Veenendaals r>' dagblad SER-commissie geeft vakbonden gelijk inzake Centrum Bank Buiten ROOFOVERVAL IN STATION VAN T HARDE Nieuwe klacht onderweg Israël stelt zich tevreden met ambassadeur bij vredesgesprek Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bomschade in Bedfast Iraaks complot ontdekt in Svrie Phnom Penh bedreigd zingende dolfijnen... Beeldhouwer Hildo Krop overleden Heath zon in voorjaar weer verkiezingen willen Kan» op regen De Ruiter krijgt week tijd voor verweer DEIN HAAG Centrum Bank en GBS Beheer hebben de fusieregels van de SER overtreden. Tot die voorlopige con clusie is gisteravond de fusieconimissie van de SER, na een l 21/6 uur durend beraad over de door de vakbeweging in- j gediende klacht, gekomen. Tyfoon Anita treft Japan Muizenplaag II j Buit negenhonderd gulden Hele familie door gordijn' Staatssecretaris De Koster maakt reis om de wereld Etna-DRV Artikelen voor uitverkoop Gerzon-filialen liggen al klaar Egypte tegen VS-toezieht aan Suez-Kanaal NEE DOLFINARIUM VTB N.V. Overwegend zonnig r Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro J321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,13 p.w.( 4,85 p.m., 14.30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 21 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I94 De aanklagersv.Ln.r. ANiemandsverdriet HBVP. J. M. Maltha Kath. Verbond voor perso neel in de handel), H. Franssen (Mercurius) en P. M. de Wit (HBV). FUSIECODE OVERTREDEN De Centrum Bank en GBS Beheer president-directeur C. M. de Ruiter hebben de gelegenheid een schriftelijk verweer in te dienen. Volgende week donderdag, als dit verweer naar verwachting zal zijn binnenge komen. zal de fusiecomniissic haar standpunt definitief bepalen. Ontmoeting in de wachtkamer voor het begin van de zitting, v.Ln.r. de heer B. G. Hecht (lid van de Raad van Be stuur van Gerzon), Mr. D. A. van den Oever, directeur Centrum Bank en de heer C. M. de Ruiter. TOKIO De zwaarste tyfoon, die Japan dit jaar tot dusverre heeft ge troffen, heeft zeven mensenlevens ge kost. Bovendien wordt een persoon ver mist terwijl 21 anderen gewond zijn. De tyfoon heeft vooral in het westen van Japan huisgehouden. Ondanks de zware wind en de regen val zijn de bouwwerken op de Expo-70 te Osaka niet beschadigd. Volgens de politie zijn 25 huizen ver woest. 68 beschadigd en 1.708 onder water komen te staan. Door de tyfoon Anita genaamd heeft de Japanse luchtvaartmaatschap pij 238 vluchten moeten afgelasten. t Deeds ongeveer een eeuw geleden t vestigde men bij massaal optre- den van veldmuizen zijn hoop op J ,,het voortdurend sparen van deze J knaagdieren etende zoogdieren en 0 t vogels", aldus prof. dr. J. Rit- t zema Bos, die (zelf Groninger) me- nige plaag uit eigen aanschouwing kende. Hij vervolgt in moderne trant: „het is niet voldoende, dat J men alléén bij eene muizevermeer- t dering deze dieren in 't leven laat en ze anders om welke reden dan ook uitroeit. Immers, de rol, die de meeste der vervolgers (en J met name de wezels) spelen, be- staat niet hierin, dat zij eene mui-' t zeplaag kunnen doen ophouden, maar wél in het feit, dat zij door hunne voortdurende werking zooda- nige plaag kunnen voorkomen". J Overigens schijnt vaak te zijn opge- j t merkt, dat het jaar, volgend op dat t t met een plaag, steeds vruchtbaar zou wezen, ja er bestaat zelfs een J verbloemend plattelandsrijmpje: J De muizetand Geeft goud in 't land! Men gaat hierbij uit van