OUDE RAAD MOCHT BEDRAGEN VOTEREN... Bijna n miljoen gulden voor de sport in Scherpenzeel Valleivogek kreeg toch haar lening F j ordenpaarden in Ederveen Caecilia ook bij voetbalmatch „Lieve raad" voor 't laatst bijeen Onó Liinbouwl1 oe Li r Advendo boekte monsterzege Advendo had een goed jaar W edvlucht van „Luchtreiziger'" GEMAKKELIJK LEI K 1)1 i R EEN GELDEN Vanavond op Panhuis CONSTRUCTIE I BURGERLIJKE STAND WOINSDA6 19 AUGUSTUS 1970 (Van een onzer verslaggevers) SCHERPENZEEL In een drie uur durende vergadering heeft de Scherpen- zeelse gemeenteraad gistermiddag bijna een miljoen gulden beschikbaar gesteld voor verbetering c.q. uitbreiding van de plaatselijke sportaccommodaties. Voor de uitvoering van de eerste fase van het sportcomplex werd f 448.000.— ge voteerd, voor het tweede vergrote gymnastieklokaal werd f 438.000,— beschik baar gesteld en met veel pijn en moeite kon er toen nog wel een geldlening af aan voetbalvereniging Valleiyogels, die voor verbetering van de bestaande ac commodatie f 24.800.— nodig had van de gemeente Met name mevrouw Zwaan-Den Hertog had veel bezwaren tegen de geldlening aan deze vereniging, maar wethouder v.d. Ham en burgemeester Hey konden haar na lange tijd toch tot andere gedachten brengen Over dat bedrag werd verreweg het langst gepraat door de raad. die verder ook 7,eer spraakzaam was bij de behan deling van gegevens uit een onderzoek van Geduputeerde Staten over het uit gavenniveau van Gelderse gemeenten, de vaststelling van een uitkerings- en pensionsverordening voor wethouders en de uitbreiding van een kassa bij het gemeentelijke zwembad. Over deze punten werd bijna twee uur gedelibe reerd... ..Het is maar gemakkelijk zo", vond de liberale mevrouw Zwaan bij de be handeling van het voorstel van B. en W. om Valleivogels een geldlening te verschaffen voor verbetering van haar accommodatie achter de schietbaan. .,Ze vragen maar geld aan de gemeente, maar kunnen eigen mensen dat nou niet doen. Ik vind dat we de besturen maar eens onder ogen moeten brengen dat er zelfwerkzaamheid moet zijn. En bovendien krijgen we toch een sport complex, dus waarvoor dan dit extra geld aan Vallei vogels?" Ook de heer J. H. E. Sterk (SGP) vond het bedrag zeer hoog, terwijl de socialist A. van Bruggen suggereerde Mevr. A. Zwaan-Den Hertog (VVD) zelfwerkzaamheid dit voorstel aan te houden en de sport- adviesraad in te schakelen, want die naam was hij niet tegengekomen in dit geval. Uit het pleidooi van burgemeester He\ en wethouder v. d. Ham bleek echter dat dit wel het geval is geweest, maar „wel een beetje laat". Beide he ren vroegen de raad dringend het geld wel te verlenen, want volgens hen zou het zonde zijn als de gemeente deze sympathieke club niet zou helpen. Wethouder v. d: Ham: „Ik kan me vrouw Zwaan gerust stellen voor wat betreft die zelfwerkzaamheid, want daaraan wordt nu juist veel gedaan bij Valleivogels. Het is beslist geen overbo dige luxe om de accommodatie te ver beteren, want gezien de groei van Scherpenzeel (momenteel 5621 inwoners en de laatste vier jaar met 25 pet. ge groeid. zoals de heer Hey bekendmaak te in deze vergadering) zijn die velden alle samen heus nodig." De lening werd toen uiteindelijk toch verstrekt. Het geld voor de uitbreiding van het gemeentelijk sportcomplex en de gym nastiekzaal werd aanmerkelijk vlugger beschikbaar gesteld. ..Wij vonden het voor de oude raad leuk om u nog het geld voor de uitvoering van de eerste fase van het sportcomplex te laten vo teren, want u hebt daar juist zo hard voor gewerkt," vertelde burgemeester