Koffie, een lunch, discussies, excursies, films, lezingen Begin van weg naar gouden toekomst is niet moeilijk One-woman-sbow" Annemarie Oster Radio Veronica: meer luisteraars Geen „topprestaties" op de eerste dag, maar Ieder uur hot line naar poëzie via Moskou The Who zal 2 concerten geren Voorlichting school-tv Heer Bommel en de Slijtmijt Introductieweek Directiekamer Ingewikkeld Gouden toekomst „Kapitein Rob" misschien op AVRO-tv MUKUtlN programmaos TELEVISIE MAARTEN TOONDER STRIP RADIO UIT DE KERKEN WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 TTet legioen schoolverlaters staat op het punt het bedrijfsleven binnen te rukken. Al of niet met het einddiploma in de zak, staan duizenden jongelui te trappelen om aan het eerste baantje te beginnen. De „hoop van morgen" staat bovendien klaar om de eerste werkgever getuige te laten zijn van „ongekende topprestaties". Aan de werkgevers zal het niet liggen. Z|j laten zich zeker in het begin van hun beste zijde zien. De meeste jongelui van beginnend typiste tot pas af gestudeerde academicus kunnen rekenen op uitvoerige introducties, excursies, lesingen en soms zelfs discussies. Neem nou de Shell, waar vooral de gelieerde Bataafse Internationale Pe troleum Maatschappij verwacht, dat omstreeks september zo'n honderd jon gedames kersvers van de schoolban- kan als typiste zullen beginnen. De eerste de beste dag zullen zij in het Haagse hoofdkantoor in de congres zaal worden ontvangen, o.m. om toe spraken aan te horen van personeels chef, afdelingschefs en van „het hoofd ven het vrouwelijk personeel". WASHINGTON Het Pentagon heeft journalisten zijn supergehieme oorlogskamer laten zien en bij die gele genheid een boodschap aan Moskou ge gluurd waarin het gedicht „Desert Pla ces" van Robert Frost werd aange haald. Een uur eerder had het Kremlin Washington een verhaaltje over berke bomen doen toekomen. Deze boodschappen, die elk uur wor den uitgezonden, zijn nooit controver- sioeel en nooit politiek. Ze dienen om de hot line tussen Washington en Mos kou te controleren. Deze lijn werd in 1963 in gebruik genomen om er voor te zorgen dat de Amerikaanse president en de Sovjet-Premier in crisistijden on middellijk contact met elkaar hebben. De hot line is niet, zoals velen me nen, een telefoon. Het is een telexlijn, zoals die in gebruik is bij de persagent schappen. Het eindpunt van de lijn in Washington bevindt zich niet in het Witte Huis, maar in het 'Nationkle Mili taire Commandocentrum van het Pen tagon. Deze streng bewaakte commandopost waar de militaire stafcefs in contact blijven met de Amerikaanse strijd krachten over de hele wereld kan op het eerste gezicht doorgaan voor de di rectiekamer van een grote staalmaat- ■chappij of verzekeringsonderneming. Geen schaars verlichte kamers met enorme schakelborden, geen gespannen sfeer, geen alarmschellen of zoemers. De mannen werken er heel rustig bij muziek in het actie-centrum waar het pentagon op de hoogte blijft van crises, variërend van een revolutie in Zuid- Amerika tot een vloedgolf of een aard beving in het gebied van de Stille Oceaan. Het centrum is de hele dag bemand met altijd een generaal of een vice- admiraal aan de leiding. Rondom het actie-centrum bevinden zich een aantal geluidsdichte met dikke tapijten beleg de kamers waar de communicatie apparatuur is opgesteld. Streng bewaakt door een stokstijf staande schildwacht is de inlichtingen kamer voor de stafchefs. Als de deur opengaat klinkt een vriendelijk beige- luid en lichtjes flikkeren op een rood-groen veiligheidsbord dat aan het plafond hangt. Het enige wat aan een mogelijke ca tastrofe doet denken, zijn drie panelen voor het opsporen van raketten. Deze elktronische borden, gevoed door com puters die door radar worden gediri geerd, pikken alle raketten of bommen werpers op, die in de wereld worden gelanceerd en tellen in minuten de tijd ai die nog rest voor de inslag. Tijdens de dagen die daarop volgen, zullen de jongeren in groepjes van twintig terugkomen in de congreszaal om te horen, hoe de organisatie van het concern