Nijmeegse jurist mr. C. P. Aubel: „Er bestaat geen auteurswet voor sportlieden Bestuur PvdA royeert Sluyser KANTOORHOUDSTER BESCHERMT KIND BIJ GEWAPENDE OVERVAL Ontslagen leraar Artibus naar kantonrechter Vakcentrales weigeren gesprek met Roolvink Gert Timmerman ontkent maken van pornografieplaat 6o<ond]e frisse WEER LOOS BOMALARM VOOR MINISTERIE f 750.000 VOOR JEMEN Testbanen voor DAF °or op 't Handige oplichter toch gepakt Ook minister is voor centrale Bergumermeer Hatta vanavond in Brandpunt Stuurgroep van confessionele partijen Administrateur verduisterde bij hotel f 70.000,- De sport heeft de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond en de Nederlandse Omroep Stichting in plaats van te verbroederen, als kemphanen tegenover elkaar gebracht. Het geschil over de betaling van het recht óm flitsen uit te zenden van de wekelijkse voetbalwedstrijden is al zover uitge groeid, dat hier en daar wordt geopperd de zaak voor de rechter te brengen. Dat roept de vraag op, welke juridische wapens hier in het (kort) geding kunnen worden gebracht. Onze rechtbankverslaggever besprak die vraag met een jurist, die een speciale studie heeft gemaakt van de rechten en plichten van de publiciteit. BEVOEGD RECHTEN PUBLIKATIE STATUTEN natuurzuivere pepermunt DINSDAG 18 AUGUSTUS lv/0 KNVB staat zwak tegenover de NOS Casper P. Aubel, nu 34 jaar oud, is in 1964 aan de katholieke univer siteit in Nijmegen afgestudeerd als meester in de rech ten. Vier jaar later promoveerde h\j er op het proefschrift Persoon en pers, waarin hij naging hoe de juridische verhouding ligt tussen de pers en de mensen over wie die pers be richt. al of niet met hun instem ming. Sinds 1967 is mr. Aubel advocaat cn procureur in Nij megen. Daarvóór was hy weten schappelijk mede werker aan de Nij meegse universiteit en ook nu nog geeft hij elke week vier colleges in burgerlijk recht. BUSSUM De heer Meyer Sluyser en zeven andere leden van de afdeling Bussum van de PvdA zijn geroyeerd door het partijbestuur. Hiermee is een eind gekomen aan een conflict dat dateert vanaf het begin van dit jaar. De heer Sluyser distantieerde zich toen van de Bussumse afdeling en nam met eert eigen lijst deel aan de verkie zingen. Bemiddelingspogingen hadden geen resultaat. Partijvoorzitter Vondeling heeft vori ge week nog geprobeerd de breuk te he len door de huidige PvdA-wethouder in Bussum, de heer P. N. van Doesburg, tot een gesprek over te halen. Deze weiger de zolang de partij de royementsproce dure niet introk. De heer Van Doesburg staat overigens niet op de lijst van geroyeerde leden. Volgens het partijbureau in Amster dam is dit een administratieve vergis sing. De heer Van Doesburg krijgt nog een speciaal schrijven. Geroyeerd werden de heren Meyer Sluyser, L. H. Kuiling (de huidige frac tievoorzitter), G. J. Roord, A. Schim mel, H. de Wind, J. L. Eiserman, P. N. van Doesburg en mevrouw C. Grönloh- Bloemsma. NIJMEGEN „Als ik advocaat van een van de twee partijen in het geschil over de uitzending van voetbalflitsen zou moeten zijn, zou ik liever voor de N.O.S. dan voor de K.N.V.B. optreden*. Mr. C. P. Aubel zegt het lachend, maar het geeft wel precies aan hoe hij de juridisch kant van de zaak ziet. Naar zijn oordeel is de juridische positie van de K.N.V.B. in dit geschil zeer zwak. „Anders dan voor, bijvoorbeeld, een toneelstuk, geeft d'e wet geen enkele bescherming aan het „kunst werk" dat de voetballers op het veld opvoeren", is zijn mening. „De belangen van kunstenaars, van uitvinders en dat soort groepen worden door de wet (Auteurswet. Oetrooiwet) allemaal beschermd. Dat de wet geen bescherming geeft aan sportlieden die voor publiek optre den, lijkt er al op te duiden dat er hier blijkbaar