Over de grenzen MORGEN: 2 JAAR GELEDEN Praag verwacht morgen geen demonstraties Gratis reizen 2 septemberdagen voor65+ers Voor nieuwe richtlijnen Parijs gaat de Pont des Arts thans verliezen Appel- 85 sap Twee jaar Italië verscherpt actie tegen de cholera voordelig uit met NS Jonge Pool kaapte vliegtuig Zwangere vrouw misleidde kaper Algerije beticht Britse piloot Geld geweigerd van JS.P.D. Veel dronkaards op Autobahn Senaat wil meer ABM-bases GEEN GIFGAS GEVONDEN Illegale transactie Duitse firma EERSTE METALEN BRUG IN FRANKRIJK Linda Kasabian wil woestijn in H Actie tegen Franse hulp aan /.-Afrika Inbraken keurig geregistreerd MET TEVREDEN POËTISCH Grote vondst LSD B3 puur uitgeperst fruit nu voor een proefprijs Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels, tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken. DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1970 PRAAG De politie in Tsjecho Slo wakije heeft Vladimir Skutina, vroeger een prominent televisiecommentator, gearresteerd, zo is woensdag van goed- ingelichte zijde in Praag vernomen. Skutina, die naar verluidt ernstig aan kanker lijdt, zou dinsdagavond door de politie van huis zijn gehaald, nadat een arts had verklaard, dat zijn ziekte net zo goed in de gevangenis behandeld kon worden. Het is niet de eerste maal dat Skuti na is gearresteerd. Vorig jaar werd hij drie maanden gevangen gehouden. Hij staat als voorstander van een liberaal communisme bekend. Dinsdag circuleerden in Praag be richten over de arrestatie van Alois Po- lednyak, voormalig hoofd van de Tsje choslowaakse filmindustrie en van Ja- roslaf Sedivy, een liberaal historicus. In de pers is over deze arrestaties niets gemeld en de politie zegt er niets van te weten. Praag biedt op het ogenblik een ont spannen indruk. Vorig jaar was dit om streeks deze tijd anders. Toen werden er demonstraties gehouden in verband met de herdenking op 21 augustus van de inval van de troepen van de landen van het Pact van Warschau. Bij die betogingen zijn doden gevallen. In in dit jaar verspreide vlugschriften wordt niet meer opgeroepen tot stakin- KOPENHAGEN Een jonge Pool heeft een Pools passagiersvliegtuig ge kaapt en gedwongen te landen op het Deense eiland Bornholm. Het vliegtuig had negentien passa giers aan boord. Toen het veilig geland was wensten nog vier andere passa giers, onder wie een vrouw in Dene marken te blijven. Het vliegtuig was onderweg geweest van Gdansk naar Warschau. De kaper gebruikte twee handgranaten om de pi loot te dwingen naar Bornholm uit te wijken. Het betreft hier het tweede Poolse lijn vliegtuig dat in een tijd van drie maanden is gekaapt en naar Denemar ken gevlogen. Op 5 juni kaapte de 29-jarige Poolse slager Zbiginef Ivanicki een machine van de LOT (de Poolse staatslucht vaartmaatschappij) waarmee men naar Kopenhagen vloog. Ivanicki zit nog steeds in Kopenha gen in arrest. Warschau heeft destijds om zijn uitlevering gevraagd, er om standig op wijzend, dat de kaper een kleine misdadiger en een nietsnut was, die al enige malen met de politie in zijn land in aanraking was gekomen. Toen de Iljoesjin gisteren op Deens grondgebied daalde, wist de kaper niet eens in welk land hij aangekomen was. Toen men hem een bankbiljet liet zien riepen hij en de vier andere passa giers, die wilden blijven opgewonden uit: „danksi, danksi" en „asiel, asiel". gen of een boycot van het openbaar vervoer. De stellers vrezen kennelijk een herhaling van de gebeurtenissen van 1969. Zij adviseren nu a.s. vrijdag winkels, bioscopen, theaters en kranten te boycotten en zich na 7 uur 's avonds niet op straat te begeven, waardoor Praag vrijdagavond de aanblik van een uitgestorven stad zou bieden. Aanhangers van het huidige bewind reageren hierop, met de verklaring dat een uitgestorven Praag op