nanciele notities Delfland produkten geeft de strijd op van a beurs overzicht Wall Street sterk omhoog Prijzen te sterk teruggelopen ACTIEGROEP GERZON SCHRIJFT DE RUITER f 840 miljoen meer export van land- en tuinbouw Sanders N.V. oj) grens van bankroet SCHEEFST IJ DINGEN Inflatiegolf in Engeland Gezamenlijke dochter vier uitgevers TEKORT AAN COMPUTER- PERSONEEL Daggeld omhoog Zoutfabriek AKZO in bedrijf Stijgend tekort handelsbalans UNILEVEK ZEEK VAST PILOOT STORM TEKKO TAKS Congres in Amsterdam Waterhoogten Pagina 2 DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 19 Er viel een nerveuze stilte. Fair- child zei plotseling scherp: „Klaar om aan de pomp te gaan", en toen werd de spanning in de operatiekamer tast baar. de ruisende geluiden van veel mensen die zich nauwgezet bewogen. Het scheen nu dat de technici het werk van de chirurgen overnamen. Iemand buiten het bereik van de ca mera zei: „Bloeddruk, honderd". Ie mand anders zei gespannen: „Klaar om te beginnen, klaar om de slag- adreklem weg te nemen". Fairchild zei: „Iedereen klaar? Eén, twee, drie nu!" De pomp nam bezit van de bloedstroom van de jonge man. Fairchild werkte nu vlug, herstelde de klep, ofschoon Moore niet kon zien wat hij deed. De man achter hem gaapte luidruchtig en Moore voelde een woede in zich opkomen. Een stem naast de camera zei: „Terugkeer in de aders is vierentwintighonderd. Da lend". Toen: „Aderdruk twee duizend het peil daalt. Nee, het herstelt zich... herstelt zich nog steeds... zes entwintig honderd. Temperatuur van de patiënt is zesendertig". Fairchild zei: „Kun je de slagaderpomp wat vlugger laten lopen?" En de andere stem zei een beetje nerveus: „Niet met deze hoeveelheid bloed". Iemand die bij de meters moest staan zei scherp: „Longslagader loopt van der tig naar veertig", en Fairchild ant woordde kwaad: „Dat is veel te erg. We hebben hier te maken met een zwakke longslagader". Moore klonk dit allemaal erg verward in de oren, maar hij volgde de gebeurtenissen met spanning, niet opgewonden, maar wel met groeiende geprikkeld heid. Hij ving een glimp van het hart op en stelde zich voor dat het wanho pig streed om te blijven kloppen. Hij draaide zich half in zijn stoel om en keek naar de deur. Hij wilde dat hij kon vertrekken. Hij leunde achterover en sloot zijn ogen. Hij hield ze dicht tot FairchÜds stem zei: „We hoeven deze uitzending niet langer voort te zetten. De patiënt is los van de pomp. De operatie heeft onthuld dat deze jonge man een lichte vernauwing van de slagader heeft, nu ik het hart en de slagader beter heb bekeken ben ik geneigd dit als de enige moeilijkheid te zien. Met andere woorden, de scha de was geringer dan de vergroting van het hart en de radiografisch ge constateerde verstopping van de long slagader deed vermoeden. De linker hartkamer voelt wat gespannen aan als ik erop druk, maar dat is niet zo ernstig. De totale tijd aan de pomp was" Fairchild draaide zich om en vroeg iets aan iemand buiten het be reik van de camera „dank u, ach tendertig minuten. Bloeddruk, hart slag en temperatuur zijn nu allemaal bevredigend. Dat is alles". De lichten gingen aan en Moore voelde zich onthutst in de werkelijk heid, iets wat hem altijd overkwam na een goede voorstelling. Hij stond op, liep het pad in en de stem die over zijn schouder had gesproken zei: „Nauwelijks de moeite van het uit zenden waard, niet waar?" Diep verontwaardigd