nu eigenlijk in elkaar zit. Dat zelfde gebeurd nog een keer, nadat de meisjes zo'n drie tot vier maanden ach ter hun tikmachine hebben gezeten Iets anders pakt de Shell pas afge studeerde academici en hts-ers aan. Zij krijgen nadat zij de gang van zaken gedurende drie tot zes maanden hebben afgekeken, een hele introductieweek, met o.a. excursies naar het hoofdkan toor .in Londen, naar de raffinaderij in Pernis en dergelijke. De DAF in Eindhoven doet het weer anders, omdat men daar rekening moet houden met de wettelijke voorschriften die zeggen dat jongelui pas van hun achttiende jaar af nachtdiensten mogen doen in dit continubedrijf. Daarom zijn veel van de nieuwkomers bij DAF acht tien en ouder. Veel van hen hebben dus al het diploma technische school op zak. Hoe dan ook: de eerste dag krijgen de ïueuwelingen (vorig jaar 1025) bij DAF een rondleiding door de fabriek en wordt hun verteiu hoe de gang van zaken in het bedrijf is. Daarna zijn zij verplicht op maandag, woensdag en vrijdag deel te nemen aan groepsge sprekken over de organisatie van de fa briek en over de produktie. „Want", zegt een woordvoerder van de DAF-directie, „wij vinden dat er geen communicatie met de werknemers kan zijn als zij van toeten noch blazen weten". Bij Philips in Enonoven is de ont vangst van de vele nieuwelingen zo'n eerste dag een ingewikkelde zaak. „Iedere nieuweling krijgt bij ons een eigen aanpak", zegt men daar. „Er zijn inderdaad jongelui, die een introductie cursus krijen. Maar dait is erg afhanke lijk van de vraag waar zij in het be drijf geplaatst worden en welke oplei ding ze hebben. In elk geval wordt ie dere nieuweling opgevangen door onze personeelschef of door een afdelings chef". Reuzenschepenbouwer Verolme in Rotterdam pagt de ontvangst van nieu welingen ook grondig aan. Schoolverla ters die bij Verolme een administratie ve of technische baan z'ien glinsteren worden anderhalve dag geïntroduceerd. Zij krijgen dan van de personeelschef iets te horen over de organisatie van het bedrijf, over de produktie over werkreglementen, sociale wetten, enz. Het hoofd van de bedrijfsschool komt dan op de proppen om de jongelui rond te leiden. Moe van al dat gesjouw krijgen zij een uitvoerige lezing aan te horen over de veiligheidsvoorschriften die in het bedrijf gelden. Daarna staan nog ge sprekken op het programma met een lid van de ondernemingsraad en met de maatschappelijk werkster. Pas daarna gaan de jongelui die daarvoor in aanmerking komen naar de leerschool van het bedrijf, om een of ander technisch vak onder de knie te krijgen. Ook Unilever verwacht in september staat in Nijmegen op het Dennenstraat-O. C. Huis- Geen auto, fiets of voet ganger heeft er tot nu toe brood in gezien. Deze zuil kruispunt manstraat. enkele tientallen «schoolverlaters die het willen proberen met een admini stratieve of commerciële loopbaan. De allereerste dag wacht de personeelchef hen op om iets te vertellen over de regels van het huis, arbeidsvoorwaar den, en dergelijke. Er komt zelfs een kop koffie aan te pas. Daardoor gesterkt krijgen de nieuwe lingen het een en ander te horen over studiemogelijkheden waardoor de ge dachte aan een „gouden toekomst" bin nen iets reëler perspectieven komt te liggen. Unilever gooit er die eerste dag zelfs een gezamelijke lunch tegen aan. 's Middags wort er iets verteld over de bedrijfsorganisatie en krijgen de nieuwkomers een paar films te zien over het concern. Vervolgens komt een medewerker van een levensschool vertellen, hoe de nieuwe werknemers uit de schoolban kensfeer kunnen raken en gerijpt kun nen worden voor de maatschappij. Over al het aan gehoorde kan tenslotte nog worden gediscussieerd. Na twee maanden komen de nieuwe Unilevertjes opnieuw bij elkaar. Zij krijgen dan iets te horen hoe b.v. htm al ontvangen eerste salaris nou eigenlijk in elkaar zit. En wéér komt dan ook de organisatie van het bedrijf ter sprake. Deze tweede bijeenkomst wordt afge sloten met een groepsdiscussie en een korte filmvoorstelling. In november krijgen de ouders van de nieuwelingen gelegenheid 