AMERIKANEN HEBBEN GROOT AANDEEL IN DE EUROPESE ELEKTRONISCHE INDUSTRIE nanciele notities VOORWAARDEN VERANDEREN beurs overzichtv Uitermate sterke ontwikkeling van Europese markt Automatiserin» staalindustrie KOSTEN BIJ NBM STERK GESTEGEN Hoorzitting in Vlissingen over Pechiney VESTIGING HOOGOVENS MAASVLAKTE DUBIEUS Tarieven scheepvaart stijgen Krediet aan Indonesië PHILIPS LAGER PILOOT STORM TEKKO TAKS FORSE BEDRIJFSGROE1 GEMEENSCHAPPELIJK Geld- en kapitaalmarkt Pagina 2 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1970 13 Hij overdacht dat het wel bijzonder onwaarschijnlijk was dat een eerste assistent van Adam Fairchild zou wil len overwegen naar het platteland te gaan. Een harde en onmenselijke stem deed hem overeind gaan zitten. Hij zag nu dat het amfitheater volliep met studenten en dat het scherm nog steeds een zwak schijnsel verspreidde. De grote holle stem zei op plechtige toon: „U zult straks een pulminaal valvulotomie gaan zien, dit is dus het doorsnijden van een klep, speciaal bij hartklepstenosen. De patiënt is een man van zesentwintig. Anderhalf jaar geleden had hij een progressieve dyspnea.." Moore bleef roerloos op zijn plaats zitten, hij ergerde zich aan de medi sche woorden die hij zelf nooit ge bruikte. Sommige woorden waren zelfs nieuw voor hem, ofschoon hij wel kon volgen waar het over ging een jonge man leed aan kortademig heid omdat een hartklep gedeeltelijk geblokkeerd was en niet genoeg bloed naar de longen doorliet. radiografisch onderzoek toonde vergroting van de rechterkant van het hart en van de longslagader. De ste notic valve zal geopend worden, het defect van de slagader hersteld, en de binnenkant van het hart zal bekeken worden op mogelijke gebreken die niet door het radiografische onder zoek, of dat met de catheter aan het licht zijn gebracht". Goed ze gingen de valve dus be kijken en tevens de binnenkant van het hart. De bulderende stem werd zachter, menselijker, maar Moore luisterde al niet meer, want er verschenen vor men en vage beelden op het scherm. Ze wankelden, trilden, werden scherp en hij merkte dat hij er van boven af opkeek en neerzag op een jongeman tot aan zijn middel toegedekt. Het li chaam was fijn, zelfs mooi en Moore raakte onder de indruk. Telkens kon hij weer geboeid zijn door de wonde ren van de anotomie van de mens. Het hoofd was gekanteld, de ogen met de zwarte wimpers waren gesloten. Heel wat slangen en meters waren aan het voorhoofd vastgemaakt, de armen werden bijna ondersteund als of de man gekruisigd was, de ont spannen handen waren half open. Het gezicht was zonder uitdrukking en het lichaam wat omhooggebracht. De on derdanige berusting maakte grote in druk op hem. Hij verzette zich hevig tegen zijn gevoelens, het was ook wel vreemd van boven af in een operatie kamer te kijken en hij zei geprikkeld, zonder te weten dat hij hardop sprak: „Waar is voor de duivel die camera?" Iemand achter hem leunde naar vo ren. „Die is aan de buitenste rand van hét bovenlicht bevestigd, maar er is er nog een bij het hoofd, dat zult u straks wel zien". Moore bedankte, zonder zich om te draaien. Er verscheen een hand met hand schoen die op de borst van de man bleef rusten. Er verscheen een gestal te in een jas die een gezicht met mas ker en kap naar de camera draaide. Het was Adam niet. Het masker be woog en dezelfde stem, nu komend uit een lichaam, sprak: „De ader is nu afgebonden, de patiënt zal onder een erg lichte narcose