JEMPIE' MONSERE wereldkampioen Gerard Vianen tiende plaats Leicester in cijfers Russinnen oppermachtig Geheime wapen van coach Middelink faalde Weer Deen op de troon bij amateurs ,.Op visite k. allemaal hetzelfde merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. Quick „top-style": de meesterschoen LEICESTER Hij staat bij de burgerlijke stand in zijn woon plaats Roesselaere ingeschreven als Jean-Pierre, maar de wieler- wereld kent hem al enkele jaren als „Jempie" Monsere. Deze 21- jarige Belg bewees zondag in het door storm geteisterde Vlallory- park dat zijn talent groot genoeg is voor een wereldtitel. Na een levendige koers, waarin de Italianen probeerden om na hun échec bij de baanwedstrijden tenminste dit kampioenschap in de wacht te slepen, veroverde de Vlaming Monsere zijn eerste grote trofee in de wielersport en bovendien de belangrijkste die men kent: de regenboogtrui bij de profs op de weg. Truus v. d. Plaats vijfde MET l ERR 4ASI> WEL VERTROL II E\ TELEL'ROEST ELD EVES MIK SUCCES BESLISSEND MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 ADVERTENTIE Jempie Monsere trad uit de schaduw, waarin hij het eerste jaar als beroeps renner had moeten leven. In de grote klassiekers van dit jaar was hij nauwe lijks opgevallen, omdat hij zijn krach ten steeds in dienst had moeten stellen van de sprinters Eric Leman en Roger de Vlaeminck. Voor de Tour de France had Monsere zelf bedankt, omdat hij zichzelf nog te jong achtte. De leiding van Mars-Flandria had dit kunnen billijken en nu trok zij van dit verstandige beleid, dal trouwens ook ten opzichte van Joop Zoetemelk was gevoerd, met als resultaat zijn fraaie tweede plaats in de Ronde van Fran- rijk, opnieuw een hoge rente. Tenmin ste hoogstwaarschijnlijk, want Monsere A Jan Janssen en Jan van Katwijk tijdens de verzorging. Profs 1. Monsere (Bel) de 271 km. 960 meter in 6.33.58: 2. Mortensen (Den) 6.34; 3. Gimondi (Ita) (z t); 4. West (Bbr) 6.43.01; 5. Rouxel (Fra) 6.34.03: 6. Vasseur (Fra) 6.34.07; 7. Godefrot (Bel) 6.34.16: 8. Verbeek (Bel) z.t.; 9 Bitossi (Ita) zjt.; 10 Vianen (Ned) z.t.:. 11. R. de Vlaeminck (Bel) 6.43.21; 12 Wolfshohl (Wdl) z.t.; 13. Krekels (Ned) z.t.; 14. Guimard (Fra) z.t.; 15. Altig (W.Dld) z.t.; 16. Jansen (Ned) z.t.; 17. Basso (Ita) z.t..; 18. Dancelli (Ita) z.t.; 19. Tschan (OD1) z.t.; 20. Ottenbros (Ned) z.t.; 21. Lasa (Spa): z.t.; 22. Pijnen (Ned) z.t.; 23. Ray mond (Fra) z.t.; 24. Barras (Gbr) z.t.; 25 Simonetti (Ita) z.t.; Dolman (Ned) 6.34.2128. Kistner (Ned) z.t.. 34. Van Katwijk (Ned) z.t.; 51. Wagtmans (Ned) z.t.; 52. Zoete melk (Ned) z.t. Amateurs Urgen Echmidt (Den) 181 km en 200 m in 4 uur 8 min en 12 sec; op 3 sec.: 2 van der Linden (Bel); op 5 sec.: 3. Gakens (Bel): 4. Dominioni (It); 5. Duchemin (Fra); 6. Priem (Ned); 7. Bladzun (Den); op 8 sec.: 8. Matousek (Tsj); op 11 sec.: 9 Koeken (Ned); 10. Hladik (Tsj); 11. Ripfel (Zwe); 12. Likatsje (Rus); 14. Keiler (Zwi); 14. Thomazeau (Fra): 15. Jan broers (Ned); 16. Prochal (Tsj); 17. Starkov (Rus), 18. Linhart (Oos). 19. Rollinson (GBr); 20. Kseru (Hon). 21. Czechowski (Pol). Hamza (Alg). 23. Dimitriev (Rus), 24. Teirlinck (Bel), 2g. Plesko )ZS1). 