Zwaar program Volleybalteams op volle sterkte naar Bulgarije Rotterdammers wacht hachelijke onderneming Tonny Zwanenburg is nu geslaagd Arnold Voogt winnaar in Harderwijk Cas Janssens toch naar NEC Tot nu toe 54 landen Dolman naar Mars-Flandria Roeisters in halve-finales Chi Cheng geblesseerd VEEL REIZEN Olympisch voetbaltoernooi DOORGEGAAN RACING-CELTIC MANCHESTER V.- ESTUDIANTES- NAAR VOREN OPLEIDING INSTRUCTEUR ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1970 sport ROTTERDAM Afgelopen zondag is Feijenoord in Apeldoorn officieel het voetbaljaar '70-'71 ingegaan met het hekerduel met AGOVV. Dinsdag speel den de Rotterdammers alweer hun eer ste competitiewedstrijd tegen FC Utrecht. Inclusief die twee ontmoetingen moet de Europese bekerwinnaar in de eerste vijftig dagen van het nieuwe seizoen twaalf wedstrijden spelen, waaronder twee tegen Estudiantes om de officieuze wereldbeker, twee tegen de Roemeense kampioen UT Arad in het toernooi om de Europa Cup en twee pittige uit wedstrijden tegen MVV en Go Ahead In de Nederlandse competitie. Bovendien brengen de Rotterdam mers in die periode bijna tachtig uur, De Nijmeegse voetbalvereniging NEC heeft van de KNVB bericht ont vangen dat Cas Janssens die van Wa- geningen naar de Nijmegenaren is overgekomen, voor de Nijmeegse club mag uitkomen. Het contract van Jans sens met NEC werd door Telstar be twist omdat Janssens reeds een voorlo pig contract had ondertekend met de IJmuidense vereniging. De arbitrage commissie van de KNVB heeft het be roep van Telstar afgewezen. Cas Jans sens zal nu morgen voor NEC uitkomen tegen Ajax in de eerste competitie 'èd- strijd. ZÜRICH Tot nu toe hebben zich 54 landen aangemeld voor het voetbal toernooi van de Olympische Spelen, dat in 1972 in München wordt gehouden. Voor het wereldkampioenschap in Mexico 1968 schreven 64 landen in. Ingeschreven voor München hebben: JLigerije, Kameroen, Ethiopië, Ghana, Guinee, Malagasi, Mali, Niger, Nigeria, Senegal, Togo, Tunesië, Oeganda, Ver enigde Arabische Republiek en Zambia (alle Afrika); Formosa, India, Indonesië, Iran, Irak, Israël, Japan, Noord-Korea, Zuid-Korea, Libanon, Maleisië en Thai land (alle Azië); Brazilië, Columbia, Ecuador, Uruguay, Venezuela, Bermu da, Canada, Guatamala, Jamaica, Ne derlandse Antillen, Suriname en Ver enigde Staten (alle Amerika); Oosten rijk, Bulgarije, Denemarken, Groot- Brittannië, Frankrijk, Griekenland, IJs land, Luxemburg, Nederland, Polen, Roemenië, Spanje, Zwitserland, Turkije en Rusland (alle uit Europa). dus ruini drie dagen, door in een vlieg tuig, een trein of een bus. Trainer Ernst Happel: „Vooral door al dat reizen wordt het allemaal erg vermoeiend". Het programma ziet er voor wat de eerstvolgende tien wedstrijden betreft als volgt uit: 26 augustus in Buenos Aires: Estu diantes Feijenoord. 30 augustus in Alkmaar: AZ Feij enoord. 6 september in Deventer: Go Ahead Feijenoord. 9 september in Rotterdam: Feijen oord Estudiantes. 13 september in Rotterdam: Feijen oord NEC. 16 september m Rotterdam: Feijen oord UT Arad. 20 september in Maastricht: MVV Feijenoord. 27 september in Rotterdam: Feijen oord ADO. 30 september in Arad: UT Arad Feijenoord. 