worden gehouden, voral als de pomp de functie van de circulatie overneemt. De narcose be staat uit lachgas en zuurstof, pento- thal-inductie. Zoals u kunt zien, wordt de ademhaling van de patiënt gecontroleerd door een beademingsap paraat". Moore keek met belangstelling toe, want dit was een toestel dat hij nog nooit had gezien. Daar was het, achter het hoofd van de patiënt, een glazen cilinder die een blaasbalg bevatte die open en dichtging, de ademhaling van de longen regelend en de hoeveelheid lucht controlerend. Moore die hele maal geen gevoel voor techniek had, keek vol bewondering naar het toe stel. Het ding scheen erg zelfgenoeg zaam, deed kalm zijn werk en maak te een zacht, zelfbespiegelend sissend geluid als een stoomradiator op een koele morgen. Sommige woorden van de spreker waren hem ontgaan en nu luisterde hij schuldbewust naar de lange lijst van operatie-personeel, chirurgen, anesthesiologisten, anaesthesisten, technici, verpleegsters wel twaalf of vijftien bij elkaar. De stem achter hem zei gezellig: „Is dit je eerste open hart, dokter?". „Ik heb nog nooit een levend hart gezien". Moore voelde dat hij iets genoemd had wat nog meer voor hem beteken de, ofschoon de man achter hem geen verschil merkte. Hij probeerde door zijn schouders op te halen duidelijk te maken dat hij niet wilde praten. De hand met handschoenen rustte nog op de borst van de patiënt die op en neer ging op het ritme van het beade mingsapparaat, hetgeen een hymno- tisch effect had. De stem sprak: „Dokter Fairchild zal het hart bena deren door het borstbeen, in plaats van door het verwijderen van de rib ben". Het drong plotseling tot Moore door dat de spreker wel eens de eerste as sistent kon zijn. Hij gromde, boog zich voorover en merkte dat de tweede ca mera het werk had overgenomen, want nu keek hij neer van achter het hoofd van de patiënt. Even later na derden vier chirurgen de tafel. Moore kon hun gezichten niet zien. en hij was een beetje kwaad dat hij Adam Fairchild niet kon herkennen, of schoon hij wist dat hij de magere ge stalte moest zijn die vlak bij het hoofd van de tafel stond, rechts van de patiënt. Young Kopf moest dan de man zijn die er wat verlegen bijstond en zijn handen met handschoenen op tilde als een smekende jonge hond. Als de jonge kerel een paar hechtin gen bij het sluiten van de wond zou mogen doorknippen, dan mocht hij zichzelf gelukkig achten. De grootste van de vier draaide zijn hoofd naar de camera en Moore merkte vprbaasd dat hij rechtstreeks in de bleke ogen van dokter Fairchild keek. Het was duidelijk Adam, maar toch was hij een vreemde voor hem. Verstoord en uit zijn evenwicht keek Moore naar hem. De illusie dat de koude, onpersoonlijke blik van Fair child alleen op hem was gericht, was zo sterk dat Moore huiverde. Toen herinnerde hij zich dat hij op de eer ste assistent moest letten, de chirurg tegenoveer Adam, maar zijn gezicht was evenals dat van de anderen ver borgen. Het volgende ogenblik werd hij hevig teleurgesteld, want de chi rurgen bogen zich over de tafel en alles wat Moore kon zien, waren de vier achterhoofden met de bandjes die over de kapjes waren vastgemaakt en vier gebogen SQhouders die het uit zicht op de patiënt benamen. Hij on derdrukte een impuls om op te staan. De man achter hem ademde in zijn oor en zei: „Ze hebben nog niet veel ervaring met televisie-uitzendingen van operaties". Moore draaide zijn hoofd weg. De camera schokte, bewoog, scheen