Hey bij de behandeling van dit agenda punt. De heer Sterk (SGP) was principieel tegen, maar zijn collega-raadsleden konden het gebaar van het college wel waarderen. De heer J. Bakker (CHU) vond het jammer dat er aan de ge mengde sport de eerste jaren weinig wordt gedaan in het betreffende plan. want de tennissector is pas gepland in de uitvoering van de vierde fase. De voorzitter deelde echter mede dat de definitieve fasering pas wordt vast gesteld door de nieuwe raad en daar door tennis wellicht toch eerder aan bod komt, zodat ook de vrouwelijke sportbeoefenaren wat meer aan hun trekken komen. „Bovendien komt het damesvoetbal er ook steeds meer in", grapte de heer Aarsen (PvdA). Hij was tegen de uit breiding van de kassa bij het zwembad, iets wat volgens hem nutteloos was om dat men dat toch gaat moderniseren in de toekomst. Burgemeester Hey vond de situatie van dit moment echter on houdbaar en adviseerde toch f 3500, beschikbaar te stellen voor deze tijde lijke voorziening, waarmee men ak koord ging. Ais een voor de gemeente dure ge schiedenis werd de gang van zaken rond de autoboxen bij de Gaslaan door wethouder v. d. Ham betiteld. De ge- J. v.d. HAM (CHU). status meente heeft twaalf van deze boxen met de daarbijbehorende grond terug gekocht van de vorige eigenaar omdat de exploitatie voor hem miniem was en hij daardoor afzag van de bouw van nog een serie van twaalf. „Die exploitatie is voor ons ook niet rendabel", aldus de heer v. d. Ham, „maar we hebben nu een leuke oplos sing gevonden. Er wordt niet meer bij gebouwd en de grond wordt nu ge bruikt voor aanleg van tuinen." Als men daar toch aan het verfraaien gaat, moet, men volgens mevrouw Zwaan ook maar eens wilgen gaan planten bij „De Wilgenhof" en deze op merking toverde een glimlachje om de lippen van de heren uit het college en de overige raadsleden. De raad besloot verder materieel voor de Vrijwillige brandweer aan te kopen en verleende zijn goedkeuring aan het voorstel van B. en W. om het perceel Oosteinde 82 te kopen ten be hoeve van de realisering van het be stemmingsplan „De Maatjes". De Eikenlaan ten westen van de Wil- laerlaan werd gekocht voor een gulden. „We hebben al jaren het voorrecht ge had deze weg te onderhouden en nu kunnen we het betreffende stuk voor een, niet te groot, bedrag kopen." aldus Si praeses Hey. Muziekvereniging „Caeci- lia" kreeg een forse subsidie van de gemeente. De woningwetwoning met winkel aan het Doornboomspark 2 werd terugge kocht door de gemeente Scherpenzeel. Mevrouw Zwaan had van enkele buurtbewoners gehoord dat men daar bezwaar had tegen de vestiging van een eventueel nieuw cafetariabedrijf, maar wethouder v. d. Ham vertelde nooit van bezwaren in die richting te hebben ge hoord. „Nee," riep hij uit, „dat heeft te ma ken met het feit dat men daar erg voor de status leeft en daar kunnen wij geen rekening mee houden zolang er geen klachten zijn." EDERVEEN' Dinsdagavond speel de Advendo op eigen terrein een oefen wedstrijd tegen een militair elftal uit Ede. De Ederveners toonden zich in dit duel oppermachtig en behaalden een klinkende 122 overwinning. De militairen boden in de eerste helft bij een 5—2 voorsprong van Advendo aardig tegenstand, maar in de tweede helft kwamen zij er niet meer aan te pas. Als keeper Goemaart niet in zo n goede vorm had verkeerd zou de score nog hoger zijn uitgevallen. Hel Ad- vendo-team speelde bijzonder goed deze avond en vertoonde geen zwakke plek ken. Advendo nam in de eerste helft een 5—2 voorsprong. J. v. Donkelaar scoor de maar liefst 4 maal en