Uit enquête onder directeuren blijkt: De oproerbrtgadi 'e Mr. Geertsema maant KVP - AR - CHU Bouw viaduct bij Hoevelaken deze week begonnen Naar school m een flat O ud-kr i j gsge vangene vindt eindelijk zijn helpers terug Soeharto zal niet uitlaten zich over I j Indonesisch beleid Sinatra helpt het gezin Mitrione Politie zoekt oplichter Meisje gaf geld aan T aanstaande" Prov. Staten vergaderen woensdag Ministeries beperken vrijheid Doden door orkaan Baby dood na foute injectie E-8 komt eind 1971 gereed Apartheid Opel>records" Y oor f 13.000 aan postzegels gestolen Vliegend Fort gevonden in IJsselmeer WETGEVING Hij herinnerde zich een pomp Staatshoofd wel in contact met Staten-G ener aal maar Weer vliegtuig naar Cuba Ook Duitsers kunnen krant niet missen ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1970 RUSSISCHE BEDRIJVEN NOG NIET ZELFSTANDIG PARIJS Tijdens de jaarlijkse plechtigheid ter herdenking van de be vrijding van Parijs in augustus 1944 werd de oproerbrigade, een nieuwe af deling van de politie in de Franse hoofdstad, geïntroduceerd. De eenheid is speciaal getraind om bij ongeregeld heden ingezet ie kunnen worden. HEERLEN De postale recherche en de rijkspolitie zoekt een man die verschillende postkantoren en hulp postkantoren in Zd.-Limburg met ver valste spaarbankboekjes zou hebben opgelicht. De politie acht het waarschijnlijk dat het. om een oplichting van aanzienlijke bedragen gaat. Uit auto's in Geleen en omgeving blijkt de onbekende dader rijbewijzen te hebben gestolen, die hij vervalste om daarmee op postspaarban ken rekeningen te openen. Later nam hij geld van de rekeningen op. MAASTRICHT Wegens huwelijks- zwendel heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Maastricht vrijdag tegen de 21-jarige chauffeur J. H. uit Brunssum een gevangenisstraf geëist van tien maanden, waarvan zes maan den voorwaardelijk. De bijzondere voorwaarde werd ge vorderd dat de verdachte binnen twee jaar na het vonnis de vierduizend gul den, die hij zijn slachtoffer, een 23-jarige gezinsverzorgster had afge troggeld, zou hebben terugbetaald. Ofschoon gehuwd, had verdachte dit meisje onder de belofte met haar te zullen trouwen haar spaarcenten af handig gemaakt. Ter zitting verklaarde hij bereid te zijn de schade te vergoe den. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Mr. W. J. Geert- *enia, voorzitter van de VVD-fractie in de Tweede Kanier, is van mening dat er vóór de verkiezingen een stem- busakkoord zal moeten konien tussen de drie confessionele partijen (KVP. ARP en CHU) en de VVD. Het wél sluiten van een stembusakkoord tussen de drie confessionele partijen zonder dat de VVD daarbij betrokken zou zijn, zou „een vrijwel onaflosbare hy potheek leggen op de daarop volgende kabinetsformatie (na 28 april 1971)"% schrijft mr. Geertsema (die vrijwel ze ker WD-lijstaanvoerder voor de Tweede-Kamerverkiezingen zal wor den) in „Vrijheid en Democratie". „De indruk zal in dat geval moeilijk zijn weg te nemen dat de vierde part ner een kant en klaar regeringspro gram krijgt voorgelegd waar hij alleen ja of nee tegen mag zeggen, een voor elke politieke partij onaanvaardbare fi guur. .Tuist nu de mogelijke regerings combinaties zo gering in aantal zijn eist het landsbelang dat men de komende kabinetsformatie niet moeilijker maakt (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Woensdagmorgen om tien uur houden de nieuwe Provinciale Staten van Gelderland hun tweede openbare vergadering in het Huis der Provincie. Gezien de agenda ziet het er niet naar uit dat het een érg lange ver gadering zal worden. Veel interesse zal ongetwijfeld uitgaan naar de beant woording van de (reeds gepubliceerde) vragen van mr. F. Plate over gemeen telijke uitgaven voor ontwikkelingshulp en van mevrouw ir. T. van den