Veenendaals dagblad Buiten Miljoenen aan de buis gekluisterd DESKUNDIG COMMENTAAR Huzarenstukje van Feijeno in Buenos Aires Bevoorradingsschip van Radio Noordzee aan de ketting Molotofcocktails en knokploegen bepalen beeld van de strijd Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gevechten in Amsterdam grimmiger Meer cholera in Israël Stel prijs in: schoonste gemeente van Gelderland" KANS VOOR BERLIJN WERFDIRECT1ES EN BONDEN BEREIKEN OVEREENSTEMMING Grote brand op Kennedy Airport Manders Iaat besla»- leggen Vrij zonm» DEN HAAG - Urenlang nachtelijk overleg van de direc ties van de scheepswerven Wilton-Fijenoord en RDM, de districtsbestuurders van de vakbonden en de raad van overleg in de metaalindustrie heeft vanmorgen in alle vroegte geleid tot de volgende resultaten Op stelten INLICHTEN D'66-ST ATEN LID: Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaaf, Te lef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,13 p.w^ 4,85 p.m„ 14,30 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 27 AUGUSTUS I970 - 44e JAARGANG no. I99 Metaal-cao moet opengebroken Er is een akkoord tot stand gekomen over een nieuwe beloningsstructuur voor het personeel van beide werven. De cao voor de metaalindustrie moet worden opengebroken teneinde de be palingen over van koppelbazen betrokken arbeidskrachten te wijzigen. schil in beloningsniveau van de twee soorten werknemers twaalf procent zou moeten bedragen. Voorts zijn zij van oordeel dat een vreemde werknemer ten hoogste een jaar in de kwaliteit werkzaam zou kunnen zijn bij een en dezelfde onderneming. Gezien de zwaarte van het voorne men de CAO open te breken, de inhoud van de wederzijdse voorstellen, de om vang van het probleem van vreemde werknemers en eigen werknemers, de te verwachten invloed die van een wij ziging van de CAO op dit punt uitgaat, zullen op korte termijn ledenvergade ringen van de werkgeversverenigingen worden gehouden. Die ledenvergaderingen hebben de CAO goedgekeurd, zij moeten ook be slissen over wijzigingen daarin. Met het oog daarop zal de volgende vergadering van de raad van overleg waarin de werkgeversvertegenwoordigers het be sluit van de respectieve ledenvergade ringen zullen kunnen meedelen op 8 september worden gehouden. De nachtelijke vergadering hield di rect verband met de stakingen van de afgelopen dagen bij Wilton-F. en RDM. Ook in 1963 is de metaal-cao tussen tijds opengebroken. Om dezelfde re den. De werknemersvertegenwoordigers hebben de wederpartij vannacht voor gesteld, daarbij teruggrijpende op hun voorstellen voor de cao-1970, het maximum van het loonniveau van een „vreemde werknemer" (werkzaam via een koppelbaas) te binden aan het per centage van tien boven het niveau van de eigen werknemer. Zij hebben daaraan de voorwaarde verbonden dat dit niet moet betekenen dat het loonniveau van de vreemde werknemer dan wordt teruggedraaid tot dat percentage. Het voorstel bete kent wel dat het loonniveau van de ei gen werknemers dan zoveel moet wor den verhoogd dat het dan ontstane ver schil tussen de twee niveaus maximaal tien procent zal bedragen. Verder hebben de werknemersverte genwoordigers voorgesteld de maximale tijd dat een werknemer als „vreemde" werknemer bij een bedrijf werkzaam mag zijn op een half jaar te stellen. Wil de ondernemer daarna nog van de dien sten van de vreemde werknemer ge bruik blijven maken, dan zal die werk nemer in dienst moeten worden geno men. De werkgeversvertegenwoordigers zijn van oordeel dat het maximumver- NEW YORK In de aankomsthal van BO AC op het vliegveld Kennedy bij New York is brand uitgebroken. Een woordvoerder van BOAC zei, dat verscheidene brandweerwagens bezig zijn het vuur bij twee uitgangen van de hal, die een waarde heeft van 44 mil joen dollar (ruim 159 miljoen gulden), te bestrijden. De opening van het gebouw moest eerder dit jaar zes weken worden uit gesteld, toen een brand het nog niet geheel voltooide interieur verwoestte. \chter het kasteel, aan de kant van de vijver, staat een merk- waardige conifeerde moerascy- ores die eigenlijk thuis hoort in Mexico en het zuidoosten van N.