A. Drost 1 maal. Na de hervatting werd de score opgevoerd naar 122 door doelpunten van E. v. Ginkel (3 x). A. Methorst (2 x), J. Nab (1 x) en G. Vink (1 x). Ondanks het feit dat de militairen vooral na de rust tegenvielen was het voor Advendo toch een nuttige oefen wedstrijd. EDERVEEN v.v. Advendo hield dezer dagen in café Marktzichl haar jaarlijkse ledenvergadering. Voorzitter Hetevel toonde zich bijzonder verheugd over de goede opkomst. in zijn openingswoord gaf de voorzit ter een terugblik op het afgelopen jaar en zei dai net bestuur tevreden kon zijn over ue gang van zaken in de ver eniging. Uit net verslag van penning meester v. üeek bieek aat Aavendo een goea jaar gehad heeft en dal er weer een nog ei- vooroeng saiao un ae bus is genomen. Aan ue bestuurssamenstelling veran- derue niets, ornaat aiie oestuuruers aan bleven, net iz i;2-jang bestaan van ae vereriiguig wordt aai jaar ui oktober uitüuriiug geviera. in ue ïonavraag kwam net terremprooiéeöi aan ae orde. voorzitter nevei Kon meaeaeien, aai ae gemeente r.ue grond neert aangekoent naast net vera en dat Advendo binnen eiiKeie jaren ae oescnikkxng neen over 2 speeiveiaen, een trainingsveld en een kamme. Tenslotte werd de redactie uit gebreid van 3 tot 5 leden en werden de reserve-elftallen weer opgesteld door de leiders van de elftallen. Het bestuur bestaat uit de volgende personen: R. Hevel voorzitter, G. R. Hazeleg^r secretaris, J. T. v. Beek pen ningmeester en commissarissen, de he ren G. H. d. Frel, R. Rebel, A. v. Kessel en G. Pater. De jeugdcommissie zal weer bestaan uit de heren G. Pater, H. Robbertsen, T. Meerveld en J. v. Don kelaar. Trainer bij de junioren is. evenals vorig seizoen weer de heer De Hartog. Bij de junioren is dat H. v. Hunen. VEENENDAAL De Luchtreizi ger" in Veenendaal nam afgelopen week deel aan_een wedvlucht vanaf Fe- lixtone (Engeland). Om 9 uur werden de duiven daar in vrijheid gesteld en mede door het mooie weer meldde de eerste zich reeds om 12.41 uur bij de heer W. J. van Dam (snelheid 1309.9 meter per minuut). De laatste prijs werd om 12.51 uur verdiend. De verdere uitslag is: W. J v. Dam 1. 3, 4; Hr. Kooten 2; W. Brouwers 5; G. Fasse 6. Vanavond van 18.30 tot 19.30 uur is er gelegenheid de jonge duiven in te korven voor Orleans, voor een Nationa le derbyvlucht. G. AARSEN (PvdA) damesvoetbal Het was in 1970 voor de eerste keer dat de Fjordenpaardenkeuring te Eder veen mooi weer had. Mede daardoor was de belangstelling groot, dé nieuwe keuringsplaats Hoenderloo had geen af breuk gedaan. Trouwens, het Fjorden- paardenbestand in ons land neemt steeds toe. Ook niet-boeren interesseren zich voor deze mooie lieve geeltjes met aalstreep. Er was hier een heel aardige groep hoogste predikaat-merriënvier ster-merriën. die allen een eerste prijs verwierven, alle vier imports met A- certificaat voor de remwagen: Frida. (14) van H. Ilenken te Veenendaal, Smut (20) van U. Dekker te Ede; Truusje (16) van G. v. Geisink te Achterberg en Roelina (12) van H. v. Gingel te Wou denberg. Ook waren er vier model-merriën, doch geen kon de ster veroveren Twee imports en alle vier met A-certificaat, doch geen kon de ster veroveren. Twee vergenoegen: Janette (15) van A. H. v. Wessel te Woudenberg; Horatia (7) v. Christiaan. van A. J. JanSen te Zeist, fokker W Mulderij te Apeldoorn; Her- lina (7), V. Oolgaard Damgaard, van J. v.d. Berg te Erichem, fokker W. C. v. Meerveld te Ederveen en Una (19) van R. v. Harm te Veenendaal. De vier merriën van 13 jaar en ou der, vier imports, schitterden alle door afwezigheid. Ze zijn resp. 19. 