29. de Koriing (Ned), 79. Den Hertog, 85. Oosterhof. Dames 1. Anna Konkina (Rust) 61,5 km in 1.39.54; 2. Morena Tartagni (It); 3. Raise Obodovskaja (Rus); 4. Trofi- mova (Rusl); 5. Truus v. d. Plaat (Ned); 6. Keetie Hage (Ned): 7. Au drey Mcalmury (VS) allen dezelfde lijd 1.39.54.7; 8. Geerts (Belg) 1.39.54; 14 Bella Hage (Ned) z.t.; 18. Jannie Jonkers (Ned) z.t.; 23. Hennie Faber (Ned) z.t. heeft de laatste tijd uit Italië niet on aanzienlijke aanbiedingen gehad. Voor al Molteni, dat sterk aan verjonging toe is. heeft veel aandacht voor de jonge Belg, die deze mogelijkheid heeft uit gebuit om zijn prijs bij Mars-Flandria op te schroeven. In de kaart Het is niet onmogelijk, dat de geruch ten rondom Monsere hem in de kaar hebben gespeeld in dit wereldkam pioenschap. Want er was ook nog spra ke van dat de jonge Vlaming in diens zou treden van de formatie van Eddy Merckx. welke dat volgend seizoen ook mag zijn. Dit gerucht was tijdens de Ronde van Franrijk verspreid en naar I aanleiding daarvan had Merckx zijn J jonge concurrent bij de Belgische keu zeheren aanbevolen voor de ploeg van Leicester. Een definitieve keus had Monsere intussen nog niet gemaakt, toen hij zondagmorgen samen met 94 collega's een ongekend aantal voor het kampioenschap van de beroepsren ners aan de start stond. Zijn vorm had de Belg in Parijs Luxemburg bewezen, toen hij de eerste etappe won. Daarna had hij verder meegereden als training voor Engeland. Wellicht hebben de drie grootmachten, die om het bezit van deze nu hoog op de wielerladder gestegen jonge huisva der strijden hij is ruim drie jaar ge trouwd met een beeldschoon meisje hem welgevallig willen zijn. Jan Jans sen was ervan overtuigd, dat het kam pioenschap van Monsere enerzijds een spel van Molteni's moet zijn geweest, terwijl anderzijds Merckx hem (Jans- A De Belg Monsere trekt hier opg< wekt de regenboogtrui aan, daar bij geholpen door de president van de UCl, A Rodini. sen) belet zou hebben om uit het veld weg te komen. „Ik stond vandaag in het boekje van Merckx", zei Janssen bitter. „Hij gaf me geen kans om te demarre ren". Ook zei hij er zeker van te zijn, dat Monsere weggaat bij Mars-Flandria en in Italië zal gaan rijden. Dat kan dan zowel bij Molteni als bij Merckx zijn. Helemaal alleen Hoe het ook zij. Monsere, die het vo rige jaar in Tsjecho Slowakije bij de amateurs achter de Deen Mortensen tweede werd en als prof bij de Ronde van Lombardijen uiteindelijk „won", omdat Karstens wegens doping gedis- LEICESTER „Et was geen mo gelijkheid voor ons om weg te komen. Iedere keer wanneer een van ons de- marreerde, gingen er zeker drie Rus sinnen mee", aldus Keetie Hage, fa voriete in de wedstrijd van de datnes maar zaterdagmorgen in de massale eindsprint niet verder reikend dan de zesde plaats. Keetie, die het parkoers veel te licht vond, klaagde er over dat de Russi sche Raisa Obodovskaja, haar tegen standster ook in de strijd om de derde plaats in de achtervolging, de hele wedstrijd aan haar wiel had gereden. „Het lukte me niet om haar af te schudden. Wat ik ook deed, Obodovs kaja ging met mij mee". Behalve dan op het laatste rechte eind. waarin de Russische Keetie achter zich liet en na haar 23-jarige landgenote Anna Konkina, een studente in de tech nologie uit Leningrad en de Italiaanse Morena Tartagni voor de tweede maal bij deze kampioenschappen brons ver