SUHARTO IS NU BEREID TOT GESPREK MET KAMERLEDEN Sloop Milvakamp was nodig wegens pleging ontucht Resultaat bij onderzoek sabotage Schiphol nihil schiphol-stop Amsterdam wil optreden tegen „Damslapen" Waar liefde een misdaad is! Bedrijfsleider L. Schraderex-gegadigde voor overneming van de zaak: Gert spant proces aan tegen uitgever Candy" RESTEN NEERGESCHOTEN „VLIEGEND FORT" WORDEN IN /.-FLEVOLAND GEBORGEN Roosendaal tegen vestiging van lesbedrijf KLM Nog drie jaar tien miljoen van Ster voor, dagbladpers Zuidmolukkers gaan zaterdag demonstreren R. en W. Den Haag IN BEROEP CHAUFFFEURS IN LONDEN NU IN STAAT VAN BESCHULDIGING Burgemeester wil vrouw van z'n secretaris niet als raadslid ZINLOOS STEUN AMSTERDAM Volgens de heer L. Schrader zijn niet alleen de Centrum Bank en Kroonenberg de boosdoeners van de overneming van de matrassen- en beddenhandel Van Veen, maar in eerste instantie Van Veen zelf, omdat deze bij de verkoop van het bedri jf het woord personeel niet heeft laten vallen. ONTKENNING OPHELDERING Deze week in Eva: een open blad Overal te koop. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 DEN HAAG De Indonesische president Suharto zal geen redevoe ring houden als hij donderdagmorgen 3 september in de bijzondere vergade ring komt van de vaste commissies voor buitenlandse en handelspolitieke zaken van de Eerste en Tweede Ka mer. De kamerleden krijgen de anderhalf uur die de vergadering zal duren de gelegenheid om president Suharto vragen te stellen en hun visie te ge ven over de gang van zaken in Indo nesië en de manier waarop de nieuwe verhpuding tussen Indonesië en Ne derland zich ontwikkelt. President Suharto wil daarop naar vermogen reageren. In Den Haag is een tipje opgelicht van de sluier die tot dusver heeft ge hangen over de totstandkoming van de ontmoeting tussen president Su harto en de Nederlandse parlementa riërs. De Indonesische president is oorspronkelijk gevraagd, of hij er be zwaar tegen had, een bijzondere ge combineerde plenaire vergadering toe te spreken van de Eerste en Tweede Kamer. De Nederlandse regering wilde op die manier tegemoetkomen aan de wens van het parlement, met het In donesische staatshoofd tot een ge dachten-wisseling te komen. De Indonesische minister Adam Malik (buitenlandse zaken), Suharto's naaste medewerker en zijn ambassa deur in Den Haag Taswin A. Natadi- ningrat wisten Suharto ervan te over tuigen dat hij aan het verzoek zou moeten voldoen om zijn bezoek niet al bij voorbaat het stempel „zinloos" op te leggen. Suharto gaf zijn fiat. In de Tweede Kamer rezen echter protesten tegen de door de regering voorgestelde procedure. Met name drs. Den Uyl (P.v.d.A.) vond, dat nie mand daarmee gebaat zou zijn. De heer Den Uyl wilde een openhartige gedachtenwisseling. Hij kreeg veel steun. De oplossing meenden de Neder landse parlementariërs toen te zien in een besloten ontmoeting tussen presi dent Suharto en de vaste commissies voor buitenlandse en handelspolitieke zaken uit de beide Kamers. Daarop moesten opnieuw onderhandelingen worden gevoerd met Djakarta. Alle betrokken partijen zijn nu tot een ak koord gekomen over de te volgen pro cedure. Na afloop van de gedachtenwisse ling zal niet alleen drs. Schmelzer de pers te woord staan, maar zullen alle Kamerfracties daarbij zijn vertegen woordigd. Er zal een zo volledig over zicht worden gegeven van het verloop van de ontmoeting. PRESIDENT SUHARTO „Van Veen" maakte bij verkoop zelf fouten BOEKELO Zanger Gert Tim merman gaat een proces aanspannen tegen Peter Muller, uitgever van het