vrijdagavond niets zegt. Dat is elke week zo, want veel stedelingen trekken dan voor het weekeinde de stad uit TOKIO De Japanse politie nam de 24-jarige Sachio Inagaki in de houd,- reep, nadat hij gisteren een vliegtuig met 75 passagiers naar een andere be stemming had gedwongen te vliegen. De man kon worden overmeesterd dank zij een zwangere vrouw. Na de landing op het militaire vlieg veld Hamamatsoe simuleerde zij met gekreun hevige buikpijn. De kaper liet zich er door afleiden, waardoor de op de loer staande politie het vliegtuig kon binnenstormen. Sachio Inagaki zei tegen de politie dat hij zelfmoord had willen plegen. De commandant van het toestel had hij. met een speelgoedpistool misleid, «saaar op het vliégvek} eiste hij een vuurwa pen. patronen en twee blikken benzine. Hij hoopte dat de politie dan op hem zou schieten. Desnoods had hij het vliegtuig een Boeing-727 van Nippon Airways in brand gestoken. Voor het allemaal zo ver was, had de zwangere vrouw met succes haar spel letje gespeeld. ALGIERS Algerije heeft de piloot van een Brits passagiersvliegtuig ver antwoordelijk gesteld voor de arrestatie van twee Algerijnen, die vrijdag uit het toestel werden gehaald, toen dit een tussenlanding maakte in Lydda in Is raël. De twee Algerijnen, waren in Hong kong aan boord van het vliegtuig ge gaan en hadden in Frankfort over moe ten stappen voor de reis naar Algiers. Zij hadden geprobeerd de piloot te doen afzien van de tussenlanding in Lydda. maar deze had geweigerd en de Israëlische autoriteiten er over de radio van op de hoogte gebracht, dat hij de twee Algerijnen aan boord had. In een brief aan de internationale fe deratie van burgerluchtvaartpiloten, heeft de Algerijnse minister van Bui tenlandse Zaken Abdelaziz Bouteflika de piloot er van beschuldigd, dat hij een initiatief had genomen dat „de meest gunstige voorwaarden schiep voor de arrestatie en de gevangenhou ding van de twee Algerijnen be schouwd als „een zeer ernstige zaak". Douglas-Home zei te hopen dat zij spoedig zouden worden vrijgelaten. ADVERTENTIE In september kunt u met NS op uw 65kaart twee dagen gratis en onbeperkt reizen. W«lke dagen? Kiest u er maar twee uit: elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag in september is er goed voor. Hoe? Door simpelweg uw 65+kaart aan het loket te laten afstempelen. Hebt u nog geen 65+ kaart? Koop er dan een aan het loket. Verkrijgbaar voor iedere 65-plusser. Uw vrouw mag jonger zijn. Legitimatie en pasfoto meebrengen. De 65+reductiekaart geeft recht op reizen tegen de halve enkele- reisprijs. Een driemaandskaart kost f 20.-, voor echt paren f 30.-. Jaarkaart f 50.-, voor echtparen f75.-. Vraagt u gelijk een september kalendertje. Morgen 21 augustus is het twee jaar geleden, dat troepen van vijf Warschau Pactlanden Tsje- cho-Slowakije binnenvielen. Op deze archieffoto is een bran dende Russische tank te zien voor het gebouw van Radio-Praag, ter wijl jonge Tsjechen met de natio nale vlag lopen. De Tsjechoslowaakse leider Alex ander Dubcek is als een beest be handeld tijdens zijn gedwongen be zoek aan Moskou na de inval in zijn land, zo schrijft de Britse jour nalist en auteur William Shaw- cross in een heden in Londen ge publiceerde biografie van Dubcek. Volgens Shawcross was de leider van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij er erg aan toe als gevolg van een shock toen hij twee jaar geleden werd gearresteerd en van Praag naar Moskou werd ge bracht. ,,Wat er toen precies met hem gedaan is, is nog niet duide lijk, maar zijn behandeling is een van de afschuwelijkste en weerzin wekkendste aspecten van de inva sie. Men behandelde hem meer als een beest op weg naar de slacht bank, dan als een vooraanstaande politicus uit een verbonden land". BERLIJN De afdeling West-Berlijn van de organisatie van vluchtelingen, heeft „om principiële redenen", een aanbod van de uiterst rechtse NPD af geslagen om de „dag van het vader land" gedeeltelijk te financieren. Deze dag wordt op 6 september in het weste lijke deel van Berlijn gevierd. De partij van Adolf von Thadden had 10.000 mark aangeboden, nadat zowel de Westberlijnse Senaat als de Bonds regering in Bonn geweigerd hadden, dit jaar een subsidie te verlenen voor ge noemde manifestatie.