Uithoorn moet bouw blok huizen stopzetten ,Die VARA heeft wat tegen me9 Geen straf voor zwembadkrakers in Gorkum caballero. de sigaret „College van B. en W. afsp van raad" iegeling Hotelsluiting in Vlissingen Autobus, klem tussen ahobs door trein geramd Studenten uit Nederland in Frankrijk verongelukt iZeven oud- j I gedienden staan op hun recht VERHUURDER WEERDE SPANJAARDEN DOOR NIEUW SLOT OP DEUR PAK Leiden uit wethouders- overleg KAMPIOENEN YOYO- EN IN ACTIE GERT TIMMERMAN Dode en zwaar gewonde bij autobotsing „GELD IS BIJ DE CENTRVMBAM" ZEGT WEDUWE VAN VEEN RECHTBANK Gratis vakantie voor gewonden busongeluk Minister Beernink: OVERNAME ADVOCAAT NONSENS VAKBONDEN Duizenden guldens strop voor fabriek door bomalarm VEEL KLAPPEN VARA HOUDT VOL KANTONRECHTER TOONT SYMPATHIE MAAR VINDT METHODE ONJUIST PROEFPROCES anders dan andere. Vliegtuigbotsing bij verfilming BOUW CENTRALE AAN BERGUMER- MEER GAAT TOCH DOOR WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 mgmmmmmmmm Raadselen rondom f70.000 pensioengeld AMSTERDAM De gemeente Uit hoorn moet de bouw van een blok van 26 maisonnettes met garages voor zover dit in strijd is met een bestem mingsplan stopzetten. Voorts mag zij in de reeds gereedgekomen woningen geen nieuwe bewoners toelaten. Dit heeft een der vice-presidenten van de Amsterdamse rechtbank, mr. J. Heintz, dinsdagochtend bepaald in zijn vonnis in het kort geding, dat twee bewoners van tegenover dit blok liggende koop huizen tegen de gemeente hadden aangespannen. De bouw van het bewuste blok is in strijd met het bestemmingsplan Zijdel- waard IV. Voor de afwijking daarvan hadden Gedeputeerde Staten van Noord-Holland geweigerd goedkeuring te verlenen. De president was het met eisers eens dat de gemeente jegens hen onrechtmatig handelt en heeft gehan deld. Uit de brief van Gedeputeerde Staten blijkt volgens hem allerminst dat de goedkeuring alsnog zal worden gegeven. Het spoedeisend karakter ont breekt niet in deze zaak want de ge meente wil haar plannen niet stopzet ten. De president vond de primair geëiste afbraak der woningen echter te ver gaan. Op het niet nakomen van het bevel tot stopzetting dat moet ge schieden vijf dagen na betekening van het vonnis is een dwangsom gesteld van 1000 per dag. De eisers hadden het kort geding aangespannen omdat ze geen vrij uitzicht meer hebben dat er volgens het bestemmingsplan wel was toen zij indertijd hun huizen kochten. UTRECHT Het in Utrecht wonen de Spaanse echtpaur Herminia Sanchez kwam terug van vakantie en vond een ander slot op de deur van hun woning. Het slot was erin gezet door kamer verhuurder J. Theunissen. Een landge note. mej. Conovas, overkwam het zelfde. De president van de Utrechtse recht bank, mr. M. v. d. Werk, moet nu be slissen of hun de toegang rechtmatig is ontzegd. De familie Sanchez had hier om in een kort geding gevraagd. De raadsman van de Spanjaarden zei, dat de verhuurder ongewoon forse huur verhoging had geëist. De heer Theunis sen beschuldigde de Spanjaard van her haalde dronkenschap en hinderlijk ge drag. Hij ontkende een hogere huur im hebben gevraagd. Uitspraak volgende week woensdag. AMSTERDAM Met Bernard Geurs vragen zes andere gepensioneerden van de door de Centrum Bank overgenomen Van Veen's bedden- en matrassen- fabriek zïcb af waar de 70.000 gulden zijn gebleven, die volgens hen voor uit kering van pensioenen waren bestemd. Bernard Geurs, die 43 jaar als meesterknecht bij Van Veen heeft gewerkt en tot en met mei van dit jaar f 125 per maand aan bedrijfspensioen ontving, heeft moeite noch kosten gespaard om deze kwestie tot opheldering te brengen. DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) is voorstander van een „afspiegelingscollege" van wet houders en niet van een „programcol lege". Gisteren heeft de bewindsman desgevraagd verklaard, dat naar zijn mening b|j de samenstelling van het college van wethouders heel sterk ge let moet worden op een zódanige sa