Ingrid Dusseldorp veroverde zilver adidas Nederland won interland tegen Denen Janbroers winnaar Ronde van Twente Europese roeikampioenschappen k, allemaal hetzelfde merk/t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. Rob Witt jeugdkampioen Nederland won tennisduel Europa Cup ging naar Oost-Duitsland Bruder greep Finjollentitel I Ook voor uw trainingspakken, I sportbroekjes, ballen, tassen, I zaal-en trainingsschoenen, en I spikes. 1 SENSATIE De Nederlandse heren-atletiekploeg, dit seizoen weinig succes vol, heeft zijn interlandseizoen met winst afgesloten. Na de neder laag in de drielandenwedstrijd tegen Zwitserland en België in Genève en de derde plaats in de voorronde van het toernooi om de Europa Cup, waardoor de deur naar de halve finales gesloten bleef, heeft Nederland, zaterdag in Groningen met ruim verschil gewonnen van de Denen, die overigens ook tot de zwakke atletiek- broeders in Europa behoren: 105-93. REVANCHE Gawrilotv sprong 2.19 meter hoog VOORSPRONG WEINIG GEBEUREN STERKE RACES Atletiek MAANDAG 24 AUGUSTUS 1970 ADVERTENTIE ADVERTENTIE De europa-cup en het nederlands top-voetbal worden voor 80% gespeeld met ADIDAS. O.a. topploegen als I Ado, Ajax, Feyenoord. Sparta, P.S.V., GoAhead, F.C. Twente, M.V.V. en I nog vele andere clubs. (misschien zijn ze daarom wel de besten) Alleen echt met de drie strepen ROZENBURG De 19-jarige Rot terdamse student in de psychologie, Rob Witt, is zaterdag in Rozenburg jeugd- schaakkamploen van Nederland gewor den door in een beslissingsdriekamp te eindigen voor Job de Lange en Max Viergever. In de beslissende party won Witt zaterdag met de witte stukken van De Lange na 26 zetten. De eindstand: 1 Rob Witt (Rotter dam) 3 uit 4; 2 De Lange (Amsterdam) 2 uit 4; 3 Viergever (Den Haag) 1 uit 4. TATA Wat Nederland betreft zullen de Europese roeikampioenschappen voor dames 1970 geboektstaafd biyven als die van Ingrid Dusseldorp. Op het door ster ke wind opgezweepte water van het meer van Tata, was de blonde Gyas-skiffeusc de enige Nederlandse, sterker nog, de enige Westeuropese, die een vergeiyking kon doorstaan met de in btfna alle nummers superieure Oosteuropese dames. Zelfs had er i* de finale van de skiffs bijna nog goud gezeten. Direct na het startcommando werkte Ingrid Dussel dorp zich naar voren en bij de 500 me ter-lijn lag zij nog steeds op kop. Toen echter begon de Oostduitse fayoriete Anita Kuhlke, die in de halve finale de beste tijd had gemaakt, 3.55.26, tegen Ingrid 4.15.00, aan een opmars, die haar onweerstaanbaar op de eerste plaats te recht bracht. Met tenslotte bijna drie seconden voorsprong op Ingrid Dussel dorp finishte zij in de tijd van 4.21.62. Voor de Russin Sjidagite, in wie velen ook een mogelijkke winnares hadden gezien, was de start van de Nederlandse blijkbaar te snel geweest. Met meer dan twintig seconden achterstand op Neder lands beste skiffeuse kwam zij als derde onder de finishlijn door. De overwinning van Anita Kuhlke was de eerste van de in totaal drie gouden medailles, in de skiff, de dubbeltwee en de achten die Oost-Duitsland zou beha len. Telt men daarbij nog het zilver in de vier met stuurvrouw en het brons in de dubbelvier op, dan moet de uitkomst onvermijdelijk luiden, dat Oost-Duits land ook de sterkste natie op dames- roeigebied is geworden. Rusland, dat vorig jaar in Klagenfurt nog drie titels behaalde, moest zich tevreden stellen met eenmaal goud in de vier met stuurvrouw, driemaal zilver, in de acht, de dubbeltwee en de dubbelvier, en eenmaal brons. Voor de sensatie van de dag zorgden de