Schoner rijden begint b Nieuwe strijd tegen verkeerslawaai in Amman Éltill BEATLES NOOIT MEER SAMEN „Veel goeds in iroces Rood-China verdaagd Vraag onze "Schoon Rijden"code Weinig bijval voor Franse en Amerikaanse Dolle Mina 's bij manifestaties Over de grenzen Cambodja mm** Hb&i I t <2£>) Esso service gaat steeds verder Angstige spanning in Jordanië Grote smokkel narcotica ontdekt Sovjet-reddingsexpeditie was grote spionage Oppositieleider in Portugal wil naar huis HijïssSS SSKSssssssdSS L Italiaan stal kunstschatten Nicoiopoelos in hospitaal 99 DERTIG DODEN IN GUINEA Mgr. Walsh (12 jaar in China gevangen): JONGEN DOODGEDRUKT Komplot in Soedan \OORS BLAD VERKLAART: „VREEMDE ZIEKTE" Brit gearresteerd in Zuid-Slavië DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 ADVERTENTIE AMMAN Radio-Amman heeft woensdagavond bekendgemaakt, dat zich in de Jordaanse hoofdstad een schietpartij heeft voorgedaan, die een dode en 27 gewonden heeft geëist. „Deze betreurenswaardige gebeurtenissen,, aidus de radio, „hebben zich voor gedaan in weerwil van de pogingen van de Jordaanse regering, betere betrek kingen met de Palestijnse verzetsbeweging tot stand te brengen". Volgens het officiële communiqué be gonnen de incidenten met een aanval van een Palestijn op een auto, waarmee een luitenant van de Jordaanse veilig heidstroepen een bedrag van 3.400 pond vervoerde. De officier werd gewond en de Pales tijn wist met het geld te ontkomen. Daarna zouden Palestijnen o.a. op ge motoriseerde patrouilles bestaande uit Jordaanse militairen en Palestijnen hebben geschoten terwijl ook politie voertuigen onder vuur waren genomen. Naar aanleiding van deze schietpartijen hadden Palestijnse commandotroertn enige belangrijke straten van Amman afgezet. Daarbij waren verscheidene Jordaanse militairen ontwapend. Intussen ontplofte door onachtzaam heid van een Palestijn in de noordelijke voorstad Djebel Nozja een anti-tank granaat, waardoor zeven mensen wer den gewond. Volgens de officiële verklaring kon aan de gewonden, onder wie zes kinde ren, geen medische hulp worden gebo den, doordat de Palestijnen de voor naamste wegen rondom Amman had den afgezet. „Door samenwerking van de binnenlandse veiligheidstroepen er het opperbevel van het Palestijnse ver zet heeft Amman zijn normale aanzien herkregen, aldus het communiqué. Na het gevecht heerste er in Amman een angstige spanning, want men ver- wachtalgemeen dat het weer tot groot scheepse gevechten tussen de „Fedaj- jien" en de Jordaanse overheid zal ko men. Die spanning werd nog aangewak kerd toen er hier en daar open vracht wagens op straat verschenen met daar in commando's met de wapens in de hand. NEW YORK De politie in New York heeft bekendgemaakt, dat zij een van de grootste organisaties voor het verhandelen van verdovende middelen heeft opgerold. De omzet zou meer dan een half miljard dollar (bijna 1,8 mil jard gulden) per jaar bedragen. Sinds de organisatie in 1965 met haar werk begon, zou zij zeker 2,5 miljard dollar (negen miljard gulden) hebben verdiend met de levering van heroïne aan Amerikaanse afnemers. Leider van de groep is volgens de politie de 47-jarige New Yorker Luis Stepenberg, die dinsdag In Nice werd aangehouden. Diens plaatsvervanger, de 42-jarige Jack Grosby, werd diezelfde dag in Genève gearresteerd. Het twee tal zal aan de V.S. worden uitgeleverd. Stephenberg en Grosby waren twee jaar geleden al eens in Amerika aange houden, doch zij werden toen tegen een borgsom van 50000 