wil lekeurig te draaien, het beeld flikker de en dwaalde over een meter. Het verdween, verscheen plotseling weer, trilde op en neer over de wijzer plaat.... (wordt vervolgd) mum mmMMKtmmKtmmmmm 4507 Het kreupele schip hing nu als 't ware tussen de twee andere machines in, op sleeptouw genomen naar Lunapolis. Piloot Storm had gedurende de laatste uren een gevoel van teleurstelling moeten verwerken. Om na een monster-reis van ontelbare mijlen door twee ver schillende heelals tenslotte zo vlak bij huis nog brokken te krijgen, was dan ook een bittere pil. Doch hij troostte zich met de gedachte, dat hij ondanks alles geen enkel bemanningslid had verloren. Het verlangen naar huis bracht de mensen steeds vaker bij de telescopen ornate 77. Verbaasd drukte Tekko zijn neus tegen het ven sterglas aan. Daar begreep hij niets van. Hij had toch minstens verwacht een stevige rotsachtige bodem te zien. Maar in plaats daarvan zag hij, tenminste zo ver als hij zien kon, niets dan water om zich heen. Hé, wat was dat nu weer? Hoe kon dat nu. Tot zijn grote verwonde ring zag hij hoe een grote kwal die langzzam aan hem voorbij wapperde met vrij grote snelheid langs hem heen schoot. Het kon niet anders of hij moest vooruit gaan, met raket en al. Plotseling begon het weer helder te worden en vlak daarop stroomde opeens het volle dag zien hoever de moederplaneet nog verwijderd was. Ogenschijnlijk was er niets veranderd aan Sol III en haar satelliet, doch naarmate die blauw-groene schijf in het gezichtsveld groeide, ging men zich allerlei voor stellingen maken van de toestanden daar... Optimistische en pessimistische al naar gelang de natuur van de toe schouwer. Alvorens men evenwel het einddoel bereikte, moest de kreupèle machine op Lunapolis afgeleverd worden. licht weer naar binnen, terwijl grote waterspatten te gen de raampjes kletsten. De raket moest dus weer boven gekomen zijn. Vlug opende Tekko de deur en met volle teugen ademde hij de frisse zeelucht in. En toen zag hij pas, dat hij met zijn raket precies boven op een duikboot geland was. Het kon niet mooier. Het was ver nieuwsgierig uit de commandotoren kwam kruipen om te zien wat voor een mijn hij opgevist had, ook. Hij tikte verbrouwereerd aan zijn pet en stevende op de vreemde snoeshaan af. (Van onze financieel-economische redactie) Niet minder dan 100 Amerikaanse ondernemingen hebben belangen in 196 Europese bedrijven op het gebied van elektronica. Momenteel geschiedt een zesde van de Europese produktie op dit gebied door dochterondernemingen van de Amerikaanse bedrijven in Buropa. Het is begrijpelijk dat deze Amerikaanse opmars de Europese bedrijven met zorg en ook wel angst vervuld. In opdracht van de commissie van de Europese Gemeenschappen is naar de De automatisering van de staalindus trie is een belangrijke stap verder ge komen door de ontwikkeling van een in-line computersysteem door een staalfabriek in de Australische staal Nieuw-Zuid-Wales. Reeds nu bestaat er in andere delen van de wereld grote belangstelling voor dit systeem. De fa briek, John Lysaght (Australia) Limited, producent van staalprodukten te Port Kembla heeft in de fabriek een aantal aansluüpunten geïnstalleerd op kritieke punten van de produktielijn van stalen veren en stalen platen. Deze aansluitpunten verzenden gege vens over de produktie naar een com puter complex dat geïnstalleerd is in de Commonwealth Rolling Mills die even eens aan John Lysaght (Australia) Li mited