Pachame:Winnen is voor ons het belangrijkste Coach Zubeldia: „Wie niet bereid is te werken vliegt eruit" „Lau van Ravens had een black Coen Moulijn: We kunnen beter maar wat schouderklopjes uitdelen Nog eens drie wereldrecords Moulijn: Kindvall: Voorzitter van Haarlem: Rik van Loo\ stopt ermee Boos op Feijenoord BUENOS AIRES Carlos Oscar Pachame. de 26-jarige ..aus- putzer" van Estudiantes de la Plata, die reeds verscheidene keren waardig werd bevonden het nationale tricot van Argentinië te dragen, maakt er geen geheim van „het kan ons niet schelen, wat de mensen van ons zeggen, het belangrijkste, voor ons is om te winnen...". GROTE KRACHT EIGEN SPEL SPELEN OPTIMISME INZET EIS CONDITIE GEEN SHOW VER WEG GEBAREN Monseré blijft bij Mars-Flandria SPORT IN 'T KORT NIET BANG NIET ONGERUST DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 a p. A De Feijenoorders y y spelen een partijtje tegen jonge Argentijnse voetballers. Links op de voorgrond (9) Ove Kindvall. In het riant gelegen trainingscentrum van Estudiantes in City Bell, ver van dc rumoerige wereldstad die Buenos Aires met zijn acht miljoen inwoners is (met de omliggende steden meegerekend zelfs elf miljoen), loopt Pachame met een golfclub over de terreinen, terwijl zijn kornuiten liggen te rusten. Hij is dadelijk bereid zijn mening te zeggen over zijn club, over het Argentijnse voetbal en over de naderende wedstrijd om de wereldbeker tegen Feijenoord. milllllltlllllltllilllllHIIIIIIMIIIIMIMIIIIIItMlllHlltlllllll „Gisteren nog hebben wij de film van de Europa Cup-finale tussen Feijenoord en Celtic gezien. De ploegen waren vol ledig tegen elkaar opgewassen tot in de verlenging het uithoudingsvermogen van Feijenoord de doorslag gaf. Al is Feijenoord dan kampioen van Europa, bang zijn we toch niet voor ze. Wel hebben we veel respect voor hetgeen de Nederlanders bereikt hebben". „Heeft u geen vrees voor het eigen team, nu dit niet zo goed draait?" Pachame: „Estudiantes heeft zich volledig geconcentreerd op het Zuid- amerikaanse kampioenschap en op de wereldbeker. Daardoor hebben wij in de nationale competitie het een beetje laten liggen. Ook in vriendschappelijke en oefenwedstrijden, zoals we zondag tegen Los Andes hebben gespeeld, zijn we niet sterk. Als het er echter werke lijk om gaat, dan is er een volledige inzet en spelen wij met groot enthou siasme". ..Wij hebben geen ploeg met echte uitblinkers, al steekt misschien Juan Veron er iets bovenuit, maar juist óm dat wij als team zo sterk zijn, kunnen wij tot uitzonderlijke prestaties komen. Dat is onze grote kracht", aldus Pacha me, een van de achttien spelers, die de kern vormen, waaruit trainer Osvaldo Zubeldia zijn ploeg formeert. Een ploeg, die ondanks haar grote successen in Buenos Aires toch heel weinig sym pathie geniet. Eerder zelf bs bestaat er in de Argentijnse hoofdstad een zekere antipathie tegen de Zuidamerikaanse kampioensploeg, hetgeen vooral zijn oorzaak vindt in de meer dan harde, ja veelal ontoelaatbare strijdwijze, waar van Estudiantes zich bedient. Pachame hierover: „Wat vorig jaar in de wedstrijd tegen A.C. Milan is ge- zwartharige en donkerogige Pachame. „Wij zullen ons eigen spel spelen en hoe dat zal zijn. weten wij op dit mo- beurd, is opgeblazen. De straffen, die hiervoor zijn uitgedeeld, waren veel te hoog". En Alberto Jose Poletti, een van de hoofddaders in de berucht geworden voetbalslag, die levenslang werd ge schorst, maar toch op 1 januari 1971 weer mag gaan voetballen, omdat hij zijn claim van 10 miljoen pesos (100.000 gulden) bij