menstelling, dat dit college zoveel mo gelijk iedere groep in de gemeenteraad vertegenwoordigt. „Bij een program- college sluit men bij voorbaat een deel van het besturende college (de gemeen teraad) uit bij de samenwerking in het dagelijks bestuur," aldus mr. Beernink. De minister wees erop dat er onder scheid gemaakt moet worden tussen een college van B. en W. en de minister- _raad. De wethouders worden door en uit de gemeenteraad gekozen en maken dus als raadslid deel uit van het besturend orgaan van de gemeente. De gemeenteraad is het hoofd van de ge meente en alle leden van de raad, met inbegrip van de wethouders, hebben in de gemeente een besturende functie, zo wilde hij graag benadrukken. „De mi nisters en staatssecretarissen worden niet door het parlement gekozen, ze behoeven ook geen lid van het parle ment te zijn. Het parlement is ook niet, zoals de gemeenteraad, een besturend lichaam." Ook op grond van de praktijk heeft mr. Beernink sterke voorkeur voor een afspiegelingscollege. Hij verwacht niet dat er een grote verschuivingen in de wethouderscolleges zullen optreden. Veel gemeenten hebben aan hun col leges van GS gevraagd het aantal wet houders te mogen uitbreiden. Met lotgenoot Henk Hardeveld uit Utrecht heeft hij de weduwe van direc teur Jan van Veen bezocht. „Zij zei te gen ons, dat in de pensioenpot nog een bedrag van 70.000 gulden was," zegt hU. „Mevrouw Van Veen verzekerde ons echter dat zij dat bedrag niet Had, maar de Centrum Bank. Gelukkig heeft ze een kopie van het contract, waarin dit stond vermeld, naar de vakbond ge stuurd, zodat deze zaak kan worden uitgezocht. Wij staan erop, dat wij het ons toebehorende geld krijgen." Bernard Geurs ging op 1 augustus 1959 met pensioen. Na deze datum ech ter bleef hij nog zes maanden bij Van Veen werkzaam. „Op 15 september 1959 kreeg ik een brief van wijlen directeur Jan van Veen en van mevrouw G. van Veen-De Ruiter. Zij schreven, dat de aandeel houdersvergadering had besloten, dat met ingang van 28 september 1959 mij een pensioenuitkering van 1500 gulden per jaar zal worden uitgekeerd. Er werden twee restricties aan toege voegd, namelijk, dat de continuïteit van de uitkering afhankelijk is van de fi nanciële positie van het bedrijf en dat de aandeelhoudersvergadering van jaar tot jaar de hoogte van het bedrag zou bepalen. Maandelijks kreeg ik 125 gulden. Eind vorig jaar hoorde ik van perso neelsleden van Van Veen, dat de zaak zou worden overgenomen. We hoefden ons echter niet ongerust te maken, want de zaak zou worden voortgezet en de pensioenuitkeringen zouden blijven doorgaan. Dat was in het verkoopcon tract met de Centrum Bank bepaald. Plotseling kreeg het personeel van het bedrijf te horen, dat Van Veen per 1 mei (1970) zou worden gesloten. Het personeel werd ontslagen. Het bedrijf was twee dagen nadat de Centrum Bank aan het sterfbed van di recteur Jan van Veen het contract had getekend, overgedaan aan Kroonenberg. De bedrijfsleider van Van Veen, de heer Schrader, werd door Kroonenberg benoemd tot tijdelijk zaakwaarnemer om de uitverkoop van het bedrijf te leiden. Hardeveld en ik naar mevrouw Van Veen in Utrecht. Er is een advocaat bij gehaald, maar die man zei, dat hij niets kon doen zolang de pensioenen nog werden betaald. Eind mei ben ik naar het voormalig hoofdkantoor van Van Veen in de Har tenstraat gegaan om mijn pensioen te halen. Ik kreeg het geld van de heer Schrader. Hij zei er echter bij, dat dit de laatste keer was. Ik eiste van Schrader, dat hij dit op papier zou zetten. Op 14 juli kreeg ik de brief van Schrader. Hij schreef, dat de financiële positie van de N.V. naar alle waarschijnlijkheid geen ver dere uitkering meer mogelijk maakte en dat op grond van'dit feit de algemene vergadering van aandeelhouders niet in staat is voor het jaar 1970 enig bedrag voor uitkering en de hoogte ervan te bepalen. Van de zijde der aandeelhouders zal zo spoedig mogelijk een beslissing wor den genomen