toebehoort en op 5 kilometer af stand van de staalfabriek ligt. De in-line computer analyseert de produktiegegevens en maakt daaruit produktieschema's op die weer terugge stuurd worden naar de fabriek. In we zen neemt de computer dus beslissingen die op beleidsniveau liggen een sys teem dat nog nergens ter wereld is toegepast, We gebruiken staalfabriken elders ter wereld computers voor de controle van de produktie. In 1968 werd met de installatie van het systeem begonnen. Sindsdien zijn zeven aansluitpunten op verschillende plaatsen van de produktielijn aange bracht. Wanneer het gehele systeem over ongeveer een jaar op het systeem is aangesloten heeft men de beschik king over een totaal van 24 aansluit punten, die hun gegevens naar de com puter zullen overbrengen. De gecombineerde balauscijfers per 30 juni 1970 van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. laten een forse bedrijfsgroei zien. Het balanstotaal dat in 1969 de ƒ5 miljard passeerde komt nu op 5,8 miljard. De debiteuren ste gen sinds ultimo 1969 met 347 mil joen; voor een belangrijk deel betrof dit kredieten op middellange termijn. De toevertrouwde gelden namen in het eerste halfjaar toe met ƒ592 mil joen, voornamelijk deposito's en reke ning-courant gelden. Ondanks de grote re bedrijfsomvang bleven de resultaten van het eerste halfjaar achter bij die van de overeenkomstige periode van 1969: eenzelfde beeld als ook de andere netbanken vertonen. Tegenover een stijging van de baten met 10,1 miljoen stond een zeer sterke lastenstijging met 13,9 miljoen. De al gemene kosten stegen aanzienlijk voor namelijk als geVolg van verhoging van het salarispeil en uitbreiding van het aantal medewerkers, een uitbreiding mede nodig voor de bezetting van de nieuw geopende kantoren (57 in één jaar). Voorts stegen de kosten van de elektronische apparatuur aanzienlijk, waartegenover in de huidige fase van omschakeling van de administratie nog onvoldoende besparingen stonden. Na aftrek van het niet uitkeerbare exploitatiesaldo van de Nederlandsche Minddenstand Spaarbank ad f 0,3 mil joen en de voorziening voor belasting ad 7,8 miljoen resulteert een winst van 9.2 miljoen tegen 11,0 miljoen in het eerste en ƒ11,1 miljoen in het tweede halfjaar 1969. Verwacht wordt dat mede door de reeds ingezette verbetering van de ren temarge het tweede halfjaar een hogere winst te zien zal geven, zodat het jaar resultaat niet belangrijk bij dat van 1969 zal achterblijven. Een handhaving van het (vorige jaar verhoogde) divi dend ligt dan in de lijn der verwach tingen. Amerikaanse penetratie in de elektroni sche industrie een onderzoek ingesteld. Uit dit onderzoek blijkt dat van een aantal Europese bedrijven het kapi taal 100 pet. Amerikaans is. Dit is on der meer het geval met de IBM-vesti- gingen in Nederland, Frankrijk, West-Duitsland en Italië en met de Ho- neywell-vestigingen. International Te lephone en Telegraph met deelnemin gen van 40 tot 100 pet. in 17 Europese bedrijven en General Electric met een aandeel van 45 tot 100 pet in het kapi taal van 11 vennootschappen in de ge meenschap. Het rapport van de studie-commissie besteedt voorts aandacht aan het ver schil in grootte tussen de elektronische bedrijven in de landen van de gemeen schap en in Amerika. In de jaren 1960 tot 1964 nam de omzet van de elektro nische industrie in de gemeenschap toe van 2,6 miljard tot 3,8 miljard dollar. De rapporteurs zijn van mening dat er nog tijd is