GEEN REVANCHE VOOR LOEVESIJN Feijenoord speelt toch in stadion van Boca Juniors Wegraces Hengelo (G) voor het eerst met buitenlanders Tom Okker verdiende tot nu toe f177.000,- Hannelore is gek op paarden extra-dik competitienummer Deutsche Meisterin ONDANKS STERK RIJDEN INTERLAND Jeugdschaak Arnold Voogl in Harderwijk nog koploper Pauli Nevala vat met speer Ada Kok raakt record kwijt Dagina-grote kleurenfoto's ran alle ere-divisieclubs STAYERS ARNHEM Voor het eerst sinds haar bestaan organiseert de Hengelose Auto- en Motor vereniging „HAMOVE" volgen de week zondag wegraces, waar aan ook buitenlandse coureurs deelnemen. De drie nationale wegwedstrijden, die de vereni ging uit de Gelderse Achterhoek achter de rug heeft, waren zo'n succes, dat het bestuur besloten heeft de zaken wat grootser aan te pakken. Met de TT, Hi 1 varen beek en Tubbergen telt ons land nu vier internationale wegraces. SPORT IN 'T KORT GEE1S LES GEEN GELD voetbalweekblad 1-0 overal 65 ct. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 BUENOS AIRES Juan Oneto Gao na, de door z'n regering benoemde secre taris van de Argentijnse voetbalbond (AFA), heeft in Buenos Aires verklaard, dat de eerste wedstrijd tusen Feijenoord en Estudiantes „definitief" zal worden gespeeld in het stadion van Boca Ju niors. Gaona zei dit hoewel er door de auto riteiten nog geen toestemming is gege ven voor het gebruik van het Boca Junior-stadion en nog vijf andere, die eveneens werden gesloten, omdat zij voor 3 augustus niet zodanig waren verbouwd dat spelers en toeschouwers voldoende beveiligd zijn. Gaona voegde er nog aan toe dat de eerste 650 plaatsen, gerekend vanaf het veld, van de „Bonbonniere" (Bombone- ra), zoals het Boca Junior-stadion van wege zijn steilheid in de volksmond heet, tijdens Estudiantes-Feijenoord niet door toeschouwers mogen worden bezet. In Buenos Aires gaat overigens het gerucht/dat Osvaldo Zubeldia, de coach van Estudiantes, er bij de autoriteiten zeer op heeft aangedrongen in de „Bon bonniere" te laten spelen, omdat hij het psychologisch effect van de nabij heid van de toeschouwers tot het speel veld wil uitbuiten. Bovendien won Estudiantes in 1968 en 1969 in ditzelfde stadion hun thuiswedstrijden, tegen Manchester United en AC Milan om de „Wereldbeker". Het enige andere sta dion, dat voor de wedstrijd tegen Feij- enocrd in aanmerking komt, dat van Rio de Plata, zal hoogstwaarschijnlijk ook niet op tijd zodanig zijn verbouwd, dat het voldoet aan de gestelde veilig heidseisen. Daar komt nog bij dat Es tudiantes „allergisch" is voor dit sta dion. AMSTERDAM Dc ongeveer 3500 wielerliefhcbbers in het Olympisch Sta dion hebben gisteravond bij de uitge stelde revanches van de wereldkam pioenschappen op de baan toch nog een paar spannende wedstrijden kunnen zien. De jonge profsprinter Leijn Loe- vesijn bewees voor eigen publiek tegen de nieuwe wereldkampioen Gordon Johnson uit Australië, dat zijn derde plaats bij de wereldkampioenschappen beslist geen uitschieter was en dat hij als hij de fijne puntjes van het vak wat bijslijpt tot de heel groten op de sprint kan gaan behoren. In de eerste manche dwong Loevesijn Gordon, die de kop geloot had, deze ongunstige positie te houden. In de laatste bocht dook hij over hem heen, om de rit te winnen. De tweede manche was voor Johnson, die zich nu niet liet verrassen. De beslissende derde rit bracht alle spanning, die een goed ver reden sprint maar hebben kan. Loeve sijn op kop vertrokken, dwong Johnson tot een surplace. De