Veenendaals dagblad Ernstigste rellen sinds bouwvakopstand van 66 VAN KWAAD TOT ERGER Gezondheid bij Britten Schoten treffen drie man duurder Buiten Vredesgesprek begint heden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Relmakers vernielden en plunderden winkels zingende dolfijnen... Lid van DS'70 in Prov. Staten EERSTE INCIDENT SCHOTEN DOLFINARIUM VTBN.V. AMSTERDAM Amsterdam beleefde gis teravond en vannacht de ernstigste rellen sinds de „beurwvakopstandvan 1966. Terwijl politiewagens en ambulance-auto's met huilende sirenes af en aan reden door de binnenstad, probeerde een politiemacht van ongeveer 150 man, aangevuld met 37 mare chaussees, wanhopig te voorkomen, dat met zware straatkeien, houten latten en ijzeren staven gewapende groepen jongere en oudere rellenmakers alle winkels in de winkelstraten rond om de Dam plunderden. Manna II Iets warmer Vrij zonnig Over Midden-Oosten B«r. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Tèief. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losee nummers 0,25; Abonnement 1.* P-w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 - 44e JAARGANG no. 197 lage kant; negen mensen werden door de politie wegens verzet, vernieling of plundering aangehouden. Het begon gisteravond om zes uur allemaal heel rustig op de Dam rond om het monument. Om deze tijd zou het slaapverbod op de openbare weg in de binnenstad van kracht worden, maar er was geen grote politiemacht op de been. Slechts de agenten van de speciale „Dambrigade" maakten hun rondjes om het monument. Hoofdin specteur Lagerweij had 's middags al verklaard: „Wij willen geen moeilijk heden en beslist geen rellen. Als we gaan optreden, doen we dat door mid del van overreding". Dit rustige politie-optreden was blijkbaar niet naar de zin van de vele Amsterdamse jongeren, die uit alle delen van de stad na hun werk of hun school naar de Dam getrokken waren, terwijl ook vele duizenden oudere Amsterdammers, die zoals vanouds weer naar het Centrum waren geko men om „relletje te kijken" kennelijk graag meer actie wilden. Terwijl de tweehonderd Damsla- pers, die rond het monument verza meld waren, verbaasd toekeken, be gonnen groepen Amsterdamse jonge ren het verkeer te hinderen door op de rijweg te gaan zitten. De politie trad hier niet direct tegenop, maar probeerde het verkeer om te leiden. Het eerste incident gebeurde onge veer om kwart over acht, toen twee agenten een ijsman wilden verbalise ren, omdat hij op een verboden plaats stond. Onmiddellijk kwamen grote groepen jongeren opzetten, die de ijs man ontzetten, de agenten bekogelden en hun auto trachten te vernielen. De politiemannen trokken daarop haastig terug. Jonge relmakers er waren veel 14- en 15-jarigen onder van wie sommigen met spandoeken, begonnen daarop onder veel gejuich met het uit de grond trekken van verkeersborden, ijverig gefilmd door een Italiaanse tv-ploeg, die met grote provocerende spandoeken op een Volkswagenbusje door het centrum reed. Om half tien verschenen als reactie daarop de eer ste wagens van de mobiele brigade op de Dam. Hoewel zij werden bekogeld met stenen van één auto werden zelfs de banden lekgestoken bleef de Amsterdamse politie rustig. Uit de commandowagen werd herhaaldelijk omgeroepen: „Werk mee, mensen, er zijn nog helemaal geen problemen of moeilijkheden. En ze komen ook niet, als de rijweg wordt ontruimd". Op dat tijdstip sneuvelde de eerste ruit van de Bijenkorf, en toen volgde de eerste charge van de met de lange wapenstok uitgeruste politie. Sinds dat moment tot ongeveer twee uur 's nachts veranderde de Amsterdamse binnenstad in een chaos. Hier en daar werden barricades opgericht, er werd met molotov-cocktails gegooid, met stenen, stukken (jzer en hout. De rellenmakers waren voor de po litie bijzonder moeilijk te bestrijden. Zij trokken in groepen op, en wan neer