Godefroot won minironde van Honselersdijk Voetbalunie doet dringend beroep op Feijenoord en Estudiantes Boksring geregeld toneel voor dure melodrama 's Koersen Hilversum NOS krijgt veel bijval Charles Ruijs krijgt zijn zin Estudiantes- Feijenoord misschien in ander stadion Anita Smith mee naar Barcelona Merckx kwam na middernacht Margaret Court kampioene van Canada AMATEURS RACEFIETS Nota Sport'70' op 8 september naar ministers Bobby Moore slachtoffer van samenzwering Benelux-ploeg voor atletiek tegen Engeland MEXICO KNEDEN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 PROFSTA YERS MOGEN NIET STARTEN IN R DAMS SPORTPALEIS ROTTERDAM Directeur H. J. L. Holmeester van het in aanbouw zijnde Rotterdamse sportpaleis heeft na een oriënterend gesprek besloten akkoord te gaan met de beslissing van manager Charles Ruys. om voorlopig geen prof stayers te contracteren. Ruys, in vaste dienst van het sportpaleis, dat op 15 januari zijn wielerprogram- ma opent met een Zesdaagse, wenste deze maatregel te nemen na de verwikke lingen rondom de eindstrijd van het wereldkampioenschap vorige week in Leicester. De heer Hofmeester: „Het is in het belang van het publiek, de sport en het sportpaleis als er op een zo zuiver mo gelijke manier wedstrijden worden ge houden. Het is me duidelijk geworden, dat profstayers en vooral hun gangma kers, ons die garantie niet kunnen ge ven Ook Piet de Wit komt hier voorlopig niet binnen. Misschien, dat we eens een HILVERSUM De avonddravertfen van gisteren in Hilversum kregen weer eens volop het stempel van de jonge Jan Wagenaar door diverse fraaie over winningen, niet alleen met, zoals ver wacht, Henri Buitenzorg, maar ook met Hofnar en vooral met Eronica VV. Dat werd waarljjk een fenomenale zege in de Grote prijs der merries. Pikeur Wagenaar liet het aanvanke lijk Ibma A, Filippine en Ereprijs aan de kop maar uitvechten, om even* voor de laatste bocht met Eronica W toch ook eens te komen kijken. Dat geschied de overigens wel op topsnelheid, omdat Jan van Dooyeweerd met Erica uitein delijk ook kwam meedoen. TROUW Het werd een alles-of-niets eindstrijd tussen Eronica en Erica, waarbij Ero nica èn de snelste èn de trouwste bleek. Erica sprong in haar zekere tweede po sitie nog door het stek en werd daar door uitgeschakeld. Met Henri Buiten zorg won Jan Wagenaar Jr., ondanks het traditionele galopje van deze elite draver. De uitslagen: LEEUWERIKPRIJS: 1. Exkit (L. Schoonhoven jr) 1.25,4; 2. Ivanovna Hea ther; 3. Harold Hollandia. W 5,10, pl 1,40 1,20 1,40; koppel 4,20; cov 4,10; trio 58.90. LASSIEPRIJS (eerste afdeling): 1. Jacob B (J. Wagenaar jr) 1.30,5; 2. Je- rolfm'o; 3. Jolanda Hanover. W 1,60; pl 1,20 1,80 1,50; koppel 7,70; cov .7,10. LEVELPRIJS: 1. Gregorius (H. A. F. Kamerbeek) 1.27,2; 2. Heidepark; 3. Ger- da Kraan. W. 38,40; pl 3,70 1,40 1,70; koppel 8,50; cov 4,80; trio 998,50. LATONAPRIJS (le afd.): 1. Ineke Ha nover (K. Woudstra) 1.27,8; 2. litis Hol landia; 3. Iris Zorgenest. W 1,90; pl 1,50 2 1,90; koppel 9,20; cov 6. LANGLOPERPRIJS: 1. Hofnar (J. Wagenaar jr) 1.26,2; 2. Fleche; 3. Fun ny Guy. W 2; pl 1,40 2,20 3,30; koppel 6.30; cov 5.50. LASSIEPRIJS, Tweede afd.: 1. Jo- litha d'Aster (K. Woudstra) 1,27,6; 2. Jeannine D; 3. Jackie Moore. W 4.20; pi 1.80 1.40 1.90; koppel 6.10; cov 4.50. LIESBETHPRIJS: 1. Henri Buitenzorg (J. Wagenaar jr) 1.24,2; 2 Beachcomber; 3. Alchimist. W 1.10; pl 1.10 1.40; kop pel 4.80; cov 4.10. LIBERIAPRIJS: 1. Hornblower (B. de Vries) 1.23,9; 2. Hazleton B; 3. Hea Al- kestis. W 3,20; pl: 1.50 1.20 1.50; koppel 5.90; cov.: 3.90; trio: 34.