Lange, lange wielermiddag in Veenendaal 278 coureurs „Geen stinkendegiftige rookwolken spuwende industrie hier" EDERVEEN IN PROTEST Werkgroep voert actie tegen vestiging van smelterij Hanstede in SKF-Ronde LONA werd 550 gulden rijker Wedvlucht van De Luchtpost Geldkistje gestolen Renswoude 1 tegen Harskamp Corsoroute afgesloten EDERVEEN De gebroe ders Hanstede nv, een smel- terij van gasmeters in Ede die wegens ernstige luchtver ontreiniging moet verdwij nen uit deze gemeente, is vol strekt niet welkom in Eder- veen, het dorpje waar 't col lege van b. en w. het nieuwe bedrijf heeft gepland. TE LAAT STINKBEDRIJF FELLER VETERANEN ADSPIRANTEN NIEUWELINGEN AMATEURS MOEITELOOS DONDERDAG 20 AUGUSTUS IS/ VEENENDAAL Veenendaal gaat een lange, lange wielersportmiddag tege moet, want de gehele zaterdagmiddag is gereserveerd voor de Ronde van Vee nendaal of liever de SKF-Ronde, een wielerevenement dat voor de derde maal wordt georganiseerd door het Veenendaalse bedrijf in samenwerking met r. en t.c. „Amersfoort". Vanaf half een tot ongeveer zes uur razen de coureurs in de categorieën ve teranen, adspiranten, nieuwelingen en amateurs over het fraaie parcours, dat wordt gevormd door de Groeneveldselaan, Industrielaan, Laan der Techniek en Nijverheidslaan. (Van een onzer verslaggevers) Er is in Ederveen al een werk groep geformeerd die massaal actie gaat voeren tegen de vestiging van Hanstede N.V. in het dorp. „Hier geen stinkende, enorme giftige rook wolken spuwende industrie" is het de vies van de verschrikkelijk boze in woners van het dorp. Onlangs zijn de plannen van B. en W. van Ede, die het perceel waarop het bedrijf is gevestigd in hun gemeen te hebben onteigend en nu voorne mens zijn de weinig arbeidsintensieve fabriek naar Ederveen te laten ver huizen. uitgelekt en een voorlopig ac tiecomité schoot toen als een padde stoel uit de grond. Daarin hebben zitting genomen me vrouw A. Ruttenberg, eigenaresse van camping „De Kajuit" voor wie grote zakelijke belangen op het spel staan, en de heren G. Bos, B. Bos en W. Roel of - sen. de heren Bos zijn evenals me vrouw Ruitenberg direct betrokken bij de eventuele vestiging van het bedrijf aan de Hoofdweg achter bakkerij Van Voorthuizen omdat zij onder de (vette, zwarte) rook van Hanstede wonen, doch de heer Wout Roelofsen bedrijfslei der van een textielfabriek handelt naar zijn zeggen uit een sterke betrok kenheid die hij voelt met de leefge meenschap Ederveen. bij hem speelt ooik de politiek een woordje mee, maar dat vindt hij niet zo vreemd omdat men hem heeft benaderd vanwege zijn MEVROUW A. RUTTENBERG bezwaarschrift politieke engagement (PvdA-man) en het feit dat men de actie via politieke kanalen wil voeren. Wat gaat men doen? De heer Roelofsen, bijgestaan door zijn partijgenoot Jelle Pik, voorzitter van de afdeling Ede van de PvdA en gewestelijk secretaris van Gelderland van deze partij: „We gaan onmiddellijk handtekeningen verzamelen en die be gin volgende week aanbieden aan het college van B. en W. Wij wachten niet tot we in de gelegenheid worden ge steld te protesteren via de hinderwet, want dan is het vaak te laat. Nee, we moeten preventief werken. Ik ga verder de andere mensen uit de werkgroep ad viseren de actie óók via politieke kana len te voeren om daardoor zo sterk mo