Veenendaals bedrijf gelukkig met eigen huisvesting van gastarbeiders Tweede „casa" van SKF uitstekend geoutilleerd Snowy Wood exporteert blues- en countrysongs Centrum voor expressie en creativiteits-ontwikkeling geluidloos passeren Enthousiaste bandleden streven naar eigen stijl Auto en bromfiets total-loss Nu nog goede repetitie ruimte in Veenendaal Project Woudenberg Rhenen liet 15.000-ste SPANJAARDEN ENTHOUSIAST OVER WOONVERTREKKEN Aanwas in de jeugdsector bi] Oranje-Wit Wedvluchten van „Luchtreiziger" Equipe Ellens won rallv CJ.Y. vond gretig aftrek V EENENDAAL/LEERSUM - Grauwe, desolate huizen en kamers, volgepropt met Spanjaarden, Italianen, Tur ken, Marokkanen en Joegoslaven haalt men zich voor de geest wanneer men praat over de behuizingen van buiten landse arbeiders in Nederland en de ons omringende landen. CONTRACT ENTHOUSIAST PARTICULIER KADERCURSUS DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 Kogellagermaatschappij SKF in Veenendaal heeft nu een tweede eigen verblijf voor haar buitenlandse werk nemers. Na de „casa" in Lunteren, waar ongeveer 50 gast arbeiders z\jit ondergebracht, is nu op de grens van Amerongen en Leersum een tweede tehuis in gebruik genomen, dat voortreffelijk is geoutilleerd. Het onderbrengen van zuiderlingen in eigen woon- centra bevalt het bedrijf uitstekend en men wil dat in de toekomst zoveel mogelijk verder gaan toepassen. SKF heeft nog veel mensen nodig. Men prefereert uiter aard Nederlandse krachten maar ondanks het feit dat men, om het aantrekken van vaderlandse arbeiders te vergemakkelijken, participeert in#woningbouw (bijvoor beeld in Eist), blijft men met personeelstekorten kam pen. Daardoor vertrekt nog steeds tweemaal per jaar een SKF-delegatie naar Spanje om daar personeel te werven. (Van een onzer verslaggevers) En het is onvermijdelijk dat men de woon"verblijven van de zuiderlingen direct associeert met gebrekkige sanitaire voorzieningen, de daardoor op tredende vervuiling en uitbuiting, want voor de exploitanten van vele pensions (voor zover daarvan mag worden gesproken) is de buitenlandse werkkracht vaak weinig meer dan een winstobject. Maar het kan ook anders. Aan de rand van het bos op de grens van Ame rongen en Leersum. Majoorsweg 1, heeft de vroegere landbouwer W. van Spanje een pand verbouwd met appartementen, die de toets der kritiek ruim schoots kunnen doorstaan. Binnenkort gaat de heer Van Spanje deze kamers verhuren aan buitenlandse werknemers van Kogellagermaatschappij SKF, welk bedrijf een overeenkomst met hem sloot voor de exploitatie van deze nieuwe „casa". Het pand Majoorsweg 1, waarin voorheen Indische families, Papoea's en militairen waren gehuisvest, is de afge lopen tijd voor het grootste gedeelte vernieuwd en de eigenaar is nog steeds met verbouwingen bezig. Het ligt in de bedoeling dat de heer Van Spanje 50 a 60 gastarbeiders, die in dienst zijn van de kogellagermaatschappij, gaat huis vesten. En dat kan gemakkelijk in de negentien ruime, frisse appartementen die de ex-landbouwer heeft gebouwd om zijn pensiongasten een menswaar dig bestaan te bieden. Via de Fabrikantenvereniging in Veenendaal wam hij in contact met SKF, dat huisvesting zocht voor haar buitenlandse werknemers. Er werd een contract opgesteld en inmiddels hebben de eerste zuiderlingen hun intrek geno