Veenendaals dagblad Buiten Spullebaas na instorten van zweefmolen er van door Proces van werknemers tegen Centrum Bank opgeheven textielzaak Treinen razen kwart eeuw Surinaamse studenten bezetten kabinet minister Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijnen Gelderse Vallei Urenlange stremming treinenloop Koude nacht LEVEN WERD DUURDER Nog onrust in West-Irian zingende dolfijnen... UNILEVER BEZUINIGT OP KANTOOR PERSONEEL Abba Ebannieuwe schendingen BIJ BAGGERWERK IN APELDOO RN BLIJKT DWARSGEBAKKEN Minder vast WASHINGTON De Verenigde Staten hebben maandag aangedrongen op een zo snel mogelijk begin van de „in directe vredesbesprekingen tussen Israël, Egypte en Jor danië over een beëindiging van de crisis in het Midden- Oosten. Uit de tijd II EBAN NEGEN KINDEREN NAAR ZIEKEN HUIS WAARDE RAMSJ-ARTIKELEN DOLFINARIUM VTB N.V. LOONKOSTEN Bur. voor redacts en administratie: Pwn« Bemhardlaan 28. Veenendaal. ?Wef. 08385-10550 (adm.), 10757 en «985 (red.), Giro 1321600. IfoNt nummers 0.25; Abonnement P-*-. 4,85 p.m, 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag DINSDAG 18 AUGUSTUS I970 - 67e JAARGANG no. 230 V.S. blijven klachten van Israël negeren Tegelijkertijd verschoof het „State Department" het bekendmaken van op nieuw de uitslag van zijn onderzoek naar de herhaalde Israëlische beschuldi gingen volgens welke Egypte luchtdoelraketten dichter naar het Suez-Kanaal plaats sedert de wapenstilstand van kracht werd. Woordvoerder Robert McCloskey van het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington zei: da,t, ondanks eerdere toezeggingen, nog geen conclu sie was getrokken uit het onderzoek, maar dat zulks hopelijk later deze week wel het geval zou zijn. Hij had geen commentaar op de nieuwe Israëli sche beschuldigingen van vrijdag vol gens welke Egypte nog steeds doorgaat met de verplaatsing van raketinstalla ties. Amerikaanse functionarissen zeiden verrast te zijn door de scherpe opmer king die Israëls minister van Buiten landse Zaken Abba Eban had gemaakt over het Amerikaanse onderzoek. Zij zeiden dat de Verenigde Staten Israëls integriteit, nauwkeurigheid of ernst niet in het geding willen brengen, maar geen oordeel willen vellen alvorens alle be wijsmateriaal nauwgezet is geanaly seerd. Waarnemers menen, dal er sprake is van een duidelijke vertrouwenscrisis in de Amerikaans-Israëlische betrekkin gen en dat Israëls geloof in de Ameri kaanse belofte dat het bestand de Is raëlische militaire veiligheid niet in ge vaar zou brengen is ondermijnd. Volgens Egyptische diplomatieke kringen heeft dr. Al-Zayyat, Egyptes ambassadeur bij de Verenigde Naties en delegatieleider voor de onderhande lingen met Israël, maandag in zijn eer ste 'onderhoud met VN-beihiddelaar Gunnar Jarring, de Israëlische beschul digingen tegengesproken, aldus Egypti sche diplomatieke kringen. Men zei voorts, dat Egypte eraan blijft vasthou den, dat de besprekingen beginnen op het niveau van ambassadeurs en niet op dat van ministers van Buitenlandse Zaken zoals Israël verlangt. Genoemde kringen wezen erop, dat de algemene Corns zagen wij de boekweit ook tot groenvoer uitgezaaid, maar bij de Veluwse boer bleef dit toch een uitzondering, want deze plant gold als schadelijk voor witte scha pen; ik kan u niet zeggen, of deze opvatting wetenschappelijke grond bezit. Naar de vorm der vruchten is de naam van ons gewas afgeleid van „beuk" en weitje" en wijlen mevr. Hacke-Oudemans, die en belang wekkend artikel over plant die een belangwekkend artikel over plant en teelt schreef in 't boek „Een Ve- luws