-. LATONAPRIJS: tweede afd. 1. Ilona S (P. Smit) 1.31,9; 2. Ivoor S; 3. Inneke Pluto. W.: 12,60; pl.: 2.50 1.30 1.70; kop pel: 17.-; cov. 3.80. Totale omzet: f 274.258. DEN HAAG Aan de Nedelandse zwemploeg, die naar de Europese kam pioenschappen in Barcelona gaat, is al- nog toegevoegd Anita Smith (GDZ) op het nummer torenspringen, op grond van haar prestaties in de vierlanden- wedstrijd, die zaterdag en zondag in Utrecht is gehouden. Voor deelneming aan de kampioenschappen zijn de springers. Ton /an Oudheusden en Hans Feis teruggetrokken Beide springers zijn van mening, dat zij in Barcélona niet tot prestaties kunnen komen, die een uitzendig waard maakt. HONSELERSDIJK „Mensen, nog twee minuten, dan starten we met of zonder Merckx". De schorre speaker was ten einde raad. Twee uur was de start van de beroepsronde van Honse lersdijk dinsdagavond al uitgesteld. Twee uur, waarin de ontevreden me nigte Westlanders op het drukste moment circa 25.000 in getal er lang zamerhand van doordrongen raakte, dat het grote gebeuren, de 80 kilometer wedstrijd voor professionele grootheden als wereldkampioen Monsere en Tour winnaar Merckx, wel eens niet zou kunnen doorgaan. De stunt, die de or ganisatoren hadden bedraeht om de Belgen op tijd aan de start te krijgen aanvankelijk op half elf bepaald leek zo waterdicht. Na een criterium in de Belgische plaats 'Bilzen, dat volgens een officiële aankQndiging om zeven uur begon, zou den Merckx, Monsere, Roger de Vlae- minck en Godefroot naar het Zuidlim burgse vliegveld Beek reizen om com fortabel met 'n vliegtuig naar Zestienho ven gedragen te worden. Het liep allemaal anders, men besloot in Bilzen toch pas om half negen aan te vangen. Toen Merckx nog eerste werd ook, zat hij meteen aan een omvangrij ke huldiging vast. Om half elf steeg het vliegtuig in Beek op. Inmiddels hielden de Nederlandse profs, die het wachten moe waren, alvast een warming-up van een half uur, die Gerard Koel als eerste beëindigde. Eindelijk, om half één toen de waterlanders vele Westlanders al na stonden verscheen meester Merckx, om zijn hoge startgage te in casseren. TORONTO Margaret Court heeft te Toronto het open tenniskampioen schap van Canada bij de dames op haar naam gebracht door in de eindstrijd met 6-8, 6-4 en 6-4 te zegevieren over de Amerikaanse Rosemary Casals. De Australische kampioene, die de eerste set verrassend verloor, herstelde zich op prachtige wijze door de volgende sets naar zich toe te trekken. Rosemary Casals nam in de eerste set een 0-4 voorsprong op de Wimbledonkampioe- ne, die veel tijd nodig had om op tem peratuur te komen. In het heren-dub belspel ging de titel naar de Australiër Fred Stolle en de Zuidafrikaan Cliff Drysdale, die Bill Bowrey (Austr.) en Marty Riessen (V.St.) met 6-3 en 6-2 versloegen. Honend boegeroep werd zijn ondank baar deel. Aangezien de gemeentelijke vergunning om één uur afliep, kon van een echte Ronde van Honselersdijk geen sprake meer zijn. Maximaal twin tig kilometer kon er nog gereden wor den. „Groene" Walter Godefroot wist deze nachtelijke minironde vrij gemak kelijk op zijn naam te brengen door zijn medevluchters Gerard Vianen en Roger de Vlaeminck in de eindsprint te verslaan. De uitslag bij de profs was: 1. Walter Godefroot (België) de 20 km in 28.41; 2. Gerard Vianen (Kockenge) z.t.; 