gelijk te komen staan." Als het aan hem ligt is Hanstede N.V. bij voorbaat al kansloos en dat is ook de mening van de Ederveners die al op de hoogte zijn van de plannen van B. en W. van Ede. Mevrouw Ruttenberg, eigenaresse van een camping, gaat zelfs een bezwaarschrift indienenen bij Pro vinciale Staten. „Mijn camping is ten dode opgeschre ven als dat stinkbedrijf hier ongeveer 200 meter vandaan komt te staan. De gemeente Ede heeft de grond daar ont eigend en is werkelijk van plan om Hanstede daar te vestigen. Ik vind het verschrikkelijk, want ik heb toch al zo veel tegenwerking van veel mensen ge had bij de opening van mijn cam ping..." Zij ziet het einde van haar kampeer- centrum als de fabriek er komt. „Meestal staat de wind zo dat ik dan alle stank en vieze rook hier naartoe krijg en in het andere geval heeft de woonwijk hierachter er last van", zegt zij zeer verontwaardigd. De inmiddels beruchte fabriek komt achter bakkerij Van Voorthuizen aan de Hoofdweg, waar dezer dagen grondmonsters z(jn genomen. Ook me vrouw Van Voorthuizen spreekt van een verschrikkelüke zaak. Volgens de heer Roelofsen gaat de werkgroep op een nette, maar continue manier protesteren en zich daarmee hardnekkig verzetten tegen de omstan digheid „dat je maar wordt geleefd". Men is van plan ook de Werkgroep Mi lieuzorg in Ede in te schakelen om het gezonde leefklimaat in het dorp niet te laten verpesten door wat genoemd wordt „deze vuile industrie." Zijn partijgenoot Pik is aanmerkelijk feller: „De gemeente Ede heeft destijds gezegd dat het met Hanstede N.V. een aflopende zaak is, maar het tegendeel is waar. Men haalt daar de gasmeters uit geheel Europa en floreert ernorm. Ik vind het hoogst onfatsoenlijk dat de ge meente de bevolking voor de gek houdt en niets definitiefs van de plannen ver telt. Bovendien is het zeer onverant woord om hier nota bene in de be bouwde kom een dergelijke fabriek een kans te geven, want het is een weinig arbeidsintensief bedrijf waar slechts negen mensen werken. Eigenlijk zou men Hanstede N.V. niet alleen in Eder veen, maar in heel Gelderland of zelfs heel Nederland geen kans moeten ge ven, want wat hebben we aan zo'n be drijf...?" De actiegroep wil ook andere raads fracties dan de PvdA inschakelen om voor succes van de Ederveense bevol king te vechten. Zij vindt het dorpje meer een woongemeente en de grote plaatsen in de omgeving (Veenendaal en Ede) moeten de fabrieken dan maar nemen. In elk geval kijkt men nu al met een grenzeloos optimisme tegen de massale protestactie aan. Volgens de Ederveners krijgen de gebroeders Hanstede ook in hun dorp geen kans. Commentaar van directeur J. Hanste de van het bedrijf: „We worden ontei gend door de gemeente Ede en we we ten nog niets van een vestiging in Ederveen af. We wachten maar rustig af". Dit is de plaats waar de smelte rij zou moeten komen. Als het aan de inwoners van Ederveen ligt, blij ven de koeien rustig doorgrazen in de ze weide PvdA-mannen Wout Roelofsen (links) en Jelle Pik voeren actie onder de Ederveense bevolking om de vestiging van Hanstedes ,stinkfabriek' te voorkomen. SCHERPENZEEL „De Luchtpost" in Scherpenzeel deed deze week mee aan een wedvlucht vanaf Felixstone (Engeland) over een afstand van 286 km. De duiven werden om 9 uur gelost en de eerste duif