Van Zoghei tekende bij West-Duitsland in Challenge Round LINKERKNIE WIL NIET MEER Knoef moet wellicht met voetbal stoppen Jacht op Eddy Merckx duurt voort Zaak Moore Revanches verschoven Stakenburg over week naar huis Rus Sjapka over 2.20 meter Voetbalbond ondernam nog geen slappen Nieuwe president in Libanon Ulster sluit wegen naar Ierland af SPORT IN 'T KORT Conflict met Go Ahead opgelost BESTE DOELMAN Beslissingsdriekamp LOF NIET VEEL ZIN UITSLAGEN KRITIEK HILVERSUM De Neder- landse Omroep Stichting is gis teren en ook zondagavond al overstroomd met telefoontjes van vrijwel alleen zeer enthou siaste mensen, die de N.O.S. ge luk willen wensen met het toch uitzenden van voetbalflitsen. VERZEKERING VIJFTIEN K WA DE GEVOLGEN BENADERD DINSDAG 18 AUGUSTUS 1970 DEVENTER De eredivisievercni- ging Go Ahead en doelman Nico van Zoghei zjjn na een maandenlang durend conflict weer tot elkaar gekomen. Gisterochtend tekende Nico van Zog- hel, die door het aantrekken van de Engelsman Collin Withers en de ex- Haarlem doelman Jaap Houtkoper in een moeilijke onderhandelingspositie met Go Ahead was gemanoeuvreerd, het contract met de Deventer voetbal club. Vandaag zal trainer Barry Hughes hem weer in zijn selectiegroep opne men. Nico van Zoghei, die in de laatste transferperiode was benaderd door Feijenoord, PSV en FC Utrecht, zal de eerste veertien dagen een zwaar trai ningsprogramma moeten afwerken. Van Zoghei, die twee maanden niet heeft getraind, heeft aan conditie veel verlo ren. ..Wie het doel van Go Ahead zal gaan verdedigen is voor ons een vraagteken", zegt manager Brands. „Samen met trai ner Hughes en Nico van Zoghei zijn we tot overeenstemming gekomen. Hughes BOGOTA Bobby Moore weet pas eind van deze week waar hij aan toe is. Drie rechters in Columbia hebben beslist dat over een herhaald ar rest van de Engelse voetballer eerst nog nader bestudeerd moest worden. Moore werd vlak voor de strijd om het wereldkampioenschap voetbal, toen hij korte tijd met het Engelse elftal in Columbia was, beschuldigd van het ste len van een armband uit een juweliers winkel. ROZENBURG De eerste partij voor de beslissingsdriekamp om het na tionaal jeugdkampioenschap schaken tussen de Hagenaar Max Viergever en Job de Lange uit Amsterdam eindigde maandag te Rozenburg in de derde zit ting na 66 zetten in remise. De derde deelnemer is Rob Witt uit Rotterdam. Het is reeds de tweede beslissingsdrie kamp, aangezien de eerste enkele maanden geleden in gelijke stand ein digde. AMSTERDAM De revanchewed strijden van de wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan, die gister avond in het Olympisch Stadion in Amsterdam zouden worden gehouden, zijn wegens de slechte weersomstandig heden verschoven naar aanstaande donderdag. De wedstrijden beginnen om 193.0 uur. BERLIJN De toestand van de Ne derlandse gangmaker Joop Stakenburg, die zondag in West-Berlijn bij een val werd gewond, baart geen zorgen. Sta kenburg, die met Cees Stam in Leices- ter de wereldtitel bij de amateurstayers veroverde heeft vijf gebroken ribben en een gebroken elleboog. Van zijn hoofd zullen vandaag foto's worden ge maakt. Stakenburg is echter volledig bij kennis De doktoren verwachten dat hij over ongeveer een week naar suis kan worden vervoerd. wil de beste doelman opstellen, dus voor Van Zoghei bestaan er nog volop kansen. Door de aankopen van Withers, Houtkoper en het contracteren van