Roemeense dubbelvier, die het huza renstukje uithaalde de Oostduitse en Russische meisjes, die jarenlang op dit nummer hadden gedomineerd, te klop pen. Het was bekend dat de Roemeen- sen een zeer sterke formatie vormden, maar dat zij een zodanig meesterschap met elf sceonden tweede zou worden, zouden tentoonspreiden, dat Rusland had niemand voor mogelijk gehouden. De twee andere nummers, waarin Nederland dit jaar uitkwam, de dub beltwee en de achten, leverden geen medailles op. Beide ploegen kwamen weliswaar in de finale, zij het dat de uit Argo en De Vliet samengestelde acht daar een herkansing voor nodig had. De RICdubbeltwee Hennie Klaasse en Andrea Vissers, die zich via een derde plaats in de halve finale (achter de Oostduitse Jaeger Schmidt en de Francaises Camu en Barnier in de fina le kwamen, bereikten hierin niet meer dan een vijfde plaats. Dat Oost-Duits- land en Rusland moeilijk te verslaan waren, stond buiten kijf, maar dat ook Bulgarije en Frankrijk sneller zouden blijken, was ietwat triest. Vooral wan neer men in aanmerking neemt dat de tijd van het duo Klaasse/Vissers in de halve finales slechts anderhalve seconde slechter was dan die van de Oostduit sers: 3.53.83 tegen 3.55.23. De prestatie van de acht van Argo/De Vliet, die zich door een tweede plaats in de herkansing achter Roemenië maar voor Hongarije en Tsjecho-Slowakije in de finale roeiden, viel tegen. Een derde of een vierde plaats in de eindstrijd achter grootmachten Oost-Duitsland en Rusland had z,eker tot de mogelijkhe den behoord. Nu eindigde Nederland op de zesde plaats met een achterstand van respectievelijk vier en zeven seconden op de Hongaarse en de Tsjechische acht. O De Japanse wereldkampioen boksen Hiroshi Kobayashi in het junior licht gewicht verdedigde zaterdag in Japan met succes zijn titel tegen uitdager An- tiono Amaya van Panama. Hij versloeg de Panamees na vijftien ronden op pun ten. A De Nederlandse skiffeuse Ingrid Dusseldorp in actie. De weersomstandigheden in Gronin gen waren verre van ideaal. De baan in het Groningerstadspark was door de vele regen uitermate zwaar en ook het uitstellen van het aanvangsuur met een uur had weinig succes. Goede prestaties bleven daardoor uiteraard uit. Alleen Bert Krijnen slaagde erin het Neder lands record polsstokhoogspringen, dat met 4.50 meter overigens al op zijn naam en die van Servee Wij sen stond, te evenaren. De Denen reizen met twee nationale records terug. Eric Jarinaes kwam op de 400 meter horden tot 51,8 sec. en Soeren Joachemsen bereikte met 74,77 meter de beste Deense pres tatie op speerwerpen. Nederland won tien van de 19 num mers, waarvan de 100, 200, 800 en 1500 meter en het hink-stap-springen zelfs dubbel, verder waren er eerste plaatsen op de 400 meter, de 1500 meter, pols stokhoogspringen en de beide estafette nummers. Van de loopnummers was de 5 kilometer gezien de tijden het beste nummer. Egbert Nijstadt, die bij de na- A Nederlands kampioenschap vijf kamp voor dames. Na de finish van de 200 meter geeft Corrie Bakker (links) haar rivale Miep van Beek, die kampioene werd, een goedkeurend klopje. MOSKOU De Europese kampioen hoogspringen Valentin Gawrilow heeft tijdens de kampioenschappen van Mos kou bij het hoogspringen een hoogte be reikt van 2.19 meter en bleef daarmee slechts een centimeter onder zyn beste jaarprestatie. Olympisch kampioen speerwerpen Janus Lusis, die door een blessure lange tijd niet in wedstrijden kon uitkomen, liet de speer b(J zyn ren- tree 80.40 meter ver neerkomen. Bij de dames verraste Ludmilla Mu- rawiewa bij het