PARIJS BETEKENT MODE DE VROUWEN fJonJer^l mannen VAN ISRAËL HEBBEN HUN UITERLIJK HERONTDEKT Maten van de computer Handige flessenopener 1 Bezorgd Modebewust Film Aangelokt door dure slankheidsadvertenties maken iedere dag opnieuw I O-tallen vrouwen de gang naar de luxueus ingerichte ontvang kamers van dure vermageringsinstituten, waarna zij na de gratis analyse van het figuur" tot de ontdekking komen, dat ze zich hebben laten bepraten tot het tekenen van een bijzonder prijzig contract. De beloofde figuurverbetering blijkt daarna meestal een dubieuze zaak en de in de advertenties veelgebruikte slagzin„bij geen resultaat geld terug" berust in de praktijk op niets. Een verslaggeefster liet zich eveneens door een van deze advertenties verleiden tot het bezoek aan zo'n vermageringsinstituut met een fraaie naam. Hieronder geeft zij verslag van haar bevindingen. Uitgekiend De klacht Ophogingen Tp hoog Geld terug En andersom Huisarts Oplichting Lengte 150-155 156-163 164-170 171-180 Borst 85(90) 90(95) 94(99) 96(101) Faille 58(63) 60(65) 61(66) 64(69) Buik 80(85) 82(87) 84(89) 87(92) Heupen 85(90) 90(95 94(99) 96(101) Dij 48(53) 50(55) 52(56) 54(59) Bovenarm 22 23 24 24 w WSmmSSBtBm JpK-A Foto linksboven Vroeger heette het hansop, nu jumpsuit en de zaak wordt overdag gedragen. Zo'n jumpsuit biedt net zoveel mogelijkheden als onze oude, getrouwe overgooien bloezen, ceintuurs, truien, kettingen, alles kan erop of in. Is zo'n jumpsuit nog voorzien van een rits van voren (zoals hier), dan biedt ook dat nog mogelijkheden, van helemaal open (tot het middel) tot helemaal dicht. Dit model heeft wijde pijpen en dubbelgestikte naden en Claude de Coux heeft het geheel op zijn geweten. Foto rechtsboven: PIERRE D'ALBY in Parijs is een (confectie)ontwerper die bekend staat om zijn modieuze, doch degelijk uitgevoerde mantels en pakken. Dit is een wat manlijk aandoende mantel van hem, waarvan de lengte tussen midi en maxi zweeft. Misschien niet zo geschikt om er mee achter het autostuur te stappen, op de fiets of de brommer (te onhandig en gevaarlijk), misschien wel om te voet boodschappen in te doen. En goed rechtop in voort ie schrijden. Tweede foto van boven: CLAUDE DE COUX, een van de ontwerpers in Parijs die niet zó exclusief werken dat het allemaal onbetaalbaar wordt, maak te de midi-jurk links op de foto. Het materiaal is, zeg maar, een synthetisch soort fluweel. Duidelijke, iets verhoogde taille. De mantel is van Pierre d'Alby en gemaakt van fijn doch stevig ribfluweel, bedoeld, om in alle seizoenen van het jaar aan te trekken. De kraag kan dan ook zowel gesloten als open gedragen worden. Tweede foto van onderen De beroemde Parijse kapper CLAUDE MAXIME ontwierp voor bij de collectie van couturier TORRENTE dit kapsel. Het zal nog wel heel wat moeite kosten voordat wij, ge wone stervelingen, dc haren precies zo hebben op gestoken, maar het is dan toch een doodgewone wrong in de nek. Het haar "van voren niet strak ge trokken, maar losjes, beetje golvend. De knot in de nek was trouwens bij alle Parijse ontwerpers dit keer zeer ,,in". Onderste foto: Er zijn in de mode 1970 in ieder geval drie dingen die steeds groeien: de rokleng- te (die u gelukkig zelf mag bepalen), de zonnebril len en de horloges. Althans: de horloges voor hippe of sportieve momenten zover zijn we ook al. Dit zijn een paar uurwerken voor mannen en vrouwen, ontworpen door de zeer veelzijdige Parijzenaar PIERRE CARDIN. Hij vatte zijn klokjes in brede stukken langwerpig of rond metaal. TEL AV1V Iemand die Israel de laatste tien jaar niet heeft bezocht zal wellicht moeite hebben zijn ogen te geloven. De Israëlische meisjes hebben hun imago van met geweren bewapende vrachtauto's besturende jonge vrouwen afgeworpen en vervangen door