Winstdalingen ondernemingen in Amerika tot staan gebracht Grootste tankauto ter wereld „Opgepotte f] 60.000 in Wijk bij Duurstede lag voor het grijpen'" Wat word iker wijzer van alsikeenAmro Privérekening neem? Aardbeienjam J09 Limonadesiroop JL2911V7 Petit'Beurre 120 Raak Cola fS Schelvisfilets Paarderookvlees S2r jxl«59 Kwaliteit te kust en te keur tf/jVan "I* Houten Superrepen Elektrisch Wekkerklokje Zwan Paté 4 sa Giroservicé? De Amro Bank is er voor. Minder melk in Europa NVJ waarschuwt KNVB voor uitholling van persvrijheid BLOEDWRAAK OP STADSPLEIN Legeroefeningen in Tsj.-Slowakije Tegen dieven 10 maanden geëist TWEEDE KERSTDAG BRIEVEN MATHIJS METHORST Vrouw onder gezochte misdadigers AutomobiI isl reed op kinderen in Stafchef Mussolini overleden Leef gemakkelijk met Zwan WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 De grote Amerikaanse ondernemin gen zijn erin geslaagd de daling in winsten en winstmarges in het tweede kwartaal tot stilstand te brengen, al hoewel de bedrijfsresultaten toch nog achterbleven bij die in de overeenkom stige periode van 1969. Volgens een overzicht van de First National City Bank begonnen de inspanningen om te komen tot verla ging der kosten en vebetering van de efficiëncy resultaten af te werpen en de produktiviteit nam toe met meer dan 3 pet., berekend op jaarbasis. Dit is een verrassende keer ten goede, uitgaande van de achteruitgang van 2 1/2 pet. in het eerste kwartaal. Dc snelheid waarmede de arbeidskos ten per eenheid stegen werd daardoor in het tweede kwartaal in sterke mate afgeremd. Ondanks duidelijk langzamer stijging van de verkoopprijzen waren de onder nemingen in staat hogere winsten te maken dan in het eerste kwartaal, re kening houdend met seizoencorrecties. De financiële gegevens van meer dan 1400 niet financiële ondernemingen, die door Citybank worden geanalyseerd, toonden een gemiddelde daling in de winst (na aftrek van belastingen) aan van 6 pet. ten opzichte van het tweede kwartaal in 1969. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg deze daling van dezelfde bedrijven 8 pet. vergeleken met vorig jaar. Citybank zei dat een zorgvuldige ana lyse van de cijfers, „de verwachting wekt dat een ommekeer in de winstont wikkeling op handen is". Wanneer alle statische gegevens bin nengekomen zijn en verwerkt, is er een goede kans dat zal blijken dat de win sten in het eerste kwartaal van dit jaar hun dieptepunt hebben bereikt. Van de 981 industriële bedrijven in het overzicht van de bank, waren de bruto-inkomsten in het tweede kwar taal 8 pet. lager dan een jaar geleden, terwijl dezelfde ondernemingen in het eerste kwartaal een teruggang van 10 1/2 pet. vergeleken met het eerste kwartaal 1969 te zien geven. Een toeneming in de winsten van in dustriële bedrijven met circa 8 pet. van het eerste op het tweede kwartaal is normaal. Dit jaar was de stijging 9 pet. „iets beter dan de gebruikelijke sei zoensontwikkeling". Het door Citybank berekende index cijfer van ondernemingswinsten (1957 - 59 is 100) toont na seizoencorrectie een stijging aan van 193 in het eerste kwartaal tot 195 in het tweede kwar taal. De verbetering was zo gering dat de marge tussen betere dan wel slech tere uitkomsten van de seizoensbewe ging, in sterke mate werd bepaald door de General Electric Company, die in het eerste kwartaal ten gevolge van een staking een verlies leed van 43 -miljoen dollars, doch in het tweede kwartaal een winst maakte van 98 miljoen dol lars. In het algemeen leek de winstverbe tering geconcentreerd te zijn bij enkele grote ondernemingen, terwijl een meer derheid van de industriële bedrijven la gere resultaten behaalde dan een jaar geleden. De automobielindustrie