Kloos: „Ik ben niet ongerust over onze economie Belastingcorrectie betere op lossing Eerst het leven redden en dan pas laten lachen" Witteveen en Zijlstra zijn te bezorgd. Nederland loopt niet voorop bij inflatie het is een internationaal verschijnsel. Daarom: handen af van de lonen V Film over Defregger Nederland het dichtst bevolkt Heer Bommel en de Slijtmijt Hogere produktie Dwaas Verwijt Onder EEG-landen Jules de Corte (vanavond op tv): E". programmaos VANAVOND Wim Sonneveld niet in „platenrevue" RONOtities TELEVISIE MAARTEN TOONDER STRIP TELEVISIE RADIO UIT DE KERKEN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 DEN HAAG Mr. P. M. H. van Boven, de voorzitter van het Verbond van Christelijke Werkgevers, heeft onlangs gezegd, dat een ingreep in de lonen het volgend jaar wel eens nodig zou kunnen zijn. De heer A. H. Kloos, de voorzitter van het NVV, zegt nu „Handen af van de loonvorming. Als het werkelijk noodzakelijk is, moet minister Witteveen (Fi nanciën) maar zien dat hij zijn wet krijgt om belastingen met zes procent te verhogen of te verlagen naar gelang onze economie holt of stil staat". Hy heeft het gevoel, dat er geen aanleiding is voor een al te grote ongerustheid over onze economie in de komende periode. Met de komende periode bedoelt hy de maanden, die, ruwweg, liggen tussen sep tember en het moment waarop in 1971 een nieuw kabinet zal optreden. Maanden derhalve waarin de activiteit aan het loonfront weer groot zal zyn. „Ik geloof", zegt hij „dat de ongerust heid van Witteveen en ook die van Zijlstra en van verscheidene internatio nale instanties die ik met een kor reltje zout neem omdat ze is geïnspi reerd door vertegenwoordigers uit Ne derland wijzen in de richting van een al te grote bezorgdheid." Wij als vakbeweging zeggen: de in flatie is duidelijk een internationaal verschijnsel. Nederland loopt niet voor op. De ontwikkeling van lonen in Duitsland, Italië, en, in iets mindere mate, Frankrijk, zal tot een scherpe stijging van de prijzen leiden. Onaf hankelijk van loonsverhogingen bij ons zullen de prijzen dus toch omhoog gaan. Dit verschijnsel geeft uit een oogpunt van internationale concurrentie geen aanleiding tot zorgen. Het feit dat loonsverhogingen de kosten zullen op voeren is dus geen probleem." „Een ander aspect is", aldus nog steeds de voorzitter van het NVV, „de verhouding van de loonsverhogingen tegenover de stijging van de produktie. Volgens gegevens van het Centraal Planbureau is die produktie de eerste vijf maanden van dit jaar ruim dertien procent hoger dan in dezelfde periode van 1969."' U heeft dit cijfer genoemd in het orgaan van uw Verbond „De vakbe weging" en voor de televisie. Is het echter wel een juist cijfer? Alleen de gemiddelde dagproduktie in de nijverheid is dertien procent hoger dan het vorige jaar. Dat is iets heel anders. De nijverheid maakt boven dien maar veertig procent uit van al le bedrijven. Om de onjuistheid van uw cijfer verder toe te lichten: de gemiddelde dagpro duktie steeg van 1968 op 1969 met twaalf procent. Het produktievolume in bedrijven en daar gaat het om als u de groei van de produktie in verband brengt met de ruimte voor loonsverhogingen daalde echter in diezelfde periode met anderhalf procent." Kloos wordt eerst bijna boos later geeft hij ruiterlijk toe: „Ik had dat cij fer voor buitenstaanders niet zonder meer mogen gebruiken. Er had aan moeten worden toegevoegd: en die stij ging met dertien procent betekent, dat de jaarlijkse groei van de produktie hoger zal uitvallen dan de door het