staarde Moore de eigenaar van de stem aan en hij zag een type dat hij herkende, een praktiserend geneesheer, gewoonlijk zonder succes en een beetje sjofel, ie mand die graag in ziekenhuizen rond hangt en daar kennissen probeert op te doen. Deze knaap droeg een mos- terdkleurig tweed-kostuum, had een roodachtig snorretje en topaaskleurige ogen die op Moore een onbetrouwbare indruk maakten. Hij zei: „Ik wil zeg gen, een gewone vernauwing tijd verspilling voor ons, vindt u ook niet?" Moore antwoordde hierop slechts door kwaad zijn schouders op te halen. Dokter David Armstrong kwam de Union Club binnen met een zelfverze kerde blik die slechts uiterlijk was. Niet dat de omgeving hem intimideer de, want hij was hier al eens met Adam Fairchild geweest. Hij wilde al leen verbergen dat hij het niet prettV vond hier kennis te maken met men sen die hij nog nooit had ontmoet. Dit was geen gewone verlegenheid, want het interesseerde hem niet wat andere mensen van hem dachten, net zoals hij zich het hoofd niet brak over an deren. Hij was wat gereserveerd, hij wist het van zichzelf en hij ondervond het als een hinder. Niet alleen belem merde het het contact met zijn pa tiënten, maar het ontnam hem ook veel gewoon levensgeluk. Hij gaf zijn jas in de garderobe af en zette zich schrap om de vreemde ling te ontmoeten, dokter Moore. Kor te trappen, draaiend, leidden naar de grote hal, en terwijl hij naar bo\#n ging, probeerde hij te lijken wie hij schijnen wilde. Hij wilde een be dachtzame, jonge dokter lijken die zijn roeping bijzonder ernstig nam, hetgeen aan zijn gezicht en houding te zien moest zijn. Toen hij deze po gingen voor het eerst aanwendde, was een stijve schutterigheid slechts het resultaat, totdat hij eraan gewend raakte en zich op zijn gemak ging voelen. De hal was goed verlicht, goed ge meubileerd en verlaten. Opgelucht liep hij over de uitgestrekte zwart- en grijs getegelde vloer met de pilaren aan het eind, waar een afgescheiden gedeelte was. Dit scheen hem een uit stekende plaats om verborgen te wachten, waardoor de twee oude vrienden, Fairchild en Moore, ge dwongen zouden zijn zich het eerste bloot te geven. Er was een open haard en daarboven hing een groot schilde rij, dat Armstrong ging bekijken, niet omdat hij er belang in stelde, maar omdat hij op die manier met zijn rug naar de hal kon staan. Hij las de in scriptie op het schilderij. Het toonde George Washington in de slag van Princeton, een kopie van een schilde rij van Charles Willson Peale. Wash ington had een afwezige blik, alsof zijn nobele gedachten boven de felle strijd achter hem hingen. Armstrong had deze blik op portretten van chi rurgen in amfitheaters gezien en ze altijd buitengewoon dwaas gevonden. In de hal klonken voetstappen en geluiden. Dat moest Moore zijn die daar in een van de rode leren fau teuils naast de pilaren ging zitten. Even later kwam Fairchild en voor zichtig spiedend zag Armstrong dat Moore opstond om hem te begroeten, en hun stemmen weergalmden onder het hoge plafond. David draaide zich om, hij ging naar hen toe. Hij zag de bekende ge distingeerde gestalte van Fairchild, maar zijn geheugen speelde hem een poets en veranderde Fairchild in zijn dochter Maryanne. Even zag hij haar zo duidelijk, alsof zij aanwezig was, lang, met welig gouden haar, blauwe ogen, fijne handen met lange vingers. Haar ogen leken op die van haar va