de rechtbank wegens schade in verband met loonderving heeft laten vallen, hierover: „Ik weet dat ik fout ben geweest en ook straf verdiende. De straf was echter wel buiten alle pro porties". Poletti. die thans als makelaar in grond zijn kostje bij elkaar probeert te scharrelen, waarbij hij echter wel veel grond moet verkopen om tot het inko men van een ster-voetballer bij Estu diantes te komen (maandsalaris 3000 gulden plus premies), is weer volledig geaccepteerd bij Estudiantes. Volgend jaar verschijnt hij weer tussen de doel palen, al heeft hij nog niet de overtui ging tot. de vaste keus voor de topploeg te zullen behoren. In het Estudiantes-van-nu vragen echter anderen de aandacht, vooral voor Feijenoord, dat zich in alle rust in La Cardella op de wedstrijd van woensdag voorbereidt. Met tweemaal een lichte training en een barbecue werd de zondag gevuld en maandag avond in hetzelfde tijdvak waarop de wedstrijd wordt gespeeld, trainden de Feijenoorders voor de tweede keer in het stadiop van Boca Juniors onder het kunstlicht. „Voor ons is het niet interessant wat Feijenoord doet, noch in de voorperio de, noch in de wedstrijd", aldus de ment nog niet. Wij zullen ons echter volledig aan de taak houden, die ons wordt opgedragen". Meer dan in bijvoorbeeld Brazilië wordt in Argentinië verdedigend voet bal gespeeld. De reden hiervoor is, zo ontvouwde Pachame, dat men in Ar gentinië. gelijk in Nederland, ook pro motie en degradatie kent. De onderste twee ploegen degraderen automatisch, terwijl de twee daarvoor geëindigde clubs degradatiewedstrijden moeten spelen tegen twee clubs uit de lagere klasse. Dit in tegenstelling tot Brazilië, waar de clubs in de diverse klassen worden „geplaatst". Bij Estudiantes heerst, evenals trou wens in het Feijenoordkamp, optimisme voor de wedstrijd van woensdag, waar voor zo'n 45.000 toeschouwers worden verwacht. Dit betekent, dat het stadion niet uitverkocht zal zijn, waaruit ook al weer blijkt de geringe populariteit, die Estudiantes in Buenos Aires geniet. Nog steeds zijn ook de leiders van Es tudiantes zeer vriendelijk ten opzichte van hun gasten en zijn de spelers be reid de Nederlanders, die van hen iets weten willen, opening van zaken te ge ven. Het gevoel blijft echter, dat de Ar gentijnen het achterste van hun tong laten zien. noch die lach zullen blijven handhaven. Daarvoor ligt de herinne ring aan de excessen van het vorige jaar nog te vers in het geheugen. Voor lopig echter leven wij hier in Buenos Aires in de geest van de verbroedering tussen Nederlanders en Argentijnen. HAARLEM Het bestuur van voet balclub Haarlem is lang niet te spreken over de gebeurtenissen die zich zondag te Deventer hebben afgespeeld in de wedstrijd tegen Go Ahead en waarbij scheidsrechter Lau van Ravens de hoofdrol vertolkte. „Ik stel onmiddellijk voorop", zegt Haarlems voorzitter Henk Hut, „dat ie dere voetballer zich dient te beheersen. Enkele jongens van ons zijn daarin te kort geschoten, maar wij kunnen be grip opbrengen voor de omstandighe den waaronder dat gebeurde". „Peys deelde een onschuldige schou- derduw uit en toen >Go Ahead hiervoor een penalty mocht nemen sloeg zelfs trainer Barry Hughes van verbazing achterover". „Bij ons gaat het echter in de eerste plaats om Joop Burgers, die het veld werd uitgestuurd omdat hij de heer Van Ravens zou hebben beledigd. De zaken liggen echter heel anders. Burgers was het niet eens met de BUENOS AIRES Osvaldo Zubeldia (42) trainer van Estu diantes de la Plata wordt hoog aan geslagen in Argentinië. Zijn boek met