Planbureau geraamde zes procent." Daar gaan we dan verder maar van uit. „Als we de toestand van on ze economie verder willen bekijken", zo vervolgt hij zijn uiteenzetting, „en als we ons moeten afvragen of de regering terecht een ingreep overweegt, moeten we ook iets meer weten over de inves teringen en over de voorraadvorming. Van dat laatste weten we nog steeds niets af. Hiervoor heeft onoit iemand een schema kunnen ontwerpen dwaas. Hoe staat het met de bestedingen van de overheid? We weten het niet. Zolang we hier geen inzicht in heb ben willen we de overheid echter in principe niet de bevoegdheid onthouden om te kunnen ingrijpen. Vandaar dat de werknemers in de SER zich positief hebben opgesteld tegenover het wets ontwerp van minister Witteveen om belastingen mét vijf procent te verho gen of te verlagen. De werkgevers en de kroonleden hadden nogal wat be zwaren hiertegen." Bent u niet bang evenals mr. Van Boven dat de regering het geld uit zo'n extra belastingverhoging toch zal uitgeven, zodat de economie uiteindelijk niet wordt afgeremd? „Neen, ik ga er van uit dat de rege ring het dan, in gevolge de bedoeling van het wetsontwerp, zal reserveren voor kwade jaren." „Er is", zo gaat hij verder, „nog een ander fiscaal middel om de economie te beteugelen het niet laten doorgaan van de tweede moot, van de inflatiecorrec tie." Maar dit is een politiek gegeven dat vrijwel onaantasbaar is. „Dan is voor ons even onaantastbaar: afblijven van de lonen," De SER buigt zich nu over eén studie naar aanleiding van het be zoek van werkgevers en werknemers aan Duitsland voor een geheel nieuw conjunctuurherleid. Regering, werkgevers en werknemers zouden daarna weer aan tafel kunnen gaan zitten om over onze economie te pra ten. Wij hebben gehoord dat die stu die wel een half jaar kan duren. „Dat lijkt me een redelijke schat ting." „Het hele loonbeleid, prijsbeleid, de belastingpolitiek, het concurrentiere- gime, de kartelwetgeving, de handels politiek moeten worden bekeken. Ik verwacht te zijner tijd wel een goed resultaat van het overleg." Mogen we aannemen dat een eventueel nieuw beleid pas onder het volgend kabinet wordt verwerkelijkt, zodat minister Roolvink (Sociale Za ken) dan geen sta in de weg meer is." „Als de studie klaar is," zo omzeilt Kloos de Doorn in de vraag, „zal er ook nog wetgevend werk moeten worden gedaan. Het is daarom ondenkbaar dat dit kabinet er nog iets aan kan doen. Bovendien is het de vraag of het voor het kabinet-De Jong politiek mogelijk zal zijn om in zijn laatste maanden in grijpende veranderingen door te voe ren. Wat moet er in de tussentijd aan het loonfront gebeuren? „Wij kennen onze verantwoordelijk heid als vakbeweging en we zullen straks heus wel met onze bonden pra ten over de mogelijkheden voor loons verhogingen. Dan gaan we echter wel uit van onze eigen schattingen inzake de economie en we laten ons niet leiden door beroepspessimisten. Zijn de bedrijfssluitingen van de laatste tijd geen teken aan de wand? „Wij krijgen wel het verwijt dat we de lonen opjutten en dat we later stei geren, als wilde paarden wanneer be drijven worden gesloten. Dat is niet waar. Wij begrijpen heus wel dat in een zich ontwikkelende economie bepaalde bedrijven dicht moeten. We verzetten ons echter tegen de manier waarop dit gebeurt. We kennen slechts één norm om te beoordelen of het te ver gaat met loonsverhogingen: de totale werkgele genheid en de regionale spreiding. Het klinkt hard, maar het is niet interes sant of bepaalde bedrijven dan wel een bepaalde