Doel-Grondsma over het besluit van de gemeenteraad van Doornspijk om het zwemhad De Hokseberg niet op zondag open te stellen. Verder staan op de agenda een voor stel tot. wijziging van de Gelders- Utrechtse grens op drie plaatsen, de aankoop van grond ten behoeve van de Waalbrug bij Tiel én de toeleidingswe- gen, wijziging van de gasverordening, verhoging en verzwaring van bandij- ken. een garantie voor rente en aflos sing van door de Stichting Den Ooiman te Doetinchem aan te gane geldleningen voorstellen tot subsidieverlening ten behoeve van de aankoop van enkele landgoederen en een aantal voorstellen op cultureel gebied. is" aldus mr. dan onvermijdelijk Geertsema. De VVD-fractieleider blijkt in ieder geval goede mogelijkheden te zien voor een samenwerking met de KVP. „In het ontwerp-kernprogramma van de KVP staat met uitzondering van de door de KVP voorgestane kiesdrempel niets waardoor een vruchtbaar gesprek tussen KVP en VVD onmogelijk zou moeten worden geacht". MOSKOU/DEN HAAG De economische hervormingen die de Sowjet- nissische premier Kosygin in 1965 afkondigde hebben in verschillend opzicht hun doel niet bereikt. Dit is, bijna vijf jaar later, het oordeel van directeuren van bedrijven in Siberië en het verre oosten van de Sowjet-Unie, zoals dat naar voren komt in de uitslag van een enquête, gepubliceerd in het weekblad Literatoernaja Gazeta. De enquête, die deel uitmaakt van een groter onderzoek naar het effect van de hervormingen in het oostelijke deel van de Sowjet-Unie, geeft een eerste statis tische indruk van wat de directies over de b(j hun bedrijven ingevoerde hervor mingen denken. De gegevens bestaan uit antwoorden van leiders van 241 ondernemingen. Of de antwoorden representatief zijn is uit de Literatoernaja Gazeta niet op te ma ken, daar niet is vermeld hoe groot de betrokken ondernemingen zijn en wat de status van de ondervraagden is. Maar de inhoud van de antwoorden klopt met een onderzoek dat door de Nederlander dr. J. W. van der Molen is uitgevoerd naar deze hervormingen. De heer Van der Molen, die op dit onder werp is gepromoveerd, wees er gisteren op dat dit soort artikelen in de Sov jet-pers niet zonder reden verschijnt. „Er zit. dan meestal een veel grotere zaak achter", zei hij. Een belangrijk doel van de sinds 1965 ingevoerde hervormingen was vergro ting van de economische zelfstandig heid en het initiatief van de onderne mingen. Bij de enquête bleek dat vol gens 56 procent van de ondervraagden de vernieuwingen geen werkelijk gro tere zelfstandigheid voor hun bedrijf of vrijheid voor de directie hebben mee gebracht. De overige 44 procent meent dat er wel van een wezenlijke verande ring sprake is. Het achterwege blijven van werkelijk grotere zelfstandigheid ligt volgens tweederde van de eerste groep direc teuren aan de wetgeving en voorschrif ten. Eén derde legt de schuld bij de ministeries, die in de praktijk, hun juri dische perken te buiten zouden gaan. De Literatoernaja Gazeta citeert een van de ondervraagden, die zegt: „De hervorming geeft wezenlijk meer vrij heid, maar die wordt door de ministe ries weer beperkt". Een meerderheid van 98 procent vindt dat niet of nauwelijks verbete ring is gekomen in de bevoorrading van de ondernemingen met grondstoffen materialen en machines. Juist met het doel dit te verbeteren werd in 1965 het staatscomité voor de materieel-techni- sche bevoorrading opgericht. Dit cen trale orgaan beheert ongeveer de helft van de ruim 6.000 bevoorradingsorgani saties. De andere helft valt nog steeds onder de afzonderlijke ministeries. De produktieontwikkelingsfondsen zijn evenwel volgens 74 procent van de ondervraagden onvoldoende voor de technische verwezenlijking van de pro- POINTE A PITRE De orkaan Do rothy heeft tot dusver op het Franse eiland Martinique