- Deze weigering kwam voort uit de vrees, dat de mani festatie een negatieve invloed zal heb ben op de besprekingen tussen de Bondsrepubliek en Oost-Europa en schadelijk zal zijn voor de positie van West-Berlijn. De vluchtelingenorganisatie heeft nu een beroep op de West-Berlijners ge daan, bijdragen te geven. Zij dankte de bevolking voor de „solidariteitsbetui gingen". ACCRA (Ghana) Het Ghanese an ti-apartheidscomité heeft woensdag bij de Franse Ambassade te Accra een protest ingediend tegen de Franse wa penleveranties aan Zuid-Afrika, en stopzetting daarvan geëist. De wapenleveranties zijn volgens het comité in strijd met de beginselen van de Franse revolutie en met de Franse aanvaarding van het uit 1964 stammen de verbod van de Veiligheidsraad, op wapenleveranties aan Zuid-Afrika. Warschau-pact bijeen in Moskou MOSKOU Te Moskou zijn de communistische leiders van de landen van het Pact van Warschau aangekomen, voor het houden van een topconferen tie. In dit bericht, verspreid door het bureau Tass, wordt niet precies gezegd wanneer men is aangekomen, maar aangenomen wordt dat de meesten gis teren ïn Moskou waren gearriveerd. Ulbricht bijv., zou al gisteren in Moskou zijn geland. Aan de conferentie wordt deelgenomen door de premiers en de ministers van Buitenlandse Zaken der zeven landen. Naar verluidt zal een der onderwerpen van gesprek het recentelijk te Mos kou getekende verdrag tussen de Sovjet-Unie en de Bondsrepubliek zijn. DUSSELDORP Bij controle op de Autobahn tussen de Westduitse plaat sen Leverkusen en Oberhausen (een af stand van ongeveer zeventig kilometer) heeft de politie in een nacht ruim 250 automobilisten bekeurd, die onder in vloed van alcohol reden. Het was de eerste alcoholcontrole op de Autobahn. Volgens de politie was de oogst zo groot, omdat veel automobilis ten, die een borrel ophebben, het liefst over de Autobahn naar huis,rijden om dat ze weten dat daar nooit gecontro leerd wordt. Inmiddels is al aangekondigd dat op de Autobahnen in het Ruhrgebied in de toekomst vaker dergelijke controles ge houden zullen worden. WASHINGTON —Ook een tweede poging in de Amerikaanse senaat het raketbestrijdingssysteem, bekend omder de naam ABM. beperkt te houden tot de twee al in het voorjaar goedgekeur de lanceerbases, is getorpedeerd. Het desbetreffende door senator Edward Brooke, een republikein uit Massachu setts, ingediende amendement, werd woensdag met 53 tegen 45 stemmen door de senaat verworpen. De regering-Nixon krijgt hierdoor de handen vrij voor uitvoering van haar plannen het ABM-net uit te^ breiden met twee nieuwe lanceerplaatsen, die in de Staten Missouri en Wyoming zul len komen. Hiermee is een bedrag van 322 miljoen dollar gemoeid. KIEL Een laboratorium van de •duitse marine heeft vorige week bij de onderzoeking van watermonsters van de Oostzeekust, geen spoor gevon den van gifgas, zo is door de regering van Sleeswijk-Holstein meegedeeld. De onderzoekingen worden voortgezet om badgasten en de visserij te bescher men tegen de mogelijke kwalijke ge volgen van contact met dodelijke che mische strijdmiddelen, die na de twee de wereldoorlog in de Oostzee zijn ge worpen. De proeven verricht voor de stranden van Eckernförde, Flensburg, Kiel en Timmendorf, werden genomen nadat op 6 juli door de Westduitse televisie was gemeld dat baders de kans liepen bla ren op te lopen