordigers contacten hebben met Indonesische autoriteiten en parle mentsleden. „De bijeenkomst van 3 sep tember zie ik echter als een louter for mele, waarin het niet tot een zinvol po litiek gesprek kan komen", verklaarde hij ons. ..Bovendien vind ik dat we hiermee een te zware klemtoon leggen op de waardering in Nederland voor het Su- harto-bewindMet verschillende aspec ten daarvan zijn we het principieel niet eens", aldus de heer Van der Spek. Zowel in parlementaire als in buiten parlementaire kringen in Den Haag metant men dat een stevige politieke ge dachtenwisseling met de Indonesische president onmogelijk is. De heer Suhar to iS weliswaar regeringsleider met ver strekkende bevoegdheden, maar in de eerste plaats toch staatshoofd, zegt men in deze kringen. Hij komt hier bovendien als gast van de koningin en dus onder verantwoor delijkheid van de Nederlandse regering. Ir. C. N. van Dis, voorzitter van de SGP-fractie in de Tweede Kamer, heeft minister-president De Jong ge vraagd een dringend beroep op presi dent Suharto te doen om een gesprek met ir. Mnusama en met vertegen-* woordigers van in ons land verblijven de papoea's. Een gesprek tussen president Suharto en ir. Manusama, een der leidslieden der Zuid-Molukkers in ons land. Zou •en eerste stap kunnen zijn tot beëindi ging van het reeds ruim 20 jaar be staande conflict tussen de republiek der Zuid-Molukkers en Indonesië. PROE. STEE*KAMP: •ft HILVERSUM „Nieuw Links" wordt de doodgraver van de Partij van de Ar beid". Dat is de mening van prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp. Eerste-Kamer- lid van de KVP en mede-samensteller van het ontwerpkernprogramma KVP. Hij zei dit in „Echo", de actualiteiten rubriek van de KRO-radio. Hij voegde eraan toe, deze ontwikkeling te betreu ren, omdat Nederland naar zijn oordeel een constructieve Partij van de Arbeid nodig heeft. „Er is in de komende ja ren veel te doen. Ik denk aan hervor mingen op maatschappelijk en staat kundig gebied en in het onderwijs en daarvoor hebben wij een constructieve Partij van de Arbeid hard nodig. Maal ais de ontwikkeling zo doorgaat als thans blijft de PvdA buiten spel en het is duidelijk gebleken, dat oppositie niet betaalt. Je moet in de regering zitten en invloed op het beleid kunnen uit- oefenen. De KVP heeft nu een nieuw kernprogramma en aan de andere kant ligt er de anti-KVP-motie van de Partij van de Arbeid. Nu is het woord aan de PvdA", aldus prof. Steenkamp. JERUZALEM Israël is ernstig bezorgd over hel uitblijven van een officiële Amerikaanse reactie op de gemelde Egyptisch-Russische schending van het be stand aan het Suez^Kanaal. Washington liet zich tot nog toe niet uit over de Israëlische beschuldiging, dat Egypte onmiddellijk na het ingaan van het bestand Russische raketten ver plaatste tot in de verboden /.one van vijftig kilometer van het Suez-kanaal. Een verklaring voor de televisie van Meivin Laird. de Amerikaanse minister van Defensie, wees er gisteren wel op, dat Amerika de gemelde schending niet al te ernstig wil opnemen. Volgens Laird was het onmogelijk om vast te stellen of de Israëlisch klachten juist waren of niet. Tegelijkertijd deed hij een beroep op de betrokken partijen om de discussie over deze kwestie te staken en met de onderhandelingen te beginnen. Israël aarzelt echter tot nog toe om een afgevaardigde voor deze onderhan delingen te benoemen. Het wil de on derhandelingen laten voeren door de minister van Buitenlandse Zaken, ter wijl Egypte en Jordanië hun vertegen woordigers bij de VN met het overleg willen belasten. Minister-president Golda Meir heeft zondag verklaard, dat het eerste agen da-punt van de onderhandelingen met de Arabieren, de aard van de vrede zou zijn, die zij met de Israëli's zouden wil len sluiten. „Indien er geen vrede komt, zullen er geen concessies worden gedaan", zei ze. Aan net slot van een debatavond van het hoofdbestuur van haar arbeiders partij zei de premier, dat de aard van de vrede voor de grenskwestie aan de orde dient te worden gesteld. Israël zal een kaart opstellen van de grenzen, die het veilig acht en die het land wil wanneer de juiste tijd is geko men, zei ze. „Maar eerst wil ik weten tot welk soort vrede Nasser bereid is". De Israëlische belastingbetalers heb ben overigens zondag te horen gekregen dat zij nog dieper in hun zakken zullen moeten lasten in verband met de-stij gende uitgaven voor defensie. Het ministerie van Financiën heeft hogere belastingen aangekondigd op benzine, sigaretten, wijn en hogere ta rieven voor post en telefoon. Israël is, op Zweden na het land waar de hoogste belastingen ter wereld worden geheven. 