Ni co van Zoghei heeft Go Ahead het kee persprobleem van de laatste jaren op gelost". „In het vorige seizoen was Van Zog- hel de enige klassedoelman bij ons. Nu heeft Go Ahead er drie. Ze zullen er alle drie even hard voor moeten knok ken", aldus manager Brands. KIEV De 20-jarige Russische hoogspringer Kestutis Sjapka schaarde zich tijdens de kampioenschappen van de sportvereniging Dynamo Kiev onder de atleten die dit jaar over een op 2.20 meter gelegde lat sprongen. Sjapka be dient zich van de „Fosbury-flop", zodat op de ranglijst van de beste jaarpresta ties nu twee rolspringers (Reynaldo Brown, VS, 2.21.5 m. en Valentin Ga- vrilof, Rus. 2.20 m) en drie Flop-aan hangers (Bill Elliott, VS 2.2.15 m Wist van Major, Hong, 2.20 m. en Sjapka) elkaar de hoogste eer betwisten. TOM OKKER VEROVERDE W.-DUITSE TENNISTITEL HAMBURG Tom Okker won gisteren het open Westduitse tennis kampioenschap in Hamburg. In de fi nale versloeg hij de Roemeen Ilie Nas- tase in vier sets: 4-6, 6-3, 6-3, 6-4. Het was zijn vierde zege in een groot toernooi dit jaar: in Leicester won hij het kampioenschap van de Midlands, hij won in Atlanta en zeer recent werd hij eerste in het toernooi in Hilversum. De zege van de 26-jarige Nederlander werd vergemakkelijkt door een blessu re van Nastase. De Roemeen blesseerde even voor het einde van de derde set zijn linkervoet. Tevoren had hij Okker negentig minuten lang bijzonder sterk partij gegeven. Ondanks een novoca- ne-injectie in de pauze was het duide lijk zichtbaar dat Nastase gehandicapt aan de vierde set begon; het lopen ging hem moeilijk af. Desondanks bleef hij goed tegenstand bieden en het duurde nog een half uur eer Okker de set met 64 besliste. „Onder deze omstandighe den was het te zwaar voor mij" aldus Nastase. Okker zwaaide zijn tegenstander lof toe: „Ondanks zijn blessure heeft Nas tase het mij niet gemakkelijk ge maakt". Voor de Roemeen was de tweede prijs 7.200 gulden, een pleister op de wonde. Okker incasseerde 14.400 gulden. In de finale heren-dubbelspel moest Tom Okker met de Joegoslaaf Nicola Pilec buigen voor de Zuidafri- kaanse spelers Frew McMillan en Bob Hewitt: 3—6, 5—7 en 3—6. Voordien had Okker geprobeerd bij de wedstrijdleiding gedaan te krijgen dat deze eindstrijd over twee gewonnen sets zou gaan in plaats van drie. „Ik heb vandaag al zeven sets achter de rug", was zijn argument. Toernooibaas Lutz Abenroth handhaafde echter het programma, waarop Okker niet veel zin meer had om de baan te betreden. Hij liet zich echter toch bepraten na drei gementen met represaillemaatregelen, maar gebrek aan concentratie stond winst in de weg. Herendubbelspel halve finale: Bob Hewitt/ Frew McMillan (ZA) - Tony Roche/Owen Davidson (Austr) 64, 36, 64; Tom Okker/Nicola Pilic (Ned/Jsl) - Ilie Nastase/Ion Tiriac (Roem) 63, 57 en 63. Damesenkelspel finale: Helga Hoesl-Schultze (W-Dld) - Helga Nies- sen (W.Dld.) 6—3, 6—3. Gemengd dubbelspel finale: Judy Dalton/Mac Millan (Aus/Z.-Afr) - Evonne Goolagong/Hewitt (Austr/Z.