Na invallen van Scotland Yard Wapenvondsten in Londen bij IRA j /if i i Ian Smith verwacht geen akkoord met Engeland OOK IN LEGER V.S. VEEL MARIHUANA Etenstijd voor vijf ling Schip met zenuwgas zonk in 4 uur Rijkspostspaarbank rente tot 7% ONRUST CHOLERA-ALARM OP WEENS VLIEG VELD 1945—1970 Over de grenzen STAKING IN ZUID-SLAVIË Bel<* moet uit Rusland Mazelen in Engeland Grieks fruit bedreigd Mevr. Onassis blijft in mini Diamantsmokkel Overstroming in Kaukasus Privé-strand verdedigd Kwestie-China weer in V.N. Schepen weg uit Suez-kanaal Senaat verwerpt veto Nixon GOUDEN CENT VAN NEDERL.-INDIË WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1970 i A Jacqueline Onassis-Kennedy liep weer in de lens toen zij in Rome overstapte, onderweg van New York naar Athene. Zoals men ziet, blijft zij mini-rokken dragen. LONDEN Rechercheurs van Scotland Yard hebben dinsdagmorgen bij nieuwe invallen in hui/en in Londen, wapen voorraden aangetroffen, enkele uren nadat in het hart van de stad opnieuw een bom was ontploft. De laatste ontploffing deed zich voor bij het kantoor van de Spaanse lucht vaartmaatschappij in Regent Street, een der hoofdstraten van het chique West End. Scotland Yard vermoedt dat de daders van de bomaanslagen leden zijn van het onwettige Iers republikeinse leger (IRA). Zij zouden wraak willen nemen op de actie van de Engelse politie tegen IRA-leden die in Engeland verblijven. De laatste invallen hebben machine pistolen, geweren, revolvers en munitie opgeleverd. Men neemt aan dat de wa pens voor Noord-Ierland bestemd wa ren Bij de bomaanslag op het kantoor van Iberia, is niemand gewond. De politie heeft bekendgemaakt, dat de wapens die bij de invallen van van daag zijn gevonden afkomstig waren uit Spanje, Duitsland en de Verenigde Staten. Vorige week heeft de politie ver klaard, dat het voorlopig onderzoek heeft aangetoond, dat de bommen die in Londen zijn ontploft van hetzelfde soort zijn als de bommen die de IRA gebruikt. Scotland Yard sluit echter de moge lijkheid niet uit, dat de bom bij het Iberia-kantoor daar geplaatst is door anti-Franco elementen. De Noordierse regering heeft dins dagavond in een communiqué bekend gemaakt, dat zij niet voornemens is de politie opnieuw te bewapenen. De be kendmaking volgde, nadat dinsdag en kele tientallen politiemannen hebben verzocht weer wapens te mogen dragen. Na de onlusten van vorig jaar in Ul ster, werd de politie ontwapend en werd het korps grotendeels protestantse hulppolitie, de zogenoemde „B-Spe- cials", ontbonden. Sedertdien dragen voornamelijk de Britse militairen zorg voor de handha ving van de orde. Nadat onlangs twee politiemannen in Noord-Ierland werden gedood, nam de druk toe om het politiekorps weer te bewapenen. De Londense politie heeft dinsdag avond 29 bioscopen ontruimd na een SALISBURY Premier Ian Smith van Rhodesië verwacht niet dat het conservatieve bewind in Engeland, zijn blanke minderheidsbewind zal erken nen. Smith verklaarde dit in een radio- uitzendiing, waarin hij zijn landgenoten waarschuwde tegen de valse hoop dat met het aan de macht komen van de conservatieven in Engeland de proble men van Rhodesië spoedig voorbij zou den zijn. Smith zei voorts te verwachten dat de Zuidafrikaanse politie-eenheden, die de grens aan de Zambesie met Zambia bewaken tegen eventuele infiltratie acties van opstandelingen, daar ver moedelijk nog lange tijd zouden blij ven, hoewel dit natuurlijk aan de Zuid afrikaanse regering is o.m. te bepalen. „Ik vind, dat wij in zuidelijk Afrika een linie vormen tegen het internatio nale communisme en ik geloof niet dat hier in de afzienbare toekomst een eind aan komt", zo zei hij. De invloed van de sancties tegen Rhodesië begint langzamerhand pijnlijk te worden in het land. Hoewel de eerste levensbehoeften er goedkoop zijn is al MEXICO De 45-jarige Oostenrijk se Paula de Rosemberg Fuch is dinsdag op het vliegveld van Mexico-Stad aan gehouden op