Fred Hemmes tenniskampioen Schneider gaf finale in winstpositie uit handen Benj amins winnaar in Vaassen Okker in finale Rindt zag voor eigen publiek zegereeks afbreken Voethal over de grens Kans voor Toersen is nu uiterst gering Nieto bijna wereldkampioen P.P.R. achter NOS in conflict met KNSB Marjan Yermaat naar Barcelona Stakenburg bij val zwaar gewond Schockemöhle werd door pech achtervolgd K.o.- Chuvallo zege voor Stef v. d. Sluis kampioen 250 cc Goede start jeugdploeg Drie doden bij voetbalwedstrijd Ed Swart derde in Wunstorf SCHEVENINGEN Eén seconde lang heeft Evert Schneider zich kampioen van Nederland gewaand. Met een juichkreet hief de lange Rotterdamse pleziertennisser de armen omhoog, deed een paar stappen naar voren, aarzelde toen de kreet „out" niet klonk en zag de bal, die ver uit leek te gaan, terugwaaien op de kruising van de lijnen. Een beslissend moment in een door stormwind om speelde partij, die uitgroeide tot een van de meest bizarre finales ooit bij een nationaal kampioenschap gespeeld. SPORT IN 'T KORT W.-Duitsland bijna zeker van de zege MAANDAG 17 AUGUSTUS 1970 ,1 Want hoewel Schneider direct erop ook nog een derde matchpoint kreeg, benutte hij zijn kansen niet en in plaats dat het duel eindigde met 64, 63, 6 —2 in zijn voordeel, kwam er nog een vervolg van honderdnegenenveertig slagenwisselingen. Aan het eind waar van de acht jaar jongere Fred Hemmts zich kampioen van Nederland kon noe men met de score: 46, 36, 75, 61, 6—4. Het lot bleef niet de gehele middag nukkig ten opzichte van de old-timers. Betty Stöve, die evenals Evert Schnei der zeven jaar geleden voor het eerst tot de eindstrijd doordrong, mocht wel haar eerste titel grijpen: 16, 62, 62 tegen de tweevoudige kampioene Marij ke Schaar. Daarmee werd recht gedaan aan de talenten van het 25-jarige Rotterdamse meisje, die de laatste drie jaar wegens ziekte niet had kunnen deelnemen en voor die tijd te ongedurig was geweest om haar mannelijk aan doende volley en smash voldoende voor te bereiden. OP DE LIJN Er zal nog lang over worden nage praat hoe Schneider de finale in ge- De start van de Vaassen. profronde in wonnen positie toch nog uit handen heeft kunnen geven, of hoe Fred Hem mes uit verloren positie erin slaagde terug te komen. Een ding staat vast: de bal kwam bij het tweede matchpoint bovenop de lijn terecht. „Als die bal uit was geweest en de lijnrechter had niets gezegd, zou ik mijn rackets bij elkaar hebben gepakt en weg zijn gelopen", al dus Schneider. De volgende vraag is, wat er precies gebeurde op de bewuste drie matchpoints. Het eerste werd weg- gevolleerd door Fred Hemmes. Het was een van de sporadische keren dat zijn volley afdoende was, aanvallend spel was bij de stormachtige wind en op de doorweekte baan uitermate moeilijk. Bij het tweede matchpoint leek de bal eerst uit te gaan en waaide toen in. Ge luk dus. Op het derde versloeg Schnei der zich. Men ziet zelfs wat de match points betreft was er een volkomen evenwicht. Wat er daarna gebeurde is moeilijker te analyseren. In elk geval raakte Schneider uit zijn concentratie. Bij 54, toen hij op eigen service de partij opnieuw had kunnen beslissen, gaf hij na 300 enkele ongecontroleer de klappen en verloor de opslag, zoals hij ook de volgende service-beurt zou weggeven. Daarna greep Hemmes op het derde setpoint de set en was het rust. Kenmerkend was dat Schneider in deze periode zijn vertragende, dirige