RODE TOP SNEL UITEEN Philip Moms iPÊys wip DEEL ANTWERPSE HA VEN DOOR VAL-GIE-VATEN VERLAMD BRAAT! Franse en Zuidafrikaanse duikboot in aanvaring voor haven van Ton Ion Noordduitse aannemer vlucht met miljoenen TIJD Over de grenzen TSJOE NAAR EUROPA KEUKENS? Onlusten in Calcutta Ha fïjn„. een borrel van floryn! POLITIE EN LEGER PARAAT Ultra's willen provoceren Orkaan verwoest heel dorp W apenvondst in Londen Nieuwe minister in Israël Hongaars minister in hoogmis 25-1." V.S. ontruimen basis in Panama Agent vermoord in Galiiornie Geen schietbevel in Kent Britse muiters veroordeeld Poolse kaper in arrest jsSm VIER DODEN. VEEL GEWONDEN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1970 PRAAG HOOPT OP RUST MAAR VREEST TOCH MOSKOU De topleiders van de Oosteuropese communistische landen zijn donderdagmorgen in Moskou een korte topconferentie begonnen, waarin het Kremlin de andere leiders van het Warschau Pakt op de hoogte stelde van de gang van zaken met betrekking tot het Kussisch-Westduitse niet-aanvals- verdrag en de situatie die na het slui ten van dit verdrag is ontstaan. Nöar in betrouwbare kringen in Mos kou donderdagavond verluidde, keurden de bondgenoten van de Sovjet-Unie de overeenkomst met de Duitse Bondsre publiek goed. In de officiële slotverklaring stond slechts dat door de partij-en regerings leiders over Europese vraagstukken, vraagstukken in verband met de West- duits-Rusische overeenkomst en over 'n Europse veiligheidsconferentie is ge sproken. Van officiële Russische zijde is begin noch einde van de conferentie gemeld. Het persbureau „Tass" maakte slechts melding van de aankomst van de leiders op woensdag. SUDBURY (Ontario) Het dorp Lively, dat ten zuidoosten van Sudbury in de Canadese provincie Ontario ligt, is door bijzonder krachtige windstoten vrijwel geheel verwoest. Tenminste zes mensen zijn gedood. De storm bereikte nu en dan een snelheid van 145 km per uur. Volgens de politie is het hele dorp, waar 3000 mensen woonden, door de storm „plat geslagen". PARIJS De Chinese premier Tsjoe En-lai zal deze herfst een bezoek bren gen aan Frankrijk, zo werd vandaag in diplomatieke kringen in de Franse hoofdstad vernomen. Het zal de eerste maal zijn, dat een Chinese functionaris met zulk een hoge rang een bezoek brengt aan een kapitalistisch land. Het bezoek van Tsjoe zou in principe vast staan, alleen de datum van het bezoek zou nog door de Chinezen moe ten worden vastgesteld. De voorberei dingen voor de ontvangst van de Chi nese premier zijn al aan de gang, sinds de Franse minister van Industriële planning, André Bettencourt, verleden maand uit Peking terugkeerde, waar Tsjoe zijn uitnodiging een bezoek te brengen aan Frankrijk had aanvaard. Men verwacht in Parijs, dat de Chinese premier aan het einde van een diplo matieke reis naar Oost-Afrika, de Kon go (Brazza), Roemenië en Albanië, naar Frankrijk zal komen. PRAAG Aan de vooravond van de tweede verjaardag van de invasie der Warschau-pact-Ianden, heeft het communistisch bewind in Praag de partijleden cn de politie in staat van paraatheid gebracht. Alle partijleden hebben opdracht gekregen, geen uitstapjes te maken in het weekeinde, maar in plaats daarvan hun werkplaats te beveiligen tegen „con tra-revolutionairen", aldus zegslieden. Pas eind augustus mogen de trouwe partijleden weer vakantie opnemen. In de straten van Praag patrouilleren de agenten, van wie velen uit verafgelegen plaatsen, in groepjes van twee tot zes man. Een agent uit Nitra, in Midden-SIo- wakjje, vertelde de A.P.