Veenendaals - dagblad ONDERZOEK NAAR MARINE-SLAG OM DE DAM Fotograaf geopereerd NASSER POOGT ARAFAT TE OVERTUIGEN TWEE KWADEN Buiten Algemene staking bij Wilton-F. Marine ranselt Dam leeg met kettingen en koppels Woedende doodt man baby lekker lui sw Treffer Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Overleg in Cairo Veenendaal nu 30.000 inwoners Na druk contact tussen kazernes Weinig wind WELLICHT NOORDZEE- OLIE PER PIJPLEIDING NAAR R'DAM Troepen weg uit Zuicl-Ivorea over 5 jaar- DEN HAAG - Minister-president De Jong keurt liet optreden van de mariniers en matrozen dinsdagavond rond het monument op de Dam in Amsterdam ten sterkste af. Ook de marineleiding verwerpt deze actie, die zij in strijd acht met de democratische beginselen. Raadscommissie wilde geen slaapverbod I Zeer stabiel I Bur, voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement >1,13 p.w., 4,85 p.m., 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 26 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I98 Zomers Amsterdam: terwijl de politie op de motor het Damrak schoon veegt wordt zij met interesse bekeken door de terrasjeszitters, die kenne lijk van mening zijn, dat zij hier op de eerste rang zitten TOP Amsterdam De 29-jarigc foto graaf van het dagblad „De Tijd," Daniel Koning, die maandagavond tydcns de ongeregeldheden in Am sterdam in de rug is geschoten, heeft dinsdagmiddag een drie uur durende tweede operatie ondergaan, waarbjj de kogel, welke zqn wervelkolom had beschadigd is verwijderd. Vandaag is hjj opnieuw onderzocht om na tc gaan of hjj blijvend letsel heeft opgelopen. MARINE KEUREN ACTIE AF CAIRO President Nasser van Egypte heeft dinsdagavond besprekingen ge voerd met Jasser Arafat en andere leiders van Palestijnse guerrilla-organisaties, in een poging de moeilykheden op te lossen die zjjn gerezen nadat Egypte en Jordanië het Amerikaanse vredesplan voor het Midden-Oosten hebben aanvaard, Iets wat de Palesttfncn weigerden. Zij willen het bestand integendeel saboteren. Na de bijeenkomst is geen verklaring uitgegeven. Arafat, de leider van de Fatah en voorzitter van het Centraal Comité van de Palestijnse verzetsbewegingen, werd vergezeld door drie andere Fatah-lei- Ook al werd er dan van officiële zijde ernstig misnoegen uitgesproken, in me nige huiskamer in Nederland zijn de berichten over het optreden van de ma rinemannen op de Amsterdamse Dam op z'n minst met een glimlach ontvan gen. Goed, natuurlijk mag niemand ei gen rechter gaan spelen, maar dat een stel frisse jonge kerels eens even laat zien hoe je zulke onverkwikkelijke zaakjes snel en effectief kunt oplossen, heeft menig hart goed gedaan. Terecht? Vergun het ons dat we het eens heel scherp stellen: dan ligt de - conclusie voor de hand dat het Griekse kolonelsbewind vandaag ook met een glimlach de berichten over Nederland zal lezen. Want tussen wat de marine mannen bij ons gedaan hebben en hun eigen acties van enkele jaren geleden ligt geen principieel verschil. De matro zen en mariniers hier gingen uit van dezelfde gedachte uit en stelden op hun manier orde op zaken. Nu geven we graag toe dat deze scher pe vergelijking op tal van punten niet opgaat. Onze Dam- ontruimers waren helemaal niet uit op omverwerping van welk gezag ook eerder het tegendeel. Ze hadden de ochtendbladen gelezen, hadden wat met elkaar getelefoneerd en waren er op uitgetrokken. Ongewa pend zij het dal de Nederlandse ma rinierskoppel in menige havenstad nogal ontzag inboezemt! Het was alle maal spontaan, niet georganiseerd door een of ander „brein". En dat maakt hun actie bij velen toch wel sympathiek. Maar fout is het. Eigenmachtig ingrij pen door militairen is een