Australiër, die in dit sprintonderdeel iets minder sterk leek dan de Nederlander, werd daarbij afgeschoten. Toen de sprinters de twee de keer van start gingen, gebeurde het zelfde. Loevesijn lag op kop en begon na honderd meter een surplace. Hij hield hel langer vol dan de wereldkam pioen, maar toen openbaarde zich Loe- vesijn's gebrek aan ervaring. Uiterst slim deed de Australiër net, of hij de kop nam, en toen ook Loevesijn aan trok, hield hij even in, waardoor de Nederlander ondanks zijn gewonnen surplacee toch nog de ongunstige koppositie kreeg. Ondanks verwoed sprinten van Loevesijn kon hij Johnson niet houden, zodat de wereldkampioen zo spoedig na het behalen van zijn titel geen nederlaag leed. De amateur-stayers die slechts 30 km reden wegens de dreigende kans op re gen, maakten er geen spannende verto ning van. Wereldkampioen Cees Stam reed snel naar een comfortabele voor sprong, en won onbedreigd met B. He- ger uit Zwitserland op 250 meter als tweede. De geblesseerde Boom speelde geen rol van betekenis en eindigde met 1 ronde achterstand als laatste. Spanning was er wel bij de prof stayers, die zich kennelijk wilden re vancheren vo<?r de slechte indruk, die zij bij de wereldkampioenschappen in Leicester hadden gemaakt. Piet de Wit vertrok van kop en hield die positie 90 van de 120 ronden. Wereldkampioen Rudolph, die lang in tweede positie ge legen had, zonder echter werkelijk ge vaarlijk te worden, was toen al ver te ruggezakt. Toen kwam echter de Belg Proost opzetten, die van ver achteruit het veld een geweldige aanval opende op De Wit. In de 90-ste ronde ging hij over De Wit heen en wat deze ook pro beerde, in samenwerking met Jaap Oudkerk, die na een zwak begin een formidabele race reed, hij slaagde er niet in de Belg weer voorbij te komen. UITSLAGEN De uitslagen: nieuwelingen: H. van Tol 10.31; 2. T. Smit en 3. T. de Vries. Amateurs over onbekende afstand: 1. Bennie Janbroers, 7.23.2; 2. J. de Jong en 3. W. van Putten. Sprint (profs): eerste rit: 1. Loevesijn (Ned) 12.2.; 2. Johnson (Aus). Tweede rit: 1. Johnson 12.4.; 2. Loevesijn. Derde rit: 1. Johnson 12.0.; 2. Loevesijn. Stayers (amateurs): 1. Stam (Ned) achter Koch 24 min. en 5 sec.; 2. Heger (Zwl) achter Pelser op 250 meter; 3. Podlesch (W-Dld) achter De Graaf op 325 meter; 4. Cox (GB) achter Van Roey op 1 ronde; 5. Boom (Ned) achter Walraven op 1 ronde. Ploegachtervolging (amateurs): 1. Nieuwenhuis, Bakker. Van Lissen, Jan sen 4.48.7; 2. Kneteman, Janbroers, Spander, Van de Putten 4.51.2. Profstayers (60 kilometer): 1. Proost (Belg) achter Koch 47 min. en 21 sec.; 2. De Wit (Ned) Pelser op 80 m.; 3. Ver- schueren (Belg) Meuleman op 300 m.; 4. Rudolph (W-Dld) Walraven op 1 ronde; 5. Oudkerk (Ned) De Graaf op 1 ronde; 6. Van de Lans (Ned) v. Roey op 1 ron de. 7. Hill (GB) Huizinga op 8 ronden; 8. Junkerman (W-Dld) Bos op 8 ronden. ROTTERDAM Het Nederlands voetbalelftal speelt op 2 december een interland tegen Roemenië. De Konink lijke Nederlandse Voetbalbond zal later bekend maken of deze ontmoeting in Amsterdam of Rotterdam wordt ge houden. ROZENBURG In de vierde ronde van het jeugdkampioenschap van Ne derland, die woensdag in Rozenburg werd gespeeld, besloten De Lang en Viergever na achttien zetten tot remise. De stand is: De Lange 2 uit 3; Witt 1 uit 2; Viergever 1 uit 3. Land sport mach Q 1 kol 8 curs Jan Zoombelt in actie. Op het circuit „de Varsselring" ko men liefst zeven klassen aan de start. In iedere klasse mogen 25 deelnemers vertrekken, zodat