de veron- derstelling, dat de grond door de vele tienduizenden knagers 2ó sterk. J wordt doorwoeld, als dit anders J nooit geschiedt; de menigte muize- t gaten en -ritten geven de lucht overal toegang tot het inwendige t 5 van de bouwgrond en de uitwerpse- len der dieren vormen mét de ka- J J davertjes een uitstekende bemes- t ting. Vooral grasland zou na een j muizejaar veel beter zijn gewor- t J den, al wenst om deze reden zeker J geen enkele boer een sterke ver- J meerdering van het door hem ge- j 0 hate ongedierte. Ik ben lang niet 1 genoeg agrarisch geschoold, om het t bovenstaande te kunnen bevestigen t of afwijzen. Dr. A. v. Wijngaarden, hoofd der Afd. Zoölogie v.h. Insti- r tuut voor Natuurbeheer, die veel t onderzoek naar het optreden van j muizen heeft gedaan, zegt, dat men t zich onnodig opwindt; het gaat van- zelf over en het evenwicht wordt hersteld. 21 aug. '70 0 A. B. WIGMAN *t HARDE Tijdens een bliksem snelle roofoverval hebben gisteravond tegen middernacht drie gewapende mannen in het station 't Harde onge veer 900 gulden buitgemaakt. Zonder dat de dienstdoende stationsbeambte iets tegen hen kon ondernemen, ver dwenen de rovers met hun buit in een gereedstaande auto. Hoewel de rijks politie in samenwerking niet de spoorwegrecherche onmiddellijk met een grootscheepse speurtocht be gon, is nog geen spoor van hen gevon den. De overval gebeurde om tien minuten voor twaalf. In het stationsgebouwtje, dat dag en nacht bezet is wegens het drukke treinverkeer de wissels moeten met de hand worden bediend en ook 's nachts passeren er veel goederentreinen deed op dat mo ment de 38-jarige A. de Hartog dienst. De overvallers drongen het gebouwtjet aan de achterkant binnen, waarvan de deur nooit op slot is. Zij stonden opeens met het pistool in de vuist in het kleine vertrek, waar zich behalve de apparatuur voor de bediening van de wissels ook het plaatskaartenloket bevindt. De verblufte stationsbeamb te kon niets anders doen, dan hen het geld uit de kas, ongeveer 900 gulden. KRONACH (W.-Dld.) Een 32-jarige Oostduitser, zijn vrouw en hun drie kinderen, die tussen de vijf en negen jaar oud zijn, zijn uit Oost-Duitsland gevlucht, zo heeft de Westduitse grens politie meegedeeld. De vijf vluchtelingen slaagden er in om zonder door de Oostduitse grens wachters te worden opgemerkt, door het mijnenveld te komen en onder de prik keldraadversperringen door te glippen. De politie deelde mee dót de man na bij de grens met Beieren had gewoond en dat hij om politieke redenen naar het westen was gevlucht. DEN HAAG Staatssecretaris De Koster (Buitenlandse Zaken) is gister middag van Schiphol vertrokken voor een 23-daagse wereldreis. De staatsse cretaris bezoekt o.a. Vancouver (Cana da), Nieuw-Zeeland, Australië en het Midden-Oosten. De heer De Koster zal in Australië en Nieuw-Zeeland gesprekken met de regeringen voeren over de gevolgen van een eventuele toetreding van Groot- Brittannië tot de EEG. Het bezoek aan Canada heeft een privé reden. te overhandigen. Zodra ze de buit binnen hadden verdwenen de man nen met grote haast weer door de achterdeur, waar een auto gefeed stond. Ze waren zo snel in het donker verdwenen dat de heer De Hartog geen kans had te zien met wat voor soort auto de overvallers wegreden. Het enige wat hij nog kon doen was de politie alarmeren, die binnen enkele minuten arriveerde. De stations beambte wist een vrij goed signale ment van de rovers te geven. Volgens