Veenendaals dagblad Buiten Schip met zenuwgas naar bodem Oceaan Benaming ,bank' moet beschermd, vindt Kamerlid Geen kwade ruil Fusie code is een flop Vete met dodelijke schoten beslecht lekker lui to Treffer uniön hermocel de luxe NIEUWE SPANNINGEN TUSSEN ARABIEREN Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Mosterdgas misschien vrijgekomen TUPAMAROS DREIGEN OPNIEUW Bouwvakkers pensioen Echtpaar Boesman maakte vlucht in hetelucht-hallon Japans vliegtuig ekaapt MR. W. SCHOLTEN KRITISEERT TRANSACTIES CENTRUM RANK Gevaarlijk virus in Franse rivier In Zevenaar Zsa Zsa Gabor beroofd Arafat sprak met Baath Brand in Antwerpen Bladvulling MOEILIJK OSLO De Noorse marine heeft de Britse admiraliteit verzocht een onderzoek in te stellen naar de juistheid van berichten, dat de geallieerden in 1946 tientallen met Duits oorlogsgas geladen schepen in het Skagerrak en de Noord zee tot zinken hebben gebracht. <r M. Zondervan (NW) De vier- miljoenste bezoeker in Expo- paviljoen Bretonse vissers blokkeerden haven VERKENNING Weinig verandering Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25: Abonnement 1.13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 19 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I92 MONTEVIDEO De Tupamaros- organisatie heeft opnieuw gedreigd met de moord op de ontvoerde Brazili aanse consul Diaz Gomides en de Ame rikaanse landbouwdeskundige Claude Fly. In twee nieuwe communiqués, die in Montevideo werden gevonden, werd de vrijlating van 183 leden van de Tu- pamaros geëist. De politie heeft bij haar zoeken naar de beide ontvoerde diplomaten meer dan 5000 huiszoekingen verricht. Ruim 200 mensen zijn gearresteerd. Aan de speuractie wordt deelgenomen door 14.000 politiemannen, militairen en ma riniers. Uruguay zal in Bonn protesteren te gen een uitlating van de Westduitse ambassadeur in Brazilië, Ehrenfried von Holleben. Hij heeft tot een verslaggever gezegd, dat slechts een regering die zich niet kan verplaatsen in de toestand van een ontvoerde, kan blijven weige ren aan de eis van de ontvoerders te voldoen. Von Holleben is zelf ontvoerd geweest, maar vrijgelaten toen de Bra ziliaanse regering de gevraagde poli tieke gevangenen in vrijheid stelde. De regering van Uruguay vindt, dat de ambassadeur zich met haar zaken be moeit. Ai moeten wij helaas de Ooie vaar nagenoeg als Nederland se broe&vogel afschrijventoch. blijft hij zich min of meer handha ven in volksgeloof en oude folklore van het platteland, omdat men sinds eeuwen het leven van de mens aan deze figuur verbonden dacht. Het primitieve voorstellingsvermo gen van vorige geslachten meende, dat de uivers in het land waar ze overwinteren menselijke wezens zijn. Schutspatroon van het ooie vaarsnest is de H. Agricolus en mis schien even oud is de herkomst van de vogel in het stadswapen van 's-Gravenhage. Op vele oude zegels, schilden en wapens wordt hij aan- getroffen. Men heeft de vermaarde Haags ooievaar in verband ge. bracht met de patroon der parochie kerk van de residentie, de H. Ja cobus, in welk gebouw Anno 1550 de preekstoel zwaar beschadigd werd door het verwijderen van de daarop gebeeldhouwde ,,Tien Geboden" waarboven een ooievaar prijkte, wijl men dit tot de z.g. ,.Paepse su perstitiën" rekende. Een aardig verhaal staat in Die So,gen der Ju- den; volgens deze overlevering was de jonge Mozes als 18-jarige aan voerder in Ethiopië, toen hij op dracht kreeg een stad te veroveren, die al negen jaar belegerd was ge west. Hij liet zijn manschappen ieder een ooievaar vangen en af richten voor de jacht: vervolgens gaf Mozes opdracht de vogels drie dagen te laten hongeren. De toe gang tot de stad werd door een moeras versperd, dat wemelde van ongedierte en slangen. De hongeri ge ooievaars werden op deze buit losgelaten, daarna kon het leger der Israëlieten zonder moeilijkheden passeren en werd aldus met de hulp der goede vogels de stad tot over gave gedwongen. (De Hebreeuwse naam voor de ooievaar is „Chasi- dah", d.w.z. de vrome of de goede). 