4 oktober in Amsterdam: DWS Feijenoord. DEN HAAG De wielrenner Evert Dolman heeft vrijdag een contract ge sloten met het Nederlands-Belgische extra-sportieve merk Mars-Flandria. De voornaamste reden voor Mars-Flan dria om Dolman aan te trekken is het willen versterken van de Tour de France-ploeg, die nu in Roger de Vlae- minck, Joop Zoetemelk en „Jempie" Monsere haar kopstukken heeft. EVERT DOLMAN DEN HAAG Na gezamenlijk over leg tussen de Nederlandse Sport-Fede- ratic, het Nederlands Olympisch Comité en de Nederlandse Volleybal Bond is een oplossing gevonden voor de finan ciële problemen ten aanzien van de maatschappelijke begeleiding van de uitverkoren spelers voor het toernooi om de wereldkampioenschappen vol leybal, dat van 11 september tot en met 2 oktober in Bulgarije wordt gehouden. Dit maakt het mogelijk, dat de Neder landse teams op volle sterkte kunnen uitkomen. De heren zijn in een kwalificatie- groep ingedeeld met: Finland, Albanië, West-Duitsland, Griekenland en Tur kije. De wedstrijden voor deze poule worden gespeeld van 11 september tot en met 17 september in Sofia, Haskovo, Kerdtali en Lovetch, waarbij Nederland in Sofia is ingedeeld. De eerste twee landen uil deze groep plaatsen zich voor de. finalepoule, die van 20 sep tember tot en met 2 oktober in Sofia, Lovetch en Haskovo wordt afgewerkt. Ter voorbereiding doet de Nederland se ploeg op 28, 29 en 30 augustus in de Belgische plaats Zwevegem mee aan een landen toernooi met West-Duitsland, België er. een team buitenlanders, die in de Belgische competitie uitkomen. Op 4 en 5 september is vervolgens in Rotterdam het toernooi van C'70 met sterke clubteams en twee bondsploegen. FEIJENOORD OP WEG NAAR 'T ZUID AMERIKAAN SE AVONTUUR ROTTERDAM Denkend aan de nieuwe competitie en aan het uiterst lucratieve maar even veeleisende toernooi om de Europa Cup I. voelden Feijenoords behoedzame bestuurderen er aanvankelijk niets voor de kostbare kuiten der Rotterdamse vedetten bloot te stellen aan het grove geweld, dat de wedstrijden om de officieuze wereldbeker de laatste jaren heeft gekenmerkt. Dat Feijenoord uiteindelijk toch naar Argentinië is afgereisd Voor zijn eerste duel met Estudiantes de la Plata, mag dan ook niet worden gekwalificeerd als de innigste wens van zijn leiders. Het is het resultaat van een opmerkelijk gaaf brokje inspraak van de spelers, die alle bedepkingen van het begin af aan luchtig hebben weggewuifd en die sinds Milaan 2x3 ongeveer dagelijks te kennen hebben gegeven, dat ze die ontmoetingen toevallig voor geen goud wilden missen. Feqenoords bestuur heeft geen alge mene ontstemming onder zijn naar ac tie hunkerende werknemers durven ris keren en het is derhalve, zij het met onmiskenbare tegenzin, aan hun harts tochtelijke verlangen naar nog meer roem tegemoetgekomen. De actieve le den van de Europese kampioen zijn met betrekking tot dat Zuidamerikaan- se avontuur opgevallen door een mon terheid, die in feite nergens op is geba seerd, en hun vrijwel unanieme mening is in één zin samen te vatten: „Na alles wat Estudiantes verleden jaar heeft uitgespookt zal het zich dit keer niets durven permitteren". Enig wantrouwen ten opzichte van die mooie gedachte lijkt echter wel ge rechtvaardigd, wanneer men bedenkt, dat datzelfde Estudiantes er in de com petitie toch weer in is geslaagd de eer ste plaats te veroveren voor wat het aantal weggestuurde spelers betreft. Het demarreerde definitief en in onna volgbare stijl van de op dit punt con currerende clubs, toen Pagnanini, Eche- copar en Romeo in een heet duel met Independiente alle drie naar de kleed kamer konden vertrekken. De negentienjarige Daniel Mario Ro meo, een van de spelers die in de kern