zodra de financiële positie van de vennootschap precies aan haar bekend is, zo schreef hij. U zult begrijpen, dat dit klinkklare nonsens is. Het bedrijf is immers geli quideerd en de 120 aandelen zijn over gegaan naar de Centrum Bank. Over de 70.000 gulden, het restant van het be drag dat door directeur Jan van Veen in de pensioenpot was gestort, werd geen woord gerept. Toch moet het be drag er nog zijn. Zoals gezegd, me vrouw Van Veen heeft het contract". De gedupeerden Soest, Hardeveld, Ransdorp, Degenhardt, Loon en De Vries laten het er niet bij zitten. Sinds mei hebben ze geen uitkering meer ontvangen. De vakbonden is opdracht gegeven deze zaak te regelen. „Ik heb Schrader verteld, dat we stappen ondernemen. Hij zei, dat de af schriften van de brieven in deze kwes tie niet' aan Kroonenberg worden over gedragen maar aan hem. Snapt u het nog?" De heer P. J. A. Ketelaars penning meester van de katholieke houtbewer- kersbond St. Anthonius van Padua, beaamt, dat er bij de verkoop van Van Veen waarschijnlijk een pensioenpot LEIDEN In het Leidse wethouders- overleg is het tot een breuk gekomen tussen «het PAK (PvdA, D'66 en PSP) en de andere partijen in de raad. Het overleg is gisteravond voortgezet zonder het PAK. Dat wil zeggen, dat Leiden een college van B. en W. krygt waarin de socialisten voor het eerst in hun be staan geen zitting hebben. Het breukpunt was het verlangen van het PAK naar ten minste vier van de zes wethouderszetels. Doordat het PAK in de Leidse raad in de minderheid is, was dit geen haalbare kaart. De liberalen en de confessionelen wil den het PAK drie wethouderszetels ter beschikking stellen van 70.000 gulden aanwezig was. „Als het bedrag bij de weduwe Van Veen zit, levert het geen enkel pro bleem op. Als het bedrag is verkocht aan de Centrum Bank, dan wordt het voor ons een bijzonder moeilijke zaak om het geld terug te krijgen." AMSTERDAM Het Hilton-hotel herbergde gistermiddag 21 interna tionale yo-yo-kampioenen, die in Nederland het yoyospel komen pro pageren. Op de 1oto: in de tuin gaven zij, gekleed in hun nationale kostuums, een proeve van hun kun nen met de yo-yo. LEEUWARDEN Een vals bom alarm heeft gisteren de Coöperatieve Condensfabriek Friesland in Leeuwar den een schade van vele duizenden gul dens bezorgd. Na een anoniem telefoontje dat er in het gebouw een bom was geplaatst, kreeg het 350 man tellend personeel de verdere ochtend vrijaf. Hierdoor ble ven de computers en de telefooncen trale enkele uren onbezet. Dat betekent volgens een woordvoerder van de firma dat er overuren zullen moeten worden gemaakt, om het productieverlies goed te maken, die uiteraard moeten worden betaald. CJ VLISSINGEN Een van de grootste hotels in Vlissingen, Hotel Noordzee- boulevard aan de Boulevard De Ruy- ter gaat in de loop van september slui ten. De 35 personeelsleden worden ont slagen. Het gebouw zal hoogstwaarschijnlijk worden verkocht aan het Belgische Loodswezen. BOEKELO Doodmoe na een lange dag van opnamen voor de nieu we langspeelplaat van het duo Gert en Hermien verweert zanger Gert Timmerman zich tegen de beschul diging dat hij zou hebben meege werkt aan een „pornoplaat". Jan Nagel, medewerker van Vara's jongerenrubriek „Dit is het begin" kwam hier zaterdagmiddag mee op de proppen, maar Gert „weet wel beter". In zijn grote huis-met-studio aan de rand van de Usseler Es in het dorp Boekelo, dat de sierlijke naam „Con Amper" draagt, zegt hij: „Ik heb niet aan die plaat meegewerkt. Ik weet er niets van ook. Nee. ook de bewering dat mijn technicus de opnamen heeft gemaakt terwijl ik afwezig was, is onwaar. „De Vara heeft wat tegen me, dat is wel duidelijk. Een tijdje geleden lan ceerden ze het bericht dat ik was overleden. Ook-zoiets. Tientallen fans uit het hele land belden op om te vragen of het waar was. En nu dit weer. De ene keer pakken ze de ko ninklijke familie, de andere keer Gert en Hermien. Dat zit erin als je aan de weg timmert". Hij