technische en tactische tips wordt door de plaatselijke voetbal- fanatici stukgelezen en vooal op de manier waarop hij een relatief on beduidende provincieclub als Estu diantes naar de top heeft gejaagd, heeft diepe indruk gemaakt. Hij is een sooort Argentijnse Max Merkel, die ooit zijn Spartaanse aanpak propageerde in een werkje met de veelzeggende t'tel „Met sui kerklontjes en de zweep". Precies dezelfde filosofie klinkt door in de woorden van Zubeldia. „Ik ben een vriend van de spe lers", zo zegt hij mild". Maar wan neer ze veel geld willen verdienen zullen ze er ook hard voor moeten werken. Wie bij mij niet bereid is om te werken vliegt er uit, ook als is hij een vedette. Die zogenaamde artiesten hebben trouwens toch vaak weinig waarde voor het team, want meestal zijn ze te beroerd dat ze in het veld wat doen. Ze blijven op hun gemak wachten tot ze een keer een balletje krijgen aangespeeld en dan pas be ginnen ze te lopen." Net als Merkel legde Osvaldo Zu beldia er de zweep over, toen hij in '64 in loondienst van Estudiantes trad, hetgeen in feite nauwelijks strookte met de wat speelse en in ieder geval artistieke spelopvatting in Zuid-Amerika. Maar Zubeldia nchtte de blik op Europa en zijn conclusie na een oriëntatiebezoek aan Engeland luidde: „In artistiek opzicht ligt Europa bij ons achter, maar dat maken ze ruimschoots goed men htm inzet en hur condi tie." Inzet en conditie werd de onver biddelijke toverformule waarmee Osvaldo Zubeldia onvermoede krachten opwekte in de eenvoudige ploeg van Estudiantes. Hij liet zijn spelers lopen tot ze erbij neervielen en op de landelijk gelegen Country Club van Estudiantes joeg hij hen de bomen in, ten einde spieren t'e stalen. Zubeldia: „Voor Zuidamerikanen is het een beetje moeilijk om aan die conditietrainingen en aan die discipline te wennen, maar er zit niets anders op. Het is absoluut de enige manier om wat te bereiken, met talent alleen kom je er niet. En Estudiantes heeft bewezen dat ik ge lijk heb. Uiteindelijk zijn wij kam pioen van Zuid-Amerika". Zubeldia was ook de man die bij Estudiantes de effectieve vorm van snbotagevoetbal introduceerde, die de ploeg ook in Zuid-Amerika een wat sinistere reputatie bezorgde. Zu beldia daarover: „Door het profes sionalisme is de schoonheid voor een goed deel uit het spel verdwenen. Dat is natuurlijk ook logisch. De speler verdienen hun geld ermee. Daarom mogen de mensen het ons niet kwalijk nemen dat we onze te genstanders zoveel mogelijk uit hun spel proberen te halen. Je kan niet van een voetballer verlangen dat hij tegen zijn eigen belangen in gaat handelen. Een voetballer heeft maar bij één ding belang: winnen, hoe dan ook. Daar is het spel van Estudiantes dan ook voor honderd procent op afgestemd, Op optimaal effect. Al die franje is misschien wel leuk om te zien, maar je boekt er geen resultaten mee. Daarom heb ik de spelers ook duidelijk gemaakt dat ik geen show in het veld wi'l zien. Voorzover ik dat op de filmbeel den heb kunnen zien lijkt het spel type van Feijenoord trouwens veel op dat van Estudiantes. Feijenoord is ook een homogeen team en de spelers zijn ook bereid om zich leeg te vechten. Ik sla Feijenoord dan ook hoger aan dan AC Milan." houding van doelman Paternotte, die hij in onvervalst Amsterdams de woor den „mieschgasser" toevoegde. Van Ra vens heeft dat verkeerd verstaan. Hij dacht dat Burgers het tegen hem had en stuurde hem naar de kleedkamer omdat hij tegen Van Ravens „vuile flikker" zou hebben gezegd. Wat daarna gebeurd is wil ik niet goedpraten. Burgers