beschuldiging van dia- mantensmokkel. De douane vond in haar tas 28 pakjes diamanten met een totale waarde van ongeveer 400.000 dol lar. wat iets meer luxe is, als conserven of ingevroren eetwaren niet te krijgen, textiel en schoeisel van slechte kwali teit. BELGRADO In Zuid-Slavië heb ben 3.000 arbeiders in de bruinkool- mijnen bij Tuzla in Oost-Bosnië beslo ten het werk neer te leggen. Dit ge beurt uit protest tegen het feit dat de spoorwegen al weken lang geen wagons beschikbaar hebben voor het vervoer van bruinkolen. De mijnen lijden daar door een verlies van 16 miljoen dinar (bijna vijf miljoen mark). Aangezien de lonen zijn afgestemd op de bedrijfsre sultaten, ontvangen de mijnwerkers nu 500 in plaats van 900 dinar per maand (160 gulden i.p.v. 300 gulden). In het besluit van de arbeidersraad werd niet gesproken van een staking, doch van een „wettige produktie- onderbreking". De mijnwerkers zullen pas weer aan het werk gaan, wanneer er voldoende spoorwegwagons beschik baar worden gesteld en de Zuidslavi- sche regering en de autoriteiten van de republiek Bosnië-Herzegowina gelden geven om de lonen weer op peil te brengen en de geleden verliezen van de mijnen te compenseren. Het is een van de grootste stakingen die zich tot dusver in het communisti sche Zuid-Slavië hebben voorgedaan. telefonische melding dat in een ervan een bom was geplaatst. Het waren alle bioscopen waar de film „Airport" draait. De bom zou ontploffen op het ogenblik dat in de film een aanslag op een vliegtuig werd gepleegd. Vijfentwintigduizend bezoekers moes ten de bioscopen verlaten, maar toen na een half uur niets was gebeurd, wer den de voorstellingen hervat. ADVERTENTIE tiideliik 2 pakje MOSKOU Bij overstromingen in de Sovjet-republiek Armenië zijn twee mensen om het leven gekomen en ver- scheidenen gewond. Volgens een plaat selijk blad is het treinverkeer tussen Jerevan, de hoofdplaats van Armenië en Tiflis, de hoofdplaats van Georgië, enige tijd gestremd geweest. Vooral de plaatsen Alaverdi, Dilizjan en Kenina- kan hadden te lijden van hoog water en grondverschuivingen. WASHINGTON De democrati sche senator Thomas Dodd heeft voor het Congres verklaard, dat ge vallen van gebruik van marihuana door Amerikaanse militairen zijn geconstateerd. A Etenstijd ook voor een vijfling. Alle buurvrouwen moeten worden ingeschakeld. In het midden de trotse moeder van de zes-maanden-oude vijf ling in New York, mevrouw Kienast. PARIJS Ondanks het bevel van de Franse minister van Huisvesting, heeft mevrouw Giny tot dusver niet het hek laten wegnemen om haar privé-strand in Le Lavandou aan de Franse Rivièra. Minister Chalandon had haar laten weten dat de Franse stranden voor ie dereen toegankelijk zijn. Mevrouw Gi ny meent echter dat het hier niet om een stuk strand in eigenlijke zin gaat, maar om een terras dat steil naar be neden loopt. De zaak is woensdag aan het rollen gebracht. Toen waren drie mensen om het hek heen gezwommen en op het terras gaan zitten. Zij werden met stenen bekogeld, en er viel zelfs een schot. De drie vlucht ten weg een van hen was gewond geraakt en deden aangifte bij de po litie. Mevrouw Giny heeft wel op de weg naar het strand een bord laten zet ten waarop staat dat het stuk strand privé-vezit is en gewaarschuwd wordt voor honden. ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. HARTLEY Gisteren is het oude Amerikaanse Liberty-schip met zijn dodelijke lading zenuwgas tot zinken gebracht 283 mijlen ten oosten van Kaap Kennedy, op een plaats waar de zee haast 5.000 meter diep is. Het tot zinken brengen duurde vier uur. Deskundigen van het Amerikaanse leger zijn van oordeel, dat het gas als het ontsnapt, door het zeewater binnen O MOSKOU Wegens een poging om tegen de Sovjet-Unie gerichte vlug schriften te verspreiden, is een Belgi sche studiemt uit Rusland gewezen Komsomolskaja Prav-da, het blad van de communistische jeugd van de Sov jet-Unie, schrijft, dat hij