KVP: een lijsttrekl „Conflict met Ambonezen moet worden uitgepraat" Septuagint gaat door met actie Kamerfractie PvdA: één lijstaanvoerder Han Lammers kandidaat wethouder in Amsterdam RUSTIG WIERDEN VERANDERDE IN ERN SLAGVELD in Kabouter-spreekkoor in Den Haag Artsen Bergen ongerust over plan gaswinning Marijnen liet ontru inien „ZWIJNDRECHTS HEERTJE" OPENBAART GEEN GEHEIM, WANT LIPS ZEGT: „We hebben zwakke plek zelf ontdekt JUWELIER VINDT AFFAIRE NU „VEEL TE LEVA" Geweld en straffen lialen WÊÊimÈM^- mets mt Scherpe reactie op brief bisschoppen VOORSTEL \AN PARTIJBESTUUR ED VAN THIJN BLIJFT IN TWEED F KAMER BELONING OVERLEG INGREEP VEEL TE LINK OFFICIER VAN JUSTITIE: WOEDEND ONVREDE UITPRATEN GEES PRlMClPiËLE KEI ZE VOOR OPPOSITIE INVENTARISATIE DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 Limburgs trio goud voor fout Lips' nachtkluis DORDRECHT Het .„Zwijndreehtse heertje" heelt zich opgeworpen als beschermer van de brandkasten- en slotenfabriek Lips te Dordrecht. Het was J. Kuipers, de man die bekendheid verwierf in een dubieu/e miljoenenaffaire. die de aandacht van Lips heeft gevestigd op een zwakke plek in de afsluiting >an nachtkluizen. Door het mankement konden de leren tasjes met geld. die klanten *s nachts in de kluizen deponeerden, er weer uit worden gehaald. J. Kuipers, die al jaren in Geleen woont, is nu medewerker van Bemel- mans Beveiligings Services in Gcleen. Het bedrijf is vier maanden geleden jpgezet door de vroegere taxichauf feur Bemelmans. Dc heer Bemelmans had van de ju welier-horloger P. Wiering in Bruns- sum gehoord dat de leren tasjes met geld op eenvoudige manier uit de nachtkluizen waren te halen. De heren Bemelmans en Kuipers dachten dat Lips er wel wat geld voor over zou hebben als zij het zwakke punt van de nachtkluizen zouden onthullen. ..Kui pers zei dat er bij Lips zeker 75.000 gulden per man zou zijn te vangen"; aldus de heer Bemelmans. F F Van een onzer redacteuren DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Katholieke Volkspartij heeft het partijbestuur dat 12 september bij eenkomt officieel geadviseerd één (nationale) lijstaanvoerder voor de Tweede-Kamerverkiezingen van 28 april 1971 aan te wijzen. Zijn naam zou bovenaan de lijsten in vier lijstgebie- den moeten staan. Het voorstel van het dagelijks bestuur is gebaseerd op ge sprekken met bestuurders van kringen van de KVP. In dit officiële voorstel wordt (uiter aard) de naam van de gewenste natio nale lijstaanvoerder nog niet genoemd; dat is dit najaar aan de orde. Er is echter nauwelijks twijfel over mogelijk dat dr. G. H. Veringa, nu minister van Onderwijs en Wetenschappen, deze lijsttrekker wordt. Bij de vorige Ka merverkiezingen opereerde de KVP met vier lijsttrekkers, resp. in N.- en Z.-Holland en Utrecht. Noord-Brabant, Limburg en de noordelijke en oostelijke provincies. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De voorzitter van de PvdA-fractie in de gemeenteraad van Amsterdam drs. Ed van Thijn heeft besloten zich niet kandidaat te stellen voor een wethouderszetel in de hoofdstad; hij geeft de voorkeur aan het Tweede-Kamerlidmaatschap. De door dc benoeming van drs. R. J. de Wit tot burgemeester van Alkmaar opengevallen plaats onder de kandida ten voor een Amsterdamse wethouders- zetel zal nu worden ingenomen door de heer Han Lammers. Gisteravond heeft de socialistische raadsfractie besloten de 39-jarige journalist Lammers offi cieel kandidaat te stellen voor een plaats in het dagelijks bestuur van Amsterdam. Het is zeer waarschijnlijk dat de heer Lammers volgende week dinsdag geko zen zal worden; de PvdA krijgt drie zetels in het nieuwe college van wet houders; naast Lammers staan de hui dige wethouder van Financiën