's avonds kennis te komen maken met de eerste baas van zoon of dochter en om de be treffende personeelschef te vertellen, wat nou eigenlijk de eigenaardigheden of de talenten van het kersverse werk nemertje zijn. DEN HAAG Voor de laatste maal dit jaar komt The Who medio septem ber terug naar Nederland. Twee con certen zullen Pete Townshend, Roger Daltrey. John Entwhistle en Keith Moon ditmaal geven: woensdagavond, 16 september in De Doelen te Rotter dam. de volgende avond zelfde tijd in het. Concertgebouw te Amsterdam. Op het programma staan o.m gedeel ten uit de roek-opera „Tommy" en uit het Album „The Whq Live At Leeds", dat in Amerika al een gouden plaat gehaald heeft. NOS en NOT zullen in de komen de weken voor onderwijzers en lera ren een aantal voorlichtingspro gramma's uitzenden over de lessen, die in het kader van de schooltelevi sie in het komende seizoen op hel scherm worden gebracht. Vanavond kunnen onderwijzers en onderwijzeressen die les geven aan de vierde, vijfde en zesde klassen van het basisonderwijs kijken naar een programma waarin zij informa tie krijgen over de serie „Tekenen en Handenarbeid". Dit programma, dat wordt geregisseerd door P. G Barendsz, wordt van 22.30 tot 23.0C uur uitgezonden via Nederland 2. Op maandag 24 augustus is er var 23.05 tot 23.35 uur via Nederland 1 een informatief programma voor do centen geschiedenis over de series „John Buil en Europa". „Van Wilson tot Nixon", „Van Pétain tot De Gaulle" en „Fascisme". Regie J. Mo lenaar. De talen series „Walter en Connie" „The 7th key" en „Notre ville" ko men aan bod in een door K.F.B. van der Ploeg geregisseerd programma dat woensdag 26 augustus van 22.45 tot 23.15 uur via Nederland I wordt uitgezonden. De AVRO heeft „zeer informatief" met de Westdeutsche Rundfunk ge sproken over het voor televisie be werken van de verhalen van kapi tein Rob. In principe is de WDR geporteerd voor samenwerken met de AVRO op dit terrein. „Ha, die Annemarie" is de titel van het televisieprogramma dat de VARA vanavond van 21.35 tot 22.05 via Nederland 2 uitzendt. Het is een kleine one-woman-show van Annemarie Oster. die voor televi siekijkers het bekendst is van haar creaties in „Hadimassa". Annemarie zal vanavond laten zien dat zij nog wat anders in haar mars heeft. Zij zingt een aantal liedjes die ook staan op de lang speelplaat die onlangs van haar is uitgebracht, en zij zal parodieën doen. Gast in haar show is Henk Terlingen. Voor de dertiende maal heeft Ra dio Veronica door de nv voorheen de Nederlandse Stichting voor Statis tiek een onderzoek laten instellen naar de luisterdichtheid en het be reik van de zender. Het eerste in vergelijking met de drie Hilversum- se zenders en Radio Luxeumbuurg De lichte daling in het luisterbe- reik geconstateerd bij de vorige steekproef in oktober/november 1969 blijkt niet alleen tot staan te zijn gekomen, maar is zelfs gewijzigd in een stijging die uitgaat boven de luistercijfers van maart/april '69. Het gemiddelde bereik van Veronica is overdag 800.000 mensen tegen 640.000 bij de, vorige steekproef en 710.000 een jaar geleden. Dat komt neer op een luisterdichtheid van 9 procent nu van alle 15-jarigen en ouderen tegen 7 procent in okto ber/november vorig jaar en 8 pro cent in maart/april vorig jaar. Ter vergelijking het Hilversumse concurrentieproject: de zender Hil versum 3. Volgens het jongste on derzoek is Veronica weer iets uitge lopen op deze zender. Hilversum 3 komt niet verder dan 6 procent, over de hele week gemeten. Op de zater dag is het verschil zelfs aanzienlijk: 11 (Veronica) tegen 5 procent (Hil versum 3). De heer P. Hendriksen van de dienst studie en onderzoek van de NOS: „Dat lijkt zeer opmerkelijk, maar dat verschil moet hoofdzake lijk worden gezocht in het feit dat Veronica op die dag de top veertig uitzendt". De heer Hendriksen heeft nog en kele kanttekeningen: „In de periode van de Tour de France was Hilver sum 3 aanmerkelijk hoger. Dat is elk jaar al zo, maar dit jaar was dat /.eer duidelijk. Verder verschillen beide zenders volgens onze metingen niet zoveel. Wij komen tot een ver houding van 5 procent voor Hilver sum 3 tot 6 procent voor Radio Ver onica". NEDERLAND I BE08H 12C 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 (K) Puffenstuf, TV-serie voor de jeugd. 