-correspondent: „Voordat ik van huis vertrok, vertelde mjjn chef, dat Praag vol contra-revolutionairen is en dat ik waakzaam en hard moet zjjn". ADVERTENTIE «CT-tOWt# Leden van de Tsjechoslowaakse strijdkrachten bewaken vitale gebou wen als de Russische ambassade, de ra dio- en televisiestudio's en verrichten samen met de politie gemotoriseerde patrouilles. Afgaand op de kalmte op straat, ziet het er niet naar uit dat het tot massale betogingen zal komen ter herdenking van de invasie van 20 augustus 1968. Er worden minder klandestiene pamfletten gezien dan vorig jaar. In de vlug schriften wordt de „zwijgende meer derheid" van de Tsjechoslowaakse be volking opgeroepen, de protestacties passief te houden. Aanbevolen wordt om te voet naar het werk te gaan, zwarte kleding of de nationale kleuren rood-wit-blauw te dragen, de gordijnen of jaloezieën neer te laten en vrijdag avond alle publieke gelegenheden en de straat te mijden. Voor radio en televisie werd de inva sie afgeschilderd als een gelukkige ge beurtenis in de nationale geschiedenis, en werden dankbetuigingen van dele gaties en fabrieken voorgelezen aan de Sovjet-Unie, die het land behoed had voor de „contra-revolutie". Nergens in de hoofdstad zijn leden te zien van de naar schatting 80.000 man sterke Russische bezettingsmacht. LONDEN De Londense politie heeft donderdag in twee treinen die uit Schot land in de Engelse hoofdstad aankwa men, een machinepistool, een legerre- volver, 20 kogels en drie stiletto's in beslag genomen. De bezitters van de wapens, een aantal opgeschoten jon gens, zijn opgebracht voor verhoor. De aanhouding zou geen verband hou den met de recente wapenvondsten in Londen of met de ontploffingen die de afgelopen week in Londen hebben plaatsgehad. TEL AVIV Het Israëlische parle mentslid Hazani is donderdag aangewe zen als minister van Binnenlandse Za ken. Hij volgt Mosje Chaim Sjapira op, die onlangs is overleden. De post van minister van Binnenlandse Zaken wordt volgens de traditie bezet door een vertegenwoordiger van de na tionale religieuze partij. In het bestuur van deze partij kreeg Hazani 23 stem men, tegen Itzjak Raphaël 22 stemmen. De nieuwe minister wordt algemeen beschouwd als een „duif", terwijl Ra phaël bekend staat als een „havik" en aanhanger van de gedachte van een ,Groot-Israël". WENEN De Hongaarse minister van Onderwijs, Pal Ilku, heeft gisteren een hoogmis bijgewoond in de St. Ste- fanus basiliek, die werd opgedragen ter gelegenheid van de duizendste geboorte dag van koning Stefanus, de grondleg ger van het Hongaarse koninkrijk. Volgens het Hongaarse persbureau MTI, werd de mis opgedragen in aan wezigheid van alle Hongaarse bisschop pen. Jozsef IJjas, de aartsbisschop van Kalocsa trad op als waarnemend hoofd van de Hongaarse kerkprovincie en hield de preek. De Hongaarse kardinaal-aartsbis schop Joszef Mindszenty woont nog steeds in vrijwillige ballingschap in de Amerikaanse Ambassade in Boedapest. Na de mis werd een boodschap van paus Paulus VI aan de Hongaarse ka tholieken voorgelezen, waarin hij aan drong op besef van de realiteit, maar tevens waarschuwde de grondslagen van het christendom niet te verloochenen voor tijdelijk gewin. In diplomatieke kringen cn onder de Tsjechen zelf, wordt gespeculeerd dat de ultra-linkse elementen in de partij onlusten zouden willen uitlokken, om de val van de in hun ogen veel te ge matigde partijleider Gustav Husak voor te bereiden. Zij zouden Husak het liefst opgevolgd zien