rende spel- losliet. Aan de andere kant VAASSEN Geen ronde miss zaterdagmiddag voor Henk Benjamins na zijn grandioze overwinning in de prof ronde van Vaassen. Hij was er niet kapot van. Dat zoentje kreeg hij thuis wel. Belangrijker was het voor de renner uit Hollandsche Veld, dat hij in zijn opzet was ge slaagd. En het resultaat was Benjamins eerste profzege. Met bloeddoorlopen ogen vertelde hij z'n verhaal. „Ik zag, dat miyn mede vluchters een beetje kapot waren. Dat was mijn kans. Toen heb ik mijn slag geslagen. Ik wilde het niet op een sprint laten aankomen met mannen als Matje Gerrits en Jan Harings." De Caballerocoureur was ziek uit de Tour gekomen maagklachten en had een hele poos niet meer gekoerst. Tot ParisLuxemburg, een paar dagen geleden. Benjamins finishte als tiende. „In die klassieker merkte ik, dat het beter ging. Dat de vorm er weer was. En dat gaf me nu zelfvertrouwen." Toegegeven, het neusje van de zalm op de weg zat in Leicester, de toppers op de baan fietsten op het smalle 1850 meter lange parcours in Vaassen. Maar de strijd was er niet minder om. Voor dat het echter zover was werden we reldkampioen Ehrenfried Rudolph en de „bronzen" Piet de Wit en Leijn Loe- vesijn op een slee van een wagen, met daarachter een hoop reclame-spul, langs het redelijk bezette parcours ge reden. Hoofdsponsor Vtn Dijk mocht de meute wegschieten, terwijl mede-orga nisator Kees Pellenaers heftig aan zijn sigaar trok. De karavaan ging moei zaam op weg. De renners hadden te lang moeten wachten. De Westduitser Junckermann moest al snel uit het za del materiaal pech maar dat euvel was vlot verholpen. PLAAGSTOOTJES Nadat het peloton wat op tempera tuur was gekomen werden de eerste vluchtpogingen genoteerd van o.a. Huub Harings, Cees Zoontjes en Henk Benjamins. Plaagstootjes waren het. Zonder inhoud. De meute tolereerde in dit stadium nog geen demarrages. Tot dat de negende „omloop" in het zicht kwam. Toen vonden acht renners het welletjes en namen de benen. Het wa ren Cees Zoontjes, Matje Gerrits, Daan Holst, de Belg Rik Mariën, Adrie Wou ters, Jan Harings, Henk Benjamins en Jan Serpenti. Vijf ronden verder zat deze groep al op een veertig seconden. Inmiddels had Leen Poortvliet met een gevoelige Achilles-pees het strijdtoneel verlaten en fietste „komiek" Wout van de Berg dapper op grote achterstand. Werd zelfs door de vluchters gelapt alsof hij er niet was. Hij liet zich ge willig door acht man die intussen hun voorsprong tot bijna een minuut had den vergroot, meeslepen. De meute zat ook niet stil. De sterke Fries Piet Hoek stra stuwde het peloton naar meer tem po. Hetzelfde deden Leo Duyndam, De Wit en Koopman, maar het succes was nihil. Ook Johnnie Brouwer en wereld kampioen Rudolph waagden een poging om weg te komen Maar ook zij werden weer door de meute opgeslokt. De vluchters zaten inmiddels op rozen: 1 min. 30 voorsprong. TWEEDE GROEP Met nog 26 ronden voor de boeg ont stond er een tweede groep met de baan- specialisten De Wit, Koel, Van der Laan en Duyndam, die twaalf seconden voor het peloton uitfietsten. De kopgroep, waarin Wout van de Berg weer de laat ste man was, vergrootte gestadig zijn voorsprong en slaagde er zelfs in de twintigste ronde in het peloton te lap pen, hetgeen voor v.d. Berg betekende weer helemaal bij te zijn. Het groepje van vier fietste inmid dels op 1 min 20 achter de kopgroep, lees: peloton. Toen zesdaagse-specialist