19 aug. '70 A. B. WIGMAN Volgens Hoevding hadden de geal lieerden alle mogelijke veiligheidsmaat regelen getroffen, o.a. door de schepen in vijftig tot tachtig meter diep water te laten zinken. Deze diepte was toen voldoende zolang de dodelijke ladingen maar ongestoord op de bodem van de zee konden blijven liggen. Er bestaan thans echter plannen voorbaggerwer- zaamheden met het oog op de diepgang van de steeds groter wordende schepen. „Er is niets nieuws aan", aldus Hoving, „hoe geallieerden zich van het Duitse gas ontdeden, is nooit gehiem gehouden". Schout-bij-nacht Skjöng merkte evenwel op, dat het hem nim mer bekend is geweest, dat met strijd gas geladen schepen voor de kust van Noorwegen liggen. Maandag zijn zoals gemeld Westduitse deskundigen begonnen met een onderzoek van watermonsters uit drie plaatsen in de Oostzee, waar de Duitse strijdkrachten voor het einde van de laatste wereldoorlog monsterd- gasbommen hebben laten zinken. Dit gebeurt naar aanleiding van berichten dat deze bommen een gevaar voor va kantiegangers in dit gebied zouden kunnen opleveren. De bommen zijn ten zuiden van de Deense eilanden Airo en Bornholm en ten zuiden van het Zweedse eiland Gotland in zee gegooid. Onlangs werd in een televisieprogram ma gezegd, dat aan de kust van Slees- wijk-Holstein kinderen brandwonden hadden opgelopen, waarschijnlijk door uit de bommen ontsnapt mosterdgas. Niemand kan met zekerheid zeggen of in deze gasvaten lekken zijn gesla gen, omdat mosterdgas zwaarder is dan water en op de zeebodem blijft liggen. Vandaar kan het vissen en vistuig bes metten, of door de wind en de stroming aan de oppervlakte komen. Verscheide ne incidenten, variërend van dode vis die aan land aanspoelde, tot brandwon den die vissers en zwemmers in zee hadden opgelopen, zijn aan het gevaar lijke gas toegeschreven. Dit zou echter geen uitzondering zijn. De Duitsers hebben vermoedelijk in al le landen die zij bezet hielden, voorra den mosterdgas achtergelaten. Het is redelijk om te veronderstellen, dat men als simpelste wijze om hiervan af te komen, de zeebodem gekozen heeft. Volgens Johannes Barstad, directeur voor het toxicologisch onderzoek aan het Noorse instituut voor defensie onderzoek, is mosterdgas tamelijk sta biel en zeer moeilijk oplosbaar. Begint op grote diepten te lekken, dan lost het zeer langzaam op en tast het alleen de naaste omgeving aan. Ligt het minder diep, dan kan het naar d ekust gespoeld worden. Je schroothandelaar Hövding be weert, dat in de Oostzee sommige sche pen met mosterdgas in betrekkelijk on diep water tot zinken waren gebracht. Sommige daarvan zijn later naar grote re diepten gesleept en opnieuw tot zin ken gebracht. Het veroorzaken van stekende blaren op de huid, die zeer langzaam genezen, is nög maar een van de minst ernstige eigenschappen van mosterdgas. Krijgt men het in de ogen, dan kan het blind heid veroorzaken en het gas kan zelfs zonder inademing dodelijk zijn. Volgens Barstad zijn de vaten met mosterdgas vermoedelijk ernstiger aan getast door het zeewater aan de buiten kant dan door het gas zelf. Vrees voor gas in Noord en Oostzee Deze mededeling werd gedaan door schout-bij-nacht Hans Skjöng van de Noorse marinestaf. De reactie van de marineleiding volgt op een verklaring van Einar Hövding, di recteur van de gelijknamige scheepssloperij in Noorwegen. Deze had tegenover journalisten verklaard over een lijst van 26 schepen te beschikken, variërend van duizend tot