er tijdens de selectie training op zaterdagmorgen om de startplaatsen geknokt zal worden. Er zijn zelfs klassen, waarin zo'n 20 cou reurs moeten afvallen om aan het juis te aantal te komen. En dan te bedenken dat het bestuur vele inschrijvers heeft moeten teleurstellen. Een gedrang van jewelste tijdens de training dus. En zondag zal het op „de Varsselring" die opnieuw een goeie beurt heeft gehad het wegdek werd voorzien van slipvrij asfalt, de bochten werden breder ge maakt en diverse bomen moesten „af zien" ongetwijfeld nog heter toe gaan. Het deelnemersveld is bijzonder groot en sterk bezet. Geen Agostini, maar dat hoeft ook niet, zo redeneert men in Hengelo, want dan is de strijd vantevo- ren al bekeken. Wel de grote Charles Mortimer uit Engeland is van de partij. Mortimer, die van beroep race-instruc teur is, komt liefst in vier klassen aan de start. Dit jaar won hij ondermeer in Hilvarenbeek, Brands Hatch en Mallory Park. Hij is Engels kampioen in de 125cc-klasse, een klasse, die ook in Hengelo wordt verreden en waarin Ne derland ook verschillende troeven op het strijdtoneel brengt. Bijvoorbeeld de nationale kampioen Wil Hartog, Cees van Dongen, Aalt Toersen en de Olde- broeker Jan Zoombelt, die een Maico RS berijdt, gekregen van zijn suppor tersclub. Van de buitenlandse deelne mers in deze klasse gooien de Duitsers Ernst Hiller en Toni Gruber, die op een speciaal voor hem gebouwde, waterge- koelde Maico verschijnt, ook hoge ogen. Bij de 250cc-internationalen zullen we de Zweed Bögrje Jansson in actie zien. Een coureur die al heel wat zeges achter zijn naam heeft staan en nog steeds in staat is de eerste viool te spe len. Ook Paul Smart mogen we niet vergeten. Deze Engelse caféhouder ver schijnt in Hengelo voor het eerst met zijn nieuwe Seeley. Voor de 250cc-klasse hebben alleen al 23 Nederlanders ingeschreven. Bij de 350cc-internationalen zal het wel een gevecht gaan worden tussen Mortimer, Smart, Nash en Curry, de enige coureur, die nog wat steun van de Honda-fabrieken krijgt. Hoewel de Duitser Karl Hoppe veertig jaar oud en van beroep burgemeester ook van wanten weet. Verleden jaar won hij in Tubbergen nog de halve-liter-klasse. Van onze landgenoten zullen Theo Bult, die het absolute ronde-record van Hen gelo op zijn naam heeft staan, wellicht ook in het voorste gelid strijden. Theo Louwes uit Schildwolde maakt in deze klasse zijn eerste optreden. De 500-cc-intemationalen belooft het mooiste gevecht te worden met op nieuw Mortimer, Curry Nash, Smart en burgemeester Hoppe, die dan een vier- cilinders URS zal rijden, aan de start. Theo Louwes en Rob Bron zullen de snelste Nederlanders in dit gevecht zijn. Op het programma staan verder nog een 350cc- en een 500cc-klasse n; naai en de 50ceceetjes internationalen. Deze laatste categorie is de enige inter nationale, waarin geen buitenlanders uitkomen. Het bestuur heeft dat met opzet gedaan omdat er zoveel Neder landse inschrijvers waren. En van die Nederlandse jongens zullen Jan de Vries en Jos Schurgers de strijd wel gaan bepalen. De wedstrijden beginnen zondag om 11 uur. De selectietraining is zaterdag vanaf 9 uur. HARDERWIJK Niet de Hengeloër Fred Niemeijer, die als eerste over de streep ging, maar Gerrit Leferink uit Haaksbergen werd donderdagavond na afloop van de tweede etappe van de Harderwijker wieler-driedaagse door de jury van aankomst als winnaar aange wezen. In de laatste meters zou Niemeijer de Amsterdammer Cor Leunis, die met Arie Hassink uit Neede tot de grote