Wim Po lak (óók een oud-journalist) en de vak bondsman L. Kuijpers kandidaat. Een complicatie die zich bij het vooroverleg nog kan voordoen is dat Lammers er niet over peinst de portefeuille van de heer De Wit (publieke werken, agglo meratiezaken etc.) „over te nemen"; hij geeft de voorkeur aan de onderwijspor- tefeuillc maar die wordt óók door een van de CPN-kandidaten geclaimd. De heer Van Thijn is van plan nog anderhalf a twee jaar voorzitter van de Amsterdamse socialistische raadsfractie te blijven en zich daarna geheel op het parlementaire werk te concentreren; hij is duidelijk een van de „kroonprin sen" in de PvdA-Tweede-Kamerfractie. De heer Lammers is een van de oprich ters van Nieuw Links. Hij doet volgen de week zijn intrede in de Amsterdam se gemeenteraad. Niet zonder spanning wachten de hoofdstedelijke socialisten af hoe de andere fracties op de kandi datuur van Lammers zullen reageren. Hoewel juwelier P. Wiering aanvan kelijk niet zo overtuigd was van een financieel succes als hij Lips de zwakke plek in de nachtkluizen zou tonen, ging hij toch in zee met de heer Bemelmans. De heer Wiering meent echter dat hij zich thans uit de affaire moet terug trekken. „Ik heb een zaak, die niet kan velen dat er verhalen over in omloop komen die voor tweeërlei uitleg vat baar zijn", zei hij. „Door logisch lé denken heb ik vast gesteld dat zonder enig gereedschap te gebruiken, het geldtasje er weer uit kan worden gehaald", zei hij. „Dat leek mij van belang voor de firma Lips en ik zou voor dat idee wel een beloning hebben aangenomen. Maar ik zou het toch nooit zo op haren en snaren willen spelen, zoals het tenslotte is gegaan". De directie van Lips zei, dat er sinds twee maanden anonieme telefoontjes waren binnengekomen met waarschu wingen over de nachtkluizen. „Wij von den geen aanleiding daar op in te gaan. Zulke mededelingen komen wel vaker bij ons binnen. Als het serieus is, pra ten wij, doch op anonieme aanbiedin gen en dreigementen kunnen wij niet ingaan". De heer Bemelmans zei dat hij onder eigen naam en de naam van zijn vier maanden oude beveiligingsfirma con tact met Lips heeft opgenomen. Lips zou daar niet op in zijn gegaan. „Pas vorige week woensdag zijn de heren De Kroon en Van Dalen van de firma Lips naar Geleen gekomen om de zaak te bepraten. Wij konden toen niet tot overeenstemming komen, ofschoon ik toen heb voorgesteld dat ik in het bij zijn van de politie en de directie van de bank zou demonstreren hoe de cassette met geld weer uit de nachtkluis kon worden gehaald. Lips wees die demon stratie af. Wij kwamen overeen dat wij gisteren in de fabriek van Lips in Dordt die demonstratie zouden geven". „Toen 'de heren Van Dalen en De Kroon waren vertrokken, hebben wij overlegd. Wij besloten niet zo lang te wachten. Ik heb Lips opgebeld en don derdagmiddag hebben wij een gesprek in Dordt gehad. Dat waren de heren Wiering. Kuipers en van Lips weer de heren De Kroon en Van Dalen. Die konden helaas geen beslissingen nemen en de directie kregen wij niet te spre ken. Wij zijn onverrichterzake naar Limburg teruggekeerd". De directie van Lips zegt over deze bijeenkomst: „Het had er alle schijn van dat de heren ons wilden dwingen. Bedragen zijn niet genoemd, doch het was wel duidelijk dat ze geld wilden hebben. Ze hebben ons niet verteld wat er mogelijk aan de afsluiter van de nachtkluizen mankeerde. Door logisch te denken hebben wij dat nu zelf ont dekt". „Het is een technische ingreep, een soort voorbewerking waardoor de cas sette met geld niet door de lange goot naar de eigenlijke kluis glijdt, maar in de trommelvormige afsluitcilinder blijft hangen. Opent men de afsluiter daarna, dan kan men inderdaad de geldcassette er weer uitnemen. Binnen