overde. De Russinnen, die altijd al in de da meswielrennerij hebben geëxcelleerd maar af en toe een titel aan meisjes uit het westen hadden moeten afstaan, had den dit maal over de gehelé linie geze gevierd. Van de in totaal negen medail les bij de dames sleepten zij er maar liefst zeven in de wacht: drie in de sprint, twee op de achtervolging en twee in de wegwedstrijd. De Nederlandse meisjes waren niet verbaasd over het succes van de Rus sinnen op de weg. „Zij reden als man nen", meende Henny Faber-Hondeveld. „Zij werkten met hun ellebogen in de sprint en sneden alsof dat de gewoonste zaak van de wereld is". Truus van der Plaats, als vijfde besteNederlandse in A Truus van der Plaat, Bella Hage en Keetie Hage (v.l.n.r.) even voor de start van de wegwedstrijd. deze rae, vertelde dat de sterke Russin nen de eindsprint heel vroeg hadden ingezet. „Wij hebben gefietst wat wij konden maar zijwaren te stérk". In de eindsprint op de brede weg op het, motorcircuit in Mallorypark kwam de 23-jarige Truus Smulders uit Gerwen enkele honderden meters voor de finish ten val. sloeg met fiets en al over de kop en brak daarbij haar sleutelbeen. Ook dat verbaasde weinigen in het Ne derlandse kamp. Leidster Tini Brinkman zei tenminste: „Oh. Truus. die valt haast altijd. Zij zit al vol met littekens". kwalificeerd was, moest het tenslotte helemaal alleen doen. En hij deed het overtuigend. Net als zaterdag de Deen Schmidt bij de amateurs demarreerde Monsere vlak voor de laatste bocht van het parcours in Mallorypark en nam zoveel voorsprong, dat hij ruim voor de meet al rechtop kon gaan zitten om jui chend van zijn triomf te genieten. Mor tensen. vorig jaar nog te sterk voor hem bij de amateurs, werd nu tweede. De overwinning van Monsere. sinds 1934, toen de 20-jarige Belg Karei Kaers in Leipzig wereldkampioen werd. de jongste drager van de regenboogtrui bij de profs, redde in dit wereldkam pioenschap de eer voor België, dat het bij de baanwedstrijden en bij de ama teurs op de weg wel tot het erepodium, maar niet tot de hoogste trede had ge bracht. Voor Joop Zoetemelk kwam de over winning van Monsere niet als een ver rassing: „Hij reed natuurlijk verschrik kelijk goed. Monsere was mijn favoriet na Parijs Luxemburg". Zoetemelk, blij met de zege van zijn ploegmakker, had zelf ook geprobeerd om een paar keer uit het peloton te ontsnappen, maar dat was hem niet gelukt. Eerlijk als altijd zei de Zuidhollander: „Ik zal wel niet hard genoeg hebben gereden". De Nederlanders hadden zich trou wens in deze wedstrijd toch opvallend weinig laten zien. Alleen heel in het be gin toen een grote groep van 23 man ontstond met favorieten als Merckx, Altig. Gimondi, Verbeeck. Roger de Vlaminck. Adorni. Van Springe! en Gösta Pettersson, waren Harm Otten bros, Gerard Vianen en René Pijnen er bij geweest. Bijna echter ontbraken de Neder landse renners bij de interessante po gingen. vooral van de Italianen om de titel, die Adorni vorig jaar aan Harm Ottenbros had verspeeld, terug te halen. Waarom waren er geen Nederlanders bij toen. nadat die eerste grote vlucht van de groep Merckx ongedaan was gemaakt. Dancelli, Motta en Monsere aan de haal gingen? Wat later kwamen de Fransman Vasseur, de Brit Wright en de Italianen Santambro- gio en