animators van deze avond behoorde, een zwieper hebben gegeven, waardoor Leunis ten val kwam. Leunis kwam on middellijk fel protesterend bij de jury wagen en na enkele getuigen te hebben gehoord werd Niemeijer als laatste van de groep geklasseerd, als vijftiende. Mede doordat de plaatselijke favo riet Fedor den Hertog met zijn ploeg- makkers Wicher Vlot, Arie Hassink en Albert Huizebosch een enorm hoog tem po ontwikkelde maakte een grote groep van negentien renners zich los van de rest van het veld. Toen deze groep een ronde voorsprong had genomen demar reerden Arie Hassink en Cor Leunis an dermaal. Dit duo nam weer een halve ronde voorsprong maar werd in de slotfase nog weer ingelopen. In de eindsprint ontstond het in de aanvang genoemde incident. De jury van aankomst verstrekte de volgende uitslag: 1. G. Leferink, Haaksbergen, 70 km in 1.37.38; 2. A. Voogt, Scherpenzeel, 3. .1. Vlastuin, Scherpenzeel, 4. J. Vlot, Wanneperveen, 5. Arie Hassink, Neede, 6. H. Egberts, Zutphen, 7. E. Dickhof, Oldebroek, 8. H. Kuiper, Denekamp, 9. Fedor den Hertog, Ermelo, 10. H. Hol stege, Nunspeet. Het klassement na twee etappes: 1. Arnold Voogt, 1.14.50, 2. Fedor den Hertog 3.14.53. 3. Jan Vlastuin 3.16.13, 4. Arie Hassink 3.16.13, 5. Cor Leunis 3.16.13, 6. Jans Vlot 3.16.13, 7. Gerrit Le ferink 3.16.13, 8. Hans Egberts 3.16.13, 9. Evert Dickhof 3.16.13, 10. Henny Kuiper 3.16.13, 11. Harm Holstege 3.16.13, 12. Albert Schroten 3.16.56, 13. Albert Scheffer 3.17.04, 14. Wim Nooren 3.17.04, 15. Henk Nieuwkamp 3.17.33. De Limburger Jan Harings is don derdag tijdens een wielerwedstrijd voor profs in Geetbets (Belg.) als tweede ge ëindigd achter de Belg Roger Jochmans. De winnaar reed de 150 kilometer in 3 uur en 55 minuten. Matje Gerrits be zette de derde plaats. Eef Dolman fi nishte als vijfde. Jan van Katwijk werd zevende. De voetbaclub Ujpest Dozsa, lands kampioen van Hongarije, heeft don derdag het bezit van de Hongaarse be ker geprolongeerd doer FC Komlo met 3-2 (2-1) te verslaan. De doelpunten voor Ujpest werden gemaakt door Fa- zekas (2) en Dunai li. Jürgen May (WDld.) heeft donder dagavond tijdens atletiekwedstrijden in het Neckarstadion in Stuttgart een snel le 1500 meter gelopen. May noteerdeeen tijd van 3 minuten en 39.2 seconden. 9 In Aken bracht Dirk Wipperman het Duitse record discuswerpen op 64,14 meter. LANTI De Fin Pauli Nevala, oud- Olympisch kampioen, heeft donderdag avond bij atletiekwedstrijden in Lahti het wereldrecord speerwerpen van zijn landgenoot Jorma Kinnunen (92,70) tot op 1,26 meter benaderd. Met zijn worp van 91,44 meter staat Nvala naast de Amerikaan Mark Murro, die in mei tot dezelfde afstand kwam, aan de kop van de wereldranglijst van dit seizoen. LOS ANGELES De Amerikaanse Alice Jones heeft donderdag het we reldrecord 100 meter vlinderslag dames verbeterd met een tijd van 1 minuut 4,1 seconde. Daarmee heeft zij het re cord overgenomen van Ada Kok, die op 14 augustus 1965 een tijd had gemaakt van 1 minuut 4,5 seconden. Alice Jones vestigde het record tijdens de finale van de Amerikaanse zwemkampioen- schappen in Los Angeles. DALLAS Nederlands meest be faamde tennisser, Tom Okker, heeft dit jaar, terwfjl het seizoen nog tot onge veer half november duurt, 49.140 dol lar (176.904 gulden) verdiend. Hij staat daarmee op de vyfde plaats van de ranglfjst der best betaalde spelers. Op de eerste plaats van deze lijst troont de Australiër Rod Laver met een totaal aan inkomsten van 131.703 dol lar (f 474.130,80). Laver won dit jaar acht titels. Vorig jaar, toen hij voor de tweede maal een „grand slam" behaal de. bedroegen zijn verdiensten 123.855 dollar (f 445.878.