achtduizend ton, die vlak na de Tweede Wereldoorlog met Duits strijd gas geladen tot zinken zijs gebracht. Dit Is in de Noordzee, het Skagerrak en de Golf van Biscaje gebeurd, zei hij. Het ging o.m. om mosterd- en zenuwsgas. dat in blokken beton was verpakt. De boeg van het oude libertyschip ,,Le baron Russell Briggs" verheft zich nog eenmaal als het vaartuig, geladen met zenuwgascontainers in de Atlantische Oceaan ten onder gaat. Het schip werd door de Ameri kaanse marine tol zinken gebracht. Rechts op de achtergrond een sleep boot. (voor uitvoeriger nieuws hierover, zie elders in dit blad). TOKIO Een Japans lijntoestel met 75 passagiers aan boord is tijdens een binnenlandse vlucht van Nagoya naar Sapporo gekaapt, aldus heeft de Japanse nationale omroep, NHK, be kend gemaakt. Volgens de eerste berichten was het gekaapte toestel een Boeing-727 van de All Japan Airlines. De kaper zou een man zijn die was gewapend met een revolver en een blik benzine. De kaper heeft de piloot van het vliegtuig opdracht gegeven koers te zet ten naar het vliegveld van de Japanse luchtmachtbasis Hammamatsu in Cen- traal-Japan. De Boeing-727 zou daar inmiddels zijn geland. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid mr. W. Scholten (CHU) heeft de minister van Financiën verzocht de aanduiding bank alleen nog maar te laten voeren door ingeschreven kre dietinstellingen. Dit met het oog op de activiteiten van de Centrum Bank. Mr. Scholten vindt dc gang van za ken bij de Centrum Bank verre van bevredigend. „Geheimzinnige krachten kopen links en rechts gerenommeerde detailhandelsbedrijven op. Dc toekomst van duizenden werknemers is hierbij betrokken. Wat precies de bedoeling is van al deze transacties, blijft voor ie dereen verborgen". De heer Scholten vroeg zich af waar de Centrum Bank het geld vandaan haalt. Hij nam aan, dat de fiscus hierop wel een antwoord zal vinden. „Wat mij bijzonder hindert, is, dat wordt geopereerd onder de naam van Cen trum Bank. Het gebruik van het woord Bank suggereert, dat hier een instelling aan het werk is, die valt onder de wet toezicht kredietwezen. In deze wet is wel een bepaling opge nomen dat financiële instellingen, die niet geregistreerd zijn verboden kan worden het woord spaarbank te gebrui ken", aldus mr. Scholten ANGERS De rivier de Maine die door de Franse industrie- en toeristen stad Angers loopt, bevat een gevaarlijk virus In een korte bekendmaking van het gemeentehuis werden de 135.000 inwo ners van Angers gewaarschuwd elk contact met het water van de Maine te mijden. Het water bevat een „dodelijk gevaar" en men moet het zelfs niet ge bruiken voor het wassen v«n auto's of het begieten van planten. De politie wist vanochtend vroeg echter van niets en gemeente-ambtena ren waren op dit tijdstip onbereikbaar voor de pers die meer bijzonderheden wilde weten. CORK (Ierland) Omdat de Ierse banken nog steeds in staking zijn, heeft een kassier in een duur waren huis in Cork een bankbiljet van 10.000 Reichsmark aangenomen van een klant met een Amerikaans ac cent. De klant verliet het warenhuis met 1090 Ierse ponden (ongeveer 8000 gulden) in zijn zak, geen gekke wisselkoers, want toen de kassier het bankbiljet gisteren wilde omrekenen kwam hij tot de ontdekking dat de Duitsers tegenwoordig in Duitse marken rekenen. Het bankbiljet was waardeloos. Zelfs toen het in 1922 in Berlijn werd uitgegeven, op het hoogtepunt van de inflatie, kon men er nauwe lijks een brood mee kopen. DEN HAAG De fusiecode van de Sociaal-Economische Raad, die werknemers moet beschermen tegen de kwalijke gevolgen van fusies, is van daag twee maanden oud. De code schrijft voor dat personeelsvertegen- woordigers worden geraadpleegd voor dat een fusie tot stand komt. In de