de agenten probeerden te char geren om hen uit elkaar te drijven, werden zij in de rug aangevallen door een groep, die een omtrekkende be weging had gemaakt via dc kleine steegjes en zijstraatjes van Damrak, Rokin, Kalverstraat en Nieuwendijk. Volgens een politiewoordvoerder tra den de relmakers dit keer bijzonder fel op. „Zij waren niet bang meer", verklaarde hij. „Soms moesten wij ons zelf verdedigen. In plaats van dat we konden optreden". Omstreeks half elf klonken er scho ten over de Dam. Een hoofdagent van de motorpolitie, Jongbloed, was met zijn motor door een grote groep afge sneden van zijn collega's. Hij trok zijn pistool en schoot zijn wapen leeg in de menigte. Drie mensen de 29-jarige persfo tograaf David Koning, de 24-jarige student Patrick Raken en de 21-jarige Fransman J., M. Bourgignon werden geraakt, waarvan Koning een ernstige schotwond in de rug opliep. „Ik kon niet anders meer", verklaarde agent Jongbloed later in de nacht. „Ik was volkomen ingesloten en ze deden zo dreigend, dat er geen andere moge lijkheid meer overbleef dan te schie ten. Ik wil ook veilig thuiskomen bij mijn gezin". De relmakers waren intussen bezig, van de winkels in het centrum de eta lage-ruiten te vernielen en de etala- ADVERTENTIE ...in bet dolfinarium Harderwijk In het grootste overdekte Dolfijnensta dion ter wereld met 2500 zitplaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN RONDVAART VELUWESTRAND Tel. 03410-6041. Het Is niet de eerste rel die Amster dam gisteren beleefde ditmaal echter zjjn er twee elementen aan te wijzen die dit aoort trieste gebeurte nissen nog beoenkeiyker maken. En die voor een juiste beoordeling meker gesignaleerd behoren te worden. Allereerst de „vakbekwaamheid" van de relmakers bleek aanzienlijk groter te zijn dan vorige malen. Nu niet meer een opwerpen van barricades en hard weglopen als de politie naderde - nu was er van een soort „krijgsplan" sprake, een omslngelingstaktiek die de politie soms zelfs in de verdediging drong. En op dezelfde manier bena derde men de polltie-auto's niet al leen meer op een afstandje met stenen gooien, maar nu oprukken en de ban den en alles vernielen. Men kan het ook zo zeggen enige angst voor do politie was er nauwelijks meer bij - het leek meer op een door „legeraan voerders" geleld gevecht. De plunderingen van winkels vormen een ander nieuw element. Ook tijdens de beruchte „bouwvakopstand" van 1968 sneuvelden er etalageruiten, maar toen werd er zelden iets uit de etala ges weggehaald. Nu was het zo dat men doelbewust op plundertocht uit ging. Misschien zou men het ook een nieuw element kunnen noemen dat de politie bijzonder lang bijzonder terughoudend optrad. Tè lang misschien waardoor de zaak meer uit de hand is gelopen dan nodig is geweest. Maar na alle* wat er in het verleden al gebeurd Is kan men deze politiehouding aller minst kwaiyk nemen - integendeel Echter, dis deze elementen inderdaad aanwezig zyn bewuste anarchie, van bovenaf geleid en als het ware be oefend, èn de wil om van die gelegen heid gebruik te maken om te plunde ren, dan is naar ons gevoel lankmoe digheid niet meer op zijn plaats. Dc burger heeft er recht op beschermd te worden tegen anarchie en tegen plundering - als welke organisatie ook zieh op deze dingen gaat toeleggen dan zal die organisatie moeten worden aangepakt, hoe dan ook. En niet „als het weer eens gebeurt" maar nu. SCHEPT CHAOS IN AMSTERDAM (Van een onzer redacteuren) BIJ DE FOTO'S: if De politie voert een charge uit bij het Nationaal Monu ment op de Dam (links), if De etalages van de winkels in de omgeving van de Dam wer den vernield en geplunderd. Ook die van C A (rechts boven), if Het waterkanon kwam vele malen in actie (rechts), if Voor de Bijenkort vielen enke le schoten, waardoor o.m. pers fotograaf David de Jong werd ge wond. (links onder), if Een „jongedame"de