dollar per persoon voorlopig in vrijheid gesteld. In New York verwacht men voor het einde van deze week, nieuwe arrestaties. De poli tie zei dat zij het komplot had kunnen oprollen* dank zij de hulp van een ver klikker. Een van de methoden van de smok kelaars was een hoeveelheid heroïne te verbergen in een vliegtuig van Frank rijk naar de V.S. Leden van de bende wachtten af, totdat het betrokken toe stel voor een binnenlandse vlucht in Amerika werd gebruikt. Het verdoven de middel werd dan uit de schuilplaats gehaald en zonder douanecontrole van boord gebracht. Per jaar zou 850 kg heroïne Amerika zijn binnengesmok keld. De bevolking is al levensmiddelen gaan inslaan om het in huis uit te kun nen houden als de moeilijkheden weer oplaaien. In het Palestijnse vluchtelin genkamp van Wachdat. zal heden een vergadering worden gehouden van de Nationale Palestijnse Raad, en in en om het kamp heen zijn de guerrillastrijders al begonnen posten in te nemen. Algemeen wordt verwacht, dat de raad een resolutie gaat opstellen waar in men het besluit van de guerrillabe weging, een vreedzame regeling van het gèschil in het Nabije Oosten niet te aanvaarden, steunt. President Nasser heeft voor de twee de maal in 24 uur overleg gepleegd met Jasser Arafat, de leider van de Pales tijnse guerrillagroep Al Fatah. Alles wijst er echter op dat de Palestijnen hun oppositie tegen de Egyptische aan vaarding van het bestand in het Mid den-Oosten niet zullen opgeven. iimj .'ij; BKifr-nS&s! X ****♦**-*»», ,„„v ■■tem#****** r)..jm - ijjjj LONDEN Paul Mc Cartney heeft woensdag verklaard, dat de Beatles nooit meer samen zullen spelen. „Wij zullen om geen enkele rede* financiële of andere samen meer optre den", zo zed hij. Mc Cartney, die al verscheidene maanden met zijn vrouw Linda en zijn dochtertje teruggetrokken leeft op een Schotse boerderij, voegde hieraan toe dat hij muziek zal blijven schrijven. ADVERTENTIE tiideliik 2 pakje Langs de autoweg, in de buurt van het Westduitse Bottrop, worden op het ogenblik proeven genomen met deze 4 meter hoge plastic afzetting. Men wil door middel van deze schut tingde mensen die dicht bij de weg wonen, beschermen tegen het ver keerslawaai. EETHEN Woensdagmiddag is de 9-jarige Arie Kamerman uit Drongelen, die in Eethen meereed op een mestver- spreider, die gekoppeld was aan een landbouwtractor om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde doordat de com binatie, die eerst tot stilstand was ge bracht, uit eigen beweging weer ging rijden. De jongen spro*g eraf en werd tussen een boom en de mestverspreider dood gedrukt. FLENSBURG Een rechtbank in Flensburg (Sleeswijk-Holstein) heeft de Italiaanse kunsthandelaar Massimo Prossliner tot een gevangenisstraf van 2 1/2 jaar veroordeeld, wegens het laten stelen van kunstvoorwerpen bij parti culieren in Noord-Duitsland en Denemarken. Het gestolen goed, dat een waarde had van ongeveer 100.000 gulden, had hij in Denemarken en Ne derland verkocht. Zijn medeplichtigen, de 30-jarige Norbert Osterloh en de 26-jarige Her- bert Steffensen, kregen respectievelijk 2 1/2 en 1 1/2 jaar. Beide Duitsers ver klaarden geen verstand van kunst te hebben. Zij hadden alleen maar in op dracht van Prossliner gestolen. Volgens de officier van justitie had de Italiaan veel aan deze handel in gestolen goed verdiend. Het is tijdens het proces niet duidelijk geworden waar een groot ge deelte van de buit is gebleven. ATHENE Constantine Nicoiopoelos, een van de drie uitgevers van het Atheense