Cholera in Pakistan eist 113 doden Hoge Donau remt geen liefde Ulbricht struikelblok tussen Oost en West EX-SECRETARIS VAN KIESINGER CAF VAN VERDRAG - TEKST Oostenrijk levert België ex-S.S.'er uit Ik kom de kinderkamer verwarmen! Rode Garde Maatregelen tegen epidemie Dolfijnen dood door vis uit Oostzee Weer bom in Londen Over de grenzen Hl Vader leefde in hel Slecht water in Amerika Volgens ex-tolk van Gomoelka: C Jhh.&cpp.pcrfe Schoner rijden is Vaticaanstad strenger minder zuinig Weer arrestaties in Praag SOVJET-SONDE NAAR VENIJS TOKIO JILL BLAIBERG: KOREA RUSLAND Ambonese jongeren hielden trein op op ■erkeer DINSDAG 18 AUGUSTUS I97C DACCA In Oost-Pakistan zijn reeds 113 mensen door de cholera omgeko men. President Jachja Chan heeft voor een epidemie gewaarschuwd. Ook in Libanon heeft de ziekte slachtoffers geëist. Niet bekend is hoeveel. In Libanon, Syrië en Jordanië is besloten tot inenting op grote schaal over te gaan. In de Syrische hoofdstad Damascus vele gevallen van buikloop gemeld, bijverschijnselen lijken veel op cho- ljera, maar de ziekte is nog niet aange toond. In Zuid-Jemen zullen in de havens en op vliegvelden maatregelen worden genomen om te voorkomen dat de cho lera zich tot Aden uitbreidt. Ook in de meeste Italiaanse havens zijn maatregelen van kracht geworden die de cholera moeten tegenhouden. In het bijzonder zal gelet worden op schepen die uit besmette landen arrive ren, In de Japanse hoofdstad Tokio is een Amerikaan in een ziekenhuis opgeno- NORRKÖPING Zeven van de elf dolfijnen van het Dolfinarium in de Zweedse plaats Kolmarden hebben het leven gelaten, omdat zij vis te eten hadden gekregen uit de vervuilde Oost zee. Bij onderzoek werd een abnormaal grote hoeveelheid kwik en cyaanzout in de dode dolfijnen aangetroffen. Als de dolfijnen in het Zweedse dolfi narium inderdaad vis uit de Oostzee te eten hebben gekregen, dan is het zeer wel mogelijk dat de sterfte hierdoor is veroorzaakt. Dit was de reactie van dr. W. H, Dudok van Heel van het Dolfina rium in Harderwijk. De in de Oost- zee-aangetroffen zouten, zijn waar schijnlijk industriële afvalprodukten, meende de heer Dudok van Heel. Hij deelde overigens mee dat de Harder- wijkse dolfijnen geen vis uit de Noord zee krijgen. „Wij halen de vis van gro tere afstanden, voornamelijk uit de Ier se Zee". De heer Dudok van Heel is tot die maatregel overgegaan, omdat volgens hem de hoeveelheid chemische afval produkten in de Noordzee van dien aard is, dat er zich het gevaar voordoet van ophoping van deze stoffen in de vis. Westduitse deskundigen zijn maan dag begonnen met een onderzoek van watermonsters, afkomstig van drie plaatsen in de Oostzee waar de Duitse strijdkrachten voor het einde van de laatste wereldoorlog, mosterdgasbom men hebben laten zinken. Er zijn be richten gepubliceerd dat deze bommen een gevaar kunnen opleveren voor de gezondheid van vakantiegangers. JOHANNESBURG De Zuid- afrikaanse tandarts Philip Blair berg, de man die met een „ruil- hart" het langst in leven is geble ven, heeft na zijn historische ope ratie „een hels leven" geleid. Blai- berg is op 17 augustus 1969 gestor ven. Zijn 22-jarige dochter Jill schrijft nu een biografie waarin zij meedeelt hoe het leven van haar vader, na het nfeuwe hart, volko men „door elkaar was gesmeten en dat zijn persoonlijkheid sinds dien „grondig was veranderd". Volgens haar was het de hartchi rurg dr. Christiaan Barnard, die de operatie had verricht, geweest die haar oudera had aangeraden „eruit te halen wat zij konden". Zo had hij mijn moeder voorgesteld om geld te vragen voor alle inter views die de kranten of de tv met mijn vader wilden hebben"j Dr. Barnard was niet beschik baar om commentaar