Politiek proces in Pretoria beg onnen Dr. Knaus f Peter Sellers opnieuw gehuwd FELLE STRIJD IN ZUID-LIBANON Arabische lof voor plan-Fulbright Al gerij nen nog niet vrij STAKING IN BRITSE AUTO- INDUSTRIE Gesprek Deel Britse troepen weg uit Ulster Ondersoek naar de Indische zusters in de Europese kloosters gaat nog door Per kano over Kanaal Cholera in Israël Over de grenzen GROTE RAZZIA IN PRAAG Helikopters over oeeaan \oean Thoev in Parijs teruj» Franse soldaten verdronken GROEP VERZETSLIEDEN STAAT TWEE MAAL VOOR ZELFDE FEIT TERECHT ROBBENEILAND Guerrilla's vochten met Nasser-aanhangers Goede vangst van Scotland-Yard Kolonels geven deel politici paspoort weer terug Spoedig gesprek Bisschop: berichten over koop en verkoop ernstig verdraaid MOEILIJK NEE DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 PRETORIA Voor het hooggerechtshof in Pretoria is maandag het proces begonnen tegen 20 leden van de verboden Afrikaanse verzetsorganisatie „Afri kaans Nationaal Congres". Hun wordt samenzwering tot gewelddadige omver werping van de regering ten laste gelegd. Negentien van de beschuldigden be vinden zich sedert mei van het vorig jaar in arrest. De voornaamste aangeklaagde is Benjamin Sello Ramotse, die als enige actief aan de acties van de anti-apartheids-opstandelingen zou hebben deel genomen. Hij zou zijn opleiding hebben gehad in Tanzania, de Sovjet-Unie en Egypte. De verdedigers van 19 van de 20 ne gers die hier terecht staan wegens overtredingen van de Terreur-wet heb ben vandaag naar voren gebracht, dat hun cliënten niet nogmaals berecht konden worden, omdat zij al eerder van dezelfde beschuldigingen waren vrijge sproken. Volgens de internationale rechtsregel „Ne bis in idem" (geen 2 maal voor dezelfde zaak is een proces mogelijk). De 20e verdachte, Benjamin Sello Ramotse, bracht naar voren, dat hij niet berecht kon worden door het hoog gerechtshof van Pretoria, omdat hij is Botswana gevangen was genomen door Rhodesische politie. De advocaat van Ramotse deelde mee, dat hij gemarteld was door de Rhodesische en Zuidafri- kaanse politie en tegen zijn wil onder de jurisdictie van het hof gebracht was, in strijd met het internationaal recht. Het proces van 15 Afrikaanse man nen en vijf vrouwen heeft internationa le belangstelling getrokken. Onder de waarnemers uit het buitenland bevon den zich vertegenwoordigers van de Amerikaanse, Engelse en Zweedse am bassades en Peter Connell, voorzitter van de commissie van Amerikaanse ad vocaten voor burerrechten. De 20 worden beschuldigd van ter reurdaden tegen Zuid-Afrika tussen ju ni 1962 en mei 1970. Zij worden onder andere beschuldigd van training in querrilla-oorlogsvoering en het aanmoe digen van anderen dat ook te doen," van het lidmaatschap of het ondersteunen van de doelstellingen van het verboden Afrikaanse Congres of van andere na tionalistische bewegingen. Zij zouden ook „communistische theorieën" ver kondigd hebben, waarin opgeroepen werd tot de gewelddadige omverwer ping van de regering. De meeste verdachten bevonden zich onder de ongeveer 30 mensen die in mei en juni van het vorige jaar door de politie opgepakt werden onder de Ter- reur-wet. Onder hen bevond zich me vrouw Winnie Mandela, de vrouw van de vroegere leider van het Afrikaanse Congres, Nelson Mandela, die een le venslange gevangenisstraf uitzit op het Robbeneiland, het beruchte gevangen kamp van de blanke Zuidafrikaanse re gering. Terwijl zij vijf maanden van de bui tenwereld afgesloten werden gehouden, kwam de publieke opinie in de wereld in