door een figuur van de harde lijn, die het aandurft de gewezen partijsecretaris Alexander Dubcek en zijn liberale aanhangers voor het ge recht te dagen. De zegslieden uit deze kringen wijzen erop, dat vorig jaar ook geprovoceerd werd door de ultra's, met als gevolg groot militair machtsvertoon op de ver jaardag van de invasie en de afkondi ging van strenge maatregelen tot hand having van de orde. De politie arres teerde toen op hardhandige wijze meer dan 3.000 betogers in Praag, van wie sommigen meer dan een maand werden vastgehouden. De onlusten zouden toen in meer dan een dozijn steden hebben gewoed en aan tenminste vijf mensen het leven hebben gekost. Ooggetuigen zagen toe dat de politie Tsjechen en buitenlan ders na hun aanhouding had afgeran seld. Een jonge kantoorbediende uit Praag waagde zich aan de volgende voorspel ling: „Iedereen hoopt dat morgen niets zal gebeuren, maar vreest tegelijkertijd het ergste. Wij zijn een rustig volk en de helft van ons tracht 1968 te verge ten. Maar „zij" hebben er met de poli tie en hun onzinnige uitzendingen zo sterk de aandacht op gevestigd, dat half Praag het centrum in zal trekken om te zien wat de andere helft doet". ADVERTENTIE de luxe van internationale goede smaak f'nf'iilïinili ii'ii 'Ti I_É_X"G A. nm BRUSSEL Een ongeluk bij het transport van uit Nederland aangevoer de vaten met telone, een chemisch pro- dukt ter bestrijding van rupsen, heeft een deel van het Antwerpse havenge bied urenlang verlamd. Woensdagavond tegen half zeven vie len van een Nederlandse vrachtauto op de Noorderlaan ter hoogte van het Leo pold- en het Albertdok een tiental va ten telone. Door de schok barstten ze open. De bemanning van de vrachtauto, A Waes- PANAMA De Amerikaanse lucht machtbasis te Rio Hato, 120 km van Panama aan de kanaal-zone, zal op 23 augustus worden ontruimd, zo is don derdag in een Amerikaans-Panamees communiqué meegedeeld. In deze ontruiming was voorzien in het verdrag dat beide landen in 1955 hadden gesloten. De Amerikaanse luchtmacht heeft de basis 45 jaar gebruikt. De laatste tijd heeft de Amerikaanse aanwezigheid ge leid tot talrijke botsingen tussen studen ten en politie, waarbij doden zijn ge vallen. ADVERTENTIE TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK 'S-ZATERDAGS GEOPEND VAN 10 TOT 13 UUR dorp uit Schiedam, Ronald Janssen uit Dordrecht en Hendrik Kornet uit Pa- penidrecht kwamen met het produkt in aanraking. Zij werden naar het ziekenhuis over gebracht, waar men hun brandwonden en irritatieverschijnselen vreemd vond. Nader onderzoek leidde tot raadple ging van het anti-gifcentrum in Brus sel, welks adviezen aanleiding waren dat enkele uren na het ongeluk uitge breide veiligheidsmaatregelen werden genomen. Er werd groot alarm ge maakt. Niemand mocht dichter dan 500 meter bij de opengebarsten vaten ko men. Hoe het gemakkelijk ontvlambare goed verwijderd moest worden, vormde een bijzonder probleem. Bespuiten werd te gevaarlijk geoor deeld en voorlopig werd het met een zandlaag bedekt. Ondertussen was het verkeer in het /~i a o BERKELEY. (Californië) In de Ame rikaanse universiteitsstad Berkeley is donderdag een jonge agent tijdens de afhandeling van een verkeersdelict doodgeschoten. Volgens het hoofd van politie te Berkeley, Bruce Baker, was het een politieke moord. De agent, de 28-jarige Ronald Tsuka- moto, had een motorrijder aangehou den voor een verkeersovertreding. De motorrijder, wiens naam niet is ge noemd. scheen er volgens zijn getui genverklaring van af te