afgelopen week is tegen deze fusiecode. waarover donderdag een hoorzitting wordt gehouden, nogal eens gezondigd. Te denken valt aan de af faires Cenffcumbank, Etna Daalderop- DRU en SHV-Geveke Groenpol. Voor voorzitter M. Zondervan van de Metaal bedrijf sbond (NVV) was dit woensdagmorgen aanleiding in de VAR A-actualiteitenuitzending „Dingen van de dag" te verklaren, dat hij maar tot één conclusie kan komen: deze fu siecode is een flop en moet veranderen. „Er zijn mogelijkheden voor een lan delijke regeling. In het kader van het opschorten van de beursnoteringen kan een zodanig tijdstip worden gecreëerd, dat de bonden niet alleen gehoord kun nen worden en mededelingen in ont vangst kunnen nemen, maar ook tot een duidelijke oordeelsvorming kunnen ko men. Daar moeten structuren voor te vinden zijn," aldus de heer Zondervan. UTRECHT Het bedrijfspensioen fonds voor de bouwnijverheid gaat de uitkeringen verhogen. Tevens krijgen pensioentrekkers voortaan een vakan tietoeslag van zes procent, die dit na jaar voor het eerst zal worden uitbe taald. Met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1970 zullen de sinds 26 mei 1968 ontvangen pensioenpremiezegels recht geven op een ouderdomspensioen van 18,8 (was 17,8) en op een weduwenpen- sioen van 11,3 (was 10,7) cent per zegel per jaar. ZEVENAAR Met twee schoten uit een revolver heeft gisteravond de 44-jarige fabrieksarbeider I. B. in de P. C. Hooftstraat in Zevenaar zijn overbuurman, de 41-jarige invalide J. M. EIwuar doodgeschoten. Een al weken durende familievete was daar mee tot een dramatische uitbarsting gekomen. Gisteravond tegen een uur of zes kregen B. en E. het weer eens met el kaar aan de stok. De ruzie speelde zich af voor de voordeur van B. Aanvankelijk bleef het bij een felle woordenwisseling, maar toen de emo ties hoog gingen oplaaien, verscheen E. met in zijn ene hand een mes en in de andere een stuk ijzer. Toen hij daarmee dreigend op B. afliep, ging deze zijn huis binnen. Even later verscheen hij met een revolver, waarvoor hij, volgens de politie, geen wapenvergunning had. B. vuurde onmiddellijk twee schoten af. Eén ervan trof E. in de borst, het volgende schot in een been. Het slachtoffer, dat nog leefde, werd onmiddellijk naar een ziekenhuis ver voerd voor operatief ingrijpen. Maar voordat de operatie kon plaatsvinden, stierf hij. B. werd direct gearresteerd door de rijkspolitie. Hij is opgesloten in het huis van bewaring in Arnhem. De zer dagen zal hij worden voorgeleid voor de officier van justitie. Hij zal waarschijnlijk worden vervolgd wegens doodslag. Zowel slachtoffer als dader zijn af komstig van de Kei-eilanden in de In donesische Archipel. Omtrent de achtergronden van de ve te wisten politie en officier van justitie, mr. J. A. Kopp, gisteravond nog niets te vertellen. NEW YORK De actrice Zsa Zsa Gabor is hedenmorgen vroeg in haar suite in het Waldorf Astoria Hotel door een gewapende man beroofd van ju welen ter waarde van ruim 500.000 dollar. OSAKA De Nederlandse com missaris - generaal mr. J. M. L. Th. Cals ontving giste ren de 63-jarige In donesiër Mangkoe 1jedetdie als vier- miljoenste bezoe ker het Nederland se paviljoen op dc Expo binnentrad ADVERTENTIE lakens en slopen EINDHOVEN Het echtpaar Nini en Jan Boesman, leden van de Haagse bal lonclub, hebben dinsdag voor de eerste keer in Nederland een instructicvlucht met een heteluchtballon gemaakt. Dat gebeurde vanaf het West-Brabantse viegveld Seppe naar Geertruidenberg. Op de vaart, die een primeur voor ons land betekent, werd het echtpaar Boesman begeleid door een construc teur van de balon, de Engelsman Don Cameron. De heteluchtballon is in feite een grote parachute met daaronder de gondel voor de passagiers. Fen door propaangas