beweging. Tenslotte werden 22 van hen voor de rechtbank gebracht onder de bepalingen van de Commuinisten- wet. Dit gebeurde in oktober van het vorige jaar. Op het proces in december zeiden al le verdachten niet schuldig te zijn. Op 16 februari werd de vervolging ingetrokken, de oorspronkelijke aan klacht kwam te vervallen en de 22 werden van rechtsvervolging ontslagen. Allen werden onmiddellijk weer in hechtenis genomen voor verder onder zoek onder bepalingen van de Ter reur-wet. Enkelen werden vrijgelaten en op 18 augustus werd een nieuwe aan klacht ingediend. Verdediger Sydney Kentridge zei maandag tot het hof, dat tegen de ver- PRAAG De Tsjechoslowaakse po litie heeft de afgelopen dagen in een grootscheepse actie 6217 mensen onder vraagd, van wie 828 meteen in hechtenis werden gesteld, zo is maandag in een officieel communiqué in Praag meege deeld. Er kwamen 2561 misdaden aan het licht, waaronder 242 aanrandingen, 124 „zedendelicten" en 1261 eigendomsdelic ten. Bij 263 mensen werden verboden wa pens aangetroffen, waaronder 18 pisto len en revolvers, 48 geweren, 5 mitrail leurs, 27 andere wapens en een groot aantal explosieven. „De actie van de politie, die met steun van het volk is ondernomen, heeft bij gedragen tot het behoud van orde en rust in het hele land. Deze keer zijn de organisatoren op de achtergrond er niet in geslaagd betogingen en ordeversto ringen uit te lokken", aldus onder meer het communiqué. GRAZ Dr. Hermann Knaus. de Oostenrijkse arts, die de methode van periodieke onthouding met de Japanse arts Ogino heeft ontwikkeld, is zondag in een sanatorium aan een hartaanval gestorven. Hij is 78 jaar geworden. De methode, welke gebaseerd is op studie van de vruchtbaarheid bij de vrouw waarmee Knaus is begonnen terwijl hij in het begin van de jaren '30 aan de universiteit van Cambridge stu deerde, is de populairste methode in de wereld voor natuurlijke geboortenbe- perking geworden. De methode kreeg de krachtige steun van de r.k. kerk en Knaus werd in november 1952 door Paus Pius XII in speciale audiëntie ontvangen. Na zijn gyneacologische studie in Cambridge, heeft Knaus van 1934-35 gedoceerd aan de Duitse universiteit van Praag, waaraan ook een zuigelin genkliniek was verbonden. In 1950 werd hij directeur van de gy naecologische kliniek aan het stadszie kenhuis in Wenen-Lainz, welke positie hij bekleed heeft totdat hij met pen sioen ging. De wetenschappelijke geschriften van Knaus over de periodieke onthouding, later aangevuld door onderzoekingen van de Japanse gynaecoloog Ogino, zijn in veel talen vertaald. dachten niet een ernstiger aanklacht kon worden ingebracht, nadat zij vrij gesproken waren van minder ernstige aanklachten, die voortkwamen uit de zelfde incidenten. Veroordeling onder bepaalde bepalin gen van de Terreur-wet op beschuldi ging van hoogverraad, kan de dood straf met zich meebrengen. CALAIS Van de 24 kano's met Britse jongelui die maandagmorgen uit Dover waren vertrokken, zijn er 18 in Frankrijk nabij Calais aangekomen. De overige kanovaarders móesten wegens vermoeidheid hun poging het Kanaal met tweepersoons kano's over te steken, staken. De jonge Britten hebben veel moei lijkheden ondervonden van het weer en de zeestromingen. De in Calais aangekomen ploegen zul len zaterdag de thuisreis aanvaarden... DA NANG De eerste helikopters die over de Stille Oceaan zijn gevlogen zijn in Da Nang aangekomen na een vlucht van negen dagen en 14.480 kilo meter vanaf de Verenigde Staten. BEIROET Twee personen zyn gedood en een aantal anderen