arriveerde om 12.43 uur iri Scherpenzeel. De verdere uit slag was als volgt: W. Wagensveld 1, 5; J. van Oostrum 2; C. ter Brug 3; W. v. Schaik 4; C. A. v.d. Wetering 6; M. Rot te 7 en A. Rustenhoven 8 en 9. In totaal 278 wielrenners hebben in geschreven voor de SKF-ronde. Bij de veteranen verschijnt onder meer de kampioen van Nederland op de weg, F. Rabe uit Amsterdam, aan de start, ter wijl bij de adspiranten enkele provin ciale kampioenen meedingen naar de hoogste eer. Ook bij de nieuwelingen verschijnen enkele gerenommeerde ti telhouders op verschillende onderdelen. Een uiterst sterk veld amateurs strijdt als laatste categorie om de SKF-bokaal. Peter Nieuwenhuis Ne derlands kampioen 50 km op de baan krijgt hier zware concurrentie van onder meer de streekrenners Matthijs de Koning en Arnold Voogt (beiden kandidaat voor de zege) en Piet van Katwijk, Ronnie Bakker, Bennie Groen, Sander Douma, Rob Engel, Evert Die- peveen en John Meijer, de winnaar van vorig jaar. De veteranen openen de wedstrijd om half een, waarna de adspiranten om half twee aan bod komen. De nieuwe lingen strijden vanaf kwart over twee en de laatste wedstrijd wordt uitge vochten door de amateurs, die om kwart voor vier over de startlijn vlie gen. De volgende coureurs komen naar Veenendaal: P. A. Almekinders; A. B. v. d. Berg; J. Bos; W. Bosch; J. Corne- lisse; G. Diepshalen; H. Dijk; H. Kie kens; J. v. d. Knaap; A. Koornstra; P. Kraaienveld; H. Kuitwaard; J. v. Kuijk; J. Luksenburg; J. Meier; H. Moorman; P. Pieters; A. Prins; C. Ra be; F. Rabe; D. Regter; C. Ruiter; G. Ruttenberg; G. v. Schaik; J. Schuringa; P. Sjoukes; W. Snijders; H. Spronk; J. v. Uden; D. Vervloet; H. de Vos; A. Vroege; D. Vroege; J. Willemsen; H. J. Zuidema. J. Admiraal; A. Atema (Barneveld); H. Bandenbroek; L. Bakker; C. Berkhof (Barneveld); J. Beunder; G. Beuving; B. v. d. Bie; J. Biel; H. Bisseling; F. Bui tenhuis; H. Booij; W. Broeksteeg; S. Broersma; J. v. Dijk; I. Eerenberg; J. v. Ekeren; W. v. Empelen; P. v. Galen; T. Gase; B. v. Gestel; G. v. d. Heuvel; G. Hol; J. v. Houwelingen; B. Huvenees; J. v. Kleef; R. v. h. Klooster; J. v. d. Klooster; J. v. Lagen; W. Lambo; H. Lodewijks; A. Meulemans (Tiel); B. Meijer; H. Pouw; C. Roelofs; J. Ruisch (Wageningen); H. Rijks; R. Schoen; F. Snabel; J. Strijbosch; J. Schutjens; W. Tigelaar; C. Veenbrink; M. v. d. Vel den; H. Veltmeyer; G. Vink (Wouden berg); M. Visser; A. Voerman; H. Wal- ravens; G. v. d. Werff; R. Withuis; Ze- gerius; R. Zieleman; R. v. Zunk. NIEUWELINGEN: W. v. d. Akker; W. v. Bakkel; F. Bakhuizen; D. v. d. Berg (Ochten); P. v. Bergen; H. Berkelaar; W. v. Binsbergen; E. Blotenburg (Rhe- nen); W. Boere; P. Bonkhuyzen; J. Bos; H. Borkhuyzen; M. Bruipten; J. Caste- lein (Wageningen); J. Doeleman; F. Dolstra; T. Donkers; B. Drentsen; Ch. v. Driel; J. Edink; H. Eijkemans; J. Fresen; R. Geelkerken; H. v. Genugten; A. Gerritsen; G. v. Gerwen; F. Geus; D. Haasdijk (Tiel); R. v. Hal; R. Hann- wijk; J. Heijnen; H. v. d. Hoef; J. Hoksbergen (Rhenen); A. v. Houwelin gen; C. Janssen (Rhenen); R. de Jong; F. Kregting; N. Kistjens; J. Kokkeling; L. Krimp; L. Lambo; T. Lankreijer; J. v. 