klinker die zij wilde gooien nog in de hand, rent weg voor een politieman die een charge uitvoert (hieronder). COMPLEET OPROER Omstreeks twee uur vannacht leek Amsterdam op een Zuidamerikaanse stad, waar net een revolutie had gewoed. Alle verkeerspalen waren uit de grond, getrokken, etalageruiten vernield, winkels geplunderd, wachthuisjes in puin geslagen, straten opengebroken. Omstreeks die tijd waren in het Binnengasthuis en het Wilhehnina- gasthuis artsen en verpleegsters nog druk bezig, eerste hulp te geven aan de ruim 45 gewonden, onder wie drie mensen, die waren geraakt door de kogels uit het dienstpistool van een in het nauw gedreven motor-agent. Het aantal arrestaties was aan de KV bestaanonderscheiden secre- ties van de door versleping met plantendelen over de ganse aarde thans kosmopolitisch voorko mende schildluizen. Zij produceren b.v. in Afrika en op de Bahama's de z.g. grondparelsandere bedek ken zich met een spoedig hard wor dende hars- of laklaag, welke al sinds de middeleeuwen verzameld wordt en dient bij de fabricage van vernissen. Het grote insektenboek van prof. dr. J. Wilcke geeft aan, dat jaarlijks 40 miljoen kg van deze stoklak (later gereinigd tot schel lak) wordt geoogst. Hoezeer hier de macht van het kleine geldt moge blijken uit de berekening van 330.000 insekten, nodig voor 1 kg! Echter gaan de synthetische plas tics zwaar concurreren met het oude natuurprodukt. Voorts levert een andere soort een rode kleur stof, de cochenille, welke de Azte ken reeds lang kenden, voor de Spanjaarden Zuid-Am erika ontdek ten. Men, placht de wijfjes met een borstel van de plant in zakken te vegen en gedroogd fijn te wrij ven; er waren 150.000 van deze cocci nodig voor 1 kg en men paste het produkt toe in cosmetica, medicijnen en fraaie kleurstof. Ze wordt eveneens meer en meer ver vangen door synthetische voort brengselen. In China vindt men een groepwaarvan de uitgescheiden „was" gebruikt wordt bij het ver vaardigen van kaarsen en een der meest schadelijke luizen is de San- José-schildluis, die in Californië en elders honderden hectaren fruitbo men vernielde. Zij was 1870 voor 't eerst gevonden op planten, die uit China waren ingevoerd. Eén wijfje zou onder optimaal gunstige om standigheden 30 miljoen nazaten in 1 jaar kunnen hebben! Dit over wegende, kunnen wij de manna regen, waarmee de voorttrekkende Israëlieten dag-aan-dag werden ge spijzigd, in een ander licht zien. 25 aug. 1970 A. B. Wigman. LONDEN De conservatieve re gering van Engeland overweegt een belangrijke verhoging van dc bijdragen die men zou moeten betalen aan de door de regering geleide nationale ge zondheidsdienst, aldus hebben welin gelichte kringen vandaag meegedeeld. Mogelijkheden die overwogen wor den zijn onder meer een verhoging met 2 shilling en 6 pence (1 gulden 25) voor een recept en een verhoging van de wekelijkse bijdrage met 3 shilling en 2 pence (f 1.40). ges ie piunaeren. vrroie zdKen his oe Bijenkorf en de Hema, maar ook klei nere als parfumeriezaken en juweliers werden zwaar beschadigd en gedeel telijk leeggeroofd. Pas tegen twee uur, toen de meeste aanwezigen hun bed opzochten, werd het rustig in de stad. Onmiddellijk kwamen herstelploe- gen van gemeentewerken in actie, om de grootste rommel op te ruimen en de leeggeplunderde etalages voorlopig te dichten. De Damslapers, om wie het allemaal begonnen was, waren toen voor het grootste gedeelte al weggetrokken, naar de goedkope slaapplaatsen, die de gemeente Am sterdam dit jaar voor hen gereed had. Tijdens een bijeenkomst op het hoofdbureau werd medegedeeld, dat minstens 15 agenten verwondingen hadden opgelopen. De schade in de stad was nog niet te schatten. .