dagblad Ethnos, die door een krijgsraad wegens overtreding van de wetten op de noodtoestand gevangen gezet werden, is overgebracht naar een tuberculose-kliniek, zo heeft een fami lielid bekend gemaakt. De 48-jarige Nicoiopoelos, die 15 jaar geleden tuberculose kreeg, heeft in de gevangenis een inzinking gekregen en wordt nu in de kliniek behandeld. Nicoiopoelos werd in april met zijn medeuitgevers veroordeeld tot gevange nisstraffen van 13 maanden tot vijf jaar. De veroordeelden hebben beroep aangetekend en men verwacht dat hun gevangenisstraffen aanzienlijk vermin derd zullen worden. ROME De Amerikaanse missiona ris-bisschop mgr. James Edward Walsh heeft zich op een persconferentie lo vend uitgelaten over enige „zeer con structieve en goede hervormingen" die het communistische bewind in China heeft uitgevoerd. Datzelfde bewind heeft hem meer dan 12 jaar lang gevangen gehouden. Toch maakte mgr. Walsh duidelijk dat hij in het geheel geen sympathie heeft „voor een bewind dat de vrijheid zo sterk beperkt". Op de vraag of het bewind in Peking, net als de communistische landen van Oost-Europa, op den duur tot een zeke re verstandhouding met de kerk zou komen, antwoordde hij: „Het zou mij niet verbazen als dat in de toekomst gebeurde, en niet eens in de verre toe komst". Walsh, die op 10 juli door de Chine zen werd vrijgelaten en dinsdag in par ticuliere audiëntie door de Paus is ont vangen, vertelde dat hij zelfs in zijn gevangeniscel iets van een „zeer goede geest" had kunnen bemerken, ontstaan door hervormingen. Tot de belangrijkste hervormingen rekende hij de volledige gelijkheid van vrouwen en mannen, het wegnemen van alle rasdiscriminatie en een „abso luut verbod op gebruik van immorali teit en onbehoorlijkheid" in de publici teit of het theater. De 79-jarige bisschop gaf de perscon ferentie, gezeten in een rolstoel. Zijn stem was zwak, maar zijn betoog zeer duidelijk. Op de vraag, hoe hij door de Chine zen in gevangenschap was behandeld, antwoordde hij: „Zeer vriendelijk en met veel considiratie". PRETORIA (Zuid-Afrika) In Pre toria is het proces tegen 20 van „terro risme" beschuldigde negers tot 24 sep tember verdaagd, hangende een uit spraak van het hof over twee verzoe ken van de verdediging. Deze voert aan dat 19 van de ver dachten terecht staan op beschuldiging van overtreding van de wet tegen de terreur, maar dat deze beschuldigin gen in wezen gelijk zijn aan die, waar voor zij eerder dit jaar, wegens ver meende overtreding van de wet op be strijding van het communisme, waren vrijgesproken. Het tweede verzoek betreft de be langrijkste verdachte, Benjamin Sello Ramotse, die zegt dat het Zuidafrikaan- se hooggerechtshof over hem, als staatsburger van Zambia, geen jurisdic tie over hem heeft. Hij werd volgens zijn zeggen in de staat Botswana door Rhodesische auto riteiten aangehouden, en in strijd met het internatioaal recht naar Zuid-Afrika gezonden. CAIRO Het persbureau voor het Midden-Oosten heeft woensdag meege deeld, dat vorige week donderdag een staatsgreep is verijdeld. Een officier, een aantal soldaten en andere militairen zijn donderdagochtend gearresteerd en be schuldigd van „aa*zetten tot celvorming in de strijdkrachten om de regering om ver te werpen". OSLO Een Noors dagblad heeft beweerd, dat de Russen een vliegtuigongeluk boven de Atlantische Oceaan in scène hebben gezet, om de reddingsvliegtuigen een reusachtige spionage-operatie te kunnen laten uitvoeren. Het gezaghebbende Dagblad voor de Handel