en zijn vrouw Hermien hebben in hun leven „al veel klappen gekre gen". maar dit geval loopt volgens de wat bedroefde schlagerzanger toch wel de spuigaten uit. „Ik overweeg dan ook om stappen tegen de Vara te nemen, als ik hier nog meer last van krijg. Niet tegen het blad Candy, dat de plaat heeft geproduceerd, want die ontkennen dat ik de bekende Neder lander ben die aan de plaat heeft meegewerkt". „Kijk", legt Timmerman nog eens uit, „iedereen moet toch begrijpen dat ik een naam te verliezen heb. Waar om zou ik dan aan zulke vuiligheid meewerken? Voor het geld? Nou, dat heb ik langzamerhand wel. Voor de aardigheid? Kom kom, dan had ik het wel eerlijk bekendgemaakt. Trou wens, mijn fans zouden daar helemaal geen prijs op stellen". Gert Timmerman kan alleen maar concluderen dat er in het interview (dat Jan Nagel in Gerts eigen studio heeft gemaakt) is geknipt. En hij weet wel waarom ook. „Die Vara heeft wat tegen me. Vroeger hebben ze me wel aanbiedingen gedaan, waar ik niet op kort ingaan. Nu werk ik voor de AVRO. Misschien is het pure brood nijd, wie weet". Toch gaat het leven in huize Timmerman door. Er wordt in de eerste plaats gewerkt, niet aan een pornoplaat maar aan een voor sommi ge mensen nog prettiger in het gehoor liggende nieuwe Gert en Hermien- schijf. „Ze zouden het maar beter kunnen rectificeren", zegt Gert nog met een zucht. „Dan was voor mij de zaak de wereld uit". Bij de Vara staat men volledig ach ter de bewuste uitzending. Een com mentaar van perschef André van der Louw: „Er valt niets te rectificeren. We hebben met deze uitzending wil len wijzen op twee dingen. Ten eerste de smerigheid die er op de platen- markt verschijnt. Ten tweede de praktijken van Gert Timmerman. Dat is toch helemaal niet erg? We staan er voor de volle honderd pro cent achter. En bovendien: we hebben maar twee reacties op de uitzending gehad". GORINCHEM Het Gorkumse kantongerecht beleefde dinsdag de primeur van de berechting van een aantal zwembadkrakers. Het waren er zeventien in totaal, allen afkomstig uit Hardinxveld-Giessendam. Daar werd op 28 juni en op 5 juli het zwembad De Duikelaar gekraakt. Kantonrechter mr. J. van Gulik liet blijken dat hij sympathiseerde met de krakers: „Ik ben het graag met u eens dat het bad op zondag open moet, maar u heeft rechtertje gespeeld. U mocht zich daar niet bevinden en u wist dat". De officier van Justitie, mr. J. L. van Leeuwen, vond het een simpele zaak: „W« zijn hier niet om te beoordelen of het bad terecht op zondag dicht is. Dit is een gezagskwestie. Als het ge meentebestuur zeg*, dat het niet open mag, dan moeten wH daar de conse quentie van dragen. Het gezag moet gerespecteerd worden." De Sliedrechtse raadsman mr. A. T. Koppelaar bestreed dat: „In ons hart zeggen wij allemaal dat het eigenlijk absurd is om deze mensen te straffen. Het gezag moet, vooral in deze tijd, re delijke en zedelijke normen naleven, anders krijgt dat gezag een enorme klap." De officier eiste tegen alle overtre- ,ders een tientje boete. De kantonrech ter stelde zich met name ten aanzien van de tien mensen die op 28 juni als eersten het bad kraakten, zeer coulant op: „Ik heb geen behoefte om u te straffen. Ik zal u schuldig verklaren zonder toepassing van straf. Als u maar goed begrijpt dat dit niet de weg is." Om de mogelijkheid tot het aanteke nen van hoger beroep open te laten, gaf hij een van hen ƒ11 boete. De ze ven man die op 5 juli het bad kraak ten, kregen twee kwartjes boete, be halve een van hen, die er beide keren bij was. Als recidivist werd hem ƒ20 boete opgelegd. Zoals bekend wil het Tweede- Kamerlid Hans van den Doel (PvdA) uit Apeldoorn een proefproces uitlok ken door op zondag in het zwembad „De Hoksberg" in 't Harde te gaan zwemmen. Hij verwacht te worden vrijgesproken omdat ook de procureur-generaal in Arnhem vindt dat de zwembadsluiting in strijd Is met de zondagswet. Een uit spraak tot in hoogste instantie zou er toe kunnen