even groot kwaad als het linkse anarchisme dat Amsterdam bedreigt. Als de overheid het narchisme niet baas kan is het met onze democratie gedaan maar als ze het militaire apparaat dat haar ter beschikking staat niet meer baas kan. betekent dat eveneens de ondergang van de democratie en Grieken land is er het voorbeeld van. En omdat in een situatie als nu actie van de ene kant reacties van de andere zijde op roept, is de kans dat men snel afglijdt naar de chaos niet denkbeeldig. Het is aan de overheid, handhaafster van het wettig gezag, om duidelijk te maken dat zij en zij alleen de touwtjes in han den heeft. En dat moet snel en effectief gebeuren. Manna III IJistorisc/t bezientrokken vooral de op gallen lijkende schild luizen, die in Palestina op de ta marisk leven, de aandacht van on derzoekers. Hun tot enorme mas sa's stollende honingdauw op de bo men en de bodem, waren de man nakorrels, die tot spijs van de Is raëlieten in de woestijn dienden. Ge kunt erover lezen in de Psal men, Exodus, Deuteronomium, Nu- meri en wellicht nog elders, zodat mag worden aangenomen, dat dit voedsel en zijn herkomst bij het oude volk van grote betekenis moet zijn geweest. Nog altoos wordt deze Sinaï-rhanna door de Bedouienen verzameld en zelfs in een klooster verhandeld. Vermengd met de kle verige uitscheiding van een krekel, bleef zij aldaar duurzaam, zulks in tegenstelling tot het bijbelse man na, dat niet kon worden bewaard, tenzij de volgende dag een sabbat was. In Irak komt deze stof voort uit microscopisch kleine witte lui zen, die bij miljoenen in hogere luchtlagen zweven en af en toe neerslaan op de aarde, vergelijk baar met een laag bloem. De in heemse bevolking schraapt haar van de boombladeren en mengt dit ..meel" met siroop en nootjes, zo dat het als koek kan worden ge bakken en dan als hemelspijs" bekend staat. Men eet het min of meer als nougal, wit bepoederd met een dun laagje manna. Twin tig jaar geleden kreeg wijlen Ples- man van de KLM van de minister van verkeer en openb.werken van het vroegere Mesopotamië (Irak) Day id Dhia Ja'afar, die voor in formatieve doeleinden een retour tje Bag dad-Amsterdam had geno men, een pakje manna uit dat door Eufraat en Tigris bespoelde land, waar het nog steeds ,,uit de he mel" valt, mogelijk door atmosfe rische oorzaken, maar door de Jo den in de woestijn als een wonder beschouwd. 26 aug. 1970. A. B. Wigman. AMSTERDAM Had het aan burge meester Samkalden gelegen, dan zou den er dit jaar geen Damslapers zijn geweest. Hij stond in juni namelijk recht tegenover de meerderheid van de raadscommissie voor bijstand in zaken de openbare orde betreffende. Deze raadscommissie, die alleen een advise rende functie lieeft, achtte het toen on gewenst een slaapverbod voor de Dam uit te vaardigen. Vorige week keurden vooral PvdA. PSP en VVD hel besluit af alsnog een slaap verbod uit te vaardigen. Men vond het tijdstip niet gelukkig, omdat de vakan ties bijna om waren. Liever zag men het verbod uitgevaardigd voor de zo mer van 1971. AangenomCft 'wordt, dat burgemees ter Samkalden nu gehandeld heeft on der druk van Den Haag. ROTTERDAM Een algemene sta king op de werven van Wilton-Fijen- oord in Schiedam en Rotterdam, die dinsdagmiddag onder ongeveer 3000 werknemers is uitgebroken, duurt nog steeds voort. De stakers verschenen woensdagmorgen wel op de werfterrei- nen, maar zij gingen niet aan het werk. Aanleiding voor de actie is onder meer de toegenomen activiteit van koppelba zen. Directie en ondernemingsraad van Wilton-Fijenoord hebben dinsdagavond in een urenlange vergadering gepro beerd om de zaak tot een oplossing te brengen. Dat is niet gelukt. De directie besloot gisteren