geen belang is dat be scherming behoeft ,d'at er blijkbaar geen schade kan optreden." Zou hei ook niet kunnen zijn dat de wetgever indertijd niet heeft gedacht aan de problemen die hier over nu rijzen? „Ja, de wetten waar het hier om gaat, zijn allemaal een jaar of ze ventig oud", geeft mr. Aubel toe. „Als je hele wedstrijden uitzendt, kun je natuurlijk wel waarmaken dat de clubs schade lijden, doordat er minder mensen naar het stadion komen. Het lijkt dus redelijk dat voor de uitzending daarvan wel wordt betaald." „Het gaat hier echter om flitsen van een paar minuten uit een hele wedstrijd en uit niets blijkt dat de clubs daarvan ook schade lijden. In tegendeel, je kunt zelfs zeggen dat van die flitsen een zekere reclame voor hun wedstrijden uitgaat. „De Vereniging van contratspelers heeft ook al gezegd, dat haar leden worden geschaad door het niet-uit- zenden, omdat de uitzendingen hun marktwaarden zouden verhogen. En ja, ook door de dan verminderde be langstelling voor de reclameborden rondom het veld zouden de clubs juist schade kunnen lijden van het niet-uitzenden van flitsen." Ook al zou er voor voetbalwed strijden een soort bescherming zijn ADVERTENTIE op dezelfde wijze als bijvoorbeeld de wet die aan auteurs biedt, dan nog zou daar, volgens mr. Aubel, de jur- dische positie van de K.N.V.B. niet sterker door worden. „De Auteurswet slaat wel dege lijk citaten toe. Als bijvoorbeeld een krant uit een boek citeert, over treedt ze beslist niet de wet. „De flitsen die de NOS van voetbalwed strijden uitzendt, kunnen ook als een sportcitaten worden beschouwd. De uitzending daarvan zal dan ook mogelijk blijven. Zou de KNVB in een eventueel proces rechten kunnen ontlenen aan do omstandigheid dat de NOS al eerder voor de flitsen heeft betaald? „Ik denk het niet, het hangt er daarvoor natuurlijk van af hoe dat destijds is afgesproken of de NOS bij de betaling bijvoorbeeld duide lijk heeft gemaakt dat zij daarmee geen recht erkende.'" Is de houding van de KNVB niet in ieder geval strijdig met het recht op vrije nieuwsgaring? „Het recht ligt als zodanig niet in de wet vast", zegt mr. Aubel. „het wordt wel uit het Verdrag van Ro ma (de Europese Conventie voor de rechten van de mens) gehaald. Dat garandeert in artikel 10 de vrijheid van inlichtingen verzamelen en doorgeven. Bovendien ligt het eigen lijk ook opgesloten in de vrijheid van meningsuiting die wel in onze grondwet is vastgelegd." „De vrijheid om waar te nemen staat in elk geval buiten kijf. Het is een ongeschreven regel dat je vrij bent waar te nemen wat je vrij kunt waarnemen. Het staat je ook vrij die waarnemingen vast te leggen, bij voorbeeld als foto-amateur. Daar kan alleen bezwaar tegen worden gerhaakt als bijvoorbeeld het flitsen hinderlijk is voor het andere pu bliek." De vraag waar het hier om gaat is of je die vastgelegde waarnemingen ook mag publiceren, via de televisie in dit geval. En ik moet zeggen dat het voor mij helemaal de vraag is of je dan het recht hebt daarvoor geld te vra gen als het gaat om flitsen die geen schade veroorzaken". Mr. Aubel gaat er daarbij van uit dat de KNVB bevoegd is om namens alle clubs op te treden. „Dat de be sturen van de clubs zondag de tele visiemensen niets in de weg hebbn gelegd wekt echter de indruk dat de clubs het niet zo erg eens zijn met het beleid van de KNVB. Het zou een s.tudie van de statuten vergen, maar' je kunt je dan afvragen of een bond nog bevoegd is op te treden namens clubs die daar zelf anders over denken". DEN HAAG De stroomvoorziening voor de industriële ontwikkeling in het noorden zal niet voldoende zijn als de Bergumermeercentrale niet wordt ge bouwd. Minister Nelissen (Economische Zaken) zegt dit