Fritz Pfenninger wegens een val was uitgeschakeld sprongen daar plotseling Hoogerheide en Brouwer weg uit het peloton, dat nauwelijks reageerde. De jury was inmiddels op het dak van de wagen gekropen om niets van de finish te missen. Want het zou een heel karwei worden om de acht renners te plaatsen, die vrolijk in de meute re den. Maar Henk Benjamins hielp ze een handje door in z'n eentje weg te spur ten. De winnaar was in ieder geval be kend. De rest had er kennelijk vrede mee. Jan Harings won tenslotte de sprint, voor Matje Gerrits, maar dat was ook op het nippertje. Uitslag: 1. Henk Benjamins, Holland sche Veld, de 100 km in 2 uur. 18.2: Jan Harings, Sibbe, op 18 sec; 3. Matje Ger rits, Oploo; 4. Cees Zoontjes, Tilburg; 5. Jan Serpenti, Wijk aan Zee; 6. Adrie Wouters, Zundert; 7. Rik Marien, Belg.; 8. Daan Holst, Amsterdam; .9 Gerard Koel, Amsterdam; 10. Piet de Wit, Wor- mer. snelde in deze kritieke situatie bondsoe- hun veelvuldige aanwezigheid aan de fenmeester Rinus Buytelaar naar bene den om Hemmes aanwijzigingen te ge ven. Na de derde set verzocht de wed strijdleiding de heer Buytelaar dkar weg te gaan. Het coachen van spelers tijdens een partij is nl. niet toegestaan. „Ik heb duidelijk met Hemmes zien praten", aldus scheidsrechter Savalle. ,Wat hij gezegd heeft weet ik niet, maar het moet wel effectief geweest zijn want Hemmes won vier games achtereen." De nieuwe titelhouder ont kende aanwijzingen te hebben ont vangen. „Laten we het erop houden, dat ik hem aanmoedigde," was alles wat de heer Buytelaar erover wilde zeggen. In de vierde set bood Evert Schneider niet veel verweer. Maar in de vijfde stond hij, terwijl het leek alsof hij elk moment in elkaar zou 'storten, weer knap te spelen. Hij begon met een ser vice-doorbraak en hield zijn eigen op slag voor 20. De volgende verloor hij echter op love. Het was het begin van een periode waarin de service vijfmaal achtereen doorbroken werd. Pas bij 4 4 overwon Hemmes dat klaarblijke lijke service-nadeel. Het was voldoende om de partij de beslissen. MEER RISICO „Ik stond zoveel achter, dat ik wat meer risico heb genomen," aldus de nieuwe titelhouder. „In de pauze gaf ik me een goede kans omdat ik me fit voelde. Ik geloof, dat Evert me gehol pen heeft door zoveel korte ballen te spelen. Ik stond veel te stijf op de baan, door al dat lopen draaide in uit eindelijk warm en kwam ik beter in mijn spel." Evert Schneider, die deze week hoofdzakelijk sombere kwalifica ties ten beste heeft gegeven aangaande het miserabele spelpeil van deze „na tionale", zwaaide zijn tegenstander lof toe: „Hij verdient het. Ik geloof wel dat hij de beste was van iedereen. In elk geval speelde hij een stuk rustiger dan verleden jaar. Gezien de slechte weersomstandigheden, was het wel aar dig". Dat slechte weer was vóór beide spelers, een aanvaardbaar alibi voor DEN HAAG„Het hoofdbestuur van de Politieke Partij Radicalen stelt zich achter de NOS inzake het conflict met de KNVB", zo heeft het zaterdagavond meegedeeld. Het kan zich niet aan de indruk onttrekken, „dat de KNVB van zijn monopolistische positie misbruik maakt omdat hij schaamteloos de be langen van de Nederlandse bevolking negeert, die door de NOS gediend moe ten worden. Een tegemoetkomen door de NOS aan de eisen van de KNVB zou de macht van dit kapitaal in de sport nog meer versterken en slechts tot gevolg hebben, dat bij volgende on derhandelingen