de Amerikaanse opmars op dit gebied te vertragen en mogelijk tot staan te brengen. Dan is het echter een noodzaak dat de Europese industrie wordt gemoderniseerd. De consumptie goederenindustrie heeft gebrek aan vol doende financiële basis, terwijl de pro- duktiemiddelenindusprie haar produk tie nog niet voldoende heeft geconcen treerd. De regeringen van de "zes" moeten het eens worden over een gemeenschap pelijk beleid betreffende onderzoek en ontwikkeling op het gebied van de elektronica. De Europese potentiële MIDDELBURG Naar aanleiding van het in gebruik nemen van twee nieuwe bedrijfsafdelingen van het alu- miniumconcern Pechiney in het Vlis- singse Sloe-gebied, zal op 1 september in het Vlissingse gemeentehuis een hoorzitting worden gehouden. Pechiney heeft een aanvraag inge diend voor een vergunning volgens de hinderwet voor een kathodewerkplaats en een kathodepastafabriek. Deze afde lingen worden over enkele maanden in gebruik genomen. Het ligt in de bedoeling van Pechiney met eigenlijk sloopproces in het voor jaar van 1971 te beginnen. Het laat zich aanzien, dat de hoorzitting op 1 sep tember niet zoveel belangstelling zal trekken, als de zitting van enkele maanden geleden toen eenzelfde aan vraag, maar dan voor 'n tweede fosfor- oven door Hoechst werd ingediend. Uit oogpunt van milieubescherming zullen deze nieuwe afdelingen van Pe chiney van weinig betekenis zijn. Al leen zou de kogelmolen, een onderdeel van de kathodepastafabriek enige ge luidshinder kunnen veroorzaken. Bij de gemeenten, die in een straal van tien kilometer rondom Bossele zijn gesitueerd, ligt een aanvraag ter inzage van de NV Pezem voor het in bedrijf brengen van de nieuwe kernenergie centrale te Bossele. Er bestaat echter van de zijde van het publiek weinig belangstelling. De aanvraag omvat twee boekwerken met dermate veel informa tie, dat het voor een belangstellende leek haast ondoenlijk is, op deze wijze kennis te nemen van de stukken. markt is zo aanzienlijk, dat de zuiver Europese elektronische industrie hierin een voldoende aandeel kan verwerven. De Europese ondernemingen moeten, willen zij niet verder achterop raken bij de penetrerende Amerikaanse bedrij ven, trachten onderzoek, produktie en commercialisering te combineren. Een dergelijk streven is momenteel reeds gaande. Volgens een suggestie van de rappor teurs is het tevens noodzakelijk, dat een overeenkomst tot stand komt tussen de Amerikaanse regering enerzijds en de Europese regeringen en de commis sie anderzijds, om de Europese bedrij ven te laten profiteren van de uiterma te sterke ontwikkdling van de Europese mark* op het gebied van de elektronica. Een dergelijk beleid, waarbjj samenwer king tussen Europese en Amerikaanse ondernemingen niet uitgesloten is, kan slechts worden geconcretiseerd in het kader van een gemeenschappelijk indus trieel beleid dat gericht is op integra tie van de elektronische industrie in de gemeenschap. Andere tijden, andere voor waarden. Zo ook op de geld- en kapitaalmarkt. Dezer dagen wer den obligatiehouders daarop nog weer eens attent gemaakt. De Hollandsche Garantie en Trust Compagnie maakte de houders van 5 1/4 pet. obligaties Congre gatie der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes te Dongen bekend, dat er geen uitloting is voor de aflossing op 1 september. Het normale hiervoor beschikba re bedrag van f 36.000 aan obli gaties is haar reeds door de debi- trice aangeboden. De lening werd