dorp", is daarom geneigd te spreken van beukenoten-tarwe'n toepasselijke naam is ook 't Duitse „Heidekorn"want boekweit werd in de verre dagen van weleer op primitieve wijze gezaaid in de as van een afgebrand stuk heide en voor elke nieuwe bouw nam men een ander veld, want heide was er in overvloed. Dierlijke mest werd niet aangewend, omdat dit gewas als typisch duizendknoopachtige geen stikstof kan verdragen. Zo kwam er van alles bij kijken. Er bestdan veel van deze wilde polygo nums ge kent hen als felle on kruiden op de akker en in de hof, zoals het varkensgras en de vogel- veelknoop, maar ook het perzik- kruid of bloedblad met zijn folklore en uit deze soorten heeft zich in de loop der eeuwen de cultuurvorm ontwikkeld. Mogelijk werd hij door Mongoolse volksstammen in de middeleeuwen naar hefWesten ge bracht, want men neemt aan, dat Mandsjoerije en Zuid-Siberië het oorspronkelijke vaderland zou we zen. Anderen zeggen, dat het ge was door kruisvaarders zou zijn meegebracht uit subtropische stre ken, hetgeen bewezen kan worden door de Franse naam „Blé des Sa- rassinsNiettemin neemt de mo derne botanicus aan, dat de boek weit uit Centraal-Azië stamt. Stuif meel gevonden bij opgravingen (vroege bronstijd) duidt er echter op, dat de prehistorische mens haar reeds verbouwde of als akker onkruid invoerde. 18 aug. '70 A. B. WIGMAN vergadering van de Verenigde Naties over vier weken begint en dat de ope ning zal worden bijgewoond door de ministers van Buitenlandse Zaken, het geen snelle verhoging van het onder handelingsniveau mogelijk maakt. Arabische diplomaten beschuldigen Israël van het opwerpen van hindernis sen, maar de Israëliërs gaan van het standpunt uit, dat men de onderhande lingen met grote zorg moet voorberei den. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, heeft maan dag scherpe kritiek geuit op de Ameri kaanse minister van Defensie, Meivin Laird, en gezegd dat Israël beschikte over onomstotelijke bewijzen dat Egyp te het bestand in het Midden-Oosten had geschonden lang nadat het op 7 augustus van kracht werd. Eban zei dat Israël op 13 augustus aan de hand van landkaarten de Ver enigde Naties had aangetoond dat er op vijf plaatsen binnen Egypte lancerings plaatsen voor raketten werden aange legd. Deze plaatsen, die alle binnen de 50 km brede bestandszone liggen, waren voor de afkondiging van het bestand leeg geweest, aldus Eban. Het Baath-bewind in Irak is begon nen disermininerende maatregelen te nemen tegen een aantal in dat land werkende Egyptenaren, zo meldde dins dag de correspondent van het Egypti sche blad Al Achram uit Bagdad. De ravage op het kermister rein was groot, nadat er een zweefmolen was ingestort. Delen van de molen kwa men tussen de toe schouwers terecht. TUBBERGEN De kermis exploitant v. V. die zondagavond zijn zweefmolen in elkaar zag storten op de kermis van Vasse (bij Tubbergen) is spoorloos. Toen de bakjes die vol kinde ren aan een ketting werden rondge slingerd tussen de mensen door vlogen, verdween hij met de medede ling dat hij de politie zou gaan bel len. De negenjarige Gerard Ekelhof uit Ootmarsum liep een dubbele been breuk op. Acht andere kinderen moesten met kneuzingen en andere verwondingen in een ziekenhuis wor den opgenomen. Het politie-onderzoek is nog in vol le gang. De technische dienst van de rijkspolitie heeft de wrakstukken van de molen bijeengezocht. De politie zegt geen reden te zien voor arrestatie van de huurder van de zweefmolen die juist op dat moment in onderhandeling was over de aan koop daarvan met de firma Bakker in