zijn schatting waren ze alle drie vrij jong ongeveer 25 jaar en don ker van uiterlijk. De politie vermoedt, dat waarschijnlijk Ambonezen uit Epe of Vaassen, die ter plaatse vrij goed bekend moeten zijn, aan het werk zijn geweest. Ruim een uur lang is met speurhonden de omgeving afgezocht, waarbij volgens de politie wel enkele sporen gevon den zijn. Cl BEIROET (Libanon) Volgens be richten uit Beiroet zou de Syrische regering een Iraaks koniplol hebben verijdeld, dat de bedoeling had het bewind in Damascus omver te wer pen. Dit bericht was afkomstig van het blad Al-Rayah, dat in Beiroet verschijnt en een spreekbuis is van de Syrische socialistische Baath-party. Arabische diplomaten in de Libanese hoofdstad hebben het bericht bevestigd. Het blad beweert, dat de afdeling van de Baath-partij die in Irak aan de macht is ,het komplot had gefinan cierd. „Dat had moeten plaatshebben met de actieve steun van de in Jor danië en Syrië gelegerde Iraakse troepen". Een gedeelte van de 33 miljoen dollar, die de Iraakse regering aan het kom pot had besteed, werd door de Sy- riërs in beslag genomen, aldus het blad. De Syrische autoriteiten zouden volgens de diplomaten nog niet hebben beslo ten of zij de samenzwearders voor de rechter zullen laten verschijnen, of dat zij gebruikt zullen worden als troefkaart in onderhandelingen met Irak. Irak heeft de laatste tijd aangestuurd op een verzoening met Syrië, vooral nadat de breuk tussen Egypte en Irak over het Amerikaanse vredes initiatief in het Midden-Oosten steeds duidelijker werd. Zowel Syrië als Irak hebben zich tegen het Ameri kaanse vredesplan verklaard. Syrië is er echter in geslaagd om goede be trekkingen met de Egyptische presi dent Gamal Abdel Nasser te blijven onderhouden. De vakbonden van de werknemers de Algemene Bond Mercurius, de Ka tholieke Bond van Personeel in de Handel en de Christelijke Bedrijfsbond hadden bij de fusiecommissie een klacht ingediend inzake overtreding van de fusieregels bij de overneming van Gerzon, de Rotterdamse Manufac- turenhandel Het Lingeriehuis. Bi- schoff's Handelmaatschappij in Zaan dam en A. Schroder in Zaandam door de Centrum Bank en GBS Beheer. Prof. dr. P. Kuin .voorzitter van de fusiecommissie, zei dat de klacht van de vakbonden speciaal slaat op hoofd stuk hoofdstuk 2 van de fusiecode. Daarin zijn de gedragsregels ter be scherming van de belangen van de werknemers opgenomen. Het gaat in de genoemde gevallen om meer dan twee duizend mensen. De klacht had vooral betrekking op de vraag of de vakbonden tijdig over de voorgenomen fusies en overnemin gen waren ingelicht. Tevoren heeft de fusiecommissie gis teren vier uur lang de heer C. M. de Ruiter gehoord over diens activiteiten. Deze verklaarde na afloop van de zit ting dat „voorlopig geen personeel van Gerzon zal worden ontslagen. Of er straks wel mensen $h t^kaWe afdalin gen moeteri verdwijnen hangt af van een rapport dat de GBS Beheermaat schappij over veertien dagen zal uit brengen", aldus de heer De Ruiter. Volgende week vrijdag wordt een of ficieel bericht van De Ruiter aan de aandeelhouders van Gerzon verwacht. PNOHM PENH Viet-Cong-stryd- krachten hebben dc Cambodjaanse de fensiestellingen aan de overzijde van de Mekong-rivier by het koninklijke paleis in Phnom Penh afgetast. Hun hoofd- strjjdmacht staal 10 km ten noordoosten van dc hoofdstad. De strijd om Prek Kraboa, waaruit de Cambodjaanse strijdkrachten zich don derdag hebben