der, dromerig, maar met een zelfbe wuste schittering, alsof zij iets ver langde wat het leven haar nog niet had gegeven. Toen David en Maryan ne elkaar voor het eerst ontmoetten, was de blik vager geworden, maar in de loop der tijden weer teruggeko men. David wist niet of hij zich ver wijten moest maken; hij kon maar niet inzien waar hij gefaald had. Zij had hem proberen uit te leggen wat zij voelde. Zij hadden lange gesprek ken gehad die eindigden in tranen, terwijl hij zich te kort gedaan wist. Bij een van die gelegenheden was zij tegen hem uitgevaren: „Je zult nooit een goede dokter worden, of je zult de mensen beter moeten leren begrijpen dan je nu doet". (wordt vervolgd) mm jdÊÊatm 4509. Op de Maanbasis wachtte men in spanning op de nadering der drie schepen. Aankomst en vertrek van ex peditieschepen vormden nog altijd de belangrijkste eve nementen voor de bezetting van die afgelegen ruimteko lonie. Het bericht dat één der machines zwaar bescha digd was, vergrootte nog de interesse. Het bepalen van een geschikte landingsplaats leverde geen enkel pro bleem op, zolang men maar zorgde niet tussen de koe- 79. De raket had het grootste gedeelte van de reis over de oceaan al afgelegd en zij waren dan ook reeds onder de rook van de kust, zoals dat heet. Maar dat verhinder de toch niet dat Tekko de beste maatjes werd met de hele duikbootbemanning, van hoog tot laag. Hij kortte hun de tijd met het vertellen van zijn avonturen en van de wedloop die hij met hun landgenoot hield. Bill Caper, de globetrotter kenden zij allemaal uit de magazines en iedereen wist van de uitdaging af. De commandant be loofde onze vriend persoonlijk alle medewerking in de States. En toen de vloot dan ook eindelijk de haven bin- pels en installaties terecht te komen. Commandant Gri- show liet voor alle zekerheid met enkele vuurpijlen de beste plek aanduiden. Hij beschouwde het als zijn plicht om persoonlijk de zonderlinge combinatie „binnen te praten". „Geneer je niet, Arend. Als er ook maar even iets mis dreigt te gaan, laat dan het wrak maar neer ploffen". adviseerde hij. „Beter één puinhoop, dan drie!" j NEW YORK De New YorHsr ef fectenbeurs heeft de stijging, die vorige week is begonnen, gisteren met groot elan voortgezet. Het koersgemiddelde voor indu strieaandelen steeg met ruim veertien puntc-n. Daarbij namen de omzetten aanzienlijk toe bijna negentien mil joen aandelen. De computeraandelen waren alle sterk gevraagd, met IBM als belangrij ke uitschieter. De koersdaling van de laatste maan den heeft verscheidene aandelen op een zeer koopwaardig peil gebracht. Nu de stemming ten goede is gekeerd, vliegt het publiek op „koopjes" af. AMSTERDAM In alle landen waar computers in gebruik zijn, is een ern stig tekort aan deskundig personeel dat deze elektronische rekenmachines kan bedienen, bovendien zijn er nog te wei nig opleidingen die hierin voorzien. Onder auspiciën van de Internationa le Federatie van Informatieverwerking (IFIP) wordt deze week in Amsterdam een eerste wereldconferentie gehouden, met als onderwerp de betekenis en toe passing van de computer in het onder wijs. De lezingen en discussies hebben zowel betrekking op het vertrouwd ra ken met het computersysteem, als het gebruik ervan bij het onderwijs. De conferentie wordt bijgewoond door on geveer 850 deskundigen vanuit een 30tal landen. Het aantal computers neemt snel toe, aldus de vice-president