19.30 CVK, IKOR, RKK Kenmerk: de wekelijkse Informatierubriek over kerk en samenleving. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 NCRV: (K) Lang leve de ope rette: fragmenten uit een aantal bekende operettes. 21.05 (K) Spel zonder grenzen: inter nationaal wedstrijdprogramma uit Groningen. 20.20 Koorzang: geestelijke liederen. 22.30 (K) Uitzending Stichting Socu- tera. 22.45 NOS: (K) Journaal. 22.50-23.00 Studio Sport. NEDERLAND II 18.45 NOS: Pipo de Cown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 VARA: Midweek: jongerenpro gramma. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 VARA: (K) De Virginian, TV-Western. 21.35 (K) Ha, die Annemarie: liedjes en parodieën. 22.05 HIRO-Magazine. 22.25 NOS: (K) Journaal 22.30-23.00 NOS/NOT Voorlichtings- programm a Schooltelevisie- series Tekenen en Handenarbeid. DUITSLAND 1 Regionaal programma: NDR: 18.00 Cujturele kroniek. 18.3U (K) Ac tualiteiten. 18.45 (K) Zandmanne tje. 18.55 Norclschau-magazine. 19.Z6 iK.) Stewardessen, TV-serie. 19.59 Pr ogrammao verzichtWDR: 18.00 (K) uie Aipen Brüeke Eu ropas, i V-serie. 18.30 (K) Voor ae kieuters. 18.40 uvj Hier und Heute, met nieuws. 19.23 (K) Die Atomis- ten, TV-serie). 20.00 (Kj Journaai en weeroverzicht. 20.15 (K) Film reportage. 21.03 (K) internationaal speJprogramma. 22.20 Jour- naai, commentaar en weerover zicht. DUITSLAND II i8.05 (K) Actualiteiten en muziek. 18.40 Westlicht von Santa Fe, TV-serie. 19.10 John Klings Aben- teuer, TV-serie. 19.45 (K) Nieuws, actualiteiten en weerbericht. 20.1o (K) iruormaties en meningen over aciueie thema's. AansluitendNws. 21.00 (K) Die Weit des Pirandello: l'iebe! Liebe?, TV-film. 22.23 (K) Nieuws en weerbericht. icLtVIOIt IN Ü/Uü/iiL/AIM D I 15.30-16.30 i ROS: gramma. Vakantiepro- 6955 Heer Bommel dacht even na. en toen verscheen er een glimlach op zijn ge laat. „Hierboven", sprak hij, „is een bete re wereld; vol voedsel en levenssappen. Daar ruist de wind door de bomen en wui ven de bloemen in het zonlicht, en daar is alles beter. Kruip maar in mijn jaszak, dan zal ik jullie meenemen als ik met le vensgevaar langs het touw omhoog klim". Dat lieten de insekten zich geen twee keer zeggen. Ze grepen hun tasjes en snelden op Ollie's jas toe terwijl ze opgewonden r uitroepen slaakten. Tom Poes had echter bedenkingen. „Dit lijkt me niet zo ver standig", zei hij bezorgd. „Er komen na righeden van; dat weet ik zeker". „Hoe kan je zo harteloos zijn?" riep heer Bommel uit „We kunnen deze klei ne schepsels toch niet hier laten ten prooi aan honger en dorst? En denk eens aan de ongeboren kindertjes, die weerloos in hun eitjes zitten!" Zö sprekende klom hij moeizaam op de steen, en bij iedere be weging die hij maakte dwarrelde het stof .in dichte wolken omhoog. „Hm", zei Tom Poes. „U ziet toch wat een ellendige woestijn ze van deze vlakte gemaakt heb ben? Als u ze boven op de berg loslaat zullen ze een ramp veroorzaken!" Deze tegenspraak prikkelde heer Ollie, en er verscheen een koppige uitdrukking in zijn ogen. „Zo ondankbaar zullen ze niet zijn", mompelde hij. „Laat dit nu maar aan een heer over, die door zijn goede voorbeeld al zoveel lieden op het rechte pad heeft geholpen! Ik bedoel; laten we naar boven gaan. Het staat me hier te gen". Tom Poes haalde de schouders op en begon te klimmen. Heer Bommel volg de hem hijgend en steunend, en terwijl ze zich langzaam langs het koord omhoog werkten, werd de troosteloze vlakte al gauw aan het oog onttrokken, door de eeuwige stofwolken die er overheen woeien... DUl'iSLAND 1 j.0.00 Nws. iu.ua journaai van gis teravond. 1U.30 Üelahliche Neu- gier, detectivefilm. 12.05 informa ties en meningen over actuele the ma's. 12.50 internationaal pers overzicht. 13.00-13.30 Journ. 