Apeldoorn. „De man moet volkomen in paniek geraakt zijn toen hij zijn bedrijf in elkaar zag vallen", aldus de politie. „Hij moet nog wel gehoord worden, maar we verwachten dat hij uit eigen beweging bij ons aankomt." Uitverkoop bracht geen afremming DEN HAAG Het leven Is van half juni tot half juli weer duurder gewor den. Een flink aandeel daarin had dc huurverhoging op 1 juli. In tegensrteling tot dezelfde periode in 1969 had de uitverkoop over het al gemeen minder invloed. Het prijsindexcijfer van de gezins consumptie, zoals het Centraal Bureau voor de Statistiek CBS dat maandelijks samenstelt liep op van 131,9 naar 132,2 (1964 is 100). Stijgingen kwamen verder voor in de kapperstarieven en de abonnements prijzen voor dagbladen. Invloed van de uitverkoop ondervonden vooral: kle ding en schoeisel ieen daling van hft indexcijfer van 133,4 naar 126,6) en wo ningtextiel. In de sector woning was er een stijging als gevolg van de huur verhoging van 124,7 naar 127,9. O PNOMPENH Een militaire rechtbank in Pnom Penh heeft de mi nisters van de Cambodjaanse regering in ballingschap van prins Norodom Si- hanoek bij verstek ter dood veroor deeld. Prinses'Monique de vrouw van Siha- noek en zijn schoonmoeder mevrouw Pom Peang, werden bij verstek tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld AMSTERDAM De voormalige werknemers van het bedden- en matrassen- magazijn Van Veen gaan een proces beginnen tegen de heer J. Kroonenberg en de Centrum Bank wegens 't intrekken van de pensioenen en de gang van zaken bij de overneming van Van Veen. Een woordvoerder van de werknemers, de heer Geurs, die 43 jaar bij Van Veen heeft gewerkt, zegt dat de Centrumbank contractbreuk heeft gepleegd. „Het contract waarin staat dat de zaak Van Veen zal worden voortgezet, heeft de Centrum Bank op het sterfbed van de heer Jan van Veen getekend. Direct daarop verkocht de Centrum Bank aan Kroonenberg Van Veen. De zaken staan nu leeg en worden merk waardigerwijs verkocht door de Cen trum Bank". In januari werd Van Veen over genomen door de Centrum Bank voor 325.000 gulden. Naar verluidt zat in Van APELDOORN Uit een sloot aan de Vossenweg, vlak langs de spoor lijn Apeldoorn-De venter, waar da gelijks tientallen treinen langs razen is gistermiddag bij het uitbaggeren een 250 kg zware Engelse brisant bom uit de Tweede Wereldoorlog opgegraven. Direct werd groot alarm geslagen. In verband met het ernstige ontplof fingsgevaar werd het treinverkeer tussen Apeldoorn-Deventer stil ge legd, de hele omgeving afgesloten, en werden twee gezinnen in wonin gen vlak bij de plek waar de bom gevonden werd door de politie uit hun woningen gehaald, terwijl ande re bewoners in de omgeving aange raden werd ramen en deuren open te zetten. De veiligheidsmaatregelen bleken ge lukkig ten overvloede te zijn geno men, want na enkele spannende uren werd de bom door deskundigen van de Explosieven Mijnopruimingsdienst onschadelijk gemaakt, waarna de treinen weer konden gaan rijden en de omgeving weer vrijgegeven werd. Het heeft lang geduurd voordat het zover was. De bom werd nl. om half drie opgegraven. De le luitenant L. J. Donze en de sergeant le klas A. Peele van de Opruimingsdienst arriveerden om half zes op de takelwagen, die om 4 uur uit Culenborg was vertrokken. Deze kwam opgehouden door benzine gebrek pas om zeven uur bij de Vossenweg aan. Binnen een half uur slaagde men erin de bom onschadelijk te maken en kon het nu ongevaarlijke projectiel met de takelwagen onder politiegeleide naar de Apeldoornse Willem III- kazerne worden afgevoerd. Veen nog