men in de „casa", waar het laatst mili tairen van de DELM in Eist hebben ge woond. Het nieuwe tehuis voor (in dit geval) de Spanjaarden is geheel centraal ver warmd en voorzien van alle noodzake lijke sanitaire voorzieningen. In het langgerekte pand zijn verder aanwezig een heldere, ruime eetzaal, een goed gemeubileerde recreatiezaal met een bar en een grote keuken. ,.De buitenlanders die er nu al zijn dat zijn er nog niet zoveel tonen zich bijzonder enthousiast over hun nieuwe tehuis", vertelt een trotse Van Spanje. „Men had mij verteld dat voor wat be treft het eten de zuiderlingen nogal las tig zijn, maar de gerechten van mijn vrouw staan hoog aangeschreven bij hen." Onlangs heeft hij bezoek gehad van een vertegenwoordiger van het ministe- fie die de nieuwe „casa" kwam inspec teren. Na een uitgebreid onderzoek kreeg het pand van de Leersumer het predikaat „uitstekend". SKF verwacht dat de „casa" begin volgens jaar vol zal zijn. Deze week nemen tien Spanjaarden hun intrek in het tehuis en eind van dit jaar komen daar nog eens 20 bij. Het Veenendaalse bedrijf is erg ge lukkig met de eigen „casa's" in Lunte- De fraaie eetzaal van de buiten landers. De wandschildering is van een Papoea, die voordien met een groep landgenoten een gedeelte van het pand bewoonde. ren en Leersum. Momenteel zijn er in totaal 160 buitenlanders in dienst (145 Spanjaarden en 15 Marokkanen) en een gedeelte van hen woont nog in particu liere pensions in Veenendaal en omge ving. „Wij juichen het echter toe als onze gastarbeiders in onze eigen wooncentra kunnen worden ondergebracht" aldus het hoofd van de afdeling personeelsza ken van SKF, de heer A. Budde, „want daardoor is ook het maatschappelijk contact met hen gemakkelijker en veel nauwer." Dat contact tussen de gastarbeiders die al in Leersum wonen en hun „gast heer" Van Spanje laat overigens nog wat te wensen over, „want", verzucht de eigenaar van het pension, „wat is dat Spaans moeilijk, hè ELST Op de algemene jaarverga dering die voetbalvereniging Oran je-Wit dezer dagen hield weerklonk 'n geweldig applaus toen werd bekend gemaakt dat de Elster zondagclub in de jeugdsector een ledenwinst van 30 pet. heeft geboekt. Het jcugdbestuur werd hiervoor hartelijk dankgebracht. Voorzitter G, L. Hulsman opende de vergadering, waarna men een minuut stilte in acht nam in verband met het overlijden van de heren G. van de Klift, J. van Vendeloo en H. Doorn speek in het afgelopen verenigingsjaar. De .laarverslagen van de secretaris en penningmeester werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Evenals dat bij andere verenigingen veelvuldig het geval is meldden zich ook bij Oran je-Wit geen kandidaten voor de elftal commissie, zodat uiteindelijk drie be stuursleden (de heren Hulsman, Stuy- venberg en Silfhout) deze taak maar op zich namen, In de jeugdcommissie heb ben zitting de heren B. Bosman, W. Henzen, W. v. d. Klift, F. v. d. Klift en E. Ursinus, Zondagmorgen vroeg vertrok de jeugd van Oranje-Wit naar Slagharen. In Hardenberg speelde zij een wed strijd tegen EMMS uit Slagharen. De welpen verloren hun duels, maar de Elster adspiranten zegevierden. Men bracht de verdere dag door in het po nypark. in de speeltuin en.... met eten en drinken. De jeugdcommissie kan terugzien op een geslaagde dag. Dee heer Van Spanje (recehts) on