■•••■■•■■••■■•■■■■■•■■■•■■•••■••ia s (Van onze weerkundige medewerker) De luchtdrukverdeling blijft gun- stig voor aanhouden van het over- wegend zonnige zomerweer. Er zijn j aanwijzingen, dat de temperatuur l de komende dagen nog iets verder omhoog gaat. Het zwaartepunt van hogelucht- druk verplaatst zich van Schotland naar Midden-Europa, waardoor de temperatuur in de tweede helft van deze week bij luchtaanvoer uit oost tot zuid wat gemakkelijker boven de grens van 25 graden Celsius kan komen. Gistermiddag is in Deelen al 24 j graden waargenomen. Een lokale bui met plaatselijk on- weer bracht in Gelderland neer- j slaghoeveelheden tussen 1 en 8 mm. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond. Op gemaakt te 11.15 uur: Droog en vry zonnig weer met ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag en een zwakke tot matige oosteiyke wind. Zon op 05.41, onder 19.42. Maan onder 17.38 uur. De Gezondheidsdienst, die vrije me dische verzorging biedt kost ongeveer 800 miljoen pond (1.920 miljoen dollar) per jaar. Bijna 75 procent van dit be drag wordt betaald uit belastingop brengsten van de overheid. Slechts vier procent wordt gedekt door de persoon lijke bijdrage van de mensen die een beroep doen op de dienst. De rest van de gelden komt uit lokale belastingen. De conservatieve regering heeft be loofd de belastingen te verlagen. De enige manier waarop zij de belastingen kan verlagen en toch de gezondheids dienst handhaven, is door de bijdragen die betaald wordt door individuele per sonen te verhogen. NEW YORK De vredesbespre kingen over het Midden-Oosten, waar toe de Verenigde Staten het initiatief hebben genomen en die gevoerd zullen worden tussen V.N.-bemiddelaar Gun nar Jarring en de vertegenwoordigers van Israël. Egypte en Jordanië, zullen vandaag in het hoofdkwartier van de Verenigde Naties beginnen. Jarring deed zijn bekendmaking op een bijeenkomst met correspondenten bij de Verenigde Naties. Het was de eerste officiële persconferentie van de Zweedse diplomaat, sinds hij in decem ber 1967 belast werd met zijn vredes missie in het Midden-Oosten. Jarring zei te hopen dat „met goede wil" een overeenkomst kon worden be reikt. Hij maakte een en ander bekend, na dat Israël hem er officieel van op de hoogte had gebracht, dat het als verte genwoordiger op de besprekingen de minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban had aangewezen en Josef Tekoah, de Israëlische ambassadeur bij de VN, was benoemd tot plaatsvervanger. Aan de eerste besprekingen zal worden deelgenomen door Tekoah, de Egypti sche ambassadeur Mohammed Hassan El-Zayatt en Abdoe Hamid Sharaf, de Jordaanse ambassadeur in Washington. Muhammed h. El-Farra, de Jordaanse ambassadeur bij de VN, is op het ogen blik niet in New York. De bekendmaking van Jarring kwam na meer dan drie weken Van intensieve onderhandelingen. Israël had de voor keur gegeven aan Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, als plaats voor de onder handelingen en verlangde bovendien dat de besprekingen op het niveau van de ministers van Buitenlandse Zaken zouden worden gevoerd. De Egyptische minister van Voorlich ting, Heykal, heeft maandag voor de Britse televisie in Londen, Israël van bestandsschendingen beschuldigd. Egyptische militaire deskundigen heb ben de afgelopen drie dagen bij het Suez Kanaal gezien dat Israël nieuwe versterkingen en wegen daarheen in de bestandszone aanlegt. Israël heeft bij de bestandsorganisa tie der VN geprotesteerd, dat Egypte het bestand schendt door Israëlische krijgsgevangenen te mishandelen. Het was de zesde Israëlische klacht over Egyptische schendingen van het be stand dat 7aug. is ingegaan. ARNHEM D '70 krygt binnenkort een vertegenwoordiger in de Provincia le Staten van Gelderland. Mevrouw Keuning, die enkele maan den geleden de PvdA verliet en over ging naar de Democratisch Socialisten, is de opvolgster van de heer H. H. Ve- luwekamp, een vakbondsbestuurder die naar Den Haag verbuist.

De Vallei | 1970 | | pagina 1