3. Roger de Vlaeminck (België) z.t.; 4. Eddie Merckx (België) op 5 sec.; 5. Wim Bravenboer (Rotterdam) z.t.; 6. Harry van Leeuwen (Den Haag) z.t. hartig woordje met hem gaan spreken als zijn gesprek met de Koninklijke Nederlandse Wielren-unie tot bevredi gende resultaten heeft geleid". De directeur van het sportpaleis (kos ten: bijna een derde gedeelte van de zeventig miljoen gulden, die het gehele gemeentelijke complex gaat vergen) wil wel op de toekomst mikken. „Voorlopig zijn alleen amateurstayers, waarbij Cees Stam tenslotte wereldkampioen is, welkom. Ik ben er zeker van, dat de tien splinter nieuwe motoren, die de KNWU gedu rende de winter bij ons stationeert, zul len leiden tot het kweken van nieuwe stayers en gangmakers. Over een paar jaar hebben we dan vermoedelijk een heel wat groter aanbod van profstayers dan nu uit het kleine kringetje waarin naast combinevorming ook ruzies bijna onvermijdelijk zijn". Dat het Charles Ruys ernst is met zijn maatregelen tegen bepaalde prof stayers heeft hij al laten blijken. Hij heeft Piet de Wit, die naar de overtui ging van deze manager de Westduitser Ehrenfried Rudolph krachtig steunde in diens race naar de wereldtitel, al laten weten, dat hij vrijdagavond niet hoeft te starten in de wedstrijden achter Der- nie-motoren op de Rotterdamse Cool- singel. „Ik laat hem komen als reserve, zodat het vrijwel vast staat, dat hij niet deelneemt. Negeren kon ik hem niet, omdat de contracten al vóór de wereld kampioenschappen waren getekend. De directie van het sportpaleis ontving gisteren een aantal genodigden, die zich op de hoogte kon den stellen van de vorderingen in de bouw. Ter gelegenheid hiervan bood wielrenner Joop Zoetemelk Feijenoords voetballer Wim Hanegem een racefiets 1 aan voor diens zevenjarige zoon. BERN/ROTTERDAM De Europese Voetbal Unie heeft dinsdag een brief doen uit gaan naar Feijenoord en Estu diantes, waarin aan deze verenigingen wordt gevraagd zich sportief te gedra gen in de tweede wedstrijden om het officieuze wereldkampioenschap voor clubs. „Mocht er in deze wedstryden toch sprake zijn van onsportief ge drag". zo verklaarde een woordvoerder van de UEFA dinsdag in Bern, „dan zullen de strengste strafmaatregelen worden genomen". Zowel de UEFA als de Internationale Voetbal Federatie (FIFA) heeft reeds vertegenwoordigers benoemd in een commissie, die de wedstrijden in Bue nos Aires en Rotterdam zullen bijwo- Tijdens de trainingen voor de Eu ropese kampioenschappen in Bar celona ondervindt het Finse waterpo- loteam in Helsinki vele moeilijkheden. Het zwemstadion in Helsinki is zo druk bezet door zwemmers, dat de natio nale ploeg er pas na negen uur, als de duisternis is ingetreden, terecht kan. De spelers dragen lantaarns op hun caps en de doelmannen zijn met stormlampen gewapend. En natuurlijk valt er nogal eens een lichtje uit nen en eventuele onrechtmatige daden van de spelers zullen rapporteren. De woordvoerder van de UEFA zei voorts, dat „deze maatregel was genomen ten gevolge van de ongelukkige gebeurte nissen tijdens de wedstrijden van vorig jaar tussen Estudiantes en A. C. Mi laan". De heer Brox, manager van Feijen oord, leverde het volgende commen taar: „Natuurlijk zullen wij gaarne te gemoet komen aan de eisen, die de UE FA aan ons en Estudiantes stelt.". De spelers van Feijenoord mogen na hun terugkeer uit de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires, waar ze woensdag 26 augustus hun eerste