en Scheepvaart berichtte uit de IJs landse hoofdstad Reykjavik, dat er geen doorslaggevende bewjjzen waren dat er op 18 juli een Russisch transportvliegtuig verloren was gegaan tussen Groenland en IJsland. Het vermiste vliegtuig maakte deel uit van een eskader van 60 Russische transportvliegtuigen, die hulp aanvoerden voor die slachtof fers van de Peruviaanse aarbevïng en tussenlandingen maakten op het vliegveld Keflavik, de IJslandse NAVO-basis. De correspondent van het blad, Mats Wibe Lund jr. zed dat „de alge mene opvatting nu schijnt te zijn" dat de Russen de IJslandiers, Ameri- kane en anderen die aan de opspo ringsactie hebben deelgenomen, voor de gek hebben gehouden. „Er is reden om aan te nemen dat ebt allemaal in scène was gezet om de Russen de mogelijkheid te geven een van de meest avontuurlijke spionage-expeditaes te kunnen laten uitvoeren, die ooit plaats heeft ge vonden". zo zei Lund. die niet dui delijk maakte hoe hij aan deze op vatting kwam. Het contact met het Russische vliegtuig, een AN-22, een van de grootste transportvliegtuigen ter we reld, ging kort na het opstijgen van Keflavik verloren en de IJslandse luchtvaartautoriteiten meldden dat het toestel vermist werd. Lund beweert niu, dat het trans portvliegtuig „eenvoudigweg in het geheim naar Moekou is gevlogen". Hij zei verder, dat de Russische vliegtuigen, die drie weken lang van Keflavik opstegen om het verloren toestel op te speuren, in werkelijk heid spioneerden. Lund gaf toe, dat men resten van een vliegtuig hadg evonden, maar /.ei dat het helemaal niet zeker was ciat de aluminium delen die, men la ter toonde, inderdaad van het „zoge naamde vermiste vliegtuig" afkom stig waren. Hij zei dat de Russische piloten, als zij niet vlogen, de strategische luchtmachtbasis op IJsland fotograf - feerden en gegevens verzamelden. ADVERTENTIE LISSABON De Portugese opposi tieleider Mario Soares heeft in een open brief aan zijn volgelingen te ken nen gegeven, dat hij zijn door de rege ring opgelegde ballingschap wil opge ven en in eigen land terecht wil staan. Soares, een 46-jarige sociaal-demo craat, die 12 maal is gearresteerd we gens verboden politieke activiteiten, kreeg vorige maand van de Portugese autoriteiten opdracht het land te verla ten, nadat hij in Rome de begrafenis van zijn vader had bijgewoond. Sinds dien reist hij in het buitenland om steun te verzamelen voor zijn opposi tiebeweging, die door de regering bui ten de wet is gesteld. Nadat hij zich in verklaringen kritisch over het regeringsbeleid had uitgelaten, werd hij door de Portugese politieke politie beschuldigd van misdrijven te gen de staatsveiligheid. In een in Parijs geschreven brief, die Portugal binnen is gesmokkeld, zegt Soares, dat hij laat in het najaar denkt terug te keren naar Portugal, om zijn zaak voor het gerechtshof te bepleiten. Van zegslieden in Lissabon is verno men, dat een veroordeling Soares op 12 jaar gevangenisstraf kan komen te staan. DAKAR De mysterieuze epidemie, die op het ogenblik in Guinea heerst, heeft lot dusver dertig mensenlevens geëist. In Conakry, de hoofdstad van Guinea, zijn 150 gevallen gemeld van mensen, die door de onderhavige ziekte zijn aangetast, aldus is in Dakar uit wel ingelichte bron vernomen. Volgens het Senegalese blad ,Le Soleil' zou de epidemie een cholera-epidemie zijn. Maar in kringen, die nauwe betrek kingen onderhouden met de wereld gezondheidsorganisaties in Dakar, ver klaart men, dat de ziekte nog niet vast gesteld is. ZAGREB Het