al de kantines af te sluiten om te voorkomen dat de stakers deze zouden gaan bezetten. VEENENDAAL Hendrika Chris tine Jannet Rijken, die gisteren werd geboren, is Veenendaals dertigdui- zendste. Vanmorgen deed haar vader aangifte van de geboorte op de afde ling bevolking van de gemeentesecre tarie. Het echtpaar Rijken woont aan de Bergweg 58bis en had al een zoontje zodat met de geboorte van Hendrika Christine Jannet een rijkeluiswens in vervulling is gegaan. De laatste keer dat het Veenendaalse bevol kingscijfer een mijlpaal passeerde, was op 11 januari 1964 met de ge boorte van de nu zesjarige Wouter van Viegen, die toen als vijfentwin- tigduizendste werd ingeschreven. Burgemeester P. Bode ontbood de verraste vader Rijken in zijn kamer om een afspraak te maken wanneer het gelegen kwam om persoonlijk met Veenendaals dertigduizendste kennis te maken. Dat tijdstip werd bepaald op vanmiddag half vijf. WILHELMSHAVEN Rotterdam, W'ilhelmshafen in Duitsland en de En gelse haven Teeside zijn de mogelijke eindstations van een pijpleiding onder de Noordzee, zo is van welingelichte zijde bij de olieindustrie in W'ilhelms hafen dinsdagavond vernomen. „Geen enkele groep in onze samen leving'", aldus de premier, „mag het recht in eigen handen nemen". De heer De .long heelt, direct nadat hij over het optreden van de marine mensen in Amsterdam had vernomen, gisteravond contact opgenomen met staatssecretaris Van Es van marine. De staatssecretaris deed de premier de toe/.egging meteen het onderzoek naar de gang van zaken ter hand te zullen nemen. Onmiddellijk na terugkeer van de mariniers en matrozen in Hilversum. Doorn en andere plaatsen is een begin gemaakt met het ondervragen, aldus deelde desgevraagd woensdagmorgen vroeg een woordvoerder van de Ma rinevoorlichtingsdienst mee. Geprobeerd zal worden aan de weet te komen, wie aan de actie heeft deel genomen en hoe die actie tot stand ge komen is. Ook wordt nagegaan of er sprake is geweest van spontaniteit en wat er precies in Amsterdam gebeurd is, aldus de woordvoerder. In een gisteravond door de marinelei ding verstrekt communiqué wordt ge zegd dat de marinemensen zich voorna melijk hebben beziggehouden met het eigenmachtig verwijderen van aanwezi gen op en om het nationaal monument op de Dam. Ook de commandant zeemacht in Ne derland heeft zich in de loop van de avond in een telegram aan de comman danten van schepen en inrichtingen in dezelfde geest uitgelaten en hun opge dragen afdoende maatregelen te nemen, opdat herhaling in ieder geval wordt voorkomen. De koninklijke marine en de koninklijke marechaussee zullen naar deze ontoelaatbare activiteiten van de betrokkenen een diepgaand on derzoek instellen, aldus het communi qué. SUN MOON (Formosa) Vice presi dent Spiro T. Agnew van de Verenigde Staten heeft vanmorgen verklaard, dat alle Amerikaanse troepen uit Zuid- Korca zullen worden teruggetrokken als de modernisering van het Zuidko- reaansc leger is voltooid, - wellicht binnen vijf jaar. I" een snelle actie veegden gisteravond matrozen en mariniers de omgeving van het Nationaal Monument leeg. Op de foto: één van de leden van het ,,Damvolk wordt weggedragen. »w AMSTERDAM - Dc Dani in Am sterdam is gisteravond een half uur lang in handen geweevSt van dc marine. Ongeveer honderd mariniers en ma trozen uit Den Helder, Doorn en Amsterdam veegden in een snelle, gecoördineerde actie de omgeving van het monument schoon van alles wat langharig of baardig was, waar bij zij zich bedienden van knuppels. ficLskettingen en koppelriemen. De circa 80 politiemannen, die juist voor het Koninklijk Paleis bezig wa ren zich op te stellen om eventuele moeilijkheden in dc loop