wed strijd tegen Estudiantes spelen, niet meteen naar huis. Onmiddellijk na de aankomst op Schiphol, waar ze vrijdag 28 augustus voorin de avond zullen arriveren, ver trekken ze weer naar Zeist, om zich daar in het Sportsentrum van de KNVB te gaan voorbereiden op de competitie wedstrijd tegen AZ in Alkmaar. Dat duel wordt namelijk op zondag 30 au gustus normaal afgewerkt. Feijenoords trainer Ernst Happel, die op dit trainingskamp heeft aangedron gen: „Het is erg vervelend voor de spe lers, maar er zit nu eenmaal niets an ders op. Het is absoluut noodzakelijk, want juist tegen AZ zal het erg moei lijk zijn om voldoende concentratie te kunnen opbrengen." DEN HAAG De Nota „Sport '70", een visie van de georganiseerde sport wereld op de toekomstige ontwikkeling van de sport in Nederland, zal op 8 september a.s. door de vertegenwoordi gers van de Nederlandse Sport Federa tie, de Nederlands Christelijke Sport Unie, de Nederlands Katholieke Sport Federatie en de Nederlands Culturele Sport Bond aan de bewindslieden dr. M. A. M. Klompé, minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr. G. H. Veringa en mr. J. H. Grosheide, respectievelijk minister en staatssecre taris van het ministerie van onderwijs en wetenschappen worden aangeboden. De presentatie van de nota „Sport '70" zal geschieden op 8 september 1970 om 9.00 uur op het ministerie van cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk. Daarna zal des middags om 14.00 uur op het Binnenhof de nota aan de voor zitters en leden van de vaste commis sies van de beide ministeries uit de Tweede Kamer worden overhandigd. Joop Zoetemelk bood in het nieuwe Rotterdamse sportpaleis Feijen- oorder Willem van Hanegem een fiets je aan voor diens zoon. BUENOS AIRES De gemeentelijke autoriteiten van Buenos Aires hebben vijf voetbalstadions gesloten. Een van die stadions is dat van Boca Juniors, waar Estudiantes de la Plata op 26 augustus de eerste wedstrijd in het toer nooi om de wereldbeker had zullen spe len tegen Feijenoord. De gemeentelijke autoriteiten hebben voor onbepaalde tijd de stadions van Boca Juniors, River Plata, Huracan, Platense en Atlanta gesloten, omdat de verenigingen zich niet hebben gehou den aan de voorschriften voor de vei ligheid en de gezondheid van de bezoe kers. De clubs zullen op 30 augustus een begin maken met de wedstrijden om het nationale kampioenschap. De gemeentelijke autoriteiten hebben de clubs meer dan een jaar geleden ge waarschuwd, dat de verlichting in de gangen en op de trappen en de sanitaire faciliteiten verbeterd dienden te wor den. Indien het Boca Juniors-stadion met 75.000 plaatsen niet op tijd voor de wed strijd Estudiantes-Feijenoord heropend kan worden, zal een ander stadion ge kozen moeten worden. NIJMEGEN Bij de NOS zijn gisteren verschillende bijvalsbetui gingen binnengekomen over het conflict met de KNVB. NEC-supporter A. Schelwald uit Nijmegen wil de NOS twee toe gangskaarten geven voor de „top per" NEC-Ajax (zondag). „De kij kers hoeven niet de dupe te worden van het conflict met de KNVB" vindt hij. De Wageningse voetbalclub GVC heeft Bob Spaak, chef sportre dactie van de NOS, toestemming ge geven een jaar lang gratis t.v.