aangegaan in 1958 en was oorspronkelijk groot 900.000. De komende aflossing zal de zevende zijn, zodat er dan nog f 648.000 blijft uitstaan. Het is kenmerkend voor de toen heer sende situatie op de obligatie- markt, dat de debitrice in de le- ningvoorwaarden de mogelijk heid van een. dergelijke gang van zaken heeft kunnen opnemen. Zij blijkt gerechtigd te zijn de obli gaties die dóór aankoop, schen king of anderszins in haar bezit zijn gekomen, voor de verplichte aflossing te gebruiken. Dergelijke clausules waren des tijds voor zulk soort leningen vrij gebruikelijk. Vooral omdat schenkingen binnen religieuze kringen nogal eens voorkomen. Maar als de beurskoers beneden pari, die hier als aflossingskoers geldt, terechtkomt, wordt het ook verleidelijk via aankoop van dit recht gebruik te maken. Dit laatste is ook thans weer geschied. De post van 36.000 is dus bij stukjes en beetjes via de Amsterdamse ef- J fectenbeurs bijeen vergaard. De l lening stond eneige tijd geleden op ca. 73 pet. en doet thans ca. 82. De huidige aflossing is er een in een serie van zeven die alle op soortgelijke wijze tot stand zijn I gekomen. Voor de houders van dit soort obligaties betekent deze figuur een geringe kans op uitlo- iing gedurende de looptijd. Pas tegen het einde van de looptijd wordt die kans groter. In de hui- dige tijd van een aanzienlijk ho- gere rentestand dragen zij prak- tisch alleen de kwade kans van I het koersverlies zonder de com- pensatie van een reële uitlotings- kans tegen de oorspronkelijke waarde om zodoende hun geld te- gen de geldende rente opnieuw te beleggen. Het is kenmerkend voor de hui- dige situatie op de kapitaal- markt, dat dergelijk soort lenin- gen niet meer worden uitgege- ven. Zij zouden geen plaatsings kans meer maken. Voorlopig zijn zij dus als een modeverschijnsel 5 te beschouwen uit de rentehisto- rie. (Slotkoersen vap gisteren) Fonds Vorlg* koer» lata not A.K.Z.O. 80.1 79.8 Alg. Bank Ned. 244.5 245 Amrobank 55.8 55.2 Amsterdam Rubber 39.8 40 Deli Mij eert. 71.8 71.8 Dordtsche Petrol. 895 89.9 Heineken's Bier 214.6 214 HAL 107 109.5 Hoogovens nr. c.v.a. 92.5 92.2 H.V.A.-mijen ver. 62 61.5 K.L.M. 118.8 119.9 Kon. Petroleum 148 147.6 K.N.S.M. nat. bez. 102 98.7 Nat. Ned. cert. 82 82.2 Phs. v. Ommeren eva 266.5 267 Philips gem. bez. 65.8 65.2 Robeco 220.6 221.5 Rolinco 173 173 Scheepvaart Unie 81.3 82.3 Unilever c.v.a. 96.5 96.8 Hoogovens nr. cert. 9.2 9.1 Ned. 7 j. '69 8 102.1 102.2 Ned. 25 j. *69 8 100.8 100.8 Ned. 7 j. '70 8 104 104 Ned. '70 15 i. 8 100.1 100.1 Ned. dollarl. '47 3 87 87 Ned. 25 j. '70 8 100.6 100.5 BNG won. bl. '57 6 90.8 90.7 Ned. '69 74 94.4 94.3 id. 30-jar. '58/'59 4i 78.1 78.1 Ned. '66-1 7 91.4 91.4 BNG '67-1-2 62 88.4 88.3 Ned. 1966-2 7 91 91 BNG '68-1-2 62 87.8 87% Ned. '69 7 91 90.9 BNG '67-1-2-3 6i 85.5 85.6 Ned. '68-1 64 85.4 85.5 BNG '65-1 6 85.8 85.8 Ned. '68-2 64 85.4 85.4 BNG '58-1-2-3 42 79.3 79.3 Ned. '68-3 64 85.4 85.4 Bk. mid. kred. '66 7 97.7 Ned. '68-4 64 85.4 85.4 Nat. Inv.b. '65 52 1 Ned. '66 6i 87.1 87.2 Fr. Gron. h.b. dw. 6 96.5 Ned. '67 6i 84 84.1 Alb. Heijn '55 4 Ned. '67 6 84.2 84.3 Brit. Petrol. '66 71% 95.5 96.2 Ned. '65-1 53 84.9 84.8 Bijenkorf Beheer 6 Ned. 1965-2 52 84.4 84.4 Co-op r.spaarbr. 174 174 Ned. '64-1 5i 82 82.15 Ned. Gasunie '69 74 96.3 96.7 Ned. '64 5 82.5 82.65 Ned. Gasunie '66 71 93.9 93.7 Ned. '58 44 83.9 83.8 Ned. Gasunie '66 64 90.8 90.8 Ned. '64 44 95.4 95.2 PhUips dir. '51 4 78.5 Ned. '59 4i 81 80.8 Pegem 1-2 1957 6 87.3 87.8 Ned. 1961 4* 75.4 75.4 Pegem 1958 54 83.3 83.4 Ned. 1963-1 4i 74.2 74.2 Rott. Rijn Pijpl. 