16.35 (K) Nws. 16.40 (K) Voor de kinde ren. 16.55 Idem. 17.30 (K) Dieren- iilm. 17.55-18.00 (K) Nws. DUITSLAND 11 a7.30 (K) Nieuws en weerbericht, r7.35 18.20 skaat en muziek. HILVERSUM 1 AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend- gymn. 7.20 Stereo: Li. gr. muziek. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.2U Stereo: Lichte grammofoonmuziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klassieke ka mermuziek (opn). 9.35 Waterstan den. 9.40 Waar zijn onze kinderen gebleven: programma rondom jon geren en hun vakantie. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (gr.). (11.00-11.02 Nws.). 11.30 Rondom 12: programma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten). 12.30 Modern platteland. 12.35 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Ra diojournaal. 13.30 Moderne Zwit serse kamermuziek (opn). 14.30 In het spoor van de primitieve mens: gesprek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.03 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.00 Sans Rancune: platenprogramma en interview. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 Medede lingen. 18.00 Nws. 18.11 Radiojour naal. 18.30 Stereo: Licht ensemble en licht instrumentaal trio. 19.00 Stereo: Big Beat: moderne muziek. 19.25 Theologische notities. AVRO: 20.05 Lichte gitaarmuziek. 20.15 Stereo: Radio Filharmonisch Or kest; Groot Omroepkoor en zang soliste: klassieke en moderne mu ziek. (In de pauze: 21.00-21.20 Ge sprek met Leopold Stokowski). 22.30 Nws. 22.38 Mededelingen. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Stereo: Lichte muziek en zang (opn.). 23.20 Stereo: Cello en piano: semi-klas- sieke muziek. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND II KRO: 7.00 Nws. 7.11 't lev. woord. 7.16 Stereo: Badinerie: kl. grammo foonmuziek. (7.30 Nws.; 7.32 Ac tualiteiten; 7.50 Overweging; 8.00-8.10 Nws.) 8.30 Nws 8.32 Tou- rmgclub: informaties en tips voor de vakantie. 8.45 Wat heeft dat kind?pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (opn). KRO: 11.00 Nws. 11.03 Voor dc zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd pro gramma. (12.26 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw; 12.30 Nws. 12.41 Hier en Nu: actualiteiten. 14.00 Stereo: The Kilima Ha- waiians Show. 14.30 Stereo: Een goed begin: debutanten: A. So praan en piano: moderne liederen; B. Instrumentaal' trio: klassieke muziek. 15.00 Hervormde middag- dienst. NOS: 15.30 Skivatoon: in formatie over nieuwe langspeel- schijven. (16.00-16.02 Nws.) 16.15 Meer over minder: informatie over mensen en dingen die minder op de voorgrond treden. NCRV: 17.45 Hier en Nu: sportak- tualiteiten. 18.00 Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: A. Koorzang: geestelijke liederen; B. Fanfare orkest: marsmuziek. 18.30 Nws. 18.41 Hier en Nu: actualiteiten. 19.00 Stereo: Lichte koorliederen. 19.15 Leger des Heilskwartier (gr.). 19.30 Ontvoerd!: een radiospel voor de zomeravond. 21.00 De jeugd op eigen wieken (deel 12), seriehoorspel. 21.30 Amusements muziek in stereo (opn.). 21.50 Ste reo: Klavecimbel en orgel: klas sieke muziek. 22.20 Avondoverden- king. 22.30 Nws. 22.40 Vakantietoe slag: programma met actuele in formatie over alle facetten van het toerisme. 23.15 Stereo: Jazz-Time. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Terug van weggeweest, muz. van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Zzzoef: een instumentaal progr. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nws.) NOS: 12.00 Nws. 12.03 Pop-Slick. KRO: 13.00 Nws. 13.03 Waarom niet: ontspannen lunch- programma. 14.00 Nws. 14.03 Hol ster: een mixture van pop en country. (15.00-15.02 Nws.) 16.03 lORRRrrr...: pop-magazine. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Dra a i j i jofd ra a i ik verzoekplaten. NED. HERV. KERK roepen te Leerdam: T. Lekkerker- ker te Oosterwolde (Gld.) te Delft: M. H. Boogert te Hellendoorn; te Sommelsdijk: A. van der Beek te Poederooyen. iEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Zuidhorn: J. Slotman te Urk. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Aalsmeer: K. Boersma te Haarlem-

De Vallei | 1970 | | pagina 6