groep werd ingelijfd na het vertrek van de nu als arts praktiserende sterverde diger Madero en de geschorste rakkers Poletti, Manera en Aguirre-Suarez, kwam bij die gelegenheid tot de beste persoonlijke prestatie door zijn tegen stander vakkundig tegen de grond te meppen. Hij werd, zoals dat in Argenti nië heel gemakkelijk schijnt te kunnen, later voor straf in het gevang gestopt. Het leven is bij Estudiantes de la Plata dus gewoon doorgegaan. Ook de recente geschiedenis van het interconti nentale bekergebeuren zelf wettigt trouwens wel enige achterdocht ten aanzien van de loutering die Estudian tes volgens de spelers van Feijenoord best wel zal hebben ondergaan. Want het was verleden jaar niet de eerste keer, dat die wedstrijden zo gruwelijk uit de hand liepen. Ook in de twee daaraan voorafgaande jaren ontstonden er grimmige veldslagen, waarin met animo werd geschopt naar allés wat bewoog. En ook toen ging men van de veronderstelling uit, dat al die slechtig heid zelfs de boosaardigste voetballers toch eindelijk wel tot bezinning zou hebben gebracht. Bij al die voetbaldrama's waren Ar gentijnse ploegen betrokken en hoewel het natuurlijk heel lelijk is om bevoor oordeeld te zijn en hoewel Feijenoord niet uitsluitend is samengesteld uit no bele koorknapen, kan men, wanneer men alle ellende van drie jaar voetbal om die wereldbeker nog eens in chro nologische volgorde achterelkaar zet, toch maar tot één conclusie komen: de Rotterdammers beginnen woensdag avond in Buenos Aires aan een uiterst hachelijke onderneming. Om alvast weer een beetje in de stemming te komen volgt hieronder een beknopt overzicht van de aangrijpend ste gebeurtenissen in die afgelopen drie jaar: Op 4 november 1967 vliegen Racing uit Buenos Aires en de Schotse terriër Celtic elkaar in Montevideo tierend in de haren. Scheidsrechter Rodolfo Osa- rio uit Paraguay vestigt moeiteloos een nieuw persoonlijk record door vijf spe lers uit het veld te sturen. Drie Schot ten en twee Argentijnen. Na afloop briest de kleine dribbelaar Jimmy Johnstone: „Dit is het verschrikkelijk ste wat ik ooit heb meegemaakt. Ze flikken letterlijk van alles". Het woedende bestuur van Celtic legt alle betrokken spelers een boete op van vijfentwintighonderd gulden en de al even ontstelde Europese Voetbalunie dreigt met schorsingen tot drie jaar voor onverlaten, die het bij een volgen de gelegenheid weer zo ernstig maken, dat ze moeten worden weggestuurd. Desondanks raakt de Britse bijter Nobby Stiles op 25 september 1968 in het eerste duel tussen Estudiantes en Manchester United in Buenos Aires dermate ernstig over zijn toeren, dat hij ongevraagd en nogal luidruchtig zijn visie geeft op de rechtspraak in het algemeen en de wel zeer onbenullige naïviteit van de dienstdoende scheids rechter in het bijzonder. Hij mag na die pittige monoloog afmarcheren naar de kleedkamer. Een week later schopt een klein Britje in het landelijke Lymm, waar de tegenstanders van United zich door gaans in alle rust kunnen voorbereiden, een van de spelers van Estudiantes ge voelig tegen de schenen, 's Nachts wor den bij Aguirre-Suarez de ruiten inge gooid. In de return op Old Trafford wor den Best en Medina, die elkaar bij her haling blijvend lichamelijk letsel heb ben proberen toe te brengen, van het veld verwijderd. De Argentijn Bilardo stelt na afloop verbitterd vast: „Wan neer je in Engeland langer dan drie jaar voetbalt kost het je je