in de Caraibische Zee veertien mensenlevens geëist. Er zijn honderden gewonden. De schade is groot en het eiland is van de buitenwe reld afgesloten. De hulpverlening komt moeilijk op gang, doordat vele wegen op het eiland onberijdbaar zijn. duktie. Deze fondsen bestaan eveneens uit een winstgedeelte waarvan de om vang nauwkeurig in voorschriften is vastgelegd. Dit geld kan men voor ei gen investeringen in het bedrijf gebrui ken. Overigens verklaart 18 procent van de bestuurders dat de fondsen welis waar groot genoeg zijn. maar dat het geld niet kan worden gebruikt wegens het ontbreken van materiaal. BUSSUM Een foutieve berekening van een derdejaarsverpleegster heeft in het Majella-Ziekenhuis In Bussum de dood tot gevolg gehad van de enkele dagen oude baby Richard de Leeuw. Een leerling-verpleegster had op dracht gekregen de baby, die een hart afwijking vertoonde, een injectie te geven. Ze meende dat de hoofdzuster over „een milligram" sprak. Er was echter sprake van een milliliter, waar door de kleine het vijfvoudige kreeg van het voorgeschrevene. De vergissing werd spoedig ontdekt, doch de baby bleek toen niet meer te redden. De sectie van de patholoog-anatoom, dr. J, Zei denrus t. wees uit. dat. de kleine aan een ernstige hartafwijking leed en nog slechts korte tijd te leven had ge had. De geneesheer-directeur van het Ma jella-Ziekenhuis, dr. J. Koebergh ver klaarde het voorval ernstig te betreu ren. Er worden dagelijks in het zieken huis driehonderd injecties gegeven met duidelijk omlijnde voorschriften. Het toedienen van medicijnen zal nu met nog betere schriftelijke instructies wor den begeleid, aldus de directeur. HOEVELAKEN Dezer dagen is men begonnen aan de bouw van een cen traal viaduct in de verkeersruit Hoeve laken. Daarmee ontstaat in deze ruit een klaverblad met een kruisingvrije verbinding tussen rijksweg 28 (Utrecht-Zwolle) en rijksweg 1 (Am sterdam- Oldenzaal-grens). Dit viaduct Is een van de laatste grote objecten in de E8-route. Als tegenslag uitblijft zal minister J. A. Bakker (Verkeer en Waterstaat) zijn belofte gestand kunnen doen om eind 1971 de E8 tot voorbij Holten open te stellen voor het verkeer. Daarmee verdwijnen de verkeersstro men uit de centra van onder meer Apeldoorn. Deventer, Voorthuizen en Holten. Van deze laatste plaats zal Twente dan de begeerde rechtstreekse HEEMSKERK Drie klassen van de prot. chr. school De Die zijn tijde lijk ondergebracht in twee flatwonin gen aan de Maarlaan, gelegen in een nieuwbouwwijk. Deze noodoplossing geldt tot volgend jaar, want dan is de nieuwe school gereed DEN HAAG Uit een drogisterij annex hulppostkantoor aan de Mezen- laan in Den Haag is in de nacht van donderdag op vrijdag voor 13.000 aan ongebruikte Nederlandse postzegels ge stolen. De dieven waren het pand binnenge komen door het slot van de achterdeur te verbreken. Behalve de zegels wordt ook 650,- vermist. In een station van de ondergrondse treinverbinding tussen Athene en Pi raeus is vrijdag een primitieve bom ontploft. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. Het treinverkeer lag anderhalf uur stil. WALSOORDEN De speurtocht naar de helpers uit Walsoorden van de Fransman Jules Leclercq tijdens diens vlucht in juni 1940 heeft succes opgele verd. Onomstotelijk is komen vast te staan, dat de bewoners van het pand Oudelandsedijk 3 te Walsoorden, de ge broeders Wies en Louis de Jonge en hun zuster, de Franse krijgsgevangene op zijn vlucht geholpen hebben. De heer O. Vosveld, voorlichtings functionaris van de Zeeuw-Vlaamse ge meente Hontenisse deelde vrijdagmid dag mee dat de herinnering aan een pomp op een binnenplaats uiteindelijk DEN UYL praten met Kamers Het staatshoofd van Indonesië, president Soeharto, zal tijdens z(jn officiële bezoek begin september aan ons land. ook