't Leven; C. de Looze; J. Maasdam; .J. Marcus (Ederveen); J. Meijer; W. Mulder (Lunteren); G. Nederhof; N. Ninkel; H. v. Nistelrooy; J. Ossendrij ver; J. Overweg; A. v. Ooijen (Ede); W. Pater (Barneveld); B. Polman; B. Quint (Rhenen); P. Rewijk; H. v. Rhee; G. Robbertsen (Ede); G. Roelofsen; R. Sas (Scherpenzeel); J. Schaafsma; E. Smit; R. Smit; F. Smits; M. Smits; A. Spelt (Lunteren); M. Stokman; J. v. d. Stroom; M. Tie bout (Wolfheze); L. v. Uden; M. Udo; F. Veldhuizen; H. Ver- noek; R. Vink (Lunteren); P. Vlaande ren; J. v. d. Wakker; A. v. d. Weetering (Rhenen); J. t. Wechel; P. v. Zandvoort; J. Zwaagman (Barneveld). AMATEURS: C. Albert; R. Bakker; J. Baneke; C. Bassee; J. v. d. Beek (Barneveld); K. v. Beijnen; H. d. Boer; K. Boogaard (Veónendaal); A. Bos; J. Brands; H. Brinkhof; J. v. d. Broek; A. Brons; G. Brouwer; G. Bruin; J. Buis; H. Dekker (Dodewaard); E. Diepeveen; A. v. Doorn; S. Douma; N. Duineveld; W. v. Eede (Voorthuizen); R. Engel; T. v. Galen; N. v. Geenen; M. Gerritsen; B. Groen; J. d. Groot; J. Haatjes; G. Heuveling; P. Hobo; N. v. 't Hof; G. Horst; J. Hubers; G. Huibers (Opheus- den); J. Hulshof; J. Jager; M. Jamin; G. Janmaat; A. Jaansen (Voorthuizen); A. Jansen; C. Jansen (IJzendoorn); P. v. Katwijk; M. v. d. Klooster; K. v. d. Knaap; G. Knetevian; G. Kohn; F. Kooi; M. de Koning (Scherpenzeel); P. Konijn; B. Kuperus; H. v. d. Laar; M. Lambo; A. v. Lavieren (Ochten); B. Lubbers; A. Lübke; H. Luske; C. Maas kant; M. v. d. Meulen; J. Meijer; H. Meijn; K. v. Mook; P. Mulder; P. Ne derhof; P. Nieuwenhuis; J. v. Nimwe- gen; D. Ninkel; A. v. d. Pol; C. Pootjes; J. Pronk; V. Rebel; W. Reintjes; H. Roelofs; G. Roelofsen; M. Rossen; H. Rupschus; W. d. Ruijter; J. Rijnink; T. v. Rijswijk (Renkum); J. Sandbrink; H. Schreurer; C. Scheurer; G. Schuit; J. v. Schuppen (Veenendaal); B. v. Smirren; W. Snijders; P. Soeteman; H. Stadt; L. Stapelbroek; W. Stokman; A. Straver; A. Trijbosch; G. Tiemens; A. Thomas; F. Thijs; W. v. Velzen; W. Vlaarderen; A. Voogt (Scherpenzeel); E. de Vos; R. de Vries; M. de Thijs; A. Werner; J. v. d. Weijden; K. v. Wijk; T. Zeedijk; F. Zomer; F. Zoons (Ede). VEENENDAAL In de nacht van maandag op dinsdag is er een inbraak gepleegd in de fabriek van Setter Set aan de Industrielaan. Toegang werd verschaft via een toiletraampje. De in houd van een geldkistje, een circa 400,werd als vermist opgegeven. De Veenendaler Job van Schuppen vecht (voor grotendeels eigen pu bliek) bij de amateurs voor een hoge klassering. RENSWOUDE In het toernooi van voetbalvereniging V.V.O.P. in Voort huizen ontmoet Renswoude zaterdag de 4e klasser KNVB Harskamp, die zich via een zege op SDS uit Wekerom-De Volk voor de tweede ronde wist te plaatsen. Zegeviert Renswoude dan krijgt het de kans om de krachten te meten met de winnaar van de wedstrijd NSC - MERINO'S, beide uitkomend in de 3e klasse K.N.V.B. De opstelling van de roodwitten is als volgt: Doel: A. v. Mourik; Achter: H. v.d. Veer, A. v. Elteren, M. Hardeman, G. v. Houten; Midden: C. Koetsier, A. de Jager; Voor: C. Hensen, C. Aalbers, C. Overeem, B. J. Vink; Wisselspelers: F. v. 