gewond, toen maandag de gehele dag vuurgevechten werden geleverd tussen Palest^nse guerrillastrijders en Libanese aanhangers van president Nasser in de Zuidlibanese stad Sidon, zo is meegedeeld in een communiqué van de Libanese regering. In het communiqué werd niet gezegd, hoeveel personen werden gewond, maar van de zijde van de guerrillastrijders werd in Beiroet vernomen, dat tenminste 35 mensen werden gewond, van wie enkelen ernstig. Aan beide zijden was een man gesneuveld, zo werd vernomen. De gevechten begonnen nadat maan dagochtend een ontploffing had plaats gehad in het hoofdkwartier van de door CAIRO Het gezaghebbende Egyp tische blad Al Achram heeft niets dan lof voor het dit .weekeinde bekenge- maakte vredesplan van de Amerikaanse senator William Fulbright, die door het blad „een van de weinige Amerikaanse politici die oprecht voor vrede werken" wordt genoemd. De senator, die voorzitter is van de commissie voor buitenlandse betrekkin gen, stelde een VN-garantie van een Is- raëlisch-Arabische vrede voor, aange vuld door een Amerikaans-Israëlisch veiligheidsverdrag. „Senator Fulbright is een van de weinige Amerikaanse politici wier zienswijzen gekarakteriseerd door ob jectiviteit en die oprecht voor vrede werken", aldus het blad, dat vooral te vreden is over Fulbright's mening, dat Israël zich moet terugtrekken- uit alle na de oorlog van 1967 bezette Arabische gebieden en over zijn erkenning van de rechten van de Palestijnen. Al Achram herinnert eraan, dat se nator Fulbright een van de felste critici van de Amerikaanse oorlogvoering in Vietnam is en een krachtig tegenstan der van elke uitbreiding van de zionis tische invloed op de Amerikaanse poli tiek. „De stem van een mens als Fulbright is de uiting van een minderheid, be langrijk ondanks haar beperkte invloed temidden van de tamtam van imperia listische en zionistische krachten bin nen de Amerikaanse regering", zo meent het Egyptische blad. De idean van de Amerikaanse sena tor hebben in de Israëlische pers van maandag een gematigde reactie gekre gen. „Davar", schijft dat de ernst van de situatie uiteindelijk is doorgedrongen tot. mannen, die er tot dusver weinig belang aan hebben gehecht. Hoewel de voorwaarden van het plan-Fulbright voor Israël niet aanvaardbaar zijn, moet men ondanks dat het idee van een Amerikaans-Israëlische verdrag niet verwerpen. Het is verre te verkiezen boven een garantie van de grote vier", aldus „Davar". Het onafhankelijke „Haaretz" noemt de voorstellen van Fulbright „verba zingwekkend", aangezien zij afkomstig zijn van „iemand die Israël gewoonlijk dwars zit". Zij laten evenwel zien, dat de senator de band die Israël met de Joden in de Verenigde Staten verbindt, begrijpt, zegt „Haaretz". De V.N. vertegenwoordiger in het Midden-Oosten, de Zweedse diplo maat dr. Gunnar Jarring, tijdens een haastig bijeengeroepen persconferen tie in New York. Zyedioth Aharonoth" (onafhankelijk) schrijft: „Garantie van Amerika, „ja". Het plan-Fulbright, „neen". Het blad keert zich vooral tegen Fulbrights op vatting, dat Israël zonder meer tot zijn grenzen van voor de oorlog van 1967 moet terugkeren en tegen de toelating van een belangrijk aantal Palestijnse vluchtelingen. Dit kan volgens het blad de veiligheid van Israël alleen maar verzwakken, waartegenover de Ameri kaanse garanties geen rol spelen. Syrië gesteunde Saika guerrilla-organi satie in Sidon, dat op 35 km ten zuiden van Beiroet aan de kust van de Middel landse zee ligt. Volgens de eerste berichten werden de gevechten gevoerd