komen met een waarschuwing, toen zich een ne ger van omstreeks 22 jaar bij hen voegde en zei: „Het is de laatste tijd behoorlijk rustig in Berkeley, niet waar? Jullie hebben geen relletjes of iets anders gehad". Daarop trok de neger een klein pistool, schoot de agent tweemaal in het hoofd en rende weg naar een gereed staande auto, die onmiddellijk ver dween. „Het lijdt geen twijfel, dat dit een poli tieke moord was", aldus het commen taar van commissaris Baker. „Dit is een techniek die door verschei dene underground-bladen is voorge steld. Als je onstabiele mensen dit idee van gebruik van geweld tegen de politie bijbrengt, dan gaat vroeg of laat een gestoord persoon het ook doen". PARIJS Dicht bij de haven van Toulon zijn donderdagavond twee on derzeeboten, de Franse „Galatée" en de Zuidafrikaanse „Maria van Riebeeck" met elkaar in aanvaring gekomen, zo heeft de staf van de Franse marine meegedeeld. Op de Galatée kwamen vier mensen om het leven, verscheidene werden ge wond en twee worden vermist. De Zuidafrikaanse onderzeeër is vrij willig bij Kaap Cepet het strand opge lopen. De Galatée is de haven van Tou lon binnengevaren. De twee onderzeeërs meten elk 700 ton en zijn van de „Eurydice"-klasse. Zij waren aan het oefenen. Volgens onbevestigde berichten heeft zich een ontploffing voorgedaan toen de batterijen van een der vaartuigen met zeewater in aanraking kwamen. De gewonden, vier in totaal, zijn per helikopter naar een militair hospitaal in Toulon vervoerd. In iets meer dan twee jaar tijds heb ben zich in de omgeving van Toulon twee onderzeebootrampen afgespeeld, beide met vaartuigen van de „Daphne" klasse. Op 27 januari 1968 verdween de „Minerve", met 52 man aan boord, en op 4 maart van dit jaar kwam de „Eury- dice" met 57 man niet meer boven na een duikoefening. KENT (OHIO V.S.) Brigadegene raal Robert Canterbury van de natio nale garde van Ohio heeft op de verho ren van een presidentiële commissie over de onrust op Amerika's universi teiten verklaard, dat de gardisten bij de botsing van 4 mei aan de universiteit van Kent State, waarbij vier studenten werden doodgeschoten, geen bevel tot schieten hadden gekregen. Canterbury had het bevel over de gardisten, die een eind moesten maken aan de onlusten op de universiteit. Voor het begin van de verhoren had de commissie verklaard dat zij geen namen wilden krijgen van personen die zich eventueel voor de rechter moeten verantwoorden. „Wij onderhielden ons met alle offi cieren om vast te stellen of iemand op dracht tot vuren had gegeven", zo zei de brigade-generaal, „het antwoord was negatief." Voor het Antwerpse havengebied aan de Noorderlaan was groot alarm gegeven, nadat daar woensdagavond een Nederlandse vrachtwagen een deel van zijn lading, enkele vaten met het giftige insecticide telone", had ver loren. Op de foto: de vrachtwagen in het havengebied. betrokken gebied, verboden, wat gister ochtend weer ernstige gevolgen had voor een aantal grote bedrijven. Ook het treinverkeer naar de haven moest worden omgelegd. Toen het begon te regenen moesten de veiligheidsmaatregelen nog versterkt worden, omdat men meende dat het ge vaar van gasontwikkeling was toegeno men. Eerst gistermiddag omstreeks drie uur kon de toestand weer als normaal worden beschouwd. Op het ogenblik bevinden zich nog vier mensen met brandwonden in het ziekenhuis. Tien anderen worden in quarantaine gehouden. BONN Richard Schmahl (33), een van de grootste bouwondernemers van Noord-Duitsland, is in financiële