leven". Ondanks alle dreigementen van de UEFA komt zowel Stiles als Best er met een onbeduidende schorsing vanaf. Het jaar daarop slaat Arsenal een aanbod van Estudiantes, dat gratis een vriendschappelijke wedstrijd in Enge land wil komen spelen, huiverend af. Ook andere Britse clubs weigeren de Argentijnen te ontvangen. Een Argen tijnse poging om dan maar een oefen partijtje in Italië te organiseren strandt eveneens op de onwil van de verant woordelijke clubbestuurden. Op 22 oktober 1969 wordt in de tweede ontmoeting tussen Estudiantes en AC Milan alle geweld dat zich tot dan toe in deze wedstrijden heeft ge manifesteerd, royaal overtroffen. Com- bin wordt in Buenos Aires met een ge broken neusbeen en 'n bebloed hoofd op een brancard gelegd, Prati loopt een zware hersenschudding op en de dege lijke fysiek van Malatrasi wordt ernstig in het ongerede gebracht. Manera en Agquirre-Suarez reizen nogal opgewekt af naar de kleedkamer en na afloop stort doelman Poletti zich op de Italiaan Lodetti, terwijl die net 'n ploeggenoot staat te knuffelen. Ook de dokter van AC Milan krijgt klappen. De Germaanse gastarbeider Karl-Heinz Schnellinger: „Ik ben blij, dat ik er le vend ben uitgekomen". De volgende dag wordt de in het verleden tot Fransman genaturaliseerde Nestor Combin gearresteerd door de militaire politie op beschuldiging van desertie, hoewel hij in Frankrijk zijn dienstplicht heeft vervuld. Dank zij de persoonlijke interventie van de toen malige president Juan Carlos Ongania wordt hij later weer vrijgelaten. Ver volgens gooit Ongania er een officieel communiqué tegenaan, waarin hij het gedrag van zijn voetballende landgeno ten streng veroordeelt. Op weg naar het vliegveld wordt de Chileense scheidsrechter Domingo Massaro, later door een melige journa list omschreven als Domingo Massacre, Aanvoerder Rinus Israel bezig met het pakken van zijn koffers. Zijn dochter Monique helpt een handje, ter wijl verzorger Gerard Meijer belang stellend toekijkt. opgewacht door een stuk of twintig aanhangers van Estudiantes, die met hem diepgaand van gedachten willen wisselen over de interpretatie van de spelregels. De politie jaagt de met stok ken bewapende supporters echter weg. In de daaropvolgende dagen mel den de persbureaus, dat ook de Argen tijnen het toch allemaal wel een tikje te gortig hebben gevonden en dat Po letti voor het leven is geschorst, Aguir re-Suarez voor dertig competitiewed strijden en vijf jaar internationaal voetbal en Manera vpor twintig compe titiewedstrijden en drie jaar internatio naal voetbal. Via diezelfde persbureaus wordt de wereld ook op de hoogte ge steld van het ontslag van trainer Os- valdo Zubeldia en voorzitter Mariano Mangano. In juli 1970 komt de voorzitter van Estudiantes naar Nederland om met Feijenoord te praten over de wedstrijd data. Zijn naam: Mariano Mangano. Op de stencils die hij op Schiphol met een onweerstaanbare glimlach uitreikt aan passanten staat onder het hoofdje „di rector técnico" de naam van Osvaldo Zubedia. De enige, die uiteindelijk echt uit het beeld blijkt te zijn verdwenen is Juan Carlos Ongania, oud-president van Argentinië. JAAR RACEN ZONDER RIJBEWIJS ZANDVOORT Nadat hij een vol seizoen met snelheden van rond de 200 kilometer per uur over het circuit van Zandvoort had gegierd kwam Tonny Zwanenburg vorige week in aanmerking voor het afleggen van een proef in de rijvaardigheid ter verkrijging van een Nederlands rijbewijs. De