(■m P.v.d.A. zette wethouder De Jonge aan de kant Raad vergadert Eerbiedige houding bij uitspreken ambtsgebed een van de verwijten Natuurbad ondergaat na 37 jaar grote veranderingen BASSINS NIET MEER VOOR HET PUBLIEK Bedankt als Pvd A-lid HEIN VAN SCHUPPEN toont op woensdag 2 septerrber an 1500 en 2Q00uur zip raparscaieoe in DE KLOMP Kaarten a f450zip verkrijgbaar aan de kassa van de dameszaak. Telefoon 08385-12721 voorstellen over openheid weggestemd MEDEWERKING TERUGVAL WEGGESTEMD WE ZULLEN ZIEN AFSPRAKEN Gevonden en verloren UITGEDUND ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1970 v.WTiW-».. W O De heren WsB. Versteeg, G. Hendriks en H. van Schappen (v.l.n.r.) bij het ontwerp van de Nederlandse Heidemaatschappij (foto onder). als voetbalveld dienst doet, worden flink uitgedund om daardoor een aantal plaatsen voorcaravans te creëren en verder moeten de gasten gebruik gaan maken van grote .grasvelden, die wor den aangelegd op het gedeelte waar nu de speeltuin en de overige zandplaten liggen. Men heeft op deze stroken veel beplanting gepland. Moderne toiletten, douches en andere sanitaire voorzienin gen worden gebouwd op de plaats waar nu de kleedcabines en toiletten zich be vinden. Ook het paviljoen blijft bestaan en wordt wellicht in de toekomst nog uitgebreid. Aan de bassins vepandert voorlopig niets. Deze worden wel gescheiden van de eigenlijke camping door middel van bosjes. Volgens de „technische man" in het bestuur, de heer G. Hendriks, is het niet uitgesloten dat de bassins te zijner tijd wat ondieper worden gemaakt. De „Camping Bergbad" is volgend jaar toegankelijk voor vaste gasten, maar zeker'ook voor passanten. „Wij hebben", aldus secretaris Van Schuppen, „veel medewerking gehad van allerlei instanties, zoals bijvoor beeld de gemeente Rhenen en de plano logische dienst. Ook hebben we onthef fing gekregen van een verbod dat gold krachtens de caravan- en tentenveror dening van de provincie Utrecht". De beslissing van het stichtingsbestuur om van het Bergbad een camping te maken is niet beïnvloed door het feii dat in de toekomst de Dikkenberg ook een re creatieve functie krijgt. Planologisch gezien lijkt dit echter wel aannemelijk. De Stichting Natuurbad; Bergbad blijft bestaan. Als zodanig gaat zij de camping exploiteren. Bedrijfsleider John Vermeulen wordt belast met het beheer van het recreatie-object. In de afgelopen tijd heeft het bestuur ook naar andere mogelijkheden ge zocht. Even heeft men zelfs plannen »e- had om de baden niet meer als zwem bassin te gebruiken maar te laten over kappen en daarmee een soort beatcen- trum te creëren, maar dat was niet haal baar, mede door de ligging van het Ju- liana-ziekenhuis. Ook van weekend huisjes heeft men afgezien. Secretaris Van Schuppen en zijn collega's hebben zelfs met de gedachte gespeeld gewoon te blijven doordraaien met het Berg bad, maar de resultaten van de twee laatste seizoenen deden hen anders be sluiten. Van Schuppen: „Onze inkomsten be staan uit de entreegelden en de abon nementenverkoop. In het laatstgenoem de is een grote terugval te bespeuren en het verlies in die ector moest dus door de entrees worden goedgemaakt. Op warme dagen werden die gelden ook flink opgetrokken, maar toch on dervonden we veel concurrentie van baden in de omgeving". Die terugval in abonnementen valt volgens hem voor een groot deel te verklaren door de omstandigheid dat men in Veenendaal wat zwemmoe is, vooral ook door het overdekte bad. Het Bergbad, dat in 1933 werd ge opend en één van de eerste natuurba den in Nederland is, gaat sluiten. I^t bad op Rhenens grondgebied, maar overwegend bezocht door het Veenen- daalse publiek heeft honderdduizen den bezoekers gehad en zal steevast worden gemist door grote groepen Vee- nendalers. voor wie het complex met zijn gezellige paviljoen in de zomer maanden een echt ontmoetingscentrum was. Als rond Pasen van het volgend jaar de slagboom van „Camping Bergbad" de hoogte ingaat om de eerste camping- gast door te laten, zal de Veenendaalse bevolking even nostalgisch terugblik ken op al die aangename uurtjes die het natuurbad haar heeft geboden... SCHERPENZEEL De gemoeds toestand