contact hebben met de Staten-Generaal. Na langdurig en volgehouden aan dringen. weken lang. op voorstel met name van oppositieleider den Uyl, is er naarstig gezocht naar een deugdelijke vorm voor dat contact en vervolgens naar de wegen langs welke deze wens van de Nederland se volksvertegenwoordigers aan de Indonesiërs kon worden kenbaar ge maakt. Dit alles moest zorgvuldig gebeu ren. Het gaat om iets dat geen enkel voorbeeld uit het verleden kent en het ontbreken van een precedent is voor degenen die het protocol moe ten toepassen, een uitermate verve lend verschijnsel. Het protocol is immers het inge wikkelde stelsel van gebruikelijke voorschriften en regels in het diplo matieke verkeer. Bovendien is het de eerste keer dat het Indonesische staatshoofd in Nederland komt, als gast van de Koningin en dit bezoek is een officiële aangelegenheid van het hoogste plan, een staatsiebezoek. Zo'n staatsiebezoek heeft een sym bolisch karakter. Het dient om de goede betrekkingen, zoals het heet ditmaal tussen Indonesië en ons land, tot uitdrukking te brengen, wat uiteraard van grote betekenis is na alles wat er in de afgelopen kwart eeuw is voorgevallen. Een dergelijk bezoek is echter niet bedoeld om zaken te doen. Dat doen staatshoofden gemeenlijk niet of het moesten presidenten met bijzondere bevoegdheden zijn, zoals die van de Verenigde Staten, Sovjet-Russland, Frankrijk of West-Duitsland. Die hebben wel eens, als het dringend nodig was, een hoogst-enkele keer met elkaar over zaken gepraat. Ons staatshoofd heeft die be voegdheden niet. De Staten-Gene raal maken nu gebruik van de om standigheid dal president Soehartc in zijn land wel het een en ander in ae melk heeft te brokkelen om een gesprek met hem te hebben. Dit is tenslotte, na veel passen en meten in het program opgenomen. Dit parlementair gesprek, donder dagochtend 3 september, in een bij eenkomst van de commissie voor buitenlandse zaken van beide Ka mers, is feitelijk een inbreuk op het protocol van een staatsiebezoek. Nu is dit op zich zelf niet onoverkomelijk met de Westduitse president dr. Heinemann zou het destijds zelfs heel plezierig zijn geweest maar met president Soeharto wordt het heel moeilijk. Een plechtige ontvangst en ver volgens een formeel, leeg babbeltje hebben geen enkele zin. Dus willen de Kamerleden aan president Soe harto enkele praktische zaken voor leggen, bijvoorbeeld over de handel tussen beide landen, de hulp die ons land aan Indonesië biedt. Daarvoor zitten er dan ook enkele afgevaardigden uit de commissies voor de ontwikkelingssamenwerking er de handelspolitiek bij dit ge sprek, dat overigens strikt besloten is. Nederlandse parlementsleden kun nen echter onmogelijk met het Indo nesische staatshoofd praten over corruptie met ontwikkelingshulp en de manier waarop in Indonesië mensen worden behandeld wier po litieke opvattingen niet stroken met 'Je opvattingen van het bestaande egime. de communisten dus. Zo zijn er nog wel enkele onder verpen. die president Soeharto tc echt zal kunnen aanmerken al binnenlandse Indonesische aangele genheden. waarbij hij inmenging van vreemde parlementen als onge wenst zal beschouwen. Hij zal zelfs niet eens in een situatie gemanoeu vreerd wensen te worden waarin hij gedwongen is dergelijke dingen aan te horen. Op zijn zachtst gezegd heeft hij geen boodschap aan hel Binnenhof. En wat gebeurt er dan na afloop? Het plan is dat de Kamerleden die dit contact met de Indonesische pre sident hebben gehad, vertellen wat er is besproken. Afgezien nog van deze nogal onbeholpen methode om openbaarheid en openheid betrach ten, is dit een uiterst merkwaardige en ook ongekende manier om com- missiebesprekingen naar buiten te brengen. Gebruikelijk is dat van commis sievergaderingen verslag wordt ge daan aan de Kamers. In