Gimondi bij hen. Dolman zei ei vol overtuiging over: „Die groep met Gimondi had geen kans". Dat bleek achteraf waar te zijn geweest, want de vlucht die een grootste winst van 2 min 47 sec opleverde, werd inderdaad teniet gedaan. Maar toen de zeven waren ach terhaald en Gimondi en Vasseur door gingen sprongen er weer geen Neder landers mee. Wel Monsere, Thomas Petterson (hij zou door pech afvallen), de Fransman Rouxel, de Deen Morten sen en de Brit West. Het was de beslis sende slag. Dolman erkende later: „We hadden inderdaad de laatste zestig km beter moeten opletten". De nieuwe kopgroep hield het vol tot het einde, alle pogingen in de laatste ronde van Godefroot, Bitossi en Ver beeck ten spijt. De door dit drietal ont stane worstelingen, hadden wel tot re sultaat dat de winst van de vluchters tot nog geen 20 sec slonk, maar die marge was ruim voldoende voor de koplopers om tenslotte onderling uit te maken wie voor een jaar de fel begeer de regenboogtrui mag dragen. Het werd Monsere, wiens overgang naar een an dere ploeg door deze trofee bemoeilijkt is. Want volgens UCI-reglement mag de wereldkampioen, als hij van baas ver andert, het volgende jaar nog niet met de reclame van zijn nieuwe „eigenaar" op de regenboogtrui rijden en dat moet voor de eigenlijke heersers in de wie lersport een onaantrekkelijke gedachte zijn. Nederland tenslotte, dat vorig jaar- wel erg verwend was met het onver wachte kampioenschap van Harm Ot tenbros, moest nu tevreden zijn met een aantal bescheiden plaatsingen. Gerard Vianen, ijverig als altijd, maar te laat begonnen, was als tiende de beste Ne derlander. De zaterdagavond tot stand gekomen overeenkomst had weinig re sultaat opgeleverd. Dat alle tien Neder landers binnenkwamen was een schrale troost. I EICESTER Dit i's alleen mo gelijk in Engeland. Zaterdagmid dag tijdens de wedstrijd van ama teurs nam de Pool Zbignief Kreszo- wiec in een van de dorpjes langs het parcours een bocht te scherp, sloeg over de kop en belandde via een venster in de huiskamer van 'n Engels gezin, dat net aan de thee wilde gaan. De weinig op prijs ge stelde visite had voor de Pool nare gevolgen. Hij brak een arm en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De Engelsen waren niet verbijs terd door het incident. Want men pleegt bij de Britten parcoursen voor motorwedstrijden en autoraces ook dwars door dorpen te leggen en het gebeurt dan niet zelden dat deelnemers zich te pletter rijdn te- gen blinde muren of iets dergelijks. Bij de jaarlijkse motorraces op het eiland Man zijn op deze wijze al vele motorrenners om het leven ge komen. ADVERTENTIE Oen nieuwe, extra soepele oetbalschoen voor spelers als )ick van Dijk, Theo Laseroms, lans Eijkenbroek, Sjaak Swart n vele andere topspelers: Juick „top-st.vie". Buigzame ivlon profielzooi en erwisselbare noppen voor extra „grip" op ieder veld. LEICESTER l et geheime wapen van wegcoach .loop Middelink taalde zaterdag in de wedstrijd van de ama teurs. Alle voorspellingen van de ron de Amsterdammer liepen op niets uit toen de negentienjarige Zeeuw Cees Priem, die door Middelink naar voren was geschoven voor het geval de tegen standers hun koers te veel op de vedet ten in de Nederlandse ploeg /.ouden afstemmen, op het beslissende moment taalde. Door