bedrijfstak gedupeerd worden. Dat is de prijs die je voor een economie in ontwikkeling betaalt." Mr. Van Boven veronderstelde laatst dat de vakbeweging straks naast een vrij loonbeleid ook een vrij prijsbeleid zou aanvaarden. „Hij zei in dit verband dat het prijs beleid in Duitsland pok vrij is. Dat is niet waar. Het transport, de energie, de voedingsmiddelen en de zorg voor de gezondheid staan daar onder controle van de overheid. Dan heb je al een hele hap te pakken. Bovendien is daar een veel scherper kartel- en concurrentiebeleid. Er is bij voorbeeld een verbod voor verticale prijsbinding en de kartelregisters zijn open. Is meneer Van Boven bereid om dit alles ook over te nemen? Tenslotte: heeft u al een voorlopig eindoordeel over het kabinet-De Jong? „Zijn sterke punten liggen op het ter rein van justitie. Ik neem m'n petje af voor wat pr op 't gebied van de mede zeggenschap en van het vennoot schapsrecht is gebeurd. Hier is hard gewerkt. Over het totale financieel-economi- sche beleid ben ik niet zo enthousiast en over het regionale beleid ben ik zelfs zeer ontevreden. Over de loon politiek kunnen we zwijgen. Het an dere sociale beleid heeft weer zijn 'goede punten. Als u het kabinet een cijfer zou moeten geven: vijf min. Een daarmee - nu glimlachend ga je niet over." VENETIE Er is een film gemaakt over het leven van Socrates, de oude wijsgeer. De Franse acteur Jean Syl- vèr-e speelt er de titelrol in, de Ita liaanse Anne Caprile speelt Socrates' vrouw Xantippe. De regie had Roberto Rossellini. TURIJN In Turijn is een film over de zaak Defregger in première gegaan. Het verhaal gaat over de Duitse bis schop Mattias Defregger die tijdens de oorlog als kapitein in de Wehrmacht een bevel doorgaf tot het terechtstellen van 14 Italiaanse burgers, als represal- le op door verzetslieden verricht sabo tagewerk. De film werd gemaakt door Osvaldo Civirani. De pers vond de film te commercieel, te fragmentarisch en niet al te duide lijk. BRUSSEL De Nederlandse bevol king wordt in de jongste EEG-basissta- tistieken dit jaar geraamd op 12.910.000. Voor 1975 en 1980 luiden de ramingen respectievelijk 13.658.000 en 14.462.000. Ons land is met zijn 380 inwoners per vierkante kilometer het dichtstbevolkte land van de EEG. Goede tweede is Bel gië met 315 inwoners per vierkante ki lometer. Frankrijk is met het cijfer 91 het dunstbevolkte land. In Duitsland wonen 242 mensen op een vierkante kilometer en in Italië en Luxemburg respectieve lijk 176 en 129. van de sterren uit het programma „Zomaar een zomeravond5*, dat de VARA-tv vanavond van tien minuten voor half negen tot kwart voor tien via Ned. 1 op de beeldbuis brengt is Jules de Corte. Het gebeurt niet zo vaak dat Jules de Corte op d< televisie komt. Misschien is dat ook niet zo erg, want zijr liedjes (zowel qua tekst als qua muziek voor het over grote merendeel de beste die er tot dusver in ons lanc werden geschreven) zijn in de eerste plaats gemaakt om goed te worden beluisterd. En goed luisteren kan of wil nu eenmaal niet iedereen. Vandaar dat het aantal vurige bewonderaars (of moet men zeggen: goede verstaanders?) van Jules de Corte maar gering is. De meeste mensen kennen hem alleen als „die blinde zanger" en als de man die zo'n twintig jaar geleden „Ik zou wel eens willen weten" schreef. Voor het overige vinden zij voornamelijk alleen maar, dat zijn „sound" wat monotoon is en dat je om zijn liedjes zo weinig kunt lachen. Het is echter ook helemaal niet de bedoeling van Jule: de Corte om de mensen te laten lachen, want de