discuswerpen met een worp van 61.32 meter, waarmee zij de vyfde plaats op de wereldrangiyst in neemt. DEN BOSCH Nederland heeft de tweedaagse tenniswedstryd tegen Bel gië, die in Den Bosch is gehouden, met 18-16 gewonnen. Na de eerste dag stond de Nederlandse ploeg reeds met 9-7 voor. Ook op de tweede dag moesten de punten weer goeddeels van de dames komen. Voor de vier heren-dubbelspelen, die als laatste op het programma ston den, was de stand 18-12 in Nederlands voordeel. De Belgen wonnen alle heren- dubbels, zodat zy in de eindstand het verschil tot een draagiyk niveau kon. den terugbrengen. t Het Nederlandse meisjes-tennis- team heeft dit weekeinde een gevoelige nederlaag geleden tegen Frankryk. De Franse meisjes wonnen de wedstrijd voor speelsters tot en met 20 jaar met 18-1. De enige Nederlandse overwinning werd geboekt in het laatste dubbelspel. MIEP VAN BEEK WON VIJFKAMP GRONINGEN Miep van Beek had zondagmiddag op de sintelbaan van het Groninger Stadpark heel wat meer re den tot vreugde dan een jaar geleden in Vlaardingen, toen zij behalve de na tionale vijfkamptitel ook de uitzending naar de Europese atletiekkampioen- schappen in Athene miste. Miep van Beek, die nu Nederlands kampioene werd met een internationale hoogge waardeerd totaal van 4925 punten, is een volwassen atlete geworden. Het be scheiden meisje dat in 1969 verrassend snel doorstootte naar de nationale top is in een jaar tijd niet alleen veel zelf bewuster geworden, maar ook veel con stanter in haar prestaties. Toch was de 20-jarige zwartharige Amsterdamse niet met de illusie naar Groningen gekomen om nationaal kam pioene te worden. Niet alleen volgens haar was het kampioenschap gereser veerd voor Mieke Sterk, die half juni tijdens de drielandenwedstrijd België- Nederland- Groot Brittannië in Gent Wet 4952 punten het Nederlands record van Marjan Ackermans aanmerkelijk scherper had gesteld. Maar Mieke Sterk haalde in Groningen de eindstreep niet. De Amsterdamse staakte na drie van de vijf onderdelen de strijd, wegens een lichte enkelblessure, een overblijfsel van de Europa Cup- wedstrijd in Oost-Berlijn, waar zij het laatste obsta kel op de 100 meter horden zwaar raakte. De vraag blijft echter of Mieke Sterk clubgenote Miep van Beek zondag, toen het weer in tegenstelling tot daags te voren bij de hereninterlandwedstrijd Nederland- Denemarken, vrijwel ideaal was, had kunnen bedwingen. Na de 100 meter horden, het kogelstoten en het hoogspringen leidde Miep van Beek na melijk met een voorspromg van 227 punten. De Amsterdamse had die opge bouwd door de uitstekende hordenrace (13,8 sec. de zelfde tijd als Mieke Sterk), goed kogelstoten (12.28 meter) en voortreffelijk hoogspringen (1.68 meter). Mieke Sterk moest haar con currentie het meeste toegeven op het hoogspringen. De houdster van het na tionale vijfkamp record, die dit jaar al 1,69 meter heeft gesprongen, kwam dit maal met de „flop" niet hoger dan 1,59 meter. Dat de flop, die twee jaar gele den bij de Olympische Spelen in Mexi co geïntroduceerd werd door de Ameri kaan Dick Fosbury, vooral voor de da mes grote mogelijkheden biedt, omdat deze techniek zeer snel aan te leren is, werd in Groningen weer duidelijk. Het sprekendste voorbeeld daarvan was wel Corrie Bakker, die behalve goed kan verspringen ook de vijfkamp mee komt. Zij sprong met de flop over 1,68 meter, waarmee zij maar liefst acht ho ger kwam dan ooit. Wanneer de Utrechtse de fijne kneepjes van deze sprong door heeft, kan het nationale record hoogspringen (1.73 meter van Marjan Ackermans) zeer snel