- Afr) 6—4, 6—4. De heer A. Stehouwer uit Willerns- dorp is gekozen tot algemeen voorzitter van de Nederlandse Hippische Sport bond. De heer Stehouwer was al vi- ce-voorzitter. Hij volgt J. J. L. Baron van Lynden op als voorzitter. Tom Otoker met verworven trof**. Maandagavond zijn er twee wed strijden gespeeld in de eerste divisie van de Engelse voetballeague. De uit slagen zijn als volgt: Blackpool-Liver pool 0-0, West Ham United—Arsenal 0-0. DL'SSELDORP West-Duitsland heeft in de interzonale finale van het Davis Cuptoernooi de tennisploeg van Spanje met 41 verslagen. De West duitsers sebben zich daarmee gekwali ficeerd voor de Challengeround tegen Amerika. Deze wedstrijd wordt van 29 tot en met 31 augustus in Cleveland (Ohio) gespeeld. Christian Kuhnke, de 31-jarige jurist uit Keulen had slechts twee minuten en vier opslagen nodig om de twintig uur tevoren bij 6—3, 6—3, 6—5 in zijn voor deel afgebroken partij tegen Manuel Orantes op zijn naam te brengen. De Duitser won zijn service-game op love, waarmee game, set en match voor hem waren: 63, 63, 75. In, het laatste enkelspel versloeg Wil helm Bungert zonder moeite de Spaan se invaller Juan Gisbert met 64, 61, 63. De Spanjaarden stuurden hun nummer een, Santana, de baan niet meer op, omdat de ontmoeting reeds was beslist. Er zijn in Duitsland kritische stem men opgegaan over de wijze waarop West-Duitsland de Spanjaarden tege moet is getreden. In plaats van op een normale gravelbaan liet men de wed strijd spelen op een geïmproviseerde asfaltbaan in het Rhein-stadion van Dusseldorp. Op dit oppervlak kwamen de taktische kwaliteiten van de Duit sers beter naar voren dan die van de Spanjaarden. Op de weg naar de Challengeround heeft West-Duitsland achtereenvolgens gewonnen vanDenemarken (41) Egypte (5—0), België (5—0), Rusland (3—2), India (50) en Spanje. BIJVAL VOOR DE NOS Het aantal bijvolsbetuigingen beliep enkele honderden. Zij volgden op een lawine van brieven, die in NOS de laatste dagen van de vorige week al had gehad. Ook dat waren v.oor 99 pro cent pro-NOS geschriften. De reacties varieerden van „Goed ge daan jongens, houdt je been stijf", tot scheldkanonnades op de KNVB. De voetbalbond heeft overigens giste ren overdag nog geen stappen onderno men. De heer J. de Fouw. chef van de financiële afdeling van de KNVB en chef de bureau van het bondsbureau in Den Haag zei gistermiddag dat er nog geen sprake was van een kort geding. „Wij zijn de zaak wel uitvoerig aan het bekijken. Onze juristen houden zich er mee bezig" zei hij. Intern in de KNVB is op alle fronten overleg bezig. Men verwacht in de loop van deze week tot een uitspraak te komen. Ook de heer Jos Coler, vice-voorzit ter van de KNVB en voorzitter van de sectie betaald voetbal, verklaarde dat DEVENTER Koos Knoef, 24 jaar en vol vertrouwen voor de komende compe titie, heeft na een enkele uren durende medische behandeling in het St. Geer- truidenziekenhuis te Deventer de „voorlopige" waarschuwing meegekregen, dat hy weinig hoop op een voetbaltoekomst moest koesteren. Knoef, speler van Go Ahead, anders een opgewekte jongen, krijgt tranen in zijn ogen, wanneer hij zijn vrouw mee deelt, dat dr. Steensma, de chirurg van het Deventer ziekenhuis hem had ver teld dat hij geen rentree zou kunnen maken in de Go Ahead-formatie. Zijn linkerknie wil niet meer. Aan vankelijk zag het er naar uit, dat Koos Knoef niet op de knieën zou zijn te krij gen. „Dr. Steensma heeft de hele mid dag foto's gemaakt. Hij gaf mij na af loop van de medische keuring weinig hoop op succes. Vandaag zullen er nog meer foto's worden gemaakt, terwijl dr. Steensma morgen overleg zal plegen met mijnprivé-chirurg de Utrechtse dr. F. Strikwerda". „Dat overleg heeft weinig te maken met mijn voetbaltoekomst. De heren Steensma en Strikwerda zullen samen