Veenendaals dagblad Borden ontraden baden in Veluwe- meer Buiten N.S. HAD WEER PECH Vreemde bad-gast Kamerlid kraakte zwembad in 't Harde Winkelier mishandeld en beroofd V astgebonden meisje (13) overleeft 200 wespensteken Drie dagen strijd in Wierden C.H.U. voor breed politiek topberaad Belangstelling voor popfestival Tiel viel tegen Op zoek naar schatten van Doria Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Huis Haagse wethouder beplakt met affiches Scheepsramp Vrij warm BIJ BEEKMONDINGEN Manna I Kinderen speelden Bonanza Treiin011 geluk bij Cairo NEDERLANDSE CONTRA AMBONESE JONGEREN Ludiek protest tegen Hoogovens op Maasvlakte Aanhoudend mooi Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 24 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I96 NKV keert zich tegen verhoging van BTW UTRECHT Na het NVV heeft nu ook het NKV zich tegen verhoging van de BTW per 1 januari 1971 gekeerd: „De BTW optrekken terwijl de eerste op gave de vermindering van de inflatie is komt neer op het blussen van een brand met benzine; het is ons niet bekend dat dit ooit positief resultaat heeft opgele verd", aldus het vandaag verschenen nummer van het NKV-blad Ruim Zicht. (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De Recreatiestichting Velmverandmeer heeft op grond van onderzoekingen door de Provinciale waterstaat dienst van Gelderland bor den neergezet bij de uitmonding van zes beken tussen Nuld en Harderwijk; op deze borden wordt meegedeeld dat het baden ter plaatse wordt ontraden. Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Gelderland in antwoord op vragen van de Statenleden drs. D. Eisma en mr. F. Plate (D'66) over de toestand van het water in de Veluwerandmeren. G.S. wijzen erop dat de Veluwerandmeren in beheer bij het rijk zijn en het der halve niet op weg van het college van G.S. ligt om een communiqué over de toestand ter plaatse uit te geven. „Wij zijn bij de bestrijding van de waterverontreiniging in het Veluwe- randmeer betrokken omdat wij pogin gen doen om te komen tot sanering van de op dat meer uitmondende beken", aldus G.S.; „wij hebben bevorderd dat de zuiveringsinstallaties te Harderwijk en Elburg werden voorzien van chlore- ririgsinstallaties. Naar wij hebben ver nomen heeft met name de inbedrijfstel ling van deze kostbare installaties in mei van dit jaar tot een belangrijke kwaliteitsverbetering van het water ge leid. Wij hopen dat hiermee een keer punt bereikt is in de ontwikkeling op dit punt". ySJeinig bijbelse verhalen hebben mij in de jeugdjaren zo roman tisch aangesproken als dat van de kwakkels, 's avonds voor de mur murerende Israëlieten neerstrijken de in de woestijn Sin en des och tends aangevuld door het „brood des hemels", het manna. Ge kunt in Exodus 16 nalezen„Toen de dauwlaag opgetrokken waszie daar lag over de woestijn iets fijns, iets schilferachtigs als rijm op de aarde". Mozes verklaarde het won der als brood, dat de Here tot spijze gegeven heeft", ledereen mocht, de tentgenoten incluis, een homer per hoofd nemen, nl. 3'!s li ter. Op tal van bijbelplaatsen wordt van dit wonderlijke voedsel gespro ken, doch het heeft niet het boven natuurlijke karakter, dat er eer tijds en misschien heden ten dage nóg hier en daar aan werd gehecht. Door de Joden werd het gegeten, veertig jaren lang, tot zij het land Kanaan hadden be reikt. Het is een vreemd verhaal, dat vele vragen open laat en niet voor ieder aanvaardbaar is. Ik ben geen theoloog en wil slechts in na tuurhistorische zin over het manna schrijven, want ook deze oplossing blijft boeiend genoeg. Enkele weken geleden hebben we samen naar de bladluizen op de