van de IFIP, prof. dr. H. Zemanek, die dit schat op 30 procent per jaar. Bij een land van bijvoorbeeld 10 miljoen inwoners zijn volgens zijn berekeningen in totaal 3000 computers nodig (Nederland heeft er thans 1300) die bediend moeten worden door 12.000 academici en 36.000 man la ger gevormd personeel. Prof. Zemanek noemde het een gigantische taak om dit te verwezenlijken. DELFT Delfland Produkten N.V. in Delft, de voormalige Nederlandsche Verf- en Chemicaliënfabriek gaat sluiten. Dat is gistermorgen aan het 68 man tellende personeel meegedeeld. De aanleiding tot de bedrijfssluiting is, volgens een door de directie verstrekt communiqué, dat de pry zen van het type optische wetten, waartoe het belangrijkste produkt van Delfland behoort, in de gehele wereld zo sterk zyn teruggelopen, dat een rendabele produktie in de gedeeltelijk verouderde fabriek in Delft slechts mogelijk zou zijn na een radicale modernisering. In verband met de ligging van het bedrijf, midden in een woonwijk, wor den investeringen op lange termijn on verantwoord geacht. Na alle mogelijk heden te hebben onderzocht, ziet de moedermaatschappij, Ciba A. G. te Ba zel, zich daarom gedwongen het bedrijf te sluiten. Eind 1968 had Ciba het be drijf, wiens grootste afnemer zij reeds was, als produktie-eenheid voor opti sche wetten overgenomen, daartoe de vaste goederen gehuurd en de naamloze vennootschap Deland Produkten NV opgericht. Opdat de verkoop van de in het bedrijf gefabriceerde produkten die Ciba niet in haar assortiment wenst op te nemen, zouden kunnen worden ge handhaafd, werd de nieuwe verhouding met Ciba niet bekendgemaakt. Het gesprek met de vakbonden, die enige dagen geleden over de sluiting zijn ingelicht, wordt voortgezet. Er zul len daarnaast echter ook nog pogingen in het werk worden gesteld een verlies van werkgelegenheid zoveel mogelijk te voorkomen. Het bedrijf beschikt over goede in stallaties voor drogen, malen en men gen en over laboratoria voor controle en ontwikkeling. Hoewel Ciba hiervoor geen emplooi meer heeft, is het niet uitgesloten dat andere ondernemingen voor deze bedrijfsonderdelen met hun ingewerkte personeelsbezetting interes se hebben. Met de regelmatige afne mers van Delfland produkten wordt AMSTERDAM Met ingang van gisteren is het tarief voor daggeld ver hoogd van 4 jL/2 tot 5 pet. De reden hiervan is, dat de banken meer ge spaard hebben op de strafdeposito's bij de Centrale Bank, dan aanvankelijk was geraamd. Vrijdag vond een verla ging plaats van 6 naar 4 1/2 pet. nenliep, ging de commandant direct met Tekko van boord om bij de autoriteiten een goed woordje voor hem te doen. De superieuren van de oude onderzeerob, die ook van de weddenschap gelezen hadden, gaven onmid dellijk hun uiterste medewerking en togen vol ijver aan het werk met grote papieren en gewichtig uitziende stempels. Het resultaat was, dat onze vriend, in ruil voor zijn raket, de volgende morgen als tweede piloot naar Engeland mocht meevliegen met een squadron straal- bommenwerpers. AMSTERDAM De „Actiegroep Gerzon, Bischoff, het Lingeriehuis en andere bedrijven" te Amsterdam heeft gisteren een brief geschreven aan de heer C. de Ruiter (GBS-beheer) waarin wordt voorgesteld in overleg met de vakbonden enkele noodzakelijke maatregelen te treffen. De actiegroep zegt dat bij de publieke opinie onzekerheid is ontstaan over „de ongetwijfeld goede bedoelingen" van