kramp, zoals Priem zelf na af loop vertelde. Het was hem vijf kilo meter voor het einde van een vrij vlak ke koers, die evenals hel vorige jaar een regenboogtrui voor een Deen en zilver en brons voor Belgen opleverde, in de benen geslagen, net op het mo ment dat de 25-jarige kantoorbediende Jurgen Schmidt in het gezelschap van de snelle Belg l ony Gakens zijn zo veelste wapenfeit van deze wielerdag inluidde. De demarrage van hel twee tal werd wel kort daarna teniet gedaan, maar toen Schmidt op de laatste kilo* meter op \\et motorcircuit in Mallory park opnieuw aanzette. behoorde Priem tot degenen die niet meer over de macht beschikten om de Deen van .zijn triomf af te houden. Middelink was enerzijds teleurgesteld over het resultaat, anderzijds toch wel tevreden over de samenwerking in de ploeg, die naar zijn mening uitstekend was geweest. „Wat we hadden afge sproken is gebeurd. De jongens hebben goed als ploeg gereden, zowel toen Fe dor den Hertog weg was als later, tij dens de vlucht van de groep met Priem". De bondscoach was te voorba rig in zijn conclusie. Want niet allen hadden zich opgeofferd voor de kansfen van de Zeeuwse jongeling, wiens droge pace in de „finale" de doorslag had moeten geven. Matthijs de Koning bijvoorbeeld had in de laatste vijf kilometer nog enkele keren geprobeerd in zijn eentje het gal tussen de kopgroep en de hoofdmacht e oveibi gen. Dat het mislukte was het gevolg van het hoge tempo in het veld. Maar die poging was wel sympto matisch voor de stemming in de ploeg. De Koning verklaarde het als volgt: „Er lagen acht man op kop en dat was wat anders dan toen Den Hertog met die Tsjech vooruit ging. Ik had wel ver trouwen in Priem, maar ik dacht, zelf ook nog naar een goede plek te kunnen rijden". De Amsterdammer Ben Jan broers. die zich volgens afspraak de hele koers had laten zien om zich te sparen voor een eventuele massaspurt, zei niet te geloven dat er volledig voor Priem werd gereden. Hij haalde als voorbeeld de demarrage van De Koning aan. „Maar hij kreeg nog geen halve meter". Lijnrecht daartegenover stond de me- ken dat hij tot de laatste paar ronden zou wachten, maar dit is zijn tempera ment nu eenmaal"), was ook voor Priem blijven rijden: „Net zo goed als zij verdedigden toen ik met Matoesek weg was". Die vlucht van Den Hertog, ingezet, nadat hij tegen een Algerijn was gere den en zijn resèrvefiets had ..ioeten aanspreken, was voor de Nederlanders een van de hoogtepunten in de wed strijd van de amateurs. Er was de helft van de afstand (190 km) afgelegd, toen de Gelderlander in zijn fraaie stijl uit de hoofdmacht, die net een vlucht van een groep van elf met drie Belgen, de latere kampioen Schmidt, de sterke Rus Jardi en de befaamde Pool Czechowski ning van Popke Oosterhof. die zei, dat er wel degelijk verdedigend was gere den toen Priem vooruit zat. „Dat blijkt wel uit het feit dat wij niet fietsten toen bij het ingaan van de laatste ronde de vooi sprong van de kopgroep tot minder dan vijftien seconden was ge slonken. Wij hadden hen gemakkelijk kunnen pakken". Oosterhof. die nog enige bedenktijd wil om te beslissen of hij naar de beroepsklasse zal overgaan, was overigens teleurgesteld in zijn ploegmakker: „Ik had Priem hoger ge schat. zeker goed voor een