sexblad Candy in Amsterdam. De heer Muller houdt stijf en strak vol dat Gert Timmerman heeft mee gewerkt aan een langspeelplaat met pornografie, terwyl de laatste even hardnekkig ontkent. Gert Timmermans zei ons gister avond: „Muller belde me op, en het eerste wat hij zei was: wat een fijne publiciteitsstunt is dit hé? Nou, dat loopt voor mij de spui gaten uit. Hij wilde hier naar toe komen om met me over de zaak te praten, maar hij kan er op rekenen dat hij volkomen in elkaar wordt geslagen. Ik wil hem niet meer zien". De schlagerzanger, die zich „tot het uiterste getergd" voelt, betitelde de mensen rond Candy verder als „een stelletje Damslapers". „Ze willen me nu zo ver krijgen dat ik zeg dat ik inderdaad die plaat heb gemaakt. Maar ik vraag me het volgende af: als ik op een gegeven moment zou zeggen dat ik het inder daad ben geweest, wie staat er dan meer voor aap zij of ik? Nee. ik zet er nu mijn advocaat achter". ROTTERDAM De zeventienjarige C. R. Z. uit Paramaribo heeft tijdens zijn voorgeleiding aan de officier van Justitie in Rotterdam wegens diefstal, bekend dat hij half december een siga renwinkelierster in Rotterdam heeft overvallen. De heer L. Schrader (41), ex- bcdrijfsleider van Van Veen's bedden- en matrassenhandel, heeft vorig jaar juli en augustus getracht de zaak van z(jn werk gever voor 400.000 desnoods 500.000 te kopen. Op zyn aanbod werd door zaakgelastigde accoun tant R. H. IJzenbrandt niet inge gaan. Enige maanden later wer den de drie panden van Van Veen voor 325.000 aan de Centrum Bank verkocht, die ze weer overdeed aan Kroonenberg voor 525.000 (de prys van het pand Ltfnkamp in Den Haag). Volgens de heer Schrader, die tien jaar by Van Veen in dienst is geweest, was er by de overneming van Van Veen geen bedrag van 70.000 voor pensioenen. Hoe de koop tot stand kwam en waar het pen sioengeld is gebleven en wat voor stappen de heer Schrader wil on dernemen tegen de accountant IJzenbrandt vertelde hy een onzer verslaggevers. „Ik bedoel in dit geval met Van Veen de heer R. H. IJzenbrandt, die de ver koop van het bedrijf heeft geregeld. Hij had een contract opgemaakt waarin niets over het personeel stond. Hij heeft ook nagelaten de 70.000 gulden, die bestemd was voor het voorzieningsfonds van de firma, veilig te stellen. „In 1959 hebben de aandeelhouders vakcentrale, de Decom, worden gestort. van Van Veen afgesproken dat 35.000 gulden zou worden gereserveerd voor het voorzieningsfonds. Dat betekende dat er nog eens 35.000 gulden van de belasting mocht worden afgetrokken. Zo was er dus fiscaal aftrekbaar een bedrag van 70.000 gulden. Dat bedrag moest voor de verkoop aan de Cen- trumbank uit het bedrijf worden ge licht en op een bankrekening van de SCHIPHOL Het politie-onderzoek naar de sabotage hij de vliegtuigbaan 19 R van Schiphol heeft nog geen enke le aanwijzing omtrent de daders opge leverd. Wel heeft de politie in Hoofd dorp een aantal informatieve gesprek ken gevoerd o.m. met leden van het comité De lastige Zwanenburger. De Haarlemse officier van justitie mr. G. van de Valk Bouman heeft gis teren met zijn college mr. Bredius de vernielde bakens in de polder bij Schiphol bezocht. De landelijke stichting tegen geluids hinder door vliegtuigen heeft de sabo- tage-acties veroordeeld, hoewel men weet wele grote spanningen vliegtuig lawaai kan veroorzaken. De stichting doet een beroep op alle burgers zich van dergelijke handelin gen te onthouden. Wel zal de stichting haar acties met kracht voortzetten om dat nu weer eens is gebleken dat het water tot de lippen