derbrak zijn verbouwingswerk zaamheden even om wat van de nieu we ,,casate vertellen en te laten zien. Rechts de bar van de recreatie zaal. RHENEN Door een klapband, is zondag een automobilist op dc Leeu- wendaalselaan in Rhcnen macht over het stuur kwijtgeraakt. Hij botste met zijn wagen tegen een boom, waardoor de auto total-loss raakte. Op het kruispunt Rijksweg 25 Nieuwe Veenendaalseweg onstond za terdagmiddag een bosting, waarbij een bromfietser en een automobilist waren betrokken, Komende van de Nieuwe Veenen daalseweg verleende de bromfietser geen voorrang aan de personenwagen, toen deze de Rijksweg op wilde rijden. De bromfietser raakte onder de auto, waarbij zijn voertuig total-loss werd gereden. Zelf liep hij een lichte hersenschud ding op. VEENENDAAL De EVPV „De Luchtreiziger" in Veenendaal nam af gelopen week deel aan de wedvluchten vanaf Roosendaal en Orleans. In Roos endaal werden de duiven om 14.15 ge lost, De eerste meldde zich bij W. J, v. Dam om 15.26 uur. De verdere uitslag is W, J. v. Dam, 1. 7, 8, 9, 18, 20, 23, 25, 26; H. v. Kooten 2. 3, 5. 6, 14, 17, 21, 24; Gebr. Spies, 4, 11, 13a G. Fasse 10, 11a; A. v. Barneveld 12, 19; U. Brouwers 15, 16 en H. Beijk 22. Van de vlucht vanaf Orleans was de uitslag: C. Methorst 1; W. J. v. Dam 2, 6, 10, 12, 14; C. v. Ginkel 3; B. H. E. Schuurman 4, 11, 13, 15; N. v. Eek 5; H. Beijk 7; Gebr. Spies 8, 9. RHENEN Voor de door de VVV in Rhencn 'georganiseerde autorally be stond bijzonder veel belangstelling. Er verschenen bijna veertig deelnemers aan de start bij restaurant- „Koningsta fel", waar ook de finish was gelegd. De equipe Ellens uit de Gj^bbestad won de rally met 32 strafpunten. Tot en met de tiende plaats luidde de uitslag als volgt: 2. Hisseling 22 strp.; 3. J. W. Drost-Veenendaal 25 strp.; 4. R. v. d.. Harst 39 strp; 5. R. B. Bakker en West- land - Ede beiden 40 strp.; 6. Rama- ker-Leersum 41 strp.; 7. Wammmes 42 strp; 8. W. H. van Dijk 49 strp; 9. L. M. Luyt-Berkel 50 strp.; 10. R. W. Jan- sen-Utrecht 52 strp. VEENENDAAL Ds. G. C. Vijzelaar heeft bedankt voor het beroep dat op hem was uitgebracht door de Hervorm de kerkeraad te Alblasserdam. VEENENDAAL Al kent het muziekwereldje tijden >an mineur en ma jeur, aan deze stemmingen wenst de sterk opkomende Veenendaalse blues- en countrygroep „Snowy-Wood" niet toe te geven. Het blijkt echter ook niet nodig te zijn, nu zij ieder weekend gevuld zien met een optreden, voor namelijk in plaatsen in de Achterhoek en in en om Utrecht. Optreden in Veenendaal kan als een zeldzaamheid beschouwd worden. „Die tijd heb ben we al gehad. In het eerste jaar, dat we deze formatie hadden, werden we nog al veel gevraagd door verenigingen om op bepaalde feestavonden te komen spelen. Nu treden we meestal in dancings op", licht een „Snowy- Wooder" toe. Op de solo-gitarist na, komen alle leden vain de band uit Veenendaal. Henk van de Haar, de slaggitarist (scholier en 18 jaar oud), is nieuw komer bij de groep. De overige le den van de band zijn: Jan Pilon, de 16-jarige drummer en nog scholier („ik krijg nog steeds wat drumles- sen"), de 19-jarige Bram van Soest, zanger en in het dagelijkse leven gemeente-ambtenaar, Kees van de Klift, de 19-jarige Overberger als solo-gitarist en de 20-jarige HTS-student Kees van Handeveld als bassist. Deze vijf-man sterke