in gevaar komen. De Utechtse miste de sprong over 1,71 meter nu maar net. Door het uitvallen van Mieke Sterk schoof Corrie Bakker op naar de twee de plaats en de Haarlemse Mary van de Raadt naar de derde. Met alleen het verspringen en de afsluitende 200 meter voor de boeg kon Miep van Beek eigen lijk nog maar weinig gebeuren. Zeker niet, nadat zij op de kunststofaanloop bij het verspringen tot 5,97 m was geka- men, een afstand die ook Corrie Bak ker, die als specifieke verspringster weer eens beneden haar kunnen bleef, liet opmeten. IJverig werd er toen ge rekend hoe snel Miep van Beek de 200 m zou moeten lopen om Mieke Sterk als recordhoudster te kunnen onttro nen. De Amsterdamse bankbediende stond na vier nummers op 3957 en een tijd van 24,3 seconden zou haar 997 punten opleveren, waardoor Mieke Sterk met twee punten kon worden overtroffen. Die 200 metertijd leek, ge zien de prestaties op de sprint van de afgelopen maanden, haalbaar. Zeker met de op papier snellere Corrie Bak ker als "Haas". De blonde Utrechtse ging na haar tegenstandster niet opja gen en Miep van Beek versloeg haar zelfs. De 24,6 sec. was echter niet vol doende voor een geslaagde greep naar het record. Toch kan Miep van Beek uitermate tevreden zijn, want het totaal van 4925 punten leverde haar een elfde plaats op de wereldseizoenranglijst op. Op die lijst is Nederland met de achtste plaats van Mieke Sterk (4952) goed ver tegenwoordigd. Kampioene bij de meisjes waar favo riete Henriëtte Vooys, die met het Ne derlands studententeam voor de Uni- versiade is, ontbrak, werd de Haarlem se Loes Visser met een totaal van 3891 punten. De zilveren medaille ging naar de Groningse Rennie van de Beek (3774) en het brons was voor Meia Bink uit Arnhem. tionale kampioenschappen enkele we ken geleden in Haarlem, verrassend verloor van Gerard Tebroke, revan cheerde zich voor deze nederlaag. De Arnhemse politieman, die afgelopen woensdag op Papendal Tebroke al ver slagen had op een 3009 meter, liep op nieuw een sterke race. Op de zware baan, waar zich op verscheidene plaat sen plassen hadden gevormd, kwam Nijstadt tot 14 min. en 8,8 sec. Hij had het voornamelijk te danken aan de snelle laatste kilometer, waarin hij het tempo voortdurend opdreef. „Ik ben op het ogenblik in goede vorm.' Wanneer de baan niet zo zwaar was geweest had ik het Nederlands record van „No Op- denoordt zeker verbeterd". Nijstadt was in zijn uitspraak zeker niet te optimis tisch. De tijd van Opdenoordt, die in 1966 in Den Bosch 13.59.8 noteerde, was voor de oud-Nederlandse kampioen ze ker haalbaar geweest. „Dat is nu het voordeel als je zo'n wedstrijd op een kunststofbaan kunt lopen. Regen vind ik geen nadeel, daar fris je zelfs van op. Maar bij het lopen op een sintel- baan kost regen je vele seconden". De butant Tebroke, die, toen Nijstadt op 300 meter voor de finish ging sprinten om de Deen Kempel terug te halen, los had moeten laten, liep nog wel in op de Deen maar kwam toch juist iets tekort om hem te passeren. Tebroke verbeter de met 14.12,1 wel zijn persoonlijk re cord met ruim zes seconden. Verreweg de meeste hinder van de regen ondervonden de polsstokhoog springers. Niet alleen was hun aanloop uitermate zwaar geworden maar bo vendien bieden de fiberglazen polsstok ken wanneer die nat worden nog maar bijzonder weinig houvast. Bert Kro nen's prestatie moet daarom hoog wor den aangeslagen. De Hilversummer, die begin juli voor de eerste maal 4.50 meter sprong, haalde die hoogte in zijn derde poging. Toen de lat tien centime ter hoger lag, ging het echter