door de aanhangers van het Nassergezinde parlementslid. Maarouf Saad aan de ene zijde en de commando's van de Saika-organisatie aan de andere zijde. In het officiële communiqué werd echter meegedeeld, dat er enkele Pales tijnse guerrilla-organisaties bij de ge vechten betrokken waren. BEIROET Na de ontploffing trok ken aanhangers vrtrv Saad door de straten en schoten met machinegeweren op de kantoren van alle guerrillagroepen in de stad, de Al Fatah, het Volksfront voor de bevrijding van Palestina (PFLP), het volksfront en de Al Saika, zo deelde een woordvoerder voor de guerillastrijders mee. Het vuur werd beantwoord en de ge vechten werden op straat voortgezet. De vijandigheden bereikten een hoogte punt toen de guerillastrijders Maarouf Saad met elf van zijn mannen ontvoer de. In het communiqué werd geezgd, dat Saad en zijn medewerkers werden vrij gelaten op verzoek van de gouverneur van Zuid-Libanon, Henri Lahoud. Lahoud heeft een spoedvergadering bijeengeroepen van de Veiligheidsraad voor Zuid Libanon, waar hij de leiders van de Palestijnen en Saad uitnodigde. In het communiqué werd gezegd, dat men zich op de vergadering bezint over maatregelen om de orde in de stad te doen terugkeren. Verder werd gezegd, dat tegen het vallen van de avond „het misverstand" was opgehelderd en dat de rust in de stad was teruggekeerd. Gezamenlijke patrouilles van Libanezen en Comman do's trokken door de straten van de stad, „als teken van goede wil" van beide zijden, zo werd gezegd. J PARIJS De verscheidene maanden geleden uit Parijs vertrokken delegatie leider van Noord-Vietnam naar het vredesoverleg, Xoean Thoey, wordt de ze week in de Franse hoofdstad terug verwacht. De Noordvietnamese delega tie deelde maandag mee, dat Thoey 19 augustus uit Hanoi is vertrokken en op weg naar Parijs, Peking en Moskou aandoet voor besprekingen. De acteur Peter Sellers is opnieuw getrouwd en wel met Miranda Quarry, de stiefdochter van Lord Mancroft. Het bruidspaar verlaat hier de burgerlijke stand in Caxton Hall. De 44-jarige acteur is in 1968 geschei den van Britt Eklund. LONDEN Een Amerikaan en twee Libanezen zijn in het Londense Hilton Hotel gearresteerd nadat Scotland Yard in hun bagage vijf machinepistolen, twee automatische browning pistolen, een cobra-revolver en 1548 patronen had gevonden. Gewapende rechercheurs in burger of in uniform van het hotelpersoneel kam den maandag het gehele hotel uit. 's A- vonds om acht uur sloot zich het net rond de drie verdachten. Voordat de actie begon had de politie de Britse kranten, radio en televisie verzocht niets te melden over hetgeen gebeuren ging. Maandagavond kon de politie nog niet zeggen waarvoor de wapens be doeld waren. De drie mannen worden morgen voorgeleid. ATHENE De Griekse regering heeft maandag aan 355 voormalige po litici hun paspoorten teruggegeven. Sinds de staatsgreep van april 1967 mochten deze politici het land niet ver laten aldus goed ingelichte kringen in Athene. Zeventig apdere politici, onder wie ex-premier Panajotis Kanelleopoelos en een aantal vroegere ministers, mogen echter het land nog niet uit. TEL AVIV Een van de twee Alge rijnen, die de afgelopen 11 dagen in Is raël zijn vastgehouden, is maandag of ficieel beschreven als een „belangrijke functionaris van de Algerijnse veilig heidsdienst". In een regeringsverklaring werd ge zegd, dat de verklaring van Ali Belaziz als zou hij een „industrieel" zijn, on waar was. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat hij een functionaris van de Algerijnse veiligheidsdienst was, aldus de verklaring. Belaziz en majoor Djelloul Khatib werden op 14 augustus aangehouden toen het passagiersvliegtuig, waarmee zij op weg naar Europa waren, in Tel Aviv een tussenlanding maakte. Volgens sommige berichten zou Kha tib, die geïdentificeerd werd als een be langrijke functionaris voor de stads planning in Algiers, ook lid zijn van de geheime politie. Deze berichten werden echter niet bevestigd. Volgens de Israëli's worden de twee Algerijnen op een geheime plaats „in een comfortabel onderkomen" vastge houden. De regering maakte bekend, dat het onderzoek voortduurt, hetgeen er op wees dat men niet van plan is de Alge rijnen spoedig vrij te laten. LONDEN In een reeks wilde sta kingen hebben gisteren veertigduizend arbeiders in de Britse auto-industrie het werk neergelegd. -De mogelijkheid bestaat dat de gehe le Britse auto-industrie, de tak vam nij verheid die de meeste deviezen vooor Engeland verdient, stil komt te liggen. De stakingen doen zich niet alleen voor in de a utof abrieken. maar ook bij tail van bedrijven die onderdelen ma ken. Ails gevolg daarvan komen weer andere fabrieken stil te liggen. Dat is b.v. het geval bij Chrysler en Vauxhall, waar men niet verder kon werken we gens gebrek aan onderdelen. Oorzaak van de stakingen is het ver werpen van de looneisen van het perso neel. De buitenlandse autofabrieken profi teren van deze toestand bij hun Britse concurrenten, ook op de Britse markt. JERUZALEM Negen gevallen van cholera zijn tot nog toe geconstateerd in Israël en de door Israël bezette Ara bische gebieden. Vijf slachtoffers wonen in een kamp voor Arabische vluchtelingen in Zanata ten noordoosten van Jeruzalem. In Libië lijden 28 mensen aan chole ra. In een vluchtelingenkamp in het zuiden van Libanon is een kind van twjntig maanden gestorven aan de ziekte. De Russische gezondheidsautoriteiten meldden gisteren, dat de cholera in Astrakan spoedig geheel onder controle zal zijn. Astrakan, dat aan de Kaspi sche zee ligt, en dat vierhonderddui zend inwoners heeft, is de enige stad in de Sovjet-Unie waarover officieel is meegedeeld dat er cholera heerst. Sinds twee weken is de stad streng geïso leerd. Postbeambten in Milaan hebben met een staking gedreigd als ze niet worden ingeënt tegen cholera. De vierduizend beambten vrezen dat ze door de ziekte zullen worden aangestoken via pakket ten uit landen waar cholera heerst. PRAAG De volgende maand zullen hier waarschijnlijk inleidende bespre kingen beginnen over de normalisatie van de betrekkingentussen Tsjecho- Slowakije en West-Duitsland zo wordt van officiële zijde vernomen. Praag wil dat Bonn verklaart, dat het in 1939 getekende .„verdrag van München" vanaf het begin ongeldig is geweest, zodat er ook geen verplichting kan bestaan om Sudeten-Duitsers scha deloos te stellen die in 1945 naar West-Duitsland werden verbannen. TJet feit dat Israël en Egypte van- daag een begin maken met ge meenschappelijk overleg teneinde aan de oorlogstoestand in het Mid den-Oosten een eind te maken is ver heugend. Maar men moet het ook niet zien als meer dan een beginnetje. In ieder geval is voor het grootste deel een eind gekomen aan het offi ciële schieten, waarbij iedere dag weer slachtoffers vielen. Officieus schieten de Palestijnse ver zetslieden nog verder. Op de Israëli's, op de Jordaniërs en Libanezen en op elkaar. TTaar ligt waarschijnlijk ook Israëls grote kans in de onenigheid van de Arabieren onder elkaar.