van wethouder P. de Jon ge (BG) is «en mengeling van hevige erontwaardiging en teleurstelling. Hij is door zijn eigen partijgenoten op een zijspoor gezet en heeft niet zoals eerdere publikaties wild'en doen geloven zijn wethouderszetel ter beschikking gesteld om zijn werk aan een jongere kracht over te dragen. De redenen die het PvdA- bestuur hiervoor heeft angevoerd hadden betrekking op zijn houding tijdens de raadsvergadering: hij was te slap, h'ij sloeg te weinig met de vuist op tafel en hij nam tijdens het ambtsgebed, dat aan het begin van iedere raadsvergadering wordt uit gesproken een eerbiedige houding aan. Verder werd hem verweten, dat hi.) af en toe in het belang van de Scherpenzeelse gemeenschap werk- jes uitvoerde, die zijn stand als wet houder naar beneden haalden. „Ze kunnen barsten", is het kern achtige commentaar van de sympa thieke wethouder en met die „ze" bedoelt hij alles wat maar enigszins met de Scheripenzeelse PvdA te ma ken heeft. Zo'n ontboezeming is een uitschieter voor de heer De Jonge, die doorgaans de rust zelve is en liever de daad bij het woord voegt in gemeentelijke aangelegenheden. Hij bleef deze week weg van de raadsvergadering, waarin de ver trekkende raadsleden werden uitge zwaaid. „Wegens familieomstan digheden", zo liet hij 's morgens telefonisch de secretarie weten. Hij bedankte al voor het PvdA-lddmaat- schap en ook op 1 september zal hij niet van de partij zijn als de nieuwe raad wordt geïnstalleerd, weggestemd In zijn bejaarden woning aan de Parklaan verhaalt hij de werkelijke toedracht- In een. vergadering van het PvdA-bestuur. die onlangs werd gehouden stelde fractiegenoot A. van Bruggen zich plotseling ook kandi daat voor het wethouderschap. Hij bleek de meerderheid van het be stuur al te hebben bewerkt met als gevolg dat toen het op stemmen aankwam hij (Van Bruggen, red) wier stemmen kreeg en ik drie. Als ik dit van te voren geweten had zou ik me nooit kandidaat heb ben gesteld voor de raadsverkiezin gen in juni. Ik was van plan als wethouder aan te blijven tot de sa menvoeging met Renswoude en Woudenberg tot stand gekomen was. Dan had ik me teruggetrokken. Er is de heer De Jonge nog wel aangeboden om als gewoon raadslid aan te blijven, iets waar hij door de uitslag van de jongste gemeente raadsverkiezingen zondermeer recht op heeft, maar daar voelt hij niets voor. „Ik kan dan toch nog het werk opknappen omdat ik veel langs de weg zit en iedereen me aanklampt". De motieven die het PvdA-bestuur op de bewuste vergadering aanvoer de om hem als wei houder buitenspel f te zetten noemt de heer De Jonge belachelijk. „Moet er dan met de vuist op tafel geslagen worden als er geen aanleiding toe is? De samen werking in het college is altijd uit stekend en wat heeft het dan voor zin om te gaan schreeuwen. We zul len eens zien of Van Bruggen dat doet als hij wethouder is. Wat betreft het verwijt dat mij verder is ge maakt dat ik een eerbiedige hou ding aannam tijdens het uitspreken van het ambtsgebed gaat Van Brug- VEENENDAAL Als het aan Leo Coini, het nieuwe raadslid van D'66 ge legen had zou er maandagavond in „De Korenbeurs" een vergadering zijn be legd. waarin iedereen met politieke be langstelling zijn mening had kunnen uitspreken over de komende wethou dersverkiezingen. Een werkgroep van D'66 heeft zich de afgelopen weken met deze materie be zig gehouden en is tot twee voorstellen gekomen, die deze week tijdens het eerste beraad van het seniorenconvent door Leo Coini op tafel zijn gelegd. Vooral omdat nergens uit gebleken is, dat het seniorenconvent tot openheid bereid is vroegen we Leo Coini welke strekking D'66-voorstellen hadden. „Ons eerste voorstel hield in een openbare beraadslaging van het senio renconvent onder leiding van een onaf hankelijke voorzitter. In eerste instan tie zou in discussie moeten worden ge bracht wat voor college zou moeten worden samengesteld: een afspiege lingscollege, een programma-college, een combinatie van die twee. of een college dat is samengesteld uit perso nen op grond van hun bekwaamheden. In het verdere verloop van die verga dering zouden de kandidaten zich aan het publiek moeten