vrouwelijkheid naar westers model. Maar toch hebben zij dat door de zon gebronsde uiterlijk dat hun de „kib- boetslook" verleent, niet verloren. Aan een tafeltje op een Caféter ras aan de Dizengof, de drukke straat van de clubs en café's te Tel Aviv, kan men een van de beste parades van schoonheid ter wereld gadeslaan. Hier wandelen dc Israëlische vrou wen in al haar zwierige, heupwiegen de verscheidenheid - de Europese met haar blanke huid, de donkere Jeme- nitische, de jongedame van gemengd ras met haar vrijmoedige ogen, alle maal dezelfde soort agressieve Israë lische aantrekkelijkheid uitstralend. Westerse mode en kapsels zijn zeer al gemeen, zelfs onder de zeer vrouwe lijke meisjes in militaire dienst met haar stemmige minirokjes en bloes jes, die weinig aan de verbeelding overlaten. Onder haar mengen zich de meisjes uit de kibboetzim of ge meenschapsnederzettingen met haar frisse gezichten, die naar Tel Aviv komen om zich te ontspannen na het zwoegen op de akkers, vaak onder bedreiging van het Arabisch vuur. Dit gevarieerde amusante toneel doet echter een vraag rijzen, waarop een verscheidenheid van antwoorden wordt gegeven. De vraag, of Israëli sche vrouwen anders zijn dan andere vrouwen en zo ja. waarom. „Ze zijn inderdaad niet zo onbezorgd als andere vrouwen en kunnen dat niet zijn," zegt Tamar Avidar de re dactrice van de vrouwenrubriek van een leidinggevende krant. „Zij pieke ren niet en wachten af. Zij zijn ge spannen en angstig. Ik geloof niet, dat er een gezin in Israel is, waarvan niet op zijn minst een lid betrokken is bij de oorlog tegen de Arabieren. Dit heeft tot gevolg dat de vrouwen geneigd zijn de frivoliteit te verlie zen, die wordt geacht een eigenschap van haar sexe te zijn. De dichter en schrijver van volksliede ren Hahn Hefer zegt het anders: „Tienermeisjes hier zijn anders dan haar leeftijdgenootjes elders in de wereld omdat zij liever avontuur zoe- gen met het leven in de natuur dan met een man. Zij werken liever in een nederzetting aan de grens, leven in de woestijn en helpen de manne lijke soldaten achter 't front dan dat zij zich overgeven aan amourettes," En Dov Segal, de directeur-eigenaar van een pupulaire nachtgelegenheid te Tel Aviv, zegt dat de meisjes van Israel niet opgroeien „om de man te dienen," zoals in vele andere landen. „Doordat zij in jeugdgroepen, het leger, de kibboetz op zichzelf zijn aangewe zen hebben Israëlische meisjes de neiging wat hard, een beetje onge makkelijk te zijn," aldus Segal. „Maar de dingen veranderen snel. Tien jaar geleden waren dc meisjes als mannen niet aantrekkelijk. Maar thans zijn ze zich bewust ge worden van de mode, schoonheids middelen en de lieflijkheid van de Europese opvatting van het vrouw en. De fotograaf Anatole Yaron is van mening, dat Israëlische vrouwen zeer verschillen van die in Europa en de V.S., omdat zij er op staan de volledi ge taak van burgers te vervullen in een staat, omringd door vijanden. „Maar zelfs in de nederzettingen zijn de meisjes de laatste tien jaar meer modebewust geworden." aldus Yaron. „Zij hebben zich gerealiseerd dat het belangrijk is, aantrekkelijk te zijn voor mannen en voor zichzelf." Iedereen schijnt het erover eens te zijn, dat de jaren '60 wonderen hebben ge daan voor de meisjes van Israel. Tien jaar geleden bekommerde ieder een in Israel zich uitsluitend om het voortbestaan. Al het andere leek van geen betekenis, zei een Amerikaanse zakenman te Tel Aviv. „Toen werden de Israeli's zich er plotseling van be wust dat zij zouden blijven bestaan. De mensen begonnen met een nieuwe blik om zich heen te zien en te ont dekken dat het leven nog iets anders betekende dan werken. De minirok deed zijn intrede en de Amerikaanse kosmetische industrie kwam naar het land. Haar