moeten onderzoeken in hoeverre mijn knieblessure in de verzekering kan pas sen", aldus de diepbedroefde Knoef. „Ik zou dit jaar mijn achtste eredivisiesei zoen maken. Acht jaren geleden wai ik als zestienjarige speler bij Heracles (toen nog eredivisie) de jongste eredivi siespeler. Voor mij lag een grote voetbaltoe komst. Brute pech heeft mij uitgescha keld. Ik heb veel pech gehad in mijn voetbalcarrière. Bondscoach Georg Kessler toonde veel belangstelling voor mij en toen ineens tuimelde ik omlaag door domme pech. Vorig jaar speelde Knoef vijftien wedstrijden in het eerste team van de Deventer eredivisievereniging Go Ahead. De ellende begon al vroeg in het vorige seizoen. „Tijdens nijn eerste training voor de competitie kreeg ik een speels tikje tegen mijn knie Ik had er wel last van, maar ben toch gewoon aan de competitie begonnen. Dr. Strik werda liet mij lopen en zei, dat ik met rust en injecties het wel zou kunnen klaren. Ik was het niet met hem eens en wilde me laten opereren." „Dat zou overigens mijn vierde knie-operatie zijn geworden. Dr. Strik werda wilde daar niets van weten. I Mijn klachten werden steeds erger. Ik zat meer bij de masseur dan in de kleedkamer. Ineens ging het niet meer". De vierde meniscusoperatie, in juni van dit jaar, heeft hem voorgoed ge veld. Na zes weken rust hervatte Koos Knoef, de sterke middenveldspeler van Go Ahead, zijn training bij de nieuwe coach Barry Hughes. Hij bleef sukke len. Hughes de bikkelharde Go Ahead- trainer, liet Knoef elke training met zijn „slechte" been tien maal de tribune op en neer hinken. De bewegingsthera pie van Hughes had kwade gevolgen. Koos Knoef in 1967 voor tachtigdui zend gulden door Go Ahead van Hera cles overgenomen, werkte aan zijn ren tree. Zijn linkerknie liet hem echter in de steek. „Ik weet niet wat Go Ahead gaat doen. Officieel krijg ik woensdag de uitslag van het medisch onderzoek, maar dr. Steensma heeft nu gezegd dat ik nul procent kans heb op een co me-back. Hij zei letterlijk: Koos Knoef we gaan je niet als prof-voetballer be handelen, maar voortaan ben jij een patiënt. Je moet er rekening mee hou den dat je nooit meer zal kunnen voet ballen." er nog niets was ondernomen. Gisteravond vergaderde het dagelijks bestuur van de KNVB, als voorberei ding op de algemene bestuursvergade ring die aanstaande zaterdag wordt ge houden. Het ministerie van Economische Za ken is nog steeds aan het onderzoeken of de KNVB door het vragen van 750.000 gulden de Prijzenwet niet heeft overtreden. Gisteren was nog geen uit sluitsel te krijgen. „De juristen hier willen eerst alles grondig bestuderen", zei een woordvoerder van het ministe rie. BEIROET Soeleiman Frandjieh is door het parlement tot president van Libanon gekozen, als opvolger van Charles Hélou. De verkiezing geschied de met de kleinst mogelijke meerder heid: 50 van de 99 stemmen. Zijn rivaal Elias Sarkis kreeg 49 stemmen. De nieuwe president is 60 jaar. Hij draagt de Palestijnse zaak en de Arabi sche samenwerking een warm hart toe, maar wenst dat rekening wordt gehou den met de bijzondere positie van Li banon. Verandering in de buitenlandse politiek wordt niet verwacht. Frandjieh is zijdehandelaar geweest. Hij was al over de veertig toen hij zich met de politiek ging inlaten. In 1960 werd hij voor het eerst in het parle ment gekozen. Hij werd een van de lei ders van het centrumblok en heeft ver schillende