-opna- men te maken van thuiswedstrijden. GVC is een amateurclub, die speelt in de eerste klas van de afdeling Arnhem van de KNVB. De afdeling Koog aan de Zaan-Zaandijk van de PvdA heeft het hoofdbestuur gevraagd bij de regering aan te dringen op een snel le en afdoende oplossing van het conflict. De amateurvoetbalclubs van de stad Groningen hebben de KNVB laten weten dat zij achter de NOS staan. Ze willen dat de voetbalbond haar houding herziet en nieuwe on derhandelingen aanknoopt met de NOS. BOGOTA De Columbiaanse justi tie heeft dinsdag alle beschuldigingen tegen de aanvoerder van het Engels* voetbaleLftal, Bobby Moore, ingetrokken. Moore zou eind mei in Bogota een met smaragden bezette gouden armband hebben gestolen Uit het vooronderzoek is nu gebleken, dat Moore het slachtof fer is geworden van een tegen hem ge richte samenzwering, waarvan een re cidivist en lid van een „juwelenmaffia", Alvaro Suarez, die 5 miljoen pesos (on geveer duizend gulden) kreeg om Moore aan te brengen, en Clara Pedilla, de verkoopster, die tegen Moor getuigde, deel uitmaakten. Clara Pedilla is in middels spoorloos verdwenen. BRUSSEL De Benelux-atletiek- ploeg (heren), die op 30 augustus in het Londense White City-stadion tegen Groot-Brittannië uitkomt, is als volgt samengesteld: 100 meter: Poels (Belg.) en De Jong (Ned.); 200 meter: Poels en Van Boe- ckel (Ned.); 4 x 100 meter: Poels, Roels (Belg.), Van Boeckel en De Jong; 4 x 100 meter: Van de Heuvel (Ned.), De Gey- ter (Belg.), Vanden Wyngaerden (Belg.) en Bervoets (Belg.); 400 meter: Van de Heuvel en De Geyter; 800 meter: Rey- gaert (Belg.) en Hensgens (Ned.); 1500 meter: De Hertoghe (Belg.) en Wasse naar (Ned.); 5000 meter: Roelants (Belg) en Puttemans (Belg.); 300 steeple Thys (Belg.) en Nystad (Ned.); 110 meter hor den: Geeroms (Belg.) en Van Enkhui zen (Ned.); 400 meter horden: Van Moer (Belg.) en Braaksma (Ned.); hoogsprin gen: Herbrand (Belg.) en Geelen (Ned.); polsstokhoog: Schlech (Lux.) en Lespag- nard (Belg.); verspringen: Herbrand (Belg.) en Theissen (Belg.); kogelstoten: Van Wees (Ned.) en Chevalier (Belg.); discus: Schroder (Belg.) en Zitsen (Ned.); speerwerpen: Olofsen (Ned.) en Wyns (Belg.); kogelslingeren: VanderBleeken (Belg.) en Mortier (Belg.). De wedstrijd tussen George Foreman en Chuvalo was niet het eerste melodra ma van de ring en zal ook het laatste niet zijn. Het beroerde met oudere bok sers, die ver over de top zijn, is, dat zij ook aan inktzwarte wolk een zilveren rand menen te zien. Daardoor blijven zij het proberen. Natuurlijk is een gage van een halve ton of daaromtrent wél een hulp als je per se een excuus wilt hebben voor een terugkeer naar de arena, de hars en de schijnwerpers. Voor de 35-jarige Chuvalo was zo'n zilveren rand zijn zege, door knock-out van enige tijd geleden op de Ameri kaan Jerry Quary. Deze had de Cana dees nog vakkundiger afgedroogd dan Foreman had gedaan tothet moment, waaroij mevrouw Chuvalo en de referee vrijwel gelijktijd intervenieerden. Quar ry maakte echter een voor een pugilist levensgevaarlijke fout. Omdat de Cana dees niet meer in staat leek tot verzet en ingrijpen van de arbiter een kwestie van seconden moest zijn, liet de Ameri kaan nonchalant zijn armen zakken en speurde hij naar aardige meisjes onder het publiek. Chuvalo lanceerde, een woeste swing waarschijnlijk zonder dat helemaal te beseffen, en trof Quarry vol op de kin. De Amerikaan ging neer en werd uit geteld. Overigens stak de scheidsrechter bijzonder snel achtereen zijn vingers op ofschoon Quarry niet de indruk maakte „groggy" te zijn. Hij stond zelfs duide lijk in de bokshouding, mevrouw Chu valo had die avond haar man aan het verstand moeten brengen, dat hij