van dc avond het hoofd te bieden, keken verbaasd, maar zonder in te grijpen toe. Pas toen de marinemensen het ADVERTENTIE plein hadden schoongeveegd kwamen zij in actie door de toegangen tot het plein hermetisch af tc sluiten. De marine-mensen waren omstreeks half acht op het 'Centraal Station geariveerd. In een soort militaire for matie marcheerden zij over de trot toirs van het Damrak naar de Dam, waar zij onder woest geschreeuw van nietsvermoedende hippies, die zich in het zonnetje koesterden, afstormden. Het kon hen niet schelen, of ze met jongens of meisjes te maken hadden; iedereen, die zich niet vlug genoeg uit de voeten kon maken, werd weg geslagen. Toen het plein leeg was, hieven zij juichkreten aan en bléven rond het monument staan. Na een half uur, waarin zij korte uit vallen hadden gedaan naar Warmoes- straat en Damrak, trokken zc weer weg in dc richting van het station, waarbij z\j iedereen wiens voorkomen hen niet aanstond, ccn pak slaag ga ven. In de Lieve Vrouwensteeg werden drie langharigen door een groep van 15 matrozen en mariniers ingesloten en volkomen in elkaar geslagen. Pas toen omstanders zich met de zaak gingen bemoeien, lieten de getinifor- Na de bliksemactie op de Dam be gaven de leden van de Marine zich weer naar hun uitgangsstelling: het Centraal station. |meerde „ordehandhavers" hun slacht offers met rust. In het station wilden de marinemensen zich hergroeperen. Politie-officieren en een marine-offi cier wisten hen echter te bewegen, op de trein te stappen. Gevraagd naar de reden van hun optreden vertelde een in Doorn gelegerde marinier eer ste klas: „Het is een spontane actie van ons geweest. Wij werden het zat, dat het Nationale Monument steeds erger werd besmeurd. En toen we vanmorgen in de krant lazen, dat de Amsterdamse politie de zaak niet meer in de hand had, besloten we zelf maar op te treden. Dat langharig tuig moest nodig een lesje hebben, en dat hebben ze nu gehad. Nee, hoe ik heet zeg ik niet. Het is een actie van ons allemaal geweest. Namen doen er niet toe". Uit de manier van optreden van de ma rine-mensen bleek, dat er gisteren de hele dag druk contact is geweest tus sen de verschillende kazernes en dat de actie goed was voorbereid. Het optreden van de marine was het begin van weer een bijzonder onrusti ge avond in het centrum van de hoofd stad. Een grote politiemacht bijna 300 man waaronder 200 te hulp geroepen marechaussees had Dam, Damrak, Rokin en omgeving herme tisch afgegrendeld. Vooral de mare chaussee trad bijzonder hard op. Zonder aanzien des persoons werd bij de veelvuldige charges iedereen, die niet vlug uit de voeten kon komen, geslagen met de lange wapenstok, waarvan vele buitenlandse toeristen, die in de buurt hun hotel hadden, het slachtoffer werden. De relmakcrs plunderden ook weer eni ge winkels) Van het modemagazijn Hij op de Nieuwendijk werd de etalgae leeggehaald, een fotozaak annex ju welier aan het begin van het Damrak kreeg een steen door de ruit en werd beroord, bij een reisbureau werd een molotovcoctail naar binnen gegooid en ook van het stadhuis sneuvelden zes grote ruiten. Overal in het cen trum ook buiten het Damgebied waar zich concentraties van mensen voordeden, werden met harde hand charges uitgevoerd. Omstreeks 'tien uur gisteravond leek Amsterdam's centrum een belegerde stad. Overal stonden gehelmde en met schilden uitgeruste politiemen sen. Hier en daar slopen wat men sen langs de gevels, terwijl voortdu rend het geluid van de politiesirenes hoorbaar was. De totale arrestanten oogst was tegen middernacht, toen het rustig werd in de stad. tien, waaronder een Duitser. Twee gewon den moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. ders, het