17. 16 en 16 jaar oud. Verklaarbaar dus dat ze afwe zig bleven Vier imports van 9 t,m 12 jaar zagen twee hunner verschijnen. Beide kregen ze een eerste prijs plus voorlopig het predikaat modelmerrie. Bovenaan de 12 j Getha van H. Erkes te Barneveld. ge volgd door de 10 j. Dore van A. Ver steeg te Tiel. De 7—8-jarige merriën telden als eerste plus vooorlopig model de 8 j. Gerda. import van Jhr. H. G. A. Hopft te Woudenberg, landgoed Geerenstehv Drie tweeden en geen derde. Van de 5- en 6-jarigen, goed groep,kregen drie een le prijs plu voorlopig het predikaat van modelmer rie: Jacomien, v. Christiaan. f.e. R. harn te Veenendaal; Jasta. v. West man. Drentse van A. v. Roekei te Vee nendaal en Jiquita, v. Ogar, Overijssel se van Staatsbosbeheer te Arnhem. Vier tevreden en geen derde. De 3- en 4-jarigen (2 en 1) zagen als eerste Lykke LI4. v. Eihar, van Staats bosbeheer, gefokt in Bilthoven als 1B de hulpboeker Karin, van G. v. Gelde ren te Kesteren. De tweejarigen (ook 2 en li werden aangevoerd door Mabel, v. Kjeld van E. v. Harn te Ede, fokker D. Jansen-Ver - planke te Kootwijk. 1B werd Marcelina v. Kasper, f.e. N. E. v. Soest te Wouden berg. De éénjarigen waren heel goed; 5 eersten één tweede en geen derde Bo venaan Nannie, v. Christiaan. van E. van Harn te Ede; IB Nelia, v. Jens, f.e. A. J. Jansen te Zeist en verder ook een A-premie voor Nadhild, v. Christiaan. f.e. U. Dekker te Ede, p. Veenendaal en Vannie, v. Christiaan, f.e. G. G. Henken te Veenendaal. Ook de merrieveulens waren heel goed: 7 A-premies, 7 B-premies en 2 c-premies met als allereerste Orchidee, v. Christiaan, f.e. H. Henken te Vee nendaal. En zoals te doen gebruikelijk werden de hengstveulens niet zo bar ruim be dacht. Naast 3 B-premies, één A. een jonge Christiaan uit de ster Smut, f.e. U. Dekker te Ede-Veenendaal. Kampioene der veulens werd de mer rie Orchidee van H. Henken; van de 1-4-jarige merriën de driej. Lykke L14 van Staatsbosbeheer te Arnhem; van vijfj. en oudere merriën de 12-j. nieuwe model Getha van H. Erkes te Barne veld en van de predikaat merriën de ster Frida van H. Henken te Veenen daal. Frida werd ook kampioene van de dag. IKNËNDAAL liet voctbalgebeuren waarvoor de plaatselijke politie van avond om zeven uur op het Panhuis-complex aantreedt tegen de horecamen- sen zal muzikaal worden omlijst door muziekvereniging Caecilia. De opbrengst van deze wedstrijd gaat naar de Stichting LONAS (Laat Ons Niet Alleen Staan). De voorzitter van deze stichting, de heer C. P. Engel, verricht de aftrap van dit duel waarvoor men een grote belangstelling verwacht. Mocht ook het evenement in Veenendaal een groot succes blijken, dan wordt deze ontmoeting waarin de humor doorgaans sterk op de voorgrond treedt een traditie. De ploegen komen in de volgende opstelling binnen de lijnen: POLITIE Visser Kapel De Bree v. d. Bovenkamp Ruizendaal Kerseboom Enkelaar Stuit Massa r v. Heyningen Boshoven (De Klomp) Krop (De Korenbeurs) Drost (Intiem) Peters (De Korenbeurs) v. Barneveld (De Taveerne] v.d. Pol (Maison Kramer) v. Scherrenburg (La Montagné) Broersen ('t Raedthuis) Klaver Moorman (La Montagne) Groen (De Klomp) Wolfswinkel (De Oude Grens) (Van een onzer verslaggevers) SCHERPENZEE! Het leek er gisteren tijdens de vergadering ïan de laatste Scherpenzeelse raad in oude samenstelling bij tijd en wijle veel op datbehalve de sport, ook het thema liefde centraal stond. Men was bijzonder lief voor el kaar en er werd voortdurend ge sproken over liefde en andere lieve dingen. Met name burgemeester Hey maakte veelvuldig gebruik