groep bestaat nu ruim 3 jaar en is in wezen voortgekomen uit de in dertijd geformeerde band „Crite rium". „Snowy-Wood" werkt nu driftig aan een repertoire, dat een eigen ge zicht zal moeten geven aan de groep. Blues en country-stijl zijn ruim vertegenwoordigd. „Af en toe gooien we er wat commerciële nummers tussendoor. Dat hangt eigenlijk af, hoe de reacties van het publiek zijn. Wanneer we in Gelderland of Over ijssel spelen, verschilt het genre nogal eens met een optreden in Utrecht", zegt Bram van Soest. Hij is ook de man, die zorgt voor eigen teksten, samen met solo-gita rist Kees. „Vaak is een vrij actueel gebeuren aanleiding om een tekst voor een liedje te maken. De roman tische stijl van schrijven is nu totaal voorbij. De tekst wordt nu wat di recter gesteld". De muziek bij de zelf gecreëerde liedjes, wordt gemaakt door Kees van de Klift. Overige inspiratiebron nen vinden de leden van „Sno wy-Wood" in de klanken van Cuby and the Blizzards, waarvan de meeste leden fervente aanhangers zijn. De drummer blijkt meer de voorkeur te geven aan de Ameri kaanse groep Crosby, Stills en Nash. „Snowy-Wood" denkt er sterk over, om zo langzamerhand op deze stijl over te gaan. Diit zal meer vocale bijdragen vereisen. Naast de slaggi tarist zal dan ook Henk meer aan bod komen. De bandleden betreuren het ech ter, dat zij nog niet de beschikking hebben over een goede repetitie ruimte. In Veenendaal hebben zij bij diverse instanties geprobeerd iets geschikts te krijgen, maar vele po gingen hebben nog tot niets geresul teerd. Momenteel moet er iedere maal om te repeteren naar Rhenen gereisd worden, waar gemusiceerd kan worden in een ruimte die belan geloos is afgestaan door een club huis. Alle bandleden hopen echter dat hun wens om een ruimte in Vee nendaal te krijgen, nu eens in ver vulling kan gaan. De belangen worden, voorzover dat zelf niet kan worden gedaan, be hartigd door een theaterbureau in Zeist. Mede door djeze bemoeienis sen, speelde de groep enkele weken geleden op de vliegbasis Soester- berg. Nog enthousiast is „Snowy- Wood" over een optreden in Loos- dreoht, dat ruiim twee uur mocht duren. De jonge musici zijn overigens van mening, dat zij voor een onder gang zijn behoed, doordat zij al hun instrumenten en installaties niet op afbetaling hebben gekocht. Dit in te genstelling met vele andere groepen. Financiële zorgen hebben zij nog niet, gezien de honorering voor hun optreden vrij redelijk is. „Nu nog een billijke ruimte om te repeteren, dan hebben we wat min der zorgen voor de drukke winter periode", meent Jan Püon. Maar deze voorlopige handicap zal een verhoogde concentratie op hun blues-, country- en soul-stijl niet verstoren. fiHiiiHimmiiiinimiiii imimtiiiiiiiitiHtiHiiiiitiiiiiniitiiiiiiiitiit WOUDENBERG/MAARSBERGEN „Woudenberg mag dan rijk zijn aan bloeiende sport- en zangverenigingen, door de toenemende vrije tijd blijkt er steeds meer behoefte te ontstaan aan creativiteit. Over het algemeen wordt er te weinig aandacht aan dit aspect besteed, zodat wij nu met een centrum voor expressie en creativiteitsontwik- keling „Projekt" Woudenberg komen", aldus projectleider, tevens beeldend kunstenaar, Peter Rolf. Door dit project wil men een appél op de onderzoekende creatieve aanleg van dc mens doen en daarbij de ont plooiing van de mens als