leiden dat de betreffende gemeentelijke verordeningen moeten worden gewijzigd, waardoor alle nu nog op zondag gesloten zwembaden e.d. In het land open kunnen gaan. ROTTERDAM De Nederlandse pas sagiers van de Spaanse bus die op 8 augustus bH Sevilla verongelukte, krijgen het bedrag van hun niet-ge- noten vakantie terug. Het reisbureau Eurotours zal bovendien de zestien gewonden na hun genezing een gratis vliegvakantie aanbieden. Bij het ongegluk kwamen negen van de 63 passagiers om het leven. ADVERTENTl F Toneelspeler en TV-acteur Hulb Rooymans. AMSTERDAM Op de Merwede- brug over het Amsterdam-Rijnkanaal in de rijksweg Amsterdam verkeers plein Hoevelaken is dinsdagavond bij een autobotsing een vrouw om het le ven gekomen en zijn vier mensen ge wond. Op de brug stond een vrachtauto met pech rechts geparkeerd. De bestuurder van een personenauto zag dit te laat en week plotseling naar links uit, toen hij net werd ingehaald door een tweede auto. Er ontstond een botsing. Van de inzittenden van de eerste auto werd de 40-jarige mevrouw J. A. Rig- ter-Bakker uit Amsterdam gedood. Zij is de echtgenote van de bestuurder van de auto. Achterin zaten vier kinderen van het echtpaar. Van hen werd de 6-jarige Henk Rigter met een schedel- basisfractuur in het ziekenhuis opgeno men. De verwondingen van de andere kinderen en de bestuurders van beide auto's zijn, naar het zich laat aanzien, licht. UTRECHT Een NBM-bus is dins dagavond omstreeks 19.40 uur op de spoorwegovergang bij het station in Den Dolder door de sneltrein Amers- foort-Utrecht aan d« achterzijde ge ramd. Er deden zieh, op een lichtge wonde vrouw na, geen persoonlijke on gevallen voor. De bus, waarin negen passagiers za ten, stond tussen de ter plaatse onge veer vijftien meter uit elkaar liggende sporen stil voor de gesloten ahob van het „tweede spoor". Ter plaatse zijn namelijk beide sporen van eigen ahobs voorzien l.v.m. de ruimte tussen de spo ren. Op het moment dat de bus het „eerste spoor" was gepasseerd en stop te, zette de naderende trein uit Amers foort de andere ahob in werking, waar door de bus als het ware werd opgeslo ten tussen de belde ahobs. De bus, die volgens de politie in Den Dolder drie centimeter met de voorzij de van de spoorboom stond, stak met de achterzijde 30 centimeter binnen de breedte van het treinstel en werd daar door aan de achterzijde geraakt. De ra vage is nog meegevallen. Om 19.54 uur kon de baan weer worden vrijgegeven. DUBLIN De verfilming van een luchtgevecht voor een rolprent over de eerste wereldoorlog is dinsdag realis tischer verlopen dan de makers hadden bedoeld. Een Fokker tweedekker en een helikopter, die de filmopnamen maakte, kwamen boven de Ierse Zee met elkaar in botsing en stortten neer. Drie per sonen kwamen daarbij om het leven. LEEUWARDEN Friesland krijgt zijn elektriciteitscentrale aan het Ber- gumermeer. Met 34 tegen zeventien stemmen besloten Provinciale Staten van deze provincie gisteren na uren lang vergaderen bij hun eerder geno men besluit te blijven. Zo spoedig mogelijk zal nu ondanks het tegenstribbelen van Tietjerkstera- deel met de bouw worden begonnen. De Friese Staten namen gisteren een motie aan die bepaalt dat de plannen zullen worden beperkt tot de bouw van een centrale met een maximaal vermo gen van zeshonderd megawatt en dat Gedeputeerde Staten voor een even tueel in de toekomst noodzakelijke uit breiding overleg zullen plegen met Pro vinciale Staten, onder overlegging van een rapportering van de milieuhygiëni sche situatie op dat moment en een prognose van de milieuhygiënische con sequenties van een uitbreiding. LANGRES Twee Nederlandse stu denten zijn dinsdag omgekomen bij een botsing tussen hun auto en een vracht wagen in de Franse plaats Langres. Het zijn de studenten mej. Hendrina van Wijck (23 jaar) uit Utrecht en de 24- jarige Wladimir Kotalik uit Amstel veen, een Tsjechoslowaak, die in Am sterdam studeerde.

De Vallei | 1970 | | pagina 7