in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede-Kamer lid Vellenga (P.v.d.A.). Hij vindt met het provinciaal bestuur van Friesland dat de centrale zonder meer noodzakelijk is. Zoals bekend ver zet de gemeenteraad van het Friese Tietjerksteradeel zich tegen de bouw van de centrale. Het provinciaal bestuur heeft ook al laten weten de bouw met alle wettelijke middelen te zullen door zetten. In „Brandpunt", de actualiteiten rubriek vai de KRO-televisie zal vanavond van 20.20 tot 21.00 uur op Nederland 2 uitvoerig aandacht be steed worden aan een interview met oud-premier van Indonesië Moham med Hatta Hij 7,al ondermeer praten over het komende bezoek van president Soe- barto aan Nederland, over de cor ruptie in Indonesië en over de poli- 4Uke gevangenen. EINDHOVEN D.A.F. heeft in Sint- Oedenrode een terrein van 45 hectare gekocht, waarop een complex testba nen zal worden aangelegd. Daarmee moet nog dit jaar worden begonnen. Spektakelstuk van het complex wordt de snelheidsbaan, met bochten die zo zijn aangelegd, dat de testrijders zon der stuurkrachten uit te oefenen, met snelheden van 140 kilometer per uur kunnen blijven rijden. Op deze baan kunnen koersstabiliteit. wegligging, bestuurbaarheid en remgedrag bij hoge snelheden worden gemeten. Verder komen er al de gebruikelijke stukken wegdek: beton met ribbels, keiën, asfalt, klinkers, enzovoorts. Een cross-countrybaan, een slipbaan, waadplaatsen, hellingen en een stof- tunnel zullen het centrum in Sint- Oedenrode completeren. BA VEL Met een snoeksprong heeft de kantoorhoudster van het post agentschap in Bavel (h\j Breda) gis termiddag een vierjarig buurmeisje naar zich toegetrokken achter de balie van haar kantoortje. Het kind kwam binnen op het mo ment dat een tot nu toe onbekende overvaller met een buit van ruim 6650 gulden de benen nam. De man was gewapend met een revolver en had de kantoorhoudster, mejuffrouw M. van Diepstraten, daarmee gedwongen op de grond te gaan liggen. Terwijl de vrouw daar lag kwam het kind via de achterdeur binnen. Mejuffrouw Van Diepstraten bedacht zich geen moment, sprong op en trok het kind naar zich toe. Tegenover de politie verklaarde zij dat zij bang was geweest dat de over valler In paniek zou raken en het kind kwaad zou doen. Deze deed ech ter niets en verdween zo vlug moge lijk. De man moet tegen sluitingstijd om half een binnen zijn gekomen. Hij was alleen en vroeg de vrouw om tien postzegels van twintig cent. Hij kreeg deze en betaalde met een briefje van tien gulden. Toen de vrouw het wis selgeld wilde teruggeven, bedreigde de man haar met een revolver. Hij dwong haar al het papieren geld uit de geldla te nemen. ROTTERDAM De 63-jarige N.S.- employé H. Hesselman uit Rotterdam, is maandagmiddag, omstreeks vier uur op de Delfhavense Schiebrug in Rotter dam door een trein gegrepen en daarbij om het leven gekomen. UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales (NVV. NKV en CNV) heeft besloten afwijzend te rea geren op de schriftelijke uitnodiging van minister Roolvink om met een dele gatie van het kabinet van gedachten te wisselen over de huidige economische situatie. De vakbeweging herinnert in een brief aan minister Roolvink aan het besluit van de Sociaal-Economische Raad naar aanleiding van de studiereis van werk gevers- en werknemersvoorzitters naar West-Duitsland. De SER besloot toen een onderzoek in te stellen naar het conjunctureel instrumentarium„waar bij vanzelfsprekend het loonpolitieke systeem als belangrijkste deel mede be zien zal worden". De vakcentrales achten in dit stadium van het SER-onderzoek zich in een ge- dachtenwisseling met de regering over de sociaal-economische situatie niet goed mogelijk. Het overlegorgaan meent bo vendien dat het