achttienjarige Tonny Zwanen burg, Nederlands jongste coureur, die na een vol seizoen activiteiten op de circuits, verleden week een rijbe wijs veroverde en dus ook op de open bare weg een stuur mag vasthouden. De dames behoeven voor de wereldtitel strijd geen kwalificatieduels te spelen. De wedstrijden worden gehouden van 27 september tot en met 2 oktober in Var na, Yambol, Sofia en Sevlievo. Op 14 september reizen de dames naar Boeda pest, waar men tot 19 september een trainingskamp opslaat. Op 29 augustus (in Sneek) en 31 augustus (Emmen) zijn oefenwedstrijden tegen het sterke Ja pan gepland. De ploegen zijn als volgt samenge steld: Dames: Aukje de Vries (DVC), Ietie Pranger (DVC), Annie Geertsma (DVC), Herma Karsten (Karanoi), Frans Arts (DOS'58) Annemieke van der Horst (AMVJ, Rotterdam), Nan v.d. Werf (Ly- curgus). Helene Bexkens (Vredestein), Truus Gielen (Bekkerveld), Marga Wil- lemsen (Bekkerveld) en Jenny Punt (SFC). Trainer is de heer Van der Haar. Als chef d'equipe treedt op de heer Spruit en masseuse is Loes Jalink. Heren: Geert Trompetter, Hans Jan sen, Hans Lodder, Harry Veldhuis, Wim Hoeboer. Kees Tinga (allen Delta Lloyd-AMVJ), Jurrien Kooien, Frank Constar.dse, Joop Tinkhof (allen Blok keer), Jacques de Vink (HVS) en Jan Warns (HML/CLV). Pech had Johnny Groen (Blokkeer), die door een gebro ken pink niet mee kan gaan. Trainer is de heer Van der Ploeg, chef d'equipe de heer van Kasteel en masseur Piet Mur phy. De achttienjarige coureur (Neder lands jongste) is geslaagd. Hij mag nu niet alleen met zijn Alfa Romeo 1300 GTA driftend tegen de Hunzerug opja gen. Ton Zwanenburg wordt thans ook in staat geacht een automobiel met vijftig kilometer in het stadsverkeer in bedwang te houden. Zelf vindt Zandvoartse Zwanenburg dat een beetje een dwaze zaak: „Ik heb een jaar gereden op een Amerikaans rijbewijs. Daar mag je in een auto stappen als je zestien bent. Ik begrijp niet waarom dat hier niet kan". In het seizoen, dat Tonny Zwanen burg (ontdekking van Zandvoortse cou reur en slipspecialist Rob Slotemaker) in de Nederlandse racerij meedraait werkte hij zich onopvallend maar dui delijk naar voren. Zwanenburg begon met een zevende plaats, werd vervol- TATA De enige Nederlandse deel neemster in de skiff bij de Europese roeikampioenschappen voor dames, on ze nationale kampioene Ingrid Dussel- dorp, heeft zich gisteren via een tweede plaats in de series rechtstreeks in de halve finales geplaatst. Zij finish te in 3.46.12 achter de Oostenrijkse Re- nata Sika, die 3.43.13 liet noteren. De Nederlandse dubbel twee, Hellie Klaasse en Andrea Vissers, heeft zich, eveneens via een tweede plaats in de series ook direct in de halve finales ge roeid. Eerste in deze serie werden de Russinnen Sjoeslina en Kondrasjtsjina, die de beste tijd lieten noteren: 3.22.66. gens zesde en sloot daarna een race als derde af. Hij kan in zijn klasse voor gerenommeerde coureurs als Akersloot en Boshuis na een handvol races tot de volwaardige concurrenten worden gere kend. Dat mag een abrupte ontwikkeling heten, die voor Tonny Zwanenburg ooi- abrupt begon: „Slotemaker opende twee jaar geleden een slipschool. Hi nam mij mee voor een demonstratie. IV kon helemaal niet rijden, maar dat ga; niet, zei hij. Op de baan zou hij me even leren rijden en slippen. Ze hadder daar gelukkig twee DAFjes. dus daar zat ik goed mee. Ik hoefde alleen maa te remmen en gas te geven. Dat wa? wel prettig, want