te geven op deze opmerkingen. Jill Blaiberg schrijft dat haar vader na de operatie een volko men andere man was geworden, die snel opgewonden raakte en bij zonder extrovert werd. „Of het door de operatie kwam of door de geneesmiddelen weet ik niet". Haar vader, aldus Jill, had al zijn morele moed nodig om in het leven te kunnen blijven, laat staan om iets wat op een normaal bestaan leek, te kunnen leiden. Persoonlijk geloof ik niet dat harttransplantaties het waard zijn. Ik heb mijn vaders lijden meege maakt". men die mogelijk met cholera is be smet. Hij arriveerde met een vliegtuig van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa. Hij was in Perzië Koeweit en India geweest. De overige 95 passa giers van het toestel kregen de raad zich onder medische controle te plaat sen. Het gemeentebestuur van de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoel heeft alle openbare zwembaden en stranden ge sloten om een mogelijke cholera-epide- mie te voorkomen. De Israëlische autoriteiten hebben de eis gesteld, dat Arabieren die, uit het bezette gebied afkomstig, de Jordaan oversteken en in westwaartse richting gaan, tegen de cholera moeten worden ingeënt alvorens de rivier over te gaan. Deze maatregel gaat heden in. De in- geënten mogen zich pas na zes dagen westwaarts begeven. Uit Rabat wordt vernomen, dat een oppositiekrant de regering van koning Hassan II heeft verweten, dat deze het nieuws tracht te onderdrukken dat de Russische cholera" ook naar Marokko is overgeslagen. Er zouden in Marok ko vier ziektegevallen zijn gemeld in augustus, hetgeen door 't ministerie van Volksgezondheid werd tegengesproken. Er zou zich in Marokko geen cholera voordoen, aldus werd gezegd. De Russische autoriteiten nemen geen WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Gezondheid is over de kwaliteit van het drinkwater in de Ver. Staten „ernstig bezorgd". Uit een maan dag in Washington gepubliceerd rap port over drinkwateronderzoek in en kele karakteristieke gebieden blijkt, dat van 18,2 miljoen Amerikanen, zich 2,5 miljoen verzorgen met chemische en bacteriologisch verontreinigd water. Zelfs in gebieden waar de kwaliteit volgens de standaard „hoog" genoemd mag worden, zijn lood, koper, ijzer magnesium en bacteriën van faecaliën aangetroffen. „Op vele plaatsen is de noodzaak aan wezig het huidige systeem van water zuivering en verdeling te verbeteren," aldus het rapport volgens hetwelk de kwaliteit van het drinkwater in de grote steden over het algemeen aan vaardbaar is. risico wat de cholera betreft. Officieel heerst de ziekte alleen in Astraken aan de Wolga, maar de gemeenteraad vam Moskou heeft een grondige schoonmaak van winkels, straten en markten bevo len. Een aantal markten is maandag gesloten voor een ontsmettingsbeurt. De huisvrouwen hebben in de winkels veel meer zuiverheidscontroleurs opgemerkt dan anders. Uit Turkije wordt gemeld dat het mi- nistrie van Gezondheid de verloven van het medische personeel heeft inge trokken en in de grote steden en grens gebieden maatregelen tegen de cholera heeft genomen. Reizigers uit de Sov jet-Unie worden in Turkije vijf dagen in quarantaine gehouden, wanneer zij niet zijn ingeënt en in de Zwarte Zee-havens zijn gelijksoortige maatre gelen van kracht. In de provincie Ha- tay aan de grens met Syrië en in de haven Iskenderun zijn eveneens strenge maatregelen getroffen. Binnen tien ki lometer van Iskenderum is zwemmen verboden. HAMBURG De Oostenrijker Arwin Weit, die de persoonlijke tolk geweest zou zijn van de Poolse par tijleider Gomoelka, is van oordeel dal de Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht, het voornaamste struikelblok vormt dat een verbete ring van de