is gestegen. De Haarlemse officier van justitie mr. van de Valk Bouman beschouwt de sabotage als een zeer ernstige zaak, die niet kan worden goedgepraat. „Het lost niets op en alleen argeloze luchtreizigers kunnen het slachtoffer worden. Behalve vernieling (maximum straf twee jaar), zal eventueel zeker ook het in gevaar brengen van de ver keersveiligheid telast worden gelegd. Hier is de maximum straf negen jaar". Volgens mr. van de Valk Bouman is aan de andere kant geluidshinder een zaak die men niet moet onderschatten'. „Het is niet om uit te houden als je dagelijks die vliegtuigen over je hoofd krijgt. Het is daar werkelijk geen wo nen meer. De mensen die hiervoor ver antwoordelijk zijn, zouden eigenlijk eens een maandje verplicht in Zwanen burg moeten wonen." Hoofdinspecteur G. Heeringa in Hoofddorp gelooft niet dat iemand van het comité De lastige Zwanenburger iets met de zaak uitstaande heeft. „Daar zijn de mensen te serieus voor. Dit is eerder het werk van een ont snapte psychopaat, want als je kabel tjes doorknipt, wordt, het lawaai heus niet. minder. Het enige effect is dat er bij slecht weer mensen in gevaar kunnen ko men." A Een radiobaken volgens omwo nenden één van de twee verniel devan de SchiphoUbaan 19R. de „bulderbaan" Affiche van het comité ..Schiphol- stop". Dan was het voorzieningsfonds een in stituut geworden. Het geld is er echter nooit geweest, dat wil zeggen, het heeft op papier In het bedrijf gerouleerd." Volgens de heer Schrader heeft de accountant, tal van fouten gemaakt. Daarom gaat de ex-bedrijfsleider zijn beklag doen bij het Nederlands Insti tuut van Register Accountants. „Ik sta zeer sterk. De heer IJzenbrandt stond sinds 1966 ingeschreven als financieel adviseur van Van Veen. Artikel 20 van het reglement van beroepsuitfoefening van de NIVRA verbiedt een dergelijk nevenberoep. Gelukkig zijn wij er nog in geslaagd een bedrag van 29.960 gul den te reserveren voor de ontslagrege ling. Het voorzieningsfonds, dat be stemd was voor de gepensioneerden van Van Veen is er niet en zal dus ook niet meer boven water komen". De heer Schrader heeft vorig jaar ge tracht de NV Van Veen te kopen. Hij had hiervoor een bankgarantie gekre gen van 400.000 gulden. „Desnoods kon ik tot. 500.000 gulden gaan. Het laatste aanbod heb ik gedaan op 5 augustus. Op 6 september plaatste IJzenbrandt een advertentie waarin Van Veen te koop werd aangeboden voor 600.000 gulden. Een paar maanden later slaagt de Centrum Bank erin alle drie panden te kopen voor 325.000 gulden. Twee da gen later verkoopt de Centrum Bank het aan de heer Kroonenberg voor 525.000 gulden. En dat terwijl de drie panden op 825.000 gulden zijn ge taxeerd". Op het allerlaatste moment is de lei ding van Van Veen er in geslaagd een aanvullend contract door de Centrum Bank te laten tekenen. Daardoor waren de personeelsleden van het bedrijf enigszins gewaarborgd. „Echter wat de pensioenen betreft, die geen echte pensioenen waren, maar uitkeringen uit het voorzieningsfonds, kon de Centrum Bank doen en laten wat ze wilde. ADVERTENTIE tiideliik 2 pakje DEN HAAG In het vroegere Milvakamp in Den Haag speelden zich gedurende de bezetting door de Kabouters tonelen af die strijdig wa ren met verantwoorde normen van geestelijke en lichamelijke gezond heid. Ontruiming van „Vrijdorp" en slo pen van de barakken was daarom op de kortst mogelijke termijn noodza kelijk. Burgemeester en Wethouders van ZUIDELIJK FLEVOLAND De her. gi.ngsdienst. van de Kon. Luchtmacht ia begonnen met het bergen van wrakstukken van een Boeing B 