Felle jacht op de kist van de generaal RIJKSPOLITIE VIER T ZONDER DR UKTE 25-JARIG JUBILEUM Nog heel wat wensen voor de toekomst POLITIEMAN NIET IN RAAD Platen Tekort Voordelen Specialisten Hoge vlucht Ambteloos Protest Liet is niet xo moeilijk een aantal willekeurige burgers rovertje te laten spelen, maar omgekeerd kun je er ook bést een keertje opsporingsambtenaren van maken. De vijfentwintig jarige rijkspolitie deed dat gisteren in 't minuscule Maasstadje Woudrichem, waar ter gelegenheid van het zilveren jubileum een „praktische persconferentie" werd gehouden. Daar kwam vanzelfsprekend de rijkspolitie te land, te water en in de lucht aan te pas, maar voor 't overige was het lekenwerk, zij het onder aanvoering van rijkspolitiemannen en onder het oog van de hoogste chef in het korps, generaal W. de Gast. Het geval wilde, dat een door de generaal verzonken kist met voorlopig raadselachtige inhoud was verdwenen uit een der horecabedrijven, waarin het stadje opmerkelijk ruim ge sorteerd is. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1970 De baas weet al het een en ander nu moet de hond, nadat hij iets heeft gekregen om daaraan te ruiken, het spoor verder uitdiepen. Een rijkspolitieman hoort eigen lijk niet thuis in de raad van een gemeente waarin hij zijn werkzaam heden vervult, aldus verklaard ge neraal W. de Gast desgevraagd tij dens de persconferentie ter gelegen heid van het zilveren jubileum van zijn korps. Hoewel hij de restrictie maakte dat het hier alleen om zijn persoonlijke mening ging, zei de ge neraal het onjuist te vinden dat een rijkspolitieman m de raad invloed kan uitoefenen op het beleid van de burgemeester, hoofd van de politie. Anders is het gesteld, als de politie man zijn dienst doet in een andere gemeente dan waarin hij woont, al dus de generaal. pk was er een bejaarde Woudri- Chemmer die met nog een tien tal andere stadgenoten op het plaatselijke praatbankje gefotogra feerd werd- Ten prooi aan felle ver ontwaardiging eiste hij van een rijks politieman. dat het filmpje in beslag zou worden genomen. De rijkspolitie man voornoemd wist de zaak in der minne te regelen, hetgeen ook in het leven van alledag niet zelden de taak van een rijkspolitieman is, en nog niet eens de minste taak. Vooral rijkspolitiemannen in kleine gemeen ten kunnen daarover meepraten. Ze ker in die gemeenten is de goede image van het korps voor een niet gering deel te danken aan de plaats, die zijn vertegenwoordigers in het gewone dagelijkse leven weten in te poen kon ook aan de openbaarheid prijsgegeven worden wat in die kist van de generaal zat: grammo foonplaten met opnamen van de rijkspolitiekapel. Daarmee werd die kapel even in het middelpunt van de belangstelling geplaatst. „Met veel genoegen," aldus de generaal die er aan herinnerde, dat de kapel bestaat uit rijkspolitiemannen, die gewoon dienst doen en eenmaal per week naar een wisselend verzamelpunt gaan om te repeteren. Dat kost nogal wat opofferingen maar de resultaten zijn erg goed en het korps zou het jammer vinden, als het te eniger tijd niet meer zou kunnen. heid in gedrag, houding en kleding; De geldmiddelen alleen al de instrumenten vertegenwoordigen een bedrag van rond vijfendertig duizend gulden komen van do naties schenkende politiemannen, enkele gemeentebesturen en parti culiere bedrijven; De Rijkspolitiekapel beet de spits af en toonde, dat er op een fijne manier veel swing in marsen te verwerken is. Zoals in het ver leden meer is gebeurd, voegde de Dutch Swing College Band zich bij de politiemensen. Een belangrijk punt bij de Rijks politiekapel blijft het. dat hier geen musici aan het werk zijn die vrij gemaakt zijn van de dienst om zich aan de muziek te wijden. Het zijn allemaal jongens uit het harde eigen vak. die de tijd voor hun oefeningen moeten lospeuteren uit hun eigen tijd of uit een paar uurtjes, die de dienst misschien kan missen maar menig burgemeester hoofd van de politie uit eigen plaats ziet de opper of de wachtmeester die dag maar nóde vertrekken. Anderzijds, als de Rijkspolitiekapel opeens een plaatselijk feest komt opluisteren dan is er vaak meer begrip. Lief vijfentwintigjarig bestaan van het Korps Rijkspolitie wordt ietwat stil gevierd zo stil, dat het haast beperkt blijft tot de opmerking van een oudgediende, die 's avonds thuis komt, tuniek en koppel aan de kapstok hangt en tot vrouw en kinderen zegt: ,,'t Is al weer vijfentwintig jaar geleden dat ik er bij kwam". Voor die man in zijn dorp of zijn kleine stadje heeft het korps dan toch nog een bescheiden jubileumviering opgezet, ergens in een nederzetting aan een van onze grote rivieren (elders op deze pagina nader aangegeven), maar waarbij