betrekkingen tussen Oost- en West-Europa in de weg staat. Dit was te lezen in Der Spiegel, dat in drie gedeelten uittreksels pu bliceert het eerste verscheen van daag van een boek dat Weit heeft geschréven over zijn ervaringen in Warschau. Het boek komt te Parijs uit bij Opera Mundi, in West-Duitsland bij Hoffman und Campe en in de V.S. bij Maemillan. Volgens het verhaal in Der Spie gel, zou Weit verleden jaar van de Poolse regering toestemming hebben gekregen naar Israël te mogen emi greren. Een Deense krant meldde gisteren dat Weit naar West-Duitsland was uitgeweken. In zijn boek meldt Weit, dat de persoonlijke en politieke vijandig heid die tussen Ulbricht en Gomoel ka bestaat was veroorzaakt door een redevoering die de Pool in oktober 1965 hield, kort nadat hij aan de macht was gekomen. In die toespraak had Gomoelka andere communistenleiders aange vallen, die Stalins „persoonlijkheids cultus" hadden geïmiteerd. Gomoel ka noemde toen Ulbricht niet met name, „maar hetwas iedereen die de rede las duidelijk, dat hij Walter Ulbricht bedoelde", aldus Weit. Ulbricht, aldus de tolk, had al ja ren de handel tussen Polen en West-Berlijn belemmerd, om daar mee Warschau te dwingen een ande re houding jegens die geïsoleerde stad aan te nemen. Toen Gomoelka belangstelling had getoond een vooraanstaande West duitse sociaal-democraat, Herbet Wehner, in 1956 te ontvangen, had Ulbricht dit onmiddellijk weten te voorkomen. Ulbricht zou bij die gelegenheid tot Gpmoelka hebben gezegd: „voor de betrekkingen met West-Duitsland zijn wij allen verantwoordelijk. Geen één socialistische staat kan zo maar haar eigen weg gaan". Ulbricht, aldus Weit, zou zelfs zo ver zijn gegaan om Gomoelka, toen hij in 1958 een officieel bezoek aan Polen bracht, indirect aan te vallen. Ulbricht deed dit terwijl hij zoge naamd vragen beantwoordde die hem werden gesteld door arbeiders van een fabriek. ADVERTENTIE smitóelsafls' KEULEN Baron Theodor von Gut- tenberg, een vroegere staatssecretaris van de vorige Westduitse kanselier Kurt Georg Kiesinger, heeft gezegd dat hy van „iemand in Oost-Duitsland" een afschrift had gekregen van het ontwerp voor het non-agressie verdrag tussen Moskou en Bonn en dat hij dit had doorgegeven aan de Westduitse pers. Von Guttenberg, parlementslid voor de Beierse afdeling van de Christende mocratische oppositiepartij, vertelde in een interview voor de televisie, dat hij het „noodzakelijk" achtte dat het West duitse publiek er van op de hoogte ge steld werd dat zijn regering haar goed keuring hechtte aan de deling van Duitsland. Het ontwerpverdrag was het resul taat van de in mei gehouden voorberei dende onderhandelingen tussen de Rus sische minister van Buitenlandse Za ken, Andrei Gromyko, en Egon Bahr, de speciale afgezant van kanselier Wil ly Brandt. Het ontwerpverdrag vormde de grondslag voor het non-agressiepakt dat woensdag in Moskou werd onderte kend. Het uitlekken van de zogenaamde „Gromyko-documenten" aan de West duitse pers, veroorzaakte in juni een golf van verontwaardiging in Bonn. In regeringskringen werd toen geëist dat er beter op geheimhouding zou worden toegezien. Toen verleden week twee landelijke bladen van de Axel Springer pers de tekst van het verdrag zelf pu bliceerden, aan de vooravond van de ondertekening, werd de controverse in de Westduitse hoofdstad nog vergroot. Von Guttenberg sprak niet over het uitlekken van de tekst van het defini tieve verdrag. Hij zei dat hij overtuigd.was van de noodzaak om het Westduitse publiek er van op de hoogte te brengen dat de Bondsregering iets had gezegd, dat niet met de waarheid strookte. De regering had namelijk gezegd dat er in Moskou politieke peilingen verricht werden, terwijl