67% De minister van Financiën Sapir zei, dat zcll's als de wapenstilstand op een vredesregeling uitloopt, Israël zich nog geen defensiebesnoeiingen zal veroorlo ven. Hij zei dat Israël 67 procent "van zijn begroting aan de landsverdediging uitgeeft. In 1967, hel jaar van de zes daagse oorlog, was dat slechts 38 pro cent. De Palestijnse verzetsorganisaties trokken inmiddels opnieuw van leer te gen koning Hoessein van Jordanië. Ze beschuldigen hem ervan dat hij tanks en artillerie in stelling laat brengen rondom Amman met de bedoeling een militaire aanval te lanceren op de ver zetsbeweging. Hoessein wil de Palestijnen dwingen, aldus schreef het blad van de verzet strijders, om 't bestand met Israël te aan vaarden. „Maar we zullen Jordanië ver anderen in 'n begraafplaats voor samen zweerders", zo verklaarde de guerrilla leider Jasser Arafat. „We zijn bereid hen hun geluk te laten beproeven. Am man zal het Hanoi van het Midden- Oosten worden". Algerije eiste gisteren de onvoor waardelijke en onmiddellijke vrijlating van de twee Algerijnen di evrijdag in Israël werden gearresteerd toen ze daar met een Brits vliegtuig een tussenlan ding maakten. Het stelde Engeland ver antwoordelijk voor de gang van zaken. En het weigerde bij voorbaat om met Is raël ie onderhandelen over de vrijla ting. EINDHOVEN Het woningtextiel bedrijf De Haes Holland, onderdeel van de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie, zal ongeveer zeventig werknemers ont slaan als gevolg van reorganisatie. Bij De Haes werken ruim zeshonderd mensen. NEURENBERG Van vrijdag tot zondagmiddag is op drie plaatsen aan de grens tussen West-Duitsland en Tsjecho-Slowakije aan rond 450 men sen de toegang tot Tsjecho-Slowakije ontzegd. Vrijdag namen de Tsjechoslowaakse autoriteiten maatregelen, om de toegang tot het land te beperken. Deze maat regelen, die verband houden met de herdenking van de inval van de troe pen van de Warschaupactlanden op 21 augustus, zullen waarschijnlijk 14 da gen van kracht blijven Journalisten, studenten, juristen, gees telijken en alle mensen die in Tsjecho- Slowakije zijn geboren maar er niet wo nen, worden er door getroffen. Ongeveer tienduizend oud Indisch- gasten woonden gisteren voor het Haagse congrescentrum een plechtig heid in de openlucht bij ter herden king van hun doden in de Pacijicstrijd tegen Japan. FOTO HIERONDER: Koningin Juliana schept zich een por tie ,,Nasi Rames Tante Truus" op. Naast de Koningin staattante Truus" van der Capellen, die tijdens de oor log een gaarkeuken i* Bandoeng leid de KOOG AD Zaan Vijftien Zaanse jongeren hebben zaterdag tijdens een popfestival in de con certzaal de Speeldoos te Zaandam een langspeelplaat van het Wood- stockfestival in ontvangst genomen. De grammofoonplaat was de belo ning voor het in dienst treden bij Bruynzeel N.V. te Zaandam, die het popfestival organiseerde om werk nemers te trekken. Tussen 's morgens tien uur en 's middags vijf uur bezochten drie honderdvijftig jongeren de Speel doos (600 plaatsen) om er te luisteren naar de VARA-drive in discotheek en naar popgroepen. Bruynzeel had gehoopt op ten minste vijftig jeugdige werknemers, omdat dan de honderdtwintig plaat sen in de Bedrijfsschool alle bezet zouden zijn. DEN HAAG Duizenden Neder landers hebben /aterdag hun doden herdacht, die vielen in de strijd tegen Japan. In Den llaag werd voor het Congresgebouw in de openlucht een plechtige herdenking gehouden, ge volgd door een gezamenlijke maaltijd voor ongeveer zesduizend deelnemers in de ondergrondse parkeergarage. Met een extra klodder sambal op haar bord zette koningin Juliana zich zaterdag aan de nasi rames tante Truus. Prins Claus, die met prinses Beatrix ook aanwezig^was. deed het wat voor zichtiger aan. Bij de kentang (een krokant aardap pelgerecht) informeerde hij wel wat één van de 85 helpsters zo ijverig voor hem op schepte. Het verhinderde hem overigens niet pijlsnel zijn portie weg te werken. Trouwens, de andere 5999 eters in de kil aandoende parkeergarage van het Congresgebouw in Den Haag hadden er evenmin