door contact met het uiterst gevaarlijk mosterdgas van Na zi-Duitse gifgasvoorraden. Volgens een woordvoerder van het federale ministerie van Transport, kan niet van een werkelijk gevaar gespro ken worden, omdat na de tweede we reldoorlog nooit is bevestigd dat ie mand letsel door aanraking met ont snapt gifgas had opgelopen. Engeland ontkent dat ooit grote hoe veelheden Duits gifgas na de oorlog in de Noordzee zijn gestort. Later berichtte het Tsjechoslowaakse persbureau CTK, dat een delegatie van de Tsjechoslowaakse partij en regering onder leiding van partijleider Gustav Husak naar Moskou was vertrokken. Lid van de delegatie waren onder meer premier Lubomir Strougal, de mi nister van Buitenlandse Zaken, Jan Marko en Pavel Auersperg, lid van het centraal comité en hoofd van het de partement voor internationale politiek van het partijcomité. CTK gaf geen bij zonderheden over de topconferentie. Het Roemeense persbureau Agerpres heeft bekendgemaakt, dat de Roemeen se partijleider Nicolae Ceausescoe aan het hoofd van een delegatie van rege ring en partij is vertrokken naar Mos kou. De datum van het begin van de conferentie werd niet bekendgemaakt en evenmin werd gezegd welke onder werpen in Moskou behandeld zullen worden. Agerpres zei dat regerings- en partij leiders uit Bulgarije, Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Polen, Hongarije, Roemenië en de Sovjet-Unie de verga dering zouden bijwonen. Ook premier Ion Gheorgtie Maurer maakt deel uit van de Roemeense delegatie. Op de conferentie zou de tactiek wor den besproken die de communistische landen moeten volgen na de belangrij ke internationale ontwikkelingen van de afgelopen weken de onderteke ning van het niet-aanvalsverdrag tus sen de Sovjet-Unie en West-Duitsland en de ontwikkelingen in het Midden- Oosten. De laatste communistische topconfe rentie heeft op 3 en 4 december 1969 plaatsgehad. Men verwacht dat in Moskou ook de kwestie van de Europese veiligheid en de te houden Europese veiligheidscon ferentie worden besproken. HAMBURG De grens tussen West-Duitsland en Nederland wordt momenteel scherp in de gaten gehou den om illegale transacties van een bouwfirma in Hamburg, die een faillis sement heeft aangevraagd, tegen te gaan. De ondernemer Richard Schmahl uit Brunstorf bij Hamburg zou waardevol le onderdelen van zijn machine- en wagenpark, een van de modernste in Europa, in Nederland hebben verkocht terwijl deze nog niet of pas gedeeltelijk zijn betaald. Richard Schmahl is sinds begin deze week verdwenen. PARIJS Vandaag is te Parijs een inbreker voor de rechter verschenen, die verklaard heeft in de afgelopen 14 jaar 3.000 inbraken te hebben gepleegd hetgeen hem een jaarinkomen oplevrc. van gemiddeld 40.000 franken (f 35.000). De 43-jarige Raymond Dubois-Gache ging als regel zijn slag slaan in grote kantoren tijdens de lunchpauze. Meest al werd hem dan geen strobreed in de weg gelegd. Als iemand hem staande hield dan zei hij steevast: „Ik zoek juf frouw Variet", om dan waardig het pand te verlaten. Hij bleek al zijn inbraken thuis keu ring in kaartsysteem te boek hebben' ge steld. PARIJS Met weemoed hebben de Parijzenaars het ge lezen: de Pont des Arts gaat verdwijnen. En daarmee het eer ste project, dat in Parijs in 1802 werd uitgevoerd op bevel van Napoleon, toen nog eerste consul. Deze brug, die het Louvri verbindt met de Académie Fran caise, is tevens de eerste metalen brug, ooit in Frankrijk gebouwd. De Engelsen, die zich sedert 1780 reeds gespecialiseerd hadden in het bouwen van metalen meest al gietijzeren bruggen, hadden in Frankrijk nooit navolgers ge vonden. Dit stak de chauvinisti sche eerste consul Napoleon, dit toch al niet al te veel van de En gelsen moest hebben, bijzonder Daarom gelastte hij, dat de brug die tussen het Louvre en de Acadé mie Francaise gebouwd zou wor den, vervaardigd zou worden van metaal. Toen de brug eenmaal klaar wa.