er in werkelijkheid de tekst van het verdrag werd uitgewerkt. Dit moest aan het publiek worden meegedeeld. Verder moest een tweede zaak bekend worden: namelijk dat deze verdrag stekst in werkelijkheid de politieke goedkeuring betekende voor de door de Russen opgelegde deling van Duitsland. Von Guttenberg zei dat hij zijn op treden niet als een indiscretie wilde be schrijven „omdat ik dit document van andere zijde dan van de regering in handen kreeg. Het kwam uit het Oos ten. Er zijn nog enkele mensen in het andere gedeelte van Duitsland, die zichzelf nog steeds als Duitsers be schouwen" DETROIT Volgens auto-deskundi gen zullen kopers van grote en snelle wagens, als straks de modellen-1971 uitkomen, ten koste van het „schoner" rijden ook minder zuinig gaan rijden. De compressie van grote wagens zal worden verlaagd, opdat men er benzine in kan gaan stoken waaraan, dit om de lucht zuiverder te houden, geen lood zal worden toegevoegd. Met andere woorden, de zware en krachtige motoren, ook die van sport wagens, moeten gaan lopen op gewone benzine. Hetgeen er, volgens een deskundige van de General Motors, op neerkomt, dat deze mótoren niet alleen minder kracht zullen opbrengen maar ook min der zuinig zullen zijn, beide ongeveer 5 percent. In het rijden zal dit evenwel niet veel uitmaken, is men van oordeel. De motoren hebben nog genoeg kracht, al hoewel de maximale snelseid dus iets lager zal komen te liggen. VENLO Een groepje van ongeveer vijftig Anibonese jongeren heeft zondag avond in de laatste trein van Roermond naar Venlo een vertraging van ongeveer een half uur veroorzaakt. De jongens verzetten zich halsstarrig tegen de conducteur en weigerden een van de portieren te sluiten. VATICAANSTAD Verkeersover- treders in Vaticaanstad zullen met in gang van I september strenger worden gestraft. De Vaticaanse autoriteiten hebben maandag nieuwe verkeersvoorschriften gepubliceerd, die 27 bepalingen bevat ten. Parkeren zal minder gemakkelijk gaan. Personenauto's mogen niet har der dan 30 km per uur rijden en wie met de grote koplampen rijdt, moet re kening houden met een gevangenisstraf van drie maanden. 4 A De oevers van de Donau staan nu ook blank in Boedapest en 4 Hongarije als gevolg van de zware regenval in Duitsland, Oostenrijk en Hongarije. Op de foto: er is in 4 ieder geval nu nog meer Donau om over uit te kijken als je met 4 je natte voeten de bank hebt be- reikt en liefde laat zich door wa- 4 ter niet tegenhouden. 4 PRAAG Welingelichte kringen in Praag hebben meegedeeld dat Alois Po- lednak, die het hoofd van de Tsjecho- slowaakse filmindustrie is geweest, is gearresteerd. Voorts is volgens hen ook de histori cus dr. Jaroslaf Sedivy in arrest, ter wijl de 68-jarige Pavel Reimann, lid van de communistische partij sinds 1920 en in de jaren dertig lid van het polit- buro, uit de partij is gezet. Deze maatregelen blijken het gevolg van een nieuw hard optreden tegen de Tsjechoslowaakse liberalen. Polednak was vorig jaar 20 septem ber ontslagen als directeur-generaal van de Tsjechoslowaakse filmindustrie. Het is niet bekend wat hem ten laste werd gelegd.. Ten tijde van zijn ont slag werd de filmindustrie er van be schuldigd, met het. geld van een socia listische staat „anti-socialistische pro paganda" te bedrijven. LONDEN In het kantoor der Spaan se luchtvaartmaatschappij Iberia te Lon den is vanmorgen vroeg een bom ont ploft. De ramen van het bureau werden vernield, maar er is nog niets bekend van eventueel getroffen personen. Vol gens de brandweer was de lading voor de deur geplaatst. Zondagavond werden in Londen een Britse man en een Fins meisje ernstig gewond door de ontploffing van een la ding die vermoedelijk bestemd