dit geval krijgen de Eerste en Tweede Kamer SOEHARTO niet op 't matje Jus officieel niets te horen over wa ex- zich bij dit contact met de hoog ste man uit Indonesië heeft afge speeld. Het wordt die donderdagochtend een hoogst verwrongen toestand. Dart zal natuurlijk niet de bedoeling zijn maar het Indonesische staatshoofd 'aat zich niet door het Nederlands- oarlement op het matje roepen. Hi <al eerder minzaam aanhoren wat e n die bijeenkomst wordt gezegd, n; if loop te kennen geven dat van In lonesische zijde het uiterste is be racht om de „goede betrekkingen' ussen beide landen te bevorderen naar er verder het zijne van den ken. Die gedachten zullen ongetwijfelc terug gaan naar zijn en ons verle den. dat wij blijkbaar nog niet hele maal kwijt zijn. Wij moeten ons blijkbaar nog zo nodig blijven be moeien met Indonesië, of het nu herstelbetalingen, de volksstemming in West-Irian of de Zuid-Molukken zijn. Van een schone lei is nog altijd geen sprake en daarover denkt men in Indonesië wel heel anders. Het zijn deze aspecten aan die parlementaire ontmoeting met presi dent Soeharto die de Staten-Gene raal zwaarder hadden moeten laten wegen dan de overweging en dan heeft men waarschijnlijk naar de kiezers gekeken! om bij deze ge legenheid „onze nationale belangen" te behartigen. de oplossing bracht. Enkele weken geleden deed de Fransman, nu 73 jaar oud, het verzoek hem te helpen bij het zoeken naar zijn helpers. Hij was, nadat hij als krijgsge vangene door de Duitsers naar Wals oorden gebracht was om ingescheept te worden, daar ontvlucht. Ergens, zo vertelde hij, kreeg ik eten en drinken en andere kleding. Zijn drukke leven, zo voegde hij daaraan toe, verhinderde hem de helpers eerder te bedanken, maar hij wilde nu de fout goed maken. De heer Vosveld bracht het verzoek van de heer Leclerq in de publiciteit en dat leverde vele tips op. Zij werden alle nagetrokken en uiteindelijk bleek die van de heer Petrus de Winne te Hoek bij Terneuzen de goede te zijn. Hij had van de nu overleden Louis de Jonge meermalen verhalen gehoord over diens hulp aan vluchtende krijgs gevangenen. Omdat hij wist dat de bin nenplaats van het huis van de gebroe ders De Jonge een pomp tegen een pi laar op de binnenplaats had een dui delijke aanwijzing van de Fransman kwam de oplossing van het raadsel. Van de bewoners van het huis is al leen nog de heer Wies de Jonge in le ven. Vanwege zijn ouderdom kan hij zich weinig meer herinneren van de ge beurtenissen uit 1940. Toch zal het gemeentebestuur van Hontenisse de heer Leclercq met hem in contact brengen, zodat er alsnog een persoonlijk dankwoord kan worden uit gesproken. ATLANTA (Georgia) Een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „Delta Airlines" is donderdag avond tijdens een vlucht van Atlanta naar Savannah in Georgia, gedwongen naar Cuba te vliegen, zo heeft een woordvoerder van de luchtvaartmaat schappij meegedeeld. Volgens de gezagvoerder van het toe stel was hij bedreigd door een jonge man. die zei een bom in zijn hand te hebben. verbinding hebben met de randstad Holland en aansluiting met het lande lijk net van autosnelwegen. In de volgende jaren zal de E-8 ver der worden doorgetrokken tot tenslotte in 1974 deze autosnelweg reikt tot voor bij Bornerbroek. Dit betekent dat dan ook het verkeer uit de dorpskernen van Markelo en Goor verdwijnt. Deze weg-in-wording, de Holland- Twente-route genaamd, is een onder deel van de E8, die in de toekomst Lon den met Berlijn zal verbinden. Het Nederlandse deel van de E-8 be gint in Hoek van Holland en eindigt bij de Duitse grens, in de buurt van Ol- denzaal. In totaal zal de Holland-Twente rou te van Hoevelaken af tot de Duitse grens dus een lengte krijgen van 118 kilometer.