niet meer. Tactisch zeer sterke races van Neder landse kant waren de 800 en 1500 me ter. Op de 800 meter gingen Sjef Hens- gens en Theo Middelkoop, nadat de eerste ronde in 59 seconden was afge legd en een scherpe tijd onmogelijk was geworden, op plaats lopen. Natio naal kampioen Sjef Hensgens sprintte na 600 meter weg, nadat hij de Deen Kahlke van de leiding had verdrongen. Achter hem vochten de twee Denen en Middelkoop om de bezetting van de tweede plaats. Bij het uitkomen van de laatste bocht verliet Middelkoop de los se binnenbaan en spurtte buitenom langs de Denen naar de tweede plaats. Vrijwel hetzelfde beeld gaf 1500 meter te zien. Bram Wassenaar, die drie da gen tevoren het Nederlands record op de 800 meter op 1.48 rond had ge bracht, vertrouwde op de 1500 meter volledig op zijn scherpe eindsprint. Met nog 200 meter te gaan, ging hij langs Larsen en hoewel de Deen lang tegen stand bood moest hij op het laatste rechte stuk toch buigen. Het duel met Wassenaar had kennelijk zoveel van zijn krachten gevergd, dat hij de slotaanval van Haico Scharn niet meer kon op vangen. De tijden waren niet geweldig: 3.49.3 en 3.50.1. Wim Braaksma, afgelo pen woensdag met 52,4 seconden zeer dicht in de buurt van Ajan Parlevliet's 400 meter horden record (52.2) gekomen, liep nu met 52,9 sec., de op één na snel ste tijd uit zijn carrière. Ook Jan Struijk (53.4) toonde aan dat het lange hordennummer weer enige toekomst heeft. Op de 110 meter horden verloor nationaal recordhouder Hans van Enk huizen op de streep van Steen Petersen. Verschil in tijd was er niet: 14.4 sec. De Denen konden de estafetteploegen niet inspireren. Op de 4 x 100 meter lieten de bezoekers al bij de eerste wis sel het stokje vallen en op de 4 x 400 meter waren zij veel te zwak, wat op het individuele nummer ook al tot ui ting was gekomen. De werpnummers brachten Neder land geen winst. Kees Koch, na vele jaren weer eens in een interlandwed strijd uitkomend, bezette achter de 58 meter werper Kaj Andersen met 51.08 meter een tweede plaats. Minder goed bracht zijn clubgenoot Paul Verschoor, die enkele weken geleden in Haarlem verrassend kampioen speerwerpen werd, het eraf. De Rotterdammer, die zuiver op techniek moest werpen, we gens zijn pas genezen armblessure, kwam niet boven de 60 meter. Kracht patser Soeren Jochemsen had minder last van de gladde aanloop. De Deen wierp 74.77meter en verbeterde het Deens record daarmee met vijf centi meter. Hinkstapper Kees de Kort, die in het begin van het seizoen zijn beste prestatie op 15.15 meter bracht, bena derde die met 14.92 meter ondanks de zeer slechte omstandigheden, erg dicht. BOEDAPEST De overwinningen reeks van de Russische atletes die, in 1965 en 1967 de atletiek-Europacup wonnen, is afgebroken. Op de sintelbaan van het oude Boedapester NEP-stadion won zaterdag Oost-Duitsland de Qup met 70 punten voor de Westduitse ver tegenwoordiging (63 punten), terwijl Rusland met 43 punten pas op de derde plaats kwam. De Oostduitse dames wonnen 13 on derdelen, vyfmaal zegevierde West- Duitsland. Alleen in het kogelstoten was Rusland met wereldrecordhoudster Na- desja Tsjisjonova oppermachtig. De suprematie van de beide Duits- landen blijkt ook uit het feit, dat uit hun rijen de twee atletes kwamen, die met hun nieuwe Duitse records tegelijkertijd tot de beste wereldprestaties van dit jaar kwamen. Heide Rosendahl sprong 6.80 meter ver (tot dusverre Heide Ro- sedahl 6.72) en Ruth Fuchs wierp de speer 60,60 meter (tot dusverre Ameli Koloska 59.86 meter). Op de loopnum mers werden geen buitengewone