teruggetrokken, duurt voort. De Noordvietnamezen en de Viet- Cong hebben recht tegenover de Cam bodjaanse defensiestellingen 200 doden verloren en in de dichte oerwouden nog 300. Cambodjaanse commandanten hebben de doden in de oerwouden geteld. Aan Cambodjaanse zijde sneuvelden in de gevechten bij de hoofdstad 19 man. k l)e explosie van twee bommen in de Britse douanepost op Dublin Road te Belfast leidde tol de nagenoeg totale verwoesting van J het gebouw. Bij de twéé ontploffin- 0 gen werd niemand gewond. DEN HAAG De werknemersorgani saties in dc metaalindustrie vestigen in een brief aan de fusiecommissie de aandacht op de handelwijze van de leiding by de fusie Elna-Daalderop en Dru. De werknemersorganisaties zijn van oordeel, dat die handelwijze niet strookt met onder andere de ge dragsregels van de Sociaal-Economi sche Raad. Het is zeer waarschijnlijk dat deze klacht snel gevolgd wordt door een over de fusie Honeywell en Buil Ge neral Electric, welke die werknemers, organisaties evenmin in overeenstem ming met dc gedragsregels achten. AMSTERDAM „In het voormalige hoofdkantoor van Van Veen's bedden- en matrassenhandcl in dc panden Har tenstraat 18 en 20 liggen op het ogen blik ruim een miljoen Oostduitse sok- kj;n: zogenaamde ramsj-artikelen, die voor de uitverkoop van dc te sluiten filialen van Gerzon bestemd zijn". Dit zegt de heer L. Schrader, ex- bedrijfsleider van Van Veen, die na mens de eigenaar van de panden, de firma Kroonenberg, de belangen van de ex-werknemers van Van Veen behar tigt. De heer Schrader heeft derhalve dagelijks toegang tot de panden. Drs. B. J. van Herwerden, lid van de raad van bestuur van Gerzon, zegt niets van dergelijke ramsjpartijen te weten. Intussen zijn wel alle gewone aandelen van Gerzon in het bezit geko men van de Centrum Bank, zodat de weg terug voor Gerzon is afgesloten. Ook bezit de Centrum Bank de meer derheid van de preferente aandelen (aandelen met recht van voorkeur bij benoemingen). Op de nog bij derden uitstaande preferente aandelen is een bod van 125 procent uitgebracht. Ook schijnt de heer Kroonenberg de afgelopen tijd 330 kratten en 30 dozen truien in Italië te hebben gekocht en in Amsterdam opgeslagen. Tegen Schroder heeft de Economische Controle Dienst vorige week proces verbaal opgemaakt wegens het over schrijden van de uitverkooplimiet JERUZALEM De Israëlische regering heeft formeel aanvaard, dat de vredes besprekingen onder auspiciën van de V.N. worden gehouden op ambassadeurs niveau. Minister Eban beveelt aan, dat die besprekingen „niet ver van het Naby« Oosten" worden gehouden, maar dit was geen „absolute voorwaarde". Egypte en Jordanië waren er steeds voor geweest dat de besprekingen door am bassadeurs werden geopend en niet, zoals Israël, door ministers van Buitenlandse Zaken. Israël zal vermoedelijk de volgende week bekend maken hoe de delegatie zal zijn samengesteld die met dr. Gunnar Jarring gaat praten. Gunnar Jarring, de VN-bemiddelaar, verschilt van mening met Israël over de plaats voor het overleg. Hij is het met Tel Aviv eens, dat het overleg zou moeten worden gevoerd op het niveau van de ministers van Buitenlandse Za ken. Jarring, Egypte en Jordanië willen praten in New York. Israël voelt meer voor het eiland Cyprus, het hoofdkwar tier van Jarring. De Arabische gespreks partners en Jarring verschillen op hun beurt weer van mening over het niveau van het overleg. Egypte en Jordanië hebben hun am bassadeurs