militaire parket te Zagreb is een gerechtelijk onderzoek begonnen tegen de Brit Roger Colin Sharpies, die verdracht wordt van spio nage. De Brit is in voorlopige hechtenis gesteld, aldus meldt het Zuidslavische persbureau Tanjoeg. De 25-jarige Brit zou volgens de Zuidslavische politie met een telescoop vlootbewegingen in de Zuidslavische haven Poela hebben gadegeslagen. Hij zou voorts de nummers van vliegtuigen hebben genoteerd. NEW YORK In Amerika en in Frankrijk hebben woensdag vrou wen geageerd tegen de tenachter stelling waaronder naar hun mening de vrouw te lijden heeft. De belang stelling voor deze manifestaties was aanzienlijk minder dan de organisa trices hadden verwacht. bi de VS gaven slechts zeer wei nig vrouwen gehoor aan een oproep om woensdag niet naar hun werk te gaan. In New York was het werk verzuim bij de grote ondernemingen nauwelijks hoger dan op andere da gen. In Washington hielden omstreeks hel middaguur circa duizend vrou wen een betoging, waarbij zij pleit ten voor het recht op kosteloze abortus en de oprichting van gratis kinderdagverblijven. In New York werd in tegenwoordigheid van een dertigtal „Dodle Mina's" een gedenk plaat onthuld ter herinnering aan Susan Anthony, een van de bekend ste ijveraarsters voor het vrouwen kiesrecht dat 50 jaar geleden in Amerika werd ingevoerd. In Parijs probeerden ongeveer tien leden van de „beweging voor de bevrijding van de Franse vrouw" onder de Are de Tromphe een krans te leggen voor „de vrouw van de onbekende soldaat". Volgens hen is er altijd nog iemand onbekender dan de „onbekende soldaat" nl. diens vrouw. De demonstranten onder wie de schrijfsters Christiane Rocheforl (le répos du Guérrier) en Monique Vittig (l'Opponax), werden echter direcht aangehouden en voor onder vraging naar een politiebureau ge bracht. Rand 25.000 vrouwen hielden een ADVERTENTIE betoging in een grote straat in het hartje van New York. Het verkeer tn de buurt kwam tot stilstand. Aan het hoofd van de stoet reed een auto waarin enkele „strijdsters van het eerste uur" zaten. De vrou wen hadden spandoeken en borden bij zich waarop onder meer stond: „voor gelijk werk, gelijk loon" en „zusters, sluit u bij ons aan". Er waren mannen die op hun ma nier de eisen van de vrouwen tot volledige gelijkheid met de man on derschreven. In New York vervoeg de zich een man bij een schoon heidssalon. Hij wilde zich laten ma nicuren en zich laten behandelen met een gezichtsmasker. Hij werd, al zijn goede bedoelingen ten spijt, verontwaardigd de straat op gezet. Een succesje hebben de Ameri kaanse Dolle Mina's in elk geval al geboekt. Het Witte Huis heeft be kendgemaakt dat over enkele weken ook zeven vrouwen deel uitmaken van de presidentiele lijfwacht. Ze zijn gerecruteerd uit het Washing- tanse politiekorps. Er wordt een speciaal uniform voor hen ontwor pen. De vraag die alle mannelijke em ployés van het Witte Huis bezig houdt: Hoe lang zal de rok worden. De schrijfster Betty Friedan, or ganisatrice van de komende vrouwenstaking in de V.S., gefoto grafeerd tijdens 'n persconferentie waarin zij opriep tot de boycot van een viertal produktendie volgens de Nationale Stakingsbond de vrou wen in hun reclamecampagnes be ledigen. Amerikaanse functionarissen in San Clemente, dat als het „westelijke Witte Huis" wordt beschouwd, heb ben gezegd, dat de niet-communisti- sche regering van Cambodja iets meer dan vijftig procent kans heeft te blijven voortbestaan. Het zal niet gemakkelijk zijn Cambodja ander