toestanc: in de wereld geeft nu eenmaal weinig reden tot vrolijk heid. Dit heeft hij reeds in enkele interviews in ons blad duidelijk gemaakt. In een gesprekje dat wij dezer dagen met hem hadden wees hij er nog eens op, dat men hem niet moet zien als een soort entertainer. Hij heeft het land aan kleinkunstenaars die over de zon en over de bloemen durven te zingen, terwijl elders zenuwgas wordt getransporteerd en die tussen hun vrolijke nummers door zo nu en dan quasi-ernst strooien, die hij nog erger acht dan helemaal geen ernst. „Je moet eerst het leven zien te redden en dan pas de mensen laten lachen. De mensen die het loutere amuse ment verdedigen houden het eigenlijk alleen maar op", aldus Jules de Corte, die eigenlijk niets liever zou willen dan de mensheid verkondigen dat Ninive over veertig dagen zal vergaan. J JULES DE CORTE Men moet dit naar zijn mening niet verkeerd opvatten. „Ik wil de mensen niet verontrusten, maar hen dwingen tot wakker zijn. Ik voel me altijd als een waakhond aan een ket ting, die steeds opspringt en waar schuwt als hij iets ziet". Meestal zijn dat dingen waar de mensen liever niet op letten. Op zijn nieuwste langspeelplaat, die stuk voor stuk sublieme liedjes bevat, trekt Jules de Corte dan ook ten strijde tegen de sleur („Hélène", „Rijmloos"), tegen de Soldaten die over de hele wereld kankerend op hun oversten in hun soldatentreinen reizen maar nooit de oorlog zullen voorkomen door bijvoorbeeld massale desertie („Dan gaan ze allemaal"), tegen verheerlijking van het nut (in het verkeer bij „Kleine Anita", in de waardering van de kunst bij „Arme gezel" en „De krekel en de mier") en tegen de betrekkelijkheid van zijn eigèn goede bedoelingen („Maar mor gen"). Tevens getuigt hij op ontroe rende wijze van liefde, dood en een- zaamheid in liedjes als „De freule", „Daar komt de tijd", „Michiel" en „De Poort". Een bijzonder origineel liedje is dat over Dolf, die als ge storvene in de hemel een min of meer schizofreen bestaan leidt, omdat hij alsmaar gestoord wordt door het feit dat tijdens zijn sterven een straaljager overvloog. Maar het zijn allemaal liedjes waar je niet om kunt schateren en die niet bepaald tot de meezingers kunnen worden gerekend. Daarom wordt de plaat volgens Jules ook slecht ver kocht. Wat als keerzijde van de me daille het compliment in kan houden, dat hij zich als Nederlands beste liedjesmaker op eenzame hoogte be vindt. Misschien kan dat de reden zijn om vanavond toch maar eens goed naar hem te luisteren als hij op de televisie verschijnt. Samen met het jonge vrouwelijke talent Aggy Ter- lingen uit Amsterdam zingt hij „Twee olijke, vrolijke jagers" en alléén brengt hij dan nog een liedje over een onderwerp dat hem pas gisteren door de VARA zou worden op gegeven. NEDERLAND I 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 VARA (K) Hier is Lucy, tv- serie. 19.30 (K) Beroemde dierentuinen: De Westberlijnse dierentuin. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 VARA (K) Zomaar een zomer avond: gev. progr. 21.45 (K) Mannix: Dood in a klei ne terts, tv-film. 22.35-22.40 NOS (K) Journaal. NEDERLAND II 18.45 NOS: Pipo de Clown. 18.55 (K) Journaal. 19.04 Première: progr. over filmkij- ken en filmmaken. 19.30 NCRV: Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal. 19.37 (K) De wetten van de wilder nis: serie over het dierenleven in de wildernis van Centraal-Afrika. 20.00 NOS: (K) Journaal. 