van deze woorden. Nadat hij het dorp Scherpenzeel als zeer lieflijk had betiteld en hij terloops ook al te kennen had ge geven dat de mensen lief moeten zijn voor elkaar, kwam hij bij de behandeling van het voorstel om ten zuiden van de Gaslaan twaalf autoboxen met bijbehorende grond aan te kopen weer terug op het lief zijn. De gemeente gaat geen nieuwe boxen bijbouwen aanvankelijk was dat wel-het plan van de vorige eigenaar, de heer Henneveld maar de nu verkregen grond wordt gebruikt om tuinen aan te leggen voor de daar wonende be jaarden. Voorziter Hey: ,,Wij moeten de oudere mensen gelukkig maken en dus heel lief voor ze zijn Even later-zei hij alle sportminnenden in Scherpenzeel even lief te hebben. Aan het eind van de (lange) ver gadering prees hij in een toe spraak tot de vertrekkende raads leden Aarsen (PvdA), Berendse (Gemeentebelangen), Bakker (CHU), Veldhuizen (CHU) en v.d. Ham (CHU) ook de liefde die deze heren koesterden voor het raads lidmaatschap. ,,U kunt terugzien op een perio de van vier jaar hard werken, waarvoor ik u eigenlijk namens de gehele burgerij dankzeg", aldus de Burgemeester J. HEIJ. heel lief zijn burgemeester. .,U hebt als een goed bestuur honderden besluiten genomen en de besluitvorming in deze raad altijd een goed, snel, prettig en constructief karakter verleend. Het schenkt mij een gro te voldoening met u te hebben mo gen vergaderen." Vervolgens hield hij nog enkele persoonlijke toespra ken tot de o* ~T,eidneménde raads leden. Ook voorganger burge meester H> i van Konijnburg prees hij uit g. Nadat Scherpenzeels eerste burger het vijftal een boek had aangebo den sprak wethouder v.d. Ham een dankwoord, waarin hij onder meer sprak van de geweldige teamgeest die de heer Hey had weten te kwe ken in de raad. Het speet hem dat zijn collega De Jonge verstek had laten gaan op deze laatste verga dering. Ook de heer Berendse hield nog een korte afscheidsspeech op deze lieve .slotvergadering" HORECA De Pyperis alterniplius"alge meen ..parapluplant" genoemd, komt schijnbaar weer in de belang stelling. Wat haar vorm betreft, kan zij nergens beter mee worden vergeleken dan met een paraplu. Er zijn liefhebbers die hun planten door te veel water te geven ver knoeien, maar deze plant geeft men niet te veel water, zij zal daar juist dankbaar voor zijn. Dat zij veel van vocht houdt valt te verklaren want zij komt oorspronkelijk uit de moerassen van Madagascar. Het is een zeer gemakkelijke plant, groeit zowel in cle warme als in de koude kamer. Zet de pot in een buitenpol die halfgevuld is met water, ze wil dus een ruime watergift. Bemest ze met kamerplantenmest. Hoe gezonder de plant is, hoe steviger de stengels en hoe frisser de bla derkroon er uitziet. Deze groene ka merparaplu kan uw kamer opvrolij ken. De ,,Grevillea Robusta"een gezelli ge bladplant, treffen we nog te wei nig aa)i bij onze echte liefhebbers. Hoe zit dat? Deze plant, heeft enigs zins varenachtig, zacht blad, terwijl de jonge bladeren een zilverglans vrtonen. Zij stelt heus geen over dreven eisen, vraagt een plaatsje in het volle licht, niet in de felle zon. Een plant die in het tegenwoordige interieur bijzonder op haar plaats is; een prachtige bladplant. De Cocas weddeliana, het kleinste palmpje, de dwerg-Cocos-palm, is wel erg in trek. Het is dan ook een lief en sierlijk plantje, dat de bloe misten nog swel eens gebruiken als 0 SC HERPEN/.EE I He raad zoals die gisteren voor de laatste maal bijeenkwam. Zittend van links naar rechts de heren J H. Siei v.d. Ham. J. Heij, M. Berendse en mevrouw