moeite mee. Om vijf uur was er op de acht uitdeelposten |n de grote ruimte goed voor achthonderd au to's nog maar net voldoende voor de vierhonderd personeelsleden van het Congresgebouw, toen ook konden de le den van het Comité 15 augustus al voor een groot deel op een geslaagde dag te rugkijken. Een dag. in alle plechtigheid om iets over twaalven met een eenvoudige her denking was bfegcfanen-in aanwezigheid van leden van het koningshuis, het ka binet (de ministers Witteveen en Klom- pé) en een aantal ambassadeurs (met ook de ambassadeur van Indonesië). Er werden manmoedige daden aange haald, eën Amerikaanse piloot, die mensen van Java had gesmokkeld werd herdacht, er was langdurig applaus voor het echtpaar A. W. L. Tjarda van Starkenborg Stachouwer (oud gouver neur-generaal van Nederlands-Indië er werd uitgundig gelachen om dev gekke dingen, die eveneens deel hadden uitge maakt van het kampleven er. er was even iets van schrik toen prof. dr. I. J. Brugmans de toehoorders op het par- keerplein en de velen zonder kaart daarbuiten achter de hekken' (er was tienduizend gulden uitgetrokken voor een geluidsinstallatie) toeriep dat Ne derland als koloniale natie een onbe vlekt blazoen had. De tranen kwamen toen hoog van een balustrade van het Congresgebouw het hoornsignaal, die twee minuten stilte aangaf. De zon, waarvoor volgens In disch gebruik in menige keuken drie dagen tevoren een ui, een lombok en wat trassi aan een lidi (nerf van de klapperplant) was opgehangen, droogde die tranen snel. Oude foto's uit privé- BONN De Sovjet-Unie zal binnen kort Valentin Falin. een hoge functio naris van het ministerie van Buiten landse Zaken, benoemen tot ambassa deur in Bonn. Hij volgt als zodanig Semjon Tsarapkin op. Falin' heeft een belangrijk aandeel eehad in de totstandkoming van het rn^sisch-Westduitse verdrag. AMSTERDAM De twintigjarige B V. uit Alkmaar is gistermiddag in het Amsterdamse Wilhelmina Gasthuis overleden aan de verwondingen, die hij zaterdagavond opliep bij een inbraak in een woning op de Keizersgracht. Het slachtoffer werd met twee vrienden uit zijn woonplaats op heter daad betrapt, toen de bewoners van het pand daarin terugkeerden. De inbrekers sloegen op de vlucht, over het dak, en twee hunner vielen daarbij in een luchtkoker, waardoor ze een val van 12 meter maakten. De brandweer moest eraan te pas komen om de indringers te kunnen bereiken. B. V. liep zeer ernstig hoofdletsel op. De buit, die de inbraak had opgele verd was negentienhonderd gulden. ROTTERDAM v— Vrijdagmorgen is een jongen te pletter gevallen van de Rotterdamse Euromast. Hij blijkt een veertienjarige scholier uit Friesland te zijn. Vrijdagochtend was hij zonder een woord te zeggen van huis weggelopen. Hoe de scholier van de bovenste om loop van de mast is geraakt is niet be kend. bezittingen, tekeningen van kampen (van Corrie Vonk) kron-tjong- en ha- waianmuziek, Indonesche ballet" en film- en diavertoning zorgden voor de rest. „Ik heb alle vrouwen van vroeger te ruggezien. riep een verhitte man wan hopig, „maar mijn eigen vrouw ben ik in de drukte kwijt geraakt". Even later stond hij opgewekt in de rij voor zijn nasi rames tante Truus. En het deerde hem niet dat hij nu evenals 25 jaar ge leden, moest wachten op eten. Het was een mooie dag voor hem. De ordebewa kers, zo'n 120, gerekruteerd uit het oud-veteranen-oud-strijderslegioen, op de been waren, deelden zijn mening. Tante Truus en Paatje kregen al evenveel glorie te verwerken. Zij moch ten de Koningin, de Prinses en de Prins bedienen. Paatje vroeg in zijn verbou wereerdheid de controlebon aan de vor stin. Zonder morren en na haar hand schoenen ervoor uitgetrokken te hebben haalde ''kóningin Juliana het begeerde bewijs van recht op een maaltijd te voorschijn. Een mooie dag was het ook voor Ro- sie Ellwangèr. Zij verzorgde in haar kamp in het diepste geheim een Ameri kaanse piloot. Hij zat zaterdag in zijn volle lengte naast haar en is de verdere dag niet van haar zijde geweken. Geestelijk vader van de organisatie de 75-jarige ir. Ad Vrijburg, verklaar de: „Er is een zwarel last van ons ge weten gewenteld. Onze doden is recht gedaan, het was machtig." Voor zesdui zend mensen was het teluerstellend, zij konden er niet meer in. De Pasar Baru, een markt op zijn Chinees, bood uit komst. Al lang voor de officiële ope ning om 5 uur