bloeiende linden gekeken, minus cule beestjes, die een zoet vocht afscheiden (honing- of roetdauw). Behalve deze zijn er ook zg. schild luizen, welke was afscheiden, die vervormd wordt tot een plaatje of schildje waaronder ze huizen. Er bestaan honderden soorten over vrijwel heel de wereld, doch echt schadelijk voor Nederland zijn er maar weinig. We kennen schild-, wol- en dopluizen, die men met pas sende middelen vooral op rozen en vruchthout bestrijdt, doch men maakt zich haar niet ten nutte van de mens, zoals in het buitenland geschiedt, ja vaak op zulk een gro te schaal, dat het oude manna in de woestijn er bij verbleekt. 24 aug. '70 A. B. WIGMAN „Wij zijn helemaal niet gerust op het economische beleid; het heeft er alle schijn van dat het kabinet kost wat het kost wil vasthouden aan een verhoging van de BTW per 1 januari a.s.; het toch al angstwekkende perspectief van de prijsontwikkeling in 1971 zou daardoor nog in aanzienlijke mate verslechteren, aldus het NKV dat er overigens be grip voor heeft dat de overheid voor een solide dekking van haar uitgaven wil zorgen, „maar dat hoeft niet per se via de BTW; er zijn alternatieve moge lijkheden zoals opschuiving van de be lastingafbraak op investeringsgoederen, verhoging van de vermogensbelasting en eventueel een speciale conjunctuur- heffing op de inkomsten- en vennoot schapsbelasting". Het NKV is van mening dat een te kort op de lopende rekening van de betalingsbalans niet direct tot veront rusting aanleiding hoeft te geven. UTRECHT/BREDA i- De spoor wegen hebben zondag weer met tegen slag te kampen gehad, 's Middags om half zes ontspoorde even buiten het emplacement van het centraal station in Utrecht een wagon uit een olietrein, en zondagavond omstreeks tien uur botste tussen Etten-Leur en Breda de trein Roosendaal-Zwolle tegen een paar koeien die op de spoorbaan lie pen. Door de ontsporing van de tankwa- goi raakte het spoor Utrecht-Arhem versperd. De treinen uit Arnhem reden niet verder dan Driebergen en werden daur gekeerd. Het opruimen van de tankwagon heeft to+ kwartt voor twaalf gevolgen gehad voor het reizigersver keer. Tussen Utrecht en Driebergen in gezette autobussen kampten met file vorming op de rijksweg en de pende lende treinen moesten af en toe lang wachten op internationale treinen, waardoor voor de reizigers aanzienlijke vertragingen ontstonden. Tussen Etten-Leur en Breda is onge veer een uur het treinverkeer over bei de sporen gestremd. Aanzienlijke ver tragingen voor de reizigers waren ook hier het gevolg. De spoorwegen hebben bijzondere maatregelen moeten nemen om het de oassagiers uit het zuiden van het land mogelijk te maken hun bestemming te bereiken. STOCKHOLM De Nederlandse ambassadeur in Zweden A. H. Hassel- man heeft zondag de hulp van de poli tie in Stockholm ingeroepen om een ongewenste gast uit zijn ambtswoning te laten verwijderen. De ambassadeur vond in zijn bad een slapende Zweed, die kennelijk iets te diep in het glaasje gekeken had. De politie heeft de man een cel gegeven om zijn nachtrust te kunnen voortzet ten. (Van een onzer redacteuren) 't HARDE Het socialistische Tweede-Kamerlid drs. Hans van den Doel heeft zondagmiddag enkele baantjes gezwommen in het zwembad ..de Hok- seberg" Dit met de duidelijke bedoeling een proces-verbaal op te lopen en aldus een proefproces uil te lokken. Dat gebeurde niet want de politie, die enkele uren na de twaalfde „kraak"-dag rond het bassin verscheen, wenste niet te verbaliseren. De agenten vertelden daartoe uit drukkelijk opdracht te hebben. Toen het Kamerlid en vertegenwoordigers van het actiecomité daaruit de ge volgtrekking maakten