een paar we ken zijn alle afsluiters van alle nacht kluizen hiertegen beschermd. Op de mededeling van de directie van Lips dat de voorbewerking met het nodige gereedschap een klein half uur tje in beslag neemt, zeggen de heren Bemelmans en Wiering dat zij de voor bewerking in enkele seconden zonder enig stuk gereedschap kunnen aanbren gen. Beiden gaven als hun mening, dat Lips mogelijk het mankement van de nachtkluis- afsluiter niet heeft gevon den. „Ik wacht nu rustig af", zegt de heer Bemelmans. „Er is nu alle kans dat binnenkort het bewijs wordt gele verd dat de beveiliging niet safe is. Dan moet Lips wel bij mij komen en dan doen we zaken". De heer Bemelmans wilde niet zeggen hoeveel hij voor zijn veiligheidssysteem wil hebben. Hoewel het voormalige Zwijndreehtse Heertje geregeld medewerking verleent in zijn veiligheidsbedrijf, is Kuipers niet bij hem in dienst. De juwelier Wiering had Kuipers echter al zo vaak ontmoet in gezelschap van de heer Bemelmans toen die in zijn zaak een beveiliging tegen inbrekers had aangebracht, dat hij niet beter wist of Kuipers was bij Bemelmans in dienst. „De affaire wordt mij nu veel te link", aldus de heer Wiering. „Ik heb mij er volledig uit teruggetrokken". „Het zijn gewoon draaibare koekjes trommels, die afsluiters van de nacht kluizen". zegt de heer Bemelmans, „die kluizen zijn zo lek als een mandje". Hij zei niets af te weten of enig idee te hebben va* de voorbewerkte kluis deuren die indertijd zoveel stof hebben doen opwaaien. Bij Lips werd ons gezegd, dat de af faire met de nachtkluizen daar niet in verband wordt gebracht met de voor bewerkte kluisdeuren. „Dat is weer heel iets anders", aldus de directie van Lips. Wel werd ons ge zegd dat zowel door een jurist als door de politie wordt onderzocht welke juri dische aspecten aan de affaire zitten. „Binnen twee weken zijn alle nacht kluizen weer veilig", zo werd ons bij Lips verzekerd. „Tot die tijd doen de klanten er goed aan, nadat zij een cas sette met geld in de nachtkluis hebben gedaan, deze wederom te openen om te kijken of de cassette werkelijk door de glijbaan naar beneden is gegaan. In sommige gevallen kan het nog voorko men dal hij' in de cilindervormige af sluiter blijft aitten als deze is voorbe werkt". „Allemaal bluf", zegt de heer Bemel mans. „Voor zaterdag kunnen alle nachtkluizen weer safe zijn, als Lips mijn beveiliging neemt". Op zijn sa menwerking met het voormalige Zwijndreehtse Heertje bij het aanbren gen van veiligheids- en alarmsystemen wilde hij niet nader ingaan. In dit stadium vond hij het geen re clame voor zijn zaak daar al te veel de nadruk op te leggen. ir Een beeld van de rellen van afgelopen weekeind. Foto rechts: Drie leden van de wijkraad van de Ambo- nezenwijk in Wierden. Zij hopen dat de commissie die is gevormd verlichting :al brengen in de gespannen sfeer na de schermutselingen. V.l.n.r.: E. Leiwakabessi, A. Batawange en A. J. tóatulessy. WIERDEN Terwijl schilders de door stenen serbrij/elde ruiten ver vangen door nieuwe komt Wierden lang/aam bij uit /.ijn verdoving. Dit ontwaken gaat gepaard met gevoe lens van wrok en haal. Wrok. vooral tegen de Ambonese jongeren die zaterdagnacht op leven en dood met hun Nederlandse leef tijdgenoten vochten. Binnen korte tijd was het anders zo rustige Wier den veranderd in een slagveld waar honderden jongens elkaar te lijf gin gen met stenen, stokken en messen. De zeven man plaatselijke politie voerde, versterkt door veertig man van mobiele eenheden charges uit om de vechtenden te scheiden, en kwam daarmee tussen twee vuren terecht. Er vielen ettelijke gewonden, onder wie twee politiemensen. Zondagavond verzamelde een menigte woedende Nederlandse jongens zich bij de