plaats bij de eerste drie". De Nederlandse kampioen Kees Koe ken, iie op elf seconden van de win naar de spurt van het peloton won. hield zich op de vlakte. Hij lachte wat - Üt ich n'ct uit over Priem. Fedor den Hertog, die zijn stempel te oeg op de koers had gedrukt (Midde link: „Wij hadden nog wel zo afgespro- onschadelijk had gemaakt, onlsnapte. Alleen de Tsjech Matousek had de moed met de Nederlander mee te gaan. Gezamenlijk veroverden zij een voor sprong van een minuut, het grootste gat van deze in hoog tempo gereden race. Den Hertog, wiens bedoeling het was een bruggehoofd te slaan voor landge noten. slaagde niet. Ruim dertig km. joegen de tijdelijke geallieerden in de hoofdmacht, bij wie de Belgen de lei ding namen, achter de Nederlander aan, die tenslotte capituleerde. Onmiddellijk werd nu Cees Priem ac tief. De Zeeuw, die zich vele keren voor de Nederlandse /aak verdienstelijk had gemaakt door jagers terug te pak ken demarreerde santen met de Ita liaan Giaccune en de Noor Milsett. Zij hadden evenmin succes. Er ontstoiv een nieuwe kopgroep met de Dect Blaudzun, de Belgen Gakens en Va der Linden en de Italiaan Domioni, b wie zich de sterke Pool Szurkows! voegde. Niet voor lang, want de Poo winnaar van Warschau-Berlijn-Praa' moest al snel door een lekke band al haken. Cees Priem .in jeugdige overmoed bi reid tot het uiterste te gaan in zijn eer ste wereldkampioenschap, ging samei met de Fransman Duchemin. een vai de grote mannen uit de belangrijkste etappe-koersen van dit jaar. op pad er kreeg aansluiting. Nog was de intocht in de vuurlinie niet afgelopen De Deen Schmidt sprong achter de koplopers aan. die hij tenslotte, samen met Ma tousek. bereikte. In Nederlandse kringen groeide dc hoop dat er weer eens een wereldkam pioen uit de bus zou komen toen dc formatie ook in de laatste ronde zijn voorsprong kon behouden. Het vertrou wen in Priem was groot, maar men bleef toch met beide benen op de grond staan. Daarom was de teleurstelling te verdragen toen Priem zijn spierpijn kreeg en hij geen ernstig te nemen deelnemer meer was in de ontknoping. Die finale kwam op het kleine mo torcircuit rond een rustiek meertje, waar enkele duizenden toeschouwers het gebeuren geheel konden volgen. In de laatste bocht, op enkele honderden meters van de meet. plaatste de onbe kende Deen Jurgen Schmidt zijn beslis sende demarrage. Iedereen werd er door verrast, maar vooral de Belgen Gakens en Van der Linden, die onder elkaar al de buit hadden zitten te ver delen. Met een voorsprong van enkele tientallen meters kwam Schmidt ten slotte op de eindstreep af, waar hij op volger werd van zijn landgenoot Leif Mortensen, die een jaar geleden in Tsjecho-Slowakije ook twee Belgen te slim was afgeweest. Jurgen Schmidt, een renner zonder faam. die dit seizoen alleen maar een paar kleine overwinningen had behaald en pas donderdag In de ploegentijdrit bij zijn landgenoten was opgevallen, had het puikje van de amateurs uit de gehele wereld zijn wil opgelegd. De vrijgezel uit het plaatsje Randers op Jutland denki er nu over evenals Mor tensen en Mogens Frey naar de be roepsklasse over te gaan. „Maar dan zal wel een fabriek een behoorlijk bedrag op tafel moeten leggen". Dat is een be kend geluid. V-

De Vallei | 1970 | | pagina 8