bij de VN al aangewezen als onderhandelaars. Egypte kan niet aanvaarden dat Amerikaanse kunstmanen of „U-2"- spionagevliegtuigen worden gebruikt voor toezicht op de naleving van het bestand aan het Suez-Kanaal, zo heeft het Egyptische blad „AI Achram" van ochtend geschreven. Dc Egyptische re gering heeft de V.S. hiervan direct na dat dit voornemen bekend werd op de hoogte gesteld. Zij is van mening, dat Israël geholpen zou worden door de do cumentatie die met behulp van kunst manen is verkregen. „Wanneer de V.S. werkelijk willen dat liet plan- Rogers slaagt, moet dat land een neu- irale houding aannemen of minstens doen alsof", aldus Al Achram. „Dergelijks' inmenging van de grote mogendheden zou de toestand alleen nog maar gecompliceerder maken, en zou niet in het belang van de interna tionale vrede zijn", aldus Al Achram. De V.S. hebben eerder deze week laten weten dat zij verkenningsvluchten bo ven de Kanaal-Zone uitvoeren, waar van Egypte op de hoogte was gesteld. Algemeen werd toen aangenomen dat Egypte tenminste stilzwijgend met de Amerikaanse verkenningsvluchten had ingestemd. ADVERTENTIE .in bet dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma.Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410 - 6041. AMSTERDAM Hildo Krop. d« stadsbeeldhouwer van Amsterdam l« gistermiddag op 86-jarige leeftijd in zijn Amsterdamse atelier overleden. De beeldhouwer die in 1884 in Steen- wijk werd geboren, volgde in de begin jaren van deze eeuw een schildersoplei ding in Parijs en Londen. In 1908 ging hij zich aan de beeld houwkunst wijden. Nog tijdens de eer ste wereldoorlog begon hij beelden te maken voor een aantal Amsterdamse bruggen en openbare gebouwen, waar onder het hoofdbureau van politic. Voorts maakte hij beelden van de to neelschrijver Heyermans en de politi cus Troelstra. Tot de bekende werken van Hild< Krop behoren o.a. het reliëf op het mo nument op de Afsluitdijk, het kleine Van Gogh-monument in Nuenen en een reeks oorlogsmonumenten in Amster dam, Steenwijk, Kampen en Den Haag. LONDEN Het Britse linkse week blad "Tribune", dat kan worden be schouwd als de spreekbuis van de Britsee Labourparty, heeft vandaag voorspeld, dat minister-president. Heath, tegen de lente nieuwe algeme ne verkiezingen gaat uitschrijven. De reactie van Downingstreet 10 was: "geen commentaar". In conservatieve kringen gelooft men niet aan ver vroegde verkiezingen. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer zal vandaag en morgen op de meeste plaatsen overwegend vriendelijk zijn. Alleen in de na middag kan er plaatselijk nog een bui tot ontwikkeling komen. Dit houdt verband met een oude, tot op grote hoogte met kou gevulde depressie boven Zuid-Eng eland, die zich nauwelijks meer verplaatst. Ondanks de zuidoostelijke wind richting wordt hete in Gelderland niet warmer dan 20 a 21 graden. Dit komt doordat de aangevoerde lucht van de oceaan is gekomen en via een lange omweg onze om geving heeft bereikt. De voorlopige vooruitzichten voor zondag wijzen op overwegend gun stig weer. We geloven niet dat een storing in het Alpengebied, die naar het noorden koerst, in onze omge ving regen van betekenis zal bren gen. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met kans op regen. Meest matige wind tussen zuid en oost. Dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iels lagere. Morgen: Zon op: 05.34 onder: 19.50 maan op: 21.27 onder: 13.04 V

De Vallei | 1970 | | pagina 1