reclames hielpen het kli maat veranderen. De secretaresse Ilana Balaban denkt dat de Amerikaanse films het gedaan hebben. „De Israëlische jongelui von den leuk wat ze zagen van de Ameri kaanse jeugd," aldus Ilana. „Ze be gonnen zich af te vragen waarom zij niet op rock-muziek zouden dansen in plaats van de oude joodse volks dansen te doen. De meisjes die tot dan toe op de Kibboetz eenvoudig waren gekleed in een blouse en korte broek begonnen te sparen voor ma- ke-up en mooie kleren. Op vele van de kibboetzim werden zelfs schoon heidssalons geopend." Dc dichter Hefer verzekert bezoekers aan Israel dat de meisjes-soldaten zo aantrekkelijk zijn geworden dat nie mand meer bang behoeft te zijn ze een hand te geven. „Het meisje zal uw hand niet meer breken in haar verpletterende greep zoals vroeger," zeide hij. „Maar als de bezoeker een beetje eelt op haar vinger voelt moet hij zich daar maar niets van aantrekken. Dat komt alleen van het overhalen van de trekker". Stella stapte in haar sportwagentje en reed nijdig weg, waarschijnlijk niet om in de keuken te gaan staan. Om misverstand te voorkomen: dit is geen regel uit een cryptogram, maar het voorlopig slot van een historie die ik dezer dagen met opgetrokken wenkbrauwen heb gelezen. Het was geen wereldschokkend nieuws: daar hebben wij trouwens bitter weinig weet van. Maar misschien zat er toch iets in dat enigszins verband houdt met de zaken die onze wereld doen schokken. In elk geval genoeg om elke vrouw aan het nadenken te zetten. Voorzover u het verhaal niet hebt gelezen: Stella is een ondernemende Condense jongedame van drieëntwintig lentes, die wel eens iets inders wilde dan achter een toonbank of een typemachine haar brood verdienen. Zij heeft blijkbaar enig zwerversbloed in de aderen, want het liefst zat zij achter het stuur van bovengenoemd sportwagentje. Maar dat was haar eigenlijk nog te tam. Haar hoogste ambitie was 'e bestuurdersplaats van een Londense dubbeldeksbus te bezetten. Haar devies luidt blijkbaar: Als je iets wilt moet je zien dat je het krijgt want zij tikte welgemoed een sollicitatie aan het Londens vervoerbedrijf En onderwierp zich onvervaard aan de strenge rijproeven die voor een aanstelling terecht vereist worden. Maar ook daarin stond zij haar man: na vier ritten werd zij aangenomen als buschauffeuse in vaste dienst. De eerste vrouw op een dergelijke verantwoordelijke post. Mooi zo, zeggen wij, van zins de krant neer te leggen. Laat Stella maar rijden, met zo'n aanleg zal die geen brokken maken. Wilt u maar even verder lezen: het verhaal leek al te mooi om waar te zijn. Stella reed op de eerste dag van haar dienst naar de remise waar haar vakbroeders met een meerderheid van stellig honderd man kwamen opdagen. Zij trok, zo veronderstel ik, de uniformpet stevig op de krullebol en kuierde naar hó.ar bus. Stelt u zich even de rechtmatige trots voor waarmee dit jonge ding de hoge treeplank beklom en achter haar stuur schoof. Stella, meid, daar zit je dan. Een knap advocaat die je van je stoel praat. Een advocaat ach wat. Niet één, maar honderd manspersonen namen dit niet. Een jong nest dat zich verbeeldde hun gelijke te zijn. Dat zomaar van plan was een route voor haar onervaren rekening te nemen. Wat hebben we nóu aan onze dubbeldekker hangen. u. En als bij afspraak gooiden die honderd buschauffeurs hun portieren open en, sprongen op de grond. Om als één dreigende gramstorige massa dat juffie daar hoog boven achter haar stuurwiel te sommeren als de weerlicht naar beneden te komen en voorgoed op te hoepelen. Stella gaf geen krimp: zij had haar aanstelling in de zak, so what? Maar ie kunt hoogstens één nijdige kerel, maar geen honderd tegelijk t dwingen opzij te springen. De directie van het Londens vervoerbedrijf