toch ook voldoening doorklonk over hetgeen dat korps in al die jaren heeft gedaan. In het motel Gorkum was gisteren een aantal officieren van het korps te land, te water en in de lucht - aanwezig om er een aantal genodigden iets over te vertellen. Toen iedereen zat en luisterde was er eigenlijk niemand van de gastheren, die op wilde staan om de lof trompet te steken. De algemeen inspecteur van het korps, generaal Wde Gast, volstond met het aanhalen van wat anderen over de rijkspolitie hebben gezegd. ¥¥ij liet de minister van justitie spreken, die in zijn jaarverslag heeft -*• gezegd, dat de rijkspolitie haar vele taken naar behoren heeft ver vuld en dat zij dit alleen maar heeft gekund dooi* bekwaamheid en toe wijding in alle geledingen van het korps". Tn een aantal gevallen werden moeilijke en soms benarde situaties opgelost door met wijs beleid gepaard gaande moed". Nou. dat ziet er wel plezierig uit. Maar de minister bleek ook klachten te hebben, zij het dan ook dat die niet voortvloeiden uit de manier waarop het korps werkt. D' heeft vernomen dat er zijn van het civiele name van hurgemees- le minister klachten bestuur, met ters over de tekorten aan personeel de trage bouw van bureaus de afwezigheid van politiepersoneel by lichameiyke oefeningen in dienst verband het onderhouden van de schietvaar digheid het volgen van cursussen voor bij scholing Over enkele maanden zal de nieuwe opleidingsschool van de rijkspolitie in Apeldoorn van start kunnen gaan, aldus de algemeen-inspecteur van het Korps Rijkspolitie, generaal W. de Gast. Tegelijkertijd zal de op leidingsschool in Arnhem worden opgeheven, maar deze mutatie betekent toch, dat jaarlijks een groter aantal adspiranten kan worden afgeleverd dan nu het geval is. Het totaal samen met de opleidingsschool in het Liihburgse Horn komt dan op 650, terwijl het maximum nu 500 be draagt. Wanneer het aantal plaatsen volgeboekt blijft kan de rijkspolitie redelijk in de eigen vacatures voorzien. Overigens blijft van de kandidaten, die zich in eerste instantie aan melden slechts 10 procent over, een cijfer dat overeenkomt met dat van de gemeentepolitie. Het komt voor. dat afgewezen kandidaten van rijks- en gemeentepolitie naar de verschillende korpsen overgaan. Dat is niets bijzonders, aldus generaal De Gast; het gaat namelijk niet alleen om men tale en lichamelijke geschiktheid, maar ook om geschiktheid voor stad of platteland. Iemand die bij een stadskorps wordt afgewezen kan zeer ge schikt zijn voor dienst op het platteland en omgekeerd. Inmiddels werken bij de rijkspolitie ook zeventien vrouwelijke officieren, hoofdzakelijk voor kinderen. Er bestaan plannen, ook in de lagere rangen medewerksters toe te laten. de training als lid van een mobiele eenheid het verlenen van bijstand elders het optreden als lid van de kapel. die burgemeesters hebben gelijk, al dus dc generaal. Het tekort is mis schien nog wel groter dan zij denken, namelijk gemiddeld 25 pet. Met de vele eenmansposten gaat het nog wel immers die éne man moet er zijn en hy is er. Maar als een tweemans- post een vacature oploopt is er met een al een tekort van 50 pet. De prognose over de periode 1970-1980 heeft uitgewezen, dat bij handhaving van de organisatie zoals die nu is jaarlijks 550 tot 650 wachtmeesters moeten worden aangeworven. Mo menteel komt het korps tot 470 man per jaar, bij een volledige bezetting van de opleidingsscholen in Arnhem en Horn in Limburg. Als straks Apel doorn de plaats van Arnhem inneemt komt de opleidingscapaciteit op 650 man. maar dat betekent ook een uit breiding van het docentenkorps, die op de een of andere manier uit het toch al krap bezette geheel moeten komen... (~kp 't ogenblik vormt de landdienst met een organieke sterkte van ruim 7500 man het grootste deel van het korps. Er is rijkspolitie in 744 ge meenten, waarin een groeps- of post- coinmandant de leiding heeft. Een dis trictscommandant heeft in deze con stellatie een staf, waarin specialisten zijn opgenomen voor verkeers-, re cherche- en jeugdzaken. Zes distric ten hebben nog een bereden groep en in ieder district zijn een of meer speurbondengeleiderts gestationeerd. Bovendien is er nog de rijkspolitie te water, die tegen de 140 vaartuigen in gebruik heeft hele snelle, zoals haastige vluchtelingen nogal eens moeten ervaren. Overigens is de rijkspolitie te water in verschil lende verschijningsvormen een in stelling die al eeuwenlang bestaat. meenten worden immers groter). De verleiding is er om te zeggen, dat de ze organisatievorm met grote vraag naar politiemensen ten plattelande nauwelijks voldoet, maar generaal De Gast voerde daartegen aan, dat er ook voordelen zijn. Als het