17 F .vliegend fort") van de Amerikaan se luchtmacht. Het toestel was op 1 februari 1943 in het toenmalige IJs- selmeer gestort. Destijds werden twaalf bemanningsleden gered, één van de piloten kwam om het leven. Bij de aanraking met het waterop pervlak scheurde het vliegtuig in verscheidene kleine delen uit elkaar. Tijdens de berging wordt veel muni tie gevonden. ROOSENDAAL Unaniem nam de gemeenteraad van Roosendaal gisteren een motie aan tegen de eventuele ves tiging van het lesbedrijf van de KLM op de voormalige vliegbasis Woens- d recht. AMSTERDAM B. en W. van Amsterdam overwegen ëën slaapver- bod in te stellen op de Dam en op an dere drukbezochte punten in de bin nenstad. Aanleiding hiervoor is „de mogelij ke aantasting van de openbare hygiëne en de hinder voor de voetgangers" zo als de gemeentewoordvoerder dat noemt. De laatste tijd zijn er op het stadhuis en bij het Amsterdamse politiebureau nogal wat klachten binnengekomen óver een toenemend aantal jeugdige toeris ten dat in de open lucht bivakkeert. In sommige gevallen hebben bewoners van de binnenstad reeds openluchtslapers verdreven. Het overwogen slaapverbod is moge lijk door het nieuwe artikel van de Algemene Politieverordening dat de ge meenteraad vorig jaar daarin heeft la ten opnemen. Dit artikel bepaalt dat het verboden is door B. en W. aangewezen openbare wegen als slaapplaatsen te ge bruiken. Omdat er tot nu toe geen openbare plaatsen zijn aangewezen bij openbare kennisgeving kan dit artikel nog niet worden gehanteerd. Er is nog geen hesluit genomen, omdat nog niet alle betrokken instanties zijn gehoord. Als er niet tot een slaapverbod zou worden overgegaan kunnen wel andere maatregelen tegemoet worden gezien, aldus een gemeentewoordvoerder die erop wees dat sommige artikelen van de Algemene politieverordening dan strenger zullen worden toegepast. Er is de laatste tijd bijvoorbeeld ook al streng opgetreden tegen jongelui die zelfge maakte sieraden verkochten, bedelden of muziek maakten. AMSTERDAM Uithoorn gaat in be roep tegen de uitspraak van de recht bank, die na klachten yan omwonen den had bepaald dat de bouw van 28 maisonnettes moest worden stopge zet. DEN HAAG Minister Klompé (Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) heeft een overzicht gegeven van de ontvangsten van de dagbladen uit de zgn. Ether-pot. Het Tweede-Kamer lid Westerterp (KVP) had daar om ge vraagd. Het overzicht geeft in de eerste plaats de bedragen die de dagbladen in 1967, 1968 en 1969 hebben ontvangen uit de opbrengst van de etherreclame. Voor de jaren 1970, 1971 en 1972 zal elk jaar nog tien miljoen gulden voor de dagbladen beschikbaar komen. Een interdepartementale commissie had geadviseerd dat bedrag over de bla den te verdelen naar mate van de scha de die zij nog zouden lijden van de etherreclame. Volgens dat systeem zou den bladen die goed in de „advertentie markt" liggen (Telegraaf, Algemeen Dagblad en een heel aantal regionale bladen) geen uitkering meer ontvangen. De regering heeft besloten dat advies slechts ten dele te volgen. De helft van het bedrag dat per jaar beschikbaar komt (vijf miljoen gulden dus) zal nu worden verdeeld volgens het advies van de interdepartementale commissie. De andere helft zal worden verdeeld volgens de sleutel die ook in de jaren 1968 tot en met 1969 werd gehanteerd, en die zich richt op de oplagecijfers (de zgn. methode Cramer). Den Haag antwoorden dit op schrift®- lijke vragen van een aantal raadsle den. Gemeenteraadsleden die meer wil len weten over dit onderwerp kunnen inzage