was ge weest voor een drukbezochte bioscoop, die het paar kort tevoren bezocht had. De politie gelooft dat deze aanslag het werk was van het verboden Ierse repu blikeinse leger (IRA). WENEN Met juridische medewer king van de Belgische autoriteiten kan mogelijk in oktober van dit jaar een nieuw proces in Oostenrijk beginnen tegen de voormalige SS-generaal Robert Jan Verbelen, naar verluidt in goed ingelichte kringen in Wenen. De zaak-Verbelen is opnieuw in het licht van de belangstelling komen te staan, door het besluit van de Oosten rijkse justitie, om Verbelens onderge schikte Juliam Armandus Van Dooren aan België uit te leveren. Dit besluit werd pas genomen nadat in België het doodvonnis tegen Van Dooren, die we- ADVERTENTIE Met DRUgasar gasverwarming,op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen... van klein tot grootl Prijzen vanaf f299,-. Vraag ongefrankeerd de gratis brochure aan JÜ^ bij Koninklijke Fabrieken DiepenbrockSc Reigers N.V., Antwoordnummer 17» Ulft. DRUgasar lekker stoken zonder schoorsteen gens oorlogsmisdrijven in eigen land bij verstek veroordeeld was, veranderd in levenslang. Verbelen, die genaturaliseerd is tot Oostenrijker, werd in 1965 door een ju ry vrijgesproken van aanklachten we gens veelvoudige moord, in de oorlog bedreven. In mei 1967 heeft het hoog gerechtshof van Oostenrijk echter op dracht gegeven een nieuw proces tegen Verbelen te voeren. Van Doren was SS-er en adjulant van Jean Robert Verbelen bij de orga nisatie „De Vlag". Hij woonde in Oos tenrijk onder de naam Charles van Look. In oktober 1968 werd hij in Bad Hofgastein ontdekt. Sindsdien zit hij gevangen. Hij zal in de komende weken worden uitgeleverd. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren een nieuwe ruimtesonde de richting van de planeet Venus uitge stuurd. De ruimtesonde, Venus-7, weegt vol gens het persbureau Tass 1180 kg. Dat is 50 kg meer dan het opgegeven ge wicht van de twee voorgangers, Ve- nus-6 en Venus-7, die in mei 1969 door de dampkring van de planeet Venus heendrongen. De nieuwe ruimtesonde kan eind de cember in de buurt van Venus aanko men. Heeft deze toch dezelfde oogmer ken als de twee voorgaande dan kun nen wij een nieuwe Russische poging tot uitvoering van een zachte landing op Venus verwachten. Uit de mededelingen van Tass over de nieuwe ruimtesonde valt niet op te ma ken wat precies de bedoeling is. Er staat alleen in dat de Venus-7 het on derzoek van de planeet Venus zal voortzetten waarmee eerdere Russische ruimtesondes een aanvang hadden ge maakt. De ruimtesonde werd maandagmor gen eerst in een baan om de aarde ge bracht. Uit die omloopbaan stiet hij zich in de zeer wijde baan om de zon die hem over ongeveer vier maanden in de buurt van Venus moet brengen. 1VTA de opstandige studenten te heb ben gebruikt voor zijn eigen doeleinden, zit Mao Tse-Toeng nu met het probleem ze op de boerderij te houden, nadat ze de smaak van Peking hebben beet gekregen. In het laatste gedeelte van de zestiger jaren, toen de jeugd in vele landen in opstand kwam, vormde Communis tisch China hierop geen uitzondering. Maar Mao, die zelf zijn leven lang een opstandige was geweest, zag in hun opstandigheid een tweesnijdend zwaard, dat hij goed kon gebruiken tegen zijn politieke vijanden en zo werden in 1966 de Chinese rode gar den geboren. Op hun hoogtepunt waren er misschien 20 miljoen. Evenals de studenten in het Westen, hadden velen het gevoeld, dat zij niet gewenst waren, dat de gevestigde or de hen van elke mogelijkheid om zich te uiten beroofde, dat er iets mis was met de maatschappij. Normaal had Mao hun mikpunt moeten zijn. Hij is immers „meneer China", maar mis schien gelukkig voor hem berustte