de onredelijke eisen nog meer worden opgeschroefd. De KNVB laat steeds meer blijken te behoren tot die organisaties, die slechts bestaan op grond van de macht van het geld en die macht nu misbruikt ten koste van de gewone mensen. Hij moet zich bewust zijn, dat hij die macht heeft gekregen door de trouwe, volkomen belangeloze, medewerking van ontelbare sportbeoe fenaren en liefhebbers, wie het niet om geld ging, maar om de sport," aldus de PPR. HAMBURG Tom Okker heeft zich dit weekeinde op bijzonder over tuigende wyze voor de tweede achter eenvolgende maal toegang verschaft tot de finale van de internationale tennis kampioenschappen van Duitsland in Hamburg. Nadat hy in een eerder sta dium de Australiër John Alexander en de Zuidafrikaan Bob Hewitt met ge mak terugwees, was hfj zondag veruit de meerdere over de als derde geplaats te Jan Kodes: 6—2, 6—0, 6—4. Tegen de Tsjech, die zich sinds zijn overwinning bij de open Franse kam pioenschappen officieus wereldkam pioen verharde banen mag noemen, had Okker bij 53 reeds twee matchpoints. Nadat deze door Kodes te niet waren gedaan, serveerde Okker de partij op love uit. Okker's tegenstander in de finale is de Roemeen Ilie Nastase. Deze versloeg de Australiër Tony Roche (kampioen van het vorig jaar) in de halve finales met 36, 75, 61, 64. In de vijf dagen sinds zijn zege bij de Amerikaanse profkampioenschappen op Rod Laver, heeft Tony Roche weinig laten zien. In de halve eindstrijd, die hij bereikte na moeizame overwinnin gen in vijf sets op Gulyas (Hong.) en Franulovic (Z.-Sl.), was hij totaal niet opgewassen tegen de superbackhand van Nastase. De partij voor de halve finales van het heren-dubbelspel tussen Tom Ok- ker/Nicolai Pilic en Iilie Nastase/Ion Tiriac werd bij 43 wegens regen af gebroken. De andere halve finale tussen Bob Davidson/Tony Roche (Austr.) werd bij de stand 21 afgebroken. DEN HAAG Het bestuur van de KNZB heeft besloten Marjan Vermaat toe te voegen aan het Nederlandse ploeg die zal deelnemen aan de Europeese zwemkampioenschappen, die van 5 tot 12 september in Barcelona worden ge houden. De Vlaardingse zwemster is aangewezen als reserve voor de rug slag van het nummer 4 x 100 meter wis selslag estafette. De aanwijzing is ge schied op basis van een tijd van 1 min. 9.8 sec. tijdens de winterkampioenschap pen in april en tijden van 1.10.6 en 1.10.2 bij de nationale kampioenschap pen in Leeuwarden. achterlijn. Het is alleen de vraag of het onder normale omstandigheden anders zou zijn gegaan. Schneider en Hemmes kunnen geen van beiden een offensieve backhand slaan. Daardoor is het opbouwen van een aanval bijna onmogelijk. Voor Schneider maakt dat niets uit. Hij heeft geen ambities. Voor Hemmes, die na de militaire dienst toch enige jaren al tennissend zijn brood wil verdienen, is het echter een uiterst zor gelijke aangelegenheid, omdat ook zijn service bepaald geen achttien karaat is. OVERWERK Dat bleek in de eindstrijd van het he ren-dubbelspel op zaterdag toen er na genoeg geen wind stond en Hemmes er desalniettemin in slaagde vijfmaal zijn service prijs te geven. Daarmee was hij recordhouder. Zelfs aan de rug gebles seerde en op halve kracht spelende Jan Hordijk raakde de zijne maar twee keer kwijt. Het dubbel: Fleury/Hordijk Hemmes/Soeters, dat met 63, 64, 20 62 door eergenoemden werd gewon nen, was een hoogst curieuze vertoning. Hordijk, die bij een bezoek aan de neu roloog te horen