20.20 NCRV (K) De regels van het spelHoogtevrees, tv-film. 21.30 (K) Barenboim over Beetho ven: klassieke muziek met toelich ting. 6957 De insekten staarden angstig naar het vruchtbare landschap en omklemden elkander vol wanhoop. „Het is te veel voor deze ondervoede stakkerds," zei heer Bommel. „Ik zal ze zolang in de rug zak zetten, dan kunnen ze vast wat eten. terwijl wij terug gaan naar huis". Hij voegde de daad bij het woord, maar Tom Poes schonk er geen aandacht aan. „Ze zijn bang voor groen," dacht hij. „Het is goed om dat te weten. Want daardoor is er misschien toch een manier om ze in de gaten te houden. Eh dat zal erg nodig zijn!" „Het is beter om onze voettocht maar te onderbreken", vervolgde heer Ol- lie, de ransel dichtgespend. „Onze eerste plicht is om deze tere schepsels een lief devol onderkomen te verschaffen, wat jij. jonge vriend? Komaan, als je nu de baga ge 'n poosje wilt dragen gaan we weer op weg". Tom Poes gehoorzaamde, en zo liepen ze even later weer over de weg, die naar de bewoonde wereld leidde. „Ze zit ten nu een beetje in de verdrukking". hernam heer Bommel. „Maar dat is niet zo erg. Er is een lekkere kippebout, en worstjes, en een pasteitje. Ze kunnen weer wat op krachten komen, bedoel ik... „Ze zijn al aardig bezig", zei Tom Poes. „Wat doen ze eigenlijk? Ik voel iets vreemds!" Heer Olie wierp een blik op de rugzak en toen slaakte hij een uitroep van verbazing. „Ze hebben een gat ge knaagd!" riep hij uit. ..Ho, stop. Tom Poes! Daar gaat mijn pastei, als je be grijpt wat ik bedoel!" Wim Sonneveld heeft om gezond heidsredenen moeten afzien van me dewerking aan het televisieprogram ma „Revue van de Nederlandse plaat", dat de N.C.R.V. op vrijdag 4 september van 20.20 tot 23.15 uur via Nederland 1 uitzendt. In het Gelders programma van de RONO wordt vanavond in de rubriek „Draei ow is umme" aandacht ge schonken aan de serie evenementen, die de stad Emmerik heeft georgani seerd onder de titel „Begegnung mit den Niederlanden". De stad Emme rik wil hiermee het contact met het Nederlandse grensgebied verstevi gen. 21.55 Hier en Nu: actualiteitenru briek. 22.25 Koorzang: geestelijke liederen. 22 35-22.40 NOS: (K) Journaal. DUITSLAND I (Regionaal progr.: NDR: 18.00 Sport journ. 18.30 (K) Act. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Nordschauma- gazine. 19.26 (K) Amusementspr. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.00 (K) Novellen a us dem Wilden Westen, tv-serie. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 (K) Hier und Heute, met nws. 19.25 (K) Die Atomisten, tv-serie). 20.00 (K) Journ., weeroverzicht en weerbericht voor vakantiegangers. 20.15 Wohin mit Südafrika, gesprek ken en beschouwingen. 21.00 (K) Rep. tiit Bonn. 21.25 (K) Der 7. Sinn. 21.30 (K) S.T. und die Nadel, detecti vefilm. 22.15 (K) Journaal, weero verzicht en weerbericht voor vakan tiegangers. 22.30 Herodes und Ma rianne, tragedie. 1.05 (K) Journaal. DUITSLAND 2 18.05 (K) Act. en muziek. 18.40 Dick und Doof, filmklucht. 19.20 (K) Debbie gross in Fahrt, tv-serie. 19.45 (K) Nws., act. en weerbericht. 20.15 Ehen vor Gericht, tv-film. 21.45 Filmrep. 22.15 (K) Dagboek uit de Protestantse wereld. 22.30 (K) Nws., weerber. voor vakantiegangers. 22.45-ca. 23.30 Filmkroniek. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. 10.30 Spel- progr. 11.15 Die Umschau. 12.00 Di- werenprogr. 12.50 Intern, persoverz. 13.00-13.30 Journaal. 14.55 (K) Nws. 15.00 Seit Sindbad unverandert, tv-film. 15.25 Schreib ein Stück. wedstrijd voor jonge auteurs. DUITSLAND II 13.45 (K) Progr.-overz. 14.15 Amu sementspr. 14.58 Nws. 15.00 Voor de ;eugd. 15.30 (K) Filmrep. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Och- tendg. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Week eind: jeugdpr. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Van de voor pagina. 8.15 Stereo: Z.O. 135: VGEV. PROGR. (9.35-9.40 Waterstanden). 10. Stereo: licht instrumentaal ensem ble. 11.00 Nws. 11.03 Stereo: Harp- MUZIEK. 11.10 Licht orgelspel. 11.25 Oosteuropese kroniek. 11.45 Stereo: National Band of New-Zealand (opn). 12.05 Stereo: Strijkorkest. 12.30 Tussen start en finish: actueel sportnws. 13.00 Nws. 13.11 VARA- Varia. 13.13 Act. 13.23 Stereo: Dit is het begin...: jongerenpr. 14.35 Radio Jazz Magazine. NOS: 15.00 Beetho ven 200 (opn). 16.00 Nws. 16.03 Stereo: Scan: populair progr. over elektronica. VARA: 16.15 Stereo: De stem des Volks, met Gewestelijk Or kest voor Zuid-Holland en solisten: 9emi-klassieke gewijde muziek. 16.35 Artistieke Staalkaart. 17.10 De Scala 1918-1926: operamuziek. 17.55 Med. 18.00 Nws. 18.11 Act. 18.20 Stereo: Open Huis: gev. progr. (.19.30-19.35 Nws). 21.00 Stereo: Radio Kameror kest met solist: moderne en semi- klassieke muziek. 22.00 Stereo: Licht gev. muziekpr. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.45- Stereo: Trio plus: Trio Louis van Dijk met solisten. 23.15 Stereo: Lui de zaterdag uit: licht gev. pla- tenprogr.. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Op het eerste gehoor: klassieke muziek (gr). (7.25 Horen en zien; 7.30 Nws; 7.32-7.50 Act.). 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Gewijde muziek (gr). 8.30 Nws. 8.32 Touringclub: me dedelingen, informaties en tips voor de vakantie. 8.45 Stereo: Lichte gr.muz. 9.00 Theologische Etherleer gang. 9.35 Gymnastiek voor de huis vrouw. 9.45 Stereo: Grand Gala du Disque Classique: klassieke en mo derne muziek. 11.00 Nws. 11.03 Ste reo: Franse ouvertures (gr). 11.15 Solarium: een hoogtezonprogr. voor iedereen. 11.55 Med. KRO: 12.00 Zonder grenzen: rubriek over missie er zending. 12.10 Uit Balans: uitzen ding in samenwerking met het NKOV. 12.14 Marktber. 12.16 Over heidsvoorlichting Exportiviteiten nws., enken en adviezen op ex- portgebied. 12.26 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Act. 12.50 Buitenlands commentaar. NOS: 13.00 Vliegende schijven: grammo- foonpl.pr. voor onze militairen. KRO: 14.00 Stereo: P.M.: een week blad met veel plaatjes. (16.00-16.02 Nws). NOS: 16.30 Inzet: een progr. over amateuristische muziekbeoefe ning. HIRO: 17.00 HIRO-magazine. KRO: 17.30 Stereo: Zesnegenplus: licht muziekprogr". 18.19 KRO Kan jer Koning Kompetitie. 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Stereo: Lichte gr. muz. NOS: 19.30 Henry Wood Pro menade Concerten: BBC Concert Orchestra, BBC Choral Society en solisten: operaconcert. KRO: 22.00 Troubadour: luisterliedjes. 22.25 Avondgebed. 22.30 Nws. 22.40 Stereo: Goal...!: muzikaal sportprogr. met commentaren, rep. en gekruide nieuwtjes. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn, gev. programma. (10.00 en 11.00 Nws). NOS: 12.00 Nws. 12.03 Gevolmach tigd een konink te rijk voor de door u gevraagde plaat. NCRV: 13.00 Nws. 13.03 Nee, we noemen geen na men: licht platenprogr. met erzoek- nummers. (14.00 en 15.00 Nws). 16.00 Nws. 16.03 Four o'clock tea: gev. muziekprogr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Hier en Nu: wekelijkse sportshow met lichte platen. NED. HERV. KERK Beroepen: te-Twijzelerheide (toez.): T. L. Couvée te Nieuwe-Weerdinge; te Soest: Jac. Smit te Klazienaveen; te Dokkum: A. van der Bovenkamp te Alkmaar.

De Vallei | 1970 | | pagina 7