- en Napoleon haar bekeek uit zijn werkkamer in het Louvre, vond hij het in het geheel maar een schar minkel. Hij was er allesbehalve te vreden over. „Die brug heeft niets groots", zei hij misprijzend. ,,Ik begrijp, dat men in Engeland, waar men nu eenmaal geen natuurstenen heeft, zijn toevlucht neemt tot ij zer. Maar in Frankrijk, waar men alles in overvloed bezit, is dat niet nodig!" De smaken zijn veranderd en te genwoordig wordt de Pont des Arts beschouwd als één van de fraaiste, meest poëtische en meest discrete bruggen van Parijs, waar op slechts voetgangers toegang hebben. Verliefde paartjes nemen er na zonsondergang bezit van en schilders blijven onder haar beto vering. Maar de binnenschippers hebben haar altijd vervloekt. De afstand tussen haar pijlers (17 meter) is te gering en hindert de scheepvaart. Temeer omdat de pijlers met een boog overspannen worden. Her haaldelijk zaten er schepen tege naan en op 20 april scheelde het niet veel of een duwboot had er een gehele overspanning uitgeva ren. Van dat ogenblik af worstelen de gemeentelijke ingenieurs met het probleem van de vervanging. Want zij kan niet langer meer blij ven. Met haar 167 jaar heeft zij het met haar breekbare gietijzeren geraamte het toch al langer uitge houden dan men mocht verwach ten. LOS ANGELES De kroongetuige in de moordzaak Sharon Tate, Linda Kasabian, heeft woensdag gezegd dat zij graag zou zien dat Charles Manson, die zij beschuldigt van de moorden, „op de knieën zou vallen en om vergiffenis zou smeken". De 21-jarige Linda zag er bleek en vermoeid uit op de persconferentie die zij gaf aan het eind van de periode van 18 dagen waarin zij getuigde tegen M anson en drie van zijn vrouwelijke volgelingen. Mej. Kasabian zei dat zij nu met haar twee kinderen de wilder nis in wilde „om dicht bij de natuur te zijn". Zij zei zich niet in gevaar te voelen en te menen dat de hippiege meenschappen haar weer zouden ac cepteren. Op een vraag of zij meende haar vrij heid te verdienen, antwoordde Linda: „Ik geloof niet dat de wet op immuni teit goed is, maar zij heeft veel men sen geholpen". Linda zei haar mening in het afge lopen jaar op vele punten te hebben gewijzigd. Zo ziet zij politiemannen niet langer als „varkens", maar als „echte mensen met gevoelens". WASHINGTON In New York is de leider van een bende aangehouden die handelde in verdovende middelen. De recherche kwam hem op het spoor toen bij een routinecontrole op buiten landse post een brief uit Zwitserland werd geopend, geadresseerd aan Sa muel Cook in New York. Er zat 15,2 gram LSD in, op de zwarte markt een waarde vertegenwoordigend van 600.000 dollar. ADVERTENTIE 69c [V/forgen, 21 augustus is het twee jaar geleden, dat Russische troepen Tsjecho-Slowakije bezetten. In tege»- stelling tot vorig jaar ziet officieel - Praag die datum nu niet met vree® naderen. De „dag van de schande" werd vorig jaar al maanden tevoren aangekon digd. Oproepen tot protestdemonstra ties en tot een boycot van openbar* gelegenheden deden toen de ronde. Op de dag zelf liepen de demonstratie* uit op een massale slag tussen de po- ALEXANDER DUBCEK na lente, koude herfst litie en de betogers, waarbij verschei dene betogers om het leven kwamen. et ziet er niet naar uit dat dit nu weer zal gebeuren. En dat niet alleen omdat de overheid tijdig harde maat regelen heeft genomen. Wel omdat de bevolking zich steeds onverschilliger schikt in het blijkbaar onvermijdelij ke. Men zou dit „normalisering" kunnen noemen, een begrip waarmee de overheid sinds partijleider Gustav Husak de leiding van het land over nam graag schermt. Maar van een echte krachtmeting tussen de rege ring en de bevolking is tot nog toe geen sprake geweest. Beide