had gekregen tiat de pijn niet kon worden verdoofd omdat de blessure te diep zat, stapte bij elke hoge volley en smash opzij. Niek Fleury nam blijmoedig al dat overwerk op zich. Hij groeite uit tot verreweg de beste speler van het viertal en gaf het beste tennis ten beste, dat er deze week op de Mets te zien is geweest. Op deze wijze rehabiliteerde de kampioen van vo rig jaar zich ruimschoots voor zijn zwakke optreden in het enkelspel. «1» A Fred Hemmes in actie. ZELTWEG Jochen Rindt, de 28- jarige Oostenrijkse autocoureur, leider in het klassement voor het wereldkam pioenschap, heeft uitgerekend in de Grote Prijs van Oostenrijk zijn zege- reeks zien afbreken. Na vier achtereen volgende grand-Prix-overwinningen haalde hij in zijn „eigen" Grote Prijs, die werd gehouden op het 5,911 km lan ge circuit bij Zeltweg, zelfs de finish niet. Rond honderdduizend Oostenrijkers waren naar Zeltweg gekomen om hun zo succesvolle landgenoot te kunnen be jubelen, welk een teleurstelling werd het echter voor hen. Reeds na twes ron den waren achtereenvolgens Regazzoni BERLIJN De Nederlandse gang maker Joop Stakenburg, die de afge lopen week met Cees Stam wereldkam pioen werd, is zondag bij een val in Berlijn ernstig gewond. De wedstrijd werd afgebroken en Stam, die op dat moment aan de kop lag, werd tot win naar verklaard. Stam liep geen letsel op. Tijdens een wedstrijd over 40 km klapte de achterband van Stakenburgs motor. In de steile bocht kon de Am sterdammer zijn motor niet in bedwang houden en hij werd in zijn val geraakt door de 300 kilo zware machine. De gangmaker werd in bewusteloze toe stand naar een ziekenhuis gebracht. Stakenburg liep o.m. een schedelbasis- fractuur op. Zijn toestand is zorgwek kend. Het ongeluk gebeurde tijdens de tweede manche. In de eerste manche kwam oud-wereldkampioen Bert Boom ook ten val toen het stuur van zijn fiets los raakte. Boom kwam er af met schaafwonden en een shock. In de revanchewedstrijd tandem ver sloegen Jansen en Van Doorn de we reldkampioenen Jürgen Barth en Rainer Müller tweemaal. In de tweede manche hadden de Nederlanders, die in Leicester vierde werden, over de laatste 200 m 10,6 sec. nodig. HICKSTEAD Alwin Schockemöhle de befaamde Westduitse ruiter uit het plaatsje Mühlen, werd in het afgelopen weekeinde door pech achtervolgd. Nadat vrijdag door een blikseminslag een deel van zijn stallen in zijn woonplaats in brand raakte, waardoor een schade ont stond van ongeveer 150.000 mark, sloeg zondag de pechduivel opnieuw toe tij dens de internationale springderby in Hickstead. In de barrage werd Schocke möhle, die waarschijnlijk begin septem ber aan het Rotterdamse CHIO zal deel nemen, door zijn paard Donald Rex uit het zadel geworpen. Hierdoor moest hij zich met de tweede plaats tevreden stel len achter de Brit Harvey Smith met Mattie Brown, die foutloos bleef. Ook zaterdag wierp de nukkige Do nald Rex zijn meester af. Schockemöhle raakte toen licht geblesseerd, maar kon toch weer starten. SERAJEWO De Canadese zwaar gewicht-bokser George Chuvallo heeft zaterdagavond in Serajewo (Z-Sl.) door knock out gewonnen van de Amerikaan Mike Bruce. Na de knock out in de tweede van het op tien ronden vastge stelde gevecht, klom een gedeelte van de 5000 toeschouwers in de ring en droeg Chuvallo, die van Zuidslavische komaf is, op de schouders rond. en Ickx, beiden Ferrari-rijders, hem voorbij gestreefd en toen in de 21e ron