Ambonese wijk. Het kwam niet tot vechten, want de Ambonezen bleven binnen. Maar toen er tussen de politiemannen, die de wijk hadden afgegrendeld een benzinebom ont plofte, was de maar vol. De menigte de meesten waren op rellen belust, uit de omgeving naar Wierden geko men werd uit elkaar geslagen. Dc Wierdenaren zijn zwaar geschokt door de plotselinge uitbarsting van geweld in hun dorp. Maar slechts weinigen vragen zich in alle eerlijk heid af. wat de diepere oorzaak is. De directe oorzaak is wel duidelijk. De veldslag, die 't hele weekeinde heeft geduurd, ontstond na geruchten, dat Ambonese jongens geld zouden heb ben gestolen uit de tasjes van Neder landse meisjes. Een Nederlandse jon gen deelde daarop in de verhitte ker- missfeer een klap uit, en op kleine schaal begonnen toen de schermutse lingen. Mr. W. L. de Walle, officier van Justitie in Almelo, gelooft, dat het probleem veel dieper zit. Want ook in andere delen van het land waren Ambonese jongeren de laatste tijd betrokken bij rellen. „Het is een symptoom van de onvrede, die al jarenlang bestaat", zegt hij. „Ik zie het eigenlijk tegen de achtergrond van het hele jeugdprobleem". Mr. Walle, die het hele weekeinde bij de opstootjes was, heeft veel waarde ring voor de Ambonese wijkraad, die ervoor zorgde, dat de Ambonezen zondagavond thuis bleven. „Als ze op straat waren gekomen was er een bloedbad ontstaan", meent hij. „Men was zeer verhit. Een man zei tegen mij: „Meneer, ik heb er een jaar voor over, maar vanavond gaan ze eraan". Een vrouw vertelde me. dat ze doods bang was voor de Ambonezen. Maar een politieman heeft gezien, dat haar ruiten werden ingegooid door blonde jongens... Geweld en straffen zullen in dit geval niets uithalen, verwacht de officier van Justitie. Het moet worden uitge praat. Dat gebeurt dan ook. Er is een commis sie gevormd, waarin ook leden van de wijkraad, die zal trachten de ge moederen tot bedaren te brengen zit ting hebben. Het jongste lid van de wijkraad, de heer Batawange (26) wil niets liever. „Wij hebben twintig jaar in vrede in Wierden gewoond, en nu is plotseling de harmonie verstoord. De mensen weten zo weinig van onze achtergronden af. Er zal meer objec tiviteit in de voorlichting moeten ko men". n o BERGEN Artsen in de Noordhol landse gemeenten Alkmaar en Bergen zijn bezorgd over de geestelijke'volks gezondheid in hun gebied. Naar aanleiding van de voorgenomen, gaswinning in de Bergens- Schoorlse duinen en de Befgermeerpolder hebben zij hun ongerustheid in de vorm van een petitie aan staatssecretaris Kruisin- ga uitgesproken. Hun bezwaar geldt: de boringen die gedurende vele jaren zware geluids overlast zullen veroorzaken, de zeer sto rende installaties in unieke natuurge bieden en de luchtverontreiniging ter wijl volgens de artsen ook de drinkwa tervoorziening in gevaar kan komen. Zij menen zich dan ook te moeten verzetten tegen iedere aantasting van dit gebied. DEN HAAG De Tweede-Kamerfractie van de Party van de Arbeid is van i mening dal de party met één nationale lijstaanvoerder de campagne voor dc Tweede-Kamerverkiezingen van 28 april 1971 in moet gaan. „De nieuwe fractie van de PvdA in de Kamer zal moeten fungeren als een wezeniyk onderdeel van een alternatieve regeringscoalitie en dal brengt mee dal by de kandidaatstelling j gelet zal moeten worden op ervaring en bestuursbekwaamheid," aldus de fractie j in haar nota, die gisteravond in een vergadering van het party bestuur ter dis cussie gesteld is; volgende week zet het bestuur deze bespreking voort. De fractie is ook van mening dat de PvdA onder haar eigen naam de verkie zingen in moet gaan en niet gestreefd moet worden naar gemeenschappelyke lijsten met andere partijen (PAK byv.); daarmede