NA HOPELOOS LIJKENDE 2-0 ACHTERSTAND III VOETBALPROGNOSE Eddy Treytel blunderde zwaar Ernst Happel: „Compliment voor Feijenoord" Mi m RONDNEUZEN MOGELIJKHEDEN MANAGER Nijmeegse arbiters eisen veiligheid NOG EEN BLUNDER ZELFVERZEKERDER Monseré neemt bewering terug René Pijnen naar BIC I DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1970 so or I FEIJENOORD BLEEF O VEREIND IN ENERVERENDE WEDSTRIJD TEGEN ESTUDIANTES: 2-2 WXv liiji BUENOS AIRES Eddy Treytel had het niet meer. De doelman van Feijen- oord blunderde in de eerste tien minuten van de wedstrijd tegen Estudiantes de la Plata al tweemaal zo ernstig, dat zijn ploeg met 20 kwam achter te staan. De beroerde ervaringen tijdens de finale om de Europa Cup voor landskam pioenen. toen hij werd vervangen door Eddy Pieters Graafland, hadden op hem een zo zware druk gelegd, dat hij zich uiterst onzeker en nerveus toonde. Of waren het de schelle schijnwerpers, die hem bij hoge ballen recht in de ogen schenen, die hem die zware fouten deden maken Feit is, dat het er voor Feijenoord somber uitzag en dat de kans, om ook de officieuze wereldbeker voor clubteams te veroveren kleiner dan ooit leek. Maar Feijenoord was nog niet verslagen. Het zette zich schrap en hervond zijn zelfvertrouwen. En naarmate de ploeg beter begon te draaien kwam ook Trey tel wat meer in zijn normale doen. Hij maakte nog wel wat fouten, maar het keeperswerk ging hem toch steeds beter af. En zo bestonden de Rotterdam mers het om die schijnbaar hopeloze achterstand volledig weg te werken en zich een goede uitgangspositie te verschaffen voor de return, die op 9 septem ber a.s. in Rotterdam wordt gespeeld. BIJ DE FOTO'S De kopbal, waarmee Kindvall de achterstand van Feijenoord tot één doelpunt terugbracht. Van Estudian tes ziet men v.l.n.r. Bilardn, Malber- nat en Veron. Foto links Laseroms, Echecopar en Veron kij ken toe, hoe Eddy Treytel in deze situatie de bal wél weet weg te wer ken. Foto rechts Tussen de op de grond zittende doelman Eddy Treytel en de paal door is de bal bij een corner voor de tweede maal in het Nederlandse doel verdwenen. In het midden de verbou wereerde Piet Romeijn. Foto onder Ton Vissers op zoek naar nieuwe sponsor OISTERWIJK Puttend uit praktijkervaringen weet Ton Vissers „De ene dag ben je een grote bink in de wielersport en de volgende dag ben je nergens meer". Daardoor weet hij dat het van vitaal belang is in roulatie te blijven in wie- Ierkringen en hij heeft zijn maatrege len al getroffen. Voorlopig wordt zijn salaris doorbe taald. In ruil daarvoor zal hij voorWil- taald. In ruil daarvoor zal hij voor Wil lem II enkele profwedstrijden organise ren en gaat hij het volgend seizoen in opdracht van Gazelle een amateurploeg leiden. „Alteen door het accepteren van dat aanbod kon ik actief blijven in de wie lersport, die ik niet graag zou verlaten. Bovendien heb ik meteen goede afspra- kengemaakt. Ik ga zoeken naar een sponsor, die mettertijd bereid is weer «m goede prof-ploeg op te zetten. Dat gaat natuurlijk niet van de ene dag op de andere en daarom is het niet ongunstig eerst een jaartje zij het in een anders functie een beetje rond te neuzen. Zodra ik die sponsor heb gevonden wordt ik door Willem II en Gazelle van alle contractuele verplich tingen ontslagen, want zij weten ook heus wel dat mijn grootste ambitie in het leiden van een profploeg ligt". De klap lijkt niet hard aangekomen voor deze ploegleider, maar de schijn is hier bedrieglijk. Ton Vissers zon dagskind en zevende zoon van een Bra bantse aannemer pleegt zich onder letterlijk alle omstandigheden monter te gedragen. „Zodra ik dinsdag officieel hoorde van de opheffing zat ik de vol gende seconde al te denken aan andere mogelijkheden. Toch laat zoiets je niet onberoerd, maar ik vind het niet nodig om anderen te laten merken als ik pro blemen heb". Een ondertoon van teleurstelling valt evenwel te beluisteren bij Vissers, die nog maar zes jaar geleden met de orga nisatie van een vlekkeloze Amsterdam se zesdaagse (opdrachtgever: Kurt Vyth) zijn entree maakte in he*t grote wielerwerk. Vrij snel gaf deze uit hockeykringen afkomstige sportminnaar zijn praktijk als binnenhuisarchitect eraan en begon een jaar later met acht renners „een beetje te rommelen als ploegleider" voor Willem II/Gazelle, twee sponsors die hij hoogstpersoonlijk tot elkaar had gebracht. Nu het contact straks verbroken gaat worden moet het hem toch van het hart, dat hij nog wel mogelijkheden zag tot instandhouding van de ploeg. „Ik ben het er niet mee eens dat er nu behoefte was aan dure vedetten. Wij hebben zelf immers Rini Wagtmans nog onder contract. Een spectaculaire ren ner vol klasse, waar omheen je een sterke ploeg kunt bouwen. Ik had zelfs nog wel kans gezien om voor minder geld een betere ploeg te formeren, nu die dure Rik van Looy gaat stoppen gaan verdwijnen". Die dure Belgen zijn Van Looy en de knechten, die hij zelf wenste aan te wijzen. Daardoor heeft Ton Vissers in feite nooit de gelegenheid gehad een ploeg naar eigen inzichten samen te stellen. „Dat was nu eenmaal bedongen toen we Van Looy in 1967 binnenhaal den. Ik dacht dat het niet zo'n vaart zou lopen, maar in de praktijk werkte het wel belemmerend". Nu het erop ging lijken dat Vissers zijn handen zou vrij krijgen besloten zijn sponsors tot capitulatie over te gaan. „Dat heeft mij wel een beetje hoog gezeten", bekent Vssers, die niet erg veel geeft om de toekomstmogelijk heden van vele zijner renners. „Maar ja, ze konden zoiets verwach ten. Dat is nu eenmaal hun vak. Con tractueel moesten ze voor 1 oktober be richt hebben en aan die voorwaarde is ruimschoots voldaan". Zes jaar werken in het roerige milieu der wielrenners hebben van Ton Vis sers een veel bereisd man en een lang niet onverdienstelijk ploegleider ge maakt. „Een moderne ploegleider", naar eigen typering waarmee hij ten strijde trekt tegen de critici, die hem een te geringe kennis van de wieler sport verwijten. „Een ploegleider moet tegenwoordig veel meer een manager en publiciteits- man zijn. Om alles te weten over de spieren van de renners heb je een soig- neur in dienst. En een mecanicien is de vakman, die alle fijne technische kneepjes van een racefiets beheerst". „Als ploegleider moet je zorgen voor alle nodige contacten, voor de organisa tie en je moet waken voor een goede mentaliteit binnen de ploeg. Boeiend werk, dat me nooit meer heeft losgela ten sinds ik er voor de eerste keer mee te maken kreeg. Daarom wil ik zo snel mogelijk weer een ploeg van profwiel renners gaan leiden". NIJMEGEN Arbiters aangesloten bij de Centrale Organisatie van Voet balscheidsrechters, groep Nijmegen en omstreken (COVS) hebben besloten geen wedstrijden meer te leiden bij verenigingen die niet voldoende maat regelen hebben getroffen om hen tegen geweld te beschermen. De scheidsrech ters zullen velden en verenigingen „besmet" verklaren, wanneer zij tijdens een wedstrijd of direct daarna worden aangevallen. Het vorige seizoen zijn bij diverse wedstrijden in de afdeling Nij megen van de KNVB arbiters gemoles- teeerd. De wedstrijden, die woensdagavond zijn gespeeld voor de eerste divisie van de Engelse League, luiden: Chelsea Everton 22, Derby CountyIpswich Town 20; Leeds United - West Ham United 30; Machester City - Black pool 2—0; Newcastle United - Notting ham Forest 11; West Bromwich Al bion - Stoke City 52. EREDIVISIE Sparta Excelsior1 FC Twente Telstar1 PSV Volendam1 NAC DWS3 Holland Sport ADO2 Ajax MVV1 Haarlem NEC3 FC Utrecht Go Ahead3 AZ '67 Feijenoord2 EERSTE DIVISIE HVC FC Groningen3 SVV SC Cambuur1 DFC De Graafschap3 Vitesse Wageningen1 FSC Willem II3 Heerenveen Helmond Sport3 Veendam Heracles2 Blauw-Wit FC Den Bosch1 TWEEDE DIVISIE SC Gooiland ZFC3 AGOVV RCH1 PEC EDO1 NOAD Volewijckers3 Roda JC Limburgia3 SC Drente Baronie1 VVV Eindhoven2 Fortuna VI. RBC1 De wedstrijden met ervoor staan op het totoformulier voor zondag a.s. Rode zwaailichten en gillende sirenes kondigden woensdagavond om kwart over zeven (Argentijnse tjjd) de komst van Feijenoord aan. dat onder escorte van politiemannen van het trainings kamp La Cardella naar het stadion was gebracht, waar toen reeds duizen den Argentijnen op de zich langzaam vullende tribunes 'n hels kabaal maak ten, dat naarmate het later werd steeds meer in decibels toenam. De eerste gang van de Feijenoorders was naar het veld voor een korte inspectie. Dat veld lag er echter nog even slecht bij als twee dagen tevoren tijdens de laatste trai ning in het stadion. Ofschoon er wilde kreten van de tribunes op de spelers neerdaalden was de ontvangst bepaald niet vijandig. Rondom het veld stonden zo'n dertig militairen verspreid, doch buiten het stadion was een detachement bereden politie paraat om dadelijk te kunnen ingrijpen bij ongeregeldheden, terwijl tevens overvalwagens her en der stonden opgesteld. De tribunes achter de doelen vulden zich het eerst en ondersteund door rit misch slaan op grote trommen dansten en zongen de Argentijnen in groepen. Meterslange dundoeken in de kleuren van Estudiantes (rood-wit) drapeerden de tribunes, waarvan 'zo nu en dan ge scandeerd 't „a-r-g-e-n-t-i-n-a" klonk. Schelle muziek uit de microfoons mengde zich soms hier doorheen en deze kakafonie vormde een voorproefje van hetgeen tijdens de wedstrijd aan volume zou worden geproduceerd. Om half negen stelde zich een militair mu ziekkorps in groot gala op, terwijl op hetzelfde moment de Feijenoorders nu gestoken in witte broeken en groene shirts voor de tweede maal hun en tree maakten. De militaire kapel had zich middenop het veld opgesteld. Ook nu weer was de ontvangst door het Argentijnse publiek bepaald niet onvriendelijk. De eerste keer, dat de Feijenoorders op het veld kwamen, werd Boskamp aan het hoofd getroffen door een munt je, dat van de tribune door een blaas pijp was geschoten. Het muntje veroor zaakte een kleine, bloedende hoofd wond. Dit gebeurde, terwijl de spelers van Estudiantes in de kleedkamer nog geïnterviewd werden door talrijke ra dioreporters. Inmiddels had het lot be paald, dat de Oostduitser Rudi Glöckner als scheidsrechter zou fungeren, daarbij geassisteerd door de Westduitser Tschenscher en de Italiaan Sbardella als grensrechters. Het werd steeds dui delijker, dat het stadion bij lange na niet uitverkocht was. De tribunes ach ter de beide doelen waren goed bezet, maar de grote tribune aan de lange zijde telde niet alleen vele lege plekken, maar zelfs vrijwel lege vakken. Dit is mede een bewijs van de impopulariteit van Estudiantes in Buenos Aires. Om 21.05 uur plaatselijke tijd betra den de Feijenoorders met de Argentijn se vlag en bloemenruikers. die zij in het publiek gooiden, het veld. Van de tribunes daalde een regen van papier snippers neer, terwijl vuurwerk werd ontstoken, dat op enkele plaatsen op het veld een rookgordijn legde. Bij het ene doel rood van kleur. Estudiantes trapte af om precies kwart over negen en ging dadelijk in het offensief. In de eerste minuten liet scheidsrechter Glöckner al merken niets te dulden, want bij de geringste overtreding floot hij bestraffend. Deze harde hand werd in de zesde minuut Feijenoord noodlot tig. Voor een volkomen correcte sliding van Laseroms kende de Oostduitser Estudiantes een vrije schop toe, waaruit Bilardo de bal hoog in het doelgebied bracht. De uit zijn doel gekomen Treij- tel raakte de bal wel, maar liet hem glippen, waardoor de opgekomen Eche copar gemakkelijk met het hoofd kon scoren 10. Het zou niet bij deze blunder blijven. Nauwelijks vier minuten later nam Estudiantes een voorsprong van 20, toen bij een lage hoekschop van Co- nigliaro Romeijn de bal miste, die ver volgens via de ten tweede male mis grijpende Treijtel en de Argentijn Veron in het doel caramboleerde: 20. Feijenoord was dermate aangeslagen door deze tegenslagen, dat het volledig in de ban van de angst was gekomen. Niettemin slaagden de Rotterdammers erin, nadat vlak tevoren Flores een vlie gend schot had zien afstuiten op Ro meijn (corner), in de twintigste minuut de achterstand te reduceren. Via enkele Feijenoorders kwam de bal bij de op de linkervleugel geheel vrij staande Moulijn. Uit diens hoge voorzet kopte Ove Kindvall de bal feilloos in de lin ker hoek, onbereikbaar voor de te laat reagerende doelman Errea: 21. Het Argentijnse publiek zweeg als het graf- geen enkel blijk van waardering voor dit toch goede doelpunt. De opleving was echter van korte duur. Zonder wel iswaar te imponeren vooral de defen sie maakte een onzekere indruk be hield Estudiantes de greep op het spel. Wanordelijk voetbal van beide ploe gen leidde ertoe, dat de wedstrijd toen nauwelijks het aankijken waard was en stellig niet vermocht te boeien. Door het veelvuldig fluiten van scheidsrech ter Glöckner, die de teugels wel iets te strak aanhaalde, groeide bovendien het angstcomplex bij de spelers. Immers elke iets te harde tackle kon fatale ge volgen hebben. Het rustsignaal kwam dan ook als een welkome onderbreking. Ongewijzigd traden de ploegen aan voor de tweede helft, die naar 't scheen een zelfverzekerder Feijenoord binnen de lijnen bracht. Feijenoord kwam al in de achtste mi nuut heel dichtbij een doelpunt toen uit een hoekschop van Wim Jansen de naarvoren gekomen Theo Laseroms tegen de lat kopte. Estudiantes begreep het dreigende gevaar en rukte op. Veron loste een schot, dat paniek bracht in de Feijenoord-verdediging doordat Treijtel er weer niet in slaag de de bal te onderscheppen. Een schot van Kindvall ging aan de andere kant rakelings over. Aan weerszijden deden zich nu benarde situaties voor, zoals in de negentiende minuut in de nabijheid van het Feijenoord-doel, toen Coniglia- ro en Echecopar in eendrachtige samen werking oprukten. Ten koste van een corner werd de situatie geklaard. Het antwoord van de Rotterdammers was echter rigoreus. Uit een verre, vrije schop van Israël kopte Kindvall de bal door in de doelmond, waar Van Hane- gem met een duiksprong het leer in de uiterste hoek achter Errea deponeerde. Na 66 minuten was de stand weer ge lijk: 22. Kort hierna zou Van Hane- gem geblesseerd het veld verlaten. Zijn plaats werd ingenomen door Boskamp. Nadat Estudiantes enkele malen met succes de buitenspelval had opgezet en Feijenoord zelfs enige tijd het spel had gedirigeerd even straalde de glorie van het grote Feijenoord af, wat zelfs het Argentijnse publiek verleidde tot applaus trachtte Estudiantes met een krachtig slotoffensief nog tot de overwinning te komen. Het zette daar voor twee nieuwe krachten in: Rudzki en Solari voor Bilardo en Echecopar. Wel zetten de Argentijnen onze land genoten onder druk, doch zij vermoch ten toch niet de Feijenoord-defensie tot capitulatie te dwingen. Het bleef een „onbeslist". BAGANZOLA De Belgische we reldkampioen op de weg Joan Pierre Monseré heeft volgens het Italiaanse persbureau Ansa woensdag in Baganzo- la bij Parma een schriftelijke verkla ring uitgegeven, waarin hij zijn bewe ring als zou Felice Giniondi hem in de slotfase van het wereldkampioenschap zes miljoen lire (36.000 gld.) voor de overwinning hebben geboden, terug neemt. De Italiaan kwam in Mallory Park als derde door de finish en reageerde nu verontwaardigd op de handelwijze van Monseré, waartoe deze zou zijn aangezet tijdens contacten met de bon zen van Gimondi's renstal. Monseré verontschuldigt zich in zijn verklaring voor de uitwerking van zijn destijds gedane bewering. AMSTERDAM Profwielrenner Re ne Pijnen (23) van Willem II/Gazelle heeft naar te verwachten viel reeds een andere werkgever gevonden. Hij tekende een contract bij het Franse BIC, waarvoor ook Jan Janssen rijdt. Pijnen, die in de Tour de France van dit jaar behoorde tot de uitvallers, hoeft voorlopig niet uit te komen in de Tour de France. Hij gaat het komende seizoen in de trui van BIC de kleinere etappewedstrljden rijden. BUENOS AIRES „Die twee blun ders betekenden een catastrofe, maar de jongens hebben zich fantastisch her steld. Ik vind hiervoor een heel groot compliment voor Feijenoord op zijn plaats". Met deze woorden drukte Ernst Hap pel zijn bewondering uit voor de pres tatie van zijn elftal. „Ondanks deze te genslag had Feijenoord na twintig mi nuten grip op het spel. Feijenoord was absoluut de betere ploeg". De woorden van Happel, uitgesproken in een chaotische mensenmassa, die zich voor de kleedkamers verdrong, besche nen door de lampen voor de televisie camera's en bijna verstrikt in de dra den van de radiocommentators, waren ook de tendens van de uitspraken, zoals die in de Feijenoordkleedkamer waren op te tekenen. Iedereen was er wel van overtuigd, dat Feijenoord zich voortref felijk had gerehabiliteerd. „Heeft u niet overwogen in de rust Treijtel te vervangen door Geilman?" Happel: „Neen, daarover heb ik niet eens gepiekerd. Geilman mist interna tionaal ervaring en bovendien heeft hij een liesblessure". Aanvoerder Rinus Israël, al kort na de wedstrijd in het „pak" voor de t.v.-camera: „Die eerste twintig minu ten zijn heel moeilijk geweest. Het heeft ook veel moeite gekost om Eddie Treijtel over het dode punt heen te hel pen". Theo van Duivenbode: „Als team hebben wij ons kunnen herstellen". De zo gevreesde hardheid van Estu diantes was ieder meegevallen. Theo Laseroms noemde het voetbal van Estu diantes wel „vreemd", een beetje te vergelijken met dat van Vorwarts Ber lin. Manager Guus Brox: „Neen, na de ze wedstrijd heb ik geen angst meer voor Rotterdam. De ploeg heeft er blijk van gegeven inhoud te bezitten, 't Is toch fantastisch, zoals die jongens die klap hebben verwerkt. Het spel van Estudiantes is mij meegevallen". Dat het slechte veld zijn invloed heeft gehad op het spel van Feijenoord, daarover waren de meningen unaniem. Tevreden was echter iedereen over het restultaat. „Er zijn maar weinig ploe gen, die zo'n snelle achterstand kunnen verwerken", aldus Wim van Hanegem, die als enige geschonden uit de strijd kwam. Niettemin was ook hij in zijn sas.

De Vallei | 1970 | | pagina 13