de heer De Ruiter, een groot, nieuw, modern textielconcern te stichten. In de brief worden de volgende maatregelen voorgesteld: 1. In alle betrokken bedryven de instelling van een ondernemingsraad op zeer korte termijn te bewerkstelligen: 2. Geen werknemers te ontslaan wanneer u niet eerst de ondernemingsraad van de redelijkheid van dit besluit hebt kunnen overtuigen; S. De overgenomen of nog over te nemen bedryven zekerheid te doen stellen voor de pensioenverplichtingen die ze t.a.v. het personeel hebben; 4. In het op te richten concern en in de dochterondernemingen als commissaris te benoemen een persoon die in brede kring, met name die van de werk nemers en heel in het bijzonder in de ondernemingsraden vertrouwen geniet. In het slot van de brief wordt'een beroep op de heer De Ruiter gedaan de vier maatregelen uit te voeren en de onzekerheid weg te nemen. „U bent natuurlijk met de actiegroep van mening, dat bovenstaande maatregelen noodzakelijk zijn. En het personeel en de publieke opinie verwachten van u vaste toezeggingen op deze punten en wel op korte termijn. De onzekerheid moet voor het eind van deze week weggenomen zyn". aldus de brief, die namens de actiegroep is ondertekend door de heer W. Veldhuyzen. contact opgenomen, opdat de overscha keling op andere optische wetten zo soepel mogelijk zal kunnen plaatsvin den. DEN HAAG De uitvoer van land en tuinbouwprodukten bedroeg in de eerste helft van dit jaar 5,4 miljard. Dat is 840 miljoen meer dan in de overeenkomstige periode van 1969. Het aandeel van de land- en tuinbouwpro dukten in de totale Nederlandse uitvoer bedroeg in het eerste halfjaar 26,7 pro cent. DELFT Het Delftse baggerbedrijf Sanders NV is op de grens van een bankroet gebracht doordat het een mil- joenenveriics heeft geleden op werken in Friesland, onder meer aan het Prin ses Margriet kanaal. Een faillissement, aangevraagd door enige schuldeisers is weliswaar afgewend, maar de moeilijk heden zijn nog lang niet opgelost. Van de honderd personeelsleden zul len er geleidelijk zeventig moeten af vloeien. Zij kunnen worden onderge bracht bij andere ondernemingen. Voor geen van hen zal een ontslag vergun ning behoeven te worden aangevraagd. De werken, die Sanders nog in uit voering heeft in Friesland en Tilburg, worden afgemaakt. Naarmate werk ge reedkomt, zullen personeelsleden af vloeien. Ook een deel van het materiaal moet worden verkocht om aan de fi nanciële verplichtingen te kunnen vol doen. Konstanz 483 +8, Rheinfelden 405 35, Straatsburg 420 +6; Plittersdorf 564 -4; Maxau 630 -22; Plochingen 155 17; Mannheim 499 +5; Steinbach 158 onv.; Mainz 416 +9; Bingen 314 +14; Kaub 362 +22; Trier 243 -3; Koblenz 336 +17: Keulen 320 +22; Ruhrort 479 6; Lobith 1091 +5; Nijmegen 871 +1; Arnhem 867 +3; Eefde IJssel 440 -2; Deventer 327 -2; Monsin 5454 -16; Borg haren 3800 -88; Belfeld 1097 +3; Grave b. d. sluis 501 -1. De stuwen te Amerongen en Hagen- stein worden in de loop van morgen geheven. HENGELO De Koninklijke Neder landse Zoutindustrie NV in Hengelo meldt, dat zaterdagmiddag j.l., tijdens proefbedrijf, het eerste zout is geprodu ceerd in de nieuwe zoutfabriek. Deze nieuwe fabriek, die voor een gedeelte een vervanging is van een bestaande installatie, heeft een capaciteit van een miljoen ton zout per jaar. De nieuwe fabriek is 45 meter lang, twaalf meter breed en 28 meter hoog. Met de bouw ervan is begonnen