was een van de bedrijfstakken, die het meest uitge sproken een herstel vertoonde. In het eerste kwartaal stagneerde de verkoop van nieuwe auto's en stegen de voorra den. De bedrijfsresultaten daalden met 32 pet. In het tweede kwartaal echter liep de verkoop op tot ongeveer het niveau van 1969 terwijl de voorraden weer tot een aanvaardbare omvang werden terugge bracht. De winsten van de automobiel industrie na aftrek van de belasting vertoonden een stijging van 44 pet. Niettemin waren de winsten toch nog 7 pet. lager dan het reeds lage cijfer voor het tweede kwartaal van 1969. De bedrijfsresultaten van andere in dustrieën, zoals de elektrotechnische, de elektronische, de computer-, instrumen ten- en non-ferro metaalindustrie, ver toonden een verbetering. De winsten in de staal-, machine-, en rubberindustrie daalden in vergelijking met 1969, als direct en indirect gevolg van respectievelijke arbeidsgeschillen en de economische situatie in het alge meen. De ruimtevaart en vliegtuigindu strieën tenslotte meldden een daling van 28 pet. in hun winsten ten gevolge van de teruggang in zowel de militaire als de niet-militaire orders. De petro leumindustrie gaf een van de grootste verminderingen van de winstcijfers te zien, gedeeltelijk veroorzaakt door ver andering in belastingheffing. BRUSSEL Het Belgische ministerie van Landbouw maakt bekend dat in België tussen 9 februari en 30 juni van dit jaar 19.652 koeien zijn geslacht, als onderdeel van het streven van de Euro- markt de melkproduktie te verminde ren. In het gehele gebied der EEG zou den daartoe 178.639 melkkoeien zijn ge slacht. Deze campagne is thans voltooid. Boeren die tot het slachten van melkkoeien zijn overgegaan hebben hiertoe speciale premies ontvangen van de overheid. UTRECHT Het geld lag als het ware voor het grypen by het zeer besloten ar beidersgezin Van de Werken in Wyk bij Duurstede. Geld, dat door hard werken en uitzonderlijke zuinigheid was opgespaard en dat dan wel niet in een oude kous maar toch thuis, zy het in een brandkastje werd bewaard. Ruim 150.000 gulden, zo bleek dinsdagmiddag voor de Utrechtse rechtbank, waar de 52-jarige A. J. H. en de 33-jarige A. van O., beiden uit Wijk bij Duurstede, terecht stonden wegens diefstal van dat geld nadat zy over een muurtje waren geklommen en de woning van de familie Van de Werken waren binnengedrongen. „Dat geld zou altijd wel een keer ge stolen zijn, daar was men in Wijk bij Duurstede wel van overtuigd", aldus mr. Post van der Molen, pleiter van Van O. „Toevallig zijn het nu deze twee mannen geweest." Ook de officier van justitie, mr. Van den Berg, had weinig waardering voor de manier waarop de familie Van de Werker het geld oppotte en bewaarde. Hij zei: „Dat geld was muf in de meest letterlijke zin van dit woord. Men deed niets met dit geld dat in noeste vlijt was verzameld." Dat nam niet weg dat mr. v. d. Berg het toch niet kon tolere ren dat het geld door beide Wijkenaren was gestolen. Hij eiste tegen elk van hen tien maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. Toezicht door de reclassering achtte hij, conform het rapport van de reclassering niet no dig. Hij verwachtte beide mannen nooit meer voor de rechtbank terug te zien, een verwachtig die volmondig door bei de pleiters werd gedeeld. Op tweede kerstdag van het vorige jaar sloegen beide mannen hun slag. nadat ze al tijden van te voren over dat geld hadden zitten fantaseren, zoals men wel fantaseert wat men zal doen met de som die te winnen is in de staatsloterij of de voetbalpool. Van V., die al iets gedronken had, kwam bij H., ook lang niet nuchter met de mededeling „Ze zijn niet thuis". Hij was op de hoogte, ook van de grote