dat het zwem men op zondag voortaan gelegali seerd zou kunnen geschieden be waarde Hermandad het stilzwijgen. Nadat in de loop van vorige week een flink aantal reacties was geko men van anli-zondagzwemmers om de „demonstratie" van het Kamerlid met een knokploeg te bezweren werd besloten de „tewatergang" te ver schuiven van 30 augustus naar 23 augustus. Het heeft de tegenpartij kennelijk verrast want er deden zich geen incidenten voor. Toen het Kamerlid, voorafgegaan door zijn zevenjarig dochtertje Inge om exact half een uit zijn mosgroene auto stapte stond er al een hele schare „supporters" voor de hekken. Op eenvoudige wijze door het weg nemen van touwen werd toegang verkregen tot het bad. Naar schatting 700 mensen hebben deze zondag van liet: bad gebruik ge maakt. Woordvoerder B. Langeloo van het comité en zyn medestanders zorgden ervoor dat „de kraak" een ordelijk verloop had. De heer Langeloo kreeg eerder een dreigbrief van naar uit de onderteke ning zou kunnen biyken de afdeling Doornspijk van de SGP. De SGP heeft zich echter van dit schrijven gedistantieerd. Drs. Van den Doel vertelde ons zondagavond dat door het niet-bekeu- ren de zaak wat moeilijker is komen te liggen. „We hebben ons al beraden over verdere acties, hoewel je Uit de passieve houding van de politie zou kunnen afleiden dat zwemmen op zondag in Doornspijk gelegaliseerd is. In de eerste plaats gaan we pro beren Provinciale Staten er toe te bewegen het besluit van de Doorn- spijkse raad onverbindend te verkla ren, omdat dit strijdig is met het algemeen belang. Eventueel zal het actie-comité bij de nieuwe raad en de burgemeester een rekést indienen. Ik zal helpen bij het opstellen daarvan. Wanneer één van de mensen die in het begin van de kraakactie geverba liseerd werden zullen worden gedag vaard zal ik een verzoek aan de Zwol se rechter doen om als getuige-des- kundige te worden gehoord. Tenslotte kunnen we de gemeente Doornspijk nog een proces aandoen. Hiervoor is het nodig een inzame lingsactie te houden want een der gelijke procedure is nogal kostbaar. Maar nogmaals, ik vertrouw erop dat we al in een eerder stadium be reiken dat zwemmen op zondag le gaal kan geschieden in alle gemeen ten waar dat nu moeilijkheden op levert. Er wordt van diverse kanten hai-d aan gesleuteld", aldus de heer Van den Doel. In een zaterdag in Zwolle gehou den vergadering van de „Vereniging van GPV provincie- en gemeente bestuurders". is besloten er bij de minister van Justitie op aan te drin gen dat een strafvervolging wordt ingesteld tegen personen, die zich wederrechtelijk toegang verschaffen tot gesloten zwembaden. DEN HAAG De woning van de Haagse wethouder van openbare werken, mr. A. J. Dankelman te vens loco-burgemeester aan de Kijfhoeklaan te Den Haag is zater dagnacht volgeplakt met affiches. Op de affiches stond v, meester Dankel man, meester sloper". Ook op auto's, die in de omgeving ge parkeerd stonden, werden de affiches geplakt. Eerder deze week moest de telefoon verbinding met de woning van mr. Dankelman worden afgesloten. Hij kreeg vele anonieme telefoontjes, waarin kritiek geoefend werd op het slopen van het voormalige Milva- kamp/kabouterdorp Vrijstad te Kijk duin. HEERLEN Zaterdagavond is in Heerlen een roofoverval gepleegd op de 64-jarige winkelier H., die met zijn 78-jarige stiefmoeder boven zijn winkel in de Emmastraat in Heerlen woont. De twee daders, die vermoedelijk via de achterzijde van het pand de woning binnendrongen, mishandelden de win kelier en dwongen hem het geld dat hij in huis had af te geven. Dit was een bedrag van ongeveer 7500 gulden. De oude man liep enkele ribkneuzin- gen