individu be vorderen. Om tot een communicatieve zin te komen wil dc Stichting „Projekt" uit Maarsbergen als stimulator funge ren. Men wil geen afzonderlijke gecul tiveerde vorm van creativiteit, doch een nadruk op het proces van de zelfex pressie. De werkgroep „Projekt" Woudenberg bestaat naast de secretaresse mevr. E. J. M. van den Berg-Ruijs en projektlei- J. M. van den Berg-Ruijs en projectlei- van Gooi, Otto Meijn en Lies Keus „Aan creatieve recreatieve wordt wei nig gedaan. De daardoor ontstane leem te proberen wij nu op te vullen. Het samengestelde comité van aanbeveling ontstond binnen enkele dagen. Onze activiteiten willen we afstem men op het meest brede vlak. Iedereen willen wij erbij betrekken", aldus pro jectleider Rolf. Het centrum voor ex pressie zal zijn concrete gestalte krij gen in de noodkapel aan de Willen de Zwijgerlaan 38. Otto Meijn, (lid van de werkgroep): „Aan de start van de cursussen zal een massale verspreiding van folders voor- afgeen; een actie die maandag van start gaat. We trachten hiermee alle potentiële deelnemers te bereiken. Een team van vrijwilligers uit de bevolking zal aan de verspreiding meewerken. Op de lagere scholen zullen ook folders worden uitgereikt aan de kinderen". Naast de groepen die zich bezig kunnen gaan houden met creatief spel. handenarbeid en beeldende expressie, wil men een kadercursus geven voor leidinggevend personeel van lagere en huishoudscholen, en jeugdleiders. Zullen de cursussen voor de jeugd en voor volwassenen een tiental middagen of avonden in beslag nemen, voor de kadercursus besteedt men 20 avonden (iedere week twee uur) aan theorie en praktijk van de vormende waarden. Tijdens de praktijklessen, die worden gegeven op de tussenliggende donder dagavonden (op 12 en 26 nov., 10 dec., 14 en 28 jan.. 11 en 25 febr., 11 en 25 maart en 1 april) doceert de kunstenaar Peter Rolf. De lijst van docenten bevat vele klin kende namen. Genoemd kan worden Christa van Santen, bekend van Open baar Kunstbezit, die een lezing zal hou den over „Beeldende expressie voor de volwassen mens". Verder zullen er le zingen worden gehouden door drs. A. G. J. H. Jordans (schoolpsycholoog te Amersfoort), een klinisch-psychologe over de waarde en functie van het beeldende bij de gezonde en geestelijk gehandicapte mens. Uit Velp is de beel dend kunstenaar Eef van Manen uitge nodigd voor een lezing. Op zijn be schouwingen zal een referaat volgen over „Beeldende expressie en activiteit in hun verhouding van individu tot overheid". De cursussen voor kinderen worden gehouden op woensdagmiddag en zater dagmorgen. Kinderen van 7 tot 11 jaar kunnen zich onder leiding van Lies Keus en Peter Rolf creatief uiten. Rolf: „Hun zintuiglijke ervaring zal ter on dersteuning zijn voor de uitingsvormen. De tweede groep van 11 tot 14 jaar kan uitgaan van het bestaande criteria wat het kind al beleefd heeft. Deze groep komt tot ordening en keuzebepaling". Zaterdagmorgen kunnen 12- tot 17-jarigen, onder leiding van speldo- cente Jeanette Hofman expressie leggen in woord en gebaar. Voor volwassenen zijn de maandag-, dinsdag- en woens dagavonden gereserveerd. Op de maan dagavond kan er getekend en geschil derd worden. Collages maken met ma terialen zoals krijt en houtskool be hoort ook tot een mogelijkheid. Tijdens deze avonden wordt er