Veenendaals dagblad Autorijden wordt weer duurder Dit jaar in totaal al Xaxitaiief Eerst alle bloemen door de ramen Vervolging Niarchos na dood eega Buiten 4 cent per liter 1 september 20 procent omhoog Arnhemse stak haar huis in brand Voetballer door bliksem gedood Slapen op straat in Amsterdam nu verboden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Jongeren in Hoorn kraken leegstaand ziekenhuis Twee jongens vielen directeur uitzend bureau aan Ruim miljard dollar voor bescherming Amerikaanse diplomaten VARKEN NAM HAP VIT BOER Demonstratie voor ambassade Op Dam en omgeving Ook valse verklaringen opgeplakt Vrij goed weekeinde Muizenplaag III DEN HAAG De prijzen van super- en gewone benzine gaan vandaag met anderhalve cent per liter omhoog. Daarmee is Nederland met Frankrijk een van de duurste landen geworden voor het tanken aan de pomp. DRIE DELEN VERVOERSKOSTEN VRAGEN Caransa bestolen Griekse politieke «evaiiftenen vr rij^elaten JEUGDHOTELS lur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25: Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 22 AUGUSTUS L970 - 44e JAARGANG no. I95 BENZINEPRIJS MET 1,5 CENT VERHOOGD r\*J. X_XI FOOI AFGESCHAFT ATHENE De officier van justi tie in Piraeus heeft het openbaar mi nisterie voorgesteld - de Griekse scheepsmagnaat Stavros Niarchos te vervolgen wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan zijn vrouw Eugenie, de dood tot gevolg hebbend. De vrouw stierf op 4 mei op het eiland Spetsopoula, dat eigendom van Niar chos is. De gerechtsdokters waren van mening, dat de dood veroorzaakt was door het innemen van te veel slaapmid del. Zij vonden wel sporen van slagen, maar dachten niet dat deze dodelijk wa ren geweest. De officier van justitie maakte de be schuldiging bekend na een vooronder zoek van drie maanden. De 61-jarige Niarchos mocht aanvan kelijk het land niet verlaten voor de duur van het onderzoek. De beperking werd later tegen een waarborgsom van 60.000 gulden opgeheven. Niarchos trouwde in 1947 met Euge nie, de dochter van de reder Stavros Livanos. In 1965 liet hij zich in Mexico van haar scheiden om te trouwen met een dochter van Henri Ford de tweede. Nadat dit huwelijk in 1967 was ontbon den, verzoende Niarchos zich met Euge nie. Voor de Griekse wet was hij nog steeds met baar getrouwd. HELDEN De 38-jarige landbouwer PI. Lenders is vrijdag op het erf van zijn boerderij aangevallen door een mannetjesvarken (beer). De landbou wer dreef de beer, die op het erf kuier de naar de stal, blijkbaar tegen de zin van het dier, dat de landbouwer aan viel en met een flinke hap een stuk uit zijn dijbeen beet. De landbouwer is ernstig gewond naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. A an hem, die zich voor zulke za ken interesseert, geeft het stof tot overdenking, wanneer hij in oude schrifturen leest, hoezeer men in vroeger tijd herhaaldelijk van het optreden der veldmuizen te lijden had. Dit komt door de fabelachtige grote vruchtbaarheid der wijfjes, alsook door het numerieke over wicht, dat deze tegenover de man netjes hebben. Reeds de bijbel spreekt van muizen, die het land verderven" en dit is nog altijd zo; een eeuw geleden berekende dr. Hugo Crampe, eek bekend dierkun dige, dat de nakomelingschap van 1 paartje overwinterde muizen bij na 200 stuks kan bedragen, doch latere onderzoekers achten dit niet geheel juist. Het meest komen de plagen voor in de rivier- en zeeklei streken; doorgaans worden ze ge lukkig door epidemieën bedwongen. Er bogen enkele anekdotische mededelingen volgen om van de mirakuleuze voortplanting van dit akker-ontuig een denkbeeld te krij gen. Een Groninger boer telde in een berucht muizenjaar op een ha bij één omgang van de ploeg 80 st., die door het kouter waren door sneden. Hij berekende, dat bij de noodzakelijke 84 omgangen zich 6720 vldmuizen op de diepte der ploegschaar ophielden. Hoeveel waren er ontvlucht of redden het leven juist buiten de gevaarlijke zoneÖp een andere akker (kool zaad) ving men er in 8 dagen 6700; de grond, geheel poreus en door- tunnneld, leeft er dan van de kna- gers, die niets eetbaars sparen: granen, peulvruchten, zaden, knol len, aardappels, winterkoren, et- groen, graswortels enz. Vooral in nazomer en herfst is de schade heel groot. Weet ge, dat Apollo als groot ver delger der veldmuizen roem ge noot bij de Grieken? Zij meenden, dat hij de vernielers van de akker door felle zonneschijn en ook door pest vernietigde, maar de nuchtere wetenschap van onze tijd hecht aan zulke praatjes geen waarde en zoekt naar andere middelen om hen kwijt te raken. 