in april 1969. In de komende weken zullen diverse noodzakelijke hulpinstallaties in bedrijf worden genomen en zal de nieuwe zout fabriek definitief worden afgewerkt. Naar het zich laat aanzien, zal met deze nieuwe zoutfabriek in de loop van sep tember, overeenkomstig de planning, de zoutproduktie worden verhoogd. KLEINE VAART Amyntas, 22 Ashdod; Ardeas, pass. 22 Ouessant; Breezand, 21 120 m zo Aber deen; Carebeka-4, pass. 22 Vlissingen; Draka, 24 Rotterdam; Helios, pass. 21 Kp Finisterre; Imke, pass. 22 Sunkvs; Kittiwake, pass. 22 Mozambique; Mar- garetha Smits, 22 120 m w Kp St. Vin cent; Martinistad, pass. 22 Vlissingen; Noordborg, pass. 22 Brunsbüttel; Phile- tas, pass. 24 Kp Finisterre; Risa Paula, 21 60 m w Martinique; Thaletas, 23 80 m nw Izmir; Vega .pass. 22 Brunsbüttel Vlistborg, pass. 22 Brunsbüttel. GROTE VAART Acmaea, 24 vn Rotterdam nr Teesport; Alkmaar. 24 200 nw vn Minicoy: Amstel- molen, 23 Moji; Anco Spray, 23 Para- navua; Ares. 23 Arica; Ares. 23 Arica; Aristoteles, 24 Arica; Atlantic Star, 23 vn Portsmouth nr Baltimore; Banggai, 23 Hamburg; Bovenkerk, 24 vn Ham- buarg nr Bremen; Camitia, 24 Rotter dam; Ceres, 23 vn Hamburg nr Ant werpen; Dallia, 24 Geelong; Daphne, 23 Khoralamaya; Domburgh, 23 vn Rotter dam nr Harwich; Gaasterdijk, 23 Rot terdam; Ganvmedes, 23 Hamburg; Gulf Swede, 23 vn Rotterdam nr Hamburg; Katsedijk. 23 vn Hamburg nr U.S. Golf; Kopionella, 23 vn Rotterdam nr Karls- hamn; Kreon, 23 150 ozo vn Trinidad; Mainlloyd, 23 Kingston; Palamedes, 23 Laquaira; Provenierssingel, 23 Mara- caibo; Purmerend, 23 Mombasa; Radja, 23 Abidjan; Rondo, 23 vn Hamburg nr Antwerpen; Sepia, 24 Bonny; Wisse- kerk, 24 Melbourne; Zaankerk, 23 vn Hamburg nr Rotterdam. wÊÊiËm :MM8ï (Slotkoersen van gisteren) Food« Vorig» koer» 1st* QOt_ A.K.Z.O. 79.8 80.8 Alg. Bank Ned. 245 247 Amrobank 55.2 55.6 Amsterdam Rubber 40 41.5 Deli Mij eert. 71.8 72.1 Dordtsche Petrol. 89.9 915 Heineken's Bier 214 220 H.A.L. 109.5 114 Hoogovens nr. c.v.a. 92.2 94 H.V.A.-mijen ver. 61.5 61 K.I*M. 119.9 125.8 Kon. Petroleum 147.6 151.1 K.N.S.M. nat bez. 98.7 101.5 Nat Ned. cert. 82.2 82.3 Phs. v. Ommeren eva 267 270 Philips gem. bez. 65.2 66.6 Robeco 221.5 223 Rolinco 173 174.5 Scheepvaart Unie 82.3 66.8 Unilever c.v.a 96.8 84.6 Hoogovens nr. cert. 9.1 9.25 Ned. 7 j. '69 8 102.2 102.6 Ned. 25 j. '69 8 100.8 100.8 Ned. 7 j. *70 8 104 104 Ned. '70 15 i. 8 100.1 100.1 Ned. dollarl. '47 3 87 86.8 Ned. 25 j. '70 8 100.5 100.45 BNG won bl. '57 6 90.7 90.5 Ned. '69 74 94.3 94.3 id. 30-jar. 58/'59 44 78.1 78 Ned. '66-1 7 91.4 91.3 BNG '67-1-2 63 88.3 Ned. 1966-2 7 91 91 BNG '68-1-2 62 87% Ned. '69 7 90.9 90.8 BNG '67-1-2-3 64 85.6 Ned. '68-1 64 85.5 85.5 BNG '65-1 6 85.8 85.8 Ned. '68-2 64 85.4 85.5 BNG '58-1-2-3 43 79.3 79.4 Ned. '68-3 64 85.4 85.5 Bk. mid. kred. '66 7 99 Ned. '68-4 64 85.4 85.5 Nat Inv.b '65 52 Ned. '66 64 87.2 87.4 Fr Gron. h.b dw. 6 96.5 84.6 Ned. •67 6i 84.1 84.1 Alb. Heijn '55 4 Ned. '67 6 84.3 84.5 Brit Petrol '66 71% 96.2 95.9 Ned. '65-1 53 84.8 84.8 Bijenkorf Beheer 6 175 Ned. 1965-2 53 84.4 84.5 Co-op r.spaarbr 174 Ned. '64-1 54 82.15 82.15 Ned. Gasunie '69 74 96.7 96.7 Ned. '64 5 82.65 82.65 Ned. Gasunie '66 74 93.7 93.8 Ned. '58 44 83.8 83.9 Ned. Gasunie '66 64 90.8 90.6 Ned. '64 44 95.2 95 Philips dlr '51 4 78.