moeilijkheden geraakt en spoorloos verdwenen met achterlating van schul den ter hoogte van twintig tot veertig miljoen. De affaire kan ook gevolgen hebben voor Nederlandse zakenmensen, want Schmahl heeft bedrijfsvoertuigen die niet waren afbetaald of alleen maar gehuurd naar Nederland ver kocht. Aan een handelaar in Nederland ver kocht hij voor totaal een half miljoen mark: drie Daimler-vrachtauto's, drie Caterpillar-bulldozers en drie Po- clain-draglines. Deze voertuigen waren nog niet afbetaald en rechtens daarom nog eigendom van de fabriek. Ze waren voor hij ze verkocht overgelakt in een van Schmahls bedrijven. Fabrieksvertegenwoordigers speuren nu in Nederland naar nog andere wa gens, die alleen maar gehuurd waren. De meest benadeelde leveranciers zijn de Zeppelin-Metallwerke in München, Vidal en Sohn in Hamburg en de Müncher Mietdienst GMBH. Schmahl had zijn betrekkelijk be scheiden bedrijf in drie jaar opgebouwd tot een vooraanstaande onderneming met zevenhonderd werknemers en een omzet van 45 miljoen. Het bedrijf is de jonge ondernemer kennelijk over het hoofd gegroeid. Hij stak diep in de schulden, de boekhou ding bleek een chaos, en allerlei tegen slag o.m. door de lange winter, bracht de ineenstorting. De arbeiders hadden al vier weken lang geen loon gehad. Zwaar getroffen zijn vooral honderd Joegoslavische werknemers. Schmahl zelf heeft nog op het laatste ogenblik tevergeefs om fi nanciële redding gevraagd aan een an dere grote bouwondernemer, bij wie hij al voor 300.000 mark in het krijt stond. Daarna is hij met zijn gehele gezin ver dwenen, wellicht naar Zuid-Amerika. De bouwprojecten zijn stilgelegd. Voordat de politie de terreinen onder bewaking had gesteld, waren al werk tuigen en zelfs complete vrachtwagens met aanhangers verdwenen, waar schijnlijk gestolen door benadeelden die zich nog schadeloos wilden stellen. De justitie zoekt nu naar Schmahl wegens verdenking van verduistering en bedrog. Van het bedrijf zelf is weinig te ha len want de terreinen en gebouwen zijn eigendom van Schmahls moeder en de voertuigen behoren rechtens nog aan de leveranciers. Waarschijnlijk zullen door deze affaire ook andere bedrijven over de kop gaan. LONDEN De Britse krijgsraad heeft donderdag vijf matrozen oneervol uit de marine ontslagen. Op 6 juli wa ren zij aan boord van mijnenveger Iveston aan het muiten geslagen, ter wijl het schip aan de kade lag van de Schotse plaats Ullapool. De vijf matro zen hadden zich willen beklagen over de gang van zaken aan boord en volde den niet aan het bevel van een onde rofficier, naar hun verblijven te gaan. De politie moest er aan te pas komen om hen van boord te verwijderen. Een als getuige optredende kwartier meester heeft verklaard, dat hij de mannen niet tot muiterij in staat acht te, omdat zij volgens hem veel te dran ken waren. De dood van een jonge communist tijdens zijn voorlopige hechtenis, is de oorzaak geweest van twee dagen van demonstraties en gevechten met de politie in de Indische stad Calcutta. Op de foto: de menigte zette zes bussen en twee trams in brand tijdens de ongeregeldheden in de Symabazar-wijk van de stad Calcutta. De politie opende het vuur waarbij 3 doden vielen. Op de topconferentie t« Moskou was gisteren ook als hooggeëerde gast aanwezig de Tsjechoslowaakse partijleider Gustav Husak, precies twee jaar nadat Sovjet-troepen Alexander Dubcek naar Moskou brachten. Hij werd als een gewone misdadiger gearresteerd, opgebracht en mishandeld. De aanwezigheid van Dubceks