22 aug. '70 A. B. WIGMAN Het autorijden wordt over de hele linie duurder. Ook de kosten van reparatie en onderhoud, de autoverzekering en de motorrijtuigenbelasting zijn flink ge stegen. Op 1 januari staat een verhoging van deze laatste met 13 procent en een optrekking van de benzine-accijns nu 42,8 procent te wachten. Dit jaar is de prijs van benzine vier keer omhoog gegaan. Alle verhogin gen vielen in de afgelopen drie maan den: 1 juni: 0.6 cent 1 juli: 0.7 cent 3 aug.: -f 1.2 cent 22 aug.: 4- 1.5 cent In totaal een verhoging met 4 cent per liter! De gemiddelde prijs van superbenzine komt nu op 63.4 cent per liter. Voor de verschillende delen van ons land gelden diverse prijzen. Daartoe is ons land in drie delen gesplitst. Zone 1 (Utrecht, Zuid-Holland behal ve Goeree-Overflakkee en Noord-Hol land ten zuiden van Castricum). Hier wordt de prijs van superbenzine 63.1 cent en van gewone benzine 60.6 cent per liter. Zone 2 (Overijssel, Limburg, Noord- Brabant, Goeree-Overflakkee en de rest van Noord-Holland). Super: 63.6, gewone 61.1 cent per liter. Zone 3 (Groningen, Friesland en Drente). Super 64.1 cent, gewone 61.6 cent per liter. Voorts worden auto-gasolie 0.9 cent per liter, petroleum 0.7 cent per liter en gas- en huisbrandoliën en dunne stookolie f 1,40 per honderd liter duur der. De prijsverhogingen zijn het gevolg van de zeer sterk gestegen vervoers kosten van ruwe olie. De tarieven voor de tankervaart in het afgelopen half jaar zijn met ongeveer de helft omhoog gegaan. De oliemaatschappijen kunnen de vraag naar hun produkten in Europa nauwelijks aan. Ook dat heeft ondanks maatregelen tot prijsbeheersing in een aantal landen, een prijsverhogende in vloed. Het ministerie van economische zaken heeft voor de nieuwe prijsverhogingen toestemming gegeven. De oliemaat schappijen hebben daarom gevraagd wegens „gewijzigde marktomstandig heden". De heren W. Scholten en D. F. van der Mei (CHU) hebben de minister van eco nomische zaken gevraagd of hij vooraf over de prijsverhoging was geïnfor meerd. Zij vragen of de minister zich bewust is van de ernstige gevolgen van de nieuwe prijsstijging voor het kosten- peil, vooral de land- en tuinbouw en het wegvervoer. HOORN Vrijdagavond om om streeks half tien in een aantal jongeren begonnen met het kraken van panden in Hoorn. Een van de twee gekraakte panden is het leegstaande ziekenhuis ,ï)e Villa". Het kraken van de leegstaande ge bouwen geschiedde door een jongeren groep uit Hoorn. De politie was aan wezig, maar deze greep niet in om het kraken te voorkomen. Tot het kraken van „De Villa" werd besloten omdat het pand ongeveer an derhalf jaar heeft leeggestaan. Leden van de groep jongeren, die bij het kra ken betrokken was, zijn aangesloten bij de actiegroep ,De platte Thijs', een po litieke jongerengroepering. Het andere pand staat al bijna twee jaar leeg. De gekraakte panden zouden worden be stemd als jeugdcentrum en als verblijf plaats voor rondtrekkende buitenlan ders. AMSTERDAM Uit het huis van de Amsterdamse hotelmagnaat M. Caran sa aan de Herengracht is gisternacht uit de brandkast ongeveer tienduizend gul den gestolen. Andere kostbaarheden, zoals schilde rijen van o.a. Rembrandt (waarde onge veer één ton) werden ongemoeid gela ten. AMSTERDAM De 37-jarige J. Brandt, directeur van een Amsterdams uit zendbureau, kan weer rustig een si garetje roken. Alleen een groot ver band om zijn hoofd herinnert nog aan het angstige avontuur dat hij giste ren in zijn kantoor beleefde. Twee jongens, die hem om werk kwa- man vragen, vielen hem plotseling aan, en sloegen hem met een hard voorwerp enkele malen op het hoofd. Onmiddellijk na hun aanslag sloegen de daders op de vlucht. Sindsdien ontbreekt van hen ieder spoor. De recherche sluit de mogelijkheid niet uit dat de jongens een overval hebben willen plegen. Er lag gisteren