51% 92.5 Ned. staff ell. '47 34 68 67.9 K.L.M. 1968 7 87.2 87.5 Ned. '51 34 91.8 91.9 K.L.M. 15-jarig 5 92.8 92.6 Ned. '53 1-2 34 79.2 79.3 Ned. Sp.w. '57 1-2 42 84 84.5 Ned. '50 1-2 3i 65.3 65.5 A.K.Z.O. 42 77.5 77.9 Ned. '54 1-2 3i 67.4 67.5 Bergh. Papier 4è Ned. grootb '46 3 83.15 83.2 Gelder Zonen v. 42 90 89.8 Grasso 53% K.L.M. 52 Meteoor beton 52% Ned. Middenst. B. 6è Rolinco f 1000 6è Stokvis 42% Ned. cred.b. aand. b. Ned. Midd.bank a. Slavenburg's a. Albert Heijn Arnh. Scheepsb. eert. Befo ..b" Bergh/Jurg. 250-1000 Blijd.st. f 1000 nr eva Bols Lucas Brakke Grond Bredero Bredero n.r.cert. Bredero ver. bedr. Bührm.-Tetterode f. Bijenk. beh. n.r. c.v.a. Bijenk. beh. 6% pref. Calvé D. Calvé D. n.r. c.v.a. Calvé pr. wo. r. eert. Drents-Ov. houth. D.R.U. Elsevier f. 96.5 97 84 88.5 36.7 102.5 209 162.2 130 186 59.5 125 202.5 199 474 83 420 72 667 590 476 118 100 85 88.7 36.7 101 211 158 127 186 60.5 200 197 466 83 418 72.1 665 124 600 478 Erdal Mij was ver w. 190 190 Etna-Daald. Hold. f. 58 59.4 Europe ('1) Hotel 395 395 Fokker 74.5 71 Gazelle 135 Gelder (van) 157 153.5 Gelder (van) pref. 155 Gist-Broc. 118.5 117 Grasso 189.5 180 Gruyter 6 pet c. pr. A 66.5 66.5 Gruyter 6 pet c. pr. B 78.5 78.5 Hellingman 225 227 Holec 187 185 Interna tio-M ueller 62.5 62.2 Kluwer f. 267.5 Kon. Ned. Papier 172 172.5 Kon. Ned. Text. cert. 35.2 356 Krasnapolsky f. 54 53 K.V.T. 143 144 Leidse Wol 166 166 Lips en Gispen cert. 212 205 Meteoor 310 300 Naarden Chem. 98 97 Naeff gebr. 211 210 Nedap 174 170 Nelle, wed. van 353 353 Nijma n.r. c.v.a. 25.1 25.1 Nijverdal-ten Cate 73.5 73 Ov.z.gas natbez.v.a. f. 94.3 Pakhoed 69.9 69.5 Pal the 83.1 82.5 Parkhotel 450 450 Pont hout 177 177 Reesink en co. a. 147 147 Schev. expl. mij. f.a. 17.5 17.5 Schokbeton aand. b. 200 95 Schol ten cart./pap a. 195 195 Schuppen sajetf a. Sim. de Wit aand. b. 295 302.5 Technische Unie a. 320 310 Tw. Kabelfabriek a. 468 465 Ubbink-Davo a. 90 94 Unil. 1000 cert. 7cpr a 83 83 Ver. Machinef. a. 75 75 Ver. Nd. Uitg.bedr. a. 190.3 Ver. Ned. Uitg. f. 19 Ver. Touw c.v.a. 200 198.1 Vredestein c.v.a. Vulcaansoord 65.5 64 Wegener n.r.c. 91.9 Wessanen 77 79.2 Billiton 2e rubr. a. Geld. Tramw. Mij a. H.B.B. bel. dep. f. 780 780 Interbond Ipb f. 587 587 Vastg. bel.f part f. 470 470 I.K.A. bel. mij. f. 180 182 Unitas f 50 a. 79.8 79.3 Can. pac. railw. cert. 59.2 Int. nickel cert. 43 43 Shell Oil Can cert. 28.95 29.2 Am.tel/tel cert. 46.65 46% Anaconda cert. 24 U 24 Bethlehem steel cert. 22 21.6 Chesap. a. Ohio cert. Cities ser. cert. 48% 50 Dupont d. N. cert. 124 124.6 Gen. Electric cert. 77% 78.1 Gen. Motors cert. 69.1 68% Kennecott cop cert. 41.5 41.5 Phil, petroleum cert. 28.4 28.5 Radio Corp. Am. cert. 24.45 25 Republic steel cert. 29.3 29.1 Shell oil cert. 44.4 44 Standard br 10 a cert. 40.1 Un St. steel (10) cert. 29.65 30.4 Woolworth cert. 30.55 31 Politieke partijen tegen ROTTERDAM Een voorstel voor een vestiging van een Hoogovenbcdrijf op de Maasvlakte zal, naar het zich laat aanzien, in de nieuwe Rijnmondraad worden afgewezen. De meerderheid in de nieuwe raad. gevormd door leden van de PvdA. D'66 en CPN, staat na melijk volstrekt afwijzend tegenover de bouw van een Hoogovenbedrijf op de Maasvlakte. Deze drie partijen hebben namelijk overeenstemming bereikt over een be leidsprogramma voor de komende vier jaar en