toen dat allemaal in eens gebeurde was ik nog wel zo klein dat ik niet over het stuur heen kor. kijken". „Vorig seizoen heb ik een cursus ge volgd op de rensportschool in Zand voort. Daar leer je ongelooflijk veel. Volgens mij is dat de hele zaak: ik ben jong begonnen en ik kreeg meteen de kans om het goed te doen. Op die ma nier kom je er. Uiteindelijk heb ik he lemaal geen bijzondere kwaliteiten. Ei zijn er véél meer die hetzelfde kunner maar ik heb de opleiding gehad er daarom kan ik nu aardig meekomen". Ton Zwanenburg, kortelings benoemd tot instructeur aan Slotemakers Zand voortse slipschool cirkelt nu dagelijks met een autootje vol cursisten over het ingevette lesbaantje. Wat hij verder ga^t doen is hem nog niet helemaal dui delijk: „Ik wil het rustig opbouwen. Racen is voorlopig mijn hobby. Hoe dat zich verder ontwikkelt is nog niet te overzien. Voorlopig ga ik sparen voor een auto. Een kleintje, want ik ben niet van plan om met zo'n groot duur kanon de weg op te gaan". Als slippende kabouter heeft Zwa nenburg in Zandvoort al een opvolger gekregen. Er zwiert al weer een vijf tienjarige demonstrerend over de baan. Om het publiek te laten zien hoe een voudig het allemaal is. Er zal wel een Amerikaans rijbewijs voor moeten komen. Per slot van reke ning wil zo'n jongen voor zijn achttien de toch wel eens racen. Bij Slotema ker kan dat best. Eerst regelde hij de zaak voor Wim Loos, die zéér pril erg snel reed, toen kwam Ton Zwanenburg. Waarom die andere jongen dan niet? HARDERWIJK De laatste etappe van de Wielerdriedaagse van Harder wijk heeft in tegenstelling tot de vorige avond geen boeiend verloop gehad. Slechts nu en dan werd er door enkele renners een uitlooppoging ondernomen, maar deze liepen op niets uit. De leider in het algemeen klassement, Arnold Voogt uit Scherpenzeel, die na afloop verklaarde dat hij nog wel wat bang was geweest voor een tegenaanval van Fedor den Hertog, die slechts drie se conden op hem achterstond, kon de zaak zonder al te veel inspanningen controleren. Dit was mede het gevolg van het feit, dat Fedor den Hertog deze avond diverse malen met pech te kam pen had. Het gelukte hem steeds weer om de achterstand goed te maken, maar toen hij vijf ronden voor het einde weer met materiaalpech te kampen kreeg, was het een onmogelijke taak om dit peloton weer te pakken. Hij fi- nishste als laatste met een achterstand van 1 minuut en 5 seconden. Na vele schermutselingen, waarbij telkens weer andere renners betrokken waren, was het Dries van Wij he, die drie ronden voor het einde de sprong waagde en er alleen vandoor ging. Wim Holstege probeerde het in de volgende ronde ook, maar hij slaagde er niet meer in om de „Keizer van het Kerkdorp" te bedreigen. Met een ach terstand van zes seconden werd hij tweede, Cor Leunis uit Amsterdam, de grote pechvogel van de tweede etappe, won de sprint van het peloton. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Arnold Voogt; 2. Fedor den Hertog; 3. Jan Vlastuin; 4. Cor Leunis; 5. Jan Vlot. CLAREMONT Wereldrecordhoud- ster op de 100 en 220 yards hardlopen, Chi Cheng, heeft een serie wedstrijden in Japan moeten afzeggen, wegens een blessure in haar rechterbeen. Deze blessure is ontstaan tijdens haar tour nee door Europa in juli, maar vererger de tijdens de wedstrijden in de Ver enigde Staten. Chi Cheng hoopt tegen het eind van september haar training te kunnen hervatten.

De Vallei | 1970 | | pagina 15