defi- nietief met boksen moest stoppen. Hij zou dan met de glorie van een zege door knock-out en een gevulde buidel zijn laatste buiging naar het publiek hebben gemaakt en niet als een triest brok wanhoop zijn afgevoerd. Dat George Edward Foreman, na zijn opzienbarend gekwalificeerde overwin ning op Chuvalo, onmiddellijk genoemd werd als uitdager van de wereldkam pioen zwaargewicht Frazier, ligt voor de hand. Eerst moest hij maar op de vuist met Quarry, die onlangs Mac Foster afstraf te en daardoor weer een kasmagneet voor de Madiscon Square Garden is ge worden. Wint Foreman, dan wacht hem een gevecht met een der hoofdrolspe lers van een ander melodrama: de wed strijd tussen Charlie Green en de nog steeds hersenschimmen najagende Floyd Patterson die twee jaar geleden voor het laatst tussen de touwen ver scheen. Dat was in Stockholm, waar hij van Ellis verloor. Patterson kan nie mand duidelijk maken, waarom hij nu eindelijk niet met pensioen gaat. George Forema, de 21-jarige kolos uit rston (Texas), die in 1968 in Mexico Olympisch kampioen werd, had *ot o jaar geleden als voornaamste pugillistische kwaliteiten van enorme kracht, een lengte van 1 meter 93 en een gewicht van honderd kilo. Ze wa ren toereikend om in Mexico in de fi nale de Rus Chepulis in de tweede ron de te vellen. Foreman werd professional en nam een kleine instructeur met weinig geld, maar veel ervaring, Dick Sadler, die hij tijdens zijn driejarig verblijf bij het „Job Corps" had leren kennen, als ma nager. Dat Corps was een soort tucht school in de vrije natuur, waar Sadler regelmatig boksles gaf. ^s jeu^da-en waren iden- i tiek aan die van honderden andere ne gerjongens in Houston, die niet genoeg te eten hadden. Er werd gegapt, ge knokt, vernield en gedronken. Door de meesten omdat niemand hen opving en hielp. Toen Foreman betrapt werd bij het ingooien van een winkelruit, werd het „Job Corps" zijn bestemming. Daar leerde hij het vak van metse laar, timmerman en electriciën. Terug in de maatschappij gaf hij echter de voorkeur aan het harde metier van be roepsbokser. Sadler heeft veel aan hem moeten kneden. Dat Foreman mocht debuteren in de Madison Square Gar den, die nagenoeg alleen geroutineerde krachten engageert, trok sterk de aan dacht. Hij bokste een bijpartij in 't pro gramma, waarin Quarry door knock out van Frazier verloor. Foreman sloeg Don Waldheim in de derde ronde uit. Op 16 februari jl. werd Frazier uni verseel wereldkampioen door een knock-out-overwinning op Allis. Weer was Foreman participant in een bij nummer, ditmaal het voornaamste. Hij won op punten van de geroutineerde Argentijn Gregorio Peralta, maar dui delijk viel te constateren, dat Sadler nog veel aan Foremans techniek te vij len en te schaven heeft. Tot zijn slacht offers behoren O'Hallarah, Davila, Poli- te Wepner. 'n Paar weken geleden sloeg hij Roger Russell in de eerste ronde omver, dezer dagen Chuvalo in de der de. Van zijn 22 wedstrijden won hij er vier op punten, achttien door knock out. Of George Foreman al rijp is voor een duel om het wereldkampioenschap kan beter beoordeeld worden na zijn gevecht met Vuarry en eventueel met de winnaar van het duel tussen Green en Patterson. Als de conclusie positief in staat nog niet vast, dat hij tegen Frazier zal boksen. Deze heeft namelijk juist een contract getekend voor een titelgevecht met Bob Foster, de wereld kampioen halfzwaargewicht in oktober.

De Vallei | 1970 | | pagina 11