Luuk Quin- tin heet en dat hij er niet in geslaagd is de naar Moskou meegenomen pam fletten te verspreiden. Het blad zegt niet, waar en wanneer de 20-jarige student is aangehouden. Het is de tweede keer binnen zes maanden dat een Belgische student voor dit vergrijp uit de Sovjet-Unie is gewezen. In februari werd de 23-jarige Victor van Brantegem géar- resteerd wegens het verspreiden van vlugschriften in een Moskou's thea ter. Hij werd tot een verblijf van een jaar in een arbeidskamp veroordeeld, maar kort na zijn veroordeling vrij gelaten. Een woordvoerder van de Belgische ambassade deelde later mee, dat Quintin, die psychologie studeert aan de universiteit van Gent, ongeveer vier weken geleden op de ambassade in Moskou is geweest. Hij had toen gezegd, dat hij gevolgd werd en banjf was vanwege het materiaal dat hij bij zich had gehad en vernietigd had. De ambassade had daarna niets rr»eer van hem vernomen. NEW YORK Veertien lidstaten van de VN hebben in een brief aan secretaris-generaal Thant verzocht het lidmaatschap van China op de agenda van de komende algemene vergadering te plaatsen. Het verzoek wordt ge steund door Algerije, Albanië, Cuba, Irak, Mali, Mauretanië, Roemenië, Zuid-Jemen, Soedan, Syrië, Tanzanië, Jemen, Zambia en Kongo. De welhaast traditioneel geworden poging China in de VN te krijgen heeft in het verleden nimmer de voorge schreven tweederden meerderheid ge kregen. Deze meerderheid is noodzake lijk omdat de VS de kwestie als een „gewichtige aangelegenheid" in de zin van de VN-reglementen beschouwt. De regering in Peking heeft tot dusverre nooit zelf om het lidmaatschap ver zocht. enkele uren zal worden geneutraliseerd en onschadelijk gemaakt. Met het tot zinken brengen van het 12.540 ton metende schip, dat nog uit de tweede wereldoorlog dateert, werd een begin gemaakt kort nadat men op de afgesproken plaats was aangekomen. De ploeg die het schip tot zinken heeft gebracht en die bestond uit acht man, ging meteen na het aan boord ko men, kijken hoe het stond met de zes konijnen die in hokjes bij de betonnen „doodskisten" met gas stonden. Zij meldden al spoedig, dat de dieren bijzonder gezond waren. Was dit niet het geval dan betekende dit dat er er gens gas was ontsnapt. De ontplofbare ladingen die het schip naar de zeebodem zonden en die aan de buitenkant van de romp waren aange bracht, gingen op vastgestelde tijden af om hierdoor de snelheid van het zinken precies te kunnen regelen. Toen de oude vrachtvaarder begon te verdwijnen bliezen de hoorns de zeesle pers, die het schip op zijn laatste reis hadden getrokken, een kort afscheidsa- luut. O LONDEN Volgens een bekendma king van het Britse ministerie voor de Volksgezondheid ontvangt men daar el ke week 10.000 nieuwe meldingen van personen die de mazelen hebben. Van 1 januari tot 15 augustus van dit jaar werden er in Engeland en Wales 221.481 ziektegevallen geregistreerd. In dezelfde periode van verleden jaar wa ren er dit 118.980. De oorzaak van het uitbreiden van de mazelen is niet bekend. Het ministerie heeft aanbevolen, op massale schaal tot het inenten van kin deren over te gaan, om zodoende te voorkomen dat de epidemie zich nog meer uitbreidt. Vier piloten van de grote kern- bommenwerper B-52 hebben volgens hem gevlogen, terwijl zij onder in vloed van marihuana waren. Zij wa ren vorig jaar november met een monteur gearresteerd op de lucht machtbasis Castle in Californië. In hun gemeenschappelijk woonverblijf werden hoeveelheden marihuana, LSD en barbituraten aangetroffen. De monteur en één der piloten had den bekend, marihuana verkocht te hebben. Een verslaggever van een militair blad, Jon Steinberg, verklaarde voor het Congres, dat het gebruik van het middel in Vietnam „een chronisch probleem onder de jonge militairen vormt". De soldaten hadden hem verteld, dat zij onder invloed van marihuana tijdens gevechten niet zo bang waren, maar zij gaven toe, dat zij ook minder