A. Zwaan-Hen Hertog; nmd van links naar rechts de he it G. van Kampen, Bakker, G. van Rootselaar, MVeldhuizen, G 1 Aartsen, A. van Bruggen en gemeen tesecretaris B. van den Brink. decoratiemateriaal voor bloemstuk ken. Houdt er rekening mee dat de dwerg-Cocospalmen geen felle zon kan verdragen, echter moet zij wel veel licht hebben en daarbij een vochtige atmosfeer. Dus geregeld het blad besproeien met lauw water en zorgen dat de potgrond vochtig blijft. Een Palm,een grote of een dwerg soort. bezit stevig blad en reageert niet zo direct op gebrek aan water. Zij laat nietzoals bij vele andere planten, meteen de bladeren han gen als ze behoefte krijgt aan water. Pas na geruime tijd vertoont, zij de tekenen van watergebrek. Dan ziet men op eens de zo gevreesde bruine bladpunten, doch dan is het kwaad reeds geschiedt. U weet nu wat u te doen staat bij de zorgen voor de kamerplanten. In vele huiskamers ziet men tegen woordig de Streptocarpus in volle glorie staan. Het is een dankbare plant, die bij een goede verzorging maanden achtereen bloeit. Ze zijn er in meerdere kleuren. Ik hoorde de mening verkondigen, dat de Streptocarpus na de bloei waarde loos is geworden, doch dat is een foute mening. Zij kan heel goed overgehouden worden om volgend jaar opnieuw langdurig te bloeien. Laat in het najaar de plant niet ge heel afsterven, het is geen knolge was en sterft dus ook niet geheel af. Voorkom dat de plant haar bla deren geheel laat afvallen. Laat haar na de bloei in een koele omge ving in het volle licht staan en geef haar matigjes water. De plant mag niet droog komen te staan. In het voorjaar geeft men de plant wat verse bloemengrond (rulle potaar de), dan geven we wat meer water. De groei komt er dan weer in en zij zal opnieuw langdurig bloeien. In de maand augustus moeten we, als we een nieuw bed aardbeien aanleggen, de jonge planten uitpo- ten. Een bewolkte lucht et zo nu en dan een buitje is gunstig weer om te planten. De grond waarin ge plant. moet worden moet goed voch tig zijn. Stekken we zelf aardbeien dan moeten we het bed waar de oude planten met de stekken slaan een dag voor ze opgenomen worden goed nat maken. Dat bevordert de latere groei, want de jonge plantjes hebben bij het verpoten dan met een een kluit. Gieten na het planten zal ook vaak noodzakelijk zijn. Aardbeien houden nu eenmaal van veel vocht. Het bemesten direct voor, of na het planten, moet be slist achterwege blijven. Veel jonge planten stellen mest op prijs, maar jonge aardbeiplanten verdra. gen mest heel slecht. Wanneer de planten eenmaal flink aan de groei zijn, dan is een bemesting met A. S. F-kunstkorrels heel goed. Zet de planten niet te dicht op elkaar. De rijen 60 cm. uit elkaar en op de rij 40 cm. is goed. Zet de planten niet te diep, want ze hebben dan lang werk om zich omhoog te wer ken, hetgeen ten koste gaat van de energie die nodig is voor het vor men van bloemen. Er bestaan van aardbeien verschil lende rassen, er zijn vroege, mid- delvroege en late soorten. Er is keuze genoeg, vraagt aan uw leve rancier welk ras het best voldoet op de grondsoort van Uw tuin. Ant woord aan mevr. H. Sch-v.d. W. Uw vraag betreffende de Strepto carpus vindt U in dit hoekje beant woord. E. J. GRIJSEN-RHENEN. RENSWOUDE Geboren: Gerardu», z.v. H. van Essen en C. Vink; Wouterus, z.v. W. de Vries en A. Davelaar; Rein- tje. d.v. G. J. Vlastuin en J. R. van de Weerd. Getrouwd: Cornelis van de Pol (Leer- sum) en Celia van de Haar. Overleden: Cornelia van den Brand, 60 jaar, echt. van: H. J. Beker.

De Vallei | 1970 | | pagina 5