de Rindts Lotus, die voordien steeds als een uurwerk had gelopen, met motor stoornis aan de kant van de weg kwam te staan, was er voor het Oostenrijkse publiek weinig lol meer aan. Velen ver lieten voortijdig het strijdtoneel, waar de ferrari-rijders Jackie Ickx en Clay Regazzoni de hoofdrollen vertolkten. Hun Ferrari's waren oppermachtig en het was nog slechts de vraag, wie van beiden voor het eerst na twee jaar de laatste keer was in 1968 in de Grote Prijs van Frankrijk te Rouaan weer een Ferrari als winnaar over de eind streep zou mogen brengen. Het werd de pas getrouwde 25-jarige Belg Jackie Ickx, die daarmee zijn eerste Grand Prix-zege van dit seizoen boekte. Uitslag: 1. Jackie Ickx (Belg) met Ferrari 354.76 km (60 ronden) in 1 uur 42 min. 17,3 sec (gem. 208.04) km per uur); 2. Clay Regazzoni (Zwits) met Férrari 1.42.17.93; 3. Rolf Stommelen (W.-DId) met Brabham 1.42.45.2; 4. Pe dro Rodriguez (Mex) met BRM op 1 ronde; 5. Jackie Oliver (GB) met BRM op 1 ronde; 6. Jean-Pierre Beltoise (Fr.) met Matra op 1 ronde; 7. Ignazio Giunti (It) met Ferrari op 1 ronde; 8. Chris Amon (Nw-Zeeland) met March op 1 ronde. Snelste ronde: Ickx en Regazzoni: 1.40.4 (gem. 211.96 km/uur). De stand voor het wereldkampioen schap na negen races: 1. Jochen Rindt (Oost.) 45 pnt; 2. Jack Brabham (Austr) 25 pnt; 3. Denis Hulme (Nw-Zeel) 20 pnt; 4. Jackie Stewart (GB) en Jackie Ickx (Belg), beiden 19 pnt; 6. Chris Amon (Nw-Zeel) 14 pnt. De schoonspringploeg van Zweden is in de 4-landenwedstrijd, die dit weekein de in Utrecht is gehouden, als eerste geëindigd. De Zweedse dames en heren verzamelden 46 punten, hetgeen zeven meer was dan de Westduitse afvaardi ging. Tsjecho Slowakije werd derde met eveneens 39 punten (lagere beoorde- lingscijfers) en Nederland vierde met 23 punten. DUSSELDORP De interzone finale om de Davis Cup tussen West-Duits- land en Spanje is nog niet beslist. De Duitsers hebben zeer goede vooruitzich ten op de overwinning en daarmee een plaats in de Challenge Round op 29-31 augustus te Cleveland tegen bekerhou der de Ver. Staten, want in het door de regen afgebroken derde enkelspel leidt Christian Kuhnke tegen de tien jaar jongere Manuel Orantes met 63, 63, 65. Bovendien heeft Kuhnke de service. Bij winst voor Kuhnke en wie van de 10.000 toeschouwers in het Rheinstadion te Dusseldorp twijfelde daar nog aan zal West-Duitsland een beslissende voorsprong van 31 heb- gen verkregen. EENRUM De Arnhemmer Stef v. d. Sluis heeft zondag tijdens nationale mo- tocrosswedstrijden in Eenrum beslag ge legd op het Nederlands kampioenschap in de 250 cc-seniorenklasse. Van der Sluis won de eerste manche vóór Jan Roessink. De tweede manche was Roes- sink eerste. Met 13 seconden voorsprong werd hij totaaloverwinnaar. De derde plaats bezette Herman van Hoegee uit Tienhoven. De Harskamper Bertus van den Brink kwam in het eindklassement op de vijfde plaats, hetgeen zijn beste prestatie van dit seizoen betekende. Bij de 250 cc-junioren leverde le finale een duidelijke zege op voor Wim van den Brink. De Apeldoorner Jos Klumper eindigde op de derde plaats. De gebroeders Ten Thije, zijspahkam- pioenen 1970, wonnen de race in Eenrum vóór Dick Muller uit Holten. HONKBAL KANSAS CITY Het Nederlandse jeugdhonkbalteam is goed van start ge gaan in het toernooi van de kampioenen dat vrijdag is begonnen in de Ameri kaanse stad Kansas City. De Neder landse jeugdploeg won zijn eerste wed