alleen gewerkt in het platte vlak. omdat de docent zo een aansluiting wil geven op het niveau van de deelnemer. Ruimtelijk vormen, dus een dementie meer. is mogelijk op de dinsdagavon den. Keuze bestaat er voor de woens dag; één groep kan o.l.v. Jan Vonk sie raden maken, een andere groep neemt creatief kleden als uitgangspunt. De cursusgelden bedragen voor volwasse nen per avond 6,- excl. materiaal, kinderen 3,50 excl. materiaal en voor kadercursisten 7,50 incl. materiaal. De werkgroep meent een eventuele selectiemaatregel te kunnen uitbannen, door in volgorde van betalingen de deelnemers in te schrijven. Het „Pro jekt" Woudenberg hoopt op een ont dekkingstocht van zelfexpressie. Zij wil met een onbevooroordeeld waarnemen de deelnemers laten beginnen met een boeiende tocht naar het onbekende. Durf zal daarbij nodig zijn, om zodoen de de eigen creativiteit erin te ontdek ken. Voldoende informatie kan verder verkregen worden bij het secretariaat van de Stichting „Projekt" Wouden berg: mevr. E. J. M. van den Berg - Ruijs, Tromplaan 10 te Woudenberg. Telefonische opgave dagelijks na 13.00 u. (03498-2547). UTRECHT In september a.s. zullen weer vele jongeren in de leeftjjd van 15 tot en met 23 jaar (studenten t.m. 26 jaar) zich een cultureel paspoort aan schaffen. In het eerste seizoen, dat het CJP voor alle jongeren in deze provincie verkrijgbaar was, zjjn er ruim 4000 afgegeven; voor het komende seizoen wordt een nog veel groter aantal ver wacht. De paspoorthouders hebben goed ge profiteerd van de vele voordelen die het CJP biedt: Voorstellingen en uitvoerin gen op het gebied van toneel, muziek, opera, dans en cabaret meestal voor de halve prijs, musea en tentoonstellingen vaak helemaal gratis, en abonnementen op diverse tijdschriften en opinieweek bladen met een aanzienlijke reductie. Al die mogelijkheden worden maan delijks bekend gemaakt in de agenda van het eigen CJP-blad „Ontsticht", dat verder uitgebreid informatie geeft over alle mogelijke zaken die jongeren kun nen interesseren. Dit blad wordt aan de CJP'ers gratis thuisgestuurd. En dat alles voor ƒ3,50 per jaar, de prijs van een paspoort. Op alle gemeen te-secretarieën zijn aanmeldingskaarten verkrijgbaar en op de meeste worden ook de paspoorten uitgereikt. Een pas foto maakt het CJP tot een persoonlijk document, waarmee men in heel Neder land terecht kan. limilliMimUJIMMMMIIIMIMIIIUMIIIIIIMttMMIIIIIIIIt ItllllllMNtlllllllMllltlllfll RHENEN Uit een tussentijds gehouden telling door het bevolkingsbu reau is gebleken, dat de Grebbestad een belangrijke mijlpaal is gepas seerd, zonder dat daaraan aandacht is besteed. De gemeente aan de Rijn heeft namelijk al ruim 15.000 zielen te boek staan. Niemand weet wie de 15.000'ste is geweest, omdat men er pas te laat aan gedacht heeft de vin ger aan de pols te houden. ,,lk vind het ergens wel jammer", zei gisteren wethouder mr. J. Deen, ,,het was weer een mooie aanleiding geweest om een feestje te bouwen". Dat Rhenen nu een gemeente is geworden met méér dan 15.000 zielen vond hij overigens wel interessant. ,,En dat is dan maar weer gebeurd tijdens de zittingsperiode van het nu aftredende college van burgemeester en wethouders"zei hij trots lm immWIIIHttMimillllHHfMItlllllUM HUIINIUimUMMflflHMIfffllflNtimfllMIMIMMffltttMMl

De Vallei | 1970 | | pagina 3