hoe- veelhied geld want hij was in de verte familie van het gezin Van de Werken. Beide mannen gingen erop uit en zeul den de brandkast 195 kilo zwaar in de auto van H. De officier kon niet nalaten zijn bewondering voor dit sleepwerk sarcastisch uit te drukken, want H. liep wegens een gescheurde bi ceps in de ziektewet. De brandkast werd naar de Lekdijk vervoerd en open en bloot van de dijk per kruiwagen naar beneden naar de woning, aan de voet van de dijk gele gen, gezeuld. Daar werd onder veel la waai de kast geopend, niemand van de beuren kreeg argwaan. Het geld werd geteld en nog eens geteld; men had wel veel verwacht maar geen kleine 160.000 gulden. Daarna werd het begraven, weer opgegraven, nog eens begraven, weer opgegraven, en tenslotte toch maar verdeeld. Schulden, die op de ge zinnen H. en Van O. drukten werden afbetaald, en ook werden luxe en nutti ge zaken voor het huishouden gekocht. Terwijl een stereo installatie van 1900 gulden en een gouden polshorloge van 1750 gulden werden aangeschaft, ontving dp familie Van de Werken ano- Heden nam de Heere vrij onverwacht uit ons mid den weg onze geliefde broer, zwager en oom weduwnaar van ROELOFJE BOS op de leeftijd van 65 jaar. Fam. METHORST Fam. BOS Ederveen, 18 augustus 1970. Hoofdweg 122. Gelegenheid tot condoleren donderdag a.s. van 19.30 tot 21.00 uur. De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Ederveen, vrijdag 21 augustus a.s. om 12.00 uur. Vertrek van huis om 11.40 uur. Geen bloemen niemc brieven van Wijkenaren, waarin honend werd gezegd dal het geld nu een betere bestemming had, en begon de politie verdenkingen te koesteren te gen beide Wykenaren, die zo plotseling dure goederen tot hun beschikking hadden. H. werd eind mei, het eerst gearres teerd, Van O. volgde spoedig richting huis van bewaring. Evenals H. had ook hij nog ongeveer 60.000 gulden in huis. Uitspraak, september. SCHIPHOL Schiphol beschikt over de grootste tankauto ter wereld. Het gevaarte heeft een lengte van 20,57 meter, een hoogte van 3,60 meter en een breedte van 3 meter. De inhoud van de tank is 87000 liter; de pompca- paciteit is 2000 liter per slang per mi nuut. WASHINGTON De Amerikaanse federale recherche heeft de militante regering Angela Davis op de lijst van de tien meest gezochte misdadigers ge plaatst. Mej. Davis, lid van de Amerikaanse communistische partij, is lector geweest aan de universiteit van Californië te Los Angeles. Zij wordt er door de FBI van beschuldigd, de vuurwapens te hebben gekocht die gebruikt zijn in de rampzalige poging van 7 augustus jl. om te San Rafaël drie gedetineerden van de San Quentin gevangenis uit de rechtzaal te bevrijden. In de schiet partij die daarbij ontstond werden de gegijzelde rechter van het proces en drie andere personen gedood. AMSTERDAM Als bestuurders van bij de KNVB aangesloten verenigingen journalisten belemmeren hun werk ten behoeve van radio en televisie op nor male wijze te verrichten, c.q. journa listen zelfs de toegang zouden willen weigeren tot de terreinen, ingeval zij voorzien zijn van technische appara tuur. dan betekent dit een rechtstreek se uitholling van de persvrijheid, zoals deze is gegarandeerd in de Nederlandse Grondwet en het Verdrag van Rome inzake de rechten van de mens. Dit standpunt heeft het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journa listen neergelegd in een dinsdag verzon den brief aan het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond. De brief herinnert aan de regeling, die de KNVB vorig jaar met de NOS trof inzake de betaling voor het uit zenden van gedeelten van voetbalwed strijden door de t.v. Het NVJ-bestuur bracht toen onder de aandacht van de KNVB dat met deze