die middag hadden dui zenden zich op de eetkraampjes en bet- jaks (negen stuks) geworpen. Toen de Congresgebouwgangers met begeleiding van drie drumbands zich ook nog eens in het feestgewoel mengden, waren na een uur alle satés alle lemper, alle ge braden duiven (bugung udara) uitver kocht. De frisdrank was op. Op een geallieerde begraafplaats op 110 kilometer ten noordwesten van de Thaise hoofdstad Bangkok zijn zater dag de ongeveer 2300 Nederlanders her dacht die bij de aanleg van de Birma- spoorweg om het leven zijn gekomen. ROTTERDAM Rotterdamse brandweerlieden hebben zaterdagmor gen vier mensen (twee echtparen) ge red uit een brandend huis aan de Dil lenburgstraat in Rotterdam-Zuid. Vóór deze actie werd uitgevoerd, waren al twee baby's van twee en vier maanden door bewoners van het pand gered, door de kinderen uit ramen op een en twee hoog naar beneden te gooien, waar zij werden opgevangen in door buurtbewoners opengehouden dekens. Bij de brand is één persoon ernstig gewond. Deze man, de 26-jarige student J. E. Perrot. die met z'n echtgenote in het pand woonde, had zichzelf uit het brandende huis weten te redden, maar liep daarbij derde graads brandwonden op. De brandweer moest bij aankomst onmiddellijk met de reddingsactie be ginnen. In de ramen van het huis op de eerste en tweede verdieping stonden de beide echtparen, die door de snel om zich heen grijpende vlammen de straat niet meer via de trap konden bereiken. Via brandweerladders en met behulp brandweerlieden konden de twee man nen en de twee vrouwen veilig naar be neden worden gebracht. Een hond van één van de echtparen kon op deze ma nier ook worden gered. Enkele minuten voor de brandweer arriveerde, waren al twee baby's uit het raam gegooid. Eén van de kinderen kwam niet goed in de opengehouden deken terecht en viel uit de deken op straat. De baby twee maanden oud werd niet ernstig gewond. De brand deed zich voor in een hoek huis aan de Dillenburgstraat. In het pand woonden vier echtparen en drie kinderen. Twee echtparen en een kind wisten het brandende huis zelf te ver laten. Men neemt aan dat het vuur is ontstaan op de eerste verdieping van het pand in één van de keukens. De eerste verdieping, de tweede verdieping en de zolderetage brandden goeddeels uit. De schade is groot. BRESKENS Een Duitse kustvaar der heelt gistermorgen op de Noordzee vlakbij het lichtschip Noordhinder vijf opvarenden van een Belgisch jacht ge haald. De bemanning van het jacht vier mannen en een vrouw uit Brussel had vuurpijlen afgeschoten. Bij de reddings operatie brak de vrouw een been. Het jacht werd in de ruwe zee tegen de kust vaarder aan spaanders geslagen en zonk. „Het was jammer dat het lichtschip de kustvaarder niet op de radio kon be reiken", zei schipper Willem van den Broecke van de reddingboot Java Zee uit Breskens. „We waren er nog maar een half uur vandaan. Ze hadden beter kunnen wachten, dan hadden we ook het jacht kunnen bergen". DA NANG Een jonge Amerikaanse marinier is in de Zuidvietnamese stad Da Nang tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens doodslag op vijftien Vietnamese vrouwen en kinderen. De achttienjarige marinier, Samuel Green uit Cleveland, maakte deel uit van een uit vijf man bestaande pa trouille di® op 19 februari een gehucht op vijftien kilometer ten zuidwesten van Da Nang was binnengetrokken. De vol gende dag had een tweede patrouille op aanwijzing van 'n Vietnamese vrouw in het dorp de lijken gevonden van tien kinderen en vijf vrouwen. AMSTERDAM De acteur Oor Witschge, die twaalf jaar Pipo heeft gespeeld, zal een kort geding aanspan nen tegen de VARA, Cinecentrum en de heer Wim Meuldijk, de schrijver van Pipo. Dit kort geding zal op 27 augustue voor de president van de Amsterdamse rechtbank dienen. Cor Witschge is het er niet mee eens dat de rol van Piijo, In een nieuwe serie verhalen, zal worden gespeeld door iemand anders. Hij was met de VARA, die hem aanvankelijk een contract had aangeboden, niet tot overeenstemming gekomen. De VARA heeft toen Cees van Oyen voor de rol gevraagd. Die heeft het contract wel geaccepteerd. Cor Witschge eist nu stopzetting van de nieuwe serie, waarvoor opnamen zijn gemaakt. Cor Witschge: „Ik hoop dat ik iets bereik met dit kort geding, want dat is in het belang van de hele Neder landse toneelwereld

De Vallei | 1970 | | pagina 5