opvol ger. Husak, op de bijeenkomst te Moskou illustreerde de politieke ver anderingen in Centraal-Europa, se dert de aankomst van de Sovjet tanks in Praag de Westerse wereld opschrikten. De sleutel tot deze veranderingen was het aan de macht komen ln West-Duitsland van kanselier Willv Brandt. De topconferentie van gisteren was ge houden om het verdrag te bespreken dat de Sovjet-Unie verleden week met West-Duitsland had gesloten, hetzelfde land dat door de Sovjets was beschuldigd, Dubcek te helpen bij het ondermijnen van het commu nistische stelsel in Tsjecho-Slowakije. Brandt, een man met een smetteloos politiek verleden, is door de Sovjets aanvaard als partner bij de onder handelingen. En Brandt heeft, in weerwil van oppositie in eigen land, het harde standpunt van Bonn ten aanzien van de territoriale verliezen geleden na de tweede wereldoorlog, laten varen. Het resultaat was het verdrag waarvan men verwacht dat het niet alleen de betrekkingen van Bopn met de Sov jet-Unie zal verbeteren, maar ook die met de andere Oosteuropese landen. Het regime-Husak heeft al voelho rens uitgestoken naar Bonn, over het eventueel houden van besprekin gen. In Bonn is men van oordeel dat het beslist zover zal komen, en wel bin nen een maand of wat. Tussen de twee landen bestaan geen diplomatieke betrekkingen, maar dit zou er nu tenslotte ook van kunnen komen. Een samenwerking met Bonn, zal Tsje cho-Slowakije ten goede komen en de last, opgelegd door de bezetting, hel pen verlichten. Zo zou Tsjecho-Slowakije economisch voordeel kunnen hebben van een vergelijk met Bonn, dat tot stand zou komen met steun van de Sovjet-Unie en de positie van Husak zou er in eigen land door wórden verstevigd. Hij moet zich nog steeds teweer stellen tegen neo-Stalinistene In eigen party, mensen die willen dat vooraanstaan de figuren uit de tijd van Dubcek voor de rechter worden gebracht cn GUSTAV HUSAK ren voor het leven die voorstander zijn van het herstel van het Stalinistische terreurbewind van de jaren '50 van Novotny. Economische en technologische samen werking met West-Duitsland zou ook iets van de schade kunnen lenigen, ontstaan door het destijds wegvluch ten van 40.000 mensen, van wie velen geschoold waren op velerlei terrein. West-Duitsland is dus niet meer de ..boeman" van weleer en het vreemde is nu dat Husak vermoedelijk de kans gaat krijgen om iets te bereiken wat Dubcek destijds nastreefde, na melijk in het land de moderne tech nologie uit het westen te introduce ren. Zolang Breznjef en Kosygin hun steun aan Husak zullen blijven geven, zo lang zal hq, zelf eens slachtoffer van de haat en nijd onder Novotny, be slist tegen processen blijven. Maar zodra het Kremlin meer ziet in de harde lijn, dan zal het Husak als iedere satelliet laten vallen, als het zo uitkomt. Het wordt voor Husak dus een race met de tijd met als symbool: het ge raamte met de zandloper zoals dat staat afgebeeld op de middeleeuwse schilderijen. Wel fascinerend maar tevens huive ringwekkend. RÖNNE (Bornholm) Een 19-jarige Pool, die woensdag met vier landgeno ten een Pools lijnvliegtuig kaapte en op het Deense eiland Bornholm liet landen, is donderdag voorlopig voor drie weken in hechtenis gesteld, omdat hij met de kaping de Deense wet had overtreden. De jongeman, Krysztof Krynski, kan tot zes jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. De vier overigen wordt medeplichtig heid ten laste gelegd. Zij namen niet actief deel aan de kaping. ADVERTENTIE

De Vallei | 1970 | | pagina 9