gevoede vlam verhit de lucht in de parachute tot een tempe ratuur van 100 tot 110 graden en zo doende kan worden opgestegen. Dit principe, dat reeds in de acht tiende eeuw bij de Franse ballonvaar- ders bekend was. vindt de laatste tijd opnieuw toepassing doordat gebruik kan worden gemaakt van nylon chutes, die niet kunnen branden. In Amerika en Engeland maakt de heteluchtballon steeds meer opgang. PARIJS Vijftien treilers hebben dinsdag de haven van de Bretonse stad Lorient geblokkeerd, waardoor twee vrachtschepen niet konden bin nenlopen. De vissers wilden protesteren tegen de huns inziens te geringe con trole op de maasgrootte van de netten. Zij eisen de totstandkoming van een bindende overeenkomst over de mini mumgrootte van de mazen. 'n luxe matras voor redelijke prij BAGDAD Het hoofdbestuur van de „Palestijnse bevrijdingsorganisatie" heeft dinsdagavond geconfereerd met het nationale bestuur van de Arabische Baath - partij. Vqpgens het Irakese persbureau, hebben heide partijen thans hun drie da gen van besprekingen besloten. Het persbureau meldt dat Jasser Arafat, hoofd van de Palestijnse bevrijdings organisatie, gewag heeft gemaakt van het welslagen van de besprekingen. De grondslag is gelegd voor een verzet tegen de „overgave-oplossing" zoals sommige Arabieren hel Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten zien. Fatach, het blad van de Palestijnse verzetsbeweging, meldt dat er maandag bij een vuurgevecht in het gebied van Naper bij Amman, een officier van het Jordaanse leger en een officier van de commando's gewond zijn geraakt. Het vuurgevecht was uitgebroken toen een gemeenschappelijke patrouille van het leger en de commandostrijders onderling slaags raakte. Zoals bekend zijn er in juni bij ge vechten tussen Jordaanse troepen en Palestijnse commandostrijders, ruim 1.000 mensen gedood of gewond. Irak heeft dinsdag het nauwelijks verhulde dreigement tegen koning Hoessein geuit, dat de 12.000 man Iraakse troepen, die in Jordanië zijn gelegerd, de Palestijnse guerrillero? zullen steunen in het geval van een conflict met hét Jordaanse leger. De Iraakse waarschuwing volgde na dat de commando's hadden beweerd dat Hoessein troepen en pantserkolonnes samentrok rond Amman. De Iraakse troepen aan het oostelijke front zijn al ter beschikking gesteld van het hoofdkwartier van de Pales tijnse verzetsbeweging in Amman, zo heeft een Iraakse regeringswoordvoer der in een verklaring gezegd, die door radio-Bagdad werd uitgezonden. Amerikaanse vliegtuigen voeren op grote hoogte verkenningen uit boven het gebied aan het Suez-Kanaal dat in Israëlische handen is, om te controleren of het bestand wordt nageleefd, zo is dinsdag door het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington meege deeld. Egypte is ervan in kennis ge steld. Amerika zou er geen bezwaar te gen hebben als de Russen boven Egyp tisch gebied hetzelfde deden. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat Amerika spoedig zijn standpunt zal bekendmaken wat betreft de Israë lische beschuldigingen aan het adres van Egypte. Aan de ambassadeur var Israël is dat standpunt dinsdag al mee gedeeld. Weersverwachting van het KNMI tort donderdagavond Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk buien. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Morgen: Zon op: 5.31 uur onder: 19.55 uur Maan op: 20.53 uur onder: 10.09 uur ANTWERPEN Dinsdagnamiddag is brand uitgebroken in de Esso-petro- leumraffinadcrij in het Antwerpse ha vengebied. Er is een dode en twee zwaargewonden. De brand in Esso-Noord werd vooraf gegaan door een ontploffing. Te 19.30 uur waren de bedrijfsbrandweer en de Antwerpse brandweer het vuur mees ter. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 1