zijn bij de verkiezingen van 1970 niet zulke beste ervaringen opgedaan, vindt dc Kamerfractie, die verder van mening is, dat er een „gerede kans" is, dat de PvdA zich de komende parlemen taire periode opnieuw in de oppositie zal bevinden. De Kamerfractie stelt zich, zoals al verwacht werd, op enkele punten vier kant op tegen opvattingen van Nieuw Links. o.a. waar deze stroming in de PvdA zich voorstander toont van een-met-zes-lijstaanvoerders- de- ver kiezingen- ingaan. Zo mogelijk nog fel ler is de fractie gekant tegen het idee van Nieuw Links om met een team van fractieleiders te komen. „Een meervou dig leiderschap van de fractie is beslist niet uitvoerbaar", aldus de fractie. Uitvoerig wordt in de nota ingegaan op de werkwijze van de fractie; „wij zijn steeds meer op de politieke actua liteit gaan inspelen; onze activiteit is sterk geïntensiveerd; van de in de afge lopen jaren gehouden interpellaties bijv. kwam meer dan de helft voor re kening van de PvdA-fractie". consta teert de onder voorzitterschap van drs. J. M. den Uyl staande fractie die aan toont dat er tal van mogelijkheden zijn om het functieverlies van het parle ment te bestrijden. Bij de aanvulling van de fractie (vol gend jaar) blijft bekwaamheid een eer ste vereiste, vindt de fractie; eveneens moet aandacht geschonken worden aan het behoud van de identiteit. „De PvdA kan het zich niet veroorloven haar her kenbaarheid als democratisch- socialis tische partij op het spel te zetten". Bij een aanvulling zal erop gelet moeten worden dat jongere leeftijdsgroepen de meeste aandacht moeten hebben en verder is het nodig dat de fractie in haar nieuwe samenstelling de beschik*- king heeft over voldoende leden die er varing hebben met de praktijk van maatschappelijke organisaties". Dat zij er min of meer op rekent weer oppositiepartij te zullen worden mag niet inhouden dal de PvdA er geen rekening mee zou moeten houden dat zij weer regeringsverantwoordelijkheid zal hebben te aanvaarden. De PvdA dient zich hierop te richten en zich te presenteren als een partij die bereid en in staat is samen met anderen te rege ren. aldus de nota. „De fractie wijst een principiële keuze voor oppositie af; zij onderkent de structurele gebreken Nan de Nederlandse samenleving maar ze trekt er de handen niet van af". In Den Haag wordt het wordt in de nota niet expliciet gezegd aange nomen dat de grote meerderheid van de Tweede-Kamerfractie geporteerd is voor een lijsttrekkerschap van de hui dige fractieleider drs. J. M. den Üyl. In het partijbestuur, waarin Nieuw Links een niet zo gering aantal zetels bezet, zijn de meningen tot dusver sterk ver deeld. Op zaterdag 19 september zal de partijraad van de PvdA een uitspraak op dit punt moeten doen. In ganzepas trokken kabouters en Dolle Mina's gisteren door de Haag se raadzaal tot voor de tafel van B. en W., waar een discussie met bur gemeester Marijnen ontstond. Zij wil den een open discussie over het ont ruimen en slopen van Vrijdorp", DEN HAAG Burgemeester mr. V. G. M. Marijnen van Den liaag heeft gisteren de publieke tribune van de raadzaal laten ontruimen toen een aantal Kabouters in spreekkoor vroeg om een debat over de ontruiming van het voormalige Milvakamp in Kijk duin. Tien Dolle Mina's waren kort daarvoor in ganzepas voor de collegetafel ver schenen. Zij voelden zich persoonlijk beledigd door de ontruiming van het kamp, waar zij een kindercrèche had den. Burgemeester Marijnen gaf toe, dat de ontruiming van het Milvakamp een ander psychologisch effect zou heb ben gehad als deze op een later tijd stip was gebeurd. Hij noemde echter de ontruiming nood zakelijk zowel juridisch als uit een oogpunt van de volksgezondheid. De rapporten over de misdragingen in het kamp waren naar zijn zeggen de schriftelijke neerslag van mondelinge mededelingen. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De Septuagint- groep van progressieve priesters (en predikanten) is van plan haar actie om ruimte te scheppen voor volledige handhaving in het ambt van de gehuw de priester voort te zetten. „Hij zullen priesters die omwille van het huwelyk hun ambt moesten neerleggen blijven beschouwen en behandelen als ambts dragers, die ten onrechte in hun functie gesehorst zijn". De groep is bijzonder teleurgesteld over de brief die de Ne- derlandje bisschoppen dezer dagen aan de priesters hebben gezonden; daarin beklemtonen de bisschoppen, dat er geen wezenlijke veranderingen ten aanzien Nan de celibaatskwestie te ver wachten zijn. De Septuagint-groep herinnen aan de uitspraken van de januari-zitting van het pastoraal concilie in Noordwij- kerhout en de verklaring van 19 janua ri van de Nederlandse bisschoppen, waarin deze zich achter twee wensen van het -pastoraal concilie scharen, nl. dat priesters, die een huwelijk sluiten toch onder bepaalde voorwaarden hun ambt zouden kunnen blijven vervullen én dat gehuwden tot het ambt toegela ten zouden kunnen worden. „Uit het communiqué naar aanleiding van het bezoek van kardinaal Alfrink aan Rome en de dezer dagen aan de priesters gezonden bisschoppelijke brief, blijkt ons, dat de bisschoppen de eerste wens hebben laten vallen. Zij constate ren immers niet alleen dat het werelde piscopaat en de paus voor deze gedach te niet te vinden zijn, maar spreken ook over verachtingen, die geen realiteit zullen worden". „Verder ontbreekt elke aanwijzing, dat de bisschoppen deze situatie spijtig vinden", aldus Septuagint; de groep kan begrip en waardering opbrengen voor de poging van de bisschoppen om valse verwachtingen te doen verdwij nen. ..Wij menen, dat de priesters en gelovigen en niet op de laatste plaats de leden van het pastoraal concilie er recht op hebben, dat de bisschoppen in niet mis te verstane woorden laten we ten of zij inderdaad nog steeds wensen, dat priesters, die een huwelijk sluiten onder bepaalde voorwaarden in hun ambt gehandhaafd kunnen worden. Wij dringen op deze uitdrukkelijke verkla ring aan... Wat de brief van de bis schoppen zegt over de keuzevrijheid en de trouw aan het eens gegeven woord is simplistisch en vertekent de reali teit". „Zolang er geen open keuze is tussen het ofwel celibataire ofwel gehuwde priester-zijn zullen veel priesters hun celibaat beschouwen en ervaren als een weliswaar bewust aanvaarde verplich ting maar niet als een in hun hart ver welkomde en verwerkte, roeping Dc uitspraak, dat het verdwijnen van het celibaat een ramp voor de kerk zou zyn. vinden wij een niet te bewijzen en zelfs Nval demagogische bewering, die boven dien nauwelijks blijk geeft van een groot geloof in de innerlijke overtui gingskracht van de Geest Gods, die ie mand daartoe kan roepen". Septuagint is van plan door te gaan met de inventarisatie van de gemeen schappen, die bereid zijn de gehuwde ambtsdrager te accepteren. In samen werking mei. zusterorganisaties van Septuagint in andere landen, zal de groep alle bisschoppen, die in 1971 gaan deelnemen aan de bisschoppensynode „bezweren" om realistisch, eerlijk, open en zonder angst voor gezichtsverlies of autoritaire druk het celibaatsprobleem in zijn volle omvang te bespreken, „se rieus rekening houdend met de eigen problematiek en de eigen omstandighe den van de plaatselijke kerken", aldus de Septuagint-groep, waarvan enkele vertegenwoordigers (de pastores Jan Ruyter en Joost Reuten) vorige week een gesprek met kardinaal Alfrink heb ben gehad. ADVERTENTIE tiideliik 2 pakje

De Vallei | 1970 | | pagina 5