-). De „top tien" van de best betaalde spelers: 1. Rod Laver (Aus.) 131.703 dol lar; 2. Ken Rosewall (Aus.) 87.557; 3. Roy Emerson (Aus.) 76.455; 4. Pancho Gonzales G (VSt.) 61.849; 5. Tom Okker (Ned.) 49.140; 6. John Newcombe (Aus.) 46.280; 7. Tony Roche (Aus.) 43.249; 8. Fred Stolle (Aus.) 35.630; 9. Roger Tay lor (GBr.) 25.526; 10. Andres Gimeno (Spa.) 25.402. APELDOORN Heel toevallig kwam ze tussen het paar- despul terecht. Ze woonde vlakbij een renbaan. En uit nieuws gierigheid wipte ze op 'n goeie dag naar binnen. Eerst was het poetsen geblazen; later stallen schoonmaken, net als de andere leerling-jockeys. Maar al gauw kroop ze op een stevige paarde- rug en ze werd er zo door gefascineerd, dat ze niet anders meer wilde. Nu is Hannelore Rabus met haar 27 lentes de meest gevierde amazone in West-Duitsland En kwam herr Ober-Bürgemeister opdraven om haar te huldigen met het behalen van de landstitel. Hannelore Rabus die haar kinder jaren in Apeldoorn doorbracht raakt niet uitgesproken over haar sport. Uitgebreide plakboeken komen voor de dag. Grote foto's in Duitse kran ten. „Das ist Deutschlands schnellste Reitersfrau", staat er levensgroot bij. Verleden jaar werd Hannelore uitgeroepen tot de succesvolste ama zone van West-Europa. En dat is nogal wat. Wat ze er allemaal voor over heeft? „Och", zegt ze, „ik sta 's morgens om half zes op en dan train ik van zes tot acht. Dan naar kantoor en 's avonds vroeg onder de wol. Want ik moet de volgende dag weer fit op het paard zitten". Ze geeft grif toe: „Ik ben er helemaal gek van. Vooral het samenzijn met paarden, boeit me. Van wedstrijden ben ik niet zo kapot. Ik train lie ver". Hannelore heeft nooit les gehad. „Ik ben gewoon opgestapt en wegge reden. Ze hebben me wel verteld hoe ik me moest vasthouden. De rest ging vanzelf. Bovendien heb ik m'n ogen goed de kost gegeven". Het eerste jaar bleef het voor Hannelore bij het verzorgen van de dieren. Wedstrijden waren er voor lopig nog niet bij. Pas het jaar daar op, in '64. Vertelt ze: „Ik kreeg paarden, die bij voorbaat al kans loos waten. Hetgeen betekende, dat ik ook geen betere kreeg." Maar drie jaar later was het toch zover. Hannelore won haar eerste race. Dat was op Duindigt, met het Hollandse paard „Ecurial". Daarna volgden de successen elkaar snel op. Overwinningen in Deauville en Sterrebeek. In '69 was er helemaal geen houden meer aan. Dertien overwinningen in één jaar. Dat was in Europa nog niet voorgekomen. Het leverde haar opnieuw een titel op. Ze won zelfs twee races op één en dezelfde dag. Ook de beroemde „Preis der Perlenkette" bracht ze op haar naam. De slanke Hannelore Rabus ge wicht 51 kg en lengte 160 cm ver dient niets met de sport. „Voor vrouwen zijn er geen beroepsrennen. Je krijgt wel een vergoeding voor de reiskosten en als je wint heel mooie ereprijzen, maar daar blijft het bij." Ja, het kan gek gaan in de sport. Vroeger moest ze om paarden bede len. Nu krijgt ze ze volop aangebo den door trainers en eigenaars. „Ik moet oppassen, dat ik er niet te veel aanneem". Ze is trouwens wel van plan er eind dit jaar mee te stoppen. Al thans met de wedstrijdport. „Ik ben bang, dat ik anders te hard wordt. Te mannelijk, 'k Blijf nog wel wat trainen en verder ga ik weer zwem men en tafeltennissen", aldus de Deutsche Meisterin. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 11