de eigenlijke macht in 1966 bij president Lido Sjau-Tsji en diens aanhang. Zij vormden meer zichbaar en meer ac tief de gevestigde orde in China en heel sluw wist Mao het geweld tegen Lido te keren. Een jaar lang werden dè rode garden aangemoedigd zich te laten gaan in een orgie van vernieling, geweldda digheden en haat. Miljoenen van hen trokken van scholen en universiteiten in het gehele land Peking binnen en onder aanvoering van de scherpzinni ge vrouw van Mao, Tsjiang-Tsing, kreeg deze ongedisciplineerde horde de vrije hand om te doen wat zij wilde. Binnen enkele maanden sid derde een groot gedeelte van China van vrees, niemand behalve Mao was veilig voor de scherpe aanklachten van de jongelui, die deelnamen aan deze rode kruistocht. De rode garden deden het nog beter of erger dan Mao had verwacht. Zij muntten uit in geraffineerde folte ringen, in het vernederen van oude ren, in het vernielen van veel wat oud was en nog meer wat kostbaar was in het erfgoed van China. Mao realiseerde zich, dat de rode gar den, als zij niet werden beteugeld, zich tegen hem zouden kunnen keren, zoals zij zich tegen Lido hadden ge keerd. Ze maakten ruzie onder elkaar en begonnen zelfs te moorden om grotere macht te krijgen. In mei 1968 MAO TSE-TOENG te ver gegaan? verwees Mao hen naar de dorpen „voor heropvoeding door de arme boeren en die van de lagere midden stand. Niemand kon eraan twijfelen, dat Mao de rode garden uit de machtcentra, de grote steden, ver dreef om het gevaar voor zijn eigen positie te verspreiden. 1?EN gewone politieke leider zou de ro de garden misschien ronduit heb ben voorgehouden, dat zij voor hun excessen werden gestraft, maar Mao schilderde de verplaatsing naar het platteland af als een „ingrijpende so ciale revolutie", een, die „miljoenen opvolgers voor de revolutie van het proletariaat" zou vormen. De jongelui lieten zich over het alge meen overhalen. Muziekkorpsen, re devoeringen en feesten luisterden hun vertrek op. Zij marcheerden af met een patriottische glans in hun .ogen. Mao meende het, toen hij zei dat zij zouden worden gevormd tot „Cultu rele proletariërs". Gedurende het grootste gedeelte van zijn revolutio naire leven heeft hij er niet zozeer naar gestreeft instellingen te veran deren dan wel de menselijke geest. Hij heeft herhaaldelijk gefaald in zijn pogingen om de mensen te ver beteren. TN hoeverre hjj zal slagen in de her- opvoeding van reeds opgevoede jongeren moet nog worden afge wacht. De ontwrichting van het familieleven, van de persoonlijke carrières en van de economie is ernstig geweest. Stu denten, die dachten dat zij voor een jaar of twee naar de boerderijen zou den gaan, hebben bevonden, dat zij werden overgeplaatst naar afgelegen gebieden, misschien voor de hele rest van hun leven. Hoe lang Mao de jongens en meisjes op het boerenland kan houden, hangt misschien minder af van ideologie dan van economische omstandighe den. Massale overplanting van ge schoolde jongeren naar niet-produk- tieve landelijke gebieden zou kunnen leiden tot een ernstig tekort aan ar beidskrachten in de Chinese weten schap en industrie. Op de achtergrond waart het spook rond van vroegere mislukkigen van Mao op het gebied van de massa-psy- chologie: De landelijke communes en de „grote sprong voorwaarts" voor de industrie. Zou hij een overeenkomstige tegenslag onmoeten in zijn „jeugd-naar-het- land-"programma dan zouden de ge volgen nog noodlottiger kunnen zijn. Zorgvuldig gekanaliseerd heeft de Chi nese jeugd de kracht van een berg stroom. Als die buiten zijn oevers zou treden, zou hij al wat Mao in drie jaar van culturele zuivering met moeite heeft gewonnen, kunnen ver nietigen.

De Vallei | 1970 | | pagina 9