presenteren, dat daarna in de gelegenheid moest worden gesteld om vragen in te dienen. Ten slotte zou de vergadering dan aanbeve lingen kunnen doen over de portefeuil leverdeling". „Ons tweede voorstel ging heel wat minder ver", aldus de D'66 lijsttrekker. „Daarin werd het plan geopperd de door oei seniorenconvent geaccepteerde kandidaten in een openbare vergade ring te presenteren waarin ze zich kon den voorstellen en waarbij aan het pu bliek weer de gelegenheid moest wor den geboden om vragen te stellen". De heer Coini toonde zich niet bereid iets te vertellen hoe het seniorencon vent op de D'66-voorstellen had gerea geerd. Hem was immers geheimhouding van de. besprekingen opgelegd. Omdat het seniorenconvent geen con vocatie heeft laten uitgaan voor maan dagavond kan worden aangenomen dat de D'66-voorstellen niet haalbaar wa ren. ADVERTENTIE gen in de toekomst tijdens het gebed met papieren ritselen en door met praten. Onverschillig of je al of niet de noodzaak inziet van het uit spreken van een ambtsgebed aan een begin van iedere raadsvergade ring, maar je houdt tenminste je fatsoen". De heer De Jonge heeft er nooit tegenop gezien zelf de handen uit de mouwen te steken. Niet zelden nam hij de schop of een bijltje ter hand („ik heb er altijd een in mijn fietstas") om een kuil in de weg te helpen dichtgooien of een hinder lijke tak weg te hakken. „Ook dat werd me kwalijk genomen, want zoiets doe je niet als wethouder. Belachelijk. Nee. Van Bruggen moest zelf zo nodig wethouder worden, enfin we zullen zien wat hij er van terecht brengt". Zowel de heer Van de Ham, die ook niet meer in het college terug keert als ik was op ieder mo ment van de dag bereikbaar, de nieuwe wethouders hebben ieder een dagtaak en dat kan in de toe komst wel eens moeilijkheden ge ven. Denk alleen maar eens aan het werk dat er op het bestuurlij ke vlak nog te verzetten is in het kader van d'e samenwoning van de drie gemeenten Scherpenzeel, Renswoude en Woudenberg". De heer De Jonge heeft er geen hartzeer over. Hij heeft radicaal gebroken met de politiek zonder de echter politicus uit te hangen was hij 24 uur per dag in dienst van de gemeente. „Niemand deed ooit tevergeefs een beroep op hem. Het zou be paald ongunstig zijn voor de PvdA als er bijvoorbeeld in september weer raadsverkiezingen zouden worden uitgeschreven en de bui tenwacht komt aan de weet welke kool het PvdA-bestuur De Jonge heeft gestoofd", aldus een van de raadsleden uit het rechtse kamp, die uit eigen kring weet dat talrij ke partijgenoten op de heer De Jonge hebben gestemd. Dezelfde zegsman kan het overi- gens niet begrijpen dat zijn eigen partij heeft ingestemd met de kandidatuur van de heer Van Bruggen. Of de gemaakte afspra ken op 1 september inderdaad zul len worden nagekomen zal blij ken. Wethouder De Jonge zal er dan niet meer bij zijn. „Ze kunnen barsten". VEENENDAAL De gemeenteraad van Veenendaal komt donderdagavond 27 augustus voor de laatste maal in ou de samenstelling in vergadering bijeen. De agenda luidt: Opening; Notulen; ingekomen stukken; voorstel van bur gemeester en wethouders tot beschik baarstelling van een krediet voor de aanschaffing van vervoer-en verbin dingsmiddelen ten behoeve van de poli tie (2e fase) en de aanschaffing van verbindingsmiddelen ten behoeve van de brandweer; verlenging van de on truimingstermijn van Van de Pollstraat 6; onbewoonbaarverklaring van enige woningen in deze gemeente; wijziging van de bouwverordening; beschikbaar stelling van een krediet ten behoeve van de aanleg en het onderhoud van paden op de algemene begraafplaats; aankoop van het perceel ACHTER KERKSTRAAT 45; preadvies van bur gemeester en wethouders inzake een verzoek van het bestuur van de kleu terschool „De Karekiet", alhier, om me dewerking ingevolge artikel 50 der kleuteronderwijswet voor het uitbrei den van de school met één lokaal; ver zoek van het bestuur van de kleuter school „De Wielewaal" alhier, om me dewerking ingevolge artikel 50 der kleuteronderwijswet voor het uitbrei den van de school met één lokaal; ver zoek van het bestuur van de Juliana van Stolbergschool alhier, om mede werking ingevolge aritkel 72 der