regeling het principe van de vrijheid van nieuws garing in 't gedrang dreigde te geraken, met name ook door de repercussies die een dergelijke regeling zou kunnen hebben. GELA (Italië) Een bloedwraak moordenaar heeft maandagavond op het drukke stadsplein van Gela zijn luid om hulp roepende slachtoffer ach tervolgd en drie maal met een mes ge stoken. De dader is ontkomen. Het slachtoffer. Giacomo Siciliano, een 42-jarige arbeider en vader van ze ven kinderen, is in een ziekenhuis overleden. De politie heeft verklaard dat de moordenaar hem een eerste steek toe bracht met een lang mes, waarop Sici liano wegvluchtte. Maar de moordenaar achtervolgde hem over het plein en stak nog twee keer toe zonder dat ie mand probeerden hem tegen te houden. Het gebeurde kort voor middernacht, op een moment dat de terassen vol za ten met koffiedrinkende mannen. Ook Siciliano zat op een terras. Plot seling zag men hem bleek worden en rende hij weg. Een man ging hem ach terna. Sicialiano riep: „Help, help, ze vermoorden me". De menigte week uiteen toen de moordenaar Sicialiano achtervolgde over het plein. Niemand had de moordenaar herkend of kon een beschrijving van hem geven, aldus de politie. Sicialiano is volgens haar het slacht offer van een vendetta geworden. Op een Amro Privérekening krijgt u 2%% rente. Bovendien kunt u dan profiteren van alle giromogelijkheden. Zo regelt de Amro Bank gratis al uw betalingen: gas, abonnementen, huur enz. Bij de Amsterdam-Rotterdam Bank kunt u natuurlijk ook gebruik maken van al die andere Amro diensten. U kunt een Amro Spaarboekje of Spaarrekening openen (rente van 4% tot 8%). Een Amro Lening opnemen. Verzekeringen afsluiten. Vreemd geld kopen. Enzovoort. De Amro Bank wil graag een en ander met u bespreken. Wanneer komt u langs? KON. WILHELMINAWEG 62 AMERONGEN HOOFDSTRAAT 23 - RESTEREN RIJKSSTRAATWEG 194 LEERSUM HERENSTRAAT 28 RHENEN MARKT 20 - VEENENDAAL BRUSSEL In Vorst bij Brussel is dinsdag een automobiliste ingereden op een groep kinderen. Tien kinderen wer den zodanig gewond dat zij in een zie kenhuis moesten worden opgenomen, waar een van hen in de loop van de dag is overleden. De juiste toedracht van het ongeluk staat nog niet vast. Van de gewonde slachtoffertjes zijn er vijf ernstig aan toe. Ook een van de leidsters werd gewond. FORLI Dinsdag is de stafchef van Mussolini tijdens de laatste jaren van de tweede wereldoorlog, generaal Ar- chimede Mischi, begraven. Hij over leed zaterdag op 85-jarige leeftijd. Op de uitvaartsplechtigheid, in het Italiaanse Forli, was de weduwe van Mussolini, Donna Rachele, aanwezig. Gerteraal Mischi werd in 1946 uit Britse krijgsgevangenschap ontslagen. Hij keerde terug naar Italië, waar een speciaal tribunaal hem tot degradatie en de doodstraf veroordeelde. De dood straf werd echter niet voltrokken Centra's Viïendenprüzen: Centra, nieuwe oogst, huishoud 1, pot 450 gram MOSKOU Troepen van het Rus sische en het Tsjechoslowaakse leger houden op het ogenblik gezamenlijke manoeuvres in Tsjecho-Slowakije „als onderdeel van een plan voor politieke en gevechtstraining", zo heeft het offi ciële persbureau Tass vandaag meege deeld. 89 risco. sinaasappel en frambozensmaak, fles 0,6 liter 89 49 2 pakken, samen ca. 500 gram uit de diepvries, pak 400 gram 1e kwaliteit, per 100 gram 79 Aanbiedingen geldig t/m 22 augustus, uitverkocht voorbehouden. melk, puur en hazelnoot 2 stuks tijdelijk Bestelnummer: C4106 merk Remington. Met uniek 24-uurweksysteem. Slechts één keer instellen en wek ker loopt steeds feilloos op gewenste tijd af. Met repe- teersysteem, dat u na 10 minuten wéér wekt en wéér Uw prijs. 3 Centra Spaarkaarten 2 cups 75 ZWANINMftO

De Vallei | 1970 | | pagina 4