nodig is om ergens tijdelijk veel politiemen sen ter beschikking te hebben, dan kan de rijkspolitie daarin voorzien. Deze dienstverlening wordt zeer op prijs gesteld Amsterdam bijvoor beeld kan er met kennis van zaken over meepraten. Al gauw nadat de eerste ondernemen de luchtvaarders van zich lieten spreken ging ook de politie de lucht in: op de'belangrijke luchthavens van ons land is nu de rijkspolitie gesta tioneerd en de laatste tijd heeft, ook de surveillance in samenwerking met de gronddienst letterlijk een hoge vlucht genomen al blijven de vlie gende politiemannen bij voorkeur wat lager boven de grond, zodat ze goed kunnen zien wat we hier bene den allemaal uitkruimelen. Grote be kendheid heeft ook de algemene ver keersdienst gekregen, die in Drieber gen is gevestigd en waarvan de SAS (Surveillancegroep Autosnelwegen) een roemruchte telg is geworden. Dit alles is gegroeid uit wat men eens de „gendarmerie" heeft genoemd, die alweer was gegroeid uit wat daarvoor het instituut was dat ons de „veld wachter" leverde. „Toen werd het Korps nog met een „C" geschreven", aldus generaal De Gast. Verder gaan rug. de herinneringen niet te- Ze hoeven ook niet verder terug te gaan, want er is op dit moment, werk genoeg, dat de gedachten bezig houdt. Generaal W. de Gast, algemeen inspecteur van de rijkspolitie, stelde er prijs op om zélf de grammofoon plaat van de Rijkspolitiekapel uiit te reiken. Waarom? Hij laat de re censies spreken. Kapitein Hoogervorst, ex- Koninklijk Conservatorium, ex- Marinekapel en ex-Koninklijke Mi litaire Kapelmusicus houdt niet van militair vertoon, wèl van correct ion groter aantal adspiranten is nodig om het huidige en goed voelbare tekort in te lopen en het verloop op te vangen met jaarlijks minstens honderdvijftig man (de plattelandsge- De rijkspolitie te water is er niet alleen om de overtreders en denk niet dat het er veel minder zijn dan op de weg tot de orde te roepen, maar ook om een ruim opgezette voorlichting te geven. Publikaties over aller lei problemen zijn te krijgen bij de diverse bureaus. Ook houdt de rijkspolitie te water vaak lezingen voor leden van watersportverenigingen. Woudrichem heeft het geweten dat wèl. De amateur-speurders woelden het stadje geanimeerd, maar misschien minder efficiënt om. Huisvrouwen werden ter verant woording geroepen vanwege kisten die zij in de tuin hadden staan. Een gezin dat juist aan het verhuizen was moest verklaren, waar al die kisten wel voor dienden. Op de camping bij het water werd een heer. die het allemaal hoogs! ernstig bleek op te nemen, zolang doorgezaagd over de auto van de die ven. dat hij tenslotte vertwijfeld uit riep: „Ja mensen, ze zijn verdwener in de richting Gorkum". De speurders zetten zich toen neer aan de waterkan! om contemplatief in die richting te blijven staren, want de echte rijks politie hield wèl de contactsleutels van de ruimschoots voorhanden zijnde overvalwagens in eigen beheer. nemen. Met op de achtergrond de wetenschap: „Als er echt iets ergs gebeurt weten ze ook wat hun te doen staat." Maar goed, de kist werd uiteindelijk gevonden door de speurhond voor de liefhebbers: kruising tussen een Duitse en een Belgische herder, als eenjarige ambteloze hond opgekocht bij een Groningse spoorwegman en nu meester op alle wapens in de tuin van de pastoor. Dit alles, terwijl pas toor zelf de gordijnen had dichtge- irokken, misschien op het momenl zelve afwezig zijnd, waardoor hem de aanblik bespaard bleef van al die amateurs in het speurwerk, die siga- rettepeuken uittrapten in het perk met de afrikaantjes. Aan de solide .uinpoort klopte en beukte de jeugd van Woudrichem, die nog meer wilde den dan op de straat al te zien was geweest. Een teruggeklopt antwoord van een plaatselijke rijkspolitieman was genoeg om het te doen bedaren, ze kennen elkaar daar in Woudri chem. Gelukkig dus ook, dat die kist weer terecht kwam, meer ondanks dan dank zij de inspanning van de ama teur-genodigden, die Woudrichem zo bekwaam op zijn kop wisten te zet ten. Toch kon de districtsrecherche van Den Bosch van die amateurs nog iets vriendelijks zeggen: „Generaal, als u nog medewerkers met een late roeping kunt gebruiken hier zijn ze." Maar „ze" waren al begonnen aan andere dingen, die bij zo'n jubileum voering horen. En wie naar huis bel de om te zeggen dat het wel wat la ter zou worden wat moet je nu met zo iemand in de politiedienst? O Nadat de kist van de generaal gevon den is onderzoekt de technische dienst vingerafdrukken en mogelijke andere aanwijzingen. O De speurhond heeft het object gevon den, maar nu moet hij eraf blijven, omdat hij anders vingerafdrukken e.d. kan weglikken.

De Vallei | 1970 | | pagina 9