strijd tegen het vertegenwoordigende team van Californië met 43. Aan de wedstrijdreeks wordt deelgenomen door acht teams. DACCA Bij een voetbaltoernooi, dat in Dacca (Pakistan) werd gehouden, zijn drie personen om het leven geko men en een honderdtal gewond geraakt. De moeilijkheden ontstonden toen een man, die over een afrastering was ge klommen, hardhandig door de politie werd weggevoerd. Het publiek uitte zijn misnoegen door de politie met stenen te bekogelen. Daarna begon een massale vechtpartij, waarin de slachtoffers vie len. Er werden 71 arrestaties verricht. HANNOVER De Nederlandse coureur Ed Swart is zondag bij inter nationale races in Wunstorf (Nedersak- sen) als derde geëindigd in de klasse sportwages tot 2000 cc. Swart, die met een Fiat Abarth reed, had een tijd nodig van 12 min. en 13.7 seconden. De Italia- aan Antonio Zebra zegevierde met een Fiat Abarth in 12.09.2 vóór de West duitser Hans-Dieter Blatzheim met een Porsche (12.10.1). DUITSLAND BONN De eerste competitiedag van de Westfuitse Bundesliga heeft za terdag weinig verrassingen gebracht. Van de negen wedstrijden eindigden er maar liefst vijf onbeslist. Daarbij was het wat teleurstellende gelijke spel (1-1) dat favoriet FC Köln in de uitwedstrijd tegen Werder Bremen behaalde. Lang driegde zelfs een nederlaag nadat Schmidt in de 26e minuut succes had. Met nog slechts vier minuten te spelen redde international Hannes Löhr met een fraaie kopbal een punt voor zijn club. De nieuwe FC Köln-trainer Oc- wirk zei na afloop: „Met het resultaat ben ik wel tevreden, maar niet met het geboden spel". Borussia Dortmund nam de eerste- plaats in door een beter doelgemiddelde dan de overige winnaars. Met 3-0 ver sloegen de Dortmunders debutant Armi- nia Bielefeld na een rust van 1-0 door toedoen van Weist. In de 53e inuut verhoogde Ritschel de score en ngen minuten voor tijd bracht Büker de eindstand op 3-0. De overige winnaars waren landskampioen Borussia Mön- chen Gladbach, dat door treffers van Bonhof en Koppel van het terugge- BELFAST De Spaanse „furie" Angel Nieto, rijdend op een fabrieks- derbi, heeft na de strijd om de Grote Prijs van Ulster op het circuit van Bel fast een riant uitzicht op prolongatie van zijn wereldtitel in de 50 cc-klasse. Nieto behaalde zaterdag zijn vijfde zege in dit seizoen, nadat hij in de voorgaande drie races voor het wereld kampioenschap de eer aan Aalt Toersen had moeten laten. De Spanjaard nam in de eerste van de zes ronden meteen de leiding en bouwde zijn voorsprong langzaam uit tot op de finish. Zijn landgenoot Canellas, eveneens op Derbi, finishte met een achterstand van 16,2 seconden als tweede. Aalt Toersen moest zich tevreden stellen met de derde plaats op 26,8 se conden van de winnaar. In de stand om het wereldkampioenschap leidt Nieto nu met 87 punten (vijf eerste plaatsen en een tweede plaats) voor Toersen, die 72 punten heeft (drie eerste plaatsen, een tweede, een derde en een vierde positie). De kans voor de Jamathirijder om wereldkampioen te worden is nu ui terst miniem. Toersen zal dan de reste rende wedstrijden in Italië en Spanje moeten winnen, terwijl Nieto tegelij kertijd ver in de achterhoede moet fi nishen. AGOSTINI De Italiaan Giacomo Agostini bouwde in Belfast met zijn MV Agusta verder aan zijn zegereeks. In de 350 cc klasse won hij dit seizoen voor de achtste maal en in de halve liter-klasse behaal de hij zijn negende triomf. De