name lijk een aanzienlijk bedrag aan lonen in het kantoor. DEN HAAG De inval in Tsjecho- Slowakije gisteren precies twee jaar geleden was gistermiddag de aanlei ding tot en kleine demonstratie voor de Russische ambassade in Den Haag. DEN HAAG Op 1 september gaan de taxitarieven met 20 procent omhoog. Iii sommige plaatsen zoals Eindhoven en Den Haag. zal de verhoging nog veel groter zijn. De verhoging van de taxitarieven houdt verband met de landelijke invoering van het zogenaamde fooi-inclusief- systeem waarbij de klant geen fooi meer behoeft te betalen. Het ministerie van Economische Zaken heeft otestemming gegeven voor deze zeer drastische prijsverhoging, omdat sinds 1966 de tarieven ongewijzigd zijn gebleven. Voor de taxichauffeurs betekent de in voering van het fooi-inclusiefs-steem een onveranderd tot iets hoger inko men. Hun grondloon van 76 per week blijft gelijk, maar daarvan komt 23 procent twas 10 procent) van het gereden bedrag bij. De meerdere 13 procent is gelijk aan 15 procent van de oude ritprijs. De daarboven komen de 5 procent is nodig om de BTW, so ciale lasten en provisie te bekostigen. Mr. dr. J. J. de Jongh van de Kon. Ned. Vervoer en Transport Organisatie mèent niet dat de Nederlandse taxi bedrijven zich uit de markt zullen prij zen. „Rekening houdende met de fooien die al werden gegeven is de verhoging niet meer dan 5 procent". „Er is >Ül een wetsontwerp in voorberei ding", aldus mr. De Jongh, „om het taxivervoer te bevorderen. Het ver schil tussen huurauto's en taxi's moet dan verdwijnen en er moeten aan de standplaatsen mee.rdere mensen kun nen instappen die naar verschillende adressen willen". „De taxitarieven in ons land zijn he laas de hoogste in Europa. Dat komt omdat de lasten voor de onder nemers hier veël hoger zijn dan in het buitenland. Dat geldt met name de belastingen. Een taxi wordt hier ge lijkgesteld aan een particuliere wa gen". „Als het wetsontwerp erdoor komt en de belastingfaciliteiten gunstiger wor den, zullen de tarieven zeker omlaag kunnen. Dat kan echter nog wel een poos duren". ARNHEM In overspannen toe stand heeft de 55-jarige prostituée J. P. van O.-Z. gistermiddag haar huis in de Arnhemse saneringswijk Klarendal in brand gestoken. Zij deed geen po ging het huis te verlaten. Door buurt bewoners werd zij gered. Een half uur eerder was de politie gealarmeerd omdat de vrouw, na een ruzie met haar man. het meubilair in haar huis vernielde en bloempotten door de ramen naar buiten gooide. Twee agenten slaagden erin haar te kalmeren. Ze beloofde de ravage in huis op te ruimen voor haar negenjarige zoon uit school thuis kwam, als de agen ten ervoor zorgden dat het oploopje van buurtbewoners voor haar huis ver dween. Tien minuten later ging de politie nog eens kijken. Toen was alles rustig. Kort daarna stak de vrouw, die volgens de politie wel wat bier op had maar niet dronken was, haar huis in brand. De vrouw is in verband m,et haar overspannen toestand, overgebracht naar een ziekenhuis. Haar zoontje werd door de politie opgevangen. BOEDAPEST De 29-jarige Hongaarse voetballer Andras Szucsanyi is vrij dag tijdens de training van de eerste divisieclub MTK Boedapest in Dunavar- sanv door de bliksem getroffen en op slag gedood. Talrijke spelers moesten ter observatie naar een ziekenhuis worden gebracht. De vijftien geselecteerden van de veelvoudige Hongaarse kampioensploeg, die zich in een trainingskamp op de competitiewedstrijd van komende zondag tegen Salgotarjan voorbereiden, deden in een kring staand gymnastische oefeningen, toen zich bij heldere hemel ineens een bliksemflits manifesteerde. Als gevolg daarvan werden de spelers tegen de grond geslingerd. Andras Szucsanyi. die twee jaar geleden naar MTK kwam en als een van de beste middenveldspelers van zijn team gold, toonde geen tekenen van leven meer. Het pand Rappardstraat 7 in Klarendal brandde geheel uil, nadat de overspannen bewoonster zelf brand had gesticht. AMSTERDAM Slapen op de Dam en in de omgeving ervan is met ingang van maandagavond zes uur verboden. Burgemeester dr. I. Samkalden heeft dat gis teravond tijdens een plotseling gehouden persconferentie in Amsterdam bekend gemaakt. AMSTERDAM Vermoedelijk als reactie