verloor tegenover de scheidsrechter zijn zelfbeheersing en dat mag een voetballer niet gebeuren. Ook de straf tegen doelman Patemot- te, die Van Ravens aan zijn shirt zou hebben getrokken, berust volgens voor zitter Hut op een foutieve beslissing. In werkelijkheid werd Paternotte in de 44e minuut in het boekje genoteerd, op het moment dat hij treuzelde met uittrappen. Voorzitter Hut: „Paternotte stond op dat moment zo ver weg van Van Ra vens dat hij hem nooit bij de arm ge grepen kan hebben". Bij Haarlem is men van mening dat Lou van Ravens een black out moet hebben gehad. En mocht de schorsing van Burgers zwaar uitvallen, dan zal 't. bestuur hem adviseren in hoger beroep te gaan. VoorzitterHut: „Burgers zal dan vol ledig op onze steun kunnen rekenen". BUENOS AIRES Voetbal in Argentinië is mateloos populair. Voetbal kan daarom ook aardig wat loswoelen in de harten van de toch al roerige Argen tijnen. Ondanks alle hoffelijkheid waarmee Feijenoord thans in Buenos Aires wordt omringd lijkt enige reserve ten aanzien van de goedheid van Estudiantes daarom toch steeds op zijn plaats. Ook verleden jaar manifesteerde de Zuid amerikaanse bekerhouder zich in Italië als een opmerkelijk innemende ploeg. In het Palacehotel in Varese, waar Estudiantes zich toen voorbereidde op het eerste duel met AC Milan, ontpopte bijvoorbeeld de nu als arts praktiseren de Madero zich als een uitgesproken gezellig mens met een in sportkringen zeldzaam gevoel voor betrekkelijkheid. Toch demonstreerde diezelfde Madero al glimlachend drie tot vier verschillen de manieren waarop men een tegen stander voor langere tijd ongeschikt kan maken voor zijn vak. Weliswaar verliep de communicatie tussen Madero en zijn wat beklemde Nederlandse gehoor wat gebrekkig, maar de Argentijn doorbrak moeiteloos de taalbarrière met levendige gebaren, die meestal niets aan duidelijkheid te wensen overlieten. Zo liet hij bijvoor beeld voortdurend zijn rechterwijsvin ger als een scheermes over de. adams appel flitsen, daarbij uitroepend „dkkggg". Of zoiets. Ondanks alle vriendelijkheid die Feijenoord thans zo aangenaam verrast, moet het toch rekening blijven houden met dat typische Zuidamerikaanse dok ter Jekyll -mister Hyde-effect, dat zich in Argentinië voornamelijk op de voet balvelden manifesteert. Wie dan de uit gesproken bescheiden fysiek van Feij- enoords vederlichte vlieggewichten Moulijn en Kindvall eens goed in izch opneemt, ziet toch nog steeds het tref fen van morgenavond met enige be- A Coen Moulijn: Zelfbeheersing wordt in die wedstrijd tegen Estu diantes het allerbelangrijkste. We kun nen hier beter maar wat schouder klopjes uitdelen." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuimiiiiiiiiiiiitiiHtitiiiHiimimiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiMmmimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiitif Tijdens de slotfase van de Ameri kaanse zwemkampioenschappen in Los Angeles zijn nog eens drie wereldro- cords verbeterd, waardoor het totaal op dertien is gekomen. De zeventienjarige John Kinsella leg de als eerste zwemmer de 1.500 meter af binnen de zestien minuten. Met een BRUSSEL Jean Pierre Monseré, die vorige week de wereldtitel op de weg voor beroepswielrenners verover de, zal ook volgend jaar deel uitmaken van de Mars-Flandria equipe. Met Joop Zoetemelk, Roger en Eric de Vlaeminck, Monseré, Eef Dolman, Wim Bravenboer en Eddy Beugels, be schikt Mars-Flandria voor 1971 over een der sterkste wielerteams van Euro- tijd van 15 min 57,1 sec. bleef hij 7,4 sec. onder het oude