kreeg on the spot een ultimatum: die vrouw eruit of wij rijden niet. Honderd tegen één dat red je nooit, meisjelief, ook al heb je het recht volkomen aan je kant. De directie kan geen vervoerstagnatie op zo grote schaal riskeren. Zeker, je hebt je aanstelling zwart op wit, daar valt niet aan te tornen. Maar je begrijpt, in deze onvoorziene situatie is het voorlopig beter, de indiensttreding op te schorten. Wees dus zo goed uit te stappen en tot nader bericht naar huis te gaan. Met behoud van salaris natuurlijk. Honderd paar ogen keken voldaan toe hoe een woedende maar machteloze Stella in haar belachelijk kleine wagentje dook. Ze denken zeker dat ik nu in de keuken ga staan, smaalde zij door het portier, en snorde weg. Zo, dat was dus dat. Ik ben benieuwd naar het staartje dat dit onsympathieke muisje zal hebben. Van mannelijke sportiviteit gesproken, honderd tegen één, wat een portuur. Geen enkel steekhoudend bezwaar kunnen de heren chauffeurs tegen deze vrouwelijke collega inbrengen zelfs niet van broodroof. Blijft alleen pure kleinzielige jaloezie: dat record van haar vier keer proefrijden heeft waarschijnlijk geen van hen gehaald. Maar als ik één ding zou mogen opmerken gesteld dat ik daar als toeschouwster in de remise op een treeplank had gezeten dan was het zo ongeveer dit: Jongens, toen jullie nog op je duim zogen of hoogstens een speelgoedautootje over het vloerkleed schoven, lag dat Londen van jullie te sidderen onder de bominslagen. En reden er help vrouw, help man lange colonnes zware transportauto's dagen en nachten lang over onveilige wegen naar de kust. Volgestouwd met munitie, voorafgegaan door motorrijders in overall met valhelm op. En met chauffeurs in de cabine die vaak een etmaal en langer niet uit de uniform kwamen, en bij aankomst ternauwernood in staat waren met hun verstijfde benen op de grond te springen. Die chauffeurs, jongens, en die voorrijders waren allen meisjes van Stella's leeftijd. Wat Zou jullie Londen geweest zijn als die onverschrokken vrouwmensen toen niét het stuur'in handen hadden genomen? SCHERPENZEEL De tegenwoordi ge metalen schroefsluitingen met die scherpe borgrand, die als een smal rin getje om de hals van de fles blijft zit ten zijn soms erg lastig voor de eer ste keer open te krijgen, terwijl de kans, dat men bij het opendraaien van de dop de handen openhaalt aan de scherpe randjes beslist niet denkbeeldig is. En ook de brede plastic schroefdop- pen, wadrmee sommige frisdrankflessen zijn uitgerust, gaan er vaak moeilijk af. Daar is nu een bijzonder handzaam apparaatje voor in de handel, een soort taps toelopend torentje van zes centi meter hoog, dat op de schroefdop gezet kan worden, die dan gemakkelijk los te draaien is. Het gevalletje heet Heu- ga-grip, is in acht kleuren en twee soorten leverbaar en kost 3,45 (geme- taliseerd) en 2,95 (gematteerd). -DE VETPOT VAN DE SLANKMAKERS- IN tijdschriften en in dagbladen verschijnen de laatste weken opvallend veel advertenties, die verjnageringsinstituten aanprijzen. Bijna blote blonde en donkere vrouwen glimlachen de lezers van af het papier begrijpend toe. In geraffineerde opgestelde teksten wordt vooral het vrouwelijk deel van het publiek aangesproken. „Liever slank en gelukkig dan moe en hongerig"is een slogan die naast een fraaigevormde blondine in bikini staat afgedrukt. „U kunt heel lang jong blijvenbelooft de tekst onder het portret van een don- kerogige schoonheid. Een andere slogan: „Ga eens naakt voor de spiegel staan in plaats van op de weegschaal" adviseert een andere reclametekst en inderdaad, het spiegel beeld in de krant vertoont een superslanke blonde vrouw. Hier en daar fleurt een boeketje rozen het interieur op. Menige vrouw zal on der de indruk zijn van deze sjieke en