de voet te lopen. De communisten zouden grote verster kingen moeten zenden, voordat zij daar zelfs aan konden gaan denken. De Amerikaanse regering is ervan overtuigd, dat er verband bestaat tussen de gebeurtenissen in Cambod ja en Vietnam en zij zai al het moge lijke doen om Cambodja te verdedi gen, uitgezonderd het zenden van troepen. Men is het er algemeen over eens, dat Cambodja gevaillen zou zijn wanneer de VS eerder dit jaar niet hadden ingegrepen om de communistische bases langs de grens met Zuid- Viet nam te vernietigen. Er waren toen ongeveer 40.000 communistische mili tairen in Cambodja en naar schatting zijn door het optreden van de VS daarvan 14.000 uitgeschakeld. Er zijn daarvoor ongeveer 6.000 communisten in de plaats gekomen, maar deze cij fers zijn jjiet geheel zeker. De VS schatten het aantal communis tische militairen in Cambodja mo menteel op 35.000 a 40.000. De Cambodjaanse regering kan het erg moeilijk krijgen, wanneer in novem ber het regenseizoen eindigt, en de communisten alles in de strijd gaan werpen om Cambodja te veroveren. Door zo'n poging zou het communisti sche offensief in Vietnam echter ver zwakken en dat is een van de rede nen waarom de leiders met werke lijkheidszin in Hanoi mogelijk zullen besluiten, dat zij beter ernst zouden kunnen gaan maken met de vredes besprekingen in Parijs, aldus de functionarissen. Vice-president Agnew had dit weekein de gezegd, dat het noodlottig zou zijn voor het Amerikaanse troepenver- minderinsprogramma, wanneer Cam bodja zou vallen. Het verlies van Cambodja zou vernieti gende gevolgen in Vietnam gehad hebben, wanneer dat in april was ge beurd. Agnew heeft willen wijzen op de strategische betekenis van Cam bodja in het kader van de tot april teruggaande operatie in haar geheel. Niets wijst erop, dat komende lente niet nog eens 150.000 Amerikaanse SP1RO T. AGNEW waarschuwen militairen uit Vietnam zouden kun nen worden teruggetrokken, maar de VS moeten wel een slag om de arm houden, om de vijand zijn basis voor onderhandelen niet te ontnemen. Wat Japan betreft, dit land kan twee kanten op wanneer het ervan overtuigd zou zijn dat de VS zich uit Azië zouden terugtrekken. Ziet het dat de communistische landen in Azië gaan domineren dan kan men ver wachten dat Japan op slag omzwaait, zoals het deze eeuw al tweemaal heeft gedaan. Het kan communistisch worden of weer zijn toevlucht nemen tot het militarisme en trachten de last op zich te nemen die de VS van zich zouden afwentelen. Keert Japan zich tot het communisme, dan zou het eveneens een geduchte militaire mo gendheid worden maar zich meer openlijk tegen de VS richten. Dat al leen is al voldoende reden voor de VS om een „pacificmogendheid" te blijven. Wat het overleg tussen de V.S. en de Sovjet-Unie over dé beperking van de strategische bewapening be treft, verklaarden Nixon's naaste me dewerkers, dat die Amerikaanse rege ring „voorzichtig optimistisch" tot nu toe hadden de Russen zich bij de ze onderhandelingen redelijker ge toond dan bij andere. De medewer kers meenden, dat niet het conflict tussen Moskou en Washington, maar dat tussen Moskou en Peking op het ogenblik het grootste conflict op de wereld is. Het Kremlin, zo zeiden zij, wil voorko men dat het met twee tegenstanders tegelijk te maken krijgt. Beperking van haar kernwapenarscnaal zal de macht van de Sovjet-Unie tegenover China echter niet kleiner maken. De Russen hebben immers veel meer r? ketten dan dé Chinezen.

De Vallei | 1970 | | pagina 11