krijgen van zeer vertrouwelij ke rapporten, zo schrijven B. en W. van Den Haag. Daarin staat onder meer dat diverse malen minderjarigen ontucht en groepsex pleegden, er verdovend® middelen werden gebruikt en talloz® vernielingen zijn gepleegd. Het Haagse gemeenteraadslid voot de Kabouters Casper Schucknink Kool, ontkent deze aantijgingen. Hij heeft de vertrouwelijke rapporten ge lezen en hij verbaast zich erover dat deze aan raadsleden anoniem ter ken nis zijn gegeven. ..Wat B. en W. rapporten noemen, i* ruiet meer dan een stencil met in krom Nederlands op papier gezette lustge voelens. Tegenover die opmerkingen kunnen de Kabouters zonder enig® moeite tientallen getuigenissen stellen van weldenkende ouders die hun kin deren d?ig in dag uit in het kamp lie ten envan gemeenteraadsleden die als behoudend bekend staan", is de reactie van het gemeenteraadslid. Vandaag zal hij schriftelijk aan B. en W. van Den Haag om opheldering vragen over de briefschrijvers. Hij wil volledig worden geïnformeerd over de betrouwbaarheid van de aan de gemeente verstrekte gegevens. Volgend jaar wil Den Haag op het terrein een gemeentelijk verpleeghuis stichten, een observatiekliniek en een school voor kinderen met leer- en op- voed'ingsmoeilij kheden DEN HAAG In negen steden zul len Zuidmolukkers zaterdag acties voe ren tegen de komst van president Su harto naar Nederland. De Zuidmolukse organisatie Badan Persatuan wil gaan demonstreren in Den Bosch, Groningen, Assen, Nijmegen, Enschede. Utrecht, Maastricht, Middel burg en Rotterdam. Zij wil hiermee de steun krijgen van de Nederlandse regpring, die op haar beurt er bij Suharto op aan moet drin gen de president van de republièk Zuid- Molukken, ir. Manusama, te ontvangen. In ieder geval willen de Zuidmolukkers aandacht voor hun wens om zelfbeschik kingsrecht krijgen. LONDEN De twee Nederlanders die al enige tijd in Londen worden vast gehouden, verdacht van mensensmok kel, zyn gisteren met nog drie Engelse verdachten officieel in staat van be schuldiging gesteld. Het zyn de Rotterdammers Bernard S. (40) en Adriaan van B. (31). De vijf verdachten werden ervan be schuldigd negen Pakistanen Engeland binnen te hebben gesmokkeld. Een politieman verklaarde gisteren voor de rechtbank dat Van B. een min der belangrijke rol zou hebben gespeeld in het complot. Hij was de chauffeur van de vrachtwagen waarmee 78 tele visietoestellen en negen Pakistanen naar Engeland werden gebracht. Twee van de Pakistanen zijn opgepakt. De overigen konden zich voor de politie verbergen. VLODROP Burgemeester drs. Fel) van het Limburgse dorp Vlodrop is er tegen dat de vrouw van zyn ge meentesecretaris. mevrouw A. Mul- ders-Lodewyks, haar raadszetel bezet. Het is de burgemeester helemaal te machtig dat in zijn dorp stemmen op gaan dat mevrouw Mulders tot wet houder zou worden gekozen. Tk ben van mening dat de secretaris /.elf een vinger in de politieke pap wil hebben", zei drs. Feij tijdens de laat ste raadsvergadering. Hij wordt in die mening gesterkt door een uitlating van de gemeentesecretaris: „Mijn vrouw doet wat ik zeg". ADVERTENTIE Over de Berlijnse kok Rüdiger Krebs en anderen die zo misdadig waren om in Zuid-Afrika van een'nie-blanke'te gaan houden.Een verhelderend artikel over plastische chirurgie en liefst 30 pagina's Eva Praktisch met o.a.: ideeën om uw woning te moderniseren, modereportage Paars voor herfst en winter, recepten uit Griekenland, variëren met overgooier en tuniek en fijne kinderpatronen. En vele andere aantrekkelijke onderwerpen

De Vallei | 1970 | | pagina 6