wereldrecord van zijn landgenoot Mike Burton, daterend uit 1969. Gary Hall stelde het reeds in zijn bezit zijnde record op de 200 meter wisselslag scherper en bracht het op 2 min. 9,5 sec. Eerder had Hall in dit nummer al gezwommen in 2 min 9,6 sec. Tot slot verbeterde een ploeg van de Los Angeles ATHLETIC Club het we reldrecord op de 4 x 100 meter vrije slag, dat pp 3 min 28,8 sec werd ge bracht. VOETBAL Een vriendschappelijke wedstrijd tussen Intemazionale en Bay- em München is maandagavond in een gelijk spel (0—0) geëindigd. De 50.000 toeschouwers floten beide elftallen uit wegens het matte spel. vuile speler is of niet. Dat zit nu een- zorgdheid tegemoet. Rinus, Willem en Theo zullen het hier in Buenos Aires heus wel redden. Daar is niemand bang voor. Maar hoe zit het met Coentje en Ove? Gistermid dag vertelde het broze tweetal in La Candella hoe zij zelf tegen het eerste duel met Estudiantes aankijken. Nou, dat viel best mee. „Eigenlijk weet ik helemaal niet wat me hier straks precies te wachten staat. Ik heb nog nooit tegen Argentijnen ge voetbald. Mijn verstand zegt dat ze het onmogelijk zo gek kunnen maken als verleden jaar. Estudiantes heeft in de eerste plaats wel wat goed te maken en ze zullen toch eens een keer wijzer worden. Bo vendien moeten ze ook nog naar Rot terdam en dan kunnen ze hier maar niet zomaar gaan gooien en smijten wanneer ze daar zin in hebben. Wan neer je ogisch denkt moet het hier in Buenos Aires dus wel binnen de per ken blijven". „Maar het gekke is dat ik er in mijn hart toch niet helemaal gerust op ben. Dat komt natuurlijk ook doordat die schandalige wedstrijd van verleden jaar nog in je herinnering staat gegrift. Als je nagaat wat ze in het verleden allemaal hebben geflikt... Het schijnt er bij die mensen gewoon bij te horen. Een kwestie van temperament denk ik. En misschien vervallen ze daarom toch wel weer in hun oude fout, wanneer er straks een paar strubbelingen komen." „Bang ben ik in ieder geval niet. Ik zal ook niet voorzichtiger ".pelen dan anders. Dat kan ik trouwens niet eens. Wanneer ik eenmaal de bal aan mijn voet heb, dan probeer ik gewoon mijn mannetje te passeren. Of het nou een maal in je, dan sta je nergen- meer bij stil. Het enige gevaar dat je loopt, is dat je je tegenstander op een gegeven ogenblik openlijk een klap teruggeeft." „Dat zit er in dit soort wedstrijden gewoon in. Ik ben de laatste jaren veel sneller geprikkeld dan vroeger. Hoe dat komt weet ik ook niet. Misschien door dat het spel zo is veranderd. I kmoet nu veel meer doen, vooral in verdedi gend opzicht en dan word je automa tisch wel wat agressiever. Daarom moet ik er hier goed voor oppassen dat ik kalm blijf. Dat moet wei lukken lijkt me, want tenslotte ben ik profvoetbal ler genoeg om ook aan de consequen ties te denken." „Die zelfbeheersing is volgens mij het allerbelangrijkste. Dat heb ik verleden jaar zo enorm in die Italianen bewon derd. Wat er ook gebeurde, ze bleven rustig voetballen. Dat is toch wel knap hoor. Want reken maar dat het moeilijk is om je onder dergelijke omstandighe den in te houden. Maar het moet ge woon." „Het beste is om het hier een beetje goed te verkopen. Wanneer zij hard gaan spelen moeten we geloof ik niet proberen om dan alles nog harder terug I te doen. Dat zou trouwens ook niet meevallen. Nee, we kunnen beter maar wat schouderklopjes uitdelen." „Wanneer je terugdenkt aan die ver schrikkelijke wedstrijd van verleden jaar, dan denk je natuurlijk: „Nou, op die manier hoeft het voor mij niet. Maar ik kan me eenvoudig niet