op de berichten dat de Am sterdamse politie strenger zal gaan optreden tegen jeugdige toeristen zijn gisternacht in de hoofdstad val se verklaringen opgeplakt met 'n te genovergestelde verklaring van „de hoofdcommissaris". „Leden van mijn korps die voort gaan jonge mensen op grond van hun uiterlijk of wegens een geringe overtreding zoals muziekmaken of verspreiding van drukwerk en verkoop van kleinigheden van straat te plukken (onwettige arres tatie) en/of te fouilleren, zullen zon der pardon uit het Amsterdamse po litiekorps worden verwijderd", aldus de tekst die ook in het Engels op de aanplakbiljetten staat. De „bekendmaking" is onderte kend met de fout geschreven naam van hoofdcommissaris P. A. Jong. WASHINGTON De senaatscommis sie voor de toewijzingen is vrjjdag ak koord gegaan met de besteding van 1,1 miljard dollar voor de bescherming van Amerikaanse diplomaten overzee. Zo zullen 33 auto's worden voorzien van pantserplaat en zal het aantal veilig heidsfunctionarissen b(j ambassades worden uitgebreid. Volgens een rapport van de senaat hebben de Verenigde Staten in 19 lan den bij hun ambassades veiligheids functionarissen in volledige dienst. Er zullen naar nog zeven landen van der gelijke ambtenaren worden gezonden. De namen van de landen worden niet ge noemd ATHENE De Griekse regering heeft vrijdag 130 politieke gevangenen in vrij heid gesteld. Half augustus werd aange kondigd, dat ongeveer vijfhonderd com munistische gevangenen binnen enkels weken zouden worden vrijgelaten. In die tijd zijn al driehonderd eedeBn^'^pn ontslagen. Het in het openbaar slapen op en rondom de Dam is de laatste weken sterk t«genomen. „Als gevolg van'dit massaal verblijf treedt een toenemende vervuiling op. Die toesland is in ver band met de openbare hygiëne niet langer houdbaar", aldus burgemeester Samkalden. Als andere redenen voor het verbod worden aangevoerd de belemmering van het voetgangersverkeer op de trot toirs rondom de Dam en de stijging van het aantal wetsovertredingen op sommige plaatsen in de stad. „De handhaving van het verbod zal zich vooral moeten concentreren op die gevallen, waarin botsing met de rech ten van anderen om optreden vraagt. Wij hebben het stellige voornemen met de benadering het beleid ten aanzien van het jeugdtoerisme voort te zetten en te verstevigen". Van de jeugdhotels en de goedkope slaapgelegenheden in de hoofdstad is tot nu toe druk gebruik gemaakt. De capaciteit van deze voorzieningen was echter nog steeds ruim toereikend. Be paalde groepen jongeren die Amster dam bezoeken geven desalniettemin de voorkeur aan het slapen op de Dam of in de omgeving. Hun aantal varieert van vierhonderd tot duizend. In de binnenstad wordt op grote schaal gebedeld, anderen bedrijven straathandel bij voorkeur in portieken van winkels. Het aantal aangiften van winkeldiefstalen, diefstalen uit auto's, straatroof en zakkenrollerij is de laatste twee weken in vergelijking met dezelf de periode vorig jaar in Amsterdam verdubbeld, lichtte burgemeester Sam kalden toe." Ook is volgens hem de handel in verdovende middelen rond de Dam levendig. De maatregel, die gisteravond is aan gekondigd, wordt op een stencil (in vier talen) onder de hippies verspreid. Daar in staat tot slot: „Overigens bent u in Amsterdam steeds hartelijk welkom. Het gemeentebestuur zou het betreuren indien u uit de instelling van het ver bod zou concluderen, dat Amsterdam niet graag haar poorten voor jonge toeristen openstelt". DEN HAAG Bij K.B. van 14 augus tus 1Ö70 is mr. M. de Niet benoemd tot voorziter van de Eerste Kamer voor de zitting die zal aanvangen op 15 septem ber. (Van onze weerkundige medewerker) Het weer zal dit weekeinde over wegend gunstig blijven. Ook morgen mogen we rekenen op zonnige pe rioden en middagtemperaturen in Gelderland tussen 19 en 22 graden. De kans op een plaatselijke bui is ondanks het opvullen van een oude depressie boven Zuid-Engeland nog niet geheel verdwenen. Het is niet uitgesloten, dat een hogedrukgebied boven Noordeuropa in de eerste helft van de volgende week het weer verder stabilisert. Morgen: zon op 5.36 uur; onder 19.48 uur. Maan op 21.53 uur; onder 14.28 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1