dure omgeving. Hoeveel vrouwen kunnen weerstand bieden aan deze psychoslogisch uitge kiende advertenties? Overal staat er uit nodigend een telefoonnummer bij afge drukt. En wat is eenvoudiger dan een afspraak te maken met het instituut, waarvan de naam in allerlei soorten lettertypes in de advertentie voorkomt? Degenen, die nog argwanend tegen over de reclametekst staan, zullen ge makkelijk hun laatste schroom overwin nen als zij lezen: „Laat gratis bij ons een analyse van uw figuur maken". En „Wanneer onze behandeling geen resul taat heeft, ontvangt u uw geld terug". Wij hebben ons inderdaad laten strikken, het telefoonnummer gedraaid en de afspraak gemaakt. Naam, adres en eventueel telefoonnummer werden behoedzaam aan het andere eind van de lijn opgeschreven. Het opgegeven nummer werd 's avonds door het insti tuut gecontroleerd op zijn juistheid. Het instituut of de studio zoals de receptioniste zich meldt is geheel in „Franse stijl" ingericht. Een hoogpolig warmrode vloerbedekking doet de ran ke witte meubeltjes goed uitkomen. Een aardige juffrouw loodst ons een eveneens smaakvol ingerichte cabine in. Waarom zijn wij naar het instituut gekomen? Aha, te dikke heupen en bo venbenen. Juist ja, de klacht van vele dames, beaamt de juffrouw. Zij legt geduldig uit wat er in het instituut gebeurt. De deelneemsters aan een kuur komen veertien keer naar de studio om op de „gym-floor" allerlei oe feningen te doen. Elke vijftiende keer wordt een speciale behandeling toege past; de te dikke lichaamsonderdelen worden in rubberbandages verpakt waarin dan opnieuw allerlei oefeningen gedaan worden. De aardige en bijzonder begrijpende hoog. De juffrouw blijft vriendelijk. Twintig procent korting gaat er van af wanneer wij contant betalen. De afbe talingen kunnen met 35 gulden per week of met 150 gulden per maand ge daan worden. Ik vind de kuur nog te duur en zeg er met mijn verloofde over te praten. Dan herinnert de juffrouw zich dat er ook een studententarief bestaat: 425 gulden bij contante betaling, 490 gulden juffrouw houdt een verhaal over vet ophopingen onder de huid, die bij ver warming smelten en via de poriën bijvoorbeeld op de armen de huid verlaten. Wij begrijpen er weinig van. De juffrouw noteert onze naam, adres,leeftijd, lengtes en eventuele kin deren. Dan neemt zij ons vluchtig de maat. Merkwaardig genoeg wordt er niet naar onze gewichten geïnformeerd. Er is ook geen weegschaal in de cabine te vinden. Het figuur van vriendin Da ve moet volgens de aardige juffrouw 39 centimeter gecorrigeerd, het mijne 34 centimeter. De juffrouw rekent uit dat Dave 88 behandelingen nodig heeft,ik 84. Zij begint te cijferen op een bloknoot. Dave's totale kuur kost 1972 gulden. Zij krijgt hier behalve de behandelingen ook de garantie dat haar 39 centimeter na de kuur verdwenen zijn en zeven jaar lang heeft zij de gelegenheid in het instituut van de sauna, de vibratie toestellen en van de „whirlpools" ge bruik te maken. Mijn kuur kost met de garantie en de zeven jaar gelegenheid tot oefenen 1781 gulden. Wij vinden de bedragen te als in termijnen wordt betaald. „Maar", waarschuwt de juffrouw, „bij dit tarief kan geen garantie worden gegeven dat alle overtollige centimeters na de be handelingen verdwenen zijn. Bovendien bestaat het studententarief uit 35 be zoeken, waarvan twee speciale behan delingen (met de rubberwikkels). Wij vragen hoe het precies zit met die ga rantie, waar in de advertenties mee ge schermd wordt. „Kijk eens, wij garanderen de klan ten dat zij, als zij genoeg hun best doen en geregeld komen, na de behandelin gen alle opgegeven overtollige centime ters over het hele lichaam kwijt zijn", vertelt de juffrouw geduldig. Maar wanneer zouden wij ons geld terugkrij gen? De juffrouw herhaalt