- Het is mogelijk daar zoveel gebruik van te maken, dat er een fatsoenlijke vrede in zit. Nasser zal dan misschien iets van zijn grote droom over een Egyptisch mammoetrijk van de Atlantische- tot de Indische Oceaan moeten prijsge ven. Maar ook Israël zal beslist veren moeten laten. Dat is niet erg als er als resultaat maar vrede en veiligheid uit de bus komt. Zoals het nu met een over spannen defensie-budget van Israël loopt kan de economie waar het land op drijft nooit gezond worden. "Liet lijkt met een verstandig en ge matigd man als Eban als ge spreksleider niet zo moeilijk maar ABBA EBAN handig en verstandig ook hij heeft te rekenen met een ach terban die wat radicaler is. Aan Jarring de taak deze standpun ten zo te buigen dat aan het wapen geweld een eind komt. Dan zullen Jasser Arafat en de zijnen tenslotte ook wel eieren voor hun geld kiezen. BELFAST Het Britse leber heeft bekendgemaakt, dat in de komende drie dagen 500 man Britse troepen uit Noord-Ierland, waar het thans betrek kelijk rustig is, zullen worden terugge trokken. Er blijven dan nog ongeveer 9000 man Britse militairen in Ulster over. Als de rust in Noord-Ierland voort duurt, zullen wellicht meer Engelse troepen naar Engeland terugkeren. Maar een woordvoerder van het Britse leger acht het onwaarschijnlijk, dat binnen afzienbare tijd het aantal En gelse troepen in Noord-Ierland zal da len beneden de 8000 man. De hoop, dat men in Noord-Ierland tot een gezamenlijke oppositie tegen het protestantse bestuur zou kunnen komen, is maandag de bodem ingesla gen, doordat Gerard Fitt, de belang rijkste initiatiefnemer voor een ver enigd front, uit de republikeinse la- bourpartij is gestoten. Hoewel deze partij niet de R.K.- beginselen aanhangt, kiest zij bij de oppositie tegen de protestantse unionis ten de zijde van de katholieken. Fitt probeert de versplinterde opposi tie in het Noordierse parlement aan een te smeden onder de naam nieuwe sociaal-democratische en arbeidsparty. Hij is zowel afgevaardigde in het parle ment van Noord-Ierland als in het Britse Lagerhuis. Met Fitt is uit de partij gestoten se nator Paddy Wilson, die ook een nieu we labourpartij in Noord-Ierland voor staat. Maandagochtend werd in Craioavon een transformatorhuisje door een bom explosie vernield, waardoor de elek trische stroom in de omgeving uitviel. De houding 'van de afgevaardigde Bernadette Devlin, lid van het Britse Lagerhuis, die reeds een maand gevan gen zit in de vrouwenafdeling van het tuchthuis Armagh na een veroordeling tot zes maand gevangenis, is niet be kend. PARIJS Drie Franse militairen zijn maandag om het leven gekomen, toen een met twaalf militairen bemand vaartuig op de rivier de Sarthe, bij Le Mans, omsloeg. De drie verdronkenen behoorden bij een groep pioniers uit Angers, die met de reiniging van de Sarthe-oever belast was. Eind juli was daar 100 ton ruwe olie weggevloeid. Volgens de eerste berichten, begon de boot met de twaalf pioniers plotseling te zinken. De soldaten sprongen in het wa ter. Negen van hen konden de oever zwemmend bereiken of gered worden. De drie overigen, die blijkbaar niet konden zwemmen, verdronken. VATICAANSTAD Vertegen woordigers van het Vaticaan in geheel West-Europa hebben uitgebreide vra genlijsten voor een onderzoek naar elk klooster waarin zich zusters uit India bevinden. Deze vragenlijsten zijn al in juli verzonden, na aantijgin gen dat Indiase meisjes die naar W'cst- europese kolosters waren gebracht, slecht behandeld werden en ongeluk kig waren, aldus een hoge functiona ris in Vaticaanstad. Volgens deze bron is "hel onderzoek nog niet com pleet". Maar