voor drie ton aan voorraden en waren de gebouwen acht ton waard. Die gebouwen heeft de Centrum Bank doorverkocht aan de heer Kroo nenberg, die de 27 man personeel ont slag aanzegde. Aanvankelijk zouden de drie zaken van Van Veen op de oude voet worden voortgezet. Het personeel was meege deeld dat men in zijn functie zou blij ven gehandhaafd, zolang de Centrum Bank eigenaar van Van Veen zou zijn. Dat was op 21 januari. Op 23 januari ging de zaak over naar Kroonenberg. De bedrijfsleiding van Van Veen kreeg de opdracht de zaak te liquideren en de Centrum Bank, toen geen eigenaar meer van de aandelen Van Veen, was van de eerder gedane toezegging af. De heer Kroonenberg, reeds eigenaar van Forty Four, Leloux, Hoying, Paola de Rossi en Reveillon in Amsterdam, Crabbendam in Zierikzee en de N.V. Lijnkamp, kwam in het bezit van Schroder Amsterdam en kocht de drie zaken van Van Veen voor 525.000 gul- d£n Toen de sluiting van Schroder be kend werd, werden de zaken volge stouwd met zogenaamde ramsj-artike len, vermoedelijk £eer goedkope Oost- duitse uitverkoop confectie. Het publiek vloog erop af in de verwachting dat het de ouderwetse kwaliteit was van Schroder. Thans zouden in de Hartenstraat in Amsterdam al zulke ramsj-artikelen klaarliggen als straks Gerzon liqui deert, deelde ons een van de ex-werk nemers van Van Veen mee. Vermindering van de personeelsbe zetting wil de directie bereiken door: Bij normaal verloop sommige func ties niet opnieuw te bezetten; Vervroegde pensionering; Overplaatsing binnen het concern. PORT MORESBY (Nieuw-Guinea) In de Indonesische gevangenis te Ma- nokwari zitten thans in totaal 752 man nelijke dorpsbewoners ingesloten, zo wordt gezegd in een uitzending van Ra- dio-MeraUke. De meeste van de 752 mannen zijn afkomstig van de Arfak-stammen ten westen van Manokwari. Tegen deze stammen vecht het Indonesische leger sinds 1965. Radio-Merauke heeft het totale aan tal gevangenen maandag genoemd in een uitzending ter gelegenheid van on afhankelijkheidsdag. Bovendien werd gezegd, dat nog 50 dorpelingen enkele dagen geleden waren betrapt tijdens een poging om Indonesiërs uit West- Irian te smokkelen. Inmiddels zijn nog steeds Indonesi sche troepen in actie op het eiland Biak. waar volgens de radio duizenden dorpelingen op de Noordkust betrokken zijn bij een beweging om de Indone siërs van het eiland te verdrijven. Met het demonteren van de bom hadden de mannen van de Mijnoprui mingsdienst niet langer dan een half uurtje werk. Weersverwachting van het KNMI tot woensdagavond Koude nacht met weinig wind en hier en daar mist. Morgen eerst vry zonnig, maar van het zuiden uit toenemende be wolking gevolgd door regen. Matige wind uit oostelijke richtingen en in het algemeen iets hogere temperaturen dan vandaag. Morgen: zon op 05.30, onder 19.57; maan op 20.40, onder 08.40. ADVERTENTIE DEN HAAG Vijftig jongelui hebben vanmorgen om negen uur het kabinet van de gevolmachtigd minister van Suriname in Den Haag bezet. Zij hebben de telefoon bezet en alle deu ren en ramen met kasten gebarrica deerd. Om half tien arriveerde gevol machtigd minister Polanen. Hij riep de bezetters door een megafoon toe dat ze het pand moesten verlaten, maar werd uitgelachen. Hierna drong de po litie het gebouw binnen door een deur te forceren. Via de serre kwam men het pand binnen, nadat de barricades achter de deur opzij waren geschoven. Nadat de politie tientallen manschap pen en overvalwagens naar de Alexan der Gogelweg had gedirigeerd kon de uitruiniing beginnen. De jongelui waren met drie autobus sen