groepen staan ondanks alles nog aan weerszijden van de barricade, die „21 augustus 1968" heet. I)ie datum ligt voor goed verankerd In de ge dachten van de bevolking. TAe overneming van de macht door Husak heeft Tsjecho-Slowakjje in een situatie gebracht, die in verschei dene opzichten slechter is dan die on der de vroegere president Novotny, een aarts-Stalinist. De uitzonderings wetten die van kracht werden na de val van de hervormer Alexander Dubceji hebben een nieuwe fase inge luid, waarin de overheid nu over ver gaande mogelijkheden beschikt om de bevolking te onderdrukken. Ike heldhaftige zelfopoffering van voorbeeld de criminaliteit met spron gen omhoog ging (de laatste twee ja ren met 33 pet.), een verschijnsel dat zich altijd voordoet als hef een land slecht gaat. T^e heldhaftige zelfopoffering van de studenten en de openlijke protes ten zijn voorbij. Hiervoor in de plaats is een veel moei lijker te bestrijden passiviteit geko men. Een verschijnsel dat vooral zijn kwalijke weerslag heeft op de econo mie. Zo zijn de slechte oogsten van dit jaar zeker niet uitsluitend een ge volg van het slechte weer. Tsjecho-Slowakije heeft zich gaande weg in een isolement gewerkt. Slechts een handjevol burgers krijgt de gelegenheid om de grens met het Westen te overschrijden. Voor wes terse journalisten is China bij wijze van spreken tegenwoordig dichterbij dan Tsjecho-Slowakije. Door het in mei van dit jaar met Mos kou gesloten vriendschapsverdrag heeft-Praag ook op het gebied van de buitenlandse politiek bijna alle bewe gingsvrijheid verloren. Dit is dan de treurige winst van twee jaar Russi sche bezetting. ROME I)e Italiaanse gezondheids dienst heeft zijn maatregelen tegen een mogelijke uitbreiding van de cholera tot Italië verscherpt. In Genua, de grootste Italiaanse ha ven, hebben 300 havenarbeiders en zee lieden zich laten inenten. Functionaris sen verwachten dat er nog veel meer vaccinaties zullen worden verricht. Artsen hebben negen schepen, uit Alexandrië, Tripoli en de Sovjet-Unie onderzocht. Geen van de opvarenden van deze schepen mocht in Italië aan land. als zij niet een inentingsbewijs bij zich hadden. Op het Leonardo da Vinei vliegveld bij Rome, worden de passagiers uit Sy rië en Libanon nauwkeurig onderzocht. Ook reizigers uit de Sovjet-Unie worden aan een onderzoek onderwor pen. De Joegoslavische gezondheidsautori teiten hebben meegedeeld, dat alle rei zigers die komen uit of gaan naar Iran en de landen van het Nabije-Oosten (Irak, Koeweit, Syrië, Jordanië, Liba non, Israël en Egypte), in het bezit moeten zijn van een verklaring dat zijn ingeënt tegen de cholera. Dit moet een zogenaamde „interna tionale verklaring" zijn. Ter bestrijding van een cholera-epi- demie heeft de Libische regering woensdag reizen in het gehele land verboden, de café's en restaurants laten sluiten en de ziekenhuizen opdracht ge geven dacht en nacht open te blijven. Al sinds zondag deden in het land geruchten de ronde over het voorkomen van cholera. In die mededeling werd niet gezegd, welke gebieden de gevallen geconsta teerd waren, maar van onofficiële zijde is vernomen, dat choleragevallen ge meld zijn in de stad Tobroek bij de Egyptische grens en te Zawia, 45 kilo meter ten westen van de hoofdstad Tri poli. Dr. Popof, plaatsvervangend heofd van de Sovjet-Russische gezondheids dienst, heeft getracht de vrees weg te nemen dat de cholera-spidemie in Zuid-Rusland niet langér in bedwang gehouden kan worden en zich uitbreidt. „De geruchten hierover zijn beslist vals", aldus Popof in een vraaggesprek met het vakbondsblad Troed. Hij waar schuwde de bevolking voor paniekreac ties en verklaarde dat de bacil door antibiotica met succes wordt bestreden. In Astrakan werd op alle kantoren en fabrieken normaal gewerkt.

De Vallei | 1970 | | pagina 7