voor de zesde keer die middag dat, als de dame in kwestie haar best doet. geregeld komt en er na de behandeling minder dan tien procent van de overtollige centi meters af is, zij haar geld terug krijgt. Wij rekenen om dat als er bij Dave vier centimeter af is en bij mij drie en een half. de garantie is vervallen. Die omvangsvermindering hebben wij ook na een driftig gespeeld partijtje tennis zonder het aanvullende drankje op het terras na afloop. De garantie is dus vlug verspeeld. De juffrouw blijft vriendelijk. Wij hebben nog een vraag. Volgens de juf frouw moet er vier centimeter aan mijn bovenwijdte worden toegevoegd. Hoe denkt zij dat te doen? Zij wuift de vraag weg. „Daar hebben wij ook een behandeling voor", zegt zij. Zij wil niet zeggen, welke behandeling dat is. Dan een andere vraag: Kan een ma gere vrouw ook dikker worden? „Jazeker", zegt de juffrouw. „De da me in kwestie krijgt alleen geen garan tie. Wij hebben voor het dikker worden te weinig ervaring". Wij nemen afscheid van haar en zij begeleidt ons via de studio met de gymnastiektoestellen naar de deur. Bij de Consumentenbond in Den Haag zijn klachten binnengekomen van vrouwen, die spijt kregen nadat zij een contract voor een paar dui zend gulden tekenden. Ook bij het consumenten Contact Orgaan (C.C.O.) in Den Haag zijn klachten bekend van vrouwen, die zich door enkele vermageringsinstituten geno menvoelden. De heer Donia van het C.C.O. zegt: „Dc meeste vrouwen klagen over de agressieve verkoopmethoden: het direct moeten tekenen van een contract zon der dat er bedenktijd wordt toegestaan. Ik heb de indruk gekregen dat vele vrouwen onder de indruk van de sjieke omgeving en de vriendelijke ontvangst door de knieën gaan. Daarnaast vindt het C.C.O. dat het vermageren een zaak is voor de arts. In de meeste instituten voor figuurcorrec tie of hoe zij zich noemen ontbreekt een medische controle. In de adverten ties wordt gezegd dat er geen enkel ri sico aan een kuur is. Ik betwijfel dat." „Ik zou wel eens een vrouw willen spreken, die baat heeft gehad bij de behandelingsmethode in zo'n instituut. In de advertenties wordt gesproken van tienduizenden vrouwen over de hele wereld, die na de kuur een gelukkiger leven leiden. Ik zou een behandeling door vermageringsinstituten iedereen willen afraden. Zeker als er een bedrag mee gemoeid is dat in de duizenden guldens gaat lopen. Ga dan naar een gymnastiekclubje, zou ik zeggen", aldus de heer Donia. Doktor O. M. de Vaal uit Am sterdam heeft een uitgesproken mening over vermageringsinstituten. Deze slankheidsinstituten lichten mensen die vermageren willen, voor kapitalen op. Dit gebeurt echter zodanig dat zij niet jurdisch vervolgd kunnen worden". I Volgens dr. De Vaal is de enige remedie om slanker te worden, niet te eten. In zijn boek Modern Medisch Ad vies schrijft dr. De Vaal over buste- verfracLiing,,Er is aan de buste net zo min iets te veranderen als aan de kleur van de ogen". Over massage zegt hij: „Er gebeurt niets als men een welgevulde derrière een of tweemaal per dag tien minuten laat trillen. Het vetweefsel onder de huid trekt zich daar niets van aan". Na rijp beraad hebben wij daarom besloten ons figuur niet bij een insti tuut te laten corrigeren. Wij blijven liever zoals wij zijn. Een van de vermageringsinstituten in Nederland met vestigingen in een aantal grote steden hanteert een schema, waarin de maten van dé Neder landse vrouw voorkomen. Volgens het instituut is er een marktonderzoek in Nederland gehouden en heeft een computer daarna het ideale figuur voor dé vrouw berekend. De tabel geeft de lengte en de daarbij behorende maten aan. De getallen, die tussen haakjes zijn geplaatst geven de maten voor vrouwen boven de 45 jaar aan.

De Vallei | 1970 | | pagina 9