% Ned. '59 44 80.8 80.7 Pegem 1-2 1957 6 87.8 87.2 Ned. 1961 44 75.4 75.5 Pegem 1958 54 83.4 83.4 Ned. 1963-1 44 74.2 74.3 Rott. Rijn Pijpl 54% 92.4 Ned. staf fell. '47 34 67.9 67.9 K.L.M 1968 7 87.5 87.4 Ned. '51 34 91.9 91.9 K.L.M. 15-jarig 5 92.6 93 Ned. '53 1-2 34 79.3 79.3 Ned. Sp.w '57 1-2 42 84.5 84.2 Ned. '50 1-2 34 65.5 65.4 A.K.Z.O 43 77.9 78.5 Ned. '54 1-2 34 67.5 67.4 Bergh. Papier 44 Ned. grootb. '46 3 83.2 83.1 Gelder Zonen v. 42 89.8 90 Grasso 5S% K.L.M. 53 Meteoor beton 53% Ned. Middenst. B 64 Rolinco f 1000 64 Stokvis 42% Ned. cred.b. aand. b. Ned. Midd.bank a. Slaven burg's a Albert Heijn Arnh Scheepsb. eert Befo „b" Bergh/J urg. 250-1000 Blijd.st. f 1000 nr eva Bols Lucas Brakke Grond Bredero Bredero n.r.cert Bredero ver. bedr Bührm.-Tetterode f Bijenk. beh. n.r. c.v.a. Bijenk beh. 6% pref Calvé D. Calvé D. n.r. c.v.a Calvé pr. wo. r. eert Drents-Ov. houth. D.R.U. Elsevier f 118 81 150 100 100 85 -L. 38.7 88.8 36.7 37 101 101.2 211 212.5 158 160 127 129 134 186 186 60.5 59 133 200 200.5 197 198 466 470 83 421 418 72.2 72.1 -- 670 665 485 124 122 600 620 478 480 Erdal Mij wasverw 190 190 Technische Unie a 310 310 Etna-Daald Hold f 59.4 61 Tw Kabel fabriek a 465 470 Europe ('1) Hotel 395 395 Ubbink-Davo a 94 90 Fokker 71 74 Unil 1000 cert 7cpr a 83 835 Gazelle 94 Ver Machinef a 75 73 Gelder (van) 153.5 156 Ver Nd Uitg.bedr a 190 8 Gelder (van) pref 155 Ver Ned. Uitg f 185 Gist-Broc 117 119.8 Ver Touw c.v.a 198 I 198 Grasso 180 182 Vredestein cv.a Gruyter 6 pet c. pr A 66.5 67 Vulcaansoord 64 63.5 Gruyter 6 pet c. pr Hellingman B 78.5 227 80 230 Wegener Wessanen n.r.c 79.2 92 80 Holec Internatio-Mueller Kluwer t. 185 62.2 188 63.6 270 Billiton 2e rubr. a. Geld Tramw Mij a Kon. Ned. Papier Kon. Ned. Text. cert. 172.5 356 174 34.8 H.B.B bel dep. Interbond Ipb f f 780 587 780 587 Krasnapolsky K.V.T. 1. 53 144 53.5 145.5 Vastg. bel.f part 1 KA bel mij. f. f 470 182 472.5 185 Leidsp Wol 166 172 (Jnitas f 50 a. 79.3 80 Lips en Gispen cert 205 207 Can pac railw cert 59.2 59.5 Meteoor 300 305 Int nickel cert 43 43 Naarden Chem. 97 98 Shell Oil Can cert 29.2 29.65 Naeff gebr. 210 Am. tel/tel cert 46n i 47 Nedap 170 172.5 Anaconda cert 24 24'/4 Nelle, wed van 353 350 Bethlehem steel cert 21.6 23.3 Nijma n.r c.v.a 25.1 25.5 Chesap a Ohio cert Nijverdal-ten Cate 73 73.5 Cities ser cert 50 51V« Ov.z.gas nat.bez.v.d t 94 Dupont d. N. cert 124.6 128.5 Pakhoed 69 5 69.5 Gen Electric cert 78.1 80% Palthe 82.5 81 Gen Motors cert 68% 72.5 Parkhotel 450 450 Kennecott cop cert. 41.5 41.95 Pont hout 177 178 Phil petroleum cert 28.5 47% Reesink en co. a 147 145 Radio Corp. Am cert. 25 25.4 Schev expl mij f.a 17.5 176 Republic steel cert 29.1 25.3 Schok beton aand. b 95 195 Shell oil cert. 44 45 Scholten cart /pap a. 195 205 Standard br 10 a cert. 40.1 24 Schuppen sajetf a. 178 Un St. steel (10) cert. 30.4 31.4 Sim. de Wit aand. b. 302.5 310 Wool worth cert. 31 32.5 Pond Sterling weer zwak LONDEN Als andere maat regelen om het economisch even wicht in Engeland te herstellen falen, zou het nodig kunnen zjjn het pond sterling opnieuw te de valueren. Deze waarschuwing staat in het jongste kwartaalover zicht van het Britse Nationale In stituut voor Sociale en Economi sche Planning. Het' instituut dringt er bij de regering opaan de bestedingen van de consumen ten juist zoveel aan te moedigen, dat de inflatie er niet door toe- neenvt. Het betwijfelt of aan de huidige inflatiegolf het hoofd kan worden geboden met behulp van beper kende maatregelen