reëel lijkt, te veronder stellen dat het kabinet het op dit mo ment reeds de belangrijkste beslissingen voor het in 1971 te voeren beleid heeft genomen. „Enige invloed op de kern punten van dit beleid zou toch niet meer kunnen worden uitgeoefend", al dus het overlegorgaan in de brief. ROTTERDAM Gert Timmerman, de zanger van het populaire levenslied, is hoogst verontwaardigd, omdat h(j beschuldigd wordt van pornografie. De VARA draaide zaterdag in de uitzending „Dit is het begin" fragmenten uit de eerste pornografische langspeelplaat die deze week onder de titel Pornogram op de markt komt. De plaat wordt uitgebracht onder auspiciën van het sexblad Candy. Ongekuiste taal in Candy-stijl wordt op de plaat ten gehore gebracht met op de achtergrond een dancing, een badkamer en een slaapkamer met bijpassende ge luiden. Jan Nagel, directeur van het VARA-programma „Dit is het begin", liet doorschemeren dat een van de stemmen op deze plaat aan Gert Timmerman zou toebehoren. Bovendien werd gesuggereerd dat de plaat in de studio van Timmer man zou zijn opgenomen. Gert Timmerman heeft inmiddels heftig ontkend iets met de opname te maken te hebben. Ook de bewering dat Timmermans stem op de plaat te herkennen zou zijn, wordt door de zanger als volmaakte onzin van de hand gewezen. De mogelijkheid dat het hier om een publiciteitsstunt gaat, wordt overigens in het Nederlandse amusementswereldje niet uitgesloten geacht. UTRECHT Leraar Nederlands J. Mulderij (25), aan wie zoals gemeld evenals aan de andere tijdelijke do centen aan de Utrechtse academie voor beeldende kunsten Artibus voor het cursusjaar 1970/71 door het academie- bestuur het dienstverband werd opge zegd, zal via de „Bond van leraren in het beeldende kunstonderwijs" bij de kantonrechter in Utrecht een procedure aangaande zijn ontslag aanhangig ma ken. De heer Mulderij, die in tegenstelling tot de overige zes tijdelijke leerkrach ten al langer dan een jaar (sinds fe bruari 1969) aan de academie was ver bonden meent dat de tegen hem door het academiebestuur gevolgde ontslag procedure wettelijk onjuist is. Er is, zo zegt ook de betrokken bond van leraren, een bepaling, dat tijdelijk leerkrachten, die langer dan een jaar aan een onderwijsinstelling zijn ver bonden, officieel moeten worden ontsla gen en wel met een opzegtermijn van twee maanden. Aan deze twee voorwaarden is niet voldaan. Ik heb, evenals de andere do centen, een kort briefje ontvangen van het bestuur, dat ik niet herbenoemd was. Tussen het tijdstip van deze ont slagmelding en de feitelijke datum van ingang van ontslag lag slecht een pe riode van vijf dagen. En dat terwijl ik een officiële ontslagbrief had moeten krijgen", aldus de heer Mulderij. De grote meerderheid van de „pro gressieve" studenten en docenten aan de academie die verreweg het groot ste deel van de academiepopulatie uit maken heeft zich maandagavond uit gesproken voor invoering van de door de commissie van goede diensten ver vaardigde ontwerpstatuten. Deze com missie werd zoals bekend, indertijd door staatssecretaris Grosheide (onder wijs) ingesteld om de democratiserings- moeilijkheden op Artibus op te lossen. Het belangrijkste punt van de statuten is de vorming van een academieraad, waarin alle groeperingen van Artibus zijn vertegenwoordigd. Verwacht wordt, dat ook de meer be houdende docenten en het academiebe stuur met deze statuten akkoord zullen gaan. „Als dat inderdaad het geval is, wordt het vrijwel zeker geacht, dat het huidige bestuur, dat zeer conservatief is, zichzelf uitschakelt. In de nieuwe statuten is nl. een be paling opgenomen, dat het thans nog zittende academiebestuur een aantal onafhankelijke kunstenaars-organisaties moet verzoeken, een nieuwe