voor stellen dat Estudiantes het dit keer weer zover zal durven laten komen. Dat lijkt me uitgesloten." „Toch had ik wel veel liever een an dere tegenstander gehad, want we zul len er in ieder geval wel fors tegenaan gaan en ze zullen ook wel proberen om ons zoveel mogelijk te provoceren. Dat ligt nu eenmaal in hun manier van spe len opgesloten. Een voordeel is dat je daar nu op bent voorbereid, zodat je je er helemaal op kan instellen." „Ik heb op dat gebied in het verleden nogal eens wat moeilijkheden gehad. Vóór een wedstrijd ben ik altijd erg gespannen. Dan neem ik me voor om vreselijk goed mijn best te doen en wanneer het dan een beetje tegenzit word ik kwaad. Ook op mezelf. Vroeger werd ik dan zo driftig dat ik me bijna niet meer kon beheerser Ik heb erg veel over die dingen nagedacht en ik heb me nu vast voorgenomen om ner gens meer op te reageren. Hier in Bue nos Aires zal dat ongetwijfeld moeilijk worden, maar ik durf er toch iets onder te verwedden dat het me zal lukken." „Angst voel ik helemaal niet. Dat kan ook niet, want wanneer je bang bent kun je niet voetballen. Ik niet tenmin ste. Iedereen piekert natuurlijk weieens een keertje over een zware blessure die hij misschien zou kunnen oplopen. De een wat vaker dan de ander. Maar ik sta er niet zo dikwijls bij stil. Je kan er toch niets tegen doen. Het is je werk en je kan tenslotte moeilijk in elk duel je benen gaan terugtrekken. Bovendien raken heel voorzichtige spelers vaak nog eerder geblesseerd ook." „Wat die hardheid betreft hoeven we ons trouwens toch niet zo heel erg on gerust te maken. Het zijn bij ons uit eindelijk ook niet allemaal van die lie verdjes. En wanneer Estudiantes het straks toch te gek maakt, worden er misschien wel twee of drie spelers uit gestuurd. Nou, en dat mag van mij hoor. Als wij dan maar rustig blijven voetballen. Tenslotte zou het wel leuk zijn wanneer we straks kunnen zeggen: „Wij hebben de wereldtitel gepakt." „Het toernooi om de Europa Cup en de competitie blijven voor Feijenoord natuurlijk veel belangrijker. Wanneer je daaraan denkt is het ook eigenlijk niet eens zo verstandig dat we nu toch die wedstrijden om de wereldbeker gaan spelen. Niet alleen omdat je de kans loopt op blessures, maar ook vanwege al dat reizen. Dat is verschrikkelijk ver moeiend. Toen ik terugkwam uit Mexi co had ik een paar dagen nodig om weer helemaal bij te komen." LAU VAN RAVENS black out BRUSSEL De Belgische wielren ner Rik van Looy zal aan het einde van dit seizoen een streep zetten onder zijn actieve sportloopbaan. Aan het einde van dit jaar loopt zijn contract met Willem II/Gazelle af. De 37-jarige Van Looy heeft in zijn zeventienjarige carrière 379 overwin ningen behaald. Twee jaar achtereen, in 1960 en 1961, veroverde hij de we reldtitel bij de profs op de weg. BUENOS AIRES De maandag ochtendbladen zijn ontevreden over het besluit van manager Guus Brox van Feijenoord geen journalisten toe te laten bij de training van zijn ploeg voor de wedstrijd van woens dag tegen Estudiantes de la Plata. Mysterie en geen communica tie" luidde de kop in Clarin over het verhaal van de activiteiten van de Rotterdamse ploeg op zondag. Volgens het blad was dr. Avabanal hoofdzakelijk verantwoordelijk voor het verbod, dat de spelers niet met Argentijnse verslaggevers mogen praten. Het noemde het besluit van Brox om de verslaggevers niet bij de training toe te laten .ondankbaar en onnodig". Het blad Cronica bracht zijn ver haal onder de kop Nederlandse kroniek van een vreemde dag".

De Vallei | 1970 | | pagina 15