of op fiscaal of monetair gebied, "tenzij die maat regelen zo streng worden toege past, dat het om andere redenen onaanvaardbaar wordt. Er zal dus iets anders op moeten worden ge vonden, maar als geen van de me thoden om met de inflatie af te rekenen wordt geprobeerd of als bepaalde methoden wel worden geprobeerd maar geen succes hebben, is het niet juist het beleid van reflatie gedurende onbepaal de tijd voort te zetten, maar moe ten directere oplossingen worden gevonden, zoals een wijziging van de wisselkoers, aldus het instituut. AMSTERDAM De NV De Arbei derspers, de NV Uitgeversmaatschappij AE. E. Kluwer, Meulenhoff en Co. NV en Proost en Brandt NV hebben een gezamenlijke dochteronderneming op gericht onder de naam UDC Uitge vers-Distributie Centrum NV, aldu» blijkt uit de Nederlandse Staatscourant. Het doel van de vennootschap is het organiseren en uitvoeren van de gehele technische uitleving van uitgeversfond sen, verkoopbevorderende activiteiten inbegrepen, het factureren en admini streren van de verkoop van de fondsen en het deelnemen in andere onderne mingen die zich bezighouden met dis tributie van boeken en tijdschriften. Het maatschappijke kapitaal be draagt 500.000,-, verdeeld in 10 priori teitsaandelen en 4990 gewone aandelen van elk nom. 100,-. Geplaatst en vol gestort door elk der oprichters zijn 2 prioriteitsaandelen en 598 gewone aan delen. Tot directeur van de vennootschap is benoemd de heer J. van den Berg. DEN HAAG De verslechtering van de Nederlandse handelsbalans heefl zich in juli voortgezet. Vergeleken met dezelfde maand van 1969 steeg de in voer met 24 procent tot 4.015 miljoen, terwijl de uitvoer met slechts 19 pro cent toenam tot 3.404 miljoen. In de eerste zeven maanden van dit jaar bedroeg het tekort op de handels balans 3.573 (v.j. 2.361) miljoen. AMSTERDAM Op een overwegend hogere effectenbeurs hebben vanmor gen Unilever en Kon. Olie een zeer Taste stemming vertoond. Onder grote belangstelling gingen de noteringen naar boxen. Aandelen Unilever werden begin beurs verhandeld tegen f 101.60. hetgeen een winst betekende van bijna f 5,-. De verdere koersstijging in Wall Street voor de aandelen Kon. Olie had tot gevolg dat de notering in Amster dam met f 3.50 naar boven ging tot f 151,60. Aandelen Philips boekten een winst van bijna f 1 op f 66.30 en Hoogovens werd f 1,60 hoger ingezet op f 93,80. Aandelen AKZO verwisselden van ei genaar tegen f 80,30 waarmee een winst werd behaald van 30 cent. In de scheepvaartsector kwamen begin beurs vrijwel over de gehele linie koersstij gingen voor. Aandelen Van Ommeren noteerden onveranderd 267, waartegen over de koers van Holland- Amerika Lijn 3.3 steeg tot 113.8. Aandelen KNSM noteerden f 100.50, hetgeen een stijging betekent van f 1,50. Nederland sche Scheepvaart Unie liep 70 cent op tot f 84.10. Van de bankaandelen werd Algemene Bank Nederland f 3,- hoger afgedaan op f 248,-. Aandelen Amster dam-Rotterdam Bank openden vrijwel onveranderd op f 55,10 en het verzeke ringsaandeel Nationale Nederlanden lag op f 82,50 goed prijshoudend in de markt. De cultuuraandelen boekten be gin beurs enige winst en de obligatie- markt gaf een goed prijshoudende stemming te zien. Een vaste stemming gold voor de aandelen KLM. Deze aan delen lagen f 4,50 hoger in de markt op f 125.-. Heineken Bier steeg f 1,50 tot f 216,- een nieuw hoogtepunt.

De Vallei | 1970 | | pagina 2