doelmatig konden optreden. Sergeant-majoor Robert Parkinson zei, dat Amerikaanse mariniers in Vietnam hem met een handgranaat hebben willen doden, nadat hij het gebruik van marihuana had verbo den. De handgranaat verminkte zijn voet en verwondde inwendige orga nen. „Marihuana was er eenvoudig overal", zei hij. De soldaten van zijn eenheid hadden het middel gerookt, totdat zij lichamelijk totaal onge schikt waren. Van zijn meerderen had hij een groot kaliber pistool ge kregen voor persoonlijke bescher ming. Eind september 1968, kort na mid dernacht, werd volgens Parkinson een handgranaat onder zijn bed ge worpen. Ondanks zijn verwondingen had hij willen schieten, maar de dienst doende officier, die intussen was ko men kijken, nam hem het wapen af Parkinson had zich in augustus 1968 als vrijwilliger voor Vietnam gemeld. CAIRO Vertegenwoordigers van de eigenaars van de. 15 schepen die al sinds de juni-oorlog van 1967 in het Suez-Kanaal liggen zijn opnieuw be sprekingen begonnen met de Egyptische autoriteiten over de vooruitzichten op het vrijkomen van de schepen tijdens het bestand. Er liggen vier Britse, Westduitse, Zweedse, Amerikaanse, Poolse, Franse, Tsjechoslowaakse en Bulgaarse schepen in het Groot-Bitter meer, een onderdeel van de doorvaart- route. De onderhoudsploegen van de vier Britse schepen zijn vorige maand teruggetrokken en de roestende sche pen werden aan hun lot overgelaten. WASHINGTON Met 77 tegen 16 stemmen heeft de Senaat een veto van president Nixon ongedaan gemaakt. Het veto gold de bestemming van 4,4 miljard dollar voor het onderwijs, een bedrag dat 453 miljoen hoger is dan de president met het oog op inflatie ver antwoord vindt. Het Huis van Afgevaardigden heeft het betrokken wetsontwerp vorige week al aangenomen, met 282 tegen 114 stemmen. In juni is ook een/presidentieel veto getorpeteerd. Het gold toen gelden voor de bouw van ziekenhuizen. Als de president een veto uitspreekt, is een meerderheid van tweederden van de stemmen nodig om een bepaald wetsontwerp er toch door te krijgen. In NAVO-kringen te Brussel ls men erover bezorgd, dat president Nixon het congres wil gaan vragen, de Amerikaanse troepen in Europa te gaan verminderen, met ingang van half mei van het volgend jaar. En dit terwjjl de Sovjet-Unie in het gebied van het nabije Oosten, haar lucht- en zeestrijdkrachten blijft ver sterken. Ook is de militaire kracht van de Sov jet-Unie en haar bondgenoten in Centraal-Europa groeiende. TK/at het Nabije Oosten betreft: de Sov jet-vloot in de Middellandse Zee heeft zich daar thans „grondig geves tigd". Die vloot is uitgerust met goe de en moderne raketten. Bezuiden de zee, beschikt de Sovjet-Unie over ei gen eenheden tactische vliegtuigen plus de nodige eigen piloten. Er zijn ook berichten over de aanwe zigheid in Egypte van Sovjet-vlieg tuigen voor lange afstanden, maar men weet nog niet of die door Sov jet- of Egyptische piloten worden ge vlogen. Dit alles „vermindert de wendbaarheid" van de NAVO-strydkrachten in dit gebied die tot taak hebben de landen Italië, Griekenland en Turkije zonodig bij te staan. Wat Centraal-Europa betreft weet men in NAVO-kringen, dat de daar staande troepen van de Sovjet-Unie en haar bondgenoten hun conventionele be wapening gestadig hebben versterkt. Zo zouden de Sovjets hier en daar hun artillerie met eenderde hebben opge voerd. Wat bepaalde wapens betreft, zoals tanks en tactische vliegtuigen, zijn de troepen van het Pact van Warschau al lang sterker dan die van de landen van de NAVO. Een aantal NAVO-officieren te Brussel is van oordeel, dat het noodzakelijker is de kwaliteit dan de kwantiteit der NAVO-onderdelen te verbeteren. Ook zou volgens hen het aantal onder officieren en officieren moeten wor den uitgebreid, zwakke onderdelen op sterkte worden gebracht, de verhou ding reserve-onderdelen tot frontli nie-onderdelen moeten worden ver beterd, de bewapening moeten wor den gemoderniseerd, en