ministersportefeuilles be heerd. Nu was hij minister van Econo mische Zaken. Hij is Maronitisch Christen d.w.z. geünieerd katholiek vol gens de Oosterse ritus. Volgens een ongeschreven wet is in Libanon de president altijd een chris ten, en de minister-president een Mos lim. Ongeveer de helft van de bevol king hangt het christendom aan, de an dere helft de Islam. De nieuwe president behaalde de overwinning pas in de derde stemming. Bij de derde stemming kreeg Frand jieh één stem meerderheid. Minuten la ter brak evenwel grote verwarring uit, toen de Kamervoorzitter ook deze stemming ongeldig verklaarde. Verslag gevers en afgevaardigden moesten in de wandelgangen van het parlement dekking zoeken, toen. aanhangers van Frandjieh salvo's geweerschoten losten om uiting te geven aan hun vreugde over diens verkiezing. BELFAST Britse troepen zijn maandag begonnen met het leggen van kraaiepoten op tientallen wegen aan de grens met de Ierse republiek, om on geoorloofde grensoverschrijdingen te gen te gaan. Men wil hierdoor auto's en andere voertuigen die Noord-Ierland binnen komen of verlaten, dwingen gebruik te maken van de wegen waaraan douane posten of militaire bewaking staan, voorlopig worden 25 wegen in het graafschap Armagh onberijdbaar ge maakt. Het zal van de ontwikkeling van de toestand afhangen of er nog meer wegen zullen volgen. Wat de watersnood in Belfast en an dere Noordierse steden betreft, deze heeft de houding van de bevolking te genover de Britse militairen veranderd. Zowel katholieken als protestanten ver welkomden hen als helden, nadat zij een grootscheepse reddingsoperatie wa ren begonnen. Zij brachten met rub berboten en legervrachtwagens veel ge zinnen in veiligheid. De Noordierse regering heeft het ver bod op hel verkopen van drank inmid dels verzacht. PARIJS Achteloos heeft Eddy Merckz een contract van vier miljoen lires, ruim twee miljoen gulden, afge wezen. Dit was het bedrag dat Borghi, directeur van de Italiaanse sportgroep Ignis, hem wilde betalen als hij kop man wilde worden van de nieuwe wie lerploeg, waarmee Ignis terugkeert in de wedstrijdsport. Het bod van Borghi heeft de jacht op Eddy Merckx weer geopend. Zij manager, Jan van Buggen- hout, probeert deze af te remmen door te beweren, dat de directie van Faemi- BERN - Zwitserland wil de Amerikaan se justitie inzage te verlenen van de bankrekeningen van personen die wor den verdacht tot internationale mis- dadigersbenden van het Maffia-type te behoren. Voor „gewone" belastingont duikers, blijft het bankgeheim echter onverminderd gehandhaafd. no nog altijd geen besluit genomen heeft om de wielerploeg op te heffen. Faemino's ploegleider, Jerome Dries- sens, noemt dit echter „gezever" en zegt dat Merckx het volgend seizoen voor een ander merk zal rijden. Twee Franse wielersponsers hebben Eddy Merckx benaderd, dit zijn: 1. Bic, die in hem de ideale plaats vervanger ziet voor Jacques Anquetil en die in Janssen niet de kopman ge vonden heeft die zij zocht; 2. Een nieuw op te richten wieler ploeg door een televisie-weekblad, al dan niet in samenwerking met een par- fumfabriek. Inmiddels staat het wel vast dat de Belgische sprinter Walter Godefroot he volgend seizoen uitkomt voor de Franse ploeg Peugeot-BP, waarvoor ook Ger- ben Karstens rijdt. Zij grote concurrent Van Rijckeghem, heeft reeds getekend voor de Franse ploeg Sonolor-Lejeune.

De Vallei | 1970 | | pagina 13