bestuur te kiezen. Zodra er vijf nieuwe bestuurs leden zijn aangewezen, moet het hui dige bestuur automatisch aftreden. Deze laatste bepaling was, naar maandag avond bleek, met name voor de „pro gressieve" studenten één van de belang rijkste motieven om de ontwerpstatuten goed te keuren. ADVERTENTIE GOUDA Een 24-jarige vertegen woordiger uit Wassenaar die geld no dig had, heeft met een geraffineerde truc een Goudse bank voor vijfdui zend gulden opgelicht. Zoekend naar mogelijkheden om aan geld te komen, keek hij in het tele foonboek naar een naam die op de zijne leek. Toen hij een naam vond die maar een letter verschilde, belde hij het corresponderende telefoon nummer. Tegen de vrouw die de telefoon opnam zei de vertegenwoordiger dat hij na mens een instelling op de rekening van haar man een bedrag aan geld moest storten. Hij vroeg haar via welke bank en op welk rekeningnummer hij het geld moest overmaken. De vrouw ver strekte hem in het volste vertrouwen de nodige gegevens. De vertegenwoordiger nam daarna con tact op met de Goudse bank, noemde de door hem in het telefoonboek ge vonden naam en vroeg hoe hoog het bedrag op „zijn" rekening was. Toen de bank het saldo had genoemd, ver valste hij een identiteitsbewijs en stapte naar de bank. Aangezien het identiteitsbewijs heel be trouwbaar leek, koesterde de bank geen argwaan en betaalde vijfduizend gulden uit. De oplichting werd bekend toen de echte rekeninghouder een afschrift kreeg van de transactie. DEN HAAG Kopstukken van de ARP. de CHU en de KVP hebben zit ting genomen in een stuurgroep die een ontwerp moet maken van een gezamen lijk urgentieprogramma voor 1971-1975. Voor de ARP zitten in de stuurgroep: prof. dr. W. Albeda, mr. B. W. Bies heuvel, drs. B. Goudzwaard, drs. D. T. Kuiper en dr. A. Veerman. De CHU is vertegenwoordigd door: dr. E. Bleumink, prof. dr. J. W. van Hulst, dr. R. J. H. Kruisinga, J. T. Mel- lema en drs. B. J. Udink. Voor de KVP hebben mr. R. J. Nelis sen, drs. W. K. N. Schmelzer, mr.. A. van der Stee, prof. dr. T. Steenkamp, dr. G. H. Veringa en mr. F. A. Bibo in de stuurgroep zitting genomen. DEN HAAG Het ministerie van Binnenlandse Zaken op het Haagse Bin nenhof is gistermorgen geruime tijd door een aantal politiemannnen doorzocht na een anoniem telefoontje over een ge plaatste bom. Het hele gebouw is geïnspecteerd zon der dat enig ontploffingstuig werd ge- vondeh. Tot ontruiming door ambtena ren werd niet besloten. EINDHOVEN De Eindhovense po litie heeft aangehouden de 45-jarige T. M., chef-administrateur van een Eind- hovens hotel, verdacht van verduiste ring van een bedrag van 65.000 a 70.000 gulden. De verdachte was acht jaar bij het hotel in betrekking. De verduistering werd ontdekt bij een accountantscontro le tijdens het weekeinde. Er werd een kastekort van 30.000 gulden geconsta teerd. De chef-administrateur, die soms als kassier en boekhouder optrad, kon geen antwoord meer geven op de tal rijke vragen die hem werden gesteld. Hij bekende ten slotte verduisteringen te hebben gepleegd. De bedragen waren in zijn huisgezin opgegaan. Hij had de gelden uit de kas genomen of geïnd en niet verantwoord. Bij het verdere onder zoek bleek het tekort tussen de 65.000 en 70.000 gulden te bedragen. DEN HAAG Minister drs. B. J. Udink van Ontwikkelingssamenwerking zal woensdagmiddag 19 augustus een cheque van 750.000 overhandigen aan de drie Nederlandse organisaties, die zijn ingeschakeld bij de voedselhulp aan Jemen. Het bedrag wordt geschon ken door de regering. De organisaties. Mensen in Nood/ Caritas Neerlandica, de Stichting oecu menische hulp aan kerken en vluchte lingen en de Novib zullen met het geld de aankoop van boterolie financieren.

De Vallei | 1970 | | pagina 7