en verwondingen in het gelaat op. De oude vrouw kreeg een zenuwschok. De hele woning werd door de twee overvallers overhoop gehaald. Voor zij vertrokken bonden zij de twee mensen op een bed vast. Na geruime tijd wist de heer H. zich te bevrijden en de bu ren te alarmeren. CAIRO Dertien mensen zijn omge komen en 53 zijn gewond toen de ex- presstrein van Assoean, in Opper- Egypte, op weg naar Cairo bij Gizeh ontspoorde. Van de gewonden konden 17 na behandeling het ziekenhuis verla ten. WIERDEN Drie dagen achtereen zijn in Wierden (Ov.) Nederlandse en Ambonese jongeren slaags geweest. Zaterdagavond was de strijd het he vigst; honderden jongeren sloegen op elkaar in. De politie moest vele malen charges uitvoeren om de vechtenden uit elkaar te drijven. Er sneuvelden een groot aantal ruiten. Gisteravond trokken Nederlandse jongeren op naar de door de politie ge heel afgezette Ambonezen wijk. Op nieuw moesten charges met de wapen stok worden uitgevoerd. m totaal werden zes jongelui gear resteerd maar later weer vrijgelaten. Het aantal gewonden, waaronder twee politiemannen was groot. De handtastelijkheden begonnen vrij dagavond om nog onbekende reden tij dens een muziekfestival. ROTTERDAM Ongeveer 500 kam peerders hebben zaterdag en zondag op de Maasvlakte bij Rotterdam deelgeno- m n aan een „kraakactie". De aetie was georganiseerd door hel centraal actie comité „Rijnmond" en was bedoeld als protest tegen een voorgenomen vesti ging van Hoogovens op de Maasvlakte. De protestcamping was ingericht op het noordwerstelijk deel van de Maas vlakte, niet ver van de plaats waar grond is gereserveerd voor het Hoog- ovt-rbedrijf. De kampeerders hielden zich zaterdag en zondag bezig met ca baret en muziek. Voorts werd er uit voerig gediscussièerd over de omstre den Hoogovenplannen. Een aantal pro minente voor- en tegenstanders nam aan deze discussie deel. De demonstratieve kampeerbijeen- komst werd zondagmiddag besloten met de „plechtige begrafenis van de Hoog ovens". De protestcamping verliep zoals de organisatoren het hadden gewild: speels en vooral rustig. DEN HAAG De CHU is voorstand ster van politiek topberaad tussen PvdA, VVD, D'66, DS'70, KVP, ARP en CHU. Dat staat onder meer in een discussienota die zaterdag in Utrecht zal worden behandeld tijdens een ge combineerde vergadering van Unieraad, politiek adviescollege (van de CHU) en landelijk bestuursraad van de CHJO (cL. jongeren). De discussienota heeft het algemene doel een "plaatsbepaling van de CHU" te geven. De discussienota zal worden bespro ken aan de hand van enkele vragen 'over het al dan met gewenst of noodza kelijk zijn van Christelijke partijvor ming in deze tijd, over de voorwaarden voor mogelijk verdere samenwerking van CHU met ARP en KVP over de meest karakteristieke kenmerken van de CHU en over de politieke hoofdpun ten voor het komend kabinet. De nota behandelt ook de politieke partijverhoudingen. Gezegd wordt dat de ontwikkeling bij de PvdA betreurd worden, "omdat grotere verdeeldheid de duidelijkheid maar ook het goede functioneren van de parlementaure de mocratie niet dient. Daarbij komt dat de z.g. progressieve partijen zoveel prijs stellen op eigen identiteit dat sa menwerking via het PAK.het trappel zakje niet zal ontgroeien". AMSTERDAM Terwijl zij ste vig vastgebonden stond aan een boom is de dertienjarige Willy He melrijk uit Amsterdam zaterdag door een wespenzwerm tweehonderd maal gestoken. Hoewel vijftig wespensteken dode lijk kunnen zijn, is 't kind thans bui ten levensgevaar. Volgens de artsen van het St. Lu cas ziekenhuis in Amsterdam is dat een unicum. Met een groepje kinderen had