tijden gemaakt, omdat tactiek belangrijker was dan pure snelheid. De eindstand 1. Oost-Duitsland 70 pnt.; 2. West-Duitsland 63 pnt.; 3. Rus land 43 pnt.; 4. Polen 33 pnt.; 5./6. Groot-Brittannië en Hongarije elk 32 punten. CASCAIS De Braziliaan Jorge Bruder is zaterdag wereldkampioen in de Finnjollenklasse geworden. Hij nam de titel over van de Zweed Lundquist, die bij de wedstrijden voor de Portugese kust bij Cascais enkele tamelijk onge lukkige race zeilde. De Zweed werd enkele malen op protest uitgeschakeld. Eenmaal wegens een valse start. Bru der won de titel met een voorsprong van 0.3 pnt op de Amerikaan Sprague. De vijfde en laatste wedstrijd werd gewonnen door de Nederlandse verte genwoordiger Frits Beck voor de Oost duitser Dehmel en de Zweed Lundquist. Sprague werd vierde en Jorge Bruder vijfde. Eindklassement: 1. Bruder (Braz.); 2. Sprague (V.S.); 3. Andre (V.S.); 4. Lund quist (Zweden); 8. Binkhorst (Ned.); 9. Keizer (Ned.); 19. Douze (Ned.); 20. Beck (Ned.). ENTER De Amsterdammer Ben Janbroers, die by de wereldkampioenschap pen ietwat teleurstelde, is winnaar geworden van de negende Ronde van Twente, ee,n klassieke wegwedstryd met start en finish te Enter. Janbroers, die tot de grote animators behoorde in deze van meet af zeer le vendige koers, bleef in de eindsprint de meerdere over de kleine Brabander Wim Prinsen met wie Ben in de slotfa se aan de haal was gegaan. In de stra ten van Enter werden deze twee vluch ters echter achterhaald. Doch men slaagde er toch in ereplaatsen te be machtigen. Ben Janbroers boekte hier mee zijn derde klassieke zege en won dit seizoen tot dusver zes criteria. Balk, die ook op een goede wedstrijd terug kan zien, werd eervolle derde gevolgd door de rappe Fred Niemeijer en Bart Solaro, die respectievelijk als vierde en vijfde over de streep gingen. Uitslag: 1. Ben Janbroers (Amsterdam) 179 kilo meter in 4.01,14; 2. Wim Prinsen (Hank); 3. Klaas Balk (Badhoevedorp); 4. Fred Niemeijer (Hengelo); 5. Bart Solaro (Den Bosch); 6. Ger Bruinsma (Westerbork); 7. Mari van Venrooy (Heesch); 8. Jan Spetgens (Someren); 9. John Trevorrow (Australië); 10. Dick Groen (St. Pancras). Jan Janssen heeft zondag het twin tigste criterium van Felletin gewonnen. Janssen legde de 130 km af in 3 uur 15 min 30 sec. Een zelfde tijd werd geno teerd voor de Belg Eddy Merckx, die als tweede eindigde. Derde werd de Italiaan Bitossi op 28 sec. De Nederlan der Rini Wagtmans kwam als achtste over de finish met een achterstand van 38 seconden. De Westduitse renner Rudi Altig heeft zondag in het Zwitserse Diesen- hofen een tijdrit over 50,4 km gewon nen. Zijn tijd was 1 uur 9 min 47,2 sec. Dit wil zeggen een gemiddelde snelheid van 43,200 km per uur. De Nederlander Arie den Hartog werd zesde in de tijd van 1.13.32.2. De Nederlander Benjamins is za terdag als vierde geëindigd in de prof wedstrijd van Malderen, waaraan werd deelgenomen door 91 renners. Eerste werd de Belg Etienne Sonck, de 189 km in 4.23.000 voor de Brit Wright (op een lengte) er de Belg Van Lint. Benjamins eindigde eveneens in dezelfde tijd als de winnaar. De twee Nederlandse deelnemers aan het Europacriterium in Bazel heb ben zaterdag beslag gelegd op de eerste en tweede plaats. Winnaar werd Jo van de Pol, die de 100 km aflegde in 2 uur 14 minuten en 10 seconden. Tweede werd Cees Koeken in dezelfde tijd Koeken won tevens het puntenklasse ment over een aantal sprints, die on derweg waren gehouden. Van de Po reed met een gemiddelde snelheid var 42.714 km/uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 6