- Volgens de laatste raming zal dit deel van de E8 365 miljoen gul den kosten, aldus het ministerie. JOHANNESBURG Een bende van reven kleurlingen heeft vrijdagmorgen in Johannesburg bij een overval loon zakjes met in totaal ruim 2500 gulden buit gemaakt. Dank zij de Zuidafrikaanse apartheid konden zij ontkomen. Zij waren name lijk bij hun vlucht een station binnen gerend door een toegang die alleen voor blanken is bestemd. Hun achtervolgers ook kleurlingen werden door een stationsbeambte te gengehouden. Zij mochten niet door de „blanke" ingang. Van de overvallers ontbreekt elk spoor. DEN HAAG De bergingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht, die maan dag in de polder Zuidelijk Flevoland is begonnen met het bergen van het wrak van een vliegend fort van de Ameri kaanse luchtmacht, is aan de hand van tot dusverre gevonden wrakstukken ere- in geslaagd dit wrak te identificeren. Het blijkt hier te gaan om een Boeing B-17-G die 21 februari 1944 in het IJsselmeer is terechtgekomen. Nadere nasporingen hebben aan het licht gebracht dat dit vliegend fort op die dag als radar-vliegtuig met een be manning van dertien koppen op de te rugweg was naar zijn basis in Enge land. Het was een van de 'padvinder toestellen' van het 812de bombarde mentssquadron van de 482e „padvin ders"- groep, dat toen terugkeerde van een vlucht naar Brunswijk en Hanno ver. Van de dertien bemanningsleden hebben er twaalf het toestel weten te verlaten boven Nederlands grondge bied. TüBINGEN De krant blijft voor de Westduiters de belangrijkte bron van informatie. Tegenover de radio en de televisie heeft zij de afgelopen jaren zelfs nog aan populariteit gewonnen. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek van het Wickertinstituut in Tübingen, waarvan de resultaten vrijdag zijn be kendgemaakt. Op de vraag: gesteld dat u alleen een krant of een geïllustreerd blad mag lezen of naar de radio mag luisteren of naar de televisie kijken, waaraan zou u dan de voorkeur geven, sprak 61 pro cent van de 4066 ondervraagden zich voor de krant uit, de televisie kreeg 18 procent, het geïllustreerde blad 13 en de radio 8 procent. Zeven jaar geleden heeft het Wickert instituut dezelfde vraag gesteld. Voor de krant sprak zich toen 57 procent uit, voor de televisie 25, voor de radio 11 en voor het geïllustreerde blad 7 procent. Het boekjaar 1969 van GM's Duitse dochteronderneming Opel mag als het gunstigste sedert de oprichting van de onderneming worden beschouwd. Opel, in grootte de tweede automobielcon structeur van de Duitse Bondsrepubliek behaalde namelijk vorig jaar de vol gende resultaten: Een tot op heden nooit eerder bereik te produktie van 801.205 stuks. De stij ging in vergelijking met het jaar 1968 bedroeg 22 p<:t., terwijl de gemiddelde toeneming van de andere Westduitse constructeurs circa 16 pet. was. Opel's marktaandeel steeg van 21,1 pet. tot 22,2 pet. van de totale Westduitse pro duktie. De verkoop in de Duitse Bondsrepu bliek bereikte een hoogtepunt met 366.168 stuks. Het vorige record werd in 1964 gevestigd met 359.585 personen- en bedrijfswagens. Dc export bereikte een nieuw record met 436.295 stuks. Het vorige record werd in 1968 behaald met 376.388 stuks. LOS ANGELES - De Amerikaanse zan ger Frank Sinatra zal 29 augustus in Richmond (Indiana) een concert geven ten bate van het gezin van Dan Mitrio ne. de Amerikaanse adviseur in politie zaken. die onlangs door Uruguayaanse guerrillastrijders werd vermoord. Mitrione, die een vrouw en negen kinderen naliet, was vroeger hoofdcom missaris van politie in Richmond. Sina tra zei het belangrijk te achten, dat „d« wereld ziet dat iemand begaan is met Mitrione als vredesambtenaar, vader en wat het belangrijkste is als Ame rikaans burger". Aan het optreden van Sinatra zal ook de komiek Jerry Lewis meewerken.

De Vallei | 1970 | | pagina 5