in dit program vormt afwijzing van een Hoogovenbedrijf op de Maas vlakte een van de belangrijkste punten. „De vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte is onaanvaardbaar, omdat volgens de thans reeds bekende gege vens niet wordt voldaan aan de voor waarden die wij stellen", zo schrijven de drie partijen donderdag in een brief aan de fracties in de Rijnmondraad. De voorwaarden waarover wordt gespro ken, zijn o.a. dat de leefbaarheid van het Rijnmondgebied door de vestiging van een bedrijf niet mag worden ver stoord en dat de kosten voor de ge meenschap de baten niet mogen over treffen. Het beleidsprogramma van PvdA, D'66 en CPN in de Rijnmondraad omvat voorts: geen industriële- en havenuit breiding van de Maasvlakte voor de kust van Voorne. Geen vestiging van milieuverontreinigende industrie in de Hoeksewaard en geen uitbreiding van de Rotterdamse luchthaven Zestienho ven. Voorts willen deze partijen een betere financiële regeling voor het openbaar lichaam Rijnmond en een doortrekking van de metro naar Om moord, Capelle, Hoogvliet, Spijkenisse, Schiedam en Vlaardingen. LONDEN De" tarieven in de vrachtvaart lopen weer op, na de tijde lijke inzinking eind juli, aldus schrij ven Eggar Forrester Ltd in hun maand bericht. De verwachtingen dat het bestand in het Midden Oosten en de herleefde hoop op heropening van het Suezkanaal de prijzen zou blijven drukken zijn niet beantwoord. Er bestaat veel vraag naar buik-car riers van 50.000 ton en meer. DJAKARTA De Indonesische mi nister van Algemene Zaken, dr. Frans Seada en de Nederlandse ambassadeur in Djakarta, mr. H. Scheltema, hebben een kredietovereenkomst ondertekend, waarbij Nederland aan Indonesië een krediet zal verstrekken van 4,2 miljoen gulden. Het krediet zal worden ge bruikt voor modernisering van Indone sische zeehavens. Ook zal Nederland technische experts naar Indonesië stu ren. AMSTERDAM Op de Amsterdam se Effectenbeurs hebben vandaag de internationale aandelen overwegend enig verlies geleden. De grootste reactie was weggelegd voor Philips. Aandelen Kon. Olie werden begin beurs verhan deld tegen 147.60 hetgeen een reactie inhield van 0.20. Aandelen Philips lagen 0.80 lager in de markt op 65.30. Niet uitgesloten is dat de reactie een gevolg is van te hoog gespannen verwachtingen wat betreft de gistermiddag gepubliceerde gegevens over het tweede kwartaal van dit jaar. Van de andere internationale fondsen werden aandelen Unilever begin beurs verhandeld tegen 96.70, waarmee een winst viel waar te nemen van 0.30. AKZO noteerde 79.80, hetgeen een verlies betekende van ƒ0.10. Aandelen Hoogovens verwisselden van eigenaar tegen 92,- een koers die 0.60 lager was dan de slotkoers van donderdag middag. Op de scheepvaartmarkt was op nieuw veel belangstelling voor de eer ste noteringen. Na de reactie die de meeste fondsen in die sector gisteren moesten ondergaan gaven deze aande len bij de opening een verdeelde stem ming te zien. Aandelen KNSM waren nog 2,- in reactie op 98,- terwijl aandelen HAL een herstel boekten van 1.5 op 109.5. Ook de notering van Van Ommeren ging 1.5 omhoog tot 271.5. Nederland sche Scheepvaart Unie was een fractie lager op 81,60. In de cultuurafdeling daalde de koers van HVA 2.3 tot 60.5. Amsterdam Rub ber opende iets hoger op 39.9 en De- li-Mij verloor 20 cent op 71,-. De staatsfondsenmarkt gaf een prijs houdende opening te zien. De bankaan delen boekten enige winst.

De Vallei | 1970 | | pagina 2