hij bevestigde de ontkenning van het Vaticaan, dat er ook maar enige "handel, koop of invoer" is ge weest van arme meisjes uit India voor Europese kloosters. Ook heeft het Vaticaan meegedeeld, dat het zenden van zusters uit de ar me Indiase staten naar Westeuropese kloosters hangende het onderzoek is stopgezet. Volgens de bron leed het geen twij fel dat de kloosters de reiskosten van de Indiase meisjes betaald hadden, maar zo zei hij, "berichten over koop van meisjes waren louter sprookjes" Italiaanse kranten en het Italiaanse persbureau ANSA hebben vandaag interviews gepubliceerd met Indiase rhmnen in Italië, die volgens deze vraaggesprekken uiting gaven aan hun tevredenheid met hun positie in Italië. Verscheidene van deze interviews werden herdrukt in het dagblad van het Vaticaan, de Osservatore Romano, onder de kop: „Enige zusters spre ken". Deskundige maatschappelijke wer kers in India hebben meegedeeld, dat junge meisjes uit de Indiase staat Ke rala naar katholieke kloosters in Eu ropa gingen, als gevolg van de armoe de. de moeilijkheden om getrouwd te raken vanwege het systeem var, bruidschatten en als gevolg van het vooruitzicht van een prettiger leven in het westen. Zij gaven dit commen taar op berichten in een Engelse krant, dat meisjes als nonnen aan kloosters "verkocht"worden. Zij vertelden dat het feit dat gezin nen die hun dochters kloosterzuster laten worden een nieuw verschijnsel is, maar dat er wel precedenten zijn. Tot voor kort waren de ongeveer 100 circussen in India waarvan onge veer 90 procent uit kerala komt gewoon hun vrouwelijke artiesten te recruteren door aan boerenfamilies een som geld te betalen voor hun dochters van zo'n zes a zeven jaar oud. Mgr. Benedict Marc Gregarious, de Aartsbisschop van Trivandrum, de hoofdstad van Keralda, heeft op een persconferentie tegengesproken dal zijn aartsbisdom 720 dollar ontvangen had voor elk van dc zeker 1.200 meis jes uit Het bisdom die de laatste jaren na» Europese kloosters zijn gestuurd. Wel, zo vervolgde hjj, werden voor elk meisje de reiskosten betaald doo> dë verschillende kloosters. Pater C. V. Puthenpura erkende te genover journalisten dat zijn instituut in Eettumanoer in Kerala sinds het vier jaar geleden werd opgericht bij na 500 middelbare meisjesscholieren naar Europese kloosters had ge stuurd. Het doel van zijn instituut is de leerlingen op te leiden voor sociaal werk, zoals de verpleging, chrustelijke volmaaktheid te proberen te bereiken. Van de meisjes die dit instituut naar Europa zijn gestuurd, zijn er slechts tien naar India teruggekeerd, zes we gens ziekte en vier om andere rede nen. Pater Puttenpura had in de afge lopen vier jaar drie maal Italië, Frankrijk en Engeland bezocht en vastgesteld dat de Indische meisjes H in de kloosters zeer goed hebben. Aartsbisschop Benedict zei, dat hij Jü zusters naar kloosters in Mainz en Fulda had gestuurd. „Ik heb ze drie of vier maal bezocht en zij waren al len gelukkig. Slechts zij die zich als vrijwilligster hadden opgegeven en geschikte geestelijke en lichamelijke eigenschappen hadden werden ge stuurd. Hun werd een eerlijk beeld gegeven van het leven dat hun in het buitenland stond te wachten en aij werden daarvoor ook opgeleid". Kardinaal Gracias, de voorzitter van de Indische bisschopsconferentie heeft maandag een rondschrijven ge richt aan alle bisschoppen in het land waarin hij er bij hen op aandringl "zich verantwoordelijk te houden" voor alle meisjes die naar buitenland se kloosters gaan. I

De Vallei | 1970 | | pagina 11