gekomen. Bij het binnengaan trof fen zij de directeur van het kabinet, de heer Munga, aan, alsmede twee em ployés en de concierge. De directeur van het kabinet werd correct behandeld. Hij mocht zijn aktentas meenemen en zijn bureau afsluiten, nadat hem was meegedeeld dat hij moest vertrekken en dat het pand was bezet door het Actie comité Surinaamse Arbeiders en Stu denten. De studenten, die aan de bezetting deelnemen komen uit Leiden, Rotter dam, Utrecht en Wageningen. Een van de studentes zei, dat de actie in het bijzonder gaat tegen het „men tor-systeem". Surinaamse bursalen heb ben er bezwaar tegen, dat de mentors niet alleen toezien op hun studie, maar ook op hun gedrag, zo werd gezegd. Na twintig minuten had de politie achter elkaar 34 jongelui, onder wie drie meisjes, uit het pand verwijderd. De bezetters pleegden lijdelijk verzet en riepen op weg naar de overvalauto's, waarmee ze werden afgevoerd, tegen omstanders en aan het adres van de gevolmachtigd minister Polanen dat de slaventijd toch heus voorbij is. Ze noem den hem een profiteur en een uitbuiter. Een enkele pleegde zo hevig verzet dat hij door vijf politiemannen in de over valwagen moest worden „gedragen". ADVERTENTIE in het dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17,30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410- 6041. ROTTERDAM Unilever gaat bezuinigen op het personeel. De concernleiding heeft maatregelen in studie om vooral op de hoofdkan toren in Rotterdam en Londen bepaal de activiteiten te beperken of soms he lemaal te staken. Dc directie zegt op dit moment nog niet te weten of er personeel moet afvloeien. Bij Unilever (jaaromzet 22 miljard gulden) werken 325.000 mensen, van wie 16.500 in Nederland. Vermindering van de bezetting slaat op ruim 4.000 mensen, van wie 1600 in Rotterdam en 2500 op het hoofdkantoor in Londen werken. Oorzaak van de bezuinigingen, waar van de directie ook niet weet of deze drastisch zijn dan wel minder ernstige gevolgen zullen hebben, zijn de krim pende winsmarges, waarmee het be drijfsleven in het algemeen wordt ge confronteerd. Het zijn vooral de steeds stijgende loonkosten, die lang niet in alle landen, waar het concern werkt, in de prijzen kunnen worden doorberekend. „Meer doen met minder mensen" is het devies, dat de leiding van Unilever zich thans dan ook voor ogen heeft gesteld. „Maatregelen, die zijn gericht op de verbetering van de efficiency", heet dal officieel in de „Mededeling aan het personeel", die vorige week in de me dedelingen kastjes van de kantoren van Unilever in Rotterdam en Schiedam is opgehangen. Op dezelfde dag maakte de concern- leiding de resultaten over het tweede kwartaal van dit jaar bekend. Daarna was sprake van herstel van de winst. De mededeling moet tot 15 september in de publikatiekastjes blijven hangen. NATUURWIT/BOERERBRUIN/BOEREN- ROG/PUNTJES EN BOLLEN/ KRENTEN- ROZIJNENBROOD/KRENTEBOLLEN (Van onze weerkundige medewerker) Een depressie op de Noordzee is uitgewerkt. Daardoor schijnt van daag de zon en blijft het op de meeste plaatsen droog. Het gebied van wat hogere druk, dat nu boven ons land ligt is ech ter zwak en het zal waarschijnlijk morgen geen weerstand kunnen bieden aan een nieuwe lagedruk- zone van Ierland tot West-Frank rijk. In de loop van woensdag neemt de bewolking toe, later gevolgd door wat regen. De temperatuur kan bij wind uit zuidoost in Gel derland een waarde bereiken van 20 tot 22 graden. Aan de Rivièra is het op het ogenblik tropisch: Nice registreer de gistermiddag 33 graden.

De Vallei | 1970 | | pagina 1