hoofd van de door Syrië ge steunde Saiqa organisatie Defy Gomaan en door Ibrahim Bakr, die onafhanke lijke commando-groepen vertegenwoor digt. Aan Egyptische zijde nam minister van Voorlichting Mohamed Hassanein Heikal aan de besprekingen deel. Volgens een bericht in „El Achram" zijn de plannen voor een economische overeenkomst tussen Egypte, Irak en Syrië voorlopig uitgesteld. Het gezag hebbende Egyptische dagblad meldde ook, dat Egypte niet zal deelnemen aan de internationale jaarbeurs die volgen de maand in Bagdad plaatsvindt. De aanvaarding door Cairo en Am man van het Amerikaanse vredesplan heeft felle kiritiek uitgelokt van de zij de der Palestijnen. De Palestijnse lei ders, die maandag in Cairo zijn aange komen, hadden voor het gesprek mei Nasser reeds driemaal gesproken mei Heikal. Dat zij nu ook de president onmoel- ten, zou kunnen worden gezien als een teken dat enige vooruitgang bij het overleg is bereikt. Men neemt in Cairo aan, dat Egypte de Palestijnse guerril la-organisatie weer spoedig in de gele genheid zal stellen via radio Cairo uit zendingen te verzorgen. Terwijl in New York de Israëlisch- Arabische vredesbesprekingen begon nen, vergaderde de Amerikaanse presi dent Richard Nixon dinsdag in zijn va kantieverblijf San Clemente over de koers die de Verenigde Staten, zullen volgen in het Midden-Oosten. Aan het beraad werd deelgenomen door de minister van Buitenlandse Za ken William P. Rogers en de ondermi nister Joseph Sisco. Bijzonderheden over de besprekingen zijn niet bekend gemaakt. TILBURG De tweejarige Sylvia Verschuren is in de nacht van zondag op maandag het slachtoffer geworden van een woede-uitbarsting van de 26- jarige W. M.. die sinds een half jaar met haar moeder samenwoonde. Sectie heeft uitgewezen dat het meis^ je verschrikkelijk moet zijn mishan deld. Het kind moet zijn getrapt, gesla gen en van de trap gegooid. W. M„ die verdacht van doodslag is gearresteerd, zegt dat het meisje van de trap Is gevallen. Over wat daarvoor is gebeurd, geeft hij steeds een andere le zing. Terwijl Sylvia's moeder een avond weg was, zou hij het kind uit bed heb ben gehaald, omdat het niet goed was. Hij had wat gedronken, een toestand waarin hij al eerder aanvallen van agressie had gehad. Volgens zijn verklaring zou hij door een woede-uitbarsting zijn overvallen toen het kind dat hij wilde helpen niets van hem wilde weten. Hij zou het toen op de grond hebben gegooid en daarna weer in bed hebben teruggelegd. Sylvia zou zijn opgestaan en, duizelig gewor den, van de trap zijn gevallen. Volgens het sectierapport had het meisje twee gebroken ribben, een ge broken sleutelbeen, een ernstig bescha digde lever en verschillende inwendige kneuzingen. Toen mevrouw Verschuren 's avonds laat thuis kwam vond zij haar dochter tje dood in bed. M. stond bekend als agressief. Twee jaar geleden had hij de leiding van een massale vechtpartij met de politie. (Van onze weerkundige medewerker) CVn groot hogedrukgebied van N.- tot Z.-Europa doet het standvastige nazomerweer aanhou den. Het blijft in Gelderland droog en zonnig met middagtemperaturen van 21 tot 23 graden, tijdens het weekeinde waarschijnlijk nog ho- ger. i Als de Engelse deskundigen gelijk krijgen, wordt ook september een j droge en warme maand met meer zonneschijn dan normaal. Zij zien overeenkomst met 1929 en 1934, toen De Bilt in september resp. 10 l l en 9 zomers dagen registreerde. Weersverwachting tot donderdagavond: Droog en zonnig weer met weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon op 5.41; onder 19.42 uur. Maan op onder 17.38 uur. ADVERTENTIE lakens en slopen

De Vallei | 1970 | | pagina 1