het aantal vlieg- en vaaruren voor de lucht macht en de zeemacht moeten wor den opgevoerd. Een officier herinnerde aan de woorden van generaal Eisenhower toen deze nog NAVO-bevelhebber was, nl. dat het belangrijk was dat de curve van de defensie van elk land naar boven gaat, al is het dan ook langzaam, maar zeker niet naar beneden. Dit laatste zou nu kunnen gaan gebeu ren, is men van mening, nu kleine vooruitgang onmogelijk wordt ge maakt door inflatie en hogere soldij. En als de V.S. het voorbeeld geeft door zijn krachten te gaan verminderen dan, zo oordelen tal van officieren, zouden de geallieerden dit ook kun nen gaan doen, in plaats van maatre gelen te nerpeq om de dan ontsta ne achterstand te1 kimnen inlopen, jyjen mag bij dit alles geen rekening houden met de ontstane betere verhoudingen tussen Duitsland en Rusland. Men kan dit politiek gezien natuurlijk toejuichen, maar een grondslag om nu plotseling de veilig heid van West-Europa te gaan ver waarlozen is het zeker niet. Het is mogelijk dat het Amerikaanse dreigement slechts is ingegeven om een zekere druk op de Europese rege ringen om afbraak van het veilig heidsapparaat te voorkomen. ATHENE Gisteren ging in Athene een brief rond van een verzetsorga nisatie die tot nu toe niet bekend was, „het nieuwe verzet" waarin gedreigd werd dat het voor de uitvoer naar West-Duitsland bestemde fruit zou worden vergiftigd. De kolonelsregering noemde het een „nogal dwaze daad" maar nam toch de nodige veiligheidsmaatregelen. Als men het fruit vergiftigde, aldus de mededeling van de regering, trof men hier alleen maar de fruittelers mee. West-Duitsland is een van de grootste afnemers van fruit en groenten uit Griekenland, die voornamelijk worden aangevoerd per spoor. WENEN Op de Weese luchthaven Swechat heerst alarmtoestand, met het oog op het choleragevaar. Het 680 leden tellende personeel is tegen de ziekte in geënt en artsen en verpleegsters wor den gereedgehouden voor het controle ren van aankomende passagiers. Vooral op de vliegtuigen uit Kief. Moskou, Beiroet en Cairo wordt gelet. Tot dusver zijn nog geen reizigers in quarantaine gesteld, aldus het Oostenrijkse persbu reau APA. ADVERTENTIE in 14 kar. goud gezet met een echte zeldzame smaragd Ter herinnering aan 25 jaar bevrijding van de „Gordel van Smaragd" Slechts 500 stuks 0 22,5 mm, 6 gram 96.— Half centje 0 18 mm, 3,5 gram (zonder smaragd) 32.50 Te bestellen bjj uw bank of juwelier of rechtstreeks ojj Oranje Munt, Waalhofflaan 7, Voorburg. Telefoon 070 - 87.06.02 In Libanon zijn vier personen aan cholera gestorven en drie nieuwe ge vallen van de gevreesde ziekte gecon stateerd, aldus meldden de kranten in Beiroet. De regering heeft de berichten nog niet bevestigd. De bladen schrijven, dat inenting op nationale schaal tegen cholera moeilijk heden ondervindt door schaarste van het vaccin. Voor drie steden in de Sovjet-Unie zijn nog reisbeperkingen van kracht en het gebied waarin zij liggen, is nog quarantainegebied Ofschoon dit drie steden in het zui den van de Sovjet-Unie betreft mag men, volgens te Moskou teruggekeerde reizigers, ook nog niet de stad Jewpato- ria op de Krim betreden. De dirie eer der genoemde steden zijn de havenstad aan de Kaspische Zee, Astrakhan, de industriestad Kertsj en de havenstad aan de Zwarte Zee Odessa. Ongeveer 80 koopvaarders, op weg naar Genua, uit de Zwarte Zee, de Turkse wateren en die van het Nabije Oosten, hebben de mededeling van de Genuese havenautoriteiten ontvangen, dat zij niet de haven mogen binnenlo pen, voordat alle opvarenden buiten gaats medisch zijn onderzocht door Ita liaanse medische instanties. Het onderzoek is ondertussen reed.- begonnen, maar tot nu toe zijn er geer gevallen van cholera geconstateerd. Behalve de mensen te onderzoeken wordt ook aandacht besteed aan ladin gen bont en lappen en vodden, die wor den gedesinfecteerd voordat zij moger. worden gelost.

De Vallei | 1970 | | pagina 9