Australiër Kei carruthers won weliswaar de race in de 250 cc klasse, de Brit Ken gould kwam met zijn twee de plaats weer iets dichterbij de we reldtitel, die nog in het bezit is van Carruthers. Gould heeft met nog twee races te rijden 99 punten verzameld te gen Carruthers 72. In de zijspanklasse werden de we reldkampioenen bekend. De Westduit ser Enders en Engelhardt behaalde de titel. In deze laatste zijspanwedstrijd van het seizoen maakte ook Georg Auerbacher met passagier Herrmann Hahn een kans op het kampioenschap, maar dit duo wist zich niet hoog te klasseren. keerde Kickers Offenbach won, Rot Weiss Essen (2-0 thuis tegen Hannover '96) en Hertha BSC Berlin, dat met 5-3 FC Kaiserslautern versloeg. De Berlijners stonden op eigen ter rein bij de rust nog met 2-3 achter. In de tweede helft speelde Hertha, hart stochtelijk aangemoedigd door ongeveer 60.000 fans, een uitstekende wedstrijd. Horr (strafschop), Steffenhagen en Weber bezorgden Kaiserslautern toch nog een nederlaag. UITSLAGEN: Werder Bremen - 1. FC Köln 1-1; Ein- tracht Frankfurt - Hamburger SV 0-0; Eintracht Braunschweig - Schalke '04 3-3; Rot Weiss Essen - Hannover '96 2- 0; MSV Duisburg - Rot Weiss Overhau- sen 2-2; Bor. Dortmund - Arminia Bie lefeld 3-0; VfB Stuttgart - Bayern München 1-1; Hertha BSC - 1. FC Kai serslautern 5-3; Bor. Mönchengladbach - Kickers Offenbach 2-0. ENGELAND Arsenal, jarenlang een matige mid denmoter in de Engelse league, her kreeg vorig seizoen weer iets van zijn vroegere faam door de verovering van de in Engeland hoog gewaardeerde Runners-up Cup. Bij de opening van het league-seizoen hebben „the Gun ners" de goede lijn voortgezet door landskampioen Everton in Liverpool een gelijk spel af te dwingen. Leeds United, dat vorig seizoen net naast alle triomfen greep, begon met een over winning in Manchester tegen United, Chelsea, de houder van de FA-cup, won van Derby County en Huddersfield, na :aren afwezigheid weer terug in de eerste divisie, zorgde voor de grootste overwinning van de dag, 3-0, tegen Blackpool, dat ook na het vorige sei zoen promoveerde. De meest boeiende wedstrijd van de eerste competitiedag was de Londense derby tussen Tottenham Hotspur en We9t Ham United. De grote man bij West Ham was, ondanks de voortduren de moeilijkheden rond de affaire-Bo gota en de bedreiging met ontvoering van zijn vrouw Tina en hun kinderen, aanvoerder Bobby Moore. De Spurs na men twee keer een voorsprong, de eer ste gelijkmaker werd gescoord door Jimmy Greeves, die na zijn transfer van de Spurs naar de „Hammers" voor het eerst weer op White Hart Lane speelde en tot de uitblinkers behoorde. De eerste speler, die dit seizoen van het veld werd gestuurd, was Mike Summerbee van Manchester City. Vijf minuten voor het einde van de wed strijd tegen Southampton vond scheids rechter Bill Castle het, wat betreft Summerbee, genoeg nadat deze verde diger David Walker nogal hard op het gras had neergelegd. Colin Bell gaf de City een voorsprong in de eerste helft, Ron Davies maakte gelijk voor South ampton. Burnley - Liverpool 1-2; Chelsea - Derby County 2-1; Everton - Arsenal 2-2; Huddersfield - Blackpool 3-0; Manchester United - Leeds United 0-1; Newcastle - Wolverhampton 3-2; Not tingham Forest - Coventry 2-0; Sou thampton - Manchester City 1-1; Stoke City - Ipswich Town 0-0; Tottenham - West Ham United 2-2; West Bromwich - Chrystal Palace 0-1.

De Vallei | 1970 | | pagina 9