la- ger-onderwijswet 1920 tot het aan schaffen van leer- en hulpmiddelen; verzoek van het bestuur van de chr. Nat. School II om medewerking inge volge artikel 72 der lager-onderwijswet 1920 tot het vervangen van schoolbor den; verzoek van het bestuur van de Rehobothschool alhier, om medewer king ingevolge artikel 72 der lager- onderwijswet 1920 tot het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen en meubi lair; verzoek van het bestuur van de Koningin Julianaschool, afdeling l.o. om medewerking ingevolge artikel 72 der lager-onderwijswet 1920 tot het treffen van enkele voorzieningen; voorstel van burgemeester en wethouders tot wijzi ging van de gemeentebegroting, de be groting van het grondbedrijf en de be groting van de dienst van gemeente werken voor het dienstjaar 1970; slui ting. ELST Gevonden: beige jasje, kin derwagentje. Verlorenportemonnee met 175,- draagtas met gereedschap, leren laars, zwart leren jas en heren polshorloge. Inlichtingen Rijkspolitie, Eist. BERGBAD: EEN CAMPING (Van één onzer verslaggevers) YEENENDAAL/RHENEN Maandag a.s. sluit het Bergbad zijn poorten. Rond Pasen 1971 wordt het complex weer opengesteld, maar dan niet als een voor het publiek toegankelijk natuurbad, doch als camping. Het bestuur van de Stichting Natuurbad Bergbad wil nu niet direct spreken van een luxe-camping, maar zeker is dat men het nieuwe recreatie-object met grote zorgvuldigheid gaat opzetten. Het stichtingsbestuur heeft de plannen voor de camping al kant en klaar van de Nederlandse Heidemaatschappij ontvangen en het ligt in de bedoeling om de veranderingen zo spoedig mogelijk te gaan aanbrengen. De reden van een andere bestemming voor het Bergbad is het feit dat de exploitatie de afgelopen twee jaren nogal wat te wensen overliet en volgend jaar zou het nog aanmerkelijk moeilijker zijn geworden in verband met de opening van het nieuwe zwemcomplex aan de Sportlaan. Het stichtingsbestuur heeft ook nog andere mogelijkheden onderzocht, maar het Bergbad als camping had bij nadere bestudering toch duidelijk de preferentie. Aan de bassins verandert niets. De baden zijn in principe echter niet meer toegankelijk voor het publiek, maar alleen voor campinggasten en bezoekers aan het nieuwe recreatieterrein. Gistermorgen heeft de Stichting Na tuurbad Bergbad de nieuwe plannen bekendgemaakt. Voorzitter W. B. Ver steeg, secretaris H. van Schuppen en technisch adviseur G. Hendriks, toon den zich zeer optimistisch en gaven een toelichting op de nieuwe plannen, die in het voorjaar van '71 moeten zijn ge realiseerd. Stichtingspraeses Versteeg is er al lang van overtuigd dat het Bergbad in deze vorm geen bestaansrecht meer heeft. „Dit seizoen hadden wij al een al- spraak lopen met de Sportstichting dat de zwemmers die een abonnement bij ons hadden, hiermee ook toegang zou- Beeld uit 1933 het jaar waarin het Bergbad werd geopend. Er mocht toen wel gemengd worden gezwom men, maar gemengd zonnen was te énen male taboe. Tussen de (overigens flink verpakte) heren en het zwakke geslacht was dan ook een hekje aangebracht. Paartjes (rechts) gingen dus maar dicht tegen de afrastering zitten om in elk geval te kunnen converseren den krijgen tot het nieuwe bad als dat dit jaar nog geopend zou worden, want dat betekende voor ons het definitieve ejnde van een gunstige exploitatie. Hieraan heeft de laatste twee jaar ove rigens al flink wat ontbroken en als wij niet een beetje roofbouw hadden ge pleegd (door geen veranderingen meer aan te brengen aan het complex), dan was het nog zwaarder geworden. Van daar de andere bestemming. We hebben altijd een vrij bad gehad en die grote vrijheid willen we ook op de camping beslist bewaren. De mensen komen hier voor pure recreatie en daarmee moet rekening worden gehou den". Hij wil het recreatie-object niet beti telen als een luxe-camping, maar be klemtoont wel dat men het complex zal aanpassen aan de eisen des tijds. Men is voornemens om bij voorbeeld elke standplaats te voorzien van een elektri- citeits- en waterleiding. Het exacte aantal standplaatsen kan nog niet met zekerheid worden genoemd. De bossen langs het zandveld, dat nu

De Vallei | 1970 | | pagina 3