't Foort, Th. v. Leeuwen, A. v.d. Bovenkamp, J. Hartog. Het wedstrijdprogramma luidt: 14.00 uur: Merino's - N.S.C. 14.00 uur: Renswoude - Harskamp 15.30 uur: Winnaarsronde 15.30 uur: Verliezersronde Renswoude 3 speelt tegen Candia 3 in Rhenen. LEERSUM Burgemeester en wet houders van Leersum brengen ter openbare kennis, dat in verband met bloemencorso op zaterdag 29 augustus a.s. de navolgende wegen en wegge deelten vanaf 12.00 uur tot zolang zulks noodzakelijk zal blijken, voor alle ver keer zullen zijn afgesloten uitgezonderd voetgangers: Lomboklaan vanaf Rijks straatweg tot Bergweg, Koningin ju- lianalaan vanaf begin tot Prinses Ire- nelaan, Burg. v. d. Boschlaan vanaf be gin tot Prins Bernhardlaan, Meester Bosweg, Bentincklaan, Scherpenzeelse- weg vanaf Schermlaan tot Wildbaan, Putakker, De Dam, Heuvelzoom, De Perken, Heiderand, Peisenlaan, M. C. Verloopweg vanaf begin tot Bergweg, Gaspeldoornlaan, Vogelkerslaan, Vogel slag, Kwartelllaan. VEENENDAAL Het initiatief van de heren J. A. van Scherrenburg en G. Enkelaar om ook in Veenen daal de politie en het plaatselijke ho- recapersoneel eens tegen elkaar te la ten voetballen voor een goed doel, heeft de Stichting LONAS Laat Ons Niet Alleen Staan) 550 gulden en 14 cent opgeleverd. Dat was de recette van het duel dat gisteravond op het Panhuis-complex werd gehouden en waarvoor al thans voor de eerste maal een zeer redelijke belangstelling bestond, want ruim vijfhonderd voetballiefhebbers (c.q. bezoekers die een enorme hoe veelheid slapstick verwachten) waren getuige van deze ontmoeting, die mu zikaal werd opgeluisterd door muziek vereniging Caecilia welke in de rust een leuke show weggaf op het hoofd- veld van het Panhuis. Hoofdinspecteur Huiskamp betitel de het voetbal weliswaar enkele ma len als een soort catch as catch can", maar toch werd er over het algemeen wel aardig gevoetbald door de horecamensen en mét name de po litie. LONAS-voorzitter dr. C. P. Engel verrichtte de aftrap van het duel en het bleek al onmiddellijk dat het pu bliek erg meeleefde. Men begeleidde de verrichtingen van de ploegen op enthousiaste wijze en vele lachsalvo's weerklonken als de over het alge meen weinig technische spelers fors in de grond trapten of halsbrekende toeren uithaalden. Voor rust nam de politie de leiding door respectievelijk Kersseboom en Van de Bovenkamp en hoewel de ho- recaploeg na rust aardig terugkwam vergrootte de Hermandad de voor sprong toch moeiteloos tot 30 door een doelpunt van Heiningen. Via Moorman werd het 31, maar Klaver bepaalde de eindstand op 41 voor de politiemensen. Keeper Visser behoefde in het poli tieteam maar enkele malen in actie te komen, maar zijn collega van de overkant was aan de lopende band in gevaar, vooral door het bekeken werk van routinier Kersseboom. Arie van Barneveld van ,,De Ta veerne" was de oudste en bepaald niet de slechtste speler in het veld. Maarten Broersen van ,,'t Raedhuys moest uitvallen door een vrij ernstige blessuré. Scheidsrechter was de heer Van Kooten en hij werd geassisteerd door de heren v. Bruggen en Gerrit sen. Na afloop overhandigde de heer Huiskamp zijn ondergeschikten de Amstel-beker. De organisatoren, de heren Enkelaar en Van Scherrenburg, boden dr. Engel daarna de opbrengst van de wedstrijd aan. De LON AS-voorzitter zei verblijd te zijn over het initiatief van het tweetal en bedankte de heren hartelijk. Ty pisch voor de voetbalsport iets derge lijks", aldus de heer Engel, ,,goed sa menspel en op tijd doorgeven Het is gisteravond wel bewezen daI een dergelijke ontmoeting zeke' waard is herhaald te worden.

De Vallei | 1970 | | pagina 11