het meisje in de buurt van haar woning bij de Sloterplas „Bonanza" gespeeld. Om beurten bonden de kinderen el kaar met touwen en hondenriemen aan een boom, waarbij het erom ging zo snel mogelijk weer los te komen. Toen Willy Hemelrijk aan de beurt was, kroop er plotseling een zwerm wespen uit een nest aan haar voeten. Zij kon zich nauwelijks verdedigen tegen de massale aanval van de wes pen, die dwars door haar kleren sta ken. ~n een oogwenk was zij overdekt met steken. Ook haar moeder, een zusje en de hond liepen tientallen steken op toen zij het kind wilden ontzetten. In het Sint Lucas ziekenhuis werd direct alarm geslagen. Bij de behan deling van vergiftiging door wespen steken is het grote probleem dat er geen tegengif bestaat. Dat moet door het lichaam zelf worden geproduceerd. Zondagavond waren de artsen ech ter optimistisch gestemd. T1EL Het popfestival te Tiel dat zaterdag en zondagochtend door de Stichting Jongerenontmoetingscentra Tiel werd gehouden, heeft niet die be langstelling getrokken die men ervan had verwacht. Er waren circa 1500 jongeren die aan dit popfestijn hebben deelgenomen. Het gevolg hiervan is dat de garanties vermoedelijk gedeeltelijk zullen moeten worden aangespro ken. Het was voor de organisatoren een teleurstelling dat enkele popgroepen hun afspraak niet geheel nakwamen wat de tijd en duur van het optreden betrof. Hierdoor ontstonden wat langere pauzes, die werden opgevuld met het ver tonen van films. Hoewel het tijdens het weekend van het popfestival in Tiel vrij rustig is ge bleven werdde politie geconfronteerd met diverse onregelmatigheden. Er werd ingebroken in de fabriek van Schoots aan de Lunterveldweg. Daar werd be halve een oude auto ook een partij koper ter waarde van veertienhonderd gul den meegenomen. In het zwembad Groenendaal werden vernielingen aangericht en werden twee microfoons ontvreemd. In de binnenstad ontstond enig tumult toen twee brom fietsen en een bakfiets met hulpmotor in brand werden gestoken. Tenslotte deed de Tielse kelner. J. M. H. W. bij de politie aangifte, dat zijn auto, die hij in de Dr. Kuyperstraat had geparkeerd, gestolen was. j „,:-r KARATSJI Bij een scheepsramp op de Ganges zijn zaterdagavond 37 ménsen verdronken. Het gebeurde bij Godagari in Oost-Pakistan. Aan boord bevonden zich 51 mensen en een aan zienlijke lading rijst. (Van onze weerkundige mede- werker). Het mooie weer houdt aan. Ook morgen en waarschijnlijk overmor- gen zal het op de meeste plaatsen droog blijven met zonnige perioden. Uit Scandinavië wordt vrij droge lucht aangevoerd, waarin de mid- dagtemperatuur in elGderland tot I 22 a 23 graden oploopt. Een omvangrijk hogedrukgebied boven Scandinavië, de Noordzee en i de Britse Eilanden beschermt ons het grootste deel van de week te- gen oceaandepressies In de middelbare niveaus is ech- ter nog wel zoveel waterdamp voor- s handen, dat er af en toe wolkenvel- den overdrijven. Ook kan op een enkele plaats 's middags een buitje vallen. Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond A MIKE CUSHMAN (foto) in Biveret in MassachussetU V.S. en een vriend werken aan een cementen onderzeër, die zeven ton zal wegen als het gevaarte gereed is voor onder-waterCushman wil ermee op zoek naar de met de Andrea Doria gezonken schat van 1 miljoen dollar in contanten en 3 miljoen dollar aan juwelen. In 1971 zul len zij gaan duiken naar het schip dat op ongeveer 80 m diepte in de Atlantische Oceaan ligt. Droog, zonnig en vry warm weer met een zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. Morgen: zon op 05.39. onder 19.44: maan op 23.17, onder 16.49.

De Vallei | 1970 | | pagina 1