- Amerika, waar hij wel 50 m hoog kan worden. Dat zult ge in ons land zelden of nooit zien. Zulke indruk- wekkende boomveteranen schijnen viel duizend jaar te tellen. Vooral in de moerasgebieden van Missis- sippi, Louisiana, Alabama en Texas komen dez cypressen voor speciaal. in de streken, die maandenlang overstroomd kunnen wezen en waarvan men sommige nooit droog ziet. Hier voelt de moerascypres zich thuis; hij strekt de wortels ho rizontaal onder de oppervlakte uit en er ontwikkelen zich rechtop staande logge stelten en stobben als poreuze kegels, die als vreem- de skeletten verankérd in de bo- dem uit het water oprijzen. Ze heten knie- of ademwortels en ge kunt ze o.m bij de vijver in het park van Otterlo zien. De laxo- f diums, zoals deze naaldbomen we- tenschappelijk heten, stammen uit 1 'n eerbiedewaardig oud en ver ver- leden; zij hielpen met de sequoids de bruinkoollagen ontstaan. Beide soorten kwamen van Italië tot Spits. bergen voor en het valt moeilijk te bedenken, dat in het toenmalige Europa figuren als magnolia, tul- penboom en paardekastanje optra- f I den. Zowel de moerascypres als de metasequoia en de lork verliezen 1 hun naalden in het najaar. Van de eerste herinnert een kolossaal groot exemplaar (bij Popatela, in Mexi- co) als ,,boom der treurnacht" arbol de la noche triste -r- aan de terugtocht van Cortez' Spaanse legers uit het geheimzinnige land der Azteken. In de schaduvj van zijn machtige kroon zag de ver- slagen veldheer de voetknechten, ruiters, veldstukken en inboorlingen 1 het rijk van Montezuma verlaten. I 27 aug. 1970. A. B. Wigman. f Na het bereiken van overeenstem ming over het openbreken van de CAO volgde meteen het rechtstreekse over leg van werfdirecties met vakbondsver tegenwoordigers. Over de aard van het bereikte akkoord wilde men vanmorgen nog geen meldingen doen omdat eerst vanochtend de ondernemingsraden zou den worden ingelicht. „We hopen dat de mensen daarna weer aan het werk gaan", zo zei men van directiezijde. Dank zij het bereiken van overeen stemming tussen werfdirecties en bon den is het gevaar van een vrijwel alge mene staking in de hele metaalindu strie in het Waterweggebied nu bezwo ren. Rond half tien donderdagmorgen werd er op de werven van Wilton- Fijenoord en Rotterdamse Droogdok Maatschappij nog niet gewerkt. Op dat moment waren besprekingen tussen de ondernemingsraden en de directies over het donderdagmorgen vroeg in Den Haag bereikte akkoord nog in volle gang. (Van een onzer verslaggevers) Enkele miljoenen voetballiefhebbers hebben in de af gelopen nacht een paar uurtjes slaap opgeofferd om hun Feijen- oord in het verre Buenos Aires tegen het gevreesde Estudiantes 2-2 te zien spelen. In vele steden en dor pen leverde dat een wat onheus straatbeeld op. Om twaalf uur was het, zoals te doen gebruikelijk, aardedonker en nauwe lijks een half uur later floepen het en der de lampjes aan. Héél wat peertjes want volgens de SEP, de had van tevoren maatregelen geno men en is door deze piek geenszins verrast. Samenwerkende Nederlandse elek- triciteits-produktiebedrijven, leidde het voetbalgebeuren tot een extra elektriciteitsgebruik van 550 mega watt (begroot was 250 a 350 mega- De bedrijven op de Veluwe hebben watt). Na een piek van 4800 m.w. over het algemeen ge^n nadelige ge verliep de daling veel geleidelijker volgen van deze voetbaluitsmijter dan normaal, waaruit afgeleid kan worden dat talrijke mensen niet in 't voren geslapen hebben. De SEP ondervonden. Er werden geen spe ciale maatregelen getroffen om de liefhebbers onder de nachtploegen aan de beeldbuis te zetten en verzuim vanmorgen was in een aan tal gevallen zelfs minder dan nor maal. Vandaar de verzuchting van een personeelschef: „Ze moeten dit maar vaker doen: de mensen fleuren er kennelijk van op". Bij de Veluwse Autobus Dienst ook geen enkel probleem. En dat leverde voor de laatkijkers de prettige om standigheid op dat ze vanmorgen in de bus althans nog een klein ge deelte van de verloren gegane nachtrust al soezebollend hebben kunnen inhalen. BUSSUM De oud-Feijenoordspelers Eddy Pieters Graafland en Cor Veldhoen volgen hier in de Bussumse studio Vitus de strijd tussen Estudiantes de la Plata en Fe ijenoord. In de rust en na de wedstrijd gaven zij hun. ui'craard, uitermate deskundige commentaar. BUENOS AIRES Feijenoord heeft in de eerste wedstrijd om de officieu ze wereldbeker voor clubteams gis teravond in Buenos Aires een huza renstukje verricht. De Rotterdammers keken binnen tien minuten al tegen een 2-0 achterstand aan tengevolgde van ernstige blun ders van doelman Eddy Treytel, maar zij verwerkten deze tegenslag schitte rend en kwamen door doelpunten van Kindvall en Van Hanegem op gelijke hoogte. Het was een bijzonder enerverende wedstrijd, die qua voetbal niet op een hoog peil stond, maar als kijkspel zeer aantrekkelijk was omdat zich in dit spannende duel veel onverwachte en vaak onoverzichtelijke situaties voordeden. Met dit gelijke spel heeft Feijenoord intussen een bijzonder goed uitgangs punt gekregen voor de return, die over twee weken in Rotterdam wordt gespeeld. Meer over deze wedstrijd op onze sportpagina. JERUZALEM In Jeruzalem zijn drie nieuwe gevallen van cholera ont dekt. Het aantal patiënten is sinds het uitbreken van deze ziekte, zes dagen geleden, gestegen tot vijftien. Drie per sonen bevinden zich in quarantaine, om dat zij mogelijk aan cholera lijden. De gezondheidsdienst van Jeruzalem heeft twee besmettingshaarden kunnen lokaliseren DEN HAAG De „Mebo", het be voorradingsschip van Radio Nordsee is in de Tweede Binnenhaven in Scheve- ningen woensdag op verzoek van Kees Manders aan de ketting gelegd. Kees Manders heeft het conservatoir beslag laten leggen op grond van een vorde ring op de eigenaren van Radio Nordsee. Ex-nachtclubeigenaar Kees Manders, die medio deze maand tot commercieel directeur van Radio Nordsee Interna tional werd benoemd, zegt een vorde ring op de Zwitserse eigenaren Erwin Bollier en Edwin Meister te hebben van 30.000. Dit zijn kosten die hij ge maakt heeft alsmede percentages welke hem toegezegd waren van reclame boodschappen, die zouden worden uit gezonden. De heer Manders zou geen vast salaris krijgen. „Ik zal alle midde len, die de wet biedt gebruiken om de op zijn zachtst gezegd vreemde handel wijze van de heren Meister en Bollier te bestrijden en te voorkomen dat er nog meer slachtoffers zullen vallen", aldus de heer Manders. „Toen bekend werd dat ik als commercieel-directeur was aangesteld kregen de eigenaren van het radioschip opnieuw geld van financiers". Manders behoudt zich het recht voor om een vordering tot schadevergoeding tegen de Zwitsers in te dienen als zijn naam door deze zaak schade zou lijden. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Twee nieuwe elementen hebben zich gemengd in de steeds grimmiger wordende strijd, die nu voor de derde achtereenvolgende avond het centrum van Amsterdam veranderde van een plezierige promenade met volle terrasjes en hel verlichte etalages in een duistere oproerbuurt vol rennende men sen en verbeten politie molotovcocktails en knokploegen. Na de marinemensen hebben gisteravond de kroegbazen, portiers en barkeepers van de Nieuwendijk en de straatjes en stegen daarachter, aangevuld door enkele van hun vaste clientèle en onderwereldfiguren van de wallen, zich in de strijd geworpen. Gewapend met ijzeren staven, biljartkeuen, fietsketlingen en ploerten doders ranselden zij meedogenloos op de voorbijgangers in onder het motief, dat hun „inkomsten de afgelopen dagen dusdanig waren teruggelopen, dat zjj de po litie wel een handje zouden helpen met het herstellen van de „rust". if- De derde dag niet ongeregeldhe den in de Amsterdamse binnen stad: hier wordt een jongeman, die trachtte om een molotov-cocktail in een zijspancombinatie te gooien door poli tiemannen weggevoerd ItMIIIIlIHHHIIIlHIIJflllllf Was hun optreden al vrij gevaarlijk, gevaarlijker nog bleken gisteravond de Mololoteocktails, die in steeds groter aantal werden gebruikt door de relma- kers. Ze veroorzaakten verschillende straatbrandjes, die dit keer nog snel konden worden geblust. Ook een mare chaussee-busje werd door een Molotof- cocktaii geraakt en vloog in brand. De inzittenden konden het vuur echter do ven, voordat er slachtoffers vielen. De rellen die een veel grimmiger ka rakter hadden dan de avonden ervoor, begonnen gisteravond even voor acht uur op de Dam, waar relmakers met molotofcocktails politiewagens bekogel den. Onmiddellijk trad de politie hard op. Ruim 409 man politie en marechaussee ontruimden met harde hand Dam, Damrak en Rokin, en vanaf dat mo ment veranderde de binnenstad van Amsterdam in een slagveld, waar door drie partijen politie, relmakers en burgerknokploegen hard gevochten werd met alle mogelijke slagwapens en waarbij vele onschuldige toeristen en voorbijgangers als slachtoffers fungeer den. De politie trad bijzonder hard op. Zonder aanzien des persoons werd" on middellijk ingeslagen op iedereen, die in de buurt was, langharig of niet. Op vallend was, dat er als het ware een soort samenwerking bleek te bestaan tussen de politie en de Nieuwendijk- en Walletjesknokploegen. De politie trad niet op in hun „territoir", maar dreef relmakers en passanten naar de straten van de knokploegen toe, die dan het werk van de politie overnamen. Ook de relmakers vochten harder te il rug dar. de voorgaande avonden. Vier m politiemannen moesten met verwondin- gen naar ziekenhuizen worden afge- H voerd. Over het aantal burgers, dat ge it wond raakte,lopen de schattingen uit een van ongeveer tien tot enkele tien tallen. De indruk was, dat beide kanten geen pardon gaven. Zo werd bijvoorbeeld op de Nieu wendijk de 23-jarige elektromdnteur Helstroom. die met zijn verloofde op weg was naar de bioscoop Luxor, bij een charge van de motorpolitie overre den. Zonder dat de motoragenten hem een blik waardig achten, bleef het zwaargewonde slachtoffer op straat lig gen, tot eindelijk een ambulance ver scheen. Het terrein van de onlusten breidde zich ook steeds meer uit. Omstreeks ne gen uur werd er zelfs gevochten in de hal van het Centraal Station. De NS lieten toen de ijzeren hekken voor de ingangen sluiten, zodat het station al leen bereikt of verlaten kon worden door een kleine deur bij de bagage afdeling. Nietsvermoedende reizigers, die in Amstèrdam aankwamen en het station door die deur verlieten, liepen echter het risico onmiddellijk op het Stationsplein bij charges betrokken te raken. Tot het aantal slachtoffers behoorden ook vele toeristen, die in het centrum logeerden. Van hen konden sommigen slechts met de grootste moeite hun ho tels bereiken. Er zijn al toeristen, die Amsterdam gaan verlaten, zoals mr. Schneefeld en zijn echtgenote uit Hous ton in Texas. Vanmorgen om half acht stonden zij gepakt en gezakt op het Centraal Sta tion. mr. Schneefeld met zijn hoofd in het verband, gevolg van een klap met een politionele gummistok. Eergisteren waren ze in Amsterdam aangekomen voor een tiendaags verblijf in ons land. Zij logeerden in een hotel op het Dam rak, waar zij gisteravond midden tus sen de gevechten belanden. Nu wachten zij op de Scandinavië- express, in de hoop, dat zij in Stockholm echt vakan tie zouden kunnen houden. Naar Ne derland wilden zij nooit meer terug. Gisteravond om twaalf uur werd het weer rustiger in de binnenstad. 24 men sen waren toen gearresteerd. De door de kapotgegooide straatverlichting nog al donkere binnenstad bood toen weer het trieste beeld van gebroken ruiten, opgebroken plaveisel, resten van barri cades en verbrande plekken asfalt, als of er een werkelijk oproer had gewoed. Politiemensen en knokploegen trokken zich terug naar bureau's en cafés in afwachting van de gebeurtenissen van vanavond, wanneer tot half tien de winkels open zullen zijn in verband met de wekelijkse koopavond (Van een onzer redacteuren) ARNHEM Het Provinciale Sta tenlid R. J. Ovezall (D'66) heeft gis teren bij de behandeling van het voor stel van Gedeputeerde Staten om tot instelling van een Fonds Natuurbe schermingsjaar N 70 te komen de sug gestie gedaan om over te gaan tot in stelling van een „provinciale prijs schoonste gemeente van Gelderland". Deze prijs zou eenmaal per jaar uitge reikt kunnen worden aan een van de Gelderse gemeenten en bv. 2,per inwoner kunnen bedragen met een mi nimum voor de kleinere gemeenten en een maximum voor de grote gemeen ten. „Mogelijk zou dit predikaat bij de gemeentegrenzen op een bord aange bracht kunnen worden. Zo'n prijs zou een geweldige stimulans voor de ge meenten kunnen worden", vond de heer Ovezaal. De Statenleden konden zich wel ver enigen met het voorstel van GS om in het kader van het nieuwe fonds in de eerste plaats te denken aan een stimu lering van het schoolbiologenwerk. zoals dit nu al met groot succes in de ge meente Arnhem plaatsvindt. Het nieu we fonds zal in totaal 500.000 inhou den en de Statenleden spraken de hoop uit, dat tal van gemeenten van de hier door geboden mogelijkheid gebruik zul len maken. Het VVD-Statenlid mevrouw E. G. van Heuven- Reesink hield een gloed vol betoog, waarin zij onder meer GS vroeg ook het werk van de plaatselijke comités die voor de milieuhygiëne ij veren te honoreren. Op haar mede-Sta tenleden deed zij een dringend beroep om een voorbeeld ten aanzien van de milieuhygiëne te stellen, „bijv. door hier op de Markt vanmiddag niet de inhoud van uw auto-asbakjes op de straat te deponeren". Gedeputeerde Wijnperle was dank baar voor de steun die de Staten dit voorstel gaven en deed de heer Ovezaal en enkele anderen de toezegging, dat GS hun suggesties zorgvuldig zullen overwegen. HAMBURG Het Westduitse blad „Die Welt" weet te melden, dat de Oostduitse regering op het punt staat eenzijdige concessies ten behoeve van de bevolking van Berlijn te doen. Het blad zegt dit vernomen te hebben in Berlijn en Bonn. Bondskanselier Brandt zou er langs onofficiële weg van in kennis zijn gesteld. Westberlijners zouden volgens de Oostduitse plannen op vertoon van hun identiteitsbewijs onge hinderd Oost-Berlijn mogen binnenko men en de telefoonverbindingen tussen beide stadsdelen zouden volledig her steld worden. „Die Welt" zegt dat deze maatregelen waarschijnlijk zijn